net Dienstmeisje, P.G., Bouwterrein Van Nieuwkuijk's SctemMZÜü Herfjdt D, HAASBROEK, Loodgieter. KOOLTUIN 21. Nieuwe Bessen. Nieuwe Frambozen. SPa/c-me-Sffee De grootere dief. ~~Tït VERTENTIEN. Geld voor eerste hypotheek Delftsche Courant, aan den Westerweg, Nassaulaan en Egmonderstraai P. OUDES, Ridderstraat HOUTTïL 17, ALKMAAR. Excelsior BANDEN, i- Baden Ciiieti. -i Wed. ZUURBIER-DE WIT, Onze geïllustreerde Premie Vraag en aanbod. ko*t en inwoning winkelhuis te koop Dames- en Heeren Ondergoederen. Gas-, Waterleiding* ï-i GEMEENTEVERSLAG. (Slot.); De directeur keek vlug van den eonen naar den an deren, sprong op, en ging achteruit naar de deur. Met 15 AUG. wordt gevraagd Gevraagcl te Amsterdam een Te bevragen bij A. G. DEN BOESTERD. Toussaintstr. 9 Gouden OORIJZERS, Juweelen STELLEN, KRUISJES, KAPSPELDEN, KRUISEN en KETTINGEN, in het Goud-magazijn van ALKMAAR. Let s.v.p. up imam e« winkel van IP*. OUDEÏS Verdr. oord I D WjiCDQ Verdr. oord U7. J. D. mLL&iu. ii7. Achter de Vischruarkt. TELEFOON 59 HEERENSCH0EI8EL DAMESSCHOEISEL JONGEN SSCH0EISEL MEIS J ESSCHOEISEL KIN DEKSCHOEISEL A. HÏLDERING, Hekelstraat, Alkmaar. VOORDAM 1 VERSCHIJNT ELKE WEEK IN 16 PAGINA'S. Boeiende tekst - Actueele illustraties Spannende romans. Rubriek van Redacteur X, met tal van prijsvragen en probleems, waaraan vele prijzen verbonden. Kindernummer „ONS PRINSESJE" met leerrijke lectuur voor de Jeugd. Een jaargang bevat 832 pagina's met meer dan 2000 ILLUSTRATIES. Deze geïllustreerde Premie kost den lezers van dit blad slechts cents in plaats van 5 cents per Nummer. De Ondergeteekende wenscht geregeld bij zijne Courant te ontvangen, de geïllustreerde Premie „PAK ME MEE" tegen den verminderden prijs, als hierboven vermeld. WOONPLAATSNAAM Het verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs biedt ditmaal niet veel nieuws. Een on derzoek naar het aantal achterlijke en achterblijvende kinderen bleef opzettelijk achterwege, daar de com missie het doel, een voorloopig* overzicht te krijgen van den in dat opzicht hier bestaanden toestand, thans bereikt acht en door de verzamelde gegevens de wenschelijkheid van een onderzoek door deskundigen voldoende aangetoond acht. Te zijner tijd hoopt de commissie nadere voorstellen betreffende de aanstel ling van een schoolarts te doen. Met het oog op wei eens op de scholen voorkomende kleine verwondingen, acht zij het wenschelijk, dat op elke school aanwezig- zijn eenige eenvoudige verbandmiddelen, alé bijv. gaas, watten, boorwater. Uit het jaarverslag van de com missie van bijstand voor het toezicht op de handwer ken op de lagere scholen blijkt, o.a. dat het naaien voor de meeste leerlingen der herhalingsschool erg lastig is en dat handwerkondenvijs zeer'noodig' is. Van de li leerlingen bij het begin van den cursus was er in Mei slechts één overgebleven. Alle anderen waren vertrok ken, omdat zij gingen dienen of afwezig, omdat zij thuis moesten helpen schoonmaken, terwijl de onder wijzeres te kennen gaf, dat het middaguur ongeschikt bleek te zijn voor de meesten, omdat zij juist op Woensdag- en Zaterdagmiddag op broertjes en zusjes moesten passen, die dan vrij van school hadden. Ten aanzien van heb herhalingsonderwijs voor jon gens wordt de wenschelijkheid bepleit van verminde ring van het aantal cursusmaanden met 2 en uitbrei ding van het aantal uren per week, verder ook uitbrei ding van het aantal lesuren tot 4 voor elke taal. De ontwikkeling van de leerlingen van het herha lingsonderwijs voor meisjes was van dien aard, dat de onderwijzer in het boekhouden en handelsrekenen geen kans zag dit laatste