STADSNIEUWS. Na afloop van de plechtigheid vertrok de Prins per auto naar Almelo, waar hij op den huize „Almelo", het buiten van mr. A. F. L. graaf van Rechteren Lim- purg, zou dineeren en den nacht doorbrengen. Heden keerde dc Prins naar Socstdijk terug. ernstig VERDRONKEN. Met een clubje van 25 man waren ©enige Amster dammers gisteren naar Wijk-aan-Zee gegaan. Een eind voorbij deze badplaats, onder de gemeente Heemskerk, gingen eenigen hunner in zee baden. Zon der toezicht zijnde en niet voldoende kunnende zwem men werden zij door den opkomenden vloed verrast. '11 Drietal der zwemmers verkeerde in levensgevaar en werd door de golven en strooming ver in zee gedre ven. Gelukkig slaagde de heer F. A. Tienpont, klerk bij de Gemeente-tram, die tot de club behoorde, erin zijn kameraad Oltmans te redden, door hem in den rug' du wend, voortgestuwd door den vloed naar het strand te brengen. De heer Tienpont zag dus nog twee vrienden van hem, de heeren Van der Vis, barbiersbediende, en Boshuis, kleermaker, blijkbaar in wanhoop rondzwem men, teruggedreven als ze telkens werden door het wegloopende water. Ze zaten midden in de branding, worstelend tegen de golven. De heer Tienpont zwom naar hen toe en sprak hen moed in, al zwemmend den weg aanwijzend. Maar hij merkte spoedig, dat het wa ter dè sterkere was, want in plaats van winnen, verlo ren de zwemmers. Men was een twee, drie honderd meter uit de kust en de heer Tienpont, die zich eenige keeren liet zak ken, voelde dat hij geen grond kon halen. Zijn krachten begaven hem ook en daar hij voor de beide anderen toch niets kon doen, zwom hij zelf naar 't strand. Hij had echter het uiterste van zich geëischt en het berei ken van de kust kostte hem zóóveel van zijn krachten, dat- hij meermalen op het punt stond het op te geven en zich ook te laten verdrinken. Eindelijk voelde hij grond en door gedienstige handen werd hij verder op de kust gehaald, waar hij half bewusteloos inéénzonk. Men bracht hem onder in het Emma-Kinderziekenhuis, waar hij behandeld werd en men hem weer geheel bij bracht. Doch gisteravond kon de heer Tienpont nog zeer goed voelen, dat hij van zijn lichaam te veel ge- eischt had. De barbiersbediende Van der Vis is ongehuwd, de kleermaker Boshuis laat eene vrouw met drie kinderen achter. AUTO-ONGELUK. Zondagavond is te Laren (Gooi) een vrij automobielongeluk gebeurd. De heer E. Timperley reed met zijn auto, waarin be halve hij zelf eenige passagiers zaten, te ongeveer elf uur in de richting van Blaricum. Ter hoogte van de Torenlaan liep een drietal persónen voor de auto. De bestuurder wilde het voertuig nog doen uitwijken, doch het was reeds te laat; twee der voetgangers werden aangereden. Zekere Bakker kreeg een ernstige hoofd wonde, werd aan de borst gewond en brak een rib; de andere liep eenige lichte kwetsuren op. De automobiel kwam door het plotselinge zwenken tegen een boom aan en draaide geheel om. Door den schok vloog een der passagiers door de voorruit en werd zwaar gewond. De bestuurder en de andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De gewonden werden na door dr. Lommei verzorgd te zijn, naar hun woonplaats vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. BANKBILJETTEN EN MUIZEN. Te Delden had een alleenwonend persoon een bank biljet van 100 en een van 40 in den kelder verstopt. Hoe schrok de man, toen hij op een dag eens ging kij ken, of de bankbiljetten er nog waren. Ze bleken ver dwenen. Een buurman, die aan het zoeken ging, vond de overblijfselen in een muizennest onder de vloerstee- nen. De stukjes werden opgezonden naar de Neder- landsche Bank, en de man werd verblijd met twee nieuwe briefjes. Iemand, die voor een bedrag van f 1500 had deelgenomen in de leeuing voor den bouw van de Hervormde kerk te IJmuiden, heeft na de inwijding dat bedrag aan de gemeente geschonken. Uit e®110 woning aan de Blasiusstraat te Amster dam zijn gistermiddag door opensluiting eenige gouden en zilveren sieraden, eenige kleedingstukken en een bedrag van ruim f 1000 ontvreemd. Een deel van het garnizoen te Haarlem is naar Crucquinis vertrokken, waar het veen, onder de bat terijen, in brand staat. Men graaft greppels en laat die vol water loopen. