DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 183 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 5 AUGUSTUS. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BEZOEK VAN PRINS HENDRIK AAN HARDERWIJK. COURANT. DE VERJAARDAG VAN1 H. M. DE KONINGIN MOEDER. De Koningin heeft als verjaarsgeschenk aan de Ko ningin-Moeder op 2 Aug. o. a. gegeven een schilderij tje van Jacob Maris en een kostbaren waaier, besehil derd door Steelink. Toen op den verjaardag van H. M. de Koning in-Moeder een aantal schoolkinderen van elders in de morgenuren vóór het hek van het Paleis te Soestdijk, na vooraf- bekomen toestemming, enkele liederen zon gen en de beide Koninginnen zich met Prinses Juliana op het bordes bevonden, liet H. M. de Koningin door een kamerdienaar vragen of de kinderen wilden zin gen: „Al is ons Prinsesje nog zoo klein," omdat het Prinsesje de melodie van dat liedje zoo graag hoort. Dat aan dezen wensch van de Koningin door de schoolkinderen onmiddellijk werd voldaan, spreekt vanzelf; en lief klonken in de morgenuren de kinder stemmetjes, die nu eens extra werden uitgezet om toch vooral -te zorgen dat de Prinses dit echt vaderlandsche liedje goed kon hooren. Nadat twee coupletten waren gezongen, wuifde het Prinsesje vriendelijk! met haar zakdoekje naar de schoolkinderen, die daarop een daverend gejuich aan hieven. Harderwijk was gisteren in feestdos; overal wapper den vlaggen, eerebogen waren opgericht, geheele stra ten waren versierd. Speciaal in de visscherswijk, de Oosterwijk genaamd, hebben de bewoners in spontane geestdrift gedaan wat zij konden om den Prins harte lijk te verwelkomen, schrijft het Hbld. Met vischtuig, netten, manden, kubben zijn eigenaardige versierin gen aangebracht, die aller aandacht trekken. Geen visscher was naar zee; de schuiten lagen in de haven, de vaderlandsche driekleur wapperde in de mas ten. Het bezoek van Z. K. IJ. droeg wel een streng of ficieus karakter; maar daarmee rekende het hart van de oude watergeuzen niet, zij hebben gemeend op hun eigen hartelijke wijze blijk te geven van de gevoelens, welke zij koesteren voor het Oude Oranjehuis. De aanleiding tot 's Prinsen bezoek was de bezichti ging van de ijsvletten, eigendom van de visscherijver- eeniging „Onze Toekomst." Aan die ijsvletten is een bijzondere geschiedenis verbonden. Het geschiedde eenige jaren geleden, dat in het hartje va,n den winter de visschers uit waren op de spieringvangst. De zee was toen bedekt met ijs, er kwam een dikke mist op zetten, verlangend werd uitgezien naar de terugkomst der stoere mannen, maar tevergeefs. Toen togen vak genoten er op uit hun vrienden te redden. Met gevaar van eigen leven gingen ze op den ijsvloe'r. Eindelijk nam een stoomboot de spieringvangers op en bracht ze naar Urk. Sedert dien tijd was men er op bedacht in het bezit ■te komen vanvoldoend reddingsmateriaal. Dank zij velen bijdragen van ingezetenen, maar vooral door den rijken steun van de Koningin, de Koningin' Moeder en Prins Hendrik, konden de visschers zich een tweetal ijsvletten met bijbehoorend materiaal aanschaffen. Genoemde vereenigin'g bewaart die nu in een loods aan de haven. Daar bezichtigde Z. K. H. een en an der en de Prins1 trof zeer zeker een bevolking aan, die met gevoelens van groote dankbaarheid en erkentelijk heid aan de vorstelijke hulp. zal terugdenken. De Ned. Hervormde kerk en het Raadhuis werden ook door Z. K. H. bezocht. Gemengd