DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 185 Honderd en dertiende jaargang. 1911 DINSDAG 8 AUGUSTUS. Kwade praktijken bij de keuring van ioteïingen. BINNENLAND. Met de N. O. L. S. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSIER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT. ia. Va De BURGEMEESTER VAN ALKMAAR, Overwegende, dat gebleken is, dat er nog steeds personen zijn, die er hunne praktijk van maken, om aan ioteïingen, tegen betaling van eene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne onge- schiktverklaring voor den militiedienst te verkrijgen. W A A R S C II U W T voor bovenbedoelde praktijken en wjjst belanghebbenden met nadruk op het bepaalde in art. 20(3 van liet Wetboek van Strafrecht, luidejide als volgt: „Met gevangenisstraf van ten boogste twee jaar wordt gestraft: j0. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2'. hjj, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft wordt gevangenisstraf van ten hoogste sses jaren opgelegd. Brengt verder te hunner kennis, dat de bemoeiing van bovenbedoelde personen in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene kan lédden, terwijl de raadpleging' dier personen den loteling slechts finan cieel nadeel kan berokkenen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, Aug. 1911. G. RIPPING. j van een misdaad acht de familie niet uitgesloten. Er wordt in de streek, waar de heer Oyens vertoefde, een spoorweg aangelegd, waarbij een 1000-tal vreemde ar beiders werkzaam is. Intusschen staat vast, dat de heer Oyens is uitgegaan zonder een noemenswaardig bedrag aan geld bij zich te hebben. Men acht het uitgesloten, dat de heer Oyens een bergtocht heeft ondernomen. Wegens afwezigheid van den Nederlandschen con sul, heeft de Wurteniburgsche consul te München de zaak verder welwillend in handen genomen. Blijkens een gisteravond ontvangen telegram te 'a-Gravenhage, had het onderzoek naar den vermisten oud-minister De Marez Oyens, in Zuid-Beieren tot dusver geen resultaat opgeleverd. Volgens de Miinch. Nachrichten heeft de familie, die vreest dat een misdaad in het spel is, een som van 1000 mark uitgeloofd! voor aanwijzingen, die leiden tot het vinden van den vermiste. PRINS HENDRIK TE DRESDEN. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg Schwerin, is met gevolg in Dresden aangekomen en heeft in het Grand Union Hotel zijn jptyek genomen. K. H. werd gistermiddag door den president van dp Internationale tentoonstelling voor Hygiëne, „Ge- heimrat" Lingner, ontvangen, Hij bezocht „het paleis yan den me.nsch" en het pa viljoen van Amsterdam en volgde met groote belang stelling' de hem gegeven uitleggingen. Met groote waardeering liet hij zich uit ovetr het voor de geheele beschaafde menschheid zoo belangrijke werk. Heden zal de Prins wederom de tentoonstelling be zoeken. LUITENANT TER ZEE A. E. RAMBALDO. f De luitenants ter zee Rambaldo en Van Stein zijn Zaterdag te Soerabaja met den ballon Batavia opge stegen met het doel Semarang te bereiken. Nabij Blora is de Batavia verongelukt, waarbij de luitenant ter ^ee Rambaldo gedqod is. OUD-MINISTER DE MAREZ OYENS VERMIST. Over de verdwijning van den oud-minister de Marez Oyens, die in het zuiden van Duitschland een reisje met zijn familie ondernam, wordt o. a. nog gemeld, dat de heer De Marez Oyens, die te München ver toefde, Donderdag in de beagen aldaar is gaan wan delen en niet is teruggekeerd. Zoodra de vermissing bemerkt werd, heeft men de geheele omgeving mei politiehonden afgekocht, doch tevergeefs, zoodat het ó+'ggte is tp vree?ejj. Pe heer Oyens is aan hevige doofheid lijdende, floph bevond zich overigens bij zijn vertrek in goede gezondheid. liet vermoeden is niet uitgesloten, dat de heer Oyens te water geraakt ep verdronken is. De mogelijkheid Groningen, I Augustus. Hoewel in afwachting van den tijd, dat steno grafie een verplicht leervak op de lagere school zal zijn en er dan dus weldra niets meen in den weg zal staan om het chronische euvel „plaatsgebrek" te ver helpen door de oourant in verkort schrift te doen ver schijnen den lezer 'gelegenheid te over wordt gebo den, zijn vernuft te scherpen op allerlei mogelijke