DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang. ZATERDAG Gemeenteraadsverkiezingen. BINNENLAND. No. 165 15 JULI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAARSCIE COURANT ALKMAAR, 15 Juli. Het lijkt eenigszins gewaagd, in deze dagen belang stelling te veronderstellen en aandacht te vragen voor enkele niet-politieke opmerkingen over de gemeente raadsverkiezingen in het algemeen. Bij deze verkiezingen komt weer eens heel duidelijk aan het licht hoe in het systeem van ons kiesrecht, ge baseerd' op de meerderheid1 aan een kleine minderheid dikwijls een beslissende macht wordt toegekend. Is het op zich zelf reeds onbillijk dat de helft 1 0 en de helft 1 alles; des te grooter wordt nog die onbillijkheid indien de helft -1- 1 ook nog fictief is. Hierdoor wordt het immers mogelijk, dat een groep kiezers, beschikkende over een luttel aantal stemmen, de samenstelling van d'en raad geheel naar haar hand kan zetten, hetzij onder beding van voordeel, hetzij uit overwegingen, waarhij evenzeer edele als onedele motieven kunnen voorzitten. Dus niet alleen kan 51 procent der kiezers 100 procent van den in vloed in den gemeenteraad maar zelfs 49 procent der kiezers 100 proeent van den in vloed in den gemeenteraad en ook: 49 procent der kiezers 0 procent van den invloed in den gemeenteraad, zoodat. 2 procent der kiezers uit ons voorbeeld en nog wel een veel geringer percentage in de practijk aan een zwakkere partij onder de kiezers1 allen en een een partij, die sterker is niet den minsten i n v 1 o e d kan geven. 9 Indien men let op het kiezers-absenteïsme, dat hier ter stede bij de verkiezing der vorige week in de verschillende districten bedroeg 16, 22 en 14 pro cent, dan is men geneigd de paradoxaal-ldinkende re deneering te aanvaarden, dat 'het niet slechts de klei ne minderheden zijn, die de samenstelling van den ge meenteraad in gegeven gevallen bepalen, maar dat dit ook geschied door de thuisblijvers Zondert men degenen uit, die zich inderdaad niet in staat achten uit de candidaten een keuze te doen of die door ongesteldheid of een andere geldige reden verhinderd zijn ter stembus te verschijnen, dan houdt men een niet na te speuren maar stellig zeer groot aantal kiezers over, die uit laksheid geen gebruik ma ken van hun stemrecht. Tweeërlei verklaring wordt in den regel voor die laksheid gegeven, waarvoor de volgende antwoorden kenschetsend zijn: „het kan me niet schelen of ik door de kat of dooi den kater gebeten wordt"; „mijn stem zal in den toestand geen verandering- brengen." Vooral de mehscben van de kat en den kater zijn veelal de ergste klagers. De wijze, waarop het stedelijk bestuur wordt uitge oefend, moest ieder kiezer kunnen schelen. Als1 ieder kiezer zich even onverschillig toonde zou het er raar gaan uitzienEn wat zouden dan de mopperaars een keel opzetten en hoe zouden ze dan verg-eten, dat zij zelf door hun onverschilligheid mede-oorzaak zijn, van hetgeen ze achterna dan toch; wel heel erg- zouden blij ken te betreuren! Dit is de uiterste consequentie van hun standpunt. Maar ook al gaat men minder ver, dan toch is er alle reden om hun niet-gaan ter stembus af te keuren. Wie staat op een dergelijk Nitsjewo-standpunt. verspeelt niet enkel zijn invloed, maar verbeurt bo vendien het recht tot klagen en mopperen. De kie zers, die niet g-aan stemmen uit de overweging, dat hun stem niet van beslissenden aard zal zijn, stellen zich bloot aan verwijten, welke zij zich vermoedelijk niet aantrekken maar welke desniettemin ten volle verdiend zijn. lal van voorbeelden logenstraffen hun bewering en veelzeggend is het voorbeeld van Herwij nen, waar, gelijk men heeft kunnen lezen, iemand werd verkozen met 110 stemmen, iemand met 111 werd ge kozen en iemand met 109 stemmen afviel. En wanneer men de uitslagen der laatste dagen na gaat dan zal men inderdaad zien, dat enkele stemmen dikwijls den doorslag geven, dat een overwinning