DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende (aargang. 1911 V R 8J D A O 4 AUGUSTUS. Herstemming Gemeenteraad. Stemming Gemeenteraad. BONENLAND. No. 182 Hinderwet» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondeilijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT. tÏAVli BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van 2 Augustus 11. No. 345 vergunning hebben verleend aan J. M. JANSEN aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 1 P.K., dienende tot het drij ven van een boekdruk-snelpers in het perceel Ver- dronkenoord D 67. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Augustus 1911. ren, waar jongelingen der „Weerbaarheid" oefeningen houden. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter alge meene kennis, dat de herstemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in het 3e kiesdistrict ter vervulling der vacatureontstaan door het bedan ken alszoodanig van den heer M. Uitenbosch, zal plaats hebben op DINSDAG 8 AUGUSTUS a s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten zijn: E N D E L, J. F. M. T H O M S E N, A. F. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „11 ij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar." Alkmaar, 3 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPP ING. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter alge meene kennnis, dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in het 3e kiesdistrict in verhand met de omstandigheid, dat de heer F. H. RINGERS Sr., gekozen voor de districten I en III, heeft verklaard voor het le kiesdistrict te willen zit ting nemen, zal plaats hebben op MAANDAG 14 AU GUSTUS a.s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten zijn BOESTERD, DEN, A. G. CLOECK, J. F E N IJ N, J. A. B. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar." Alkmaar, 3 Aug. 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. H. M. DE KONINGIN EN Z. K. H. DE' PRINS TE UTRECHT. Nadat het Vorstelijk echtpaar gisteren de thee had gebruikt op de Paushuize, werd vandaar gerede,n naai den Biltsehèn straatweg om den terugtocht naar Soestdijk te aanvaarden. Op hetzelfde punt waar des middags de begroeting had plaats gehad, nam het dagelijksch bestuur der ge meente van IT, M. afscheid. Onder het dreunen der vijftig saluutschoten en d,e luide toejuichingen der menigte, verdwenen de auto's uit het gezicht. J2. K. II. de Prins begaf zich naar Maison Ockbuij- zen aan de Kromme Nieuwe Gracht, teneinde daar deel te nemen aan het diner van de Nederlandsche af- deeling der Maltheser ord'e. De commandant- en onder-commandant der eere- wacht ontvingen van TI. M. een zilveren gedenkpen ning en de leden der eerewacht een dito in brons. Bij het vertrek van IT. M. uit de gem-eente, bracht TL M. een hartelijk woorcl van dank aan den burge meester voor de schitterende ontvangst en verzocht ook IT. M.'s dank aan de burgerij over te brengen. Vervolgens nam de Commissaris der Koningin af scheid van IT. M., waarna H. M. vertrok per auto naar Soestdijk. TI. M. de Koningin keerde gisteravond te half zes op het paleis Soestdijk terug. Z. K. H. arriveerde al daar om 10 uur. PRINS HENDRIK NAAR HARDERWIJK. Aan Z. K. IT. Prins Hendrik zal bij zijn bezoek aan Harderwijk een waardige ontvangst worden bereid. Bij zijn aankomst zal Z. K. H. door een-duizendtal schoolkinderen gehuldigd worden, terwijl -een groot aantal in 't wit gekleede meisjes een levende eerepoort zullen vormen. Aan de haven, waar de ijsvletten be zichtigd en tevens door Z, K. H. gedoopt zullen wor den, zal de Prins worden ontvangen door den burge meester, Dan gaiat het naar de Groote Kerk, waar het avonchnaalzilver zal worden bezichtigd. Eindelijk zal nog een bezoek worden gebracht aan het stadhuis, waar een aantal merkwaardige boeken en geschriften zullen worden tentoongesteld. Het belooft voor