DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 184 Honderd en dertiende (aargang» 1911 MAANDAG Herstemming Gemeenteraad. Stemming Gemeenteraad. BINNENLA NUT"" Uit Hof- en Hoofdstad» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën er regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 7 AUGUSTUS Utr. i ALKMAARSGHE COURANT. riAvti De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter irlge- meene kennis, dat de herstemming ter benoeming van een lid' van den Gemeenteraad in het 3e kiesdistrict ter vervulling der vacatureontstaan door het bedan ken alszoodanig van den heer AI. Uitenbosch, zal plaats hebben op DINSDAG 8 AUGUSTUS a.s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten zijn: E N D E L, J. F. M. T H ÜMSE N, A. F. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar." Alkmaar, 3 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, G. R I P P I N G, DE BURGEMEESTER der gemeente AT,KMA AR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter alge- nnene kennnis, dat de stemming ter benoeming' van een lid van den Gemeenteraad in liet 3e kiesdistrict, in verband met de omstandigheid, dat de lieer P, II. RINGERS Sr., gekozen voor de districten I en III, heeft verklaard voor het le kiesdistrict te willen zit ting nemen, zal plaats hebben op MAANDAG 14 AU GUSTUS a.s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Candidaten zijn BOESTERD, DEN, A. G. C L O E C K, J. F E N IJ N, J. A. B. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar." Alkmaar, 3 Aug. 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat zij bij be sluit van 3 AUGUSTUS 1.1. nrs. 346 en 347 voorwaar del ijk vergunning hebben verleend aan: lo. E. G. WENTINK J. M. STIKKEL, tot het op richten van een bergplaats voor petroleum in het per ceel Schermerweg, kadastraal bekend gemeente Alk maar in sectie G No. 364, en 2o. A. VAN DER KOP, tot het oprichten van een lompenbergplaats in het perceel Bloemstraat D 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 5 Augustus 1911. PRINS HENDRIK TE UTRECHT. Zaterdagmiddag bracht Z. K. H. de Prins der Ne derlanden een bezoek aan de veeartsenijschool met dnarbijbehoorende gebouwen te Utrecht, welk bezoek eerst Donderdagmiddag aan het dejeuner in het gé- bouw voor Kunsten en Wetenschappen en waaraan ook de directeur der school, prof. W. O. Schimmel aan zat, aan dezen werd kenbaar gemaakt. Met het oog op de vacantie aan de inrichting- en de groote verbouwingen, die er aan verschillende afdee- hngen onderhanden zijn, was het tijdstip, waarop dit bezoek zou plaats vinden) nu juist voor den. Prins niet een van de gunstigste. Het bezoek zou dan ook slechts van vrij korten duur zijn. Allereerst werden door Z. K. II. de oude gebouwen bezichtigd en aan verschillende afdeelingen een. bezoek gebracht. Bezocht werden de afdeelingen zootechniek, heelkunde, verloskunde, de afdeelingen voor de na tuurkunde, scheikunde, physiologic en de parasitaire en infectieziekten, dierkunde en plantenkunde. Voorts werdén de stallen bezocht voor groote en kleinere huis dieren, den hortus botanicus, den in aanbouw zijnden Kori-oven, de voormalige directeurswoning, het patho logisch instituut, waarin verschillende microscopische proeven werden genomen en de epidiascoop werd ver toond door dr. Markus, die zeer de aandacht trokken. Door dr. v. d. Plaats werd- in de collegakamer van de afdeeling natuurkunde een graphische voorstelling van het onderwijs enz. aan de inrichting sedert het oprichtingsjaar 1821 getoond, benevens verschillende elect-rische toestellen, spiegels, prisma's voor kleuren, enz. Voorts werd nog de aandacht gevestigd) op een pient, voorstellende de wereldproductie van mineralen, benevens op de aanwezige scheikundige apparaten. Bo vendien vestigde dr. v. d. Plaats de aandacht op een minaralogische curiositeit, n.l. een hoogovenslak, over gedreven uit Engeland naar Maassluis, waar men liet voor een meteoorsteen aanzag. Prof. D. A. de Jong, leeraar aan de veeartsenij school en buitengewoon hoogleeraar te Leiden, verte genwoordigde de afdeeling' parasitaire en infectieziek ten en liet lierséntuberculose, tuberkelbacillen, dierlij