bITT'FeiVLan». STADSNIEUWS. Twee werklieden begaven zich met een bak, die ma- ohinaal op en neer wordt bewogen en die uitsluitend bestemd is voor vervoer van steenen, naar boven, om aldus tijd uiti te sparen en vlugger te zijn op de plaats, waar zij hun werk hebben te verrichten. Halverwege van den grooten toren geraakte de bak beklemd) tus- schen den steiger, terwijl de machine op den beganen grond doorwerkte, met het gevolg, dat de stalen tros waarlangs de bak wordt voortbewogen, kaapte en het gevaarte, met steenen geladen, naar beneden viel. Een der werklieden, herkomstig uit Schiedam, ge huwd en vader van 8 kinderen, was terstond dood. De andere, eveneens gehuwd1 en vader van 2 kinderen, is zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De werklieden hadden gehandeld in strijd met de instructies, waarbij bepaald is, dat de bak alleen be stemd is voor het vervoer van steenen. GEVAARLIJKE RIJKSWEG. De Dracht, de hoofdstraat van Heerenveen, is Rijks eigendom, omdat ze deel uitmaakt van den Rijks straatweg LeeuwardenZwolle. Het plaveisel, be staande uit groote keien, is erbarmelijk. De Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer heeft Zaterdag be sloten zich te wenden tot den Commissaris der Ko ningin, met het verzoek aan de beide uiteinden dei- Dracht voor de wielrijders waarschuwingsborden te mogen plaatsen met het opschrift „Gevaarlijke weg." VERGIFTIGING? De justitie uit Heerenveen is Zaterdag- naar Olden- markt vertrokken tot 't onderzoeken van 'n plotseling sterfgeval aldaar. Twee geneesheeren vergezellen de justitie. Een g-ehuwde vrouw, zekere L. O., zou daar door ver giftiging zijn overleden. WILLEM ROOS WEER ONTSNAPT! In den nacht van Zaterdag op Zondag ontvluchtten uit de bijzondere strafgevangenis te 's-IIertogenbosch vier gevangenen, beruchte inbrekers, genaamd C. Don ker, Th. Wijnen, J. A. de Haan en Willem Roos. Zij zijn uit dezelfde zaal ontvlucht, van waaruit vroegere ontvluchtingen plaats hadden. Dit is reeds de derde ontsnapping, die na opheffing der militaire buiten wacht geschiedde. De wachters, die de ronden maak ten bevonden op de gestelde uren alles in orde, terwijl de bewaking' sedert de ontvluchting- van Arie Boeren zeer verscherpt werd. Omtrent de wijze van ontsnapping is nog- niets na ders bekend. Om half acht bemerkte men de verdwij ning- die om half vijf moet hebben plaats gehad. De ontsnapten moeten in gevangenispak zijn ontvlucht. De directeur der gevangenis is met verlof, terwijl een aantal rijksveldwachters, eigenaars van politiehonden, Ie Amsterdam zijn gerequireerd, zoodat er weinig- hulp was ter opsporing. Terstond gingen marechaussee en politie.. het spoor der ontvluchten zoeken. Daar een fietsrijder twee der boeven in de omgeving- van Lies hout meende te hebben gezien, ging dei commissaris van politie per auto uaar Eindhoven en Helmond, ter wijl ook de geheele omtrek van Den Bosch wordt afge zocht,. Willem Roos is het bekende lid van het beruchte in brekers-trio, dati in het, laatst van 1907 en het begin van 1908 de hoofdstad onveilig maakte. Naar men zich herinnert wist hij verleden jaar uit het krankzin nigengesticht „Duin en Bosch" te Castricum, waar hij verpleegd werd1, te ontvluchten. Eerst geruimen tfjd later werd hij te Rotterdam aangehouden en naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch overgebracht. O. Donker, een recidivist, heeft een gevangenisstraf van 7 jaren achter den rug voor de inbraak in de villa van den hoer Dreesman te Bussum en werd wegens een inbraak te Groningen met groote moeite te Zwolle door maréchaussée's gearresteerd en later tot langdu rige gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou eerst 15 April 1913 vrijkomen. Th. Wijnen werd wegens een inbraak te