en onmogelijke afkortingen, durven we toch veronderstel len, dat hij niet gemakkelijk zal raden wat er met N- O. L.»S. wordt bedpeld, Wip deze onderstelling te schande wil maken, probeere bet maar eens! Ja, zelfs als wij het geheim van deze lettercombinatie prijsge ven, mededeeleu, dat N. O. L. S. beteekent Noord-Oos- ter Lokaal Spoorweg, dan zal ook dat nog wellicht ne gen van. de tien lezers weinig zeggen. En toch geldt het hier een spoorweg, welke van1 de oorspronkelijke concessieaanvrage tot de opening 22 jaar heeft ge- ëiseht en 10 millioen heeft gekost, welke door drie provinciën gaat, 39 gemeenten met te zamen 260.061 inwoners verbindt, 25 stations en 29 balten pn stop plaatsen telt, over een afstand va;i 250 kilometer gaat. En toch geldt het hier een nationale onderneming van groote beteekenis reeds voor het heden, maar ongetwij feld vair meer nog voor de toekomst, waarbij ieder be lastingbetalend medeburger eenig belang heeft, om dat de Btaat der Nederlanden aandeelhouder en stille vepnoot is. Onze schoolkinderen zullen ons spoedig kunnen voordreunen, dat de Noord Ooster een hoofdlijn heeft van Zwolle naar Delfzijl, een zijtak van Mariënberg- Almelo en een van AssenStadskanaal. Onze geïl lustreerde bladen zullen de komende week kiekjes van de lijn en hare omgeving bevatten. Redenen dus genoeg om van deze nieuwe spoorweg onderneming, welker lijn luister o Schoorlaars! wel bij baanvakken in exploitatie kon worden geno men, waarin zelfs de Alkmaarsche nijverheid, dank zij de bestellingen, gedaan bij en uitgevoerd door de Alk 1 van 17 jaar. Met fietslantaarns werd de villa door zocht. Vele kostbaarheden bleken vernield te zijn. SCHADELOOSSTELLING TWEEDE KAMERLEDEN. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt: Naar mij van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal in het rapport der staatscommissie voor de grond wetsherziening worden voorgesteld, de schadeloosstel ling voor de leden der Tweede Kamgr te verhoogen tot 2500. Er waren verschillende leden, die nog hooger wilden gaan. i :i PROF. Dr. O. H. WIND t Gisteren overleed in het St. Anthoniusgasthuis te Utrecht, op 43-jarigen leeftijd prof. dr. C. H. Wind, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aldaar. Prof. Wind studeerde te Groningen en promo veerde aldaar tot doctor in wis- en natuurkunde 17 Februari 1894, De overledene was o.m. lid van de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen, en heeft verschillende we tenschappelijke werken geschreven. BACOVEN-CULTUUR IN SURINAME. De heeren dr. D. Bos, voorzitter, J. van Vollenho ven, lid, en mr. S. J. R. de Monchy, secretaris der commissie tot het instellen van een onderzoek in Su riname naar de economische toestanden in verband met de bacoven-cultuur, in Suriname kortweg Wel vaartscommissie genoemd, zijn medio Juli met de „Prins der Nederlanden" te Curasao aangekomen en hebben den volgenden dag met dezelfde boot hun reis naar New-York voortgezet. Op uitnoodiging van den gouverneur en in gezel schap van andere heeren, brachten zij een bezoek aan de quarantaine-inrichting „Beekenburg". Gemengd nieuw». GEVAARLIJKE INBREKERS. Een surveilleerend politieagent te Nijmegen ontdekte gisternacht te 1 uur, dat bij .advocaat Van den Goes, die uitstedig is, was ingebroken. Hij waarschuwde de politie, en inspecteur Walraven was spoedig met poli tiemacht aanwezig. De villa werd afgezet en de inspec teur ging met 2 agenten naar binnen. De inbrekers bleken zich te bevinden op de gesloten bovenkamer. Nadat gedreigd was, dat ey geschoten zou worden, werd de deur geopend. De politie werd bij het binnen dringen met 4 kogels begroet, zonder dat echter iemand verwond werd. De inbrekers werden geboeid naar het bureau gebracht. Bij fouilleering werd op hen een revolver gevonden. Hef waren 2 jongens van 21 en maarsche Uzer- en Metaalgieterij, blijkens een ver klaring' van den directeur, die den zeer Noord-IIol- landschen naam Kossen draagt, wel niet groot maar toch zeer gewaardeerd aandeel heeft gehad ook voor onze lezers eenige belangstelling te vragen. Dank zij de vriendelijke uitnoodiging' van de directie heb ben wij een tweedaagsche excursie langs