DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang. 1911 DONDERDAG 10 AUGUSTUS. BINNEN L A N D. No. 187 De Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondeilijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V.Boek- en Handelsdrukkerij Telefoonnummer 3. v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEÜIT ,T ,F)TQj>J DE DROOGTE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. COURANT. AVI BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Kermis dit jaar zal gehouden worden van 36 Augustus tot en met 3 September dat de regeling van staanplaatsen eu van hetgeen verder met de Kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting van de niet verpachte staanplaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woens dag 33 Augustus a.s., des voormiddags te 10 unr dat de straatmuziek beperkt wordt en behalve de verleende voortdurende, niet meer dan vijf ver gunningen voor draaiorgels zullen worden uitgereikt; dat op Maandag 4 .September a.s. des morgens een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en het opruimen der kramen, tenten en uitstallingen, welke uiterlijk op Woensdag 6 September d.a.v. moeten zijn opgeruimd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, 1°., Secretaris. Alkmaar, 8 Augustus 1911. tentoonstelling, geheimer Kommerzienrat Lingner, op villa Albersburg. Ten zes uur had er een oefening plaats in het doen aanmareheeren van Samariten-kolonnes op Schlopplatz en Theaterplatz. s Avonds om 81/i middagmaal bij den Oostenrijk- schen consul-generaal. Gistermorgen om tien uur vertrok Z. K. H. via Ber lijn naar Dobbin. PRINS HENDRIK TE DRESDEN. Dinsdagmorgen om half tien kwam Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg aan de Stubel Allee op- de ten toonstelling, aan den ingang opgewacht door General- arzt dr. Diims, president van de afdeeling- reddingswe zen en door den vertegenwoordiger der stad! Amster dam. Eerst ging- het door de afdeeling van het reddings wezen, waar aaiet belangstelling- bewondei'd werd de in zending van de Jobanniter en van de Maltheser rid ders. Ook was daar aanwezig een levensgroot portret van een prins van Nassau, waarvan een kopie hangt in het particuliere vertrek van Z. K. H. Tevens trok de aandacht^ een schilderij van Prins Maurits, den Brazi liaan, vermoedelijk een broeder van Jan de Oude van Nassau, stichter van het Mauri tehuis; in Den Haag. In de, afdeeling der Albertiainerinnen hing een schil derij, voorstellende H. M. Koningin Carola, liefdewerk doende. De uniformen van het Duitsclie leger te velde, een inzending' van kookfornuizen en toestellen, waarin te velde, watei*, dat uit sloten en grachten genomen wordt', onderweg gereinigd! wordt, inzendingen van verschillende Roode Kruis-afdeelingen, automobielen voor vervoer van zieken, scheepshygiëne, modellen van de nieuwste schepen der Hamburg en Bremer Lloyd, een inrichting om het slingeren van schepen automa tisch, van de brug af, te doen ophouden, werden be zichtigd. Vervolgens werden de paviljoens van Japan, Rusland' en Oostenrijk bezocht' en ook daar alles wat betrekking had' op ziekenverpleging, zoo te velde als in het dagelijksoh le.veai, in oogensehouw genoanen. Z. K. II. betoonde herhaaldelijk zijn groote ingenomen heid aaaet hetgeen te zien was. In het paviljoen van Rusland sprak de Prins even met een van de Daiitsche suppoosten, die het expeditie- kruis met de Lombokined'aille droeg. Hij vertelde van zijne diensten bij dë marechaussee op Atjeh.' Om 12 uur werd' bet tentoonstellingsterrein verla ten, om 1 uur was het, noenmaal bij den president der HOOG BEZOEK. Prins Heinricli van Pruisen (broeder van keizer Wilhelm), uit. Londen gekomen, is Dinsdagnamiddag ongeveer 