Rotterdam veroordeeld en werd verdacht behulpzaam te zijn ge weest, bij de ontsnapping van Arie Boere, die het vori ge jaar in de 2e Weteringdwarsstraat met ongewone moeite werd gearresteerd. Het meest had nog .T. A. de Haan aan gevangenis straf te goed. Hij moet nog zitten tot 14 Maart 1915, eveneens voor diefstal met braak. EEN BRITTATE BEROOVING. Vier dagen geleden stapte in een hotel in de War moesstraat te Amsterdam een gezelschap van acht En gelsehen, dames en heeren, af. Het gezelschap, dat voor zijn genoegen het Continent bezoekt, maakte ver schillende uitstapjes, o. a. naar 's-Gravenhage en Zaandam. Een der Engelschen, een jonge man van ongeveer dertigjarigen leeftijd, had zich in Antwer pen, vanwaar het gezelschap kwam, daarbij aangeslo ten en maakte ook de verschillende uitstapjes mede. Gisteren zouden de dames en heeren naar Keulen vertrekken, en een der heeren, een koopman uit Cal cutta, begaf zich) daarom Zaterdagmorgen naar 't bureau van Thos Cook Son op het Damrak, om eeuige cheques te gelde te maken. In het geheel inde hij hier een bedrag- van 320 pond 3840). De heer, die zich in Antwerpen bij het gezelschap had aangeslo ten, was bij de inwisseling der cheques tegenwoordig, en met den koopman begaf hij zich naar een groot café in de Warmoesstraat. Een derde, een bekende van den eerste, voegde zich bij het tweetal. Aan het tafeltje, waar het drietal gezeten was, kwam het gesprek al spoedig op het geld, dat de koop man zooeven gewisseld had. Ik wed, dat ge mij dat geld niet durft toever trouwen, zeide gekscherend de nieuwe kennis uit Antwerpen. De koopman legde daarop zijn portefeuille op tafel, e.n de ander stak deze in zijn binnenzak. Van het oogenblik dat de koopman zich even vefWijderde, maakten de beide anderen gebruik om er vandoor te gaan. Zij waren, toen de koopman terug- kwam, ver dwenen. Even na deze verwijdering stapte de „kennis uit Antwerpen het hotel, waar het gezelschap logeerde, binnen en verliet het even later weer met een hand valies bij zich. De hotelhouder vertrouwde de za_ak niet 'en de „ober" van het hotel ging eens op de kamer van den verdwenen vreemdeling kijken. Juist toen de „ober" weer beneden kwam, stapte ook de vreemdeling binnen, ditmaal zonder valies. Hij betaalde zijn ho telrekening en vertrok opnieuw, ditmaal voor goed. De bestolene, die weldra in het hotel terugkeerde, was als versuft. Een onderzoek door de politie lever de tot nog toe niets op. Door een toeval kon Je poli tie een portret van den dief machtig- worden. Bij het uitstapje naar Zaandam had de bestolene, die ama- teur-photograaf is, een paar kiekjes van het gezel schap gemaakt.. En nu was het wel opmerkelijk dat, het gelaat van den „kennis uit Antwerpen" daar niet op voorkwam. Of hij had den arm voor het gezicht gehouden, of hij had het gezicht afgewend. Maar op een derde „kiekje," genomen zonder voor kennis van den vermoedelijken dief op het oogenblik dat het gezelschap op de boot stapte, kwam het lachen de gelaat van dezen wèl voor. UIT BERGEN. Mejuffrouw J. G. C. Joseph alhier slaag-de te Am sterdam Voor het examen voor hoofdonderwijzeres. UIT WIER1NGERVVAARD. Zaterdag geraakte van de stelling van een in aan bouw zijnd huis een korteling zijn steun in het muur- gat kwijt, waardoor 3 werklieden naar beneden kwa men. Gelukkig evenwel zullen naar alle waarschijn lijkheid de gevolgen niet ernstig' zijn. Een er van wist, zich namelijk te grijpen, eem ander kwam na een salto mortale vrij goed op zijn beenen terecht, terwijl de derde, die bewusteloos werd opgenomen, betrekkelijk spoedig bijkwam en denkelijk Maandag zijn werk zal hervatten. rJar-l.