werd verspeeld doordat enkele kiezers zich niet de geringe moeite wilden getroosten om hun functie uit te oefe nen, hoe weinig opoffering dit ook van hen vergt. Hoe dan te denken over de honderden die weigeren naar het stemlokaal te gaan. Het kan dan ook niet vaak genoeg worden herhaald dat ieder, die; uit laksheid niet stemt, tot welke partij hij ook moge behooren, stemt in de kaart van den te- gencandidaat. Wie zijn stem niet doet hooren, doet het geluid zijner tegenstanders des te krachtiger klin ken! Door zijn stem1 uit te; brengen, geeft hij den door hem gewenschten candidaat te verstaan dat hij hem apprecieert en van een ander niet gediend is, door thuis te blijven, geeft hij, in strijd met zijn meening, te kennen, dat zijn oandidaat zijn man niet is, ontmoe digt. hij dezen en ook allen, met wie hij het feitelijk eens is. Juist de thuisblijvers; hebben het vaak op hun ge weten, dat candidaten, die tot de beste raadsleden be hooren of van wie men goede verwachtingen mag koesteren er niet of amper komen. Ook degenen, die slechts met moeite kunnen wor den bewogen hun stem uit te brengen, die moeten wordenaangespoord, die op den dag der verkiezing nog aangeschreven of zelfs per as gehaald moeten wor den, mogen nog wel eens bedenken, welke „hand- en spandiensten" zij van hun medekiezers, die gelukkig meer belangstelling en meer ijver toonen dan zij ge heel noodeloos vergen, hoe veel gemakkelijker zij het inspannende verkiezingswerk zouden maken, indien ze uit eigen beweging en vroegtijdig kwamen stem men. Zoolang aan het kiesrecht kiesplicht nog niet ge koppeld is, zoolang de stembus aan een kleine min derheid een onevenredig grooten invloed kan toeken nen, zoolang kan niet te dikwijls en niet te; dringend aan alle kiezers worden toegeroepen„stemten „stemt vroeg." EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren werden negen-en- twintig verschillende wetsontwerpen, waaronder het Yaccinewetje, zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij de overeenkomst met het1 waterschap Noord- Oostelijk Noord-Brabant, betreffende het maximum bedrag door dat waterschap in te houden van zijn bij drage in de kosten der verlegging van den Maasmond maakte de heer R e 11 (Y. L.) bezwaar tegen te groote tegemoetkoming in de kosten. De heer van der Does de Willebois (R.-K.) verdedigde de raming van het waterschap bij de kostenberekening en acht het door de Regeering voorgesteld bedrag als tegemoetkoming noodig. De Minister van Waterstaat (de heer Re- gout) verdedigde het ontwerp, dat na repliek en du pliek werd aangenomen. De beraadslaging bij de wetsontwerpen, waarover eenig debat plaats heeft, bepaalde zich tot enkele op merkingen. Alle ontwerpen werden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen, waarna de Kamer in comi té-generaal overging ter behandeling van de huishou delijke begrooting. Daarna ging de Kamer tot nadere bijeenroeipng uiteen. Bij het afdeelings-onderzoek omtrent de suppl. be grooting van buitenlandsche zaken vóór het schenken van zeven gekleurde ramen voor het Vredespaleis welk wetsvoorstel inmiddels reeds gisteren zonder de bat of stemming door de Eerste Kamer is goedge keurd' sloten eenige leden zich aan bij de afkeu ring, die in de Tweede Kamer werd uitgesproken over het voorbijgaan van de Nationale indbstrie in haar geheel, bij het voornemen om de ramen door een be- p'aalde firma te doen uitvoeren. Deze leden meenden, dat de door de regeering ingeslagen weg niet de ze kerste was om te komen tot een zoo artistiek mogelij ke uitvoering. Het uitschrijven van een prijsvraag had h. i. daartoe betere waarborgen gegeven. Ander zijds kon men zich echter met den door de regeering ingeslagen weg volkomen vereenigen. En wat het uit schrijven van een prijsvraag aangaat, werd door deze leden opgemerkt, dat" hiermede niet alleen het doel zou worden voorbijgestreefd, maar het bestuur van de Carnegies-tichting door 