DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 174 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 WOENSDAG 26 J U L 1. ENGELSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. No. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van Hoofd der O. L. School alhier bedraagt negentien, waarvan 7 met akten voor de 3 moderne talen. ALRMAARSCHE COURANT LONDEN, 24 Juli. Telkens hoort men, dat de beroemde St. Paul's ka thedraal gevaar loopt om, hetzij in te storten, hetzij v/eg te zakken, als ondergrondsche spoorwegen iu de buurt van haar fundamenten mochten aangelegd worden. Doch niemand heeft ooit de vrees geuit, dat de reusachtige kerk zou kunnen afbranden. En nu is het daarvoor te laat; niét gelukkig, omdat ze afgebrand is, doch omdat de Londensche brandweer er haar nieuwe stoombrandspuiten op geprobeerd1 heeft waarbij bleek dat men boven het kruis, ruim 400 voet hoven de zee, kon spuiten. De „spuiten" zelve stonden in St. Paul's Church Yard, het oude kerkhof, sinds lange jaren tot kantoor- en winkelstraat omgeschapen. De slangen werden met kabels naar de „stone galle ry" geheschen, dus nog een heel eind boven de beroem de „whispering gallery," wier acoustieke raadselen aan eiken bezoeker bekend, doch evenmin als de echo bij Muiden door een hunner1 opgelost zijn. Men zal evenwel toegeven, dat, als men bij een brand eerst een irap van een paar honderd treden moet op klimmen, dan de brandslangen zoover ophijschen en eerst daarna met spuiten kan beginnen, dat dan de brand waarschijnlijk al lang afgeloopen is, voor men met het blusschen kan aanvangen. Die fundamenten in de St. Paul's hebben intusschen Londen beroofd van de kans om de nieuwe brug over de Theems, recht op de Zuider-portiek van de kerk te laten aanloopen. Men zou dan natuurlijk een grootscli gezicht hebben gekregen, daar de kathedraal boven op een vrij hoogen heuvel, Ludgate Hill, staat. De ingenieurs en d'e architecten, die het ontwerp voor deze brug moesten beoordeelen, durven het niet aan, omdat de ontgravingen voor de brugpijlers de brug zou geslagen worden hoven over de daken heen van de huizen in de lager gelegen straten omdat die ontgravingen de fundamenten der kerk zouden moe ten blootleggen en dat lijkt te gewaagd'. De brug zal dus nu langs de oostzijde der kerk doorgetrokken worden en uitloopen op het punt, waar Newgate street, St. Martin's le-Grand (met 't hoofdpostkantoor) en Cheapside elkaar bereiken. Dat spuiten der brandweer was overigens een fris- sche en verfrisschende geschiedenis. Het is hier na melijk al drie weken prachtig' weer en ik beklaag de goede, lieden, die in Londen zelf moeten wonen of lo- geeren en niet in de frissche, hooggelegen voorsteden vooral die in 't. noorden en noordwesten zijn nu verkwikkend een onderdak hebben of kunnen heb ben. Wel loopen de sproeiwagens den heelen dag rond, doch die helpen hoogstens wat niet eens veel te gen het stof. De Londenaars dragen die hitte even wel nog al blijmoedig-; over 't, algemeen verwent de zon ons niet en zoo'n tijd vim mooi, vast weer is een buitenkansje. Men voorspelt zelfs nog veel meer mooie dagen, nu ook St. Swithin's dag- droog verliep. St.. Swithin heeft namelijk in Engeland de functies te vervullen, welke in Nederland aan St. Margriet zijn opgedragen en re gelt voor de Britsche natie het weer voor de hondsda gen. Een van de gevolgen is, dat het roei- en vaarver- maak op de Theems met den dag' drukker nagejaagd wordt, doch, vlak na mijn brief over de Henley-Regat- ta, veroorloof ik mij het tooneel daar aan het voorstel lingsvermogen mijner lezeressen en lezers over te la ten. Hoewel de warmte de schooljeugd naar de zomer-va- cantie doet snakken -deze vacantie begint hier eerst in het einde van Juli snakt gezegde jeugd voorals nog' tevergeefs. Nu het dus nog tijd is, willen sommi gen wellicht met mij gelukkig maar in den geest de benauwde hitte trotseeren in het schoollokaal van 't. opvoedingsgesticht (een soort Mettray) voor Joden jongetjes, dat: te Jlayes, 17 K.M. ten westen van loon den, is opgericht onder beschermheerschap van Lord Rothschild. Ook Jodenjongetjes in