ke parasieten, enz. zien. Nadat K. H. na afloop van de bezichtiging in de •li lecteurskamer de thee had gebruikt, vertrok te. onge- veer zes uur Z. K. H. weder per automobiel naar -Soestdijk. Ook nu weer was een talrijk publiek aan wezig, dat den Prins luide toejuichte. K. II. Prins Hendrik wordt up zijn reis naar Dresden tot een bezoek aan de Hygiënische Tentoon stelling' aldaar, in hoedanig-heid van voorzitter van het lioofdcomité van het Ned. Roode Kruis, vergezeld door den gep. luitenant-generaal J. de Waal en jhr. AI. Mazel, resp. onder-voorzitter en secretaris van ge noemd hoofdcomité. Omtrent het drukke verblijf te Scheveniilgen in deze zomerdagen schrijft B. in de Arnhemsche Cou rant: Hoe Scheveniilgen in deze dagen trekt, kunnen slechts zij weten, die het gezien hebben. Er gaan, slechts 3 eleetrische tramlijnen van dén Haag naar Scheveniilgen, verder 2 stoomtramlij nen en de lijn van de Zuid-Hollandsche eleetrische spoor; maar in die dagen- was er, vooral wanneer het tegen den avond liep, geen materieel genoeg voorhanden om de drommen bedevaartgangers naar Scheveniilgen te vervoeren. Aan bijna alle halten werd queue gemaakt, Het Ilaagséhe publiek is daaraan gewend en- heeft er zich geheel naar geschikt. Alen stelt zich aan de hal teplaats in volgorde van aankomst op, en de' regel is, dat wie vooraan staat, het eerst aan de- beurt komt, enz. Maar op zulke heete dagen komt in den inschik- kelijksten Hagenaar „la béte humaine" boven. Zoodra de tram met een schokje stilstaat, wordt het een drin gen en worstelen om een plaatsje in een open wagen te bemachtig'en. Aan de verder gelegen halten) zien de passagiers met iets van „Schadenfreude" de andere drommen heilbegeerigen staan, die moeten blijven wachten tot er eindelijk plaatsen genoeg over zijn in de later komende trams. Op Scheveningen zelf voegen al de verschillende middelen van vervoer hun inhoud bij de massa, die er reeds de beste plaatsen in beslag heeft genomen. Het stiand met de strandstoelen gelijkt een étalage van reusachtige bijenkorven. Maar ook de stoelen waren, hoe groot hun antal o.ok moge wezen, op die avonden reeds spoedig bezet. Het legio van hen, die op het zand een rustplaats zoeken, wordt dientengevolge nog grooter, en naar de waterlijn neemt de menigte in dichtheid toe; de. wind woei steeds- van het land en gaf weinig lafenis; maar het water geeft altijd koelte. Op den strandboulevard zijn namelijk in de eerste plaats de bankjes al spoedig bezet. Dan worden er gewone stoelen verhuurd, die op het trottoir tegen de balustrade staan. Zij staan in onderscheidene rijen achter elkaar geschaard, en al spoedig is er geen en kele meer ledig. Voor de café's, bijv. de Rotonde te genover de lier, het Palace-café, het Wiener-cafe en al die verschillende andere groote en kleine inrichtin- en langs den boulevard, zit alles vol. Voor de Ro tonde alleen zitten naar schatting' een duizendtal men- schen. I usschen deze groepen van zittenden bewegen zich de honderdtallen, misschien duizendtallen, voort, uie geen zitplaats hebben kunnen vinden. Automobie len laveeren behoedzaam en onder voortdurend getoe ter t usschen die menigte door. Open rijtuigen bewegen zich er stapvoets tusseheu. Boven van het terras van het Kurhaus zien de ge lukzaligen neer op dit aardsche gewemel en verblijden zich over den hemelvrede, dien zij daar boven genie ten. Het is ieder zal dit erkennen een verruk kelijk zitje, vooral indien men het voorrecht heeft, een plaatsje bij de balustrade te kunnen bekomen. Voor de muziek, hoe voortreffelijk ook, is op zulke avonden geen aandacht. Veel meer trekt het gezii ht op het ge woel beneden, en op de a giorno verlichte vaartuigjes, die de Alaatschappij „Zeebad Scheveningen" op de bladstille zee laat varen. Zij zwenkfen om de Pier heen, waar het natuurlijk óók stampvol is, varen een eind de zee in, overal hun kleurige lichten in het roerlooze zee-oppervlak weerkaatsend, en herinneringen oproe pend van nachten in Venetië of op de Italiaansche meren. Even na tienen pleegt het Kurhaus in gewone tijden leeg te loopen, hetgeen ook het sein is voor den alge- mee-nen terugtocht der duizenden op- het' strand en den boulevard.