'het inslaan van dien weg in derdaad niet verstandig zou hebben gehandeld, gezien de ervaring, die het zelf heeft opgedaan met de prijs vraag voor den bouw van het Vredespaleis. TUINFEEST TE SOESTDIJK. Gistermiddag gaf H. M. dé Koningin-ÏJoeder te haren paleize te Soestdijk het jaarlij-ksehe tuinfeest, dat als naar gewoonte druk bezocht is geworden. Te gen 3 uur kwamen de ruim 300 gasten bijeen onder de groote beuken achter het paleis. Dank zij het heerlijke weer was het in tegenstelling van verleden jaar weer een echte „tuin"-partij. Tot de genoodigdien behoor den als gewoonlijk de hoofd'- en subalterne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van Ged. Staten, van Provinciale Staten, burgemeesters der gewestelijke gemeenten, leden van de rechterlijke macht, leden van dten Centralen Raad yan Beroep, van den Centralen Gezondheidsraad en tal van andere autoriteiten en particulieren, waaronder zeer velen met hun dames. Te ruim 3 uur verscheen de Koning in-Moeder met Haar gevolg temidden harer gasten. Nadat zij, die voor de eerste maal ten paleize waren g-enoodigd, aan Hare Majesteit waren voorgesteld, on derhield de Koningin-Moeder zich met verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en hunne dames. Aan verschillende buffetten konden de gasten ver- verschingen gebruiken, terwijl de stafmuziek van het 7e regiment infanterie uit Amsterdam, kapelmeester Zaagmans, het feest opluisterde met een matinee. Tegen 5 uur trok Hare Majesteit zich in liet paleis terug en keerden de gasten kort daarna in hun equi pages en auto's huiswaarts. SPAREN OP SCHOOL. De minister van Waterstaat heeft besloten, ter be vordering van het sparen op school, aan de hoofden van lagere scholen spaa.rzegels op crediet te verschaf fen. Gemengd nieuw». BOEFJES. Door de politie te Zandvoort. zijn aangehouden drie jongens, 11, 12 en '13 jaar; oud, uit Amsterdam, die daar rondzwierven. Op het politie-bureau bleek dat een van hen in het bezit was van een portemonnaie in houdende 55.30. Aan den inspecteur vau politie verklaarde hij twee dagen geleden de woning zijner moeder, die werkvrouw is (zijn vader is overleden) te zijn ontloop-en, na vooraf uit een kast 90 te hebben weggenomen. Met de twee bij hem zijnde vriendjes had hij aan reiskosten, snoepgoed, nieuwe kleeren, paardje rijden enz. 34.70 opgemaakt. voor stuurinrichting, eenige ijzeren trappen, een ma honiehouten provisiekast, waarin leege en volle bier en limonadefleschjes, l-edige petroleumfusten, gemerkt H. P. M. 238 en .eenige scheepstrappen. Men vermoedt, dat er onder de kust een ongeluk heeft plaats gehad, waarschijnlijk een aanvaring. Bij het loodswezen te Terschelling is- navraag gedaan om trent inlichtingen betreffende het stoomschip „Elbing VIII." Een binnengeloodst jacht is een drijvend lijk in zee gepasseerd. Het strand! is bezaaid mét etiketten van de Norddeutsehen Lloyd te Bremen. DE MOORD AAN DE NIC. WITSENKADE. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad con cludeerde tot verwerping van de beroepen in cassatie, zoowel door dén procureur-generaal als door dé veroor deelden ingesteld tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, houdende veroordeeling van Imke Beetsma en Pieter Ronner, wegens de bekende moord poging aan de Nico-laas Witsenkade. Uitspraak 28 Juli. INBRAAK. Zaterdagnacht werd in den huize „Dartkuizerberg", onder Leersum, en bewoond: door de familie S„ inge broken, zooals 's morgens bij het opstaan bleek. De meeste deuren stonden open, de „heeren" hadden ziich aan wijn, gebak, vleesch enz. flink tegoed gedaan, me denemende een bedrag van circa 70 en wat zilveren voorwerpen. Een couvert met 1100 hadden ze wel in handen gehad, doch niet medegenomen. Vermoede lijk zijn zij gestoord' door den heer S., die eenig- onraad hoorde, maar het zich later vergaf, denkende dat het een van zijn logeergasten geweest was. Geen spoor der daders was te ontdekken, totdat