vak te onderwijzen, omdat de grondbegrippen van het rekenen niet aanwezig waren. LTit het zeer opgewekte verslag van de commissie van toezicht op de Handelsdagschool waarin met begrijpelijke voldoening* wordt gewaagd van het feit, dat de instelling door autoriteiten van Amsterdam en elders werd bezocht om haar tot voorbeeld te doen strekken blijkt dat de school werd bezocht door 37 leerlingen van wie 3 vrouwelijke en 15 van buiten). De nieuwe cursus van het gymnasium nam een aan vang met 68 leerlingen van wie 13 vrouwelijke. Het aantal verzoeken om vergunning te verleenen voor uitvoeringen van werken bedoeld bij artikel 2 en 3 der bouw- en woningverordening bedroeg dit jaar 170, terwijl 19 verzoeken inkwamen om vergunning te verleenen tot het oprichten of bet uitbreiden van in richtingen bedoeld bij art. 1 der Hinderwet. Het aantal patiënten in het stadsziekenhuis, iu 1909 bedragende 265 met 8755 verpleegdagen beliep in 1910, 213 met 7124 verpleegdagen, n.l. 101 mannelijke en 112 vrouwelijke, 193 ingezetenen dezer gemeente en 20 ingezetenen van andere gemeenten. Op 1 Januari 1910 behoorden tot het weeshuis 22 weezen (12 jongens, van wie er een boerenknecht, te de Rijp is en 10 meisjes), 25 October werden 3 jongens en 1910 gevoelig toegenomen. De oorzaken van den min- wegens meerderjarigheid ophielden tot het huis te be lmoren 1 jongen en 3 meisjes. De finanoieele uitgaven voor het armwezen zijn van ile laatste maanden van 1909 tot aan het einde van 1910 gevoeli gtoegenomen. De oorzaken van den min der gunstigen toestand van het armwezen moet naar liet oordeel van het burgerlijk .armbestuur toegeschre ven worden aan het vestigen van minder arbeidswaar- digé arbeidskrachten in de gemeente, die de losse ar-' beidsmarkt drukt. Met 't oog op de sociale lasten maken werkgevers bij voorkeur gebruik van jonge ar beidskrachten, en ontdoen zich spoediger van oudere werkkrachten, daarbij maken de hooge huren, duurte van levensmiddelen, en de hooge ouderdom die de be deelden bereiken g-rooten onderstand noodzakelijk. De bedeeling in geld in 1910 uitgegeven bedraagt o.m. doorloopend 16 bestedelingen met 1496 en 138 brooden, doorloopend 105 Eed. Hervormden 5529.40 en 1362 brooden, doorloopend 49 eigen armen 3057.70 en 477 brooden, doorloopend 182 R. C. ar men 5268.90 en 1386 brooden, tezamen 15352 en 3363 brooden. Extra 8 weken winterbedeeling 603.25 en 1018 brooden, tijdelijk bedeelden 44 weken 621.95 en 319 brooden, totaal 16577.20 en 4700 brooden. En hiermede hebben wij uit het boek, dat „verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1910" heet het belangrijkste medegedeeld. Wij zijn uitvoe rig geweest maar wettigt de belangrijkheid van dit verslag, dat een voor de meeste onzer lezers niet ge heel en al bekend beeld van onze gemeentelijke huis houding biedt, niet die uitvoerigheid? Lit het Engelsch van Edwin N. Hickman. Op bet geluid schrikte de man, die hurkte naast de open deur der safe, op, alsof een koude luchtstroom hem plotseling- overviel. Het pakje banknoten dat hij telde viel uiteen op den vloer. Een oogenblik lag hij daar geknield, stijf; dan, zijn adem langzaam uitla tend, wendde hij zich om en verzamelde de verspreide biljetten. En opnieuw trof zijn oor het geluid van een stap op den vloer in het naastgelegen vertrek. Hij wendde het hoofd en keek in het donker achter den zwakken bundel licht van de electrische lamp aan de zoldering. De stap kwam meer nabij. Het hek knarste, een donkere vorm trad in het duister, in den lichtkring stapte een man, die terugdeinsde met een zaèhten kreet: meneer CannonIk dacht dat 't een ^ief was!" De knielende kassier staarde in de oog-en van den ander. 