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 25 Juli. Ie. Klasse 2e Lijst. No. 8596 20.000. No. 6732 5000. No, 11987 1000. No. 6177 12626 elk 400. No. 2599 200. No. 7446, 8533, 9209, 11196, 16825, 17575, 20454, 20836 elk 100. er bij Regeering en volksvertegenwoordiging op aan dring© het wetsontwerp tot heffing van een debiet- recht op tabak met liet oog èn op zijn strekking èn op zijn stelsel èn om de uitwerking daarvan, niet te ver heffen tot wet. NIEUWE BRAND TE KONS TAN T1 NO PEL. KONSTAN TINOFEL, 5 Juli. Alhier is wederom brbaud uitgebroken, thans is de Jodenwijk vernield. Een man, die bezig was brand te stichten, is gearres teerd. De schade van den brand in Stamboul, waarbij 10 menschen zijn omgekomen en 2 a 3000 huizen werden verwoest, wordt geschat op 500.000 Turksche ponden. Laatste Berichten. UIT HENSBROEK. De Alkmaarsche grintschipper was alhier bezig aan de Ringvaart zijn lading te lossen. Zijn 11-jarig zoon tje was hem behulpzaam. Ongelukkig kwam deze het vlet te vallen en wel zoo ernstig, dat de knaap een arm brak. Door den heer Bolkestein alhier werd de van kermende knaap direct per rijtuig naar Alkmaar voerd. Geen prettige vacantia voor het ijverige ventje. pijn ver- DOOR DE HITTE. Te Haarsteeg is de vrouw van den landbouwer P. Vugts door de hitte krankzinnig geworden. Aan een dijk onder de gemeente Nieuwe Tonge ie een jongen, bezig met het weiden van rundvee, zoodanig door de hitte bevangen, dat hij is overleden, Zaterdagavond stierven ten gevolge van de warmte in het circus Charles 4 zeeleeuwen, die per soonlijk door den directeur gedresseerd zijn. De schade wordt geschat op 10.000. PROMOTIE BIJ HET LEGER. Er kan in het a.s. najaar een zeer groote promotie bij het leger worden verwacht. Het moet in het voornemen van den Minister van Oorlog liggen alle opper- en hoofdofficieren, die dit jaar 58 jaar oud geworden zijn en twee jaar in hun rang zijn geweest, op pension te stellen. (Hbld STAKING VAN MELKRONDBRENGERS. Gistermorgen heeft een g'edeelte van het personeel der melkinrichting „Sint Jan," te 's-Hertogenboscli, het werk neergelegd, onder wie het grootste gedeelte der melkrondbrengers. Ofschoon hun aantal nu wel niet zoo groot is, was het niettemin een zeer groot on gerief voor de Bossche bevolking. De aanloop aan ge noemde inrichting van melkverbruikers was dan ook belangrijk en de telefoon stond niet stil. De enkele niet-stakers trekken, onder politiegeleide, de stad door. Oorzaak is, dat nu wegens het heerschende mond- en klauwzeer de genoemde melkinrichting wat erg krap in de melk zit, de melkbezorgers het uitrijden met een te kleine hoeveelheid melk nie.t loonend achten. UIT EGMOND OP DEN HOEF. Gistermorgen had in ons dorp een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer P. met zijn twee zoons landwaarts reden, kwam plotseling om een hoek een motorfiets te voorschijn. Het paard schrikte en sloeg op hol. Twee der inzittenden werden achtereenvolgens van den wagen geslingerd en wonder boven wonder kregen geen letsel. De heer P. evenwel bracht het er minder goed af. Nadat hij op den grond getuimeld was, kreeg hij een der wielen van den wagen over zijn beenen. De direct ontboden geneeskundige consta teerde geen beenbreuk, hoewel de heer P. nogal pijn lijdt. Het hollende paard kwam tot staan, doordat de wagen onderst boven sloeg. BERGEN Bij de gisteren gehouden publieke aanbesteding van het bouwen eener boerderij voor rekening van den heer J. Swaag, alhier, onder beheer van den bouw- - kundige B. Huizinga, kwamen 27 inschrijvingsbiljet- I c'e mededeeling, dat de Regeering het z.g. debiet- 4.TT.i 1_ i 1 1 1 I róDht An i. 1. 