büiteïClTnïk STADSNIEUWST VERKOOPING VAN OORLOGSSCHEPEN. zeelieden te Rotterdam, op Kattenburg-, rondbracht, j werd aangehouden. Hem werden de bulletins ontno men, en deze vervolgens verscheurd! Een der verslaggevers van het! II b 1 d. deelt nog het- volgende staaltje van terrorisme te Amsterdam mede „Maandagmorgen werd! de baas Stobbe, van de Maatschappij Nederland', naar Amsterdam gebracht op een slocpboot. Dg k&prtem vsn dio slGGpboot ried hem aan zich op Zeeburg- aan wal te laten^ zetten, waar hij politie zou vinden om hem naar huis te ge leiden. „De man vond daar dan ook een net gekleed per soon, die hij voor politie in burger hield en die op hem tcestapte met de woorden: „Is; u Stobbe? Op het be vestigend antwoord werdl hem verzocht dan maar mee te gaan. De persoon, dien hij voor een rechercheur aanzag, leverde hem vervolgens over aan vijf stakers, die daar den, door den commandant van die sleepboot verraden, werkwilligen afwachtten en deerlijk mishan delden. Van dit feit. is proces-verbaal opgemaakt en kennis gegeven aan minister Talma op de vergadering van Maandagmiddag." De zeelieden te Antwerpen vierden de verbeterin gen, die zij in hun strijd1 veroverd hebben, met een be- tooging. Om 2 u. trokken ze in optocht door de stra ten. Daarna zal een vergadering in Olympia worden gehouden om hen, die den strijd nog voeren, aan te moedigen, zooals in den oproep staat gemeld. De bootwerkers te Leith hebben gisteren besloten het werk te hervatten, nadat bij stemming een meer derheid van 400 man voor het aanvaarden van de voorwaarden der werkgevers bleek te zijn. Door de directie der marine te Willemsoord' werden gisteren in het openbaar verkocht: lo. de torpedoboot Dempo; 2o. do torpedoboot Krakalau; 3o. de zeilsohoe- n er Argus. Hoogste inschrijvers waren: voor de Dempo de fir ma Oudkerk en Van Praag te Den Helder voor 3512.62; voor de Krakatau dezelfde firma voor 2704.67 en voor de Argus de heer P. J. Endenburg te Gouda voor 2300.05. UIT HOORN. In de gister gehouden algemeene vergadering der Parkvereeniging- te Hoorn werd! het dividend vastge steld' op 4 (v. j. 3 Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Kernkamp en P. Bos. Gisterenavond had' in het Park te Hoorn de plechtige installatie plaats van een 24-tal Hoornsche ndspirnnt-pndvinders, in tegenwoordigheid' van een bijzonder groot belangstellend' publiek. Aanwezig waren o. a. leden van het II. B., 13 pad vinders uit Amsterdam, 7 uit Bussum en 20 uit Alk maar. De heer Dudok van Heel wees op het gewicht en de be.teekenis der belofte. Nadat nog eenige orkestnummers waren uitgevoerd, had de plechtige installatie plaats. Na de pauze haddien eenige praktische voorstellin gen plaats. Deze oefeningen werden door het: publiek met de grootste aandacht gevolgd. Een 24-tal padvinders uit Alkmaar en Bussum ble ven in Hoorn kampeeren. Het bericht in 'het Nieuws van den Dag betref fende de aanhouding te Alkmaar van IT. A. kunnen we met besliste zekerheid' tegenspreken. De inspecteur van politie van Hoorn is met een der firmanten naar het buitenland vertrokken tot het instellen van een nader onderzoek. UIT HEILO. In de gisteravond gehouden vergadei'ing der Pro- testantsche kfresvereeniging- werd besloten de candida- tuur-Van 't Veer bij de herstemming voor den ge meenteraad niet officieel te steunen, maar individueel de verkiezing van den heer Van 't Veer te bevorderen. ONHEBBELIJK OPTREDEN. Gistermiddag good drie uur ging met de Tolhuis pont te Amsterdam een kapitein der infanterie over naar de overzijde van het IJ. Toen de pontschipper hem om het pontkaartje vroeg, antwoordde de officier dat hij geen kaartje behoefde te hebben. De schipper verzocht hem daarop het bewijs van diens vervoer te vertooi-en of wel te betalen. Het antwoord was van dien aard dat de schipper de