büi^Teil AI 1)- STADSNIEUWS. UIT OÜDE-NTEDORP. Van het afgeloopen kwartaal bedroeg de omslag van het veefonds alhier 0.3 of gemiddeld 50 cent per rund. Van de 665 runderen die verzekerd waren, werden er 6 afgekeurd. komen, dat het bij een volgende verkiezing weer zoo gebrekkig toegaat als het ditmaal gegaan schijnt te zijn. UIT HOORN. Uit het rapport van de Waterleidingscommissie, in gesteld door den Raad der gemeente Hoorn, blijkt, dat de boring aan het Keern een gunstig resultaat heeft opgeleverd, dat boring is voortgezet tot op 102 M. diepte en dat zelfs daar het zoutgehalte van het water nog niet bedenkelijk was. Op grond van al de bijzonderheden, waargenomen bij de boring, hebben de deskundigen geadviseerd de laag waaruit het water zou zijn te ontleenen, te ne men op een diepte van 50 tot 60 M„ en in die grond laag dan ook het filter van de definitief geplaatste put Ie stellen; voorts, dat op grond van de resultaten van de boring, het geologisch onderzoek, de resultaten van het proefpompen en het wateronderzoek is gebleken, dat op de gekozen plaats met volle gerustheid de prise d eau kan worden g'enomen voor een gemeentelijke wa terleiding en dat, het aldaar in den bodem aanwezige nortonwater na een chemische behandeling' voor alle gebruik in huishouding en bedrijf geschikt is. Aldus is na een uitgebreid' onderzoek gebleken, dat de op richting van een waterleiding voor Hoorn zoowel tech nisch als financieel mogelijk is met voldoende bedrijfs zekerheid. Voor de gemeente en hare bevolking staat een groot belang op het spel, mits er niet uitsluitend gestreefd wordt naar een afzonderlijke waterleiding', doeh de aanhangige plannen de mogelijkheid openen tot aansluiting bij de gemeenschappelijke waterleiding voor geheel West-Friesland, welker verwezenlijking echter geacht mag' worden in een ver verschiet te lig gen. In aansluiting met de voorstellen der bovenge noemde commissie, stellen B. en W. voor: a. om over te gaan tot de oprichting van een wa terleiding in deze gemeente, met prise d'eau aan 't Keern, ter plaatse waar in December 1909 geboord werd, ingericht in hoofdzaak als aangegeven is in de vroeger overgelegde plannen en beschrijvingen, doch tevens zóó, dat Hoorn, desgawenseht, zich later bij de eventueel op te richten West-Friesche Waterleiding kan aansluiten, en daartoe een crediet beschikbaar te stellen van 180000. b. hiervan kennis te geven aan het voorlaopig co mité inzake een centrale watervoorziening in West- Friesland. c. B. en V uit te noodigen, jn overleg met de com missie ad hoe, met bekwamen spoed aan de goedkeu ring van den Raad de noodige voorstellen te onder werpen, tot uitvoering binnen den kortst mogelijken tijd van het onder n genomen besluit. In de gister gehouden Raadszitting werd beslo ten tot toelating van de op 7 Juli j.l. gekozen leden van den Gemeenteraad. Op een adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Hoorn inzake 't nemen van maatregelen tot bestrijding van z. g. vliegende en drijvende winkels zal door B. en W. prae-advies worden uitgebracht. De instructie voor het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen werd in zooverre gewijzigd, dat „de hoofden der scholen, alsmede de onderwijzers en onderwijzeressen mogen aan de leerlingen van de school, waaraan zij verbonden zijn, geen privaatlessen geven dan met vergunning van Burgemeester en Wet