DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 171. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 22 J U L I. voor de Nationale Militie. Woensdag 9 Augustus a.s. Wat doen we met de vacant ie? Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uft 3 bladen. B A i\ K 5 ALKMAARSCHE COURANT JéHlAVtt BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de loting der in 1911 alhier voor de lichting van 1912 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op ten Stadhuize. Zij worden mitsdien opgaroepen, om zich op dien dag, des vooral. te 9 uur, aldaar te bevinden om te loten en opgaven te doen van de redenen van vrij stelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uit treksel uit het stamboek of een bewijs van werkelij ken dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. Eerstgenoemd bewijsstuk kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, derde lid van het K. B. van 2 De cember 1901 (Staatsblad) No. 230) onder den burge meester berust, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend,, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente in welke de loteling, die vrijstelling verlangd wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven. De opgave van een reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem die vrijgesteld wensebt te worden niet van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daar voor bestemde tijdstip. Zij, die vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDERDIENST moeten op DINSDAG 12 SEPTEMBER a.s., voormiddags te 10 uur, ten stadhuize verschijnen, vergezeld van twee bij den bur gemeester te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuige nis kunnen afleggen en het aldaar op te maken ge tuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de_ noodige opgaven voor het opmaken der stukken vóór 1 SEPTEMBER a.s. ter secretarie te verstrekken. De lotelingen worden uitgenoodigd den oproepings brief bij de loting mede te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, lo.-B. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Juli 1911. ALKMAAR, 22 Juli. Voor de bezitters van goedgespekte beurzen komt deze Veelvuldig gehoorde vraag slechts neer op de moeielijkheid, welke de keuze uit velerlei vacantiege- nietingen oplevert. Aan de menschen, die doen alsof ze rijk en een verre vacantiereis aan hun stand verplicht zijn, kost de be antwoording ook niet bijster veel moeite. Zij getroos ten zich tal van opofferingen of zij sluiten zich, meer modern, achter neergelaten gordijnen eenigen tijd in huis op, alleen 's nachts te voorschijn komend en voor de rest den tijd doodend met aan vrienden en kennis sen prentbriefkaarten te schrijven, welke een bevoor recht bloedverwant wel in een verre badplaats of een duur luchtkuuroord wil posten. Een weinig bevredigend antwoord kunnen echter de menschen vinden, die er rond voor uitkomen, dat hun beurs smal is en die ziclizelven of hun kinderen toch gaarne goedkoop vacantiegehot zouden willen ver schaffen. Hebben ze geen familieleden of kennissen elders wonen, dan is het voor hen al buitengewoon moeielijk zichzelf en hun kroost in een andere omge ving te brengen. De zwakke kinderen kunnen mis schien naar een vacantiekolonie worden gezonden, waar ze gezondheid en tevens een prettige vacantie vinden. En waren die instellingen aanvankelijk slechts bestemd voor on- en minvermogenden, langza merhand worden ze ook reeds opgericht voor kinderen van ouders, die wel geen schatten hebben te missen, maar die heel góed in staat zijn een niet te hoogen verplegingsprijs te betalen. Voor de gezonde kinderen bestaat er evenwel