DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 18!. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 DONDERDAG 3 AUGUSTUS. BÏWËNL A ND. De drie Musketiers* Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. (SOSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. FEUIL.LETQ1V ;;öat i§ niets, bemoeien wij ons met hetgeen het me]este haast heeft; vervolgens; zullpn wjjt aan mijn wopde denken, die mij tropwens niet- zeer gevaarlijk sclpjpt." ALKMAARSCHE COURANT. iaVIS POSTKANTOOR TË ALKMAAR Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2de helft der maand Juli 1911. Brieven. M. Martens, Amsterdam, Zeelandia, Goes., G. Uitonboogaard, Hoek v. Holland. Beets, Koedijk. Limb, Courant, Roermond. Ida Slenters, Briefkaarten. J, Seholthuys, Amsterdam. W. van Twisk, Amsterdam. II. Schreuder, Amsterdam. W. D-iphoud, Winterswijk. W. Diphoud, Winterswijk. Buitenland. TL Hofmeester, Har?. HET „ORANJE-KRUIS." Z. K. H. Prins Hendrik, dr. C. B. Tilanus en dr. C. ,T. Mijnlieff, resp. voorzitter, onder-voorzitter en secretaris der Vereeniging „Het Oranjekruis," zullep zich in het begin der volgende week naay Dresden be geven, um aldaar eep bezoek te brengen aan de Inter nationale Hygiëne-tentoonstelling. Mr. G. VAM TIENHOVEN. De afgetreden commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft het yolgendp schrijven aan do gemeentebesturen, burgerlijke en militaire au toriteiten, eolleg.es, ambtenaren en ingezetenen dier provincie gezonden „Ik heb de eer u mede te dpelen, dat, ingevolge daartoe door mij gedaan verzoeb, aap mij bij Ko ninklijk beslpit yan 4 dezer no. 48 met ingang yan 1 Augustus a.s. een eervol ontslag is verleend pit mÜae betrekking van commissaris der Koningin in de pro vincie Moordholland, „Het is mij eene behoefte om, bij het nedefleggen van mijn ambt, u mijn dank te betuigen voor de mede werking, die mij in het ruim tienjarig tijdvak, gedu rende hetwelk ik deze betrekking mocht bekleeden, in zoo ruime mate werd geschonken en voor de welwil lende wijze, waarop mij die medewerking steeds werd verleend,'.'. zal ook deze zaak worden overwogen. De N. Br. Duitsehe Spwg. Mij. antwoordde, dat al haar 2e kl. compartementen, behalve die van één AB rijtuig, slechts 8 zitplaatsen hebben. De Mij. tot E'xpl. v. S. S. gaf een afwijzend ant woord, terwijl van de H. IJ. S. M. nog geen antwoord inkwam. j I f «fj Gemengd nieuws. HET REM BRAMDTHU1S. Jhr. P. Hartsen, die reeds 100.000 schonk voor de restauratie en inrichting van het. Rembrandthuis, heeft thans een bedrag' van 20.000 ter beschikking gesteld van liet bestuur dezer stichting om tot den aankoop van etsen van Rembrandt over te gaan. OMTSPORIMG. MINDER PERSONEN IN DE COUPé'S, Door den Nederlandsehen. Verzeker iugsbond is tot do direction der spoorwegmaatschappijen een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op de nadeelen, verbon den aan het aanwijzen voor vijf personen van de zit banken in de coupe's 2e kl. van de oudere wagons on waarin verzóchtwepE te bppalyn, uat iedere zitbank §lecbts nopt 4 personen zal worden bestemd. pe ïfederl. Centraal Spwg'. Mij. berichtte, slechts 2 rijtuigen te hebben, waarin zicli afdeelingen 2e kl. \>L vinder), ingericht voor .1 personen per zitbank. Zoodra cje?e rijtuigen ypor pmi herstelling in aanmerking ko- inpn, al worden overwogen het aantal zitplaatsen pe? fiank met één te verminderen. Het ftapbiengpp yap pen middeniepning gelijk eyepepn^ Yfas gevraagd t leyert hij de yped§ ip djepst zjjndp rijtuigen beziya rpn pp; bij bet in diepst stellen van pienwo rijtuigen Te Langezwaag is gisteren nabij1 de kerk van de per- sonentram van 1 uur, richting HeerenveenGorredijk, bestaande uit locomotief, 2 personen- en 1 bagagewa gen de locomotief ontspoord; zij kantelde