houders, de Commissie van Toezicht gehoord. In verhand met het voorstel tot oprichting van een waterleiding- in deze gemeente, werd de considerans in zooverre gewijzigd, dat de overweging- er bijgevoegd werd dat waar zoowel na uitgebreid onderzoek als na een 2-tal boringen op een 2-tal ver verwijderde plaat sen in deze gemeente, welke beide gunstige resultaten hebben opgeleverd, de oprichting van een waterleiding mogelijk blijkt. Niemand der aanwezige raadsleden wenschte over de kwestie iets te zeggen: met algemeene stemmen wérd het voorstel van B. en W. aangenomen. Na dit gewichtige besluit: werd door den heer Bast dank ge bracht voor de vele bemoeiingen van de waterleiding- commissie, bestaande uit de heeren Scholten, Schottee de Vries en Hoolwerff en vroeger nog de heeren de Jong en dr. van der Zande. Evenzoo werd hulde gebracht aan den heer Van Rhijn, den adviseur der commissie (directeur der gas- fabriek). De commissie, bij monde van den heer Hoolwerff, dankt voor de medewerking en roept aller steun ln, om zoo spoedig mogelijk de waterleiding voor onze stad op te richten. Ten slotte: tot onderwijzer aan de 2-e Burgerschool voor jongens en meisjes werd benoemd de heer Van Hoorn te Haarlem, no. 1 der voordracht. De beide anderen waren v. d. Meiden te Donkerbroek en Nieuw- boer te Obdam. Beu woord van afscheid werd gericht aan den heer Lijken, die als raadslid zich niet meer herkiesbaar had gesteld bij de jongste verkiezingen, en nu de laatste raadszitting b ij woo nde. Alhier is gister aangehouden K. de Greeuw, als erdaeht van diefstal van 20 pond lood, t.oebehoorende aan 1.., van de Hoornsche boot afkomstig. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de maand Juli zijn ter Broeker markt aangevoerd 59434 zak aardappelen, 1402200 bos worte len. 1376700 bloemkool, 218346 roode kool, 5892 gele kool, 3350 witte kool, 417 baal zilveruien, 1499 bos ra barber, 2493500 slaboonen en 700 K.G. augurken, ter wijl verzonden werden 551 wagons groenten. DE BRAND VAN HET LANDHUIS „DE LATHMER." Omtrent den brand van bovengenoemd landhuis, dat te Wilp staat, meldt men o. a. nog' aan de N. Ct.: an het statige heerenhuis is weinig meer over dan de bouwvallige muren en een enkel' bijgebouwtje, dat nog' kon worden gespaard. „De Lathmer" werd van ouds bewoond door de familie Crommelin en was ook thans nog het eigendom van mr. C. Crommelin, te Den Haag. Sedert het voorjaar werd het landgoed bewoond door den heer Van den Broek d'Obrenan, uit Den Haag, die hel met, den inventaris van den eigenaar had gepacht. Van den inboedel is zoo goed als niéts gered. Ook een kamer, waarinteen brandkast, antiquiteiten en fa miliestukken, alles eigendom van den heer Crommelin, brandde geheel uit. Alleen de beide auto's van den be woner en eenige rijtuigen van den heer Crommelin, die in het achterhuis waren geborgen, kon men nog redden. Om 'half vier 's nachts dé brand' was om half tien des avonds uitgebroken was men de vlammen in zoover meester, dat twee spuiten konden inrukken; de derde bleef achter bij de rookende puinhoopen. Het terrein werd gisteren den geheelen dag streng bewaakt, eenerzijds omdat de eigenaar uit Den Haag nog' werd verwacht om nadere maatregelen te treffen, anderzijds omdat het wankelend muurwerk gevaar op leverde. „De Lathmer" was een deftig landhuis met fraaien tuinaanleg en breede grachten. Het gebouw