in dit opzicht in ons land nog zoo goed als niets. Eenigszins gegoede ouders kunnen hun zoontjes naar een jongens kamp van volksweerbaarheid zenden, misschien met een „padvinders-expeditie" laten meegaan, maar daar mede is de zaak dan ook vrijwel uitgeput. En ouders die niets of heel weinig voor een dergelijk do-el kun nen afzonderen zitten in de vacantie met hun kinde ren dikwijls gewoonweg opgescheept. Vooral in de stad. Men vrage het maar eens aan de huismoeders vader merkt het in den regel zoo erg, niet! hoe zij denken over de lange vacanties, hoeveel overlast en verdriet deze haar bezorgen, hoe blij ze zijn als einde lijk weer de schooltijd is aangebroken. Men vrage het maar eens aan de kinderen zelve, of ze werkelijk de voorgestelde pret in de vacantie hebben gehad, men onderzoeke maar eens of de vrije tijd hun werkelijk wel zooveel ten goede is gekomen. Zou hierin met betrekkelijk weinig kosten geen ver andering kunnen worden gebracht, zoodat de kinderen wèl genoten, wèl beter van de vacantie werden en bo vendien in huis en op straat minder overlast gaven? Elders heeft men met succes een poging in die rich ting gedaan. In Denemarken, Erankrijk, Zwitser land bijv. bestaan vereenigingen, die ten doel hebben gezonde stadskinderen naar buiten te brengen, hun gelegenheid te geven daar hun vacantiebrood en hun vacantiegenot zelf met gezonde in- en ontspan ning te verdienen. De ouders der kinderen betalen de reiskosten wordt de vereeniging van overheids wege gesteund, dan «springt zij wel eens bij de ver eeniging belast zich overigens geheel met de regeling en vindt daarbij de medewerking van onderwijzers, predikanten etc. Veel arbeid, veel menschenkennis, veel organisatietalent wordt er natuurlijk vereischt om de „vacantie ouders" uit te zoeken en om de „vacan- tie-kinderen" op de juiste wijze te plaatsen daarvan toch hangt voor het grootste deel het welslagen af maar heeft men in Nederland vooral sinds de inwer kingtreding der Kinderwetten op dit gebied niet reeds een bevredigende ervaring gekregen? De „vacantie-ouders" in Zwitserland moeten belo ven aan de volgend© eisehen te voldoen: 1. Verstrekken van goed krachtig voedsel, vooral melk-, meel- en eierspijzen. 2. Het kind moet zooveel mogelijk buiten kunnen zijn. 3. Het kind mag op geenerlei wijze worden geëx ploiteerd, noch- dóór beslag te" leggen op de arbeids kracht voor industrieele doeleinden (huisarbeid) nóch door het te gebruiken als dienst- of kindermeisje (waardoor natuurlijk niet uitgesloten is, het huis-, tuin- en landarbeid verrichten en het in de huishou ding behulpzaam zijn). 4. Het verstrekken van alcohol is verboden. 5. Aan de vacantie-ouders wordt de pertinente eisch gesteld, den kinderen een bed voor hen alleen te geven. Alleen kinderen, die gezond zijn, zich goed gedragen en 1014 jaar oud ziju worden uitgezonden. Hun werk bestaat in hoofdzaak uit tuinarbeid, veehoeden, land arbeid, huiselijke bezigheden. In een der jaarverslagen van een Zwitsersche veree niging werden enkele brieven opgenomen, welke de vacantie-kinderen van uit hun tijdelijk verblijf verzon den hadden. Zoo schreef een meisje: „lk hen goed aangekomen. Het bevalt me best. De familie G. heeft 22 kippen, 3 kalveren, 2 paarden, 2 katten, 9 koeien en een kleinen- jongen. Ik mag eiken morgen de kippen voeren, moet ai'wasschen en afdro gen, kamer en gang vegen en wel eens op het kind passen." Een knaap: ,,'s Morgens, wanneer men het vee schoonmaakt, mag' ik altijd helpen. De laatste week was het weer prachtig, daarom gingen we naar het bosch en velden boomen. Dat beviel me best. Ik zong en floot al maar door. Ik ben