het gistermiddag der Doornsche politie mocht gelukken één der vermoede lijke daders in handen te krijgen. Drie anderen zijn het Koopsche Bosch ingevlucht en worden door de po litie achtervolgd. HET VLIEG-ONGELUK TE LEEUWARDEN. Omtrent de oorzaak van de vreeselijka catastrophe wordt nog aan de N. R. Ot. medegedeeld dat een wer velwind onder den rechtervleugel van den eendekker, dezen naar rechts deed! zwenken; de vlieger had de te genwoordigheid van geest, het contact met den motor te verbreken, zoo was: de snelheid', toen de machine in het publiek werd gedreven, betrekkelijk gering. Toe schouwers, die in de nabijheid! van het tooneel' des on- heils stonden, verklaarden, dat wanneer de menigte op dat punt niet zoo dicht had gestaan, -er geen ongeluk had behoeven plaats- te hebben. Olieslagers zelf was geheel kapot: Waar is1 mijn machten? Is dat mijn ma- chien?,- klaagde hij, zonder recht te beseffen wat er ge beurd was. Het gerucht liep heden, dat hij een bloedspuwing zou hebben gehad. Wij kunnen positief verzekeren, dat dit onwaar is. Er is om zijn broer Jan getelegra feerd'. Van dezen kant. kwam bericht terug, dat hij onmogelijk kon komen, waarschijnlijk komt hij, naar het comité mededeelde, Zondag aanstaande. Nu het ongeluk eenmaal gebeurd is, wordt er ge vraagd, of er ook fouten zijn begaan. Het vliegcomi- tc treft in dezen geen blaam. Dat de voorzitter order zou hebben gegeven om gisterenavond! na liet ongeluk nog te vliegen was onjuist. Hij gaf verlof er toe. Of het van de vliegers echter verstandig- geweest is, drie machines tegelijk op het terrein te brengen is te betwijfelen, een feit is, dat Max, die het meest links stond, thans niettegenstaande zijn machine betrekke lijk geringe; snelheid had, toch- in het publiek kwam, wat bij normaal' starten waarschijnlijk zou zijn voorko men. Het comité heeft dan ook' besloten niet meer dan één machine tegelijk op het terrein toe te laten. Aan de T el. wordt gemeld1: Het publiek gedroeg zich voorbeeldig. Velen verlie ten huilende de Willielminabaande personen, die op de baan bleven, verdrongen zich uit nieuwsgierigheid' om het hospitaal. Als oorzaak van het ongeluk gaf Olieslagers ons op, dat een windruk onder den rechtervleugel was geko men, tengevolge waarvan de machine naar links was omgeslagen. Op dat oogenblik had' hij den motor stop gezet. De vlieger, die ongedei#di bleef, was even be wusteloos geweest en hoopt, zoodra het vliegtuig is- ge repareerd, weer te demons-treeren. SPOORWEGVERBINDING HOLLAND—FRIESLAND. De Tel. verneemt, dat de Hollandsche Spoor de gedurende den zomerdienst loopende extra morgantrei- nen tusschen Amsterdam en Leeuwarden via Enkhui zenStavoren v. v. ook gedurende de maand' October van den a.s. winterdienst zal laten loopen. SCHEEPSRAMP Van Terschelling wordt gemeld: Het lijk, alhier aangespoeld', is van een persoon van middelbaren leeftijd en verkeerde in goeden staat. Tevens zijn aangespoeld een groot scheepskompas, een vat olie en een gedeelte van een scheepsbrug bene vens twee lantare-nbakken, een kajuitdeur, een rooster UIT St.-PANORAS. De kies vereeniging „Burgerplicht" vergaderde Vrij dagavond ter bespreking van hare houding in zake de herstemming op a.s. 18 Juli tusschen den candidaat der vereeniging, den heer C. Groen en de-n door haar overgenomen candidaat van' de Volkskiesvereeniging, den heer H. Nol. Na uitvoerige' bespreking over het voorstel van het Bestuur, om zich van stemming te onthouden en het voorstel van een dier leden, om de kiezers geheel vrij te late-n, werd het bestuiirsvoorstel met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Nog werd besloten den leden circulaires; toe te zen den, om ze met dit besluit bekend! te maken. GOED AFGELOOPEN. Toen de adj.-gem.