1 EERSTE KAMER. LEEUWARDEN, 25 Juli. Tot lid Van de Eerste Kamer is in de vacature-Sickénga gekozen mr. C. Th. van Deventer, vrijz.-dem., oud-lid der Tweede Kamer met 26 stemmen tegen 22 op deii heer L. W. de Vries, chr.-hist., lid der Friesche Staten. HET DEBIETRECHT OP TARAK. ROERMOND, 25 Juli. Heden werd alhier de Bui tengewone Vergadering als protest tegen de debiet recht-wet geopend. De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer J. S. Meuwsen, hield daarbij -een toespraak en gaf namens het Bondsbestuur het woord aan den heer De Korver, secretaris van de Handelsvereeniging Rotter dam, tot het houden zijner interpellatie. De heer De Korver, wenschte n.l. het Bestuur de aag te stellen, Waarom het aan Art. 12 der Statuten, de interpretatie gaf, dat het uitschrijven eener Verga- dei ing, niet tevens bedoelde het houden daarvan, en wenschte vervolgens door het Congres uitgemaakt te zien, of de lezing niet moet zijn, dat ook de Vergade ring 111 een dergelijk geval, binnen de 45 dagen uitge schreven en gehouden moet worden. Na deze interpellatie gaf de voorzitter, namens het Bondsbestuur, hierop antwoord. Hij herinnerde er aan, dat de maatregelen welke het bestuur bij de voorbereiding van dit congres toen nam, aan de Rotterdamsche Handelsvereeniging de aanleiding gaven, het Bondsbestuur over de statuten uitlegging te interpelleeren, inzake het bijeenroepen van buitengewone vergaderingen. De heeren afgevaardigden zijn op de hoogte der zaak ik kan dus kort zijn. Volledigheidshalve echter wil ik hierbij memoreeren, dat eenige maanden vóór dat deze bijeenkomst (eigenlijk bedoel ik het Congres op morgen) zou plaats vinden, verschenen is in het staats- RAADS VERKIEZING. Bui genieester en Wethouders van Alkmaar hebben bepaald, dat. de eventueel te houden stemming en her stemming ter verkiezing' van e-en lid van den Gemeen teraad1 in het 3de kiesdistrict, in verbandl metl de om standigheid, dat de heer F. H. Ringers Sr., gekozen voor de districten 1 en 3, heeft verklaard voor het le kiesdistrict te willen zitting nemen, zullen plaats heb ben op Maandag 14 en Dinsdag 22 Augustus a.s. DE INTERNATIONALE STAKING. In dc Warmoesstraat te Amsterdam is gistermorgen <011 aardappelenkoopman, die zich met zijn zoon naar dc markt begaf, op ergerlijke wijze door stakers mis handeld. Men wierp hem in een 2 V2 meter diepen kel der van het afgebrokenwordende Biblehotel en takel de hem met een lange plank danig toe. Ten slotte werd de koopman door politie ontzet. Een man werd; als verdacht zich aan deze mishandeling te hebben schul- dig gemaakt, gearresteerd en naar het bureau St. Pie- tershal overgebracht. Aanleiding tot deze daad moet geweest zijn het feit, dat de mishandelde, die reeds eenmaal aardappelen voor de stakers beschikbaar had' gesteld, weigerde dit' ten tweeden male te doen. De toestand van Homma was gisteren vooruit gaande. Mejuffrouw Van der Pluim, die in de Haar lemmerstraat gewond werd, zou heden het Binnengast huis verlaten. De toestand der andere gewonden is goed. De 'factie van de Bataille Syndicaliste te Pa rijs heeft een bezoek gehad van den heer Kolthek als vertegenwoordiger der Amsterdamsche stakers. Hij was gekomen om de hulp in te roepen van de partijge- 1 too ten in Frankrijk en verzekerde, dat 4500 dapperen eten strijd volhouden, maar dat er gebrek begint, te ko men. Een onderhoud zou plaats hebben met den secretaris van de haven- en dokwerkersfederatie en een vertegen woordiger van den Bond der syndicaten in het Seine- depart ement, Gistermorgen omstreeks elf uur is door een in