heelemaal gezond. Mijn wangen zijn niet meer zoo bleek als ze waren toen wij weggin gen, maar zijn rood geworden. Ook mocht ik met ossen rijden. Ik heb een best leven. Ik zou hier wel willen blijven en nooit weer naar Zürich terug willen". Een ander: „Ik ben vroolijk en gezond. Ik heb het nog altijd best-bij Frau Miiller en ga graag zoo met de vacantie uit. Wij werken vaak op het land. Eten heb ik altijd genoeg. Zij kookt ham en die smaakt altijd lekker, en goede groenten. Vandaag heeft Er. M. gebakken. Zij bakte 8 brooden en eerst nog 3 groote pannekoeken. Daarvan mocht ik zooveel eten als ik wilde. De vacan ties zijn veel te gauw voorbij. Een onderwijzeres uit St. Gallen besloot haar jaar verslag aldus: „De vacantie-organisatie voor arme schoolkinderen is een sociale daad, waardoor wij menig behoeftig schoolkind zonnewarmte in het hart kunnen geven. Laten we daarom allen medewerken, een ieder naar zijn kracht, om dit sociale werk te steunen. Zou er in ons land ook niet eens een poging kun nen worden gedaan, een begin kunnen worden gemaakt met een werk, dat elders in tal van opzichten zoo dankbaar blijkt en daar zulke uitnemende resultaten oplevert In dezelfde richting zou ongetwijfeld1 ook wel een- weg gevonden kunnen worden, om die ouders .te hulp te komen, die wel een bedrag voor den vacantietijd van hun jongens en meisjes willen besteden maar tot dus verre de geschikte gelegenheid missen om dat te doen. Tot de uitzonderingen behoort het, wanneer kinderen alleen naar buiten worden gezonden, omdat zich daar bij allerlei mogelijke en denkbare bezwaren kunnen voordoen, welke voor het meerendeel bij eenige organi satie gemakkelijk zouden zijn te ondervangen. Zou het verder onder de auspiciën der padvindersbeweging niet mogelijk zijn, een vacanti-ev-erblijf voor die kinderen in te richten, waar deze naar hartelust kunnen spelen en al spelend onder deskundige leiding handigheid verwerven, ondernemingsgeest, lust tot aanpakken op doen Zou de regeering ten bate van de padvinders beweging, welke voor onze volkskracht een factor van beteekenis kan worden, niet eens een oorlogsschip be schikbaar kunnen stellen voor een vacantiereis, of, zoo dit niet uitvoerbaar is, een schoolschip voor een vacantieverblijf van kinderen? In elk geval is dit»denkbeeld overweging waard. Middelen om tegen weinig kosten den kinderen een aangename vacantie te bezorgen, een vacantie welke meer dan tot dusverre aan haar doel beantwoordt en beter dai?%)t dusverre de jeugd ten go-ede komt, zijn er wel te vinden. Het is maar de kwestie van ze toe te passen, althans een begin te maken. Ook voor weinig-gegoede volwassenen is het wel mogelijk een ontspanning in de vrije dagen aan te wijzen, welke weinig kostbaar mag worden genoemd. Doch daarover in een volgend artikel. k* 4. PRINS HENDRIK NAAR HARDERWIJK. Z. K. II. Prins Hendrik zal op Vrijdag 4 Augustus a.s. een bezoek brengen aan de gengïente Harderwijk, ter bezichtiging van de beide ijsvletten. Ook zal een bezoek worden gebracht aan het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente en aan het stadhuis. DE HAVENWERKEN VAN SOERABAJA. Het „Soer. Hbld." verneemt, dat de uitvoering van de havenwerken te Soerabaja is opgedragen aan de Hollandsche Aannemersmaatschappij, nadat deze ac- coord was gegaan met een aftrek tegen de in het be stek vermelde eenheidsprijzen, tengevolge van vermin dering der te "verwerken hoeveelheden. Hetaanne- mingscijfer is nu 11.764.000, oorspronkelijk was dit 32.808.000. PROV. STATENVERKIEZINGEN. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land is bij enkele candidaatstelling gekozen jhr. mr. P. Teding van Berkhout, te Bloemendaal (chr.