hoofdopzichter der ge- meeute-stoomponten waarschuwde, die op zijn beurt I den officier om een overtochtsbewijs vroeg. De kapi- I tein antwoordde hem, dat hij politiedienst had te ver- I richten en niets met een bewijs noodig had. De hoofd- I opzichter vertoonde daarop zijn instructie en verzocht I den officier die te lezen. De officier gaf den hoofd opzichter daarop een snauw en keerde liem den rug toe. Zelfs ging de officier zoo ver het gevest van de sabel te grijpen en een dreigende beweging te maken, hetgeen den opzichter de opmerking ontlokte dat hij zulk een handelwijze nauwelijks verwachtte van een gewoon soldaat, doch zeker niet van een officier met drie sterretjes. De pont had juist veel passagiers wel een twee honderd, en om verdere onaangenaamheden te smoren, vroeg de hoofdopzichter niet verder. Onder de passa giers wekte liet geval groot misntegen. Van het ge beurde is rapport gemaakt door de tramdirectie. KORTE BERICHTEN.. T# Rotterdam is onbeheerd' teruggevonden het paard! en rijtuig, hetwelk gestolen was uit. een koets huis bij de villa van den heer J. P. L„ te Rijswijk. De dader is niet. bekend geworden. Op de Surbuisterveensterheide is hevig gevoch ten, waarbij messen zijn gebruikt. Zekeren De B. werd bijna een arm van het lichaam gesneden en gekerfd. Een kameraad, die de verwonding zag, viel flauw. Op 27 Juli a.s. zal te Heerenveen het monument voor wijlen Clément van Maasdijk onthuld worden. Aan den Provenierssingel te Rotterdam geraakte een 61-jarige man te water. Hoewel spoedig op het droge gebracht-, werd tevergeefs getracht de levens geesten op te wekken. In den Haarlemmerhout lieeft- de politie des nachts op een bank een Amsterdamsch dienstmeisje aangetroffen, dat mededeelde vergif te hebben inge nomen. Men bracht het. meisje naar het gasthuis, al waar de maag werd leeggepompt. Haar toestand is btwredigend. Te Twijzel en Zwaagwesteinde zijn twee jonge mannen tengevolge van de warmte overleden. Gisteren is hij het lossen van zware ijzeren blok ken ten behoeve van het bovendek der in aanbouw zijn de Blauwpoortsbrug in het Galgenwater te Leiden door het losraken van een touw een ijzeren sprenkel terecht, gekomen op een werkman uit Kinderdijk. Zwaar gekneusd is de man per brancard naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd, waar zijn toestand erns tig werd ingezien. De. Lyons is in de haven van Terschelling terug gekeerd, daar niet meer op de Lutine kon worden ge werkt. Slechts een Spaansche mat is opgezogen. Op het Noorderstrand zijn aangespoeld twee ka juitsdeuren, een zeekijker, kistjes mot diverse vruchten en een massa sinaasappelen en citroenen, alsmede een mansportret niet onduidelijk schrift achter op. Hoe fel de strijd bij de stembus ten plattelande kan zijn, blijkt uit. de verkiezing te Ilerwijnen, waar de héér L. de Bruyn werd herkozen met 110 stemmen, de heer M. C. van Ar-endonok werd gekozen met 111 stemmen en de heer M. van Zandwijk (aftr.) viel met 109 stemmen. Te Leeuwarden is gisteravond! tusschen_8 en 9 uur achtereenvolgens, gevlogen door Max Olieslagers, Renó Oozic, Sieb Koning en Yan Bussel, welke laat ste 15 minuten in de lucht bleef. Willem van Dijk, veenarbeider te Amsterda-m- seheveld' (Dr.), verwondde zich onlangs bij het werk aan een der vingers. Hieruit, ontwikkelde zich bloed vergiftiging, waaraan hij thans overleed. Te Wieringen is een landbouwer, die zich aan prikkeldraad had gewond en daarna bij het uittrek ken van onkruid' door een vergiftige doorn werd ge stoken, aan bloedvergiftiging overleden. TOELATINGS-E'XAMEN R. II. B. S. Tot de 1ste klasse werden toegelaten: J. D. Staats, G. Blokhuis, W. K. Boogh, JC. A. Boxman, R. Brosse, W. M. A. ter Laag, H. C. Lind, A. Manuel, II. Onderstal, 11. G. Reitsma, B. H. Slot- houber, W. F. Stoel, O. P. Wagenaar, M. L. Wamste- ker, C. E. Wittenberg, W. Wijker, M. A. Wijn, P. J. Dolk, G. N. v. d. Horst, M. W. v. d. Vegt, D. Zaad- noordijk, Jacoba de Groot, J. H. Bakker, II. B. Bee- ker, W. J. Bleeksma, L. J. Butter, C. P. Eecen, G. A. M. Qarritsen, Johannes de Groot, P. Honig, W. Horst, II. Lammerschaag, A. Melchior, A. A. Moerel, A. Pranger, E. Schermerhorn, Nikolaas O. Schmidt, Pie- ter Schmidt, Cr Schoorl, W. Slotemaker, J. O. IA. Striek van kinschoten, A- Wigland, O. Zon, Tj. Hoek stra. Tot de 2de klasse: J. W. Wicherïnk en F. A. van Loenen. Tot de 3d'e klasse: H. L. J. Vinke. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). HET SCHOOLFEEST. Gisteren is op alle openbare lagere scholen school feest gehouden vgor de laagste klassen, van zes urn- tot half negen. De kinderen werden met verschillen de spelletjes' bezig gehouden, waaraan wedstrijden ver bonden waren, waarbij elk met een prijsje bedacht werd. Als versnaperingen werd hen melk, tulband, krentenbrood en koek aangeboden, die zich, zooals zich wel laat begrijpen, voortreffelijk lieten smaken. NOORDER STOOMTRAMWEG MAATSCHAPPIJ. In het nummer van Zaterdag werd reeds aangekon digd) het verslag van de Noorder Stoomtramweg-maat schappij, gevestigd' te Alkmaar, loopende van de op richting der vennootschap (28 Nov. 1904), tot 31 De cember 1910. In den aanvang van bet verslag wordt gewaagd van den tegenspoed waarmede de maatschappij in den be ginne had te kampen, doordat zeer spoedig bleek, dat de aanvankelijke plannen niet tót verwezenlijking kon den komen en dat het geheele werk opnieuw moest worden onderzocht. Bij de oprichting der maatschappij was het kapitaal der vennootschap bepaald' op 300.000, waarvan aan vankelijk een bedrag van 285.000 was geplaatst. Later werd het maatschappelijk kapitaal bepaald op 330.000. Inmiddels waren van de voormalige Noorderstoom- tramvereeniging overgenomen alle plannen, teekenin- gen en beseheiden, betrekking hebbende op den ont worpen stoomtramweg, terwijl aan die Yereeniging de gemaakte onkosten werden gerestitueerd'. In het verslag wordt een woord van warmen dank gericht tot dat Comité, dat reeds van af 28 September 1896 met onvermoeiden ijver heeft gewerkt aan de verwezenlij king- van de gedachte, het Noordelijk gedeelte onzer provincie rechtstreeks met het spoorwegnet te verbin den. Het Comité kan de voldoening smaken, dat het geslaagd is in zijn pogingen en dat binnen zeer korten tijd het hoogst belangrijk werk zal zijn tot stand ge komen. Aan de verschillende gemeenten en polderbesturen zijn de bedragen in de-voorloopige onkosten gerestitu eerd. Nadat verschillende commissiën van taxatie hunne rapporten aan het Bestuur hadden uitgebracht, werden de aanbiedingen aan de eigenaars van gronden toege zonden en was de maatschappij op 31 December 1910 door minnelijken aankoop eigenares geworden van een oppervlakte van 38.16.50 Hectaren, waarvoor een tota le koopprijs is betaald van 118.998.13. Met de Höllandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij is een overeenkomst gesloten, waarbij onder meer is bepaald, dat de exploitante zich met de -exploitatie van den spoorweg zal belasten en daartoe minstens vijf treinen daags in elke richting zal doen rijden. Tevens werd met de Höllandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij een koopovereenkomst gesloten, waarbij aan haar de bevoegdheid! is verleend, den spoorweg te koopen tegen een koopprijs van honderd) tien ten hon derd van het op de aandeelen gestort en niet terugbe taald maatschappelijk kapitaal e.n terugbetaling der rentelooze voorschotten. Bij een andere overeenkomst isi bepaald, dat de spoorweg binnen twee jaar moet zijn in exploitatie ge bracht, welken termijn de minister evenwel kan verlen- gen. Met de Stoomtramweg-maatschappij EgmondAlk- MaarBergen te Alkmaar werd eene overeenkomst