opvoedingsgestichten zijn nog wel eens ondeugend èn moeten wel eens gestraft worden, doch in die school te1 Hayes] zien wij dat op zeer bijzondere manier gebeuren. Evenals een pair van Engeland alleen door zijne pairs: kan verhoord en veroordeeld worden, gaat dat met die jongens. In een schoolbank zien we zeven knaapjes zitten,, die naar Britschen trantde jury vormen, terwijl een achtste de rechter is, die het vonnis velt en een negende op treedt als griffier. De juryleden worden voor elke strafzitting opnieuw gekozen en ontvangen elk 21/-? cent presentiegeld. De rechter en de griffier worden, bij geheime stemming door hunne medescholieren, voor een jaar gekozen, de rechter op het schitterend salaris van 30 cents pen week, de griffier op het minder groo te van 15 cents. Zelfs het schoolhoofd mag geen straf opleggen en treedt alleen op als een Hof van Appèl noodig blijkt, wat hij in zijn eentje is, of als een delinquent tot een aantal slagen met roe (birching") of rotting („ca ning") is veroordeeld. De rechter voor het loopend jaar heet Cohen en heeft den eerbiedwaard! gen leeftijd van vijftien jaren bereikt. Wij zien een viertal strafzaken behandelen. De eerste beklaagde had den machinist-bankwerker bij de stoommachines te helpen, onder anderen door toe te zien op het peilglas aan den ketel. Onze vriend scheen gedacht te hebbenheet is heet en wat meer of minder doet er niet toe. Ten minste de machinist klaagde hem aan, wijl het metaal van h<jt glas gesmol ten was en er dus levensgevaar voor de geheele school ontstond. De jongen zei, dat 't zijn schuld niet was. De machinist erkende, dat de jongen altijd gewillig was en zijn best deed, doch legde uit dat, in deze hitte, water schaarsch is en de jongen dus dubbel oplettend had moeten wezen. Onze jonge vriend lei evenwel uit, dat hij weggeroepen was, om het gewone geneeskundig onderzoek te ondergaan. Toen hij terug kwam was de metalen stop gesmolten en was de watertoevoer afge sloten. De jury verklaarde hemi op staanden voet onschul dig en de rechter ontsloeg' hem van rechtsvervolging. De volgende kwam er minder goed] af. Hij had een treurige reputatie; ontelbare malen was hij al veroor deeld en elke week die het Hof zat, zat hij op het straf bankje. Dezen keer had hij zijn plichten verwaar loosd, wat betreft het mee schoonhouden van het Huis Er was niets aan te doen, hij had schuld zei' de jury en de rechter Cohen, veroordeelde hem alle stoepen en stoeptreden van liet Huis te schrobben en te schuren met „hearthstone": een soort schuursteen, die hier al gemeen gebruikt wordt en dorpels en stoepen meteen wit maakt. Op last van den rechter werd het vonnis dadelijk ten uitvoer gelegd: lekker in de brandende zon! Twee andere jongens waren in den bangerd van het Gesticht ten val' gekomen. Een dreumes van acht jaar, zoo hoog als drie stoven, was de hoofdgetuige a charge en verklaarde, dat hij de beklaagden met stee- nen naar ooft had zien gooien, om er dat op die ma nier af te krijgen. De beschuldigden ontkenden dat, doch onze kleine baas bracht zooveel zakelijk jpewijs aan, dat de jury luidelijk begreep, dat ze 't. wèl ge daan hadden. De straf was: twee uur spitten geduren de den speeltijd en langer werkuren elke jongen leert een handwerk of ambacht. De volgende zaak betrof vier jongens, die belast wa ren met het wieren van een veld selderij. Toen de op zichter even afwezig was, hadden ze de planten zelve uitgetrokken en het eetbare gedeelte opgesnoept. Twee bleken onschuldig. Yan de beide anderen beweerde er een, dat hij op onkruid geknabbeld had, doch hij viel door den mand toen een zijner medebeschuldigden zei, dat hij ..zelf gezien" had, dat hij de selderij had gege ten. De ander beleed schuld op slag. Dè eerste, die begon met jokken, werd veroordeeld tot vier slagen met de roe, de ander tot drie. Ten slotte kwamen twee jongens voor, beschuldigd „snoep" uit de lessenaar van een anderen gekaapt te hebben. Doch bij gebrek aan bewijs en ontstentenis van „corpora delicti" (volgens Duitsche gymnasiasten „de- liciöse Körper"), werden zij vrijge«proken. Over de opvoedkundige waarde jn dit- stelsel laat ik