-Trt-Bril-WMT ■11,111 1—1 UIT NOORD-SCHARWOUDE. Zaterdag en Zondag- werd alhier door de turaver- eeniging „Hercules" een groot feest gehouden, ter herdenking van haar tienjarig- bestaan, waaraan ver bonden was een kinderfeest der beide scholen Oud karspelNoorclseharwoude, met verschillende wedstrij den, waarvan de uitslag was als volgt: Blokjesrnpen voor Jongens van 89 jaar: J. Hink, J. van Twuiver, K. Schuit, Oudkarspel, resp. 1ste, 2de en 3de prijs. J. Grootjes 4de prijs. Vlug-hoepelen voor jongens van 1011 jaar: J. van Dort, P. Ooijevaar, J. van der Molen, allen Oudkars pel. Versierde hoepels, door jongens van 1011 jaar: S. Rempt, Oudkarspel, T. de Boer, P. Heijman, te Noordscharwoude. Zakloopen, door jongens van 1212 jaar: A. Schuit, S. Evers, K. Ooijevaar, Oudkarspel, L. Bakker, Noord scharwoude. Tonkrnion, door jongens van 1415 jaar: J. Kei zer, W. Bakker, J. Deutekom, allen Noordscharwoude. Blokjesrapen door meisjes van 89 jaar: G. Mulder, M. Stam, A. Duijm, allen Oudkarspel, M. de Lange, Noordscharwoude. Blokjesrapen met hindernissen voor meisjes van 10 tot li jaar: L. Vreijer, Oudkarspel, Gr. Keppel, te Noordscharwoude, R. Kramer en K. Paarlberg, Oud karspel. Balwerpen door meisjes van 14—15 jaar: V. Bak ker, Oudkarspel, N. Opperdoes, M. Blom en R. Jo- man, Noordscharwoude. Met het nummer versierde fietsen behaalde N. Hop man, A. Groot en A. Timmerman te Noordscharwoude lste, 2de en 3de prijs, terwijl nog een 1ste prijs werd toegekend aan Cath. Raat, van Schagen. Hierna werd begonnen met wedstrijden voor adspi- ranten der deelnemende vereenigingen. Verspringen voor jongens van 1112 jaar: S. Swa- ger, Noordscharwoude, Jb. Smit, Hensbroek, J. van Dort, Oudkarspel, J. Mooi. Hoogspringen door jongens van 13—14 jaar: P. Timmerman, Schagen, A. Langereis, Anna Paulowna, P. Hes, Avenhorn, van Tuijver, Schagen. llardloopen met hindernissen door jongens van 15 tot 10 jaar: J. Duits, Alkmaar, O. Langedijk, Noord scharwoude, W. Kaai, Hensbroek, J. Vredenburg-, Alk maar. Balwedloop voor meisjes adspirantenN. Opper does, Noordscharwoude, V. Bakker, Oudkarspel, M. Roos, R. Joman, Oudkarspel. Wedstrijden in volksoefeningen voor niet-turners boven 16 jaar. Hinderniswedloop: M. Kuiper, J. Jes, W. van Loenen. BoegsprietloopenW. van Loenen, S. Kuiper en M. Smit, allen Noordscharwoude. Steenstooten: J. Slooves, Oudkarspel, P. Borst en R. Kuiper, Noordscharwoude. Zondag. Polsstok hoogspringen: Waiboer, Wieringerwaard, A. Peereboom, N. Niedorp, J. Ppl en J. Heinis, Alk maar. Steenstooten: A. Peereboom, Nieuwe Niedorp, Pot- gieser, Hensbroek, J. Stammes, N. Niedorp. llardloopenJb. Ileinis, Alkmaar, A. Peereboom, Nieuwe Niedorp, Jac. Schenk, Alkmaar. Balwedloop met hindernissen: de dames S. Hartog, Winkel, M. Borst en R. van Dort, beiden Oudkarspel. De twee staalgravures; dienende als eereprijs voor den prijswinner die in dè drie wedstrijden, llardloopen, polsstokhoogspringen en steenstooten, het hoogste aantal punten had, wei-d toegekend aan A. Peereboom, Nieuwe Niedorp. De wedstrijden werden afgewisseld door oefeningen, welke allen keurig' en accuraat werden uitgevoerd. Na afloop groot bal champêtre, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Hoewel wat koud, hield het weer zich goed. „Hercules" kan met genoegen op deze feestdagen terugzien. UIT LIMMEN. Alhier werd door de politie aangehouden een bank werker genaamd J. V., die overgebracht werd naai- het buis van bewaring- te Alkmaar, als staande gesig naleerd in hét Algemeen Politie Blad tot een hechte- nisstrnf van 13 dagen, wegens openbare dronkenschap en het opgeven van een valschen naam gepleegd te Al phen (Z. H.) UIT HOORN. Onder leiding- van den heer W. Kooiman üz. van Bovenkarspel werd Zaterdag in de Witte. Engel te Hoorn een vergadering van fruitkweekers en aanver wante vakken gehouden, om besprekingen te houden over de nadere plannen der onlangs opgerichte Noordhollandsche fruitkweekersvereeniging. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de Nederlandsche tuinbouw een vrij hoog staiidpunt heeft bereikt en dat bijna elk onderdeel daarvan zoo wel in het binnen- als buitenland zeer gunstig bekend staat. Onze boom- en bloembollenkweekers verzenden hun producten naar alle werelddeelen. De Aalsmeer- sehe snijbloemen vinden in Duitschland, ja zelfs in Hongarije en Rusland koopers. Onze groenten en aardappelen worden bij tienduizenden waggonladingen naar het buitenland verzonden en ook het Nederland sche fruit vindt zijn weg niet alleen in Europa, doch zelfs in N. Amerika en Ned. Ind'ië. De voortdurende uitbreiding der cultuur eischt na tuurlijk, dat de afzet onzer producten daarmede gelij ken tred houdt. Aan vergrooting- van het afzetgebied door gepaste reclame, goede soortenkeus, doelmatige verpakking en zorgvuldige sorteering wordt in toene mende mate de aandacht gewijd. Op de groote buitenlandsche tentoonstellingen te Hamburg, St.-Petersburg, Dusseldorf, Mannheim, Ber lijn en Brussel maakten onze fruitkweekers een schit terend figuur. Het Westland en de Betuwe spannen dan ook allo krachten in, om de aandacht van het buitenland op hun culturen te vestigen en reeds ondervonden zij daarvan gunstige resultaten. Noord-Holland blijft daarbij ten achter, en zulks ten onrechte. Immers, de schitterende collectie vruchten, door de Nederlandsche Pomalogische Vereeniging- in 1899 op de tentoonstelling te St.-Petersburg ingezonden, be stond in hoofdzaak uit Noord-Ifollandsche vruchten. Op de nationale en internationale Landbouwten toonstelling, in 1907 te 's-Gravenhage gehouden,, ston den de inzendingen van Noord-IIolland en het West- land aan de spits. Beide inzendingen werden door de jury van gelijke waarde geacht, zoodat aau elk een eerste prijs werd toegekend. Ook uit de inzendingen op de Enkhuizer- en Hoorn- selie landbouwtentoonstellingen bleek dat het Noord- Hollandsche fruit minstens gelijk, zoo niet hooger kan worden gesteld dan de producten der Westland- eehe, Geldersche en Zeeuwsehe vakgenooten. Wat tot nog toe ontbrak was organisatie. Het West- land en de Betuwe zijn goed georganiseerd en zij on dervonden daarvan de gunstigste gevolgen. Deze overwegingen brachten eenige inzenders van de Hoornsche tentoonstelling er toe, pogingen aan te wenden, ook in onze provincie tot meerdere samenwer king te geraken en de oprichting van de Noord-Hol- lnndsche Fruitkweekersvereeniging is daarvan het voorloopig resultaat. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren W. Kooiman Dz. te Bovenkarspel, voorzitter; Willem Balk Wz. te Zwaag, secr.-penningmeesterChr. Oort- man Gerlings te Hoorn, J. Uitentuis te Kwadijk en H. Koorn te Benningbroek. Dit voorloopig bestuur werd verkozen tot een defini tief en aangevuld met de heeren II. J. Avis van Mid- woud en E. T. van der Stok te De Rijp. De voorzitter zette nader een voorstel uiteen, om deel te nemen aan de van 29 Sept. tot 2 October te Eist te houden fruittentoonstelling. Het bestuur acht deze deelname een uitstekende gelegenheid om de aandacht zoowel van het binnen- als buitenland op het Noord-Hollandsche fruit te vestigen. De jury bestaat uit de voormannen op tuinbouwgebied in binnen- en buitenland. Na uitvoerige besprekingen werd beslo ten, deel te nemen aan de tentoonstelling- te Eist en wel voor de belangrijkste afdeeling: verzameling fruit, een overzicht gevende van de fruitteelt in een bepaal de streek. Behalve geldprijzen is voor deze afdeeling beschikbaar gesteld een gouden medaille van H. M. de Koningin, een bewijs, dat deze afdeeling zeer belang rijk is. Uitvoerige besprekingen werden nog- gevoerd over de kosten. Besloten werd