aangegaan, op den 20 October 1909, betreffende het medegebruik van liet- baanvak AlkmaarKoedijker vlo tbrug en het medegebruik van d-e bij die Maat schappij in gebruik zijnde gebouwen en werken op het voorplein van het' station Alkmaar. Deze overeen komst, waaromtrent overleg werd gepleegd! met de Höllandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, is goed gekeurd door den Minister van Waterstaat. In tusschen- was met de uitwerking van de plannen voor den bouw van den spoorweg en het opmaken van de bestekken krachtig voortgegaan. Een avant-project voor de brug was van het Ministerie terug ontvangen, met uitnoodiging om een gewijzigd project op te ma ken, in. overleg met den Ingenieur van den Waterstaat te Alkmaar. Daar de plannen voor het noordelijk deel van den spoorweg bierdoor een niet onbelangrijk op onthoud ondervonden, werd besloten, ook in verband met de omstandigheid), dat de benoodigde gronden tot Schoorldam zonder onteigenings-processen konden worden verkregen, het gedeelte SchoorldamAlkmaar afzonderlijk gereed te maken en uittebesteden, in de hoop dat dit baanvak reeds dadelijk na die voltooiing zou kunnen worden in exploitatie gebracht. De openbare aanbesteding voor het maken van de werken en gebouwen voor dit baanvak heeft plaats ge had op 18 Juli 1910; het werk werd door ons. Bestuur gegund aan de laagste inschrijvej-S', de heeren Gebrs. Apeldoorn te Egmondbinnen, voor eene som van 57945. Met de uitvoering der werken is in October 1910 een aanvang gemaakt. Hiermede kon echter niet worden aangevangen, dan nadat omtrent het gebruik maken van den westelijken dijk van het Noord-ITol- landsch Kanaal van af de Koedijkervlotbrug tot, nabij Schoorldam overeenstemming was verkregen met de I Regeering. Op 17 Mei 1909 waren van den Minister van Water- j staat in ontwerp ontvangen de voorwaarden, waarop I vergunning kon worden verleend tot het maken van de spoorbaan op den westelijken dijk van het Noord- Hollandsch Kanaal, waarin door do Höllandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij eene wijziging werd voorgesteld en aan den Minister medegedeeld. Echter kon deze overeenkomst niet eerder tot stand komen, dan nadat, de subsidie-overeenkomst niet de Regeering was geteekend. Ten einde den voortgang van het werk niet te belemmeren, werd) aan het Bestuur op 2 Sep tember 1910 voorloopig vergunning verleend tot het gebruik maken van den voormelden westelijken dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal, en tevens om met den aanleg van de werken op rijksgrond te beginnen. De definitieve vergunning was- op 17 Maart 1911 verkregen. Bij adres van 28 December 1910 wendde het Bestuur zich tot den Minister van Waterstaat om vergunning voor den aanleg en het gebruik van. eene niet voor het openbaar verkeer bestemde telefoon, ten behoeve van de exploitatie van den spoorweg Alkmaar- KoedijkSchoorl, tusschen Koedijkervlotbrug, Koe dijk en Schoorl. In den loop van dit jaar is hierop de machtiging verkregen en wel' op 17 Mei 1911. Bij de oprichting der Vennootschap bestond' het Be stuur uit de heeren G. O. ITulst, Zijpe, Voorzitter, G. Ripping, Alkmaar, Vice-Voorzitter, II. J. Pot, Scha- gen, II. G. Th. Mann, Zijpe en Mr. W. O. Bosman, Alkmaar, Secretaris-Penningmeester. Tot ons leedwezen, zoo werd gezegd, zag- de heer Pot zich genoodzaakt wegens gezondheidsredenen als lid van ons bestuur te bedanken. Wij brengen gaarne een woord van oprechten dank aan den heer Pot voor de vele moeite die hij zich in het belang van onze Ven nootschap heeft getroost. GETUIGSCHRIFT. Het getuigschrift 3-jarigen cursus van de Rijksland- bouwscliool te Wageningen is uitgereikt aan den keer R, O. van der Veen, alhier. RAADSVERKIEZINGEN. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Eensgezindheid" heeft in de gister gehouden vergadering besloten in de vacature Uitenbosch den candidaat der soc.