me niet uit; volgens, het schoolbestuur is die zeer groot. DE MINISTER YAN OORLOG. In militaire kringen gaat het gerucht, dat de mi nister van Oorlog H. Colijn zijn ontslag' als zoodanig zal verzoeken. Als opvolger wordt genoemd de majoor jhr. G. A. A. Alting von Geusau. (N. v. h. N.) Gemengd nieuws. WIJNMALEN NAAR SPANJE. Men schrijft aan de Tel. uit Londen: Wijnmalen heeft hier in Engeland geen goeden in druk achtergelaten. Geen Engelschman zou zoo spoe dig uit het veld zijn geslagen, noch ziek onophoudelijk hebben laten aansporen om te vertrekken. Zijn tegen spoed is bovendien grootendeels aan zichzelf, wegens onvoldoende voorbereiding, te wijten. Er zit echter meer achter. Naar mij positief is meegedeeld, had Wijnmalen inderdaad weinig lust om te vertrekken, aangezien hem een mooi aanbod is ge daan in Spanje te komen vliegen. Dat doet hij blijk baar liever. Vandaar ook zijn opmerking van Zaterdag middag, voor de oningewijden moeilijk begrijpbaar: „Ik ga liever naar Spanje." Voor zijn goeden naam had hij dan ook m.i. beter gedaan heelemaal geen aanstalten te maken om aan den start deel te nemen. Dan zou hier z'n reputatie van le klasse vlieger niet geleden hebben. De inspecteur van politie, de heer C. van de Pol en de hoofdagent M. de Buck, beiden van de recherche te Rotterdam, hebben gisterenavond met de hulp van Ilaagsche rechercheurs op het Centraalstation in den Haag gearresteerd en, daarna herwaarts gebracht de heer .1. Jr., directeur van de bank voor handel en industrie, lid van de firma de wed'. P. van Eyk en Zo nen en lid van de Provinciale Staten in Zuid-Holland. De rechtbank te Rotterdam' heeft zijn gevangenneming' bevolen, daar hij wordt verdacht van oplichting. He den wordt hij naar het huis: van bewaring overge bracht. EEN DRIFTIGE LOODGIETER. De hulp van de Arnhemsche politie werd Zaterdag avond ingeroepen over het repareeren van een koffie kan. De loodgieter B. had) van mevr. L. een koffie kan gerepareerd, en verzocht bij het afgeven, van de koffiekan het loon. De mevrouw wenschte het gevor derde bedrag niet te betalen en sloot de deur voor 's mans neus dicht. De loodgieter was daarmede niet te voldoen, trapte da voordeur in en, ziende dat geen betaling volgde, vernietigde hij de koffiekan. HEIDEBRAND. Vermoedelijk ten gevolge van het spelen met luci fers door kinderen, is de als oefeningsterrein dienst doende heide bij Ede in brand geraakt. In het kazernement der bereden wapens, waar men don brand het eerst bemerkte werd alarm geblazen en onmiddellijk rukte een detachement, uit, dat het vuur meester werd, vóór het kon overslaan naar de in de nabijheid zijnde dennenbosschen. Ongeveer 2 hectaren struikheide zijn verbrand. ERNSTIG VERZET TEGEN DE POLITIE. De politie te Rotterdam ondervond Maandag in de Zandstraat-buurt bij het ontruimen der café's, ernstig verzet van de zijde van een 40-tal1 vreemde zeelieden. Eenige Duitschers dreigden met geladen revolvers en messen en anderen wierpen met steenen. De politie moest, herhaaldelijk met de blanke sabel charges uitvoeren, waarbij eenige zeelieden met be bloede hoofden op vlucht gingen. EEN OPGEHEVEN STAKING. De staking der arbeiders van de Twentsche Tabaks- handel maatschappij, die twaalf weken duurde, is thans opgeheven. Drie arbeiders worden niet weder in dienst genomen, de overigen zullen op het oude loon (de eisch was een loons,verhooging voor een gul den per week) het werk kunnen hervatten. DIPHTHERITIS TE ZANDVOORD De gezondheidscommissie te Bloemendaal c.a. (die ook Zandvoort onder haar ressort heeft) hield Vrijdag 14 Juli een buitengewone vergadering, waarin behalve alle leden, uitgezonderd] d'r. Pauw, ook aanwezig wa ren de burgemeester van Zandvoort, prof. Van Oalcar uit Leiden, en dr. Hamburger, inspecteur der volksge zondheid te Utrecht,. Omtrent het. in die vergadering verhandelde is een rapport uitgebracht, dat nadere wijzigingen behoeft, alvorens de gezondheidscommissie tot publicatie wil overgaan, waartoe echter in principe besloten is. De „Oprechte Haarlemsche Courant" is in staat mede te deelen, dat ter vergadering geconsta teerd werd, dat er in de afgeloopen