3 uur per auto aan het hotel des Pays-Bas te Arnhem aangekomen, met zijn adjudant kapitein ter zee K. von Usedom. Per auto heeft hij de omstreken van Ariahem: Die ren, De Steeg, de Middagter allee, enz. bezocht. Gis teren is hij naar Hamburg' vertrokken. OUD-MINISTER Mr. J. 0. DE MAREZ O YENS VERMIST. Nog steeds is geen bericht ingekomen, dat de naspo ringen naar den vermasten oud-minister mar. J. 0. do Marez Oyens, in' Partenkirchen en omgeving tot eenig resialtaat hebben geleid. De Miinchener N. Nachrichten aneldt omtrent de na- sporingen, dat vijftien naaaa politie uit Gannisch aaaet ■een politiehond' uit Müaichera de naaste omgeving af zoeken. Ook berggidsen zijn' op onderzoek uitgegaan. Ook deelt, dit blad! thans; als aiieiawe bijzonderheid mede, dat de heer De Marez Oyens, die; zoo men weet, verleden week Donderdag omstreeks; halfelf het hotel te Partenkirchen verliet, verklaard! had, een gids te willeaa neaneaa oaaa de naaste omgeving te bezichtigen. Gemengd nieuws. DE UITBREKERS UIT DEK BOSCH. Naar aan de 's-II. Ct. gemeld wordt, is te Antwer pen naar alle waarschijnlijkheid de uitbreker De Haan gepakt. RIJ TUIGONGELUK. Toen de faaaailie II. te Maastricht Dinsdagavond van een rijtoer uit Wijlre tea-ugkeerde, zijaa de paarden op hol geslagen. Het rijtuig sloeg tegen een boom, en al de inzittenden werden er uit geslingerd. De oude mevrouw is dood. De heer en mevrouw H., hét doch tertje en eeaa logeetje eaa de koetsier werden meer of minder, ernstig verwond. NIET TOEGELATEN. Gedeputeerde Staten van Noordl-Holland hebben hurï goedkeuring gehecht aan het besluit van den ge- meentea-aad van Anisterdaan, den heer Polak niet als lid toe te laten. BUIS WATERLEIDING GESPRONGEN. Gistermiddagis bij het Zuider Buiten-Spaarne te Haarlem een hoofdhuis der Amsterdamsehe waterlei- diaag gesprongen. Er ging zeer veel water vea'loren. De buis anoest afgesloten worden. Er zijaa twee buizen naar Ainsterdam, zoodat er stagnatie kwaaai iooi de wa tervoorziening te Amsterdam. Een derde buis is juist in aaannaak, ma;ar nog niet g'ereed. Door de aanhoudende droogte en de buitengewone warmte beginnen dë beetwortelen al meer en meer te lijden. Op sommige plaatsen, vooral op dë hoogere gronden, liggen de planten als dood. Op de lagere naar ALEXANDRE DUMAS. 69) o „Ik heb hem gelaten, waar bij lag, mijroheer. Het is niet natuua'lijk, dat de brieven op die wijze bij de lie den komeai. Als het raam open of met eeaa reet wa- geopend geweest, dan zeg ik niet neen; maar neen, al les was podicht, mijnheer; wees voorzichtig, e.r schuilt zeker tooverij onder." Ondertusschen was; de jongeling de; kamer binnen gestormd en opende, hij den brief. Hij was vaaa anejuf- v rouw Bonacieux en luidde als volgt „Men heeft u hartelijke dankbetuigingen te doen en over te brengen; bevind! u hedenavond te tien ure te St. Cloud; over het paviljoeai, dat, zich aaaa den hoek vüu het huis de® heeren d'Estrées verheft." C. B. Dezen brief lezende, voelde cPArtagnan zijn hart zwellen en weder inkrimpen, door d'ie teedere aandoe ningen, welke het hart, der minnenden tevens folteren en streelen. Het was het eerste briefje, dat hij ontving, de eer ste samenkomst, die hem werd aangeboden. Zijn hart, door de dronkenschap der vreugd vervuld, was gereed te bezwijmen op den drempel van dat aardsche para dijs, dat men liefde noemt. „Welnu, mijnheer", zeide Planchet, die zijn meester beurtelings had' zien blozen en verbleeken; „welnu, heb ik het ai-iet geraden? Het is zeker een slechte zaak." ,,Gij vergist' u, Planchet", antwoordde d'Artagnan, „en tot bewijs, ziedaar een kroon, waarvoor gij op mijn gezondheid kunt drinken." „Ik bedank mijnheer voor de kroon, d'ie hij anij geeft en ik beloof