naar rechts overdwars over de rails. De machinist sprong uit de machine en kwam vrij met een kleine verwonding aan het voorhoofd. De eerstvolgende personenwagen ontspoorde, het balcon werd gedeeltelijk ingedrukt. De passagiers kregen een geweldigen schok, doch bleven ongedeerd. De dienst ondervond geene vertraging, door het doen ioopen van trams uit beide richtingen en de pas sagiers te doen overstappen. DUISTERE PASSAGES. Iemand, die graag begrijpt, wat hij leest, schrijft ons het volgende, nieldt het Hbld.: Mijnheer de Redacteur, „Uw kennis en uw doorzicht, die zoo vaak onder de Streep helder uitblinken, geren mij den moed u de uitlegging te verzoeken van een paar duistere passa ges, voorkomend in het verslag van een geleerd Ko ninklijk Genootschap. Naar u uit mijn kantteekenin- gen zult zien, heb ik er eerst zelf mijn krachten op be proefd, maar dp uitkomst bevredigde mij niet. ,Gp Java teruggekeerd konden nog een groot aantal metingen worden verricht op inlanders uit verschillen de deelen yan den Archipel." Waren die metingen dan van Java herkomstig, hadden ze een uitstapje gedaan en daarna haar oor spronkelijk domicilie weer opgezocht? „Ondanks het feit dat de arbeicj tweemalen wegens ernstige ongesteldheid) mppst afgebroken worden" enz. Is dap, belaoj Puk dp arbeid aan ongesteldheden onderhevig IKze kostbare last wel'd in de kano overgeladen en zette de leider den riviertocht voort." Hoe moeten we dit verstaan? Zette, de hosdhare last den leider den riviertocht voort Ingewikkelde con structie! Moeilijke toestand, zoowel voor den last als voor den leidey.j het, naar ik vermoed, de leider was, die dyn tocht voortzette, waarom dif dan piet on bewimpeld erkend? „Met te begrijpen spanning wordt thans naar het eerste meer omstandige reisverhaal uitgezien, doch kan wel nu reeds gezegd worden, dat met de zevende expeditie de laatste witte vlek van de kaart van Ne- derlandsch-Gpyana verdwenen is," Dat mep ptet spanning naar het reisverhaal uitziet is volkopmn begrijpelijk, doch geheel ongemotiveerd schijnt mij de spanning waarmee de verdwijning' van die vlek opa aangezegd wordt. Zulk een verklaring zou ik, ip mijn eenvoudigheid, veeleer met een aangenaam gevoel van ontspanning afleggen. Er staan in het verslag nog twee puzzles van den zelfden aard als de laatstgenoemde, maar ik mag niet te veel van uw goedheid vergen! Mocht u excuseer de veronderstelling mij geen licht kunnen verschaffen, zoudt u mij dan misschien aan het adres van een vertrouwbare somnambule kun nen helpen?" Adressen van vertrouwbare somnambules zijn ons niet bekend. De vrager zij met zijn eigen licht tevre den. VERSTROOID. Jansen is zeer verstrooid, heb je dat wel eens ge merkt. Jawel, eens heeft bij mij drie keer in één week ontslagen en gaf me toen telkens bij mijn ontslag het salaris voor eene heele week. (Hbld1.) DIEFSTAL. De boekhandelaarsbediende P. K. was van den heer Nolthenius te Haarlem verhuisd naar den heer Den Hertog te Gouda. Voor een paar dagen vond de heer N. een brief in zijn winkel, geadresseerd aan zijn loop- j knecht en afkomstig van P. K., waarin stond: „Als hij in de gaten krijgt, dat ik boeken heb meegenomen, moet je mij waarschuwen." De beer N. gaf kennis aan de politie, deze zond een rechercheur naar Gouda en die vond op de kamer van P. K.postpapier, boeken, potlooden, pennen, hangers, lijm, inkt, briefkaartformulieren enz., alles bij den heer N. gestolen. P. K. beeft bekend. DE WARMTE. Dinsdag zijn te Lienden 2 kinderen tengevolge van de warmte bezweken. Dinsdagmiddag werd op de Prinsengracht te Amsterdam een 49-jarig man door de warmte bevan gen. Per rijwiel-brancard] werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Te Maastricht is gisteren zekere Nelissen, ver moedelijk