BUITENLAND. DE VOORTVLUCHTIGE INBREKERS. Aanvaard! werd een. legaat van 300Ó, aan het ge sticht Meerenberg vermaakt door mevr. de Wed. J. H. Viehof, en bepaald werd, dat voor dat bedrag zal wor den gesticht een warme planten- en bloemenkas tot verhooging van de levensvreugde der patiënten. Gemengd nieuws. JEUGDIGÉ STAKERS. Uit Zuid-Beveland! komt bericht over werkstaking; echter niet van zeelieden of bootwerkers maar van eenige tien- 4 twaalfjarige bessenplukkers. De omroeper te Hansweert had kinderen opgeroepen om bessen te plukken te Biezelinge; zij zouden 8 cent per kilogram ontvangen. Toen zij aan het werk wa ren, bleek echter, dat zij in plaats van 8 maar 5 cent zouden ontvangen. Hun besluit was spoedig genomen. „Staken" luidde het wachtwoord. En dat zij „solidair" waren, bleek af doende, want geen van allen ging voort met plukken en onder blij gezang trokken allen huiswaarts. Later werden de knapen toch weer voor 8 cent in dienst genomen. Natuurlijk zijn zij niet weinig trotseh op hunne schitterende overwinning. (N. v. d. D.) WILLEM ROOS WEER GEVAT. Over de arrestatie van Roos meldt het Hbld. o.a. nog Roos werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Hij was oogenschijnlijk zeer opgeruimd; zelfs hu moristisch. „Sluit me maar weer goed op," zeide hij, „want ik ben als een geest en kruip overal door." Hij vertelde oorspronkelijk van plan te zijn geweest om zich over Hedel naar de Bommeler- en Tielerwaard te begeven en daar met hun drieën De Haan had hen verlaten en koos zijn eigen weg, vermoedelijk langs de lijn Lage Zwaluwe naar Dordrecht, zijn ge boorteplaats eenige dagen te vertoeven om, nadat de eerste sensatie over hunne verdwijning was afge koeld, zich per goederentrein naar Antwerpen te doen vervoeren. Als dan de tijden gunstiger voor hem ble ken, zou Roos met zijn trawanten zijn geliefd Am- Sterdam, waar hij zooveel avonturen had' beleefd, weer gaan opzoeken. Joviaal groette hij goedendag en lachte hij iedereen vriendelijk toe. In het voorbijgaan zei hij mijSchrijf maar alles goed op. Roos had zich, zoo hij zei, vergist; hij dacht den trein naar Rotterdam te hebben genomen. Ze hadden geen kans gezien om naar Hedel te komen, daar ze voortdurend! bemerkten, dat de politie hen overal op tiet spoor was en vervolgde. In het cachot op het politiebureau betastte hij de sloten en grendels en herhaalde steeds: „Ik kom er wel uit." Hiertoe had' hij echter weinig kans; de bewaar- eellen van de gemeente-politie zijn heel wat beter dan die der Bossche strafgevangenis en bovendien stond er een gewapende dubbelpost voor de deur. Thans zit hij met den vijf-en-twintig'farigeu Wijnen, een pooti- gen kerel, die verleden jaar Arie Boeren zoo handig bevrijdde, weer in de Bossche bijzondere strafgevange nis. Wijnen werd zwaar geboeid in zijn cel opgesloten, hij ziet er gehavend en hongerig- uit en gedraagt zich zeer woedend. Roos is kalm; hij beschouwt de ont vluchting als een avontuurtje. Beiden zijn nog in hun gevangenistenue zonder schoeisel. De kleeding van Wijnen is geheel gescheurd. SCHAPENFOKKERIJ. Vanwege de vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord-Holland) zullen op 11 Sep tember te Alkmaar, 12 Sept. te den Burg (Texel), 13 Sept. te Schagen en 16 Sept. te Hoorn keuringen ge houden worden van halfjarige cóntroleramlammeren, teneinde aan de 15 besten elk een premie van 15 toe te kennen; uit te betalen in November '1912, nadat is gebleken, dat de ram door den eigenaar of een ander lid der vereeniging in 1911 is en in 1912 wordt ge bruikt om minstens 10 ooien te dekken. De verdere ondercontroleetelling wordt vrijgelaten. DE ZE E LIEDENST AKING. Bij de behandeling van de begrooting in de Belgi sche Kamer heeft de minister-president aangekondigd', dat hij bij de Kamer