Harderwijk een ware feestdag te worden. MINISTERIEEL BEZOEK. De Minister van Oorlog, de heer Colijn, vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Quay, is gisteren van Den Ilaag naar Amsterdam vertrokken, teneinde van daar uit een bezoek te brengen aan het- kamp te La- ACT1E SOCIALE WETGEVING. Maandag j.l. had een vergadering plaats van de be sturen der Christelijke werklieden-organisaties, als ge volg op de vergadering van 18 Juli j.l., waar in begin sel de wenschelijkheid' werd uitgesproken tot het or- ganise.eren van een actie, ten gunste van de dotir het huidige ministerie ingediende sociale wetten. De voorzitter deed mededeeling, dat van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie een schrijven was inge kómen, berichtende, dat dit lichaam niet1 met het Chr. Nat. Vakverbond wensehte samen te werken, zoolang dit verbond zich blijft plaatsen op inter-confessioneel standpunt. Naar aanleiding- van deze mededeeling werd door de vertegenwoordigers van de Dioc. Bonden van de bis dommen Den Bosch, Haarlem en Roermond verklaard, dat zij, na ernstige overweging, eveneens van een sa mengaan moesten afzien. Mededeeling werd tevens ge daan, dat hun bekend is, dat bij de bonden in de bis dommer Utrecht en Breda dezelfde bezwaren tegen samenwerking met het Chr. Nat. Vakverbond bestaat. Verder kan medegedeeld worden, dat door de fede ratie van de vijf Dioc. Bonden en het Bureau voor de R. Iv. Vakorganisatie is besloten, een actie ten gunste van het vooropstellen der sociale wetgeving te voeren - zoo mogelijk in samenwerking met de Prot. Christ Werkliedenbonden. DE INVESTITUUR DER MALTHEZER RIDDER-S. Ter gelegenheid van de plechtige investituur der Maltheser -ridders werd gisterochtend in de kathedraal te Utrecht, een pontificale hoogmis opgedragen door den Aartsbisschop van Utrecht. Behalve door de Mal theser ridders met hunne echtgenooten en familieleden werdl de mis bijgewoond door vele g-eloovigen. In het priesterkoor hadden de Malthezer ridders in hun sch.it terende roode uniformen plaats genomen. Op de voor ste rij zaten de baljuw, de heer J. J. G. baron van Voorst, tot Voorst, de coadjutoor F. M. A. J. Baron Van Wijnbergen, de werkmeester A. M. J. A. Baron van Lamsweer-dè, d§ schatmeester mr. dr. G. F. M. Baron van Hugenpot'h tot Aerdt en de eerekapelaan dr. G. Brom, achter dezen waren gezeten de overige ridders. Te 10 uur betrad de Aartsbisschop het kerkgebouw, waar hij door de aanwezige geestelijkheid' werd ontvan gen en onder het zingen van „Ecee Cacerdos" zege nend naar het altaar schreed. De Aartsbisschop werd bij liet opdragen van de mis geadsisteerd door dir. A. O. M. Schaepman-, president van het groot-seminarie te Rijsenburg, en J. A. S. van Seliaik, president van liet klein-semirarie te Culemborg als troondiacens, de vicaris-generaal dr. TI. Brouwer als presbyter adsi- st-ent, en de heer II. J. ,T. Myerink, kapelaan der kathe draal als diaken, terwijl de overige functies werden vervuld1 door de heeren theologanten. Het zangkoor bracht ten gehoore, behalve de Gregoriaansche gezan gen, de zesstemmige mis voor gemengd koor van Frans Nekes voor jongens, het Duo Serafim van Vit- toria. De dames der Malthezer ridders vereenigden zich na de plechtigheid] aan e,en dejeuner in Pays Bas. Te 12 uur brachten de Malthezer ridders een bezoek aan het St. Anthonius Gasthuis. Gisteravond was er di ner, waarbij ook de Prins aanzat. I1ET SPOORWEGBELEID. Verschenen is het verslag der Staatscommissie, in gesteld bij K. B. van 8 Sept. 1908, tot het onderzoek van de vraag of en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen. In deze commissie waren benoemd tot lid en voor zitter mr. J. C. de Mareez Oyens te 's-Gravenhage; tot leden dr. A. M. A. J. Ariëns te Maarssen, M. G. de Bloeme te 's-Gravenhag-e, jhr. mr. W. Th. O. van Doom te 's-Gravenhage, J. Th. Gerlings te .'s-Graven hage, A. JM. Goudriaan te Rotterdam1, mr. dr. A. van Gijn t-e 's-Gravenhage, F. II. de Monté VerLoren te 's-Gravenhage, B. Nierstrasz te Amsterdam, jhr. mr. JH. van Reenen te 's-Gravenhage, W. J. Roelfsema Hzn., te Groningen, G. Rijperman te 's-Gravenhage; O. F. Stork te Hengelo, prof. mr. dr. A. A. H. Struyc- ken te Amsterdam en J. Truijen te Meijeh Aan de commissie werden toegevoegd als secretaris mr. TI. JSilverg'ieter Hoogstad te 's-Gravenhage en als adjunct-secretaris mr. dr. A. van Rijckevorsel te Nijmegen. De commissie werd op 12 September 1908 door de ministers van Waterstaat en van Finaneiën geïnstal leerd en maakte dienzelfden dag een aanvang met ha re werkzaamheden. Zij besloot het voorbereidend onderzoek van de haar gestelde vraag aan drie subcommissiën op te dragen. De eerste onderzocht het algemeen systeem der spoorwegovereenkomsten en zijne economische resulta ten. De tweede strekte haar onderzoek uit tot de uitoefe ning van het spoorwegbedrijf door de eontractueele maatschappijen, afgescheiden van zijne economische beteekenis. De derde hield zich bezig- met de fin-anciëele zijde van het spoorwegvraagstuk. Nadat deze subcommissiën hare taak hadden vol bracht, werd door de plenaire commissie de vraag in behandeling genomen, haar bij het K. B. van 8 Sept. 1908 gesteld. Als slotsom van de beraadslagingen moge gelden de uitslagen der volgende stemmingen: Vóór invoering van Staatsexploitatie verklaarden zich vijf leden; voor Staatsexploitatie als einddoel, maar voor par ticuliere exploitatie mét twee maatschappijen twee leden; voor particuliere exploitatie met twee maatschappij en vijf leden; voor particuliere exploitatie met ééne maatschappij vier leden. Eén lid verklaarde ziehi zoowel voor Staatsexploita tie als voor particuliere exploitatie als overgangsvorm met Staatsexploitatie als einddoel, doch wensehte aan zijn eerste verklaring een uitsluitend principieele be teekenis te zien toegekend. Bij stemming werdi invoering van Staatsexploitatie verworpen met tien tegen vijf stemmen en exploitatie door eene maatschappij aangenomen met acht stem men tegen zeven voor exploitatie door twee maatschap pijen. De acht voorstemmers waren in de e'erste plaats de voorstanders d-er exploitatie door ééne maat schappij (vier), vervolgens de twee leden die particu liere exploitatie als overgangsvorm tot Staatsexploita tie wenschten en ten slotte twee van de vijf voorstan ders van Staatsexploitatie. Gemengd nieuw*. SCHIETOEFENINGEN. Men schrijft uit IJmuiden: Volgens telegrafische mededeeling- van den detaehe- ments-commandant zullen, in den nacht van 2 Augus tus a.s. en volgende nachten schietoefeningen gehou den worden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 e.M.,) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen N.N.W. en Z.Z.W., (135 gr.) tot op 4500 M. van het fort. Tevens worden in die nachten oefeningen gehouden met de zoeklichten." Dit bericht, laat in den avond van 2 Aug. te IJmui den aangekomen, heeft, de kringen bij de scheepvaart betrokken, lang niet voldoende bereikt. Toen wij al thans, terwijl op het fort een rood licht was geheschen, even op informatie uitgingen, bleken velen niet te we ten, dat er dezen nacht met „scherp" zou worden ge schoten. Of men dit op het fort heeft begrepen, en, misschien gevaar voorziende, om twaialf uur was liet roode licht omlaag en was er nog niet geschoten. Wel werd er druk met een zoeklicht van de genie gewerkt. Op het fort heerscht sinds Zondag een. onge wone bedrijvigheid. Naar men zegt zijn de geweren van de „wacht" met scherp geladen ën zijn de 6 e.M. kanonnen tot oogen- blikkelijk gebruik gereed. Geen wonder, dat velen te IJmuiden gewagen van „oorlogsgeruehten." DE STAKING AAN DE; HAVENS. Omtrent de bemiddeling meldt men -nog aan de N. Ct.: De oorzaak dat men zich. tot den heer Beerends wendde, moet gezocht