specteur van politie te Amsterdam, die, ter bewaring van de orde, surveilleerde op de Geldersehekade bij de Binnen-Bantammerstraat, het oor afgeslagen van een los bootwerker. - Gisteravond werd in „Plancius" te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering van stakende boot werkers gehouden, welke belegd was door de vereeni- giug „Recht en Plicht." Naar het bestuur na afloop mededeelde, werd met overgroote meerderheid bij stem ming met gesloten briefjes besloten, de staking voort te zetten. De meerderheid was volgens het bestuur thans grooter dan toen het besluit genomen werd om de staking te proclameeren. T11 het gebouw van „Patrimonium" werd gister avond een gecombineerde vergadering gehouden van de Christelijke Bootwerkersvereeniging „Ons Begin sel" en de R.-K. Transportarbeiders vereeniging „St. Clemens." Met algemeene stemmen werd besloten het advies van de commissie, benoemd, door de vijf chris telijk sociale bonden, te aanvaarden. In dit advies word den bootwerkers in ernstige over weging gegeven, zoo spoedig mogelijk den arbeid te hervatten. JAN (S) SEN. Als een eigenaardige bijzonderheid meldt men aan •de N'. Ct. dat in de Geldersehe gemeente Rossnm in de nfgeloopen week een1 paartje in den echt werd verbon den, waarbij niet alleen de bruid en de bruidegom, doch eveneens alle getuigen zoomede de voltrekkende ^ambtenaar van den burgerlijken stand den familie- uiaam Jan(s)sen voerden-. ten in. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver Kriller te Stompetoren voor f 10319, UIT HEILO. „Het vacantie-kinderfeest goat nooit verlóóóre, fal deral deriere". .Zoo klonk het- gisteren voortdurend over den rijks- traatweg en de bosschen weerkaatsten het geluid van den blijden kinderzang'. Vier honderd vijftig kinderen van de zeven duizend kleuters, die dank zij het initia tief der afdeeling Amsterdam van den Bond' van Ned. Onderwijzers en van de Amsterdamsche Gymnastiek- onderwijzers den eersten dag der vacantie buiten, dc du inen, aau de zee, in het boscli doorbrengen, waren onder leiding van opofferingsgezinde onderwijzers (-essen) naar hier gekomen. En of die bleekneusjes uit de duffe straten en de> muffe woningen' hier in den heerlijken zomerdag genoten! Nu eens holden ze den Kattenberg op en neer, dan weer draafden ze door de bosschen. Enkele gingen stilletjes lang uit in het kreupelhout liggen, zich behagelijk uitrekkend, ande ren plukten een knuppel en ondernamen stevige wan de iingen, kwamen niet ferme passen en bezweete ge zichten terug, vroegen als ze een bewoner buiten zagen zitten: „meheir, mogge we 'n beetje wouter." Hun dorst scheen schier ohleschbaar, maar tusschen de groote slokken door, vertelden ze van het heerlijke ge not, dat, ze hier vonden. Wat wel heel toevallig' was, was dat zelfs het grootste vermaak van de Amsterdam- sche jeugd hier aanwezig was: het mooie, groote War- nies-orgel, dat de Wilde en zijn vrouw bijna onafge broken bespeelden, dat luister bijbracht, de pret nog verhoogde en velen kleintjes de gelegenheid bood eens aan de dorpelingen te doen zien hoever zij het- reeds in de danskunst hadden gebracht. Eindelijk kwam na. verscheiden versnaperingen, het glanspunt van den dag: de maaltijd. Och, och wat konden die kleuters schrokken! Het leken net allemaal kleine hollebolle g'ijsjes. Het was ook geen kleinigheid: heerlijke aardappelen, lekkere versche boontjes, en een grooten bal gehakt wanpeer zouden ze dat thuis wel krijgen? Hoe ze smulden aan dezen ongeleenden maaltijd en hoe weinig ze aan zoo iets lekkers te gast gaan, bleek wel het best hieruit, dat enkelenin hun zakdoek iets wilden meenemen van dit eten, dat er zoo verleidelijk en zoo overvloedig op de proper gedek te tafels stond. Bleek ook uit de waarschuwing die de begeleiders moesten laten hooren, om niet al te gre tig te zijn, daar e>r strakjes nog wel iets zou kunnen komen. Strakjes. Daar kwamen de helpers en help sters, die het waarlijk niet gemakkelijk hadden, uit de keukens te voorschijn met bordjes waarop voor ieder kind in een meertje van rood een glanzend wit eiland je koepelvormig dobberde.