-dem. arbeiderspa- tij te steunen. In de gisteravond gehouden talrijk bezochte hu's- houdelijke vergadering der S. D. A. P. werd na breed voerige bespreking met algemeene stemmen besloten zicli bij de herstemming te onthouden en dit advies den kiezers per gemotiveerde circulaire te berichten. Voor de vacature Uitenbosch werden als candidaten genoemd de heeren Fenijn en Verkerk, daar de eerste zich echter niet beschikbaar stelde, werd de heer Ver kerk de candidaat. MISHANDELING VAN "WERKWILLIGEN. Een 31-jarige varensgezel en een 20-jarige werkman, beiden uit Buiksloot, hadden zich gisteren voor de va- cantiekamer der Rechtbank te Amsterdam te verant woorden ter zake van mishandeling van den werkwil ligen zeeman J. Vellinga en diens 17-jarigen broeder scholier Tj. Vellinga, beiden uit Alkmaar. De beide laatstgenoemden waren op 20 Juni naar Amsterdam gegaan, waar J. Vellinga zich wilde doen aanmonsteren. Zij hadden zich tot dit doel eerst naar de Packetvaartmaatschappij op de Prins Hendrikkade begeven en waren vervolgens naar de IJkade gegaan. Op de IJkade gekomen, werd hun door iemand ge vraagd of J. Vellinga zich had aangemonsterd, een vraag die op de De Ruyterkade herhaald werd. Een stuk of vijf, acht personen, onder wie de beide be klaagden, volgde hen. En bij het Wtestelijk Viaduct zijn zij toen geslagen, getrapt en geschopt. Een der beklaagden verklaarde den werkwilligen zeeman door elkaar te hebben gerammeld, de ander den knaap te hebben beetgepakt. Het O. M. betreurde, dat J. Vellinga, die is gaan varen, niet gehoord kan worden en eischte tegen ieder der beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. MOND- EN KLAUWZEER. Te laat om onder de publicatie van heden welke aan het hoofd van dit- blad! voorkomt, te plaatsen, ontvin gen wij het volgende: Mitsdien blijven van toepassing de navolgende maatregelen: lo. het doen van aangifte, indien zich bij een stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer voor doen 2o. het doen van aangifte, indien een aan mond- en klauwzeer lijdend of van die ziekte verdacht stuk vee is gestorven; 3o. het- doen van aangifte, indien de eigenaar zieke of verdachte dieren wenscht te slachten; 4o. het verbod van vervoer van aangetast of verdacht vee, behoudens vergunning van den Burgemeester. EEN JUBILEUM. Heden herdacht mej. SchoonhovenVetter den dag waarop zij voor 25 jaar haar practijk als verloskundige aanvaardde. Aan belangstelling heeft heit haar waarlijk niet ont broken. Van alle huizen in de straat wapperde de driekleur, terwijl de buren verder door de woning aardig te ver sieren en door het zenden van ee-n bloemstuk met eiken tafeltje van hun belangstelling blijk hadden ge geven. Een commissie van de Nederlandsche Vroedvrou- wen-vereeniging, vertegenwoordigd door de dames De Graaf v. d. Eist, Mens v. d. Bos en Barens v. dl Velde had ook door een keurig- bloemstuk van hare belang stelling blijk gegeven, terwijl de afdeeling- Alkmaar van den bond' vertegenwoordigd door het bestuur der afd. de dames v. d'. Weele en Molenaar ook een prach tig bloemstuk, als blijk van waardeering en hoogach ting hadden gezonden. Een zeer zeker ongewoon blijk van belangstelling was een prachtig- bloemstuk van zeven dankbare moe ders uit de Schoutenstraat: De redactie van het tijdschrift „Voor pract-ische ver loskunde," redacteur Dr. J. v. d. Brink te Monster had door een zeer waardeerehd schrijven een blijk van be langstelling gegeven. Telegrammen, waaronder uit Berlijn en felicitation waren mede in grooten getale ingekomen, terwijl de receptie in den namiddag zeer druk bezocht werd. De vermelding dat Mej. SchoonhovenVetter in. hare practijk bij meer dan in 4000 gevallen behulpzaam is geweest, verklaart voldoende deze groote belang