worden in het feit, dat de heer Beerends een bekend persoonlijkheid is op filantro pisch gebied, indertijd een comité in het leven riep voor de werklooze diamantbewerkers, lid was van het Boeren-comité tot steun van de slachtoffers, van het progrom te Kisjenef enz. enz. In het onderhoud, dat wij gistermorgen met den heer Beerends 'hadden bleek ons het volgende:- Het bestuur van den Zeemansbond is blijkbaar ge dreven door de leden om het verzoek te doen. Eenige dagen geleden vervoegde zich bij den heer Beerends, wiens nauwere betrekking den A. N. D. B. bekend was, tal van zeelieden met hun vrouwen met de vraag, of het waar was, dat de diamantbcwerkersbond een half millioen gulden zou geven om hun te steunen. l)it was hun meegedeeld. De heer Beerends moest hierna informeeren bij de betrokken besturen, teleur stelling, deze teleurstelling is blijkbaar geborgen het verlangen, om aan' den strijd een einde te-maken. Het bestuur van den Zeemansbond gaf den heer Beerends de verzekering dat' het werk zou worden her vat, wanneer het comité het zelfde van de reeders zou den verkrijgen als reeds 5 weken geleden door de Oce aan was toegestaan. Dus hervatting van den arbeid na toezegging- van loonsverhooging en een onderzoek naar de andere eischen der zeelieden. V at de houding van de .reeders tegenover dit comité zal zijn, valt nog niet mee te deelen. In tusschen kan worden meegedeeld, dati naar het oordeel van de reeders de zeeliedenstaking verloopt. Vele zeelieden (het personeel vooral), die jaren bij de Nederland hebben gevaren, hebben zich reeds weder aangemeld. Ook sommigen van het oude stokersperso- neel kwamen zich aanbieden. Gisteren zijn alle bestuursleden der afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeemansbond door den .rechter van instructie gehoord, in de zaak van de, zich nog steeds in hechtenis bevindende, leden van het sta- kingscomité, die bij de huiszoeking in den kelder op de Gelderschekadei te Amsterdam, waarin dit comité tij delijk gevestigd' was, werden gearresteerd. Naar aan de Tel. van reederszijde wordt me degedeeld, hebben de reeders besloten de bemiddeling inzake de zeeliedenstaking niet te aanvaarden. Verder werd het blad meegedeeld, dat alle schepen zonder veel moeite van andere bemanning zijn voor zien. BRIEFOMSLAGEN MET DOORSCHIJNEND ADRESVLAK. Met ingang- van 1 October zijn briefpostverzendin- gen onder omslag met doorschijnend adresvlak slechts dan toegelaten, als het adres parallel is gesteld met die zijde van den omslag, welke de grootste afmeting heeft. Deze briefomslagen mogen worden gebezigd voor de verzending van niet-aangeteekende stukken. (St.-Ot.) UIT OOST-GRAFTDIJK. Ds. R. J. de Stoppelaar, predikant bij de Doopsge zinde Gemeenten van Oost- en West-Graftdijk, zal .10 Sept. e.k. te Oost-Graftdijk zijn afscheidsrede houden, wegens vertrek naar Warga (Friesl.). UIT LIMMEN. Bij de gistermiddag alhier gehouden voltallige ver gadering- van den raad, werd na opening direct overge gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de her kozen raadsleden, de heeren de Jong, Kooij en Pep ping, die daartoe de zaal verlieten. Deze documenten, nagezien door de overige heeren, uitgezonderd den heer Kuijs, wethouder, werden in or de bevonden, zoodat met algemeene stemmen tot hun ne toelating' werd' besloten. Nadat de heeren weer waren toegelaten, deelde de voorzitter mede, dat tot hunne toelating was besloten, daarbij de hoop uitsprekende,, dat zij nog lang in het belang der Gemeente mogen werkzaam zijn, waarna zij door de overige leden wederkeerig met dit besluit wer den gelukgewenscht. Medegedeeld werd: dat ingekomen was een kennis geving van den heer Commissaris der Koningin, in houdende zijn ontslag', onder dankzegging- voor de steeds ondervonden samenwerking. De voorzitter stelde voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, daarbij