- Maar op deze warme avonden blijft men veel langer. Doch wanneer de terugtocht een maal begonnen is, dan is dat een eenig schouwspel. Dan krijgt men pas eenig idee, hoe- groot de menigte is, die koelte kwam zoeken in de nabijheid der zee. De uittocht is echter voor een groot gedeelte nog slechts schijn. Alen is n-n wat opgekoeld, en gaat weer wat warmte opdoen. Zoo is nu eenmaal de mensch. De Kurhausbar met het kleine terrasje, waar men man netje aan mannetje zit, de verschillende andere café's, de houten tenten zelfs, stroomen vol. En onderwijl zijn andere duizenden naar de afrit plaatsen der trams vertrokken, en hebben zich iu de file gevoegd. De politie handhaaft de orde, voor zoover dat noodig is; eigenlijk valt er niets te handhaven, want allen ge.dragen zich ordelijk en welwillend. De politie geeft slechts de leiding aan. Alen staat soms een) uur lang. Aan de drukke lijnen kan men er gerust dien- tijd voor rekenen, alvorens men van het eind der file allengs is voortgeschoven naar het punt, waar de belooning voor die lijdzaam heid wacht, in de gedaante van eeni open tram. Vreem delingen, die dit schouwspel niet kennen, zien het lachend aan, eerst niet begrijpen*!) wat al die men- schen twee aan twee achter elkander daar staan uit te voeren. Maar als zij zelf ook mee moeten, komen zij onder den invloed van dien- rustigem gang- van zaken, en voegen zich als lammeren achteraan, op hunne beurt voortschuifelend' naar het punt, waar de tram hen opneemt. Dat is Scheveningen, in den- warmsten tijd1 van het seizoen. Nog iets naar aanleiding der zomerwarmte ontleend aan de Haagsche brieven van Hazanus in het Dagblad Laten we bedenken, welke uitwerking eene, zóó hard nekkige en pijnigende hitte als die van midzomer-1911 op de^ hersens en de gemoederen heeft. Eene loome apathie maakt zich dan van allen meester. Het vuur van partijschap gaat smeulen, naar gelang het groote, verzengende vuur, dat1 ons van den vroegen ochtend tot acht a, negen uur 's avonds blakerde, in onverbid delijke felheid- blijft stralen. De mensehen kennen dan slechts éen weusch, eén verlangen; liet hunkeren snakken naar zonsondergang. En ze strijken, zon der zich aan allerlei scrupules van stands-étiquette etc. te storen, neer op de terrassen der café's. Tk heb in de jongste dagen gezien, Ilaagsche dames, gre tig haar biertjes savoureerend; die er in andere, gewo ne omstandigheden niet aan zouden denken zich te „encanailleeren, door nabuurschap en mede-cafébe zoek, met t „gemêleerd publiek," dat men in twee derangs-gelegenheden pleegt aan te treffen. Doch nu is t anders geworden. Alen is gelukkig, een- paar stoel tjes te hebben veroverd.... De gemeenschappelijke behoefte aan afkoeling, verfrissching, uitpuffen, op z n verhaal komen, werkt verbroederend) en verzuste rend!. Aldus toont de zomerhitte zich, in de prac- tijk der dingen, een-e democratie van- den eersten rang! Aan liet Binnenhof denkt thans geen sterveling. En het bij den voorzitter der Tweede Kamer indienen van het sociaal-democratisch ontwerp betreffende bescher ming van „den arbeid" (d. i. de arbeiders) heeft slechts glimlachjes gewekt.... O, men- mag hulde brengen aan den ijver der afgevaardigden, die het voorbereidden. Straks, wanneer de zusters en broe ders wederom op- liet congres der S. D. A. P. vereenigd zijn, zal de Kamer-fractie kunnen uitroepen: „Partij genooten, tot ons kunt gij het verwijt niet richten-dat we vele weken geluierd hebben!.Terwijl de heeren der bourgeoisie vacantie namen, zaten wij te werken Het bewijs hebt ge gezien!" Zóó zullen de S. D. A P'c-rs, die in de Tweede Kamer zitten, hun partijge- nooten trachten te overtuigen van hun wakkere, zij 't vruchtelooze pogingen om „iets ten bate der arbeiders van deze Kamer gedaan te krijgen." I Overigens kan1 't den heeren soc.