DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 WOENSDAG 2 AUGUSTUS. voor de Nationale Militie. Woensdag 9 Augustus a,s. Kwade praktijken bij de keuring van iotelingen. BIN N NIL AND. No. 180 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COÜRANT. der belang voor de ingeschrevenen zal BURGEMEESTER en WETHOUDERS meente ALKMAAR brengen ter kennis van hebbenden, dat de loting der in 1911 alhier lichting van 1912 voor de Militie geschieden op ten Stadhuize. /ij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, des voorin, te 9 uur, aldaar te bevinden om te loten en opgaven te doen van de redenen van vrij stelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uit treksel uit het stamboek of een bewijs van werkelij- ken dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overlegg'en een getuigschrift van den burgemeester, waaruit liet getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. Eerstgenoemd bewijsstuk kan, zoo het niet. reeds ingevolge art. 39, derde lid van het K. B. van 2 De cember 1901 (Staatsblad No. 230) onder den burge meester herust, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente in vvelke de loteliug, die vrijstelling verlangd wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven. De opgave van een reden van vrijstelling bij de loting' ontslaat hem die vrijgesteld wensclit te worden niet yan de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daar voor bestemde tijdstip. Zij, die vermeenen vrijstelling' te kunnen erlangen wegens BROEDERDIENST moeten op DINSDAG 12 SEPTEMBER a.s., voormiddags te 10 uur, ten stadhuize verschijnen, vergezeld van twee bij den bur gemeester te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuige nis kunnen afleggen en het al'daar op te maken ge tuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven voor het opmaken der stukken vóór 1 SEPTEMBER a.s. ter secretarie te- verstrekken. De lotelingen worden uitgenoodigd den oproepings brief bij de loting mede te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, lo.-B. DONATÏÏ, Secretaris. RAAD VAN STATE. In de gister gehouden algemeene vergadering van den Raad van State heeft de ter vervanging van nu wijlen mr. J. van Gennep benoemde staatraad mr.A. D. W. do Vries in handen van den waarnemenden voorzitter mr. T. M. C. Asser, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, de door de wet voorgeschreven verklaring en bel«fte afgelegd en vervolgens, na door den voorzitter op hartelijke wijze te zijn toegesproken, als staatsraad zitting genomen. M DE OPIUM-CONFERENTIE. De tegen October te 's-Gravenhage saamgeroepen Opium-conferentie der hierbij belanghebbende staten zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het vraagstuk der opium-surrogaten, zooals cocaine en andere met het heulsap overeenkomende stoffen. HULDE AAN MINISTER TALMA. Naas de Msb. verneemt, zal, waarschijnlijk in Den Haag, in de maand September door den Bond der R.-K. Werkliedenvereenigingen een groote betooging worden gehouden om dank te.brengen aan Minister Talma voor hetgeen hij op het gebied der sociale wet geving heeft verricht in het belang van den arbeider. Bestond aanvankelijk het plan.dat de Katholieken gezamenlijk met de overige Christelijke arbeiders zou den betoogen, om verschillende redeneu is van dit sa menwerken afgezien. INTI De BURGEMEESTER VAN ALKMAAR, Overwegende, dat gebleken is, dat er nog steeds personen zijn, die er hunne praktijk van maken, om aan lotelingen, tegen betaling van eene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne enge- schiktverklaring voor den militiedienst te verkrijgen WiABSCHUWT voer bovenbedoelde praktijken en wijst belanghebbenden met nadruk op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar wordt gestralt: 10. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2'. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Brengt verder te hunner kennis, dat de bemoeiing van bovenbedoelde personen in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene kan leiden, terwijl de raadpleging dier personen den loteling slechts f'inan cieel nadeel kan berokkenen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 26 Juli 1911. JAN DE WIT Dz., lo. Burgemeester KONINGIN W1LHELMINA EN DE BRUSSEL SC HE SOCIALISTISCHE SCHEPEN. Als laatste nagalm yan het koninklijk feest ten stad huize te Brussel, vertelt het Iibl. v. Antw. het volgen dede stad Brussel bezit in haar kunstschat een merk waardig tafelservies in gedreven zilver, geboetseerd door beeldhouwer van der Stappen en ook tafellakens in oud kantwerk, die eene waarde van ruim 50.000 fr. vertegenwoordigen. Dit alles kou dienst doen bij de ontvangst van Ko ningin Wilhelknina. Doch op het programma van den dag stond ook een theepartijtje en de stat! Brussel be zit geen theeservies, daar theedrinken niet tot de na tionale deugden der oude Brabanders behoort. Dan moest er ook naar uit gezien worden om de noodige kopjes en kannen in- bruikleen te. bekomen. Dan deed iemand, die bij den socialistischen sche pen, M. Grimard, te gast. was, het voorstel het prach tig theeservies van dezen gemeentemagistraat ter leen te vragen, servies zegde men, dat zoowat 15.000 fr waarde bezit. Hieromtrent gepolst, stemde M. Grimard gereedelijk toe en zoo komt het dat koning Albert en koningin Wïjhelmina de thee gebruikten in de kopjes van een sociaal-democraat van 't zuiverste water. {NATIONAAL INSTITUUT VOOR STATISTIEK. De openingszitting' van het Internationaal Instituut voor Statistiek zal plaats hebben op Maandag I Sep tember 's morgens 10 uur in de Ridderzaal te 's-Gra venhage, onder leiding van den eerevöorzitter Z. Iv. H. Prins Hendrik. 's Middags 2 uur vergadering van de afdeelingen en avonds 9 uur ontvangst ten Paleize, aangeboden door Z. K. H. den Prins. De werkzaamheden op' de volgende dagen (5 tot 8 September) zullen worden afgewisseld: Woensdag' door een tocht naar Rotterdam; des avonds door een ont vangst door de regeering; Donderdag met een uitstap je naar Amsterdam en Vrijdag (sluitingsdag) door een receptie ten stadhuize te 's-Gravenhage, een bezoek aan het Huis ten Bosch en 's avonds een afscheids maaltijd in het Kurhaus te Scheveningen. Gemengd nieuws. DE BEURS TE. AMSTERDAM. Gisteren is het 300 jaar geleden dat de eerste Beurs te Amsterdam geopend is. De Gebroeders Simons hebben ter herinnering aan deze gebeurtenis een boek je verspreid, waaraan wij deze bijzonderheden ontlee- nen „Met den bouw van de Beurs is in 1608 begonnen en op 29 Mei van dat jaar werd de eerste steen gelegd, door den jongsten zoon van Corn. Pietersz. Hooft, eerste Burgemeester van Amsterdam, broeder van den bekenden schrijver van den zelfden naam. Deze eerste steen droeg het volgende opschrift Door God's zegen, is tot gerief der koopluyden dese Beurse gesticht, Anno MIK'VI11, dien XXIX den eersten steen geleg'd, en de eersten Augusti MDCXI de eerste vergadering geweest. Het gebouw was geheel op gewelfde bogen gebouwd aan weerszijden 17 in getal en rustende op 46 steenen pilaren. De ruimten er boven waren verhuurd voor winkels zoogenaamde kas-ten waar allerlei arti kelen verkocht werden. De Beurskneeht had zijn wo ning eveneens boven, terwijl ook e.en kamer was inge richt voor het bewaren van de ratels van de Ratel wacht, die vandaar 's avonds uittrok. Wel eigenaardig is het hoe men zich toen, zonder brievenpost, telegraaf of telefoon wist te behelpen. De beurskneeht was verplicht iederen dag, tijdens beurstijd, op drie verschillende plaatsen luidkeels uit te roepen dat de brievenboden tot vertrek gereed ston den om de brieven naar andere plaatsen te gaan bren gen, en men dus de brieven, gereed moest maken." Tot 1836 is dit