1 I i „Wat doe je hier, Frost,2" De boekhouder lachte en schuifelde met de voeten. „Ik ben aan het dansen geweest bij Rayman. Joe f ischer zei, dat hij een paar belangrijke brieven hier gelaten had. die weg moéten, 't Lag op mijn weg, en daarom ben ik even binnen geloopen om ze -naar het postkantoor te brengen." De kassier nam den jongeren man op. Zijn licht grijze oogen waren half dicht geknepen en er kwam een vreemde uitdrukking in toen bij den boekhouder zag- schrikken en staren op den hoop bankbiljetten op den grond. „Hebt u liet g*eld nageteld?" zei Erost. De kassier knikte. Zijn oogen bleven op den boek houder rusten en zijn vingers, die langs zijn kin stre ken, beefden nu niet meer. „Wou je nu de andere reden vertellen waarvoor je hierheen kwam vanavond?" Frost keek van het geld naar den kassier. Een plot selinge vrees uoer door zijn trekken. „Weet u het, meneer Cannon? Hebt u...." „Ja, Dick. Heb jij' zelf me iets te vertellen?" Frost's lippen knepen samen, de spieren van zijn keel bewogen krampachtig. Plotseling barstte hij uit: „Ik had kunnen weten, dat liet zoo kon uitkomen. Wel, het is dezelfde oude geschiedenis, mijnheer Can non, een man heeft geld noodig* voor dingen die hij met noodig- moest hebben, en en steelt het. Ik dacht dat ik liet in een paar dagen kon terugbetalen, en ik kan niet Ik wist dat u liet geld van Washing ton na zoudr kijken, en ik dacht dat ik het in orde kon krijgen, zoodat u niets zoudt te weten komen." „En als het je gelukt was"; vroeg Cannon zacht, „wat dan?" „Ik wou weggaan naar Nieuw-York of waarheen ook! Een nieuw begin, ik zou me wel weer redden. Ik heb mijn les gehad." „Dus je wilt weggaan en opnieuw beginnen?" Can non keek voortdurend naar den vloer. Na een paar minuten zag hij op. „Wel, wat weerhooudt je?" Bedoelt u. „Ja. Ga weg, Dick. Niemand weet er van, dan jij en ik. Laat dit je een les zijn. Wat je weggenomen hebt. ,,'t Is honderd en dertig dollars. Eerst honderd en vijf, vandaag nog vijf en twintig. Maar ik zweer, dat ik het terug zal geven, meneer Cannon." De kassier knikte langzaam, met zekere aarzeling in het gebaar. Yoor een oogenblik was hij stil, maar toen hij sprak was het met beslistheid. „Dat zal dan wel in orde komen, Dick. Ik raad je, niet te talmen je kunt de vijf uurstrein nog halen. Ik geef je de kans gebruik die zoo goed mogelijk." Frost greep de hand van den kassier. Woorden wa ren niet noodig. Toen wendde hij zich af en ver dween. Het hek knarstte, voetstappen klonken op de tegelvloeren, een deur werd zacht gesloten. Eenige minuten lang staarde Cannon voor zich in de duisternis; en toen hij weer bukte, en het pakje banknoten opnam, speelde er op zijn lippen een glim lach bijna zoo flauw als het geluid der wegstervende voetstappen op de straat. Den volgenden morgen kwam Cannon laat aan de bank. Hij trok juist zijn kantoorjas aan, toen de di recteur hem liet roepen. „Heb je Frost gezien?" vroeg de directeur, zoodra de deur achter den kassier was dicht gevallen. „Neen. Dat bal van gisteravond zal er heel wat te laat doen komen vanmorgen in de stad. Zal ik hem opbellen De directeur trommelde met de vingers op zijn bu reau. Hij scheen de vraag van den kassier niet ge hoord te hebben. „Hebt u het geld vanmorgen geteld?" vroeg bij, op kijkend. „Wel, neen, ik „Ik wel. Er is vijftien duizend een honderd en der tig dollars tekort „Vijftien duizend! Wel.... mijn.... die schurk!" De directeur boog naar voren. Hij deed geen po ging- om de verdenking* in zijn gespannen blik te ver