door de warmte, doodgebleven. Te Valthermond (Dr.) is iemand plotseling dood gebleven, benevens twee kinderen, één van 5 en één van 9 jaar, uit een ander gezin, alle drie als een gevolg van de drukkende hitte. fis l 63) naar ALEXANDRE DUMAS. o „En nu," zeide d/A^tagnan, „naar den gouverneur!" „Gij schijnt gekwest te zijn," zeide Planchet. Ppidep begayen zicli ijlings naar de villa van den yraaydigep ambtenaar. Men meldde graaf de Wardes aan. D'Artagnan werd binnen geleid. „Gij hebt een bevel door den kardinaal ondertee kend vroeg de gouverneur. „Ja, mijnheer," antwoordde d'Artagnan, „als 't u belieft." „Het is in goeden yorm en behoorlijk door den kar dinaal geteekend," zei de gouverneur. „Uat is natuurlijk," aptwoqyddp d'Artagnan, „ik bpn epn zijner getrouwsten." „Het schijpt, dat Zijne Eminentie iemand1 wil belet, ten naar Engeland oyer tg steken?" „Ja, een zekeren d'Artagnan, een Bearneesch edel man, die Parijs heeft verlaten, in gezelschap van drie zijner vrienden, met voornemen Londen te bereiken." „Kent gij liem persoonlijk?" vroeg' de gouverneur. „Wien?" „Dien d'Artagnan." „Zeker." „Geef mij dan zijn signalement," „Niets is gemakkelijker." En d'Artagnan gaf trek voor trek het signalement van graaf de Wardes op. „Heeft hij iemand bij zich?" vroeg Je gouverneur „Ja, een knecht, Lubijn genoemd." „Men zal ben in liet oog houden *n wanneer men hen in handen krijgt, kan Zijne Eminentie gerust zijn,^ zij zullen, goed' bezorgd, naar Parijs worden terugge voerd." „Hierdoor, mijnheer de gouverneur!" zeide d'Artag nan, „zult gij u in het oog des kardinaals niet weinig verdienstelijk maken," „Zult gij hem zien, bij uw terugkomst,, inijnheei; de S'i'aaf ?"- „Zonder twijfel." „Zeg hem, als ik u verzoeken mag. dat ik zijn onder danige dienaar ben,." „ik zal het nipt verzuimen." Door deze .verzekering verheugd; teekend© de gou verneur het paspoort én stelde het d'Artagnan weder ter hand. D'Artagnan verloor zijn tijd niet in nutte looze plichtplegingen, hij groette den gouverneur,, he dankte hem en vertrok. Zoodra zij het huis verlaten hadden, spoedden hij en Planchet zich voort en een langen omweg' makende, vermeden zij het bosch en tra den de stad door een andere poort binnen. liet vaar tuig lag nog altijd gereed om onder zeil te gaan; de kapitein wachtte op de kade. „Wel?" riep hij, d'Artagnan bespeurende. „Ziehier mijn paspoort, voor gezien geteekend," zei de deze. „En die andere edelman?" „Hij zal vandaag niet vertrekken," zeide d'Artag nan; „maar wees gerust, ik zal de vracht voor ons bei den betalen." „Laat ons in dat geval vertrekken," hernam de kapi tein. „Laat ons vertrekken," herhaalde d'Artagnan. En hij sprong met Planchet in de boot; vijf minuten later waren zij aan boord. 't Was tijd; op een halve mijl afstand in zee, zag d'Artagnan 'n vuurstraal schitteren en hoorde? bij kanonschot, 't Was dat, hetwelk de sluiting der haven aankondigde. Nu werd 't ook tijd, dat hij aan zijn wonde dacht; gelukkig was zij, zooals d'Artagnan had gedacht, niet zeer gevaarlijk; de punt des degens tegen een rib stootende, was daarop afgegleden, verder was het hemd op de wonde blijven kleven, zoodat er nauwe BOSCHBRAND. Te Boxtel woedde Dinsdag zulk een hevige bosch- >rand, dat de burgemeester naai' Den Bosch seinde om militaire hulp. Om 3.85 kwam te Boxtel een com pagnie infanterie onder bevel van een kapitein en een luitenant en onderofficieren en om 5.13 nog een. Door spuiten, omkappen van hoornen, graven van greppels werd de brand tegen zeven uur gestuit. Van de heide grond genaamd het groote Vak, toebehoorende aan den heer Van Tienhoven zijn h onderdrijf tig bunder ver brand. Gok in bet mastbosch van den heer ITooger- wou werd veel door brand vernield. De militairen hiel den 's