anderhalf jaar ter zake van diphtheritis-bestrijding! maatregelen genomen zijn en nagelaten. De gezondheidscommissie betreurt het door haar ontdekte feit, dat geen overeenkomst bestaat tusschen het aantal gevallen van diphtheritis aangegeven ter secretarie en dat waarvan de inspecteur heeft, kennis gekregen. De gezondheidscommissie heeft met ver bazing kennis genomen van het feit, dat het in Zand voort regel is, dat bij de nadering van het badseizoen plotseling alle verschijnselen van diphtheritis verdwij nen om in den stillen tijd] weer even plotseling op te duiken. De commissie vindt, het voorts zeer merkwaar dig, dat van veel patiënten in andere gemeenten bij wie diphtheritis geconstateerd] is, kan worden nage gaan, dat zij omgang hadden gehad met gezinnen te Zandvoort. In verschillende bladen hebben de plaatse lijke baddoctoren verklaard, dat in de laatste weken te Zandvoort geen gevallen van diphtheritis zijn waar genomen. De „Opr. IT. Crt." kan daarentegen met beslistheid verzekeren, dat bij den burgemeester van Zandvoort en bij den inspecteur zijn aangegeven, één geval van diphtheritis op 7 Juli, één geval op 9 Juli j. 1. en twee gevallen op 20 Juli j.l. Binnenkort komt de gezondheidscommissie weer bij een om tot vaststelling der redactie van het te publi- ceeren rapport over te gaan. UIT WIERINGERWAARD. Voor rekening van den burgemeester alhier is het bouwen van een huis opgedragen aan den heer J. Breed Cz. Het bouwen van een andere woning is aanbesteed (buiten schilder- en glaswerk), voor rekening van den heer J. Bakker Jz. te Anna-Paulowna. Inschrijvers waren: Jb. Jonker te Anna-Paulowna voor 4999. J. Vee- ter te Wieringerwaard voor 4945. H. Jqnker te An na-Paulowna voor j 4900. W. Nieman te Keinsmer- brug' voor 4812. Jb. Kassen te Barsingerhorn voor 4797. Jb. Kooy te Wieringerwaard) voor 4687. De begrooting bedroeg 4730. Het werk is aan den laags,ten inschrijver gegund en zal onder toezicht van den heer J. Breed uitgevoerd worden. UIT St.-PANGRAS. Onze bloemkoolbo'uwers hebben het in deze warme dagen meer dan druk. De bloemkool toch rijpt hard) aan, zoodat 's nachts om 12 uur reeds wordt begonnen met hakken, om tijdig op de markt te kunnen zijn. Niet zelden gebeurt het, dat meer dan 150.000 stuks bloemkool wordt aangevoerd; 1.1. Maandag bedroeg de aanvoer 205.000 stuks. Jammer genoeg is de hooge prijs van slechts enkele dagen geleden, pl'.m. 15 per 100 er af en geldt de bloemkool op heden van 1.40 tot 5.20 per 100 stuks. Gelukkig is de teelt van vroege aardappelen en wor telen best geweest, anders zag het er voor menig bou wer lang niet rooskleurig uit. van Lamoraal eenig vuurwerk afgestoken, dat een aar dig effect maakte. UIT EGM'OND AAN DEN HOEF. Gisteravond gaf het Harmoniecorps „Lamoraal" onder leiding van den heer Somer uit Alkmaar zijn eerste uitvoering' in de muziektempel bij het hotel „De Drie Egmonden." Eene talrijke menigte van hier en uit den omtrek had zich ter weerszijden van de muziek geplaatst, om te kunnen genieten van de héérlijk© muziek, die zich ver voortplantte in de stille avondlucht, Achtereenvol gens werden een achttal' nummers gespeeld. Dat de aanwezigen het gehoorde op prijs stellen, blijkt uit het herhaalde applaus. Na afloop werd ter opluistering door den voorzitter UIT OTERLEEK. Maandag vergaderde dei Raad dezer Gemeente. Tegenwoordig all© leden, behalve de heer Couwen- hoven. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen o. a. bericht van Ged. Staten, dat deze gemeente een rijksbijdrage van 29.40 wordt toege kend voor herhalingsonderwijs; begrooting 1912 der Gezondheids-Commissie te Pur- merend, waaruit blijkt dat deze gemeente 1402 in de kosten zal moeten bijdragen. Alle deze werden voor kennisgeving aangenomen'. Daarna werd! de gemeente-rekening over 1911 vooi-- loopig vastgesteld tot een bedrag van 10937.23 in ontvang en 9521.47 in uitgaaf. Tot lid dfer commissie tot wering van schoolverzuim werd! herbenoemd de heer K. Zwiep. Tot leden van het stembureau voor de stemming voor een lid van den raad op 26 Juli1 a.s., werden be noemd de heeren D. de Jong en P. Vader. Op een ingekomen