steun te vragen bij Provin ciale Staten, tuinbouwvereenigingen en particulieren. Het bestuur hoopt op grooten steun, daar het hier een g-root provinciaal belang geldt. Gisteren werd het feest der Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer voor Hoorn en Omstreken voortgezet met. het houden van een ringrijderij. Een talrijk publiek, ook van buiten, woonde dit feest bij. De uitslag was als volgt: le prijs L. Zeehandelaar, Hoorn; 2e pr. A. Former, Zwaag; 3e pr. K. Visser, Zwaag; 4e pr. C. Leeuw, Hoorn; 5e pr. M. Bierman, Oudendijk; 6e pr. J. Jonk, Purmerend; 7e pr. J. Schuurman, Opmeer; 8e pr. K. Molenaar, Hoorn; 9e pr. P. Homan, Hoorn; 10e pr. C. Leguit, Oostwoud; 11e pr. O. Willems, Wijdenes; 12e pr. J. v. d. Oord, Heer-Hugowaard13e pr. D. Fluis ter, Hoogwoud; 14e pr. J. Sehermerhorn, Hoorn; 15e pr. M. van Leur, Oosthuizen; 16e pr. G. Gravendijk, Hoorn; 17e pr. L. de Vries, Hoorn. Zaterdagavond om 3 minuten voor half 8 maakte de heer Mulder zijn eerste vlucht over het terrein en over zee. Door de nog verraderlijke rukwinden was hij echter genoodzaakt, spoediger te dalen, dan hij hoopte, te meer daar de machine hoven de zee niet meer geheel naar het stuur luisterde. Om 10 minuten over 8 zou de heer Bahle de lucht ingaan. Bij het nemen van een bocht evenwel, toen de machine nog laag bij den grond was, vloog deze tegen de afzetting van den derden rang aan. Gelukkig echter stond hier zoo goed als geen publiek. Wat er stond kon zich bijtijds redden. De aviateur sloeg met zijn machine tegen den grond,-gelukkig echter zonder zich te bezeeren. De machine is evenwel geheel vernield. De vleugels en de schroef waren stukgeslagen en kort bij den motor afgebroken. Het ongeval schijnt te wijten te zijn aan het niet voldoende trekken der schroef, waardoor het toestel met den wind in den rug en juist in de bocht zijnde, niet voldoende snelheid behield, om boven te blijven. Zondag is er niet gevlogen. Omstreeks 1 uur stond er een halve storm op het veld, die heel wat schade aanrichtte. Het afsluitzeil, geplaatst om van af het Hoofd het gezicht op het terrein te beletten, is geheel weggesla gen. De hangar is beroofd geworden van zijn zeilen dak en de wagen, dienst doende om den Sommer-twee- dekker van den heer Mulder te vervoeren, werd als een veer opgenomen en tegen een kogelvanger opge worpen. UIT BROEK OP LAN GEN Dl J K. Gedurende de week van 10 tot en met 15 Juli zijn aan de markt te Broek op Langendijk aangevoerd 15210 zak aardappelen, 397000 bos wortelen, 148300 bloemkool, 15850 roode kool, 400 witte kool, 1572 baal nep, 480 bos rabarber en 745500 slaboonen. Van de laadplaats aldaar werden verzonden 82 wa gonsladingen groenten. ONTDUIKEN VAN EEN GEMEENTE-VERORDE NING. Bij gemeenteraads verordening is in den Haag aan bestuurders van vliegmachines verboden zich boven de bebouwde gedeelten van den Haag te bevinden. De „uit de Hoofdstad" briefschrijven van de Arnhemsche Courant, wijst er op, hoe reeds nu de nieuwe veror dening openlijk ontdoken wordt, omdat Lütge om een prijs te winnen rondom het paviljoen op de Pier zal vliegen. Dit kon volgens den schrijver niet gebeuren zonder over de Pier te vliegen en nu doet zich de vraag voor: Is de Pier een bebouwd gedeelte van den Haag VERNIETIGING VERORDENING WINKELSLUITING. B. en W. van Amsterdam deelen den Gemeenteraad mede, dat Ged. Staten de „Verordening op de Win- sluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging heb ben voorgedragen, op grond, dat door die verordening is getreden in wat van algemeen Rijksbelang is. DE ZEELIEDENSTAKING. Ie Amsterdam hebben de stakende vaste veemwerk lieden van het Purperhoedenveem den arbeid hervat. De toestand van den op Kattenburg- gewonden Hom- ma is weer minder gunstig. De