zelf be sloeg een oppervlakte van 1200 M2. en had 60 vertrek ken. Voor 5 jaar had de heer Or. het nog' geheel in wendig laten restaureeren, van welker restauratie de kosten een halve ton beliepen. De waarde van het ge bouw alleen kan dan ook zeker op 100.000 a 120.000 worden geschat. Huis en inboedel waren verzekerd, de laatste voor een deel bij „De Nederlanden" te Zutphen. De bewoners vertrokken gistermorgen per auto naar Den Haag. De brand zelf leverde een prachtigen aan blik op. Hoog laaiden de vlammen op en soms geleek het een knetterend vuurwerk, waarbij het smeltend lood en zink fantastische kleuren tooverden. De brand was in den wijden omtrek zichtbaar. Gisteren was er veel bezoek van auto's uit de geving. t slaagden er. voor liet eind-examen 10. Vier candidaten, waaronder één vrouwelijke, werden afgewezen, terwijl één oandidaat zich na het schriftelijk examen terug trok. TILLY KOENEN. Naai' wij vernemen, zal Tilly Koenen den 16en Augustus alhier een kerkconcert geven met medewer king' van den organist Louis Robert. AGENDA. DONDERDAG. Vergadering' Alkmaarsche Konijnenfokkersclub, lokaal Hazes, Zaadmarkt. VRIJDAG. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor het-ge- heele koor. S uur, Diligentia. ENGELAND. Minister Balfour heeft in het En- gclsche Lagerhuis medeg'edeeld, dat hij op 7 Augustus een motie van afkeuring tegen de regeeri.ng zal voor stellen, naar aanleiding van den raad, dien hij aan de kroon heeft gegeven inzake de peersbenoemrng' bij ze kere gebeurlijkheden. Lord Lansdowne heeft in het Hoogerhuis medeg'edeeld, dat Lord Curzon op 8 Au gustus een motie, van afkeuring tegen de regeering zal indienen. In het regeeringskamp neemt men nu aan, dat de vetowet aangenomen zal worden, zonder peers- benoeming. Men beschouwt de motie van afkeuring als de laatste betooging van de oppositie. De unionistische bladen jubelen over de motie van afkeuring, die door den heer Balfour in het Lagerhuis is aangekondigd en zeggen, dat de oppositie luide juichte, terwijl de regeeringspartij 'er door overbluft zou zijn. Onpartijdige beoordeelaars begrijpen niet, waarom de heer Balfour eerst thans niet deze motie aankomt. maar de goed gesloten deur belette hen dit binnen te dringen. De in allerijl ontboden commissaris van po litie, die het huis binnentrad, nadat liet slot openge broken was, vond een groote bloedplas en een meter verder het lijk van Roseblum. De schedel van den on gelukkige was door verscheidene bijlslagen gespleten, zoodat het bloed en de hersenen tegen de zoldering- waren opgespat. Bij het binnenkomen van den commissaris namen de N. en diens vrouw de vlucht naar een kleine bin nenplaats. De man was tamelijk ernstig aan de hand gewondtwee vingers waren als het ware afgekapt. Blijkbaar had hij zichzelf getroffen. Na gearresteerd te zijn, legde de N. een volledige bekentenis af en werd door de verzamelde menschenmassa, die hem wilde lynchen, heen, naar de gevangenis overgebracht. Laatste Berichten. V om- FRANKRIJK. Gisteravond is- te Parijs een verga dering van de raden van vakvereeüigingen gehouden. De heer Kolthek, de secretaris van het Nederlandsche -.lopsmy a; iiapotjaoz op uba u-o jeimejo.iooss.iopioq.ui dam, heeft een .redevoering over de internationale zee liedenstaking gehouden. In antwoord op de vraag van een afgevaardigde van Marseille, waarom de Fransche zeelieden niet zijn