een wetsontwerp zal indienen ter opheffing van wat het wetboek van strafrecht voor de koopvaardij bavat aan draconische en afschuwelijke maatregelen. De minister overweegt de instelling- van een hof van enquête om de geschillen tusschen needers en zeevolk te onderzoeken. Te Leith is er weer staking onder het zeevolk uit gebroken, omdat niet-aangeslotenen in dienst worden gehouden. To Newcastle hebben stokers en matrozen besloten zich niet te laten monsteren voor minder van 66 in de maand. Pater Hopkins meldt een Londensch blad! die in de staking van zeevolk te Huil op den voorgrond is getreden, is te Zuid-Shields aangekomen om daar de leiding van de staking op zich te nemen. Het volk droeg hem op de schouders van het, station naar de sclieepskantoren. Men heeft er besloten niet te wer ken op schepen, waar niet-aangeslotenen in dienst zijn. Ernstige onlusten in verband met de zeeliedensta king hebben gisteren te Cardiff plaats gehad. De po litie moest verscheiden charges doen met den stok. Drie politieagenten en een aantal onruststokers wer den ernstig g-ewond. In de Gerard Domstraat hoek le Sweelinckstraat te Amsterdam is gisteravond omstreeks half twaalf een moordaanslag gepleegd1 op een werkwillige. Een werkwillige die uit zou varen zegt het Hbld., met een van de booten der Hollandsche Stoomboot- Maatschappij had met zijn vrouw, zijn zwager en een jeugdig neefje den avond doorgebracht in „Elora." Bij het, naar huis gaan meenden zij reeds in do Utrechtschestraat gevolgd te worden door eenige mannen. Zij vonden dit vreemd en waren dus op hun hoede. In de Gerard Doustraat, ter hoogte der le Swee linckstraat werd dte werkwillige niettemin plotseling besprongen. Hij kreeg een geweldigen slag op het ach terhoofd, werd In den nek gegrepen en tegen den grond geslingerd. De zwager schreeuwde oogenblikkelijk uit alle macht „moord"' en onmiddellijk daarop viel een schot, direct gevolgd door een tweede schot. Gelukkig werd niemand getroffen. Van alle zijden schoot publiek toe benevens de agenten, rechercheurs en rijksveldwachters die zich voor en in de vestibule van het hoofdbureau van poli tie hoek Stadhouderskade bevonden, en de in de nabij heid surveilleerende agenten. Op het herhaald moord- geroep namen de drie aanvallers de vlucht. Politie en rechercheurs die onmiddellijk de omge ving doorzochten en alle wegloopende menschen na gingen, grepen eerst iemand die zich in de Alb. Cuyp- straat achter een telCphoonpaal verschool. Hij bleek een zeeman te zijn die bij fouilleering- op het hoofdbu reau een boksijzer bleek bij zich te dragen. Al spoedig kwam ook een rijksveldwachter met een arrestant aanzetten. Op hem werd een met zes patronen geladen revol ver gevonden, waarmee echter nog niet was gevuurd. De aangevallene herkende de beide arrestanten als twee van de drie personen, welke liem hadden gevolgd. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. EEN OPLICHTER. Zondag vervoegde zich aan 't Ilotel „d'Orange" te Zandvoort iemand, gestoken in de uniform van em ployé aan een der Scbeveningsche badhotels. Hij gaf zich uit voor „guide van 't Kurbaus" aldaar, en infor meerde omstandig naar menu en wijnen. Na zich een en ander wel te hebben doen smaken en medte proefon dervindelijk al het gerieflijke te hebben genoten, aan nachtverblijf verbonden, sloot hij een contract af voor een week logeerens van 40 Amerikanen. Denzelfden dag kwam een dergelijk contract tot stand in 't Hotel „De rOcean". Wel kon men daar de 40 Amerikanen niet allen meer huisvesten, maar de heer J. Heek wist een deel der toekomstige gasten onder te brengen in een naburig pension. Na ook in „l'Ocean" het zoete der aarde genoten en 20 fooi te hebben opgestreken, werden voor dezelfde Yankees kamers besproken in „Pension