bergen. „Wat weet je hiervan?" „Ik zal u alles vertellen, mijnheer Hendricks. Ik ben bedrogen. Ik was hier vannacht, om dat geld uit Washington te tellen, IJ weet dat ik gisteren geen lijd had, door al die menschen die d-e nieuwe safe kwa men zien. Ik was. juist met tellen begonnen toen Frost binnenstapte. Hij scheen geheel van streek toen hij mij zag, en viel ten slotte door de mand. Hij zei, dat hij honderd en dertig* dollars genomen had, en van plan was er vandoor te gaan en opnieuw te be ginnen. En ik ben zoo dom geweest, dat verhaal te gelooven en medelijden met* hem te hebben. Ik zei hem, dat hij gaan moest, en het geld zoo gauw moge lijk terugbetalen. En nu vijftien duizend dollars tekort, zegt u!" „Wel, wat gebeurd is, is gebeurd. Nu moeten we zien hoe we het geld terug* krijgen, 't Eerste wat we te doen hebben is te zorgen, dat het. nieuws niet bekend wordt. Ik zal naar Nieuw-York telegrafeeren om de tect.ivcs en die achter Frost aansturen." De detectives kwamen 's avonds, maakten notities, deden vragen, keken wijs, in het kort, gedroegen zich als detectives vanouds plegen; maar hun aanwezigheid bleef niet onopgemerkt. „Zijn dat die Staats bank-officials, op je kantoor?" vroeg* Fischer, de notaris, verzekeringsagent, stoom schip-agent, etc. van de stad, toen de bank-directeur den volgenden morgen bij hem kwam spreken over een paar verzekeringsposten. „Of zijn het sollicitanten voor Dick Frost's plaats? Ik hoor dat, hij met vacantie is. Tamelijk plotseling, niet?" „Dat schijnt zoo." „Wel, vacanties, daar hou ik van vooral naar Europa. Je weet zeker, dat meneer Cannon een paar weken geleden een passage-biljet bij me genomen lieeft zijn vader, in Bronsville, gaat binnenkort een reis naar Europa maken, zei hij," „Zijn vader? Cannon's vader is dood1". „Zoo? Wel, dan moet bet iemand anders geweest zijn. Een familielid in elk geval, dat herinner ik me." Dat dit nieuws van bijzonder belang was voor den bankdirecteur, was niet te zien aan het lichte knikje van zijn hoofd. Evenmin toonde hij eenig*e verrassing* to-en, later dienzelfden morgen, Cannon vroeg hem even te mogen spreken. De zachte stem van den kas sier was licht aarzelend. Mijnheer Hendricks, het spijt mij, dat ik u nu las tig* moet vallen en met zulk een verzoek, maar ik vrees, dat ik wel moet. Ik ben den laatsten tijd niet erg* goed, en deze verduistering heeft me een flinke stoot gegeven. U kunt me niet doen vergeten, dat ik gedeeltelijk schuld heb aan wat gebeurd is. Ik voel het meer dan u kunt denken, en het vreet me op." Hij zweeg even. „Daarom verzoek ik u om een kort. ver lof. Ik vseet nog niet waar ik het zal doorbrengen, maar. wat is dat?" Cannon zweeg verrast. Toen opnieuw een stem bui ten sprak, en dichterbij nu, was een oogenblik de ge laatsuitdrukking van den kassier geheel veranderd. Maar zijn trekken waren weer gewoon, iu hun natuur lijke plooi, toen de deurknop kraakte en de deur open ging. Dé jonge Frost, de gevluchte boekhouder, stond op den drempel. Zijn wangen waren hoogrood, zijn jon gensachtige onderlip beefde; maar zijn oogen, die Hendricks recht aanzagen, waren helder en flink. „Wel?" „Ik ik ben teruggekomen, meneer Hendricks." De directeur wilde spreken, maar de jonge man voorkwam hemD „Ik kon het niet langer uithouden, 't Is anders dan ik dacht. Ik kan het niet vergeten, zooals ik meende te kunnen. Ik kan niet opnieuw beginnen. Ik wil lie ver aannemen wat komt krijgen wat ik verdien, dan wegloopen en probeeren te vergeten wat ik niet kan." Hij zweeg, s.tak zijn hand in den zak en wierp een klein bundeltje bankbiljetten op den