Beursgebouw in gebruik geweest, het gebouw voor de onthulling waarvan Jan Vos dit gedicht vervaardigde: „Roemt Ephesen op haar kerk; Tyrus op haar Markt en haven; Babel op haar Metzelwerk; - Memphis op haar spitze Graven; Romen op haar Heerschappij Al de Wereldi roemt op mij." DE DïPHTHERITIS TE ZANDVOORT. In de raadsvergadering-, Maandag te Zandvoort ge houden, kwam aan het slot de diphtheritisquaestie aan de orde. De heer Slagveld stelde de volgende vraag aan het college, van B. en W. „Is het waar,, dat veel diphtheritisgevallen door de doctoren met opzet zijn verzwegen?" De burgemeester antwoordde daarop: „Neen, het is B. en W. niet bekend, dat heeren doctoren met opzet zulke gevallen verzwegen." De heer Slagveld vroeg' verder, of B. en W. een on derzoek hadden ingesteld naar de bezwaren in de cou ranten geuit en waarom de doctoren daartegen protest hadden aangeteekend. De burgemeester antwoordde daarop, dat een college van B.-en W. niet op anoniem geschrijf in de couran ten kan ingaan, omdat men dan toch geen gelijk krijgt. Bij de verdere discussie sprak de heer Slagveld nog over een onderzoek in de scholen, dat z. i. niet deugde en ook op het isoleeren van de personen, die met aan getasten in aanraking zijn geweest. De burgemeester antwoordde, dat B. en W. dit iso leeren thans reeds zoo ver mogelijk uitstrekken. Ten slotte werd de volgende motie, voorgesteld door den heer v. d. Plas, met op één na algemeene stemmen aangenomen de Raad, kennis genomen hebbende van de blaam in de bladen op- B. en W. geworpen, wegens het niet tij dig nemen van maatregelen, spreekt over dit schrijven zijn afkeuring uit; verklaart de door B. en W. genomen maatregelen goed' te keuren; stelt ten volle vertrouwen in het beleid van B. en W., ten opzichte van de bevordering der volksgezond heid en gaat over tot de orde van den dag. Alle raadsleden waren tegenwoordig, alleen de heer Slagveld stemde tegen. VOORBEELDIGE KIEZERS. Bij de herstemming voor den gemeenteraad kwamen van de 259 kiezers te Buitenpost er 254 stemmen. 4 waren er ongesteld, terwijl de rijksveldwachter te Am sterdam gedetacheerd is. DE WARMTE. Gistermorgen zijn onder de elf-uur mis in de Sint Servaaskerk te Maastricht de pedel IT. en mej. B., waarschijnlijk tengevolge der warmte, plotseling dood gebleven. Maandagavond zakte in de Kalverst-raat te Am sterdam door de warmte, een man in elkaar. - In Flora in de Amstelstraat te Amsterdam werd eene vrouw door de warmte bevangen. Na eerste hulp verleening door den geneeskundigen dienst kon zij naar haar woning terug keeren. Gisterochtend werd op het Jonas Daniël Meijer- plein te Amsterdam een jong meisje, J. B. genaamd1, in bewusteloozen toestand aangetroffen. Het meisje, dat blijkbaar door de warmte onwel was geworden, kon na door den geneeskundigen dienst geholpen te zijn, naar huis gebracht worden. Met 't oog! op»de hitte zal de parade in de Malie baan in den Haag-heden, ter gelegenheid van den verjaardag van LI. M. de Koningin-Moeder, niet om 12 uur, doch 's morgens om 9 uur gehouden worden. DOOR EEN SLANG GEBETEN. Met den te Ilavelte door een adder gebeten arbeider J. Westerveen gaat het vrij goed. Gedurig raakt hij echter nog zijn bewustzijn kwijt. Zijn vrouw geeft hem dan een glaasje brandewijn of jenever! Opmerke lijk is het, dat de man niet proeft dat het sterke drank is. Het smaakt hem, zegt hij, als schoon water. Be weerd wordt, dat alcohol een uitstekend tegengif te gen addergif is. DE STAKING AAN DE HAVEN. Giffter zijn de laatste detachementen uit andere gar nizoenen, die met het oog op- de staking naar Amster dam waren gezonden, vertrokken. De kaden zijn thans niet meer afgezet, zoodat ze. weder voor ieder toegan kelijk zijn. De bewaking der etablissementen van de stoomvaartmaatschappijen geschiedt niet meer door militairen, maar door extra