C. Biickmann. Ook hier vond die „koerier" een gastvrij onthaal, evenwel slechts met uitzicht op een geldelijke belooning, zoodra de Amerikanen hun intrek zpuden hebben genomen. Nauwelijks aan tafel zijnde, schrok hij op, toen hij den heer Heek per fiets den tuin zag binnenstuiven en in minder dan geen tijd was de koerier op pad. Nasporingen der politie brachten de gedupeerden tot de overtuiging, dat de koerier, een ontslagen ho telbediende uit Scheveningen, gevlogen was. Bij een der beetgenomenen werd later belangstellend geïnfor meerd of er nog logies, pension en wijn te bekomen wastegen „koeriers"prijs. DE MEERDERHEID VERLOREN. In Goor was de gisteren gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad bijzonder druk. Van de 627 kiezers brachten 603 hun stem uit. Bij de eerste stemming was reeds gekozen de heer J. H. ten Bosch (lib.) met 285 van de 544 geldige stemmen. In herstemming kwamen toen de heeren J. II. Bos winkel (aftr. s. d. a. p.)J. B. Koning (r.-k.) en A. J. Wibbelink (aftr. s. d. a p.) Gekozen werden de heeren Koning en Boswinkel. De sociaal-democraten hebben daardoor hun meerderheid in den raad verloren. VLIEGEN. Onze landgenoot Henri Wijnmalen heeft besloten niet meer te vliegen met een tweedekker, doch over te gaan naar de monoplaan. Hij zal Zaterdag a.s. aan den „Daily MaiF'-prijs gaan deelnemen met een De- perdussin-eendekker. Jan Olieslagers heeft thans met een vlucht van 7 uur 18 min. en 2ö2/3 sec., in welken tijd hij 025 K.M. aflegde het wereldrecord geslagen. Het duin-record staat nog ten name van Farman, die 8 uur 12 min. in de lucht bleef. KORTE BERICHTEN. Met het oog op de zedelijkheid heeft de Chr. Jon- gedochtersvereeniging te IJzerlo, gem. Aalten, beslo ten, te zullen ijveren voor het inkrimpen van de brui loftspartijen, zoodat deze 's avonds vóór 10 uur zullen eindigen thans duren ze tot 's nachts 1 it 2 uur voort. Tegen de drukkers W. te Almelo is proces-ver baal opgemaakt wegens het drukken van 'n verkie zingscourant, uitgegeven door de anti-revolutionnaire, Roomsch Katholieke, Christelijk-Historische en neutrale kiesvereenigingen in Ambt-AJmelo, waarin een belee- digend artikel voorkomt tegen een der socialistische candidaten voor den gemeenteraad. Maandagmiddag is de 6-jarige J. v. L., in Oos terparkstraat te Amsterdam, onder een reclame-wagen geraakt. De wielen gingen het ventje over het hoofd, i et werd in deerniswekkender, toestand naar het O. L. V. gasthuis gebracht, waar het is overleden. De heer J. A., hoofd van een school te Rotter dam, werd gisternacht wakker door het dichtslaan van de buitendeur van zijn woning. Weldra bleek hem, dat hij bezoek van een inbreker gehad had. De dief heeft een linnenkast doorzocht en bracht ook een be zoek aan de slaapkamer van het echtpaar. Uit een rokzak, die op een stoel voor het ledikant lag, is eenig kleingeld ontvreemd. Gistermorgen is te Tiel de bochtaak van de gier- pont in den grond gevaren, waardoor het verkeer per pont gestremd is. Maandag is te Vlaai-dingen binnengekomen het loggerschip VL 87. schipper W. Booster, met verlies van een der opvarenden. De 21-jarige A. L. de B., uit Rotterdam, is den 2den dezer bij mooi weer, toen hij een puts water wou scheppen, over boord geslagen en verdronken. Te Honselersdijk stak Maandagnamiddag een tweejarig knaapje al spelend een paar knikkers in den mond, die in de keel geraakten, zoodat het kind door verstikking is gestorven. Gistermorgen is door het vallen van een drietal ijzeren staven in de Eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam een boot doormidden gebroken en gezonken Met de hulp van eenige werklieden redde de schipper J. II., uit Rulirort, zijn vrouw en kinderen. Zijn schip is voor 28,000 mark verzekerd. Gisteravond omstreeks halftwaalf