stelling. GEMEENTEVERSLAG. (Vervolg). Hét aantal vertrekkende reizigers in rechtstveeksch verkeer bedroeg in 1909 2.387, in lokaal verkeer 191134, dat der aangekomenen 1732 en 218897. Dooi de tramlijn Amsterdam'Alkmaar werden vervoerd 717.200 personen, de opbrengst van het personenver voer 119.200 en van het goederenvervoer 39.900, de opbrengst van het personenvervoer van de stoomtram Egmond-Alkmaar-Bergen bedroeg 56622.585, die van het goederenvervoer 9263.88, het aantal vervoer de reizigers 371.759, de opbrengst van het personen vervoer was 56383.425, van het. goederenvervoer 15926.24, diversen 1279.26. Door de naainloo^e vennootschap „Alkmaarsche Tramvereeniging" werden op de lijn stationSteenen- brug v. v. 1910 47205 reizigers, waaronder 3449 niet- betalenden vervoerd, op de lijn stationVierstaten v. v. 36018 personen, waaronder 2472 niet-betalenden. Totaal 84023 personen, waarvan 5921 gratis. De toestand van het archief kan in het algemeen voldoende geacht worden, maar tot verbetering der banden van de brieven der gedeputeerden ter dagvaart ajin burgemeesteren dient te worden overgegaan. Een gelukkig verschijnsel wordt het geacht, dat do omvang van den catalogus steeds toeneemt. Het aantal werklieden aan de gemeente-reiniging bedroeg einde December 45 man. De zuivere winst, behaald1 op wei- en hooiland, bedroeg 796.35. Op 31 December waren geplaatst 5809 tonnen. De compost, beraamd op 8400, bracht 8151.50 op, het diverse vuilnis, geraamd op 1250, 1403.86, het puin, ge raamd op 400, 496.40, tonnen enz., geraamd 'op 50, 54.25, lompen enz., geraamd! op 600, ,908.53. In het geheel werd 24469.29 meer uitgegeven dan ontvangen. In het verslag vaU den directeur der gemeente-gas fabriek te Alkmaar wordt herinnerd aan de opmer king van 1907, dat de beperktheid van het terrein be zuiniging op de exploitatie verhindert. Daar meer en meer de tijd nadert, dat deze beperktheid van terrein oorzaak wordt van ee.n te dure exploitatie, ja zelfs van een exploitatie, waarbij de waarborgen voor ec-n onge stoord .cont-enu bedrijf gaan ontbreken, worden natuur lijk de uitgaven voor uitbreiding op 't fabrieksterrein tot het hoog noodzakelijke beperkt'. De zorg voor een oeconomisch, ongestoord! gasbedrijf, en voor de verbe tering der arbeidsomstandigheden voor de werklieden waren herhaaldelijk onderwerp1 der besprekingen op de commissievergaderingen, zoodat het college van B. en W. bijtijds voorstellen zullen bereiken ter voorzie ning hierin. Het buizennet werd) uitgebreid) met 364 M., zoodat de lengte van het buizennet nu bedraagt 35190 M., waarvan 866 in de: gemeente Oudorp en 56 M. in de gemeente Heiloo. Er werden 15 lantaarns bijgeplaatst, makende met dc vroeger geplaatste 530 een totaal van 545. De gas- aflevering per inwoner bedroeg 131.8 knb. Meter tegen 128.3 kub. Meter in 1909. Geproduceerd werd 3.214.410 kub. Meter gas. IT-et aantal geplaatste muntmeters vermeerderde met 44, zoodat er bij het einde des jaars 611 in gebruik waren. Voor licht, verwarming en drijfkracht werden over de meters geleverd 2.648.991 kub. Meters, zijnde 69.464 kub. Meters' meer d'an in 't vorige jaar en over de muntmeters 252.523 kub. Me ters,, zijnde 21.301 kub. Meters meer dan in 1909. Bij het einde van het jaar waren in gebruik 49 gasmoto ren, het aantal muntmeters bedroeg 2872, tegen 2769 in 1909. De cokeaprijzen veranderden voor de grove van 55 ets. in 40 ets., voor de geklopte van 60 ets. in 45 ets. per Hectoliter. (Wordt vervolgd). AGENDA. DONDERDAG. „Nieuw Leven" en „Orpheüs." Repetitie voor dames, 8 uur, gebouw „Diligentia." VRIJDAG. „Nieuw Leven" en „Orpheus." Repetitie voor heeren, 8 uur, gebouw „Diligentia." CORRESPONDENTIE. De herstemmingen. Om mogelijke teleurstelling te voorkomen, vestigen we er even de aandacht' op, dat we principieel nimmer ingezonden