-architect A. A. Versluijs te Enk huizen gister-en per rijwiel den Burgwal passeerde, werd uit een aldaar staand1 houtpakhuis1, bij het hout- stapelen, onverwachts een balk daaruit over de straat geschoven, waartegen hij met kracht aanreed'. Daar door bekwam hij aan zijn voorhoofd een belangrijke verwonding, terwijl hij, doordat, hij met zijn rijwiel achterover sloeg, aan zijn achterhoofd mede verwond' werd. In bewusteloozen toestand werd! hij opgenomen en in een woning binnengedragen. Nadat hij heelkundig was behaude-ld, was zijn toestand; vrij bevredigend. DE INTERNATIONALE STAKING AA.N DE HAVENS. Van Amsterdam is vertrokken het s.s. Friesland naar Goole. Het voor Amsterdam bestemde s.s. Irma, komende van Sundsvall, is te Zaandam- aangekomen. De bootwerkers aldaar weigeren het te lossen. De Prins Willem V is gisternacht naar West-Indië ver trokken. Nog' zijn aangekomen de Stella van Peters burg en de Juno van He-lsingfors en vertrokken de Olaf naar Archangel, dé Thetis naar Söderhamn, de Dan naar Petersburg en de Nereus naar Hernösand. Donderdagavond' laat ziju wederom 280 Duitsche werkwilligen, via de Ilembrug, te Amsterdam aange komen. Zij zijn.bestemd! voor de firma Wm. Muller en Co. Bij de Rotterdamsche Tramwegmij. zijn nog eenige voerlieden aan het werk, die van buiten zijn gekomen. Gisteravond! vergaderden de koetsiers van Van Gend! en Loos, die' zijn aangesloten bij den modernen Transportarbeidersbond'. Aan elk dér stakende voer lieden der Amst. Rijtuigmaatschappij is1 door de di rectie een schrijven verzonden, waarbij aan ieder, in dien hij op gistermorgen de®, voormiddags te zes uur niet aan z^jn gewone stal zou zijn verschenen om zijn gewone werkzaamheden te verrichten, ontslag op staanden voet met_alle gevolgen daaraan verbonden volgens de wet en met voorbehoud! van alle rechten op schadevergoeding werd' aang-eze-gd. Het bestuur der voerlieden deelde medé, dat nie mand aan dien oproep gehoor heeft gegeven. Van de 400 aangeslotenen staken er thans ongeveer 350. Veertig werklui dér Amsterdamsche Superfosfaatfa- briek hebben geweigerd' een boot der Koninklijke te lossen uit vrees voor terrorisme, waarop zij zijn ont slagen. De bestelwagens- der spoorwegmaatschappijen, de postkarren en die van het Amsterdamsche goederen vervoer worden thans begeleid door politieagenten of infanteristen, die daarin of op den bok hebben plaats genomen of wel door den wagen volgende cavaleristen of militaire wielrijders, van wie een aantal gestoken zijn in de nieuwe kaki-uniform, waarmede door het le gerbestuur proeven worden genomen. De 1-ondbrengers van „De Courant" hebben gisteren de bladen afgehaald aan de drukkerij om, daardoor on- noodig te maken de expeditie van de drukkerij naar de bijkantoren per rijtuig. De bedoeling hiervan is, bij wijze van sympathiebe tuiging met d'e staking, aan de voerlieden te toonen, dat zij er een extraloop voor over hebben. De volgende vragen zijn, naar „Het Volk" meldt, door het soc.-dem. raadslid Vliegen bij den burge meester te Amsterdam als grondslag zijner interpel latie ingediend: le. Welke feiten hebben den burgemeester aanlei ding gegeven die hulp te vorderen van krijgsvolk, dat op 6 Juli en volgende dagen in de gemeente is opge treden, zoogenaamd ter handhaving van de openbare orde? 2e. Zijn de feiten van belemmering van bestuurs leden van organisaties van in staking zijnde zeelieden en havenarbeiders, in het bereiken van hun lokalen en in de uitoefening van het recht van vergadering, ge schied in overeenstemming met de- bevelen van den burgemeester krachteïis art. 186 dfer Gemeentewet ge geven 3e. Was het optreden der militairen in den nacht van 5 op 6 Juli op Kattenburg, in den nacht van 8 op 9 Juli in de Warmoesstraat, alsmede het beschieten van het stoomschip „Alster" op 9 Juli in overeenstem ming met. de; bevelen, door dein burgemeester krach tens- art. 186 G. W. gegeven? 4e. Heeft de burgemeester maatregelen genomen, om hernieuwd! optreden van gelijken aard! door de mili tairen onder zijn bevel te voorkomen?

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1