DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende (aarg&ng. 1911 ZATERDAG 29 JULI Stemming (Gemeenteraad. Wat doen we met de vacant ie? BINNENLAND. No. 177 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel 10,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. AL&MAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER den- gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter a'lge- meene kennis, dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in het 3© kiesdistrict ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedan ken alszoodanig van den heer M. Uitenbosch, zal plaats hebben op DINSDAG 1 AUGUSTUS a.s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten zijn: E N D E L, J. F. M. THOMSEN, A. F. VERKERK, O. J. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, den 26 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo.-Burg. (Slot.) ALKMAAR, 29 Juli. In een vorig artikel hebben we betoogd, d!ati men- schen, die er rondl voor uitkomen, dat hun beurs smal is en die zichzelven of hun kinderen toch gaarne goed koop vacantie-genot willen verschaffen, in ons land op bovenstaande vraag tot dusverreslechts een weinig bevredigend antwoord kunnen geven. Gewezen werd op hetgeen in enkele andere landen met succes is ge daan om gezonde stadskinderen naar buiten te bren gen, hun gelegenheid te geven daar hun vacantie-ge not en hun vacantiebrood zelf met gezonde in- en ont spanning te verdienen, en verder werden nog enkele middelen aangestipt om tegen weinig kosten den kin deren een aangename vacantie te bezorgen. Thans zullen we eens nagaan of er ook voor weinig- gegoede volwassenen niet een ontspanning in de vrije dagen te vinden is, welke niet te veel financieele of fers vergt. Allereerst zij echter op het heugelijke verschijnsel gewezen, dat de personen, die jaarlijks een kortere of langere vacantia hebben, steeds talrijker worden. Was vroeger zulk een jaarlijksch verlof slechts' het' voor recht van de meer bezittenden en meer ontwikkelden, meer en meer wordt het ook toegekend! aan personen, die niet tot deze categorieën behaoren. Menschen, die zes dagen van de week op kantoren en achter toon banken druk bezig zijn of die in de fabrieken en werk plaatsen vermoeienden arbeid verrichten, inspannend het lichaam maar doodend den geest, hebben ongetwij feld een vacantie wel noodig, welke ontspanning kan geven, lichaam en geest kan opfrisschen, veerkracht kan verschaffen. Het is waar de instelling van een vaste vacantie op kantoor, in de fabriek, in de werk plaats is nog verre van algemeen. En algemeen zal zij ook wel nimmer worden, immers niert in elk bedrijf is een vacantie-regeling van het personeel mogelijk* Er zijn bijv. vakken, waarin men geen slappen tijd kent, waarin geen enkele arbeidskracht tijdelijk kan worden gemist. En zooals er patraons zijn, die nimmer een aantal dagen achtereen kunnen worden gemist, zoo zullen er ook wel ondergeschikten blijven, die evenmin vacantie kunnen .krijgen. Natuurlijk ziet niet iedereen dit in, is menigeen van meening, dat in dergelijke gevallen slechts onwil in het spel is en wordt er om den wetgever geroepen, die voor allen maar een verplichte vacantie moet voor schrijven en zich over de toepassing verder niet heeft te bekommeren. Dezulken zijn al even „principieel" als hun tegenstanders, die beweren dat aan menschen in dienstbetrekking geen vacantie behoeft te worden toegekend, daar deze immers het recht hebben de dienstbetrekking; op te zeggen, wanneer ze vacantie willen hebben Met zulke menschen valt natuurlijk niet te praten. Het zou er vreemd! gaan uitzien, indien de wet een algemeene vacantie voorschreef, maar zeker niet min der, wanneer het' gebruik werd, dat de werklieden en kel om vacantie te krijgen zonder meer hun betrekking opzegden Gelukkig, dat er ook zonder zulke regoureuze maat regelen