sprong in den kruidenierswinkel op den hoek van den Haarlemmer dijk en het Haarlemmerplein te Amsterdam een flesch met brandspiritus. De vrouw des huizes, die in brand geraakte, snelde het huis uit en werd door voorbij gangers geholpen. Gistermiddag' is op „Moscowa" te Arnhem een monument onthuld op het graf van Van Maasdijk, 27 Augustus 1910 bij een vliegproef te Arnhem om het leven g-ekomen. In het caf van den heer Lafeber te Gouda heeft gistermiddag' een gasontploffing plaats gehadveroor zaakt door een opeenhooping van gas onder den vloer. Opeens werden drie knallen gehoord en sprongen en kele planken van den vloer met de daarop staande tafel omhoog. UIT ST. PANGRAS. Bij de herstemming- op 18 Juli verkreeg- de heer II. Nol 37 en de heer C. Groen 21 van de 62 stemmen, van welke er 4 van onwaarde waren. Alzoo verkozen de heer II. Nol. UIT HENSBROEK. Gisteren is aan het station Obdani de laatste aard- appeiveiling gehouden vanwege de Landbouw- en Man deis-vereeniging Hensbroek-Obdam. De teelt van vroege aardappelen is dit jaar voor de meeste bouwers zeer loonend geweest, daar deze vruchten dit voorjaar niet hebben geleden van den vorst. De aanvoer beliep 6100 zak. Dat deze totale aan voer weinig grooter was dan het vorige jaar, toen 5512 zak werd verhandeld, vindt zijn oorzaak hierin, dat er nog altijd bouwers zijn die meeuen zich te bevoordee- len door elders te markten, hoewel, wat de prijs be treft, de veiling hier gelijk staat met de andere mark ten in den omtrek. Ook de prijzen hebben goed stand gehouden: de hoogste prijs was 2.30, de laagste J 1, gemiddeld werd besteed 1.60 per zak. Thans is de veiling gesloten tot de koolveilingen beginnen; in dien tusschentijd zal het marktgebouw zeker wel vergroot worden. UIT ZUID EN NOORDSCHARWOUDE. In de gisteren gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na opening worden de geloofsbrieven der herbe noemde raadsleden, de heeren O. Bakker, J. Kraak man en F. Posch onderzocht, waarna op advies der met het onderzoek belaste commissie tot toelating werd besloten. Waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de: a. goedkeuring door Ged. Staten van de in de vorige vergadering ge nomen besluiten tot het doen van af- en overschrij vingen en het doen van betalingen uit de post van onvoorziene uitgaven; b. van kasopname d.d. 27 Juni j.l. bij den gemeente ontvanger, waarbij in kas bleek te zijn een bedrag van f 16.84.451/2. Aangaande het ingekomen adres in zake de oprich- tings plannen van een electrisclie centrale in West- Friesland, wordt besloten in beginsel tot de combinatie van gemeenten toe te treden. Wordt behandeld de gemeente-rekening over 1910, de welke voorloopig wordt vastgesteld in ontvangst tot een bedrag van f 13973,37l/2, en in uitgaaf tot een bedrag van f 18298 931 2. batig saldo f 674.44. Na gehouden rondvraag wordt de vergadering door den voorzitter gesloten UIT KOEDIJK. De uitslag van de herstemming voor den gemeente raad is: Opgekomen 232 kiezers. Uitgebracht 226 geldige stemmen, waarvan 116 op den heer J. Jonker (aftredend) en 110 op den heer D. v. d. Woude, van onwaarde 6. UIT DE RIJP. Voordracht onderwijzeres (vacature mej. Schröder 1. A. W. Schiphorst, 2. G. A. Brouwer, 3. A. A. Kruse, allen te Amsterdam. UIT SCHOORL. De Vereeniging V. V. „Noord Kennemerland" te Schoorl geeft op 30 en 31 Juli, telkens des middags en 's avonds, haar Zomerfeest, 't Bestuur stelde een uitgebreid programma samen, waardoor 't werkelijk aardig kan zijn, waar de schoone natuur van dit dorp zoo goed meewerkt, een dagje daar door te gaan bren gen. Vooraf beklimme men de duinen en bezie men eens de door de Vereeniging zoo pas geplaatste oriën- teertafel boven op 't zonneduin men overziet hier 't grootste gedeelte van Noord-Holland boven 