nieuw*. INVAL IN EEN NACHTSOCIëTEIT. Gistermorgen, omstreeks half vier, heeft een deta chement politie uit de Warmoesstraat een inVal ge daan in de bekende nachtsociëteit aan de O. Z. Voor burgwal, „T. O. G." te Amsterdam. Het was aan den politie-commissaris van het bu reau Warmoesstraat, den heer Eundter de Beauchène, uit klachten, die hem van de omwonenden hadden be reikt, hekend, dat in die inrichting geregeld de Drank wet werd overtreden. Daarvan heeft de politie gis ternacht dan ook de bewijzen kunnen verzamelen. Een vrij aanzienlijke voorraad drank werd in beslag genomen en, met aanwezige drankbenoodigdheden naar het bureau Warmoesstraat gebracht. In de „inrichting" werd een nogal vrij groot aantal bezoekers aangetroffen. LANGS DE STRAAT. (Van de koele meren des gedulds.) Leo schrijft in de Tel.: In de tram, waar de broeiige hitte de menschen ver vormd heeft tot zwammige, natte, ontaarde paddestoe len, is de puffende conducteur, z'n pet schuins-achter op z'n hoofd, genaderd tot 'n boerin. Geen gewone boerin, maar een uit 'n Amerikaansch boek over Holland'n boerin met goud-glimmende oorijzers, aan de roode oorlellen het getwinkel van veel mat goud, de kap half verborgen onder fijn gerag van kant. Ze is roodj van aanzicht, en men proeft aan haar de scherpe lucht van den stal, de doordringende geur van het versche hooi, en' men hóórt, naast haar zittend, 't zacht geruizel van 't koren en het bits ge rucht der aangezette zeis.... „Mag 'k uw kaartje, moeder?" vraagt, goedig, de conducteur. „Mn kaartje, man? M'n kaartje? Wou je m'n kaar tje? Wel ja welzeker, je krijgt 't, je zei 't hebben. Waar heb 'k 't gelaten? Als je efkes wacht, man dan zal 'k je helpen." De boerin plonst haar dikke, roode hand, versierd met rare juweelen1, in ringen, die aan 'n kermistentje gekocht lijken èn van koper, in het binnenste eener on metelijke reiszak en spreidt den inhoud daarvan be hoedzaam en met liefkozend langzaam gebaar op haar onafzienbaren schoot uit. „Dat is me flaconnetje met oodeklonje, enne dat is me zaddoek enne dat bint me polsies enne dat is me portemenee enne dat is 't pertretje van Koosie d'r jongst dat is me oudste dochter d'r jongste, conducteur dotje, niete? Vin-u geen dotje? Me jongste dochter, die heit alleen maar jongens, enne wat dan Soosefientje is wat zeit-u? Me kaartje? Man ik zoék d'r ommers naar? Maak me nou assie- blief niet zoo overstuur, aars vin'k 't nooit. Wa's dat- te? Da's me sleutelbos en'dat bint die zuigballetjes voor Driek en dat is de pijp voor oome Geert. Zou uwe denken, dat 't 'n echte doorreukert is, conducteur Dat zei die jonker achter de toonbank maar als je op stadsminse gaat vertrouwen nou! Wat zeit-u? Opschieten „Jawel afmaken, moeder. D'r zitten meer men schen in de tram!" „ILihi beur hem! Dat zien 'k óók wel, man! As je me maar efkes bedaard an laat zoeken. We hebben geen haast, is 't wel? Wacht daar is me tassia mit de pampiere nee, zit 't ook niet in da's 'tprhVr teboekie voor lamme Stientje enne. Dan ineens: „Ja dan bin 'k 't kwijt, conducteur 'k docht 't ook al, want temet is 't me uit de han den gewaaid". De conducteur wordt zéér rood, maar houdt zich in en zegt: „Dat hadt u dadelijk kunnen zeggen, moe der. Nieuw kaartje koopen of de tram af." De boerin zucht en betaalt. De reizigers grinniken vermoeid. MANOEUVRES Uit IJmuiden schrijft men: Nog steeds is het fort IJmuiden in volle actie. Ook