-democraten, die Kamerlid zijn, tpch moeielijk anders gaan dan nu wij len- den Romeinsehen auguren, van wie men immers verhaalt, dat ze elkaar niet zonder glimlachen konden aanzien. Zou een der zeven zeer-rood-e hoogedelgestrengen zich werkelijk ééne seconde de illusie maken, dat dit wetsontwerp 't allergeringste kansje op succes heeft? Zou een van hen- 'n seconde gelooven, dat 't het stadi um der openbare behandeling in deze legislatieve peri ode zal bereiken? Dat de strekking er van genade zou vinden in de oogen van eene uit de Kamer te vormen meerderheid, hoe dan ook samengesteld? Immers niet! Daarvoor zijn de zeven soe.-democra- tische Kamerleden, heer Duys zelfs meegerekend toch te verstandig. Wat is dan de beteekenis der indiening van dit ont werp? Wat anders dan een middel om de „bourgeoisie" nog eens flink te kunnen den. mantel uitvegeA?. Dan een „mooi gebaar," zooals 't in de pers reeds ge noemd werd. Een parade-paardje. Iets, waar de sociaal-democratie, hoe zonderling- 't ook moge klin ken, meer van houdt dan sommigen kunnen of willen gelooven. ïect is net, wanneer een advocaat een hem opgedra gen taak zou weigeren, evengoed als wanneer een an dere werknemer voor als hem opgedragen door een werkgever bedankt, wanneer hij het niet met zijn overtuiging kan overeen brengen. Maar de advocaat, die als onpartijdig rechter op zou treden en desnoods tegen zijn cliënt zou getuigen, zou zieh onmogelijk maken. Juist ten opzichte van mr. Kappeyne moet inder tijd iets heel grappigs gebeurd zijn. Behalve zijn drukke praktijk was hij ook waarnemend kantonrechter. Voor een kleine overtreding, die echter financieel voor den betrokkene groote gevolgen na zich kon slepen, kwam op zekeren dag een vergunninghouder bij hem voor advies. En mr. Kappeyne gaf zulk een goede raad, dat wanneer de beklaagde dit ter terechtzitting aan- voerde, hij zeker zou moeten worden vrijgesproken. Het toeval wilde echter, dat mr. Kappeyne zelf plot seling in deze zaak als rechter moest optreden. Zijn voormalige cliënt kwam voor hem als beklaagde en deze volgde zoo uitmuntend zijn advies op, dat hij moest vrijspreken. Als lid van Gedeputeerde Staten zal mr. Kappeyne vaak in geschillen moeten optreden, waarin hij zelf vertegenwoordiger was van een der par tijen, bijv. Amsterdam contra de grensgemeenten in zake annexatie. Ons lijkt het bezwaar der drie Statenleden dus zeer gegrond. Gemengd nieuws. HET PAVILJOEN VO'N WIED. Naar bet Vaderl. nader meldt, is het terrein met het. paviljoen-Voni Wied aan den Gevers Deynootweg' te Scheveningen gekocht door den heer en mevrouw Ed wards Titus Rubinstein te Londen voor een Engelsche combinatie. Het terrein is groot 250 X 170 meter, en de koop som bedroeg' 1.500.000, dus de vierkante meter kost te ruim- 35. PISUISSE EN BLOKZIJL. Zaterdagmorgen hebben we, schrijft het Hbld., on verwacht, bezoek gekregen van de journalisten-straat zangers Pisuisse^en Blokzijl. Ze kwamen via Irkoetsk, Aioskou en Berlijn uit China en! Japan. Daar zijn ze vijt-en.-dertig' avonden; opgetreden. Ze waren er de eerste Hollanders, die er in vreemde talen, Fransch, Duit sell en Engelsch, zongen of voordroegen. Juist drie jaar zijn ze nu onderweg geweest. Hun plan is nog twee jaar rond te trekken, maar nu in een ander deel van de wereld. Eerst gaan ze een tournee door Holland maken met hun cabaret- en Ueberbrett'L-pro- program, daarna reizen ze naar Berlijn en Petersburg. Lu dan is het voornemen) naar Zweden, Noorwegen en Denemarken te gaan. Dat staat voor dezen winter op het program. Het volgende jaar, in Mei ongeveer, zou dan de groote reis naar Amerika en Australië onder nomen worden. Twee jaar denken Pisuisse en Blokzijl onderweg te blijven, om dan, over Indië, naar het va derland terug te keeren. De Amsterdamsche briefschrijver in de Nijm. Crt. schrijft omtrent de benoeming van mr. Kappevne tot lid van Gedeputeerde Staten Mr. Louis Israëls, rechtsgeleerde en journalist, be kend als strijder voor hetgeen naar zijn overtuiging het recht was, doch die zeker nimmer in de eerste plaats advocaat van zijn vak was, heeft in „De Tel." een teere kwestie opgeworpen. Mr. Kappeyne is benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten. Drie leden van de Provinciale Staten hebben den minister verzocht dit besluit te willen vernietigen omdat de heer Kappeyne stadsadvocaat der gemeente Amsterdam is. Daartegen trekt de