't IJ. UIT HOGRN. Begunstigd door heerlijk weder werd heden namid dag- het feest der Vereenig-ing tot bevordering- van het Vreemdelingenverkeer voortgezet met een schoonrij- derij, die werd bijgewoond door een talrijk publiek. Het vwas dan ook een heerlijk gezicht, de keurige span nen te zien voortrijden langs de baan. Men kon zoo aan alles bespeuren, dat die 19 deelnemers zich beijver den de jury te bekoren, niet alleen door hun gerij, maar ook door de wijze waarop werd gereden. De uitspraak was als volgt: Schoonste geheel: le prijs L. Zeehandelaar, Hoorn. 2e prijs P. Schuurman, Hoorn. Schoonrijden: le prijs P. Jonges, Beemster2e prijs P. Wagenaar, Binnenwijzend; 3e prijs L. Zeehande laar, Hoorn; 4e prijs P. Stapel, Hoogkarspel. De uitslag van de harddraverij voor boerenpaarden, waaraan 14 paarden deelnamen, was als volgt: le prijs „Amos", van A. de Ridder, IJpolder; 2e pr. „Baronesse", van denzelfde; 3e pr. „Jacob", van D. de Vlieger te Haarlemmermeer. Omstreeks 7 uur maakte de heer Mulder, met zijn monteur, den heer Van Wees, een vlucht over hpt ter rein, waarna de heer Mulder zelf nog een vlucht wilde doen zonder monteur, maar door een rukwind werd het toestel van achteren neergedrukt, waardoor een slee brak. Na deze te hebben gerepareerd, werd door den aviateur nog een vlucht gedaan, maar bijna aan het einde van het terrein gekomen, begon de motor onregelmatig- te werken. Na met gestopte motor een noodlanding te hebben uitgevoerd, bleek de machine leiding defect geraakt te zijn en was het inmiddels te laat geworden, om nadien nogmaals te stijgen. Een zeer mooi vuurwerk besloot de feesten. UIT EGMOND AAN ZEE. In de gisteren gehóuden vergadering van den Ge meenteraad kwamen o. a. in, een besluit van Ged. Staten goedkeurende 't kohier Hoofd. Omslag. Ged. St. berichten de ontvangst der verordening- op het bad- en strandwezen en dat Ged. St. het besluit Uit het proces-yerbaal van kasopname bleek dat in betreffende W. van Eenennaam verdagen, kas was 7125.615. Aan de orde was hierna: een verzoek van de commissie van de stichting eener Electrisclie Centrale voor West-Friesland, om in principe aan te sluiten. Met het oog op de Gasfabriek werd hierop afwijzend beschikt. De voorzitter deelde eenige resultaten mee betref fende de volkstelling o.m. dat het aantal bewoonde huizen 1 Jan. 1910 bedroeg 602; dat er ouder dan 80 jaar in de gemeente 18 mannen en 9 vrouwen waren. De Bouwverordening werd zoodanig gewijzigd, dat in het eerste lid worde gelezen instede van „te bouwen of te sloopen, zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders" het volgende: „te bou wen zonder schriftelijke vergunning van en te sloopen zonder schriftelijke kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders." De. geloofsbrieven der herkozen raadsleden A. Zwaan, R. Gul en II. B. Middelkamp, werden onder zocht en in orde bevonden, zoodat zij met algemeene stemmen werden toegelaten. Eene regeling betreffende de toelating van kinde ren dezer gemeente op de Alkmaarsche scholen met de Gemeente Alkmaar werd met algemeene stemmen vastgesteld. Eene verordening werd verder vastgesteld tot hef fing en invordering van schoolgeld voor te Alkmaar schoolgaande kinderen. Hierin werd geheven boven het gewone schoolgeld als vergoeding in de kosten een jaavlijksehe bijdrage per leerling voor de 3e en 4e Ge meenteschool 8, voor de Burgerschool 18, voor de meisjesschool 18 van klasse 1 tot en met 7 en J 36 van klasse 8 tot en met 10. Dit schoolgeld wordt ge heven bij vooruitbetaling één maand voor den aan vang- van ieder kwartaal en moet worden betaald bij den ontvanger te Egmond aan Zee. Benoemd werden de heeren de Groot, Zwaan en de Graaff tot commissieleden belast met het nazien der rekening 1910 en tot onderwijzers aan de O. L. S. de heeren A. F. J. van den Broek uit Haarlem en Th. A. van Dijk te Ilaulerwijk. Aangezien de onderwijzeres Bos reeds 12 maanden ziekte-verlof geniet, wordt thans eene regeling ge troffen om haar nog 6 maanden ziekte-verlof toe te staan met inhouding van salaris. Tenslotte werd het uitbreidingsplan met algemeene stemmen aangenomen, met dien verstande dat de weg' loopende over 't erf der Gebrs. Bont vervalt. Laidste Berichten. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Juli. Tot nog toe is het niet mogen gelukken de beide nog voortvluchtige inbrekers te vatten. Verschillende baanwachters heb ben hen echter gezien. De goederentreinen, die 's nachts van den Bosch vertrekken zijn onderweg van lijd tot tijd geïnspecteerd, echter zonder resultaat. Om 3 uur is een man op de spoorbaan gezien, die trachtte op den aldaar passeerenden goederentrein te sprin gen, doch die op den roep van den baanwachter in het houtgewas langs den weg verdween. Wijnen, die evenals Roos weer naar de strafgevan genis is overgebracht, heeft o. a. verklaard: Degene die van den trein viel, zul je niet meer zien; die is beter af dan wij. Het is dus best mogelijk, dat er een dood is. Dit is echter in tegenspraak inet het bericht, dat twee ontvluchten zouden zijn gezien. BRAND. CHARLEROI, 19 Juli. Op de tentoonstelling werd het Luna-park gedeeltelijk door brand vernield. DE STAKING. AMSTERDAM, 19 Juli. De toestand van Homma blijft zorgwekkend, juffrouw van der Pluim maakt het goed, Draaier (die op den Zeedijk werd verwond) werd uit het ziekenhuis ontslagen. De overigen zijn bevredigend. De Schuitenvoerders hebbennoggeenhesluitgenomeu. DUITSCHLAND. De gemeenteraad van Wiesbaden denkt er ernstig over een paleis voor den Keizer te bouwen. De Keizer komt geregeld te Wiesbaden en verhoogt daardoor niet weinig het bezoek van de bad plaats. Er is een oud stedelijk kasteel, maar dat is op den duur niet de gewenschte huisvesting voor den Keizer. De stad zal dit kasteel en nog een ander verkoopen en dan bij den Neroberg, waar zij uitge strekte terreinen bezit, een paleis bouwen, dat den Keizer waardig is. Het heette, dat de overleden sociaal-democraat Paul Singer millionnair was. Dat dit niet het geval was, blijkt uit een bericht aan de Vorwürts, dat de overleden Singer zijn partijgenooten Bebel en Hugo Heimaun tot erfgenamen heeft gemaakt. Hij heeft be paald, dat na aftrek van velschillende legaten en na afbetaling van verschillende verplichtingen de rest van zijn vermogen besteed moet worden voor het doel, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. De heeren Bebel en Heimann hebben nu 48054,87 mark- in de kas van de Duitsche sociaaldemocratische partij gestort. Het Tageblatt zegt dat zij, die den heer Singer per soonlijk kenden, wisten, dat hij het grootste deel van zijn vermogen voor de partij, voor weldadige doelein den en ter ondersteuning van vervolgde partijgenooten had uitgegeven. OOSTENRIJK. De couranten verklaren, dat de keizer, die gisteren, gelijk uit het artikel aan het hoofd van dit blad blijkt, de troonrede heeft voorgele zen, er goed uitzag'. Zijn tred is nog steeds zeer veer krachtig, zijn stem was duidelijk verstaanbaar. Twaalf minuten las bij achtereen, zonder te stooten, te hape ren of de keel te schrapen. De 81-jarige had de troon rede niet meer met de pen hij heeft den bijnaam van keizer-caligraafmaar met de schrijfmachine met groote lettertypen geschreven. De sociaal-democraten, Duitsch-radicalen en de Tsjechisch radicalen waren niet verschenen. Toen de keizer de laatste woorden gesproken had, zette hij den hoed af, groette de vergadering en verliet onder luide toejuichingen de zaal. Even daarna zat hij alweer in den hoftrein, die hem naar Ischl bracht. RUSLAND. De marine-minister