dezen nacht is er geschoten en met zoeklicht gewerkt. Buitengaarts waren een aantal torpedöbooten, die ook schoten losten. Aan de zuidzijde van de haven, bij den westelijken vuurtoren, is een batterij opgesteld1. Daarmede is nog niet geschoten, zoover wij- konden nagaan. Op het fort zelf moet de dienst thans: zeer zwaar zijn. De bezetting is verdeeld in twee helften, die om beurten de wacht betrekken, maar in hun rusttijd ge alarmeerd worden of verschillende werkzaamheden moeten verrichten. Van welingelichte zijde hoorden we de volgende verklaring over deze ongewone manoeuvres Afgaande op- alarmeerende berichten uit het buiten land is men Zondag plotseling tot mobilisatie overge gaan. Later evenwel bemerkend1, dat deze alarmeeren de berichten loos waren, heeft men deze heele bewe ging als manoeuvre laten opvatten. Zelfs op: den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, wanneer al tijd manoeuvres worden gestaakt, is men op het fort daarmede doorgegaan. (jST. v. d. D.) DE WARMTE. Gisterochtend bleef de bakker J. G. Weibrandt, werkzaam op de meelfabriek Holland te Amsterdam op zijn werk in de fabriek eensklaps op de plaats dood. V aarschijulijk was1 hij door' de hitte bevangen. Te Valthe kreeg de zoon van den landbouwer G., tengevolge van de hitte, een aanval van krankzinnig heid. Zijn toestand is echter thans bevredigend. Aan het station de Bildt is gistermorgen de ploeg baas S. plotseling overleden. DIPHTHERITIS. Te Wijk-aan-Zee is in de Israëlitische vacantiekolo- nie Donderdag een geval' van diphtheritis voorgeko men; niet vier, zooals het gerucht wil. Het patiëntje is naar Amsterdam vervoerd. De overige kinderen zijn naar huis teruggekeerd. De kolonie is gesloten. Gisteren hebben zich geen nieuwe gevallen voorge daan. Dokter De Waarde neemt doortastende maat regelen. LANG VAN STOE. Iemand had de reputatie, dat hij nooit op een vraag eenvoudig ja of neen kon antwoorden, maar altijd een uitvoerige repliek gaf. Twee dames, die hem kenden, bespraken deze eigen aardigheid en een van de twee beweerde, dat zij wel een vraag kon verzinnen, waarop alleen ja of neen kon volgen. loen zij de persoon in kwestie eenige dagen later ontmoette, zeide ze tot hem: „Laat eens zien, -Mijn heer Robinson, u bent immers weduwnaar. „Ik ben weduwnaar, mevrouw," antwoordde hij, met een beleefde buiging, „voor zoover dat mogelijk is van iemand, die nooit getrouwd is geweest." (Hbld.) GEEN FORTUINLIJKE FAMILIE. Een zesjarig jongetje, 't eenige kind van den arbei der J. Westerveen te Havelte, die de vorige week door een adder gebeten werd, klom op de koppeling tus- schen een paar passeerende met rogge geladen wagens van den landbouwer Bloemhof te Eursinge. 't Kind viel er af en kreeg de wielen van, den achtersten wa gen over de buik. In bedenkelijken toestand werd 't ventje in huis' gedragen. EEN PRETTIGE VACANTIE. Een paar diamantbewerkers, een baas en een slijper, betrokken bij de staking der firma Van Dam, te Am sterdam, vonden de gedwongen rust een gunstige ge legenheid voor een uitstapje. Ze begaven zich naar België, brachten een paar genoeglijke dagen door te Brussel en besloten toen over Dusseldorf naar huis te rug te keeren. In den trein daarheen geraakten ze in gesprek met een Duitscher, die, ervarende dat zij in het diamantvak waren, hun een ring met diamanten steen toonde en trachtte hun dezen te verko-open. De heeren verklaarden echter, niet