hare lijn ge maakt, welke niet slechts een heerlijk pleiziertochtje, maar ook een ontdekkingsreis is gebleken door nieu we landstreken, welke zelfs een geboren Noorderling', als schrijver dezes, grootendeels totaal onbekend' wa ren, Wij dat waren een veertigtal vertegenwoordi gers van Nederlandsche dag- en weekbladen had den een directie, die alles had geregeld op een wijze, welke de beste leider niet had kunnen verbeteren. Zondagavond te Zwolle bood men ons in de Buiten- Sociëteit een concert aan, in Overijsel's hoofdstad wachtte ons een uitnemende hotelkamer en Maandag morgen stond op de lijn de uit de aangenaamste wag gons samengestelde trein geyeed en heel in de vroegte waren de landauers reeds naar Ommen gereden, zoo dat de paarden frisch en monter waren, toen ze ons van daar naar Vroomshoop brachten, waar onze be- vlagde locomotief alweer te puffen stond en' dra met blij gefluit de reis via Almelo naar Coevorden aan vaardde, in welks kloek hotel van Wely men al druk doende moet zijn geweest met de toebereidselen van een substantieelen lunch.... O, we zouden een uitgebreid relaas kunnen schrij ven van eten en drinken en rijden, van een cheque boekje, waarvan de bedragen gehonoreerd werden dooi' de maatschappij en welks geperforeerde bladzijden reclit gaven op hetgeen men maar geliefde in te vul len, van geïmproviseerde buffetten met koele verver- scbingen, plotseling op een perron van de aardige sta tionnetjes verrezen, van de conducteurs, die voor deze dagen van kaartjes-knippers waren gepromoveerd tot Keulsch-watei'-dragers en sigaren-rondbrengers, van bagage, welke tijdens een lunch of wandeling in den trein door het personeel gauw gelebeld werd en dan 's avonds reeds in de hotelkamer aanwezig was, als we DOOD DOOR SCHULD'? Het lijk van den 20-jarigen A. v. V., die dezer dagen te Leiderdorp van een paard gevallen is, ten gevolge waarvan hij overleed, is Zaterdag op last van den officier van justitie in het acad. ziekenhuis te Leiden gerechtelijk geschouwd. Aangaande het ongeval valt te vermelden, dat er reeds langen tijd een min gunstige verhouding be stond tusschen A. v. V. en den 23-jarigen G. S., beiden uit Leiden en werkzaam aan de steenfabriek van de firma Hoos, te Leiderdorp. Eerstgenoemde zou nu een paard naar liet land brengen, wat S. niet goedvond. Deze heeft toen v. V. van het paard ge trokken, tengevolge waarvan v. Y. met de borst op den grond viel en bleef liggen, zonder dat S. zich er om bekommerde. Tegen dezen is, nadat hij door den burgemeester van Leiderdorp is in verhoor genomen, wegens het veroorzaken van dood door schuld een strafvervolging ingesteld. DE ZEELIEDENSTAKING. De heer Dirk Beerends deelt het „Hbld." mede, dat prof. J. A. van Hamel is toegetreden tot de com missie, en dat de heer Ruijs te Rotterdam, reeder en commissaris van een der grootste stoomvaartmaat schappijen, zoo mogelijk, zal medewerken om tot be ëindiging van het conflict te komen. De commissie, die met het doel om verzoening te brengen inzake de zeeliedenstaking wordt gevormd, bestaat thans uit de heeren prof. mr. R. Fruin, N. Ie Grand, mr. H. R. Goudsmit, prof. mr. J. A. van Hamel, Tli. Ketelaar, mr. J. A. Levy, mr. B. Pole naar, mr. Aug. Powel, mr. H. Smesnge, Snoek Henc- kemans, mr. S. de Vries Czn., J. van Corstenberg, Th. M. Ketelaar en F. M. Wibaut. De heer dr. E. B. Kielstra, regeeringscommissaris bij de Kon. Paketvaartmaatscliappij, deelde den heer Beerends mede, dat hij in zijn positie niet kan voldoen aan het verzoek om alsnog de reeders in overweging te geven door bemiddeling het conflict te doen eindigen DE EERSTE NEDERLANDSCHE MILITAIRE VLIEGER. De luitenant der artillerie van het O.