zal 'Petropawlowsk aan de kust van Kamsjatka bezichtigen, waar Rusland een oorlogshaven en een vesting denkt aan te leggen. Deze haven moet ruimer en beter worden dan die van Wladiwostock en zal ook niet zoolang- met ijs bedekt zijn. Ook zal de noordelijke doorvaart door de IJszee zorgvuldig' worden nagegaan. Er zijn een reeks vonnissen geveld inzake knoeie rijen door verschillende intendance officieren en le gerleveranciers. Vijf beklaagden zijn tot verlies van rang, onderschei dingen en bizondere rechten en tot 3 jaar verbeterhuis veroordeeld, een beklaagde tot 2xh jaar verbeterhuis, een tot 20 maanden en een tot 11 maanden. Zeven beklaagden zijn vrijgesproken. De bedragen, die met het oog op omkooperij in ontvangst zijn genomen, moe ten terugbetaald worden eu zullen voor liefdadige doeleinden worden besteed. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Constituante medegedeeld, dat er tusschen Portugal en Spanje een entente, maar niet een over eenkomst over de samenzweerders aan de grens bestaat. Uit Lissabon wordt aan de Lokal-Anzeiger gemeld, dat in Oporto stakende arbeiders van de electrische tram een algemeene werkstaking trachtten te organi- seeren. Zij hielden een betooging, veroorzaakten wan ordelijkheden en wierpen de cavalerie, die er bij te pas kwam met steenen. Daarop deden de soldaten een aanval en verwondden verschillende personen. De politie arresteerde later eenige stakers. Een regiment jagers is naar het Noorden gezonden, om het garnizoen van Braga te versterken. PERZIË. Meldden we gisteren, dat er een beweging gaande is, om den afgezetten Shall weer in eere te herstellen, thans wordt geseind, dat hij op Perzisch grondgebied geland is. Hij bevind zich bij eenige stammen, waarmede liij sedert eenigen tijd in verbinding heeft gestaan. Zijn volgelingen trachten in een tweetal provincies, waar zij kort geleden groote hoeveelheden munitie hebben ingevoerd, een opstand te verwekken. AFRIKA. Een op zich zelf gering' incident in Ma rokko brengt de gemoederen weer in beweging. Te Alkassar werd n.l. de lieer Boisset, de Eransche consul, die van een reis in Ghai-b terug kwam, gearresteerd door een Spaansche wacht, die hem zijn karabijn wilde afnem'en. De beer Boisset is daarop naar een Spaan sche kazerne geleid, waar een officier liem mededeelde, dat een vergissing had plaats gehad. Een schildwacht heeft het paard van den heer Bois set zijn bajonet voorgehouden en de waeht had de ge weren op hem aangelegd. De Eransche regêering hteeft aan de Spaansche re geering' inlichtingen laten vragen, welke op haar beurt telegrafisch inlichtingen vroeg. Verschillende Eran sche couranten laten zich scherp over het incident uit, De Duitsche National Zeitung meldt: Parijsche bladen en vooral de koloniale pers winden zich geweldig op over de schadeloosstelling, die de Eransche regeering, naar het heet, geneigd is uit haar koloniaal rijk toe te staan. In bevoegd© kringen hier ter stede hoeft, naar wij vernemen, dit optreden slechts gegeven of verlangd kunnen worden als de andere par tij van vroegere rechten afstand' wil doen. Daarvan kan echter geen sprake zijn. Het verloop tot nu too van de gesprekken tusschen Kiderlen en Cambon be wijst niet, dat Duitschland dp rechten, die het bij ver drag' in Marokko toekomen, opgeven wil. De regeering is niet van zins, Marokko aan de Eranschen als sfeer van onbeperkten invloed over te laten en liet Duitsche volk zou evenmin met zoo een jammerlijken terugtocht genoegen kunnen nemen. Men heeft te Parijs in d'e uitdrukking schadeloosstelling eigen wenschen gelegd, terwijl men er te Berlijn in de verste verte niet nan denkt, dit optimisme te deelen. De omtrent. Duitsche regeering» aangelegenheden

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2