- „Pudding met bessensap" riepen er enkele kleuters en toen steeg er een gejuich op, dat op mijlen afstand kon worden gehoord en dat elke uiting van vroolijkheid nog verre overtrof. Toen deze versnapering was verorberd, gingen dè kleintjes nog eens eventjes lekker in de bosschen on der de schaduwrijke hoornen liggen hetgeen de spijs- verteering ongetwijfeld ten goede is gekomen. Met leuke handbewegingen maakten ze den voorbijgangers duidelijk, hoe hun de maaltijd gesmaakt had en elkaar vertellend dat het eten nu zooveel heerlijker was, het weer zooveel fraaier was dan verleden jaar, toen het menu uit rijst met pannekoeken en het weer niet uit zonneschijn met frisschen wind, maar uit stortbuien bestond. t as reeds avond toen ze weer in de hoofdstad aankwamen. Daar had het heel wat in voordat ieder kind bij zijn ouders te-rug was en in het posthuis van het centraal-stat-ion werd zelfs voor „verloren kinder tjes" een bureau ingericht! KORTE BERICHTEN. Zaterdagavond was Brigdamme in rep en roer doordat, het vijfjarig knaapje M. v. d. B. vermist werd. .Va overal tevergeefs gezocht te hebben, stak men de I lamp aan en kwam men tot de, ontdekking, dat het knaapje in de kamer onder tafel lag te slapen. Bij het verlaten van een vlot, waarop hij stond, schoot de haak, waarmee een grondwerker te Rotter dam aan liet werk was, een vlot afduwde, uit,. De man viel te water en verdronk. Zijn lijk werd kort daarna opgehaald. -Gistermorgen is de gehuwde werkman B. te Yelp bij het kappen van boomen gevallen. Hij was onmid dellijk een lijk. recht op den détail verkoop van tabak en sigaren wenscht in te voeren. Het Dag. Bestuur van den Middenstandsbond stelde zich in verbinding met de vakvereeniging en overeen gekomen werd, om door de vakvereeniging de actie te laten beginnen en daarna de medewerking van de overige middenstandsvereenigingen in te roepen. En ziet -zonder het Bestuur van den Bond op eenigerlei wijze collegiaal, zooals zulks behoort, te ver zoeken zijn aandacht te schenken aan de voorgestelde wet, grijpt een der vereenigingen naar een middel als dwangmaatregel bedoeld, als het bestuur onwillens zou zijn en noodigt de zusterverenigingen uit, een bui tengewone vergadering uit te schrijven, aan welk ver zoek zooals U bekend is door ee-n veertigtal vereeni gingen werd voldaan. In de vergadering van het Be stuur van den Bond, werdi toen het bekende verzoek van de Rott. Handels-vereeniging inkwam met op drie na algemeene stemmen besloten, de buitengewone protestvergadering uit te schrijven binnen den in de Statuten gestelden termijn van 45 dagen en te doen plaats vinden op heden. Waarom nam het Bestuur dit besluit? Zeker niet, om iets onwettigs te doen, daar alleen liet Bestuur gerechtigd is, krachtens de Statuten, aan bepalingen van Statuten en Huis, Re glement waarover geschil ontstaat, een beslissende uitlegging te geven. Evenmin om zooals het werd voorgesteld eenige vereenigingen te grieven.... inte gendeel het nam dit besluit na ernstige overweging en langdurige beraadslagingen, omdat een vergadering va-n den Bond behoorlijk dient voorbereid te worden, èn en zulks gaf den doorslag omdat de reeds vroeger vastgestelde en in volle voorbereiding zijnde jaarlijksche algemeene vergadering niet in gevaar ge bracht mocht worden. Want duidelijk zal het U zijn, dat met het oog op de kas der meeste vereenigingen, wanneer kort achter elkaar twee vergaderingen van den Bond worden gehouden, één er van mislukken moet, door gebrek aan behoorlijk aantal afgevaardig