stukken plaatsen aan den vooravond' vande verkiezingen, welke daarop betrekking hebben. Maan dagavond plaatsen we dus' geen verkiezingsstukken meer. Wat de plaatsing van dergelijke stukken in het nummer van Zaterdagavond betreft-, deze kunnen we alleen dan opnemen, wanneer ze zoo vroegtijdig in ons bezit zijn dat we, indien dit wenschelijk mocht zijn, de tegenpartij in de gelegenheid kunnen stellen daarvan nog- kennis te nemen en daaraan zoo noodig ee-n onderschrift toe te voegen. Laatste Berichten DE STAKING. AMSTERDAM, 13 Juli. De werkstaking is met die der voerlieden uitgebreid. Uitvoering gevend aan hun reeds vermeld voornemen, besloten zij in staking te gaan en legden hedenmorgen op verschillende plaat sen het werk neer. Vanmorgen werden verschillende goederenwagens door huzaren begeleid. Want niet alle voerlieden staken. En zij, die den arbeid voortzet ten doen dit onder bescherming van politie en huza ren, die de expeditie-wagens door de stad vergezellen. Ten gevolge van het stakingsbesluit hebben heden morgen bij de Amsterdamsche Rijtuig-maatschappij bij na alle voerlieden het werk neergelegd'. Alleen de voer lieden, die de bestelwagens der Staatsspoor bedienen, zijn aan het werk gebleven en uitgereden. Bij de Maatschappij „Amsterdams Goederenvervoer" zijn van de ongeveer 150 voerlieden er 20 weggebleven. De dienst der posterijen, welke in handen van deze maatschappij is, is geregeld'. De postwagens rijden onder bescherming van politie en huzaren. Volgens de directie der M. A. G. V. wil het) personeel, dat groo- t-endeels ongeorganiseerd is, wel aan het werk blijven, mits onder bescherming. De besteldienst der H. IJ. S. M. geschiedt slechts gedeeltelijk, doordat van de ongeveer 100 voerlieden der Rotterdamsehe Tramwegmaatschappij, welke voor den dienst zorgt, de helft het werk heeft neergelegd. De wagens-, die nog- rijden, worden door huzaren be schermd'. Het stalhoudersbedrijf staat buiten deze voerlieden staking. DUITSCITLAND. Het Berliner Tageblatt ver neemt van goed) ingelichte zijde, dat de Bondsraad den nieuwen Rijksdag liet, ontwerp voor een petroleinn- monopolie zal voorleg-gen. De nationaalliberaal Stre- semann en zijn vrienden hebben dit reeds bij de be- grootingsdebatten, in liet belang van den Duitseheu verbruiker, in een motie verlangd. De strijd tusschen de Amerikaansche en de Oostenrijksche petroleum heeft in de laatste jaren vormen aangenomen, die de rijksregeering nopen, zich er mede te bemoeien. De voortdurende prijsverlagingen van de Rockefellergroep brengt het gevaar mede, dat de Oostenrijksche raffi neerde» zich geheel van de Duitsche markt terugtrek ken en den Amerikanen het veld: vrijlaten. Als de Amerikanen deze laatste concurrentie overwonnen hebben, zullen zij zonder twijfel den Duitschen ver bruiker hun prijzen voorschrijven. Om dit gevaar, dat het Duitsche volksver-mogen dreigt, ta weren, zal de regeering- nu voorstellen een monopolie in te voeren. liet blad verneemt van andere zijde, dat met het oog op den verwarden toestand! in de petroleumnijverheid in Oostenrijk (er zijn op het oogenblik onderhandelin gen gaande om de Oostenrijksche productie t-e vereeni- gen, maar zij vorderen slecht') en met het oog op do overheerschende positie-, die de Amerikaansche petro leum van de Rockefeller-trust in Dluitschland lieeft, men altijd rekening moet houden met de mogelijkheid, dat de Oostenrijksche petroleum uit Duitschland wordt- verdrongen. Aan do Russische grenzen is op een plezierboot uit Thorn geschoten. De. leider van het pleiziertocht-je, een pastoor, liet zich aan land brengen om met den Russischen officier te onderhandelen, maar er werd desondanks met scherp op de boot geschoten. Het ge val zal vermoedelijk een diplomatiek naspel hebben,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2