zeker te zijn van de echtheid van den steen, doch waren bereid te Dussel dorf met den onbekende naar een goudsmid te gaan, die den ring met steen zou willen taxeeren. Aldus geschiedde en men vertoefde eenigen tijd bij den goudsmid, die verklaarde, dat de steen echt was. Men verliet den winkel om verder de zaak af te han delen, de Hollanders gingen naar hun hotel, doch. kregen een half uur later bezoek van de politie, die de heeren meenam en ze achter slot en grendel bracht. De juwelier had n.l. het zaakje niet vertrouwd. Hij herinnerde zich, dat er onlangs in d© Friedrichstrasse te Berlijn, een groote juweelendiefstal had plaats ge had, en hij meende nu, dat de vreemdelingen daaraan wel debet konden zijn. Dientengevolge had hij de po litie in kennis gesteld van het bezoek en de inhechte nisneming was er het gevolg van geweest. De heeren werden zorgvuldig achter slot en grendel gehouden, elke communicatie met de buitenwereld werd voorkomen trots hunne betuigingen, dat zij fat soenlijke menschen waren en eerst na een tiental da gen werd het hun vergund den Nederlandschen consul te Dusseldorf in kennis te stellen met het gebeurde. Deze slaagde er echter niet dadelijk in om het misver stand op te helderen en hun de vrijheid te hergeven. De Nederlandsche autoriteiten werden er in ge mengd, de burgemeester van Amsterdam kwam er bij te pas, evenals het bestuur van den A. N. D. B. en eindelijk slaagde de consul er in! het misverstand op te helderen. Met een auto haalde hij hen van de gevan genis af en zorgde, dat de rampspoedige vacantiegan- gers huiswaarts konden keeren, echter niet dan nadat hij aan een vriendelijk maal getracht had iets van hun leed te verzachten. De heeren- hebben zich echter vast voorgenomen in den trein geen zaken meer te doen met onbekenden en in ieder geval te zorgen voor behoorlijke legitima tiepapieren als zij weder eens de grens overgaan. („ET. v. N.») DE ZEELIEDENSTAKING. Ook professor mr. R. Fruin zal zitting; nemen in de bemiddelings-commissie. Naar men meldt, worden ook pogingen aangewend', om de commissarissen der groote stoomvaart-maatschappijen in de commissie zit ting te doen nemen. JUIST BIJTIJDS. Rechercheurs hebben' gistermorgen in een hotel op den Haringvliet te Rotterdam aangehouden de ver koopsters W. W. en W. L., en- den geliefde van laatst genoemde juffrouw, den bakker A. B., uit Holten. De ze vrouwen hebben zich respectievelijk te Paderhom en te Wartenscheidt, ten nadeele van hun patroons, aan verduistering van 1200 en 1000 mark schuldig gemaakt. Volgens afspraak ontmoette het drietal el kaar te Keulen en van daar ging het naar Rotterdam, om heden naar Amerika te vertrekken. Drie passagen- biljetten' op het eerst vertrekkende stoomschip van de Holland-Amerikalijn waren reeds genomen. Bij hun aanhouding waren de beide vrouwen samen nog in het bezit van 660 mark, op welk geld beslag is gelegd, evenals op de passagebiljetten. Een week lang heeft het drietal in hotels verblijf gehouden. EEN FRAAI BLOEMTAPIJT. Door den bekwamen hortulanus der Rotterdamsehe Diergaarde, de heer J. F. Wilke, is dezer dagen' een waar kunstwerk ontworpen en uitgevoerd op het ge bied van parterre-versiering, dat thans tot volle ontwikkeling gekomen zeker de aandacht van stad- genooten en vreemdelingen zal trekken, die in de Augustusmaand, gedurende welke de Diergaarde voor een ieder tegen entree is opengesteld, hij duizenden de ze