verzoek der commissiën voor de schoolfeesten om geheele voldoening der kosten uit de gemeentekas, werdl gunstig beschikt. De heer Groot bepleitte de wensehelijkheid van ver betering der brandbluschmiddelen, waarop de mede- deeling werd gedaan dat in een vergadering van B. en W. reeds deze zaak is besproken en de voorsteller ge noegen neemt met het vooruitzicht dat deze zaak bij de. behandeling' der begrooting 1912 nader zal worden besproken in den Raad. Ook de heer Vader, die nog eens sprak over subsidie voor vakonderwijs, stelt zich tevreden met nadere be handeling in den Raad' als de begrooting wordt ter tafel gebracht. Hierop werd de openbare zitting gesloten en wordt overgegaan tot geheime behandeling van het 1ste sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag: 1911. PROMOTIE BIJ HET LEGER. De N. R. Ct. kan met beslistheid tegenspreken het bericht van het Hbld., dat het in het voornemen van den minister van oorlog zou liggen, alle opper- en hoofd-officieren, die dit jaar 58 jaar oud geworden zijn en twee jaar in hun rang zijn geweest, op pensioen to stellen. ZEEMANSSTAKING. De vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank wees gisteren vonnis in de zaak tegen twee stokers, die terechtstonden wegens mishandeling van een werkwil lige. De werkwillige J. V. en zijn broeder Tj. V. waren op 20 Juni uit Alkmaar te Amsterdam aangekomen, om zich te doen aanmonsteren. Zij werden op dei De Ruy terkade bij het westelijk Viaduct aangevallen door stakers, die hen sloegen, schopten en stompten. Door een scheepskapitein, uit Beverwijk, den heer W. B., werden zij ontzet. Twee stakers, wonende te Buiksloot, werden gear resteerd' en gisteren werden zij veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden. De eisch was1 4 maan den. DE TRANSPORTARBEIDERSSTAKING. Van werkliedenzijde deelt men aan de Tel. om trent de opheffing der houtbewerkersstaking' het vol gende mede: In de vergadering der houtbewerkersvereeniging „Door strijd ontwaakt" werd besloten den leden toe te staan de ladingen der verschillende houtbooten weder op te slaan. De taak der houtbewerkers is behalve het opslaan, ook het ontvangen van hout. Dit wordt door de boot werkers aangebracht en dus zou dit gedeelte van den arbeid besmet zijn. Voorloopig echter behoeven de houtbewerkers nog niet in aanraking te komen met den arbeid; der bootwerkers, want de Houthaven en meer nog de andere havens herbergen een verbazend g-root aantal houtbooten, die op lossing- wachten. Al leen de firma Altius heeft er al een veertigtal liggen. Onder normale omstandigheden is, naar de werklieden ons verzekerden, de gang van zaken zoo, dat elke hout boot onmiddellijk na aankomst afgewerkt wordt en opeenhooping' van booten dientengevolge zelden voor komt, De opheffing der staking betreft alleen die houtbe werkers, welke „maatschappij-werk" verrichten. De contractwerkers hebben zich echter ook voor het groot ste gedeelte weer aangemeld. Onze zegslieden ver klaarden dat de houtbewerkers in 't particulier bedrijf zich solidair blijven toonen met de stakers. Mocht wanneer het opslaan der ladingen afgeloopen is en het ontvangen van hout. aan de beurt komt, de stand van zaken bij de bootwerkers nog' niet veranderd zijn, dan is het zeer wel mogelijk, dat de georganiseerde hout bewerkers alleen weigeren, hout van werkwillige boot bewerkers te ontvangen. Voorloopig echter heeft men, gelijk hier boven gezegd werd, nog handen vol werk niet het opslaan. Men is er van werkliedenzijde van overtuigd, dat de patroons alle beschikbare krachten hard noodig' hebben en dat de menschen, die vandaag' weer weggestuurd werden, morgen of overmorgen ook gelegenheid zal worden gegeven, aan den arbeid te gaan. KORTE BERICHTEN. Aan het strand te Scheveningen heeft de politie aangetroffen een 14-jarigen knaap uit Rotterdam, in het bezit van een flobertpistool en een aantal patro nen. Hij zeide geen toestemming te hebben kunnen krijgen om naar zee te gaan en vertelde verder, dal hij van een oom een gouden ring had gestolen, dien hij voor drie gulden had verkocht.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1