ingelicht over de interna tionale beweging, verklaarde de heer Kolthek, dat de beslissing' over de internationale staking van zeelie den genomen is na twee conferenties, die te Antwer pen en Londen zijn gehpuden. De Fransehen hebben toen niet medegedeeld, dat zij van plan waren aan de beweging deel te nemen. De Nederlandsche zeelieden konden geen derde conferentie bijeenroepen, die een ernstig gevaar zou opleveren voor het slagen van de staking. Aan het einde der vergadering werd een col lecte gehouden ten bate van de stakende zeelieden in Nederland. EEN ANTI-TUBERCULOSE-M1DDEL. Dr. Kersbergen te Haarlem heeft een studiereis ge maakt naar Parijs en Boedapest. Thans is hij terug gekeerd en, volgens de O. H. Ot. is zijn meening over het anti-tubëreulosemiddel Diarodin zoo gunstig, dat hij dit reeds aanwendt. v y DE ZEELIEDEN-STAKING. In een gisteravond te Amsterdam gehouden verga dering- van zeelieden is aan den Zeemansbond machti ging verleend, eene commissie van bemiddeling te vor men, wier taak door gemeen overleg kan worden vast gesteld. In opdracht van de heeren J. Ronner en F. Bouer, resp. voorzitter en secretaris van den Zee mansbond, is een bekend ingezetene, de heer Dirk Bee- ends, aangezocht eene commissie te vormen van in vloedrijke ingezetenen, welke bereid zijn zitting' te ne men in eene commissie, die door arbitrage als anders zins wil pogen in het publiek belang een einde te ma ken aan de zeelieden-staking. De heeren mr. J. A. Levy, oud-lid: van de Tweede Kamer, en mr. II. R. Goudsmit, secretaris der Veree nig ing het aangroeiend' fonds tot verbetering* der volkshuisvesting, te Amsterdam, hebben zich reeds be reid verklaard zitting te nemen in bedoelde commis sie, die geheel in overleg met den Zeemansbond zal worden samengesteld. Voorts zijn o.a. uitg-enoodigd de heeren mr. S. de Vries Czn., prof. D. van Embden, prof. H. Burger, prof. J. A. van Hamel, mr. Mouthaan, mr. J. II. Worst, mr. H. Smeenge en mr. E. P. F. A. van den Bogaert en F. M. Wibaut. Zooals men ziet, personen van alle richtingen. ij hopen van harte, dat deze poging, om de staking tot een einde te maken, zal slagen. (Tel.) DE FISCUS GEFOPT. Hoe men de gevolgen eener in alle strengheid toege paste wet kan verzachten is te Doetinchem op duide lijke wijze gebleken. Aldaar werden een zestal runderen in beslag geno men, die uit een verboden kring waren vervoerd. Niet tegenstaande de dieren volmaakt gezond werden be vonden en er een drietal eerstdaags kalveren moesten, werden zij toch afgemaakt en had' gisteren de verkoop van het vleeseh en de huiden plaats. De oorspronkelijke eigenaars werden koopers van liet vleeseh voor J 42.57, van de huiden voor 1. Onmiddellijk na afloop begonnen de nieuwe eigena ren weer een verkoop en bracht het vleeseh thans op J 591, de huiden 93. Door de solidariteit van de slagers was deze geschie denis Voor den fiscus geen buitenkansje. VERKIEZINSMI SST ANDEN. De Haagsehe correspondent van „De Standaard" schrijft, j Hetgeen in zake de heeren Schalekamp en De Kleer bij de verkiezingen alhier is voorgevallen, heeft de ton gen van vele bij de stemming en herstemming- betrok kenen in beweging gebracht. Steeds meer klachten over misstanden op dit gebied komen mij ter oore. Ik zou niet gaarne voor waar vertellen al wat nu te dezer zake wordt, opgedischt, maar wel wil ik zeggen, dat, zoo ook maar een derde