weder zullen bezoeken. Op het parterre bloembed' vóór de Tloraserre, het grootste van geheel Nederland, heeft hij naar eigen ontwerp van bloemen en planten een' tapijt geborduurd dat werkelijk kunstvol mag heeten. Welk een reuzen werk dat is geweest blijkt alleen reeds daaruit dat voor het geheel niet minder dan 19000 planten zijn noodig geweest; de rand alleen bevat 3600 planten en de smalle bogen met Tuchsia's enz. tellen er 2200. De beplanting bestaat uit Alternanthera's, Bego nia's, kleine Echeveria, Helitropiuns, Fuchsia, Leu- eophytum, Mesembryanthemum, Lobelia, Pyrethrum enz. In het midden bevindt zich een bassin met water planten, van waaruit een fontein een krachtige wa terstraal hoog in de lucht werpt en het effect zeer verhoogt. Verder prijken ook alle andere bloembedden in hare schoonsten tooi, zoodat' de Diergaarde weer met volle recht aanspraak mag maken op den naam van lust- warand. EEN HOMOEPATHE. Naar men aan de „N. - Veend. Ct." mededeelt, is ,j3e homoeopathe Mina Seyffert, die het vorige jaar te Winschoten woonde en daar en uren ver in het rond practiseerde, thans in een' gevangenis in Duitschland overleden. WETTELIJKE WINKELSLUITING. Aan IL. M. de Koningin is door het Amsterdainsche Winkeliers-comité tot verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkeliers, een adres ge zonden naar aanleiding van het aan Hare Majesteit ter vernietiging voorgedragen raadsbesluit betreffende de wettelijke winkelsluiting. In dat adres wordt afgedrukt het oordeel van prof. mr. J. A. van Hamel over de bevoegdheid der gemeen te ©en dergelijke verordening te maken, door het comi té gevraagd. DE MOORD OP DE NIC. WITSENKADE. Pieter Ronner, door het gerechtshof te Amsterdam wegens den bekenden moord op mevrouw Wynia ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, is naar de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. ONDEUGDELIJKE MELK? De bewoners van de Vxolijkstraat en! Domselaer straat te Amsterdam werden gisternamiddag, zoo meldt de Te 1., opgeschrikt doordat bij verschillende huisgezinnen uit die buurt zich gevallen van heftige diarrhee gepaard aan brakingen voordeden. Men dacht eerst aan een gewone zomerongesteldheid, aan cholo- risme of buikloop, maar toen de verschijnselen aan hielden en de patiënten er krampen bij kregen, werd men, ongerust en begon over cholera te mompelen. Want juist om deizen tijd) van het' jaar is men daar uiteraard het spoedigst bevreesd voor. Respectieve geneesheeren, d© huisdoktoren van hen, bij wie zich de verschijnselen hadden voorgedaan, werden gewaar schuwd en deze heeren konden de bezorgde gemoederen al spoedig tot kalmte brengen. Want iets ergers dan een gewone zomeraandoening was 't zeker niet, al was men overtuigd, dat het wel' iets anders was. Ge ïnformeerd werd, wat men dien dag gebruikt had en hetgeen, dat nog den meesten argwaan verwekken kon, was melk, vooral omdat al de getroffen huisge zinnen melk bleken betrokken te hebben van twee melkboeren, één in de Domselaerstraat en één in de Yrolijkstraat. Een nader onderzoek bracht aan liet licht, dat deze beide boeren hun melk betrokken van ééri' leverancier onder Weesperkarspel. We hebben gisteravond, schrijft het blad, een bezoek gebracht bij eenige van de slachtoffers. Bij den heer O. Ooms Jzn., Yrolijkstraat 497 twee hoog, was het de huisvrouw, die 's morgens om half elf een paar kopjes melk gebruikte en daarna diarrhee