nachts de wacht; de burgemeester van Boxtel leidde persoonlijk het reddingswerk. GOERS' LIEDEREN VAN GROOT-NEDERLAND. De Vereeniging Het Nederlandsche Lied heeft aan ha,re leden weer een bundel Liederen van Groot-Ne derland, verzameld door F. R. Coers Frzn. gezonden en wel „Onbekende liederen uit den Nederlandtsche Ge- denck-clanok van Adrianus Valerius (1626)." Deze zijn: Heer! a'ls ick denck aen 't goet. Den mensehe, Godes handen werek. Ay boor eens buer- marp Verstandige, handige dappere vochden vol trouw. Wanneer een heerschend man. Merck lijks benige druppels bloed waren gestort. D'Artagnan was van vermoeidheid uitgeput; men spreidde een ma tras voor hem op het dek uit hij wierp er zich op en viel ip' slaap. Den volgenden dag, bij het opgaan der zon, bevond hij zich slechts op drie of vier mijlen afstands van de kust yan Engeland; er was gedurende den nacht wei nig- wind geweest en men had niet veel wegs afgelegd. Te twee uur wierp het vaartuig het anker in de haven van Dover. Tc half drie zette d'Artagnan voet aan wal in En geland, uitroepende: „Eindelijk ben ik er!" Maar hiermede was nog niet alles gedaan; hij moest naar Londen. In Engeland waren de posterijen in tamelijk goeden staat. D'Artagnan en Planchet namen elk een paard: een postillon reed voor hen uit en in vier uren tijds waren zij voor de poorten der hoofdstad. De hertog was met den koning ter jacht naar Wind sor. D'Artagnan kende Londen niet en verstond geen woord Engelsch ina.ar hij schreef den naam van Buc kingham op 'n stuk papier en iedereen duidde hem het hotel van den hertog aan. lyArtagnan vroeg naar den vertrouwden kamerdienaar van den hertog, die, dezen op al zijn reizen vergezeld hebbende, volmaakt Franseh sprak; hij zeide hem, dat hij van Parijs kwam, voor een zaak, waarvan dood en leven afhingen, en dat hij zijn meester oogenblikkelijk moest spreken. De openhartigheid van d'Artagnan overreede Pa trick, dit was de naam van den dienaar des ministers. Hij deed twee paarden zadelen en belastte zich den jongen garde te geleiden. Planchet had men intus schen, zoo stijf als een plank, van zijn ros- geheschen. De krachten van den armen jongen waren uitgeput. D'Artagnan scheen van ijzer te- zijn. Men kwam aan het kasteel; hier deed men onderzoek: de koning en Buckingham waren op de valkenjacht in de moerassen, twee of drie uren van daar verwijderd. In twintig mi nuten was men ter bestemder plaatse. Dra hoorde Pa trick de stem zijns meesters, die zijn valk terugriep. „Wien moet ik mylord den hertog aankondigen?' vroeg Patrick. toch! wat een duyster woleke. Siet toch Heer. Onder den titel: Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. zal de Vereeniging „Het Nederla ndsche Lied" elke twee maanden twaalf bladzijden Nederlandsche liederen, zorgvuldig voor piano bewerkt, kosteloos hare leden zenden, indien ha re middelen het vergunnen, d. i. indien het aantal ha- rer leden voldoende is. Een der beste middelen om de beginselen van de Ver eeniging te verbreiden, isLeden werven ONWEER. Te Barneveld heeft van Dinsdagavond tot Woensdagochtend onafgebroken een ongekend lievig onweder gewoed. Tegen elf uur ongeveer sloeg de bliskem in de boerderij van B. Luttikhuizen, in de buurtschap Esveld, welke gebouwen totaal zijn afge brand. Verder zijn drie-pinken van den landbouwer .1. v. d. Brink, wonende op „De Briellaerd," in de weid* doodgeslagen. Te Culemborg begon Dinsdagavond 9 uur het onweer en eindigde eerst circa 2 uur middernacht. Uit alle richtingen zag men bliksemstralen de lucht door klieven en hoorde men zware donderslagen, gepaard gaande met een paar flinke regenbuien. Op de hofste de „De Geer" werd eenige schade aan den gevel ver oorzaakt, terwijl het hemelvuur in de weide ëene koe en een schaap