den. Daarbij komt, dat onze vergaderingen, door sa menwerking van Bondsbestuur en van de afgevaardig den der vereenigingen steeds op een zeer hoog peil stonden, een peil dat naar ik hoop, dank zij de wijze waarop gij het leiden der vergaderingen, door de wijze uwer beraadslagingen, mogelijk maakt, nog steeds verhoogd zal mogen worden. De andere reden, de te. korte tijd van voorbereiding, is als van zelf bewezen geworden, door 't feit, dat niet tegenstaande allen spoed, welke bij het drukken en verzenden betracht is, eerst de vorige week, het uit muntend gesteld praeadvies voor deze buitengewone vergadering ons kon bereiken. Mijne Heeren, ik ver trouw, dat de geachte afgevaardigde van Rotterdam genoegen zal nemen met de verklaring die ik hier na mens het Bestuur doedat het in het vervolg' aan Art- 12 die uitlegging zal geven, dat het houden der vergadering gelijkgesteld wordt met het uitschrijven, behoudens het geval, dat dit zou plaats vinden binnen een termijn van drie maanden voorafgaande aan den datum waarop het Congres of de jaarlijksche algemee ne vergadering zal plaats vinden. Daarna kwam het protest tegen de debietrechtwet op tabak aan de orde. Hierover was een praeadvies uitgebracht door den heer R. G. Schürmann, namens de Ned. Vereeniging van Sigarenwinkeliers. Aan het slot van dit uitvoerige praeadvies betoogt h:j dat de belastingen ook ten opzichte van den export van nadeeligen invloed zullen zijn en komt t-ot /leze conclusiën: 1. Speciale belastingen op bepaalde takken van han del of industrie zijn onbillijk, omdat zij offers opleggen aan slechts een beperkt gedeelte der bevolking, en met het oog op de onafwijsbare gevolgen niet in het be lang van den middenstand'. Het debietrecht op tabak zal het bedrijf der be trokken winkeliers belemmeren en geldelijk benadee- len en zoowel direct door het althans voor een aan zienlijk deel eigenlijk te hunnen laste komen der be lasting als indirect door: le. het verminderde debiet. 2e. de groote concurrentie van de zijde van fabri kanten en grossiers, die, ter tegemoetkoming van hun omzetverlies eigen winkels zullen vestigen. 3e. ais gevolg van de omstandigheid, dat een deel der consumenten zich rechtstreeks bij den producent voorzien. 3. Het verdient aanbeveling dat de Middenstandsbond G E M EENTER AADS VERKIE ZING. Heden werden voor district III (vacature-Uiten- bosch) candidaat gesteld de heeren J. F. M. Endel (r. k.), A. F. Thomsen (lib.) en O. Verkerk (S. D. A. P.) DE RAADSVERKIEZINGEN. Aan de Standaard schreef men enkele dagen gele- den „De uitslag der Raadsverkiezingen in district I is voor de rechtsche kiesverenigingen te Allernaar niet gunstig. Dit is vrijwel eigen schuld. Bij do le stemming werd al gemis aan tactisch in zicht betoond, door, waar slechts 2 candidaten voor 4 vacatures gesteld werden door hen, den kiezers niet op net hart te binden, ook slechts die 2 te stemmen. Nu zijn er zelfs A.-R. geweest, die den liberaal de Lange stemden, die e.r door deze stemmen kwam. Hij had toch maar 19 stemmen boven de meerder heid. Indien dart niet gebeurd was, had -er herstem ming gevolgd tusschen de 9 candidaten, en waren onze mannen (Den Boesterd en Endel) er bij de weinige populariteit der liberale candidaten gekomen. Bij de herstemming had echter nog veel kunnen hersteld worden, indien de door de groep wilde kiezetrs (met den „wilden candidaat .Ringers) aangebeden steun aanvaard was, onder beding van behoorlijke voordeden voor onze actie. Maar het lijkt wel of de antir. kiesvereeniging al thans, alle zelfstandigheid mist; de door deze groep gevraagde steun voor hun candidaat in twee districten werd verleend en het blijkt wat voorzien kon zijn ten nadeele van eigen candidaat. Had men steun geëischt in I voor eigen candidaat en dan eerst steun verleend in III voois