wederkeerig zijn dank betuigende aan den heer Van Tienhoven voor zijn aan-' genaam optreden bij zijn bezoeken in deze gemeente. De Electrische Centrale te IJmuicjen betuigde ha ren dank voor het genomen besluit inzake een afwach tende houding aan te nemen bij het definitief besluit inzake de verlichting. Gedep. Staten berichtten de 5-jarige herziening der sl rafverordeningen. De rijksbijdrage voor het herhalings-onderwijs be draagt 57.60. Een schrijven der Kennemer Electrische Maatschap pij berichtte de voorwaarden waarop licht kan worden verstrekt. Deze mededeeli n gen werden voor kennisg-eving aan genomen. B. en W. boden den raad de gemeente-rekening aan .over 1910, deze gaf aan in ontvangsten 28209.66, in uitgaven 27977.59, batig saldo 232.07. Tot. leden der commissie belast met het nazien de zer rekening werden benoemd de heeren Kleef, Vis en Pepping. Omtrent de jaarwedde der onderwijzers bracht, de voorzitter in herinnering het verzoekschrift van den heer G. J. Meijer, Hoofd der School. In verband hiermede deelde de voorzitter mede dat in 1914 zal geopend' wordfen een Bijzondere school, voorloopig alleen voor meisjes. B. en W., van oordeel dat deze kennisgeving geen invloed mag uitoefenen op de regeling der jaarwedde van het hoofd der school, stellen voor de wedde te wij zigeu van 900 tof 1200; (.nu- is het 900 tot 1100). De heer Kooij„Ik kan me er best mee vereenigen." De heer Pepping:- „Wanneer gaat de verhooging in?" De voorzitter: „Dat kunnen de heeren zelf bepa len; het voorstel van B. en W. luidt: met ingang van 1912." Het voorstel werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraag van den voorzitter of de heeren nu ook de jaarwedden der andere onderwijzers zouden willen wijzigen, merkte de heer Kooij op, dat het g-roote ver schil tusschen onderwijzer en hoofd1 thans is opgeheven en bij wijziging weer op den voorgrondi zou treden. Verder werd op deze zaak niet ingegaan en bracht men geen wijziging in de jaarwedlde der onderwijzers. B. en W. stellen na gegeven toelichtingen van den voorzitter voor mej. VelditBijwaard te ontslaan als schoonmaakster der school en om mej. Jannetje Hes in hare plaats te benoemen. Conform dit voorstel werd besloten en werd mej. Veld-t ontslagen. Met het oog op de kans dat. mej. Jannetje Hes spoe dig om verhooging harer jaarwedde zou kunnen vra gen, stelden de heeren Kooij en Pepping voor, indien dit gebeuren mocht, sollicitanten op te roepen. Na gegeven toelichtingen van den voorzitter, werd tot. benoeming overgegaan en werd, mej. Jannetje Hes benoemd. Omtrent de herstelling der grenspalen gaf de voor zitter verschillende inlichtingen, waaruit bleek dat de 5'renspalen veel te wenschen overlaten en dat de ge meenten Heiloo, Akersloot en Uitgeest bereid waren, de helft der kosten te dragen, terwijl van Castricum nog- geen bericht op het «daartoe gedaan verzoek was ingekomen. Het voorstel van B. en W., om hen daartoe een cre- diet van 50 teVerleenen, werd met algemeene stem men aangenomen. Omtrent de vervanging van den hulptelegraafkan- toorhouder werd nai gegeven toelichting van den voor zitter omtrent het uitstel van de benoeming' in verband met de sollicitanten, benoemd de heer A. Mooij, no. 1 der aanbeveling (no. 2 daarvan was mej. Anna Kieft) met ingang van 1 Augustus op een salaris van 40. Het door de gemeente Alkmaar voorgestelde inzake bet schoolgaan van kinderen aldaar, wonend© in deze gemeente werd, nadat de voorzitter daarvoor de noodi- ge inlichtingen had verstrekt, na voorlezing van een daarop betrekking hebbend' verzoekschrift van den heer W. Vermeulen, aangenomen. Bij de rondvraag verlangde niemand het woerd ©li werd de openbare vergadering gesloten. KORTE BERICHTEN. De burgemeester van Warnsveld verzoekt te wor den bekend gemaakt met de woon- en verblijfplaats

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1