wed. ter Nede-van Dijk, die op Kattenburg- in de wang werd geschoten, B. Pauwels en E. W. Wes- sing, die in de Warmoesstraat waren verwond1, zijn uit het gasthuis ontslagen. Den ganschen dag was het gisteren op de Marte laarsgracht te Amsterdam rumoerig. Daar is geves tigd een volkslogement, waarin sedert Zaterdagavond een vijftal van Rotterdam gekomen koetsiers zijn inge kwartierd. De stakende voerlieden hadden daarvan nauwelijks de lucht gekregen, of zij zetten daar posten uit. De koetsiers zijn bestemd om voermansdiensten te bewij zen bij de maatschappij „Rotterdamsche Tram," Wes- terdokdijkstraat. Het zijn geëmployeerden van de Rotterdamsche tram te Rotterdam. In den loop van den avond moest de politie optre den en van den wapenstok gebruik maken. De eigenaar van het logement-, die dergelijke moei lijkheden niet voorzien had, heeft het vijftal koetsiers gezegd, dat zij zijn logement moesten verlaten. Onder politiegeleide werd daarop het vijftal naar het politie bureau in de Warmoesstraat gebracht. KORTE BERICHTEN. Te Rijnsburg is Vrijdagavond de dochter van den heer H. J. de H. van de fiets gevallen, met het gevolg, dat zij gistermorgen is overleden. De warmoezier M., te Eist (Bet.), die Vrijdag aldaar met de tram in aanraking is gekomen, is Za terdag aan de gevolgen overleden. Hij laat een we duwe met 9 kinderen na. De draadlampenfab'riek Allerd te Boxtel is Za terdag geheel afgebrand. De echtgenoote van den pettenmaker v. W. te Zutphen is Zaterdag in de Melatensteeg onder den wagen van een vrachtrijder geraakt. De zware wielen gingen haar over de borst en spoedig daarop overleed zij- PORTUGAL. Het blad O Mundo, orgaan van den minister van justitie, beweert, dat Vrijdag j.l., de op standelingen eeu geldzending kregen van d'rie kwart millioen francs. Koningin Amelia moet echtër weinig- tevreden zijn met de totdusverre bereikte resultaten en gedreigd hebben, dat zij, -wanneer er spoedig niet meer succes wordt behaald, niet in staat zal zijn meer dere offers van het herstel van het koningsschap te brengen. Aan de kust, ten noorden van Lissabon is weer een geheimzinnig- stoomschip gezien, dat met wapens en munitie voor de royalistische strijdkrachten geladen moet zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat deze berichten voor de verantwoordelijkheid worden gelaten van het blad dat ze vermeldt. BALKANSCHIEREILAND. Het heet, dat Oos tenrijk aan Rusland en Italië heeft voorgesteld geza menlijk stappen te doen bij de Porte inzake Albanië. Italië wilde wel, maar Rusland1 had er geen ooren naar. De Oostenrijksche gezant is toen alleen naar de Porte gegaan. In Montenegro moet men woedend we zen op Oostenrijk. De Turksche regeering- heeft de oproeping- van alle klassen van Muzelmansche eit niet-Muzelmausche reservisten tot het 45e jaar gelast en heeft lijsten la ten gereedmaken van nog oudere klassen, met het oog- op de vijandige houding der bevolking. SPANJE. Te Barcelona werden tijdens een republi- keinsch-socialistische meeting schoten gelost. Er had- don een twintigtal arrestaties plaats en verschillende aanwezigen werden gewond. KORTE BERICHTEN. Alle gezamenlijke scheepvaartmaatschappijen op Amerika hebben besloten de minimum-prijzen le en 2e klasse te verhoogen met 6 gulden. Daardoor worden de meerdere uitgaven tengevolge van de door de sta king afgedwongen loonsverhooging meer dan gedekt. Te Frankfort is een gezin, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, en nog een 17-jarig meisje,, na het gebruik van bedorven vanille-saus ernstig ziek geworden. Het 17-jarig meisje is reeds overleden, de der vrouiï en van het eene kind is hopeloos. Te Obilitsjewo (Servië) is de bliksem in de staatskruitfabriek geslagen, welke geheel vernield werd. De schade