politie-toezicht. OSCAR CARRé. Het stoffelijk overschot van Oscar Carré zal Don derdag tijdelijk worden bijgezet in de kerk te Kopen hagen en in November naar het familiegraf op „Zorg- vlied" worden overgebracht. MISPLAATSTE GRAP. In een der bladen kwam het volgende bericht voor „Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur van Rozenoord te Ermelo, viel de hooge eer ten deel, door H. M. de Koningin benoemd te worden tot lijfarts van H. K. H. Prinses Juliana Het eerste consult heeft reeds Dinsdagmiddag ten paleize te Soestdijk plaats gehad. ■Naar aanleiding' daarvan Schrijft onze correspondent te Ermelo Bij onderzoek is gebleken, dat de heer Dupont de dupe is geworden van iemand, die meende zeer grappig te zijn. Genoemde heer ontving een soortgelijk schrij ven, onderteekend dr. Pot natuurlijk valsch cn spoedde zich naar Soestdijkt Bij de politie was inmid dels een telegram ontvangen (van denzelfden per soon?), dat een gevaarlijk sujet op reis was naar Soestdijk en 't op prinses Juliana voorzien had. Dr. D. werd nu nagegaan door een paar rechercheurs en werd op 't paleis lang niet vriendelijk ontvangen en ten slotte weggestuurd Door dr. I). is een aanklacht bij de justitie •inge diend. UIT EGMOND AAN ZEE. Na opening der voltallige raadsvergadering, welke gisteravond alhier werd gehouden, werd besloten het vaststellen der notulen der vorige vergadering tot een volgende vergadering uit te stellen. Iifgekomen waren de staten der inkomsten der gas 'fabriek over Juni en Juli. De goedkeuring van het besluit van den raad tot ontslag van den heer Eenennaam als onderwijzer aan de O. L. School. Deze mededeelingeu werden voor kennisgeving, aan genomen. Na gegeven toelichting werd1 zonder bespreking vastgesteld de rekening van den straatweg, aangeven de in ontvangsten 1972 en in uitgaven 2253.43. Deze rekening zal bij de behandeling der gemeente- rekening nader worden behandeld, ook in verband met het nadeclig saldo. Omtrent de waterleiding deelde de voorzitter mede, dat B en W. aan de Nederlandsohe Vereeniging van waterleidingen een avant projet verzocht hadden, na ontvangst daarvan had spr. ter bevoegde plaatse een onderhoud gehad omtrent de eventueele rijkssubsidie der waterleidingen. Spr. vleide, zich mét een op goede gronden berus tende hoop, dat het rijk -een subsidie zal verleenen. Toestemming was verleend tot het doen vau proef boringen. De Mij. voor waterleiding had zich eveneens bereid verklaard omtrent die boringen inlichtingen te geven, opdat voorkomen worde dat de verkregen resultaten voor den Staat geen voldoende waarborg opleveren. In verband met dit medegedeelde is h'et voorstel van B. en W. tweeledig: le. een crediet van 800 boven de reeds verleende 200 te verleenen tot het doen der proefboringen; 2e. in principe te besluiten tot het aanleggen eener waterleiding. Ter steuning' van dit voorstel las de voorzitter een artikel voor omtrent den aanleg van een waterleiding te ZandVoort, waaruit de totstandkoming in verband met het zijn der badplaats maar ook ter bevordering der volksgezondheid zoo hoog noodig wordt geacht. Daarnevens wees spr. op het nut eener waterleiding in verband met branden, hierbij wijzende op de bran den te Binnenwijzend1 en Brakel. Bij de daarop volgende openbare beraadslaging' vroeg de heer Gul eenige inlichtingen Omtrent d[e kosten. De voorzitter zeide op deze eh op een dergelijke vraag van een ander geen bezwaar in d'e kosten te zien en noemde daartoe eenige voorbeelden zooals 650 per- ceelen maximum aangesloten geeft 6500 ontvangst, exploitatiekosten 1800 bij een minimum deelnam* b.v. 300 perceelen of 3000 ontvangst. Het bedrag van 10 cent per pérceel en per week achtte de voorzitter geen bezwaar. De heer Middelkamp vroeg of' de groote inrichtin gen, die nu reeds eigen inrichtingen voor watervoor ziening hebben zullen