kreeg, terwijl ze de gebruikte melk onder vreeselijke benauwdheid weer over moest geven. Heftige kramp deed zich voor, terwijl de patiënte over het gansche lichaam koud werd. Zij verteld© ons, dat de melk bij het overgeven ontzettend bruiste. Tot acht uur bleef de benauwdheid duren, waarna eindelijk een dokter werd gewaarschuwd. Bij de wed. De Graaf, Vrolijkstraat 493 tweehoog, was alleen maar 's morgens melk in de thee gebruikt en hier werden 5 personen, waaronder 4 kinderen, on gesteld. Ook hier kramp, diarrhee, overgeven, terwijl men zich na de ongesteldheid' zeer slap en slaperig ge voelde. Men waarschuwde ook hier den geneesheer, doob die kon niet constateeren, dat de melk eenige schuld had. De melkboeren zelf liepen ook niet vrij, want èn in het huisgezin van den een in de Domselaerstraat èn in dat van den ander in de Yrolijkstraat deden zich de genoemde verschijnselen voor. Op het Kastanjeplein, bij de familie Kerker, deden zich bij den vader, moeder en het kindje ook al de ver schijnselen voor, evenals bij den slager H. Bos, wo nende Kastanjeplein hoek 3e Oosterparkstraat. Toen wij den slager bezochten, stond deze alweer lustig in de hammetjes te snijden. Hier waren de slager en de dienstbode ongesteld geweest, de slager na het gebruik van een glas melk. Bij den drogist Yan 't Huil, Kastanjeplein 9, waren vader en moeder de stad uit, toen zij een telegram ontvingen, dat hen dringend terugriep. Zij spoedden zich verschrikt terug en vonden thuis de drie kinderen ziek, benevens een nichtje, dat dien dag opgepast had. De dokter kon hen geruststellen, want ernstig was de toestand niet, alleen waren de patiëntjes uitgeput. De verschijnselen waren hier evenals in de andere gezin nen: een maagdarmaandoening. Voor zoover we konden nagaan, zijn een twintigtal personen ongesteld geweest en wel van éen drietal huisgezinnen uit de Domselaerstraat, van een vijftal huisgezinnen uit de Yrolijkstraat en van een huisge zin van het Kastanjcplein. Doch eigenaardig is, dat niet alle gebruikers, door de beide melkslijters be diend, ongesteld werden. Monsters van de melk werden in beslag genomen en gebracht naar den gemeentelijken gezondheidsdienst. UIT St.-PANCRAS. De leerlingen der twee hoogste klassen der openbare school, hebben den 4den Augustus hun schoolfeest ge had, dat bestond uit een.reisje naar Den Haag en Scheveningen. Veel is dien dag door de kinderen genoten, zoowel bij het bezichtigen van de vergaderzaal der le Kamer, van de Ridderzaal en van het Mauritshuis in de stad, als aan het strand en op het wandelhoofd) te Scheve ningen. 't Heerlijke weer, vooral aan het strand, waar een frissche koelte aangenaam aandeed, werkte mede, om den kinderen een hoogst aangenamen en leerzamen dag te schenken, welke zeker nog lang in prettige her innering zal blijven. UIT STOMPETOREN. In de gisteren gehouden vergadering van Directeu ren en Commissarissen van Schermeers Brandcon- tract is voor de benoeming van een' commissaris (va cature J. Houtkooper Wz., die benoemd is tot mede directeur) de volgende alfabetische aanbeveling ge maakt: J. Bruijn, P. Oouwenhoven, E. Posch. UIT OTERLEEK. De commissie, regelende de jaarlijksche schoolfees ten, heeft besloten dit jaar de schooljeugd naar Ber gen te brengen, waarvoor een tiental rijtuigen disponi bel zullen zijn. Op Woensdag a.s. zullen de kinderen dat toertje maken.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1