heer Israëls te velde. Hij schrijft Wij kennen de opvatting, die in sommige kringen heerscht, alsof de advocaat, omdat hij honorarium ont- vangt, gerechtigd of zelfs gehouden is, de spreektrom pet te zijn van cliënt en de stelling van zijn cliënt overal en ten volle tot de zijne moet maken, om kort te gaan, zijn kennis van recht en wet zonder eenig voorbehoud ter beschikking te stellen van zijn cliënt om te bereiken elk door dien cliënt begeerd doel. Naar die opvatting is de cliënt de broodheer en geldt voor den advocaat de kapitalistische machtspreuk: „Wiens brood men eet, diens woord men spreekt." Ik zal mij niet vermoeien door alle plaatsen op te diepen, waarin alle schrijvers over het beroep van den advocaat het tegendeel van die opvatting als juist uit een zetten. De advocatuur blijft vrij en dus ook aan sprakelijk in en voor alles wat hij voor zijn cliënten doet en zegt. Hij is de raadsman van zijn cliënt, niet de dienaar. In de uitoefening van zijn beroep mag hij naar plicht en geweten slechts één zaak die nen het recht. Wil zijn cliënt een anderen weg op, dan behoort hij hem te waarschuwen en zeker zijn steun te weigeren. Tusschen theorie en praktijk ligt echter een diepe klove. Hoe vaak komt het voor, dat een advocaat een hem door een rijke cliënt opgedragen taak weigert, omdat hij deze niet rechtvaardig vindtEn moet men werkelijk aannemen, dat de advocaten, die in straf zaken optreden en verklaren, dat h. i. hun cliënt het misdrijf niet gepleegd kan hebben, meenen wat ze zeggen Is de uitdrukking „advocatenstreken" dan in een aanval van ijlhoofdigheid gedaan Volkomen cor- DE ZEELIEDENSTAKING. Alen schrijft aan de N. Ct. uit Amsterdam In reederskringen is men nogal verbaasd over de pogingen welke overigens welwillend worden opge nomen die de heer Beerends doet om commissaris sen vair maatschappijen te bewegen, zich bij het be- middelings-comité aan te sluiten. In het conflict staan vrijwel alle commissarissen- op liet standpunt door de directie ingenomen. Men beschouwt de staking als afgeloopen en men wees ons op de Grotius van de „Nederland" welk schip Zaterdagmiddag' vertrok en d-ie met volledig' personeel is bemand. Onder deze bemanning zijn ve len van het oude personeel. In reederskringen is men de meening' toegedaan, dat vele Amsterdamsche sta- keis op Rotterdamsche booten varen tegen mindero gage. Dit wordt evenwel door de zeelieden beslist te gengesproken. De heer Dirk Beerends meldt ons uit Rotterdam, dat de gisteren door hem bezochte commissarissen van stoomboot-maatschappijen uit de stad waren behalve de heer Bern. L. Ruys, reeder en commissaris van een der groote stoomboot-maatschappijen. De heer Ruys, vooropstellende dat het havenbedrijf te Rotterdam en dat te Amsterdam niet met denzelfden- maatstaf mag worden gemeten, zal gaarne het verzoek van den sa mensteller der commissie overbrengen en zoo mogelijk medewerken om langs den weg der verzoening tot een vergelijk te komen. De heer D. Beerends heeft Zaterdagmorgen een langdurig ondrehoud gehad- met baron Sweerts, com missaris der maatschappij „Nederland." Het resultaat van de bespreking was, dat deze hem een particulieren brief ter stand stelde. De heer Beer-ends' is gemach tigd alleen het volgende uit den vertrouwelijken brief bekend te maken Ik kan niet anders dan met ingenomenheid uwe pogingen prijzen om aan de ellende een einde te ma ken, waarin de stakende zeelieden zich en hunne ge zinnen gedompeld hebben. „Ik geef de verzekering, dat ik iederen maatregel, dien d-e directie zal vermee nen te kunnen nemen om u ter wille te zijn, zooveel als van mij kan afhangen zal steunen." Een commissaris van hooge positie zal het verzoek van den heer Beerends steunen, indien ook andere commissarissen hun medewerking verleenen. Een an dere commissaris geeft het comité in overweging, den burgemeester van Amsterdam en den oud-burgemees ter uit te noodigen, hun invloed aan te wenden om een einde aan het conflict te maken. NA TIEN JAAR. Tien- jaar geleden werd te Wapserveen (Dr.) een man met name Karsten vermoord; noch het lijk, noch

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1