toetreden, hij was er niet bang voor dat de kleine perceelen zullen worden aangeslo- ten. De voorzitter: en de grooten beslist in 't belang van hun naam. De heer Zwaan: ln principe is reeds tot het aanleg eener waterleiding' besloten, ik zag gaarne dat vooraf een onderzoek naar eventueele deelname zal worden gedaan. In tegenstelling met den heer Middelkamp betwijfelde spr. of al' de kleinen zich zullen aansluiten. Eënige algemeene besprekingen omtrent den aan leg en de kosten daarvan werden gevoerd. De heer van Hall herhaalde ten deele de zooeven door den voorzitter genoemde inleiding wat betreft de noodzakelijkheid' eener waterleiding in -verband met het groote belang dat daaraan voor de gemeente als badplaats is gelegen. De"heer Zwaan: we mogen eerst de kosten wel bere kenen vóór we een huis gaan bouwen. De voorzitter: indien we nu in principe besluiten tot aanleg, tot. onderzoek, en dan de rijkssubsidie af wachten, nadat de proefboringen zijn gedaan, zoolang kunnen we den prijs niet opgeven omdat deze zeer af hankelijk is van de rijkssubsidie. De heer Swaan: ja maar we zijn nog niet zeker van de rijkssubsidie. De voorzitter: de mogelijkheid is niet uitgesloten dat wanneer de boringen niet de gewenschte resulta ten opleveren, dat dan de staat de kosten daarvan overneemt, omdat zij is ingelicht omtrent den aard der waterlaag alhier. De heer Oonijn verwees in verband met de aanslui ting, naar de bouwverordening, waarin een verplich ting tot deelname is ingesloten, daarnaast verwees hij naar het belang dat er voor bewoners en eigenaars van groote perceelen bij aansluiting is gelegen, daar de kamerverhuurders en pensionhouders indirect tot aan sluiting verplicht zullen worden door de badgasten. De heer Swaan vreesde dat de verplichting tot aan sluiting den bouw van nieuwe perceelen zal beletten en vroeg vervolgens, hoeveel personen zijn er niet dia zijn kamers verhuren of pensionhouder zijn. De voorzitter verklaarde niet veel te gevoelen voor het onderzoek, daar het deelnemen aan iets nieuws steeds met vrees wordt ontvangen. De heer Gul onderstreepte de woorden van den heer Zwaan, daar menschen die in 't zweet huns aan- sehijns hun brood verdienen niet direct tot aansluiting- besluiten met het oog op de kosten. De heer Oonijn verwees naar de kosten van het ma ken van een put en pomp pl. m. 80 en het aanleggen eener waterleiding dat pl.m. 12 per jaar kost. De heer Middelkamp steunde de heer Conijn en ver wees naar plaatsen waar een waterleiding is, waar bij het eerste fundament reeds de waterleiding aanwezig- is, zelfs in de kleinste huizen. De heer Zwaan vroeg of de diepboringen niet nadee- lig zijn voor landbouw en veeteelt. De voorzitter zeide het verschil niet te kunnen be grijpen van het water te onttrekken aan de duinen door een pomp of door een waterleiding waarna hij ^zeide dat- het het vaste plan is, de boringen alhier al léén te doen voor deze Gemeente, waarna eenige alge meene besprekingen werden gevoerd, waarbij men het het algemeen er over eens was dat de boring voor Eg- mond alléén geen nadeel voor den grond oplevert. Op de vraag van den voorzitter of niemand het woord meer verlangde, vroeg de heer Zwaan of zijn voorstel tot het doen van een onderzoek naar de deel name niet verder in bespreking kwam. De heer Gul vereenigdé zich met deze vraag. De voorzitter zag het nut daarvan niet iii en achtte het wenschelijk eerst af te wachten het resultaat der boringen en het bedrag der subsidie. De zooeven genoemde voorstellen werden daarna met 5 tegen 2 stemmen aangenomen; tegen de heeren Gul en Zwaan. De heer Noorman van der Dussen, gemeente-secre taris, verzocht verhooging zijner jaarwedde onder over legging van een lijst van gemeenten met een gelijk of kleiner aantal inwoners waar het salaris hooger was.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1