-I. leger, Ter Poorten, heeft dezer dagen eene mooie overlandvlucht volbracht van het vliegkamp bij Kiewit-IIasselt naar het militaire kamp te Beverloo. Daar werd de Neder landsche officier door zijne Belgische collega's met luid gejuich en de volksliederen ontvangen, waarna een feestmaaltijd volgde, gepresideerd door den gene- raal-commandant van liet Belgische kamp. De heer Ter Poorten zal dezer dagen zijn brevet be halen. DOODSLAG TE UITHOORN. Zondagavond omstreeks halfelf is de koffiehuishou der Chr. Goudriaan, toen hij bij een twist in zijn lo kaal de daarbij betrokken personen naar buiten had gebracht, plotseling door een der twistenden met een mes in den rug gestoken, met het noodlottig gevolg dat hij onmiddellijk bezweek. Er werd beweerd, dat de dader LI., niet hem maar een ander bedoeld had, want er was geen reden bekend waarom hij het op G. kon gemunt hebben, een zeer ge acht man, die aannemer was vau verschillende grind- leveringen en ook betrokken bij bet lossen van steen kolen. De ongelukkige, die bij zijn werkvolk zeer ge zien was, laat vijf kinderen achter. De dader is in hechtenis genomen. er kwamen om ons even te verfrisschen alvorens aan den welvoorzienen disch te gaan aanzitten. Ai, schrijver van de Camera, wij, die dezer dagen weer ondervonden, „hoe warm het was en hoever", die wandelend, den hoed in de eene en den zakdoek in de andere hand steeds nog maar warmer dan warm wor dend, voortdurend moesten denken aan uw onsterfelij- ken Bruis, wij hadden u gaarne zoo'n reisje met de N. O. L. S. gegund, om u, geen beminnaar immers van spoorwegen, de sensatie te geven van1 „hoe (heusch) aardig' het was" en ten opzichte van deze maatschappij een indruk te geven „hoe voortreffelijk zij was." Maar ook, om door uw oogen deze natuur te mogen zien en door uw talent haar schoonheid en de nijverheid van hare landbouwende en industrieele be volking vertolkt te lezen. Zooals we daar behagelijk zaten op de gemakkelijke zetels van den lokaaltrein, zijn er soms in het tempo van een sneltrein heerlijke tafereeltjes aan on.s oog voorbijgetrokken met een ver scheidenheid, van karakter welke schier ongelooflijk is. Daar is liet telkens wisselend aspect der hei, rustig- mooie uitgestrekte vlakte, waar tusschen bloeiende erica zandkorrels glinsteren, waar de traditioneele scheper met den ti'aditioneelen herdershond zijn kud de weidt en zijn kousen breit, waar kinderen, die zoo gelukkig zijn geen kousen te dragen, zich in de vlam mende middagzon liggen te koesteren, waar vrouwen en mannen even den arbeid staken als ze ons zien ko men en-ons met nederigen groet laten passeeren. Welk een contrast tusschen de dorre schoonheid van de na tuur en de dorre leelijkheid van het menschengeslacht Tot onze schande weten we niet wie de maker van ons Victoria-beeld met haar weelderige vormen een geboren en getogen heidebewoner uit het Overstieht op het oude landschap is hij zeker nietBehoefte aan nieuw bloed hebben deze streken even zeer als aan cul tiveering van den bodem. Waar deze beiden samen gaan, waar de gezonde, levenslustige eu levenskrach tige inensch zijn heerschersmacht heeft gedrukt op de zandkorrels door zijn, kennis, zijn arbeid, zijn kapitaal aan den bodem te geven, daar verdwijnt met de UIT OtTOORP. Het was Zondag en Maandag en bet is ook heden kermis te Oudorp. Dit is niets bijzonders, alleen zij er dit van vermeld, dat er Zondag zooveel publiek was, dat het in de verschillende café's geen plaats kon vin den. Maar wat wel vermeldenswaard is, is de omstandig heid dat de Harddraverij-vereeniging gisteren voor de 25ste maal bij gelegenheid van die kermis een hard draverij hield. 25 maal is er te Oudorp gedraafd, dan onder wat gunstiger, dan weder onder minder gunsti ge omstandigheden, doch de vereeniging is blijven be staan on daarop is zij niet weinig trotsch. Na afloop van de harddraverij, die er gisteren onder zeer veel belangstelling plaats had op den Munniken- weg en die opgeluisterd werd door muziek en waarbij de prijzen respectievelijk werden toegekend aan de paarden van de heeren W. Bos Gz., J. Stroomer en K. Bijman, vereenigde het bestuur der vereeniging zich in het lokaal van den heer Morsch (ook al voor de 25e maal) waar op de tribune werd plaats genomen terwijl daarboven de prijzen (verschillende tuigen) aan een lijn hingen als ee'n waar symbool van den aard' der vereeniging. Nadat de lange pijpen gestopt waren en de verschil lende deelnemende paarden, er waren er 6, aan een cri- tiek waren onderworpen, vulde men de glazen en nam de voorzitter, den heer G. Bos Wz., burgemeester dezer gemeente, het woord', waarbij hij het zich tot een eer rekende deze