vacantie-regelingen zijn en dat deze steeds meer worden ingevoerd. Hier wordt zonder meer va cantie gegeven met behoud' van loon of met een zeer gewenscht extraatje, daar wordt een regeling getrof fen, waardoor de verzuimde werktijd! ten deele wordt ingehaald. Het spreekt wel van zelf, dat in deze vacantie geen ziekten kunnen worden genezen, dat zij, gelijk gezegd, louter tot ontspanning moet dienen. Zal zij aan dit doel beantwoorden, dan dient zij, indien dat eenigszins mogelijk is, aan twee-erlei voorwaarden te voldoen verandering van omgeving en niet te groote inspan ning eischen. Hoewel deze beide voorwaarden zeer voor d'e hand liggen, worden ze maar al te vaak uit het oog verloren. Juist de verandering van omgeving doet goed. Ieder mensch, waar hij ook geplaatst moge zijn, heeft be hoefte aan andere indrukken, aan den omgang met andere personen. Wij zijn althans als1 we anders kunnen geen Robinson Orusoë's en geen Vrijdags meer, ons leven is zoo verbazend gecompliceerd dat af wisseling noodzakelijk is. Aardig werd deze waarheid indertijd gedemonstreerd in het reisverhaal van den heer Jan Feith die met een reisgenoot door Siberië ru zie zocht om de eentonigheid te breken. En in de verhalen van poolreizigers treft men herhaaldelijk de verklaring, dat niets zoo zeer de reis veronaangenaamt als de omstandigheid, dat men voortdurend slechts op elkaar aangewezen is. Ook is het noodzakelijk, dat zulk een vacantie niet te veel inspanning vergt. Wie zich in zijn weinige vrije dagen te zeer vermoeit, handelt even dwaas als degeen, die alle werkdagen hard werkt en 's Zondags door sportbeoefening een bovenmatige inspanning ver richt. Zeker het is heel interessant in een paar dagen uit- en-thuis een wereldstad' te bezoeken, het is aangenaam te kunnen meepraten over de Brusselsche Groote Markt, de Parijsche boulevards, de Londensche city, uit eigen aanschouwing te kunnen zeggen dat er op de Berlijnsche „Unter den Linden" geen linden meer staan. Het is erg verlokkelijk op een aanbieding in te gaan, welke voor een minimum-prijs een dergelijke buitenlandsoha reis belooft. Maar ieder, die wel eens een kort bezoek aan een wereldstad heeft gebracht, weet, dat d'e opstapeling van nieuwe indrukken, de geestelijke en lichamelijke inspanning, met welke zulk een jakkeren naar het meest mogelijke genot in den korstmogelijken tijd gepaard gaat, uitermate verslap pend werkt. Heeft men na een dergelijke vermoeiende reis eenige weken gelegenheid om uit te rusten, dan is zij natuurlijk zeer aanbevelenswaard. Wie evenwel die gelegenheid mist doet beter zijn vacantie kalmer door te brengen. Jammer is het, dat er tot dusverre zoo weinig wordt gedaan aan de organisatie van g'oedkoope vacantie- reisjes, welke niet te ver en niet te druk zijn, maar de bezitters van niet bijster gevulde beurzen gelegen heid bieden rustig nieuwe indrukken op te doen, welke die van het gewone d'agelijksche leven kunnen verdrin gen. Op het voorbeeld' van de z. g. n. excursies, waar onder we verstaan goed! voorbereide, onder deskundige leiding uitgevoerde studiereisjes, zou er stellig veel op dit gebied kunnen worden gedaan. Er zijn echter honderden die wel vacantie hebben, maar wien het niet voegt een voor hun beurs altijd nog aanzienlijk bedrag te besteden. Is er voor hen wanneer ze geen familieleden of kennissen bezoeken geen weg om de vacantie elders door te brengen? Wij gelooven van wel. En we zouden gaarne zien, dat dit geloof werd' gedeeld, of liever, dat men er eens ernstig over ging denken en daarom vestigen we er nog eens de aandacht op* Practisch komt de zaak hierop neer. De transport kosten brengen de duurte niet aan het reizen zelf is in onzen tijd goedkoop. Maar het leven en het on derdak in een andere plaats brengen groote kosten met zich mede. Kan men die ondervangen, dan zou daardoor voor velen, die thans thuis blijven, de