lessenaar voor den directeur. „Dat is vijf en zestig dollars, de rest van de honderd en dertig* is weg. Laat me in de ge vangenis zetten, als u dat wilt „Honderd dertig* dollars? Wat meent, mijnheer? En de vijftien duizend?" Oogen en mond van den jongen man gingen merk baar wijder open. „Vijftien duizend? Wat wat meent...." „Een oogenblik," onderbrak Cannon hem, zich tot Hendricks richtend. „Of hij is gek, öf hij is grooter schurk dan ik ooit had kunnen denken. U loopt er toch zeker niet in?" Hij stond op. „Ik zal de politie gaan halen, mijnheer Hendricks, die zullen hem wel weer tot rede brengen." „Doe geen moeite, Cannon," riep hij. „Ga zitten. Dick," vervolgde hij, den boekhouder toeknikkend. Dan draaide bij met de eene hand achter zich den sleu tel iu het slot om, de andere hand greep naar het te lefoontoestel. Hij nam den hoorn van de haak: „Hal lo, hoofdbureau van politie, als 't u blieft!" Van 15 regels 25 Cents, bij vooruitbetaling. B. L. SIMON, Alkmaar. Steenhouwerij K o- ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz npE KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in alle stijlen, zoowel nieuw als antiek. Ook solied Stof- feerwerk te leveren. Alkmaar. Langestraat B 58. Firma P. J. en C. NIEROP. /tASSA te koop wegens plaatsgebrek voor zeer bil- lijken prijs. Adres Fnidsen C 82. 1JWIEL te koop, gebruikt. Spotprijs f 35. Hotel „Neuf", Langestraat, Alkmaar. ri eldzaam goedkoop zijnde houten Ledikanten, Waseh- tafels, Tafelstoelen, Spiegels, eik. Buffetten, Lin nenkasten, Fauteuils, houten Kleerkoffers, enz., in 't Meubelmagazijn Kooltuin 9. Aanbevelend, W. TIMMERMAN. met gebruik van vrije zit-slaapkamer. Brieven met opg. van condities onder letter J. L., Boekh. Wed. J. N. PL. VAN BALEN, Alkmaar. Een BOERENZ., 36 j., P.G. (met f 25000) wenscht kennisnt. met MEISJE of jonge WED., liefst ook met eenig fortuin. Brieven onder letter D 204, bureau van dit blad. met goede getuigen. Brieven letter A. D. Boekhandel M. P. KARSDORP, Van Woustraat 36, Amsterdam. Den tl ink nieuw gebouwd aan het Ritsevoort, een der drukste straten van Alk maar; zeer geschikt voor confectie of alle andere zaken. Brieven onder letter C 204, .Bureau van dit Blad. aangeboden door JAC. G. MEIJER Hzn. en Jonkheer VAN SUCHTELEN v/d HAARE. Lage rente, bil lijke voorwaarden. Deu Haag, Hemsterlmisstraat 238, hoek Witte de Withstraat Telef. 5632. Donderdags bij BROERE te Schagen en Dinsdags bij KLOPPER te Purmerend. uit het Schwarzwald. Om reclame te maken met onze Seliwarzwalder hangklok van fl. 4.50, met beenen wijzers en cijfers, compleet met gewicht, zijnde een sieraad voor de huiskamer, zullen wij de eerste 250 aanvragers en lezers van dit blad een uitreiken. leder- die voor deze uitdeeling in aanmerking wenscht te komen, zende omgaand zijn juist adres. Wij ant woorden spoedig aan de 250 eerste aanvragers. Versandhaus No. 158, „Mercurius", Wijnbrugstraat 11, Rotterdam (Holland). Zij, die wenschen te adverteer en te D e 1 f t en in het Westland, worden opmerkzaam gemaakt op de Uitgevers W. GAADE voorh. Gebrs. Kleijn van Willigen doar welk dagblad daar de meeït afdoende publiciteit wordt geboden. Inkoopen of ruilen. Hoogste waarde. Heeren Overhemden. Nieuwste model ROCK FA COM. Dames Kousen. Handschoenen. Reclame Jnpons f 3.90. Ieder, die er naar streeft Schoenen te koopen tegen zeer concurreerende prij zen, gepaard aan fijne af werking en zeer moderne modellen, doet zijn in koopen in de beste der beste, verkrijgbaar aan den Alkmaar- schen Maaimachinehandel van Telef. 230.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 7