van den landbouwer C. Wammes dood de. Te Zoelniond sloeg de bliksem Dinsdagavond in een hooiberg van den molenaar Van dén Heuvel, Ai* met inhoud geheel afbrandde. Dinsdagnacht ontlastte zich boven 's-Hertogen- bosch en omstreken een zeer zwaar onweder, dat van ongeveer 9 tot 2 uur duurde. Zware bliksemstralen volgden elkander snel op, gepaard met een zwareu slagregen, die vele kelders en sousterreins onder water zette en hier en daar, o.a. te Vught, in een zwaren ha gelslag ontaardde. Te 's-Hertogenbosch sloeg de bliksem op enkel* plaatsen in en veroorzaakte materieele schade, zonder echter brand of persoonlijke ongelukken te veroorza ken. Rondom de stad zag men in all-e richtingen bran den, veroorzaakt door het hemelvuur. Te Orthen, waar het kermis was, werden van een kraam alle lichten weggeslagen en een boom versplin terd. Te Nieuwaal (G.) is Dinsdagavond T. van He- mert, vader van zes kinderen, door den bliksem ge dood. De man was werkzaam op den steenoven van da firma De Jongh-v. Lust en met eenige anderen bezig om de gevormde steenen met rietmatten te dekken voor den regenval. - De bode van Vught op Deu Bosch, J. Beks, stond Dinsdagavond tijdens het onweer voor zijn woning op den „Dijk," toen de bliksem in een boom sloeg, die versplinterd werd. J. B. kreeg" een stuk schors van dien boom op zijn arm en hij viel bewusteloos op den grond neer. Gisteren was de toestand van J. B. weer goed, maar hij klaagt over pijn in zijn arm. Van ongeveer 10 uur Dinsdagavond tot ruim 3 uur 's nachts woedde in Ermelo een hevig onweder. De bliksem sloeg- in de boerderij van den landman G. ten Hove, in de nabijheid van Veldwijk. Het woon huis verbrandde geheel, van den inboedel werd een weinig gered. Ook het huis bewoond door den heer Goedhart te Ermelo werd1 door den bliksem getroffen, gelukkig zonder brand te veroorzaken; wel werd veel schade ver oorzaakt. De eigenaar zelve viel bewusteloos neder en verkeer de langen tijd in dien toestand. „Den jongeling, die op zekeren avond twist met hem heeft gezocht, op den Pont-Neuf over de Samaritaine." „Een rare aanbeveling „Gij kunt zien, dat zij misschien heter dan een ande- 3 is." Patrick zette zijn paard in galop, bereikte den her tog en berichtte hem op de wijze, zooals wij gezegd hebben, dat een bode hem wachtte. Buckingham, dadelijk begrijpende dat liet d'Artag nan betrof en e'r iets in Frankrijk was voorgevallen, waarvan men hem kennis wilde ge-ven, gunde zicii slechts zooveel tijd, om te vragen, waar degene was, die hem de tijding bracht. In de verte de uniform dei- gardes herkennende, gaf hij zijn paard de sporen en reed recht op d'Artagnan aan. Patrick hield zich be tamelijk op eenige schreden afstands. „Er is der koningin geen ungeluk overkomen?" riep Buckingham, ^geheel zijn ziel en zijn liefde in deze vraag uitstortende. ,,lk geloof het niet; echter vrees ik, dat haar een groot gevaar bedreigt, hetwelk uwe Genade alleen van haar kan afwenden." „Ik?" riep Buckingham uit. „Hoe! Zou ik gelukkig- genoeg wezen, haar van eenigen dienst te kunnen zijn. Spreek, spreek!" „Neem dezen brief," zeide d'Artagnan. „Dien brief, van wien komt die brief?" „Van Hare Majesteit, geloof ik." „Van Hare Majesteit?" zeide Buckingham, die zoo bleek werd, dat d'Artagnan meende, dat hij in onmacht zou vallen. En hij verbrak het zegel. „Wat beteekent die scheur?" zei hij, d'Artagnan een plek aanwijzende, waar de brief doorgestoken was." ,Ha, ha!" zeide d'Artagnan, „ik had het niet een» gezien; die fraaie steek is- door den degen van graaf de Wardes veroorzaakt, toen hij mij in de borst kwets te." „Zijt gij gekwetst?" vroeg Buckingham. „O, het is niets," zeide d'Artagnan, „een schramp." (Wordt vervolgd). t

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1