waar is van wat thans verteld wordt, de verkiezingstoestanden alhier eenvoudig ten hemelschreiend zijn Men spreekt van voorzitters,"' die niet de minste notie er van hebben, hoe het bij een stemming behoort te gaan.; van tni-vers, die heel niet turven kunnen en de ontbrekende streepjes maar bij voegen wanneer „vol" geroepen wordt; van contro leurs, die de namen niet vlug genoeg kunnen opzoeken en dus de opgekomen kiezers in de lijst niet geregeld a an schrappenenz. Men meent dan ook, dat, zoo "een enquête, kon worden ingesteld, de ergste fouten aan het licht, zouden komen, en maakt er het gemeentebestuur een grief van, dat zooveel ongerechtigheden voorko men. omdat men meent, dat de oorzaak van de fouten schuilt in de gebrekkige samenstelling van de st-embu- reaux. Hoe het zij, algemeen is men van overtuiging, dat alles in het werk moet worden gesteld om te voor KORTE BERICHTEN. - Uit de woning van zijne zuster, Laan van Nieuw Oost-ïndië 186 te 's-Gravenhage is sedert 24 Juli ver dwenen de 26-jarige J. A. Dollee. Hij is het laatst uitgegaan met een rijwiel, merk Triumph. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. - liet kindje van den kastelein te Nijmegen, dat gekwetst was door het instortende huis, gaat goed vooruit, zoodat alle gevaar, reeds geweken is. Minder goed er aan toe is een reiziger van Van Ravenswaay's bierbrouwerij, uit Gorcum, die eveneens onder het neervallende puin bedolven werd en nu zwaar ziek te bed ligt. Een buurmeisje, dat met de kinderen van den kastelein aan t spelen was, zal een paar vingers moeten missen. In het zwembad aan den Zeeburgerdijk te Am sterdam werd een vijftienjarigen jongen bewusteloos opgehaald. Oogenblikkelijk werden pogingen in hot werk gesteld, de levensgeesten op te wekken. La-ter Vvcrd hij naar liet Binnen-Gasthuis vervoerd. Alle po gingen bleven echter vruchteloos. Een kachelsmid was in dienst deir gemeente Rot terdam, bezig met in het gebouw der reddingsbrigade een kachelpijp weg'te nemen. Dooi- het uitglijden van den ladder, waarop hij stond, viel hij en kwam met het hoofd terecht op een handSantaarn, waarvan de punt hem in de oogholte drong. Naar het ziekenhuis ver voerd, is hij daar aan de gevolgen overleden. - Bij het verlaten van het kantoor der Rotterdam- sche Bankvereeniging te Rotterdam bemerkte de viel-ingenieur J. A. Roest van Limburg dat hem portefeuille ontroofd was met 1200. ci- zijn VIERD A AG SCHE AFSTANDSMARSCH. Aan den soldaat J. Visser van de Cadettenschool is a,s belooning voor zijn deelneming aan den 4 daag- schen afstandsmarsch, door den Bond van Lichamelij ke opvoeding uitgeschreven, een verguld zilveren diploma uitgereikt. EINDEXAMEN R. H. B. SCHOOL. Gisteren slaagden te Hoorn van de 5e (laatste) groep mej. H. v. Bork, Haarlem; M. D. Dijt, Alkmaar; A. v. hennep, Haarlem; H. Leenmans, Alkmaar; J. Jansen, Alkmaar; E. H. Rahusen, Haarlem; Mej. C. M. Raat, Alkmaar; L. Brugman, Zaandam; S. Spaans, Alkmaar; J. Veer, Zaandam; J. Meereus, Helder; P. van 't Kaar, Zaandam; M. J. N. Korving, Helder; I. Kuiper, Zaandam. Afgewezen 5. Van 21 leerlingen van de R. H. B. S. alhier I PORTUGAL. Gistermiddag hebben zich voor de Kamer te Lissabon 500 socialistische arbeiders verza meld, om te protesteeren tegen de steeds stijgende prij zen van de olie, tegen het stelsel van het president schap en tegen de grondwet. Zij trachtten 'het ge