gele genheid1 worden geopend elders hun vacantie door te brengen. Welnu, als men wil, dan is het zeer wel mo gelijk die kosten te ontgaan. Men ruile slechts. Iemand in Alkmaar wil gaarne in Gelderland) eenige dagen doorbrengen, iemand in een Geldersche stad, ongeveer in dezelfde levensomstandigheden verkeerend, zou gaarne hetzelfde in Alkmaar willen doen. Bestaat er gelegenheid dat de Alkmaarder den Gelderlander en de Gelderlander den Alkmaarder kan huisvesten, zij dan ook desnoods een beetje primitief, wat hebben menschen die z. g. n. en pension gaan zich vaak ge makken, welke ze thuis vinden, te ontzeggen en ont beringen, welke ze thuis missen, te getroosten! dan kunnen beiden elkaar prachtig helpen. Intusschen ligt het voor da hand, dat men wederzijdsch nauwkeu rig moet informeeren, om voor teleurstellingen gevrij waard' te worden. Een onoverkomelijk bezwaar is dit niet. Het eenige wat evenwel ontbreekt is de be middeling, waardoor belanghebbenden tot elkaar wor den gebracht. Doch ook die is wel- te vinden als de wil maar aanwezig is. Het komt dus bij het scheppen van een g-elegenheid tot het doorbrengen van de vacantie zonder dat daar mee te veel geld' en kracht verloren gaan en er deson danks nieuwe indrukken worden opgedaan ook evenals bij hetgeen we verleden Zaterdag schreven slechts op aan het initiatief te nemen. Voor het echter zoover is, dient het denkbeeld te worden aangekondigd en overwogen. Wij vestigen er de aandacht op moge- de lezer die er belang bij kan hebben het eens in overweging ne men GRONDWETSHERZIENING. Men meldt aan de T el. uit Den Haag: De Staatscommissie voor grondwetsherziening zal over eenige weken met het: op- schrift gestelde resul taat-van haren arbeid' voor den dag komen. Omtrent de tot nu toe in die commissie gevoerde beraadslagin gen is, speciaal de kwestie van het kiesrecht, betref fende een niet onbelangrijke mededeeling te doen. De meerderheid der commissie heeft zich n.l. verklaard voor een kiesrecht te geven aan alle 25-jarige- manne lijke landgenooten, die in hun eigen onderhoud! voor- ien. Van eenige stap in de richting van vrouwenkiesrecht, wil de meerderheid der commissie niets weten; zij acht de uitbreiding van het mannenkiesrecht reeds zóó^ vér gaande als, bij den tegenwoord'igen ontwikkelings graad van het Nederlandfeche volk, mogelijk is. Tegenover de ontegenzeglijk groote uitbreiding, die het bestaande kiesrecht in het stelsel der commissie zal ondergaan, staat, worden de te verwachten voor stellen der meerderheid wet, een geheele verande ring van ons' gemeentelijk bestuurs^ en kiesstelsel. De meerderheid van bedoelde Staatscommissie is- n.l. voor het- Pruisische stelsel van gemeentebestuur. In het Pruisische stelsel bestaan twee colleges; die het gemeentebestuur deelen, en met elkaar moeten samenwerken; de „Stadtverordnetenversammlung" die de verordende, het „Magistratscollegium," dat de uit voerende macht heeft. Evenals hier het college van B. en W. wordt geko zen door den gemeenteraad, wordt in het Pruisische stelsel de' „Magistrat" gekozen door de „Stadtver ordnetenversammlung." De Pruisische wet kent twee soorten van leden van het „Magistratscollegium," onbezoldigde! en bezoldig de. Voor de onbezoldigde leden is het lidmaatschap een eere-ambt. Zij staan aan het hoofd der admini stratieve diensttakken. De technische diensten worden geleid door bezoldigde leden van den magistraat, die technische kennis hebben van den diensttak aan welks hoofd zij staan. De leden van het „Magistratscollegium" worden daar gekozen dóór, doch niet uit de Stadtverordneten versammlung. Bij de invoering geheel of ten deele van dit stelsel, waarbij het doel wordt genaderd, benoeming van wet houders, hoofden der gemeentelijke diensttakken, bui ten den Raad, wordt, de bevoegdheid der tegenwoordi ge gemeenteraden belangrijk beknot. Het staat te bezien of de