den heer Rin gers, de winst had schooner kunnen zijn. Het schijnt wel, of de antirevolutionairen het als een schitterend succes beschouwen, dat ze er een man als Ringers inhielpen, door de liberalen wel voor Rechts versleten, doch die bij Kamer en Statenverkiezing steeds den liberalen candidaat steunt." De voorzitter van de a. r. kiesvereeniging „Ned. en Oranje, de heer II. Wolzak Gzn., schreef naar aanlei- ding' hiervan in het nummer van gisteravond' van ge- noemd blad, dat dit stukje niet zonder tegenspraak mag blijven: „De krasse beschuldiging, daarin uitgesproken: „dat (n.l. het, verlies) is vrijwel eigen schuld," die de A. R. Kiesvereeniging naar het hoofd1 geworpen wordt, is voor het minst aan ernstige bedenking onderhevig. Bij de le stemming is wel degelijk geadviseerd, uitsluitend de twee gestelde candidaten in I te stemmen, dat door eenigen, voornamelijk Roomsch Katholieke kiezers daarvan afgeweken is, is wellicht te wijten aan ver keerde toepassing van de door liberalen en R. K. aan gegane overeenkomst, de aftredenden beiderzijds niet te bemoeilijken. 1 och heeft- het advies dit gevolg gehad, dat alleen de heer De Lange, (de kalmste, onder de kalmen) en aan nog- op liet „kantje af" gekozen.is. Bij de herstemming is, na rijpe overweging, het be sluit genomen ook den heer Ringers te steunen, en den kiezers een beiijnd advies gegeven en op het hart gebonden daarvan niet af te wijken, n.l. voor I te stemmen op de heeren Den Boesterd, Endel en Rin gers. Een smaldeel echter, gedreven door O! zooveel bil- ijkhei dsgevoei voor de liberalen, waaraan ik meen dat ook I w correspondent niet vreemd is, heeft hun in vloed zóó aangewend, dat ook uit Rechtsche kringen enkele stemmen de liberalen ten goede kwamen, en dit pn niet ons gebrek aan zelfstandigheid, bracht de candidaten der Liberalen in den Raad en hield onze mannen er buiten. Dat de a.-r. het een schitterend succes achten, dat de heer R. gekozen is! ik zou wel willen vragen waaruit dat gebleken is? Voorzoover de heer R. anti-liberaal is, is het een succes. ITooger is het door niemand aangeslagen! Moge bij de nog te volgen verkiezingen, èn voor de candida.tuur-Uitenbosch èn voor III, waarvoor de heer R. bedankte, ook van die zijde, n.l. van dat smaldeel, ons getrouwe saamwerking toekomen, dat. er niet een hooghartig neerzien en afbrekende kritiek zij, maar veel meer hou en trouw in gemeenschappelijk aanstu ren op het groote doel. AANBESTEDING. Door het Provinciaal Bestuur van Zuidholland werd gisteren aanbesteed Het vernieuwen van paalwerken bij sluizan en bruggen van het Merwedekanaal in de provincie Zuidholland met zijtak langs de Linge in de Merwedelaagste inschrijver J. Huijberts alhier voor f 7344. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 17 tot 22 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 109 kuipbaden, 113 regenbnden le klas, 237 regenbaden 2e klas, tezamen 459 baden. POSTDUIVEN. Zondag 23 dezer hield de Postduiven Vereeniging Alcmaria Victrix haar eerste wedvlucht met jonge duiven van uit Maastricht. De duiven bereikten hare hokken als volgt: le. N. Dekker 11.56.4S, 2e. N. Dek ker 12.7.45, 3e. J. Huiberts 12.18.40, 4e. Th. Gouverne 12.24.10, 5e. J. Portegijs 12.25, 6e. W. Hillenius 12.30, 7e. Th. Gouverne 12.36.20, 8e. J. Kalf 12.43.25, 9e. W. Hillenius 12.43.S0, 10e. J. Huiberts 1.17.40, He. P. L. Volkers Jr. 1.20.10, 12e. N. Dekker 1.38.45, 13e. J. Kalf 1.58, 14e. H. Cuijpers 2.9.55, lge F. Feijen 2.13. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Johannes van L. en Adriaan G., beiden te Alkmaar, diefstal, de le 4 maanden, de 2e 9 maanden gevange nisstraf. „EENSGEZINDHEID." I11 de laatstgehouden vergadering van de Vrijzinni ge Kiesvereeniging „Eensgezindheid" werden ter ver-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2