bouw binnen te dringen, omdat zij niet werden' ver hoord, maar werden door de politie tegengehouden. De ministers Relvas en Canaacho werden uitgefloten |_en het Kamerlid Madeira werd afgeranseld. De cava lerie heeft het Kamergebouw afgezet. De stad is ru moerig. BALKAN-SCHIEREILAND. De correspondent van de Lokal Anzeiger te Konstantinopel seint: De Turk- sche consul te Podgoritsa wilde onder de terugkee- rende Malissoren krijgsvoorraad uitdeelen. De'Monte- negrijnsche gendarmen verboden echter den Maïissoran den toegang tot het consulaat. Ook deze omstandig heid pleit ervoor, dat Montenegro met alle middelen den terugkeer der Malissoren wil verhinderen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat volgens dag- bladberichten de opstandelingen kanonnen moeten be zitten, die door Montenegro zouden geleverd zijn, De Turksclie gezant te Cettinje heeft geseind, dat hij het geheel eene is geworden met alle hoofden der Malissoren. De kwestie is thans definitief geregeld. De vali van Janina bericht, dat te Moeharrem een botsing heeft plaats gehad tusschen een troepenafdee- ling van 90 en een 200 man sterke bende. De uit slag van den st ijd is onbekend. Er zijn versterkin gen gezonden. MAROKKO. De Magdeburger Zeitung verzekert, dat de bewering als zou Duitsohland: bereid zijn, Duitsch gebied aan Frankrijk af te staan, onjuist is. Er is geen kwestie van, dat Duitschland, zooals van Fran sche zijde is gemeld, van Togo zou willen afzien. Duitschland verlangt zekere gedeelten van de Fran sche koloniën, zonder ook maar het kleinste gedeelte van Duitsch gebied af te staan. Verder wil Duitsch land oeconomische- en handelsverdragen met Frank rijk sluiten en de derde eisch is: verleening van oeco nomische rechten in Marokko. AMERIKA. Aan het Berliner Tagéblatt wordt ui; New-York geseind: De nieuwe opstand tegen de Cu- baansche regeering neemt ernstige afmetingen aan. Te Regln, een voorstad van Havana, aan de overzijde van de haven, is met de opstandelingen slag geleverd. De aanvoerder, generaal Acevedo, de bekende revolu tionaire veteraan, die eeii aanhang heeft van 200 man, heeft een proclamatie- uitgevaardigd; waarin hij de regeering van Gomez als schandelijk en verdorven brandmerkt. Hij roept de patriotten op zich bij hem aan te sluiten en dreigt met de verwoesting en ver branding' van de hoofdstad ingeval Gomez niet binnen 14 dagen zijn eischen inwilligt. De ernst van de revo lutionaire beweging veroorzaakt verrassing, CHINA.. Engelsche, Amerikaansche én Chineesche afgevaardigden, alsmede de voormalige Duitsche mi nister Domburg houden te Londen besprekingen over de hervorming van het Chineesche muntstelsel in overeenstemming met de bepalingen der onlangs ge sloten leen ing van 240.000.000 frs. Deze besprekingen Ju-bben plaats in 'het, diepste geheim. Gemengde Mededeelingeu. MOORD OP EEN ANTWERPSCHEN DIAMANT BEWERKER. Li de laatste jaren heeft de diamant-industrie zich aanmerkelijk ontwikkeld in het nabij Antwerpen gelegen plaatsje Boom, waar ongeveer 1500 diamantbewerkers, meest eigen werkers, gevestigd zijn. Een van hen, een zekere de Neubourg, pleegde Dins dagmorgen een verschrikkelijke misdaad. De Neubourg deed geregeld zaken met een bekenden Antwerpschen diamanthandelaar, den heer Rosenblum, die hem ruwe diamant op afbetaling leverde on die bij het wekelijk- sche bezoek, dat hij aan zijn clientèle te