Staten-Generaal d'ien weg, betrekkelijk het bestuur der gemeenten, opwil. De meerderheid der Staatscommissie voor de grondi- wetherziening zal echter met een voorstel in die rich ting komen als een soort van tegenwicht contra de be langrijke uitbreiding, die zij ten opzichte van het kies'- recht voor Staten en Kamer voorstelt. vorstelijke echtparen, waarhij de Koninginnen elkaar omhelsden. DE VLAAMSCHE BETOOGING. Toen Hare Majesteit Woensdag op de Marktplaats verscheen en haar de indrukwekkende ovatie werd ge bracht, werd een breed doek ontrold over den meest in 't oog springend-en gildehuisgevel. Men kon er lezen: „Spreek in uw taal." Dadelijk zond burgemeester Max een politie-co-m- missaris uit, die opdracht, kreeg het doek te doen in trekken. Het bleek, dat het doek was ontplooid d'oor het beheercomiteit van het Vlaamsch Huis, de verga derplaats der Brusselsche Flaminganten. Het doek werd slechts na het vertrek der Koningin ingetrokken. De heer Beun, voorzitter van 't Vlaamsch Huis, werd voor den hoofdcommissaris geroepen, waar hem bekend werd gemaakt, dat- d'e daders zouden vervolg'd worden. Er heerschte den nacht door groote opschud ding in de Vlaamsc-hgezinde kringen. Ook in het ge volg van Hare Majesteit gingen afkeurende stemmen over deze demonstratie op. H. M. DE KONINGIN NAAR BRUSSEL. Aan een egaal blauwen hemel prijkte ook den laat- sten dag van het Koninklijk bezoek te Brussel, de Juli- zon in volle majesteit, schrijft het Hbld. Geen windje bracht eenige luwte, zoodat reeds tegen tienen de hitte schier ondragelijk werd. Ruim tien uur kwamen de a la daumont bespannen rijtuigen voor; Je vorstelijke personen en hun gevolg gingen een rijtoer ondernemen en ook d'e Belgische prinsen en het prinsesje gingen nu mede. In het eerste rijtuig nam de achtjarige kroonprins Leopold1, een fer me blonde knaap met fijn beneden uiterlijk, tegenover onze Koningin en zijn vader, koning Albert, plaats. Hare Majesteit droeg een wit toilet met grooten hoed en witte veeren. Prins Charles en prinses Marie José reden in het tweede rijtuig met koningin Elisabeth en Prins Hen drik mede. Langs de buiten-boulevards bereikte de stoet de Avenue Louise, de breeds en trotsche laan naar het Kamerenbosch. Langs de groote buitenlaan werd, nu eens stapvoets rijdend, dan weer in matigen draf, een toertje door het boschi gemaakt, om da-arna langs het Paleis van Justitie te rijden, waar men tevens' zulk een heerlijk en im-poneere-nd gezicht op d© benedenstad verkrijgt. Te ruim elf uur keerde de stoet in het Ko ninklijk Paleis terug. Langs heel den langen weg, waar elke afzetting ook thans achterwege gelaten was, stonden vele menschen ter weerszijden, die vriendelijk groetten, met zakdoe ken wuifden en hier en daar enthusiast „Vive la Rei ne!" of, als het landgenooten waren een „Leve de Ko;- ningin" deden klinken. Tegen half één reed' men opnieuw uit, nu naar het Nederlandsche Legatiegebouw, waar bij onzen gezant jonkheer Van der Stael van Piershil de lunch gebruikt werd. Deze droeg een intiem karakter. Te twee uur vertrok men uit -het legatiegebouw naar het paleis. Tegen drie uur reden opnieuw de rijtuigen voor, stelden zich thans ook de militaire eere-escortes op en even latei- reden onze Vorstin en prins Hendrik, van het Belgische Koningspaar en groot gevolg vergezeld, tot vertrek naar de spoorhal van het Leopoldkwartier, het Luxemburgst-ation. Een eerewacht bewees de hon neurs de muziek speelde het „Wilhelmus." Toen volgde een zeer hartelijk afscheid tusschen de HET KAMERLID DITIJS EN PRINS HENDRIK. Gelijk bekend, heeft Prins Hendrik kort geleden de feestelijke opening van een haven te Zaandam bijge woond. De sociaal-democratische raadsleden van Zaandam Duijs en Prins waren toen ook op de boot, en in een ingezonden stuk in Het Volk is vooral de heer Duijs daarover1 hard, gevallen. Het jonge Kamerlid! .schrijft nu in Het Volk „ter inlichting" onder meer: „Van meedoen aan een „royalistisch relletje' is geen sprake. En toen dé commissaris der koningin mij vroeg: „Mijnheer Duijs, wilt u mij even volgen om als Kamerlid even aan den prins- te worden voorge steld," heb ik ongeveer geantwoord met deze woorden: Onbeschoft en onbeleefd, ben ik niet van plan tegen iemand te zijn, ook niet t-egenover den prins, maar er is geen enkele bijzondere aanleiding voor mij als soc.