-hist.). "NIONINON Kaa SIHVSSIPHÏOO Bij K. B. is, met ing. van 16 Sept. benoemd tot Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland, mr. W. E. van Leeuwen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gemengd nieuws. EEN JACHT VERGAAN? Van paal 1 tot paal 4, zoo meldt men uit IJmuiden, ligt het strand als het ware bezaaid met groot en klein wrakhout, kinderspeelgoed, doozen, kistjes, bussen, ge vulde, half volle en ledige flesschen, waaronder met melk en tinctuur en een drietal matrozenmutsen met rechtopstaande randen aan de zijden, waarvan in een den naam met witte letters geschilderd J. A. Jobson. Voorts een handspaak en een pomp en nog vele andere voorwerpen. Een ticketboekje DoverCalais nog onaangebroken, bevat 33 tickets, genummerd 0.4.962 tot en met 0.4.995. De witte reddingsboei, gemerkt Sultan Rochester, schijnt ruw afgebroken te zijn, daar op enkele plaatsen het linnen band is losgescheurd. Lloyds register geeft geene aanwijzing over eenig schip Sultan Rochester, zoodat het denkbeeld rijst, dat een jacht genaamd „Sultan" uit Rochester vergaan is. TE WATER. Op den Singel bij het Spui te Amsterdam is gister namiddag omstreeks 4 uur een Atax te water gereden, doordat zij in de tramrails was geraakt, tengevolge waarvan het stuur weigerde. De ijzeren leuning, die langs den waterkant stond, werd afgebroken. De in de auto gezeten heer geraakte te water, maar werd spoedig op het droge gebracht. De chauffeur werd door den schok uit het rijtuig op een schuit geslingerd. Hij is gisteravond weinig uren na zijn aankomst in het Binnengasthuis overle den. Door den val was hem de borstkas ingedrukt, De man was pas 6 weken gehuwd. Donderdagmiddag reed een landauer, waarin 3 dames en 2 kinderen, bij de halte van de stoomtram halverwege Rijsoord en Zwijndrecht. De paarden schrokken van het gefluit van de tram. De koetsier werd van den bok geworpen, maar bleef ongedeerd. De paarden liepen met rijtuig en al in de sloot. Ter stond snelden de koetsier, het personeel en passagiers van de tram1 en andere personen te hulp en werden de drenkelingen van onder het rijtuig uit de modder ge haald en naar de hoeve „de Braak" gebracht, waar zij gedeeltelijk van droge kleeren werden voorzien om la ter in andere rijtuigen naar Dordrecht te worden ge bracht. Naar het schijnt, zijn allen er vrijwel onge deerd afgekomen. Ook de paarden konden gered wor den. DIPHTERITIS TE ZANDVOORT. Er zijn oneenigheden gerezen tusschen den inspec teur der volksgezondheid en de gezondheidscommissie te Zandvoort. Deze laatste is op het spoor gekomen dat, met het oog op de commercieel© belangen van de badplaats, van vele gevallen van diphtheritis geen aangifte is gedaan, en dat de inspecteur uit overwe ging van die belangen nagelaten heeft, Zandvoort epi demisch besmet te doen verklaren. De gezondheidscommissie heeft Woensdagavond ver gaderd, en heeft besloten tot publicatie van haar rap port, zoodat dit eerstdaags kan worden tegemoetge- WEGGEWAAIDE BANKBILJETTEN. Een tuinjongen, die met een anderen knaap in den tuin van een café te Baarn, aan den spoorweg gelegen, aan het werk was, zag, dat uit den passeerenden trein in de richting Amersfoort een aantal papiertjes waai- dèn, welke.bankbiljetten bleken te zijn. Toen de restaurateur, van het geval in kennis ge steld, op nader onderzoek uitging, werden nog eenige bankbiljetten van 60, eenige van 40 en van 25 gevonden. Het geld werd bij den stationschef gedeponeerd. Donderdagavond meldde zich een bekend inwoner uit Baarn, die haastig naar den trein gaande, zijn por tefeuille uit den zak had