Boom bracht, zoo ook Dinsdag, zich naar de Neubourg begaf om met dezen af te rekenen. Om half twaalf 's morgens was Roseblum bij een vriend geweest en had hij zich toen naar de woning van de N, begeven. Daar moet zich een verschrikkelijk drama- afgespeeld hebben. Wat er tusschen de beide mannen is voorgevallen, blijft nog een geheim, Hulpkreten, die uit de woning van de N. naar buiten drongen, verzamelden een groote men schenmassa voor het huisje in de rue de la Perche, j KONINKLIJK BEZOEK AAN UTRECHT. UTRECHT, 3 Aug. Elf jaren is het geleden dat Utrecht met een officieel bezoek van H. M. de Ko ningin is vereerd; het was nog in den tijd vóór Harer Majesteit's verloving met Prins Hendrik. Het bezoek gold toen niet de gemeente, doch Provinciaal Bestuur en Staten. Men kan dus wel begrijpen hoe reikhalzend dc Utrecljtsche bevolking' al jaren lang heeft uitgezien naar een hernieuwd bezoek van Koningin 'Wilhelmina en dan in gezelschap van Haar Gemaal, ja ook van de bekoorlijke Prinses Juliana. Het geduld der Utrechtenaren is op een zware proef gesteld en men begon al te mompelen waaraan een stad als Utrecht het had verdiend dat, terwijl vele an dere steden sinds lang het Koninklijk Echtpaar bin nen hare muren hebben ontvangen, de vierde stad des rijks daarvan gespeend moest blijven. Eindelijk kwam de aankondiging van een Koninklijk bezoek, maar het mag niet worden ontkend dat toen eenmaal de bijzon derheden daarvan bekend begonnen te worden, alge meen een gevoel van teleurstelling vaak de overhand heeft gekregen boven dat van vreugde. Immers, ter wijl het verblijf van het Koninklijk Echtpaar op Soest dijk alle gelegenheid bood om tot in den ayond te. blij ven, verlaat H. M, de Koningin reeds te 5 uur onze stad; te elfder ure is nog bekend gemaakt dat Prins Hendrik, die den maaltijd der Malthezer riddej-s ter gelegenheid van hun ridderdag, medemaakt, er in heeft toegestemd s avonds liet van gemeentewege ge geven vuurwerk op het Vreeburg bij te wonen. En dat is dan het officieele bezoek na zoovele jaren Groot was tot dusverre het enthousiasme der Utrechtenaren dan ook niet, misschien dat 't op den dag van het be zoek zelf anders wordt. Van gemeentewege zijn er op eenige punten der stad versieringen, de particulieren hebben weinig ge daan, en door het vroege vertrek vQn II. M. de Ko ningin is natpurlijk ook de illuminatie afgelast; aan vankelijk hadden velen daarop gerekend, zelfs aan het stadhuis had men de feestverlichting der lustrumfees ten bevestigd doen blijven om den 3d,en Augustus op nieuw dienst te doen, totdat in een kwaden nacht al les in stilte is weggenomen, Niet te ontkennen valt ook dat het bezoek in een ongunstigen tijd valt, dien der vakanties. Men zegt zelfs dat de burgemeester bij het voorbereiden van eenige bezoeken op meer dan één plaats dep neu6 heeft gestoten; alleen zijn overgeble ven de bekende zilyerfabriek der firma Begeer en het Ooglijdersgasthuis, ongetwijfeld zeer bezienswaardige instellingen, doch die niet gelijk'bijv. de ettelijke on langs in Utrecht opgerichte technische vakscholen, een beeld geven van'ytreoii! in zijn allermodernste ontwikkeling'. Het Koninklijk echtpaar met gevolg- kwam met ap- lo's van Soestdijk aan. Aan de grens der gemeenten de Bilt e-n Utrecht werd in gewone rijtuigen overge stapt. Om 10V2 ure werden H. M. en Z. K. H. aan de kromming- van den weg bij den