- dem. om naar den prins te gaan en mij aan hem voor te stellen. Er zijn nog wel meer heeren aan boord, die ik niet ken. Dengene dié kennis met mij wenscht te maken kan evengoed naar mij komen als ik naar hem." De afd. Zaandam van de S. D. A. P. heeft in een met algemeene stemmen aangenomen motie verklaard, dat zij op de houding in deze- van de soc.-democr. raadsleden niets aan te merken weet. Gemengd nieuws. WARM WEER EN VEEL DRINKEN. Van medische zijde verneemt de N. R. Ct. dat het aanbeveling verdient, wanneer men in deze warmte veel water drinkt, telkens een minimale hoeveelheid keukenzout na te gebruik-en, lo. om' het osmotisch evenwicht niet te zeer te verstoren, 2o. om de speeksel klieren een weinig te prikkelen. DE VERGIFTIGING TE WOGNUM. Het vergiftigde vleesch, d'oor een slager te Wadway (gem. Wo-gnum) als worst aan verscheidene personen aldaar verkocht, was gekookt in een niet geëmailleer- den pan, die ook gebruikt werd om er aardappelen voor varkens in te koken. Of de vergiftiging ontstaan is door het ko-okgereecLschap, of doordat het vleesch be dorven was, moet nog uitgemaakt worden: lil elk ge val was de werking zeer sterk, want ook personen, die slechts een zeer kleine hoeveelheid gebruikt hebben, zijn ongesteld geweest. Van de 12 personen, die het vleesch genuttigd hadden, zijn er 10 vrijwel hersteld'. Twee, man en vrouw, liggen nog ziek; de laatste vrij ernstig. DOOR EEN ADDER GEBETEN. De arbeider Jan Westerveen, te Darp (D.), werd toen hij voor den landbouwer P. Broekman aan 't rog ge binden was, bij 't opkrijgen van een hoopje halmen, om die tot een bos te binden, door een, daaronder lig gende, adder, in den wijsvinger der linkerhand gebe ten. 't Ongure beest beet zoo. kwaadaardig, dat het aan den vinger bleef hangen. De vinger werd1 dadelijk met een touwtje afgebonden en de arbeider reeds in allerijl per rijwiel naar Steenwijk. Hier werd de man door dokter B. Koster behandeld-. Op de terugreis naar huis, kon de man, die al zie ker en zieker werd, al spoedig niet' verder, en viel be wusteloos op den berm, langs den rijksweg, neer. De jonge Broekman, die. hem vergezelde, spoedde zich om hulp naar den landbouwer J. Seinen. Deze haalde Wes terveen per wagen op, en bracht hem na-ar zijn woning. Intusschen keerde het bewustzijn weder. Westerveen werd vervolgens per wagen naar zijn eigen huis ver voerd. DE MOORD AAN DE NIC. WITSENKADE TE AMSTERDAM. De Ho-o-ge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van I. B., dienstbode te Amsterdam en P. R., lossen werkman aldaar, door -het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot resp. 15 en 12 jaar gevange nisstraf wegens poging tot diefstal, voorafegaan door geweld, gepleegd op mevrouw Winia in hare woning aan de Nie. Witsenkade te Amsterdam, tengevolge van welk geweld (overgieting met kokend water) genoemde dame is overleden; in welke zaak, behalve door de bei de veroordeelden ook cassatie was aangeteekend door den procureur-generaal te Amsterdam, die meende dat het feit had'moeten zijn -gequalificeerd als zware mis handeling, gepleegd met voorbedachte rade, den dood tengevolge hebbende. Zoowel de cassatieberoepen van d-ö beide veroordeel den als dat van den procureur-generaal' werden verwor pen. UIT DE STARNMEER. In de. Starnmeer heeft zich een geval van typhus voorgedaan met d-oodelijken afloop.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1