wordt op 100.000 dinar geschat. Een pasgehuwd Engelsch paar ging- met een boot op de Ganges varen. De boot sloeg" om, de echt genoot en vier andere inzittenden werden door alliga tors verslonden. Te Napels werden een paar dochters van een hoogleeraar, die een strompelrok droegen, de kleeren van het lijf gescheurd. Daar de geestelijkheid tegen deze kleeding had getoornd, werden verschillende gees telijken door anti-clericalen gemolesteerd. De kapelaan van de hertogin der Presengano schoot een jongeman met een revolver. Hij zou door de woedende menigte gelyncht zijn, zoo de politie niet te hulp was gesneld. Coney Island is weer door het vuur geteisterd. Verscheiden amusementen werden vernield. De brand weer werkte uitnemend. De Amerikaansche millionnair Pierpont Morgan, had van graaf Erdödi een antiek troonsieraad gekocht. Hij had 700.000 kronen geboden, maar toen de familie 10 maal zooveel vroeg onmiddellijk toegeslagen. De Hongaarsche minister-president protesteerde tegen den koop en verklaarde, dat het sieraad tot het fidei- commis behoorde en derhalve niet verkocht kon wor den. Morgan wilde toen het geheele fideicommis koo- pen, maar de regeering eischte dat de toestemiming van den koning zou worden gevraagd, hetgeen graaf Erdödi thans heeft gedaan. KANTONGERECHT. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Alkmaar mr. K. A. Cohen Stuart, advocaat en procureur te Alkmaar. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag- vermeld). 11OO FDAMTENAREN VAN' OPENBARE WERKEN. Naar aanleiding van de zaak PotLooman alhier, is naar de N. R. Ot. meldt, in de gisteren te Arnhem voortgezette vergadering' van directeuren enz. aan ge meentewerken besloten, een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid om te komen tot een Bond van Hoofdambtenaren aan openbare werken. In deze commissie zijn benoemd de heeren: J. van Hasselt, oud-directeur van P. W. van Amsterdam; A. C. Burg-doffer, directeur van P. W. te Rotterdam; W. C. A. Hofkamp, directeur van Gem. W. te Leeuwar den; P. Bakker Schut, ingenieur afd. chef aan Gem. W. te s-Gravenhagé, en L. H. E. van Hylckama Vlieg-, directeur van G. W. te Vlaai-dingen. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 7 Juli tot en met 14 Juli zijn genomen door heeren 1019 baden, door dames 112 do:r weezen 22, door onvermogendën 195, totaal 1348 baden. Hoogste temperatuur 72 graden. AANBESTEDING. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding in Hotel „de Nachtegaal" alhier, voor het maken van een Wa genhuis, annex Veestal en Ierkelder van gewapend beton, waarvan de inhoud zal zijn ruim 161000 Liter voor rekening van den heer O. Blom Jz. aan den Wa- lingsdijk te Ursem, onder beheer en naar plannen van den architect den heer K. Bakker Dz., is ingeschre ven door C. Bol, Alkmaar, f 4990, H. Schouten, Hoorn, f 4798, W. Mooi, Alkmaar, f 4744, J. Schuurman, Medem- blik, f 4697, H. Punt, Alkmaar, f 4620, Bruin en Burgering, Alkmaar, f 4545, S. IJ. Bakker, Avenhorn, f 4444, P. Ooms, Avenhorn, f 4343, C. Leegwater, Spijkerboor, .f 4289, P. Wijte, Wognum, f 4285, P. Dubbeld, Alkmaar, f 4240, J. Duin, Spierdijk, f 4147, A. Groot, Woude, f 4141, J. Kriller, Stompetoren, f 3994, de Wit en Stoel, Beets (N.-H.). f 3878, C. Blankendaal, Alkmaar, f 3860, Keetman en de Geus, Driehuizen, f 8800, J. de Boer, Hensbroek, f 3636, A. Erankenhout, Stompetoren, f 3570, J. Ruis, Groot- schermer, f 3300, J. Molenaar, Grootschermer, f 3295. Raming f 3796. Gegund aan den laagsten inschrijver. STA ATSPENSIONEERING. Men schrijft ons: Op de laatst gehouden vergadering van de afd. Alk maar van den Bond voor Staatspensioneering, in het café „Suisse", Langestraat, is o.m. besloten tot het

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2