vereeniging ook thans te mogen presidee- ren, omdat het thans de 25ste maal is geweest dat de Oudorper harddraverij-vereeniging een genoegelijken middag heeft bezorgd aan de ingezetenen dezer ge meente, aan oud zoowel als aan jong. Hij verklaarde verder dat het hem als burgemeester genoegen doet een dusdanige vereeniging in de ge meente te hebben die onder eendrachtelijke samenwer king het gezelschapsleven zoo verhoogt. Het blijven bestaan der vereeniging schreef apr. daarna niet alleen toe aan de leiding van het bestuur, maar ook aan de keurings-commissie en verder aan al len die hunne krachten hebben gegeven in 't belang van den bloei der vereeniging, in 't belang der bard draverijen, die steeds als welgeslaagd mogen worden beschouwd. Nadat spr. er nog op had gewezen dat de heer H. Wonder, oprichter der vereeniging, gedurende al dien tijd in 't bestuur zitting had gehad en daarnaast de hoop had uitgesproken dat hij nog vele jaren getuige zal mogen zijn van het voortbestaan' der vereeniging, hij zijn beste wenschen hadi geuit voor den ver deren bloei der club en een ieder een gezelligen avond had toegewenscht, verklaarde hij deze feestavond voor geopend. (Daverend applaus). Kort daarna bracht de heer Bos woorden van huid» aan den secretaris en den penningmeester voor hun steeds zoo nauwkeurig beleid1, aan de commissie van regeling' en van aankoop, voor de door baar steeds be langeloos getrooste moeiten, aan den kastelein Morsch, die steeds zoo uitstekend voor de bediening zorgde, aan het muziekcorps, dat zoo flink had vol daan, welke woorden eveneens met een' warm applaus werden bekrachtigd. Was het meest officieele gedeelte van deze feest avond als 't ware afgeloopen, het feest zelf daarom nog niet. Niettegenstaande de bijna ondragelijke warmte en de benauwde atmosfeer in het voor dergelijke gele genheden veel te kleine café, bleef men nog langen tijd gezellig bijeen en wijdde men zeker nog menig harte lijk welgemeend woord voor den verderen bloei der ver eeniging, voor het welzijn der leden, voor het voortdu rend belang van de Gemeente Oudorp. schoonheid der streek de armoede en de slapheid dei- bevolking. Daar staan de velden geel' gerijpt tot den oogst, daar groenen de aardappelakkers, daar graast, in de nu-nog malsche weiden' uitnemend vee, daar rij zen fleurig de roode pannedaken van de nieuwerwet- sche woningen op. Groninger boeren waren hier de pionniers, maar zouden ook onze Hollandsche jongelui, die zich een bestaan willen veroveren niet eens een kijkje willen' gaan nemen om te zien of het niet beter is zich hier een boerenbedrijf en een' toekomst te stich ten in stede van huur- en koopprijzen in eigen omge ving in de hoogte te jagen en per slot misschien uit balloorigbeid naar Amerika te gaan? Aardig is het te zien hoe de Noord'-Ooster in de streken, waar ze reeds eenige jaren in exploitatie is, welvaart brengen gaat, welke wordt gesymboliseerd door de gedaante-verwisseling, dank zij aan-, her- en nieuwbouw, welke de behuizingen aan de lijn er onder gaan het groeiende bedrijf heeft bergingsruimte noodig, ambachtslieden vinden volop werk, winkeliers nering'. Waarlijk, onze dichters in dezen tijd' van liet, meest volstrekte pessimisme mogen een reisje met deze lijn maken en een loflied aanheffen met als Leitmotiv ,,De spoorweg kwam, de spoorweg kwam. Terwijl „de last des daags en de hitte" almaar door zwaarder te verdragen werden, spoorden we langs de veenderijen, waar de turven tot kerkhoogte opgesta peld liggen en bergen van turfstrooisel de massieve getuigen van fabricage zijn. Héél warm en héél ver eindelijk, leek de wandeling door de Emmerdennen, waarin de zon te stoven en te blakeren stond en waar in een Hunebed de herinnering opwekte aan den tijd toen er nog reuzen op deze aarde leefden, wier ko ningsgraven de physieke onmacht van het nageslacht zoo „reusachtig" demonstreeren, ook al verbreken ma chines en stoomfluiten d'e stilte der eeuwen. Wanneer de lezer of de lezeres in een geïllustreerd blad een foto zal vinden van de Nederlandsche pers gegroepeerd om een Hunebed, wil hij of zij dan bedenken, dat de ge

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1