ingang van het fort de Bilt door het Dagelijksch Bestuur der gemeente be groet. De aangeboden Eerewacht wachtte het Vorste lijk Echtpaar aldaar op. Vervolgens werd naar de stad' gereden. Ter weers zijden van de Museumlaan waren kinderen uit ver schillende buurten opgesteld, in de Maliebaan stonden de vereenig'ingen, die H. M. en Z. K. II. hulde wensch- ten te brengen, De Senaat van bet- Utr, Stud. Corps en de verschil lende corpsgezelschappen hadden zigh voor dp socië teit op het Janskerkhof opgesteld' met de banieren, om liet Koninklijk Echtpaar met muziek en bloemen tt< huldigen. Op verschillende, punten van de stad wer den aan II. M. bouquetten aangeboden. Om 11 uur werd het stadhuis bereikt. Terwijl een vrouwenkoor jn de vestibule enkele oude liederen van Valerius deed hooren, werden H. M. en Z. K. H. naai de receptiezaal geleid, waar Uoogstdezelven dooor den gemeenteraad werden ontvangen en de ]edpn van den gemeenteraad werden voorgesteld, Daarna begaven II. M. en Z. K. H. zich naar de burgemeesterskamer om voor het geopende raam een zangaubade van de Koninklijke Ut-rechtsche Mannen- zangyereeniging', bijgestaan door leden van de Ko ninklijke Utrecjitsche Vereeniging voor Kerkgezang en enkele andere genoodigdep aap te hooren. („Hol lands Glorie" van Richard Hol.). Tegen 11ure werd gereden naar de Kon. Utr. Fa briek van Zilverwerken van de firma O. J. Begeer, die door II. M. en K. II. werd bezichtigd. Van deze fabriek ging de tocht naar het .Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Aldaar bood de gemeenteraad ögf} H. M. en Z. K. II. een noenmaal aan. I erwijl II. M. en Z. K. H. zich van de ontvangst zaal naar hot noppmaal begaven, deed de Kon. Utr. Vereen, voor Kerkgezang lief (Wilhelmus van Nas- souwen" hooren. Gedurende het noenmaal bracht het Utr. Sted. ©r- chest eenige muzieknummers ten gehoore. Aaii het gebouw vooy Kunsten en Wetenschappen vertoonde zich het echtpaar op het. balkon onder dave rend aanhoudend gejuich der mènigte. Aan hef poep maal hielden de burgemeester pn II. M. de Koningin redevoeringen, waarin gewezen werd op historische banden tusschen Utrecht en het Oranjehuis en het ge wicht in Utrecht voor de wetenschap. Na afloop van het noenmaal hielden H. M. en Z. K. H. cercle voor de leden van den gemeenteraad en de genoodigdea. Te 2.30 reed de Koninklijke stopf uif yan hpt (te- bouw voor kunsten en wetenschappen en werd' een rij toer door de stad gemaakt, een bezoek werd gebracht aan het Nederl. Gasthuis voor behoeftige en minvermogende Ooglijders. Het Koninklijk Echtpaar werd daar ontvangen door den geneesheer-directeur prof. dr. II. Snellen jr. en enkel® ygn het college van regenten aanwezige leden. I11 die poi'ikliniekzaa] wep- den de aan de inrichting verbonden geneeskundigen en de besturende zuster voorgesteld, waarna een rond gang werd gemaakt door de poliklinische-, de zieken en de operatiezalen. Versohil]ppde instrumenten wer den gedemonstreerd. Vervolgens werd weer een rijtoer door de stad ge mankt en gereden naar Paushuize, waar H. M. en°Z. K. H. de thee gebruikten, Tijdens het bezoek aldaar trok een door de Vereeniging „Koninginnedag Utrecht" georganiseerde bloemenstoet langs Paus- huize. Bij de Paushuize werd namens de. vereeniging „Ko ninginnedag-" een zilveren beker voor prinses Juliana aangeboden

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2