gehaald, waaruit de circa 400 aan bankbiljetten was weggewaaid. De gevonden bankbiljetten zijn aan den eigenaar teruggegeven. (Hbld.) DE VERGIFTIGINGSZAAK TE HAARLEM MERMEER. De zaak van vrouw Hoogenhout, die verdacht wordt van het plegen van vergiftiging van haar man, is naar de terechtzitting verwezen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De heer W. II. Vliegen te Amsterdam, in twee dis tricten tot lid van den Gemeenteraad gekozen, opteert voor het tweede kiesdistrict. Dientengevolge moet voor district III een nieuwe verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad uitgeschreven worden. De S. D. A. P. zal den heer S. R. de Miranda candidaat stellen. ERNSTIG ONGELUK. Gistermorgen omstreeks kwartier over tienen heeft op de Marnixstraat te Amsterdam1 in de onmiddellijke nabijheid der kruising Rozengracht, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een 77-jarige sigarenhandelaar liep uit de richting Leidscheplein naar de Rozen gracht, toen plotseling een in volle vaart aansnellende auto den man aangreep, omwierp en over hem heen reed. Dit ongeluk gebeurde op de rails van lijn 10. Op hetzelfde oogenblik van het voorgevallene met de auto kwam uit de richting Leidscheplein een motor wagen van lijn 10 aangereden, die eveneens over den ongelultkigen man heenging. Het duurde eenigen tijd alvorens de verongelukte onder den tramwagen kon worden uitgehaald. Daartoe moest de wagen worden opgevijzeld, een handeling, die vrij wat tijd in beslag nam. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het Wilheimina-ziekenhuis vervoerd. UIT DE RIJP. Bedankt voor het beroep bij de Doopsgezinde Ge meente te Giethoorn door ds. Ij. G. Holtz te N. en Z. Zijpe. UIT BERGEN. Men meldt ons: In de prachtige bosschen van „Oud-Kranenburgh" te Bergen (N.-H.) zal, gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, op 18 Augustus a.s. door het gezel schap van den heer Willem Royaards een openlucht voorstelling gegeven worden van Yondel's „Adam in ballingschap." Er wordt thans aan het in orde maken van het terrein hard gewerkt; de schilder P. C. de Moor vertoefde er ruim een week tot het geven van aanwijzingen om te verwerkelijken in de natuur het stukje Paradijs, zooals het tot nog toe kunstmatig op het tooneel geschiedde. In zoover als het daglicht an dere eisehen stelt dan het avondlicht worden enkele costumes van de medespelenden vernieuwd. liet terrein, dat amphitheatergewijze aangelegd is, ligt in de bosschen geheel afgesloten van rij- en wan delpaden, zoodat het er zeer stil is en de acteurs en actrices goed kunnen worden verstaan. Mocht bij de repetities blijken, dat klankborden noodig zijn, dan zullen deze worden aangebracht. Het tooneel, dat het stukje paradijs zal voorstellen, is ruim 200 M2. groot; de eerste rijen stoelen zijn er op 8 M. afstand van ge plaatst. Er worden 1000 goede zitplaatsen gemaakt, die in drie rangen van 5, 3 en 1 worden verdeeld. Het geheele terrein beslaat een oppervlakte van 5000 M2. en wordt bereikt door uit de Iloflaan komend het Kranenburgherlaantje te volgen, dat langs hoog geboomte toegang geeft tot de plaats der opvoering. Ten einde aan den datum waarop het Royaards-ge- zelschap „Adam in ballingschap" op dit prachtig gele gen plekje ten tooneele zal voeren, meerdere bekend heid te geven, heeft de heer C. Bogtman een artistiek uitgevoerde reclamezegel1 ontworpen, die hij duizenden wordt verspreid. De belangstelling in deze streken voor de opvoering' is zeer groot, doch het comité van voorbereiding, waar in naast Burgemeester Van Reenen, zitting hebben de t

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1