hem, geta-ouw zijn, voorschrift na te konaeoaïaiaar het is niettemiaa raar, dat de brieveaa op zoodanige wijze in de gesloten huizen komen. „Uit den hemel' vallen, mijar vriend Uit den hemel vallen." „Dus- is mijnheer tevreden?" vroeg Planchet. „Mijn waarde Planchet, ik ben de gelukkigste der menschen." „Ln kaaa ik van het geluk van mijnheer gebruik ma ken oan te gaan slapen?" ,,Ja, ga." „Dat de zegen! des hemels op mijnheer neerdale; maar het is niettemin waar, dat die brief En Planchet verwijderde zich, het hoofd schuddende met een zweem van! twijfel, dien, dë gulheid' van d'Ar tagnan niet geheel hadi kunnen verdrijven. Alleen zijnde, las en herlas d'Artagnan het briefje, hij kuste twintig malen die regels, door de hand'zijner schoorae aninnares geschreven. Eindelijk begaf 'hij zich te bed, sliep in en had' gouden droomen. Fe zeven uur des morgens stond hij op en riep Planchet, die op den tweeden roep de deur opende, anet een gezicht, waarop de. ongerustheid des vorigen daags nog aaiet was- uitgewiseht. „Manchet!" zeide hem d'Artagnan, „ik ga mis- schien voor den geheelen dag uit, gij zijt dus vrij tot zeven uur vanavond'; maar houd u dan gereed met twee paarden." „Komaaaa", zeide Planchet, „het schijnt, dat wij we derom eenige gaten in onze huid gaan opdoen." „Gij moet uwe pistolen ear uw musket rtOjeenemen." „V el, wat zeide ik!" riep Planchet. „Ja, ik was er zeker van, vervloekte brief!" „Maar verontrust u toch oiiet, domkop, het betreft niets anders dan een pleiziertoclatje." „Ja, zooals het pleiziertochtje van laatst, toen het kogels regende en valsti-ikken groeide." „Maar, indien gij bang zijt, Planchet!" hernam d Aitagrian, „zal ik zonder u g*aan; ik ga liever alleen, dan vergezeld van een reisgezel, d'ie beeft." „Mijnheer beleedigt- mij", zeide Planchet, „ik aneen toch. dat hij mij aaaa het werk ge-zien heeft?" „Ja, maar ik geloof, dut gij uweaa anoed iai één keer versleten hebt." .Mijnheer zal zien, dat, waaaneer de gelegenheid gronden blijven! zij tamelijk groen, doch de wortel aaeeaait weinig of niet in dikte' toe. Als er niet spoedig eeia flinke regenbui koant, zal de opbrengst verre bene den die van verleden jaar en op enkele plaatsen van geen beteekenis zijn. EEN STOOMKETEL GESPRONGEN. Omtrent de oorzaak van het ongeluk veakeert aaien in het duister. Niemand' kan zekerheid' geven. De Goitenberg was 289 ton groot, en was met stuk goed geladen. De bemanniiog bestond uit eeaa kapiteiaa, twee stuur lieden, 2 machinisten, 4 matrozen, 4 stokers, 1 licht ni-atroos, een jongen, een hofmeester anet vrouw en kind, een dienstbode1, een kellnea*, een anonteur en een conducteur. De heer B. de Gooijer, vaandeldrager van bet 3de regiment infaaaterie te Bergen op Zooaia, deelde aan de N. R. Ct. mee: Ik zat met mijn vrouw en een 15-jarig dochtertje op het voorschip. Onze fietsen stonden bij oros. Front makende naar den wal wuifden wij onze; familieleden, die op den wal stonden, goeden dag. Plotseling hoor de ik een ontzettenden slag, ik keerde mij om en zag, stiokken bout, zeildoek en een golf modder op ons aaai- koonen. Ik dacht, dat ik gek wei-d' van den schrik. Mijn vrouw werd eraastig -aaaa het hoofd' gewond', door een slag van eeaa stuk hout. Het scheen, of het dek opge tild' werd en naar ons toe kwam. Mijn dochtertje man- keert niets, ik zelf kreeg een schram langs het hoofd en naar het naij toescheen een stoaaap tegen het linker been. Mijn sabel, die op twee -plaatsen gebogen en niet meer uit de scheede te krijgen is, ving den slag van een of ander weggesliaigerd voorwea'p op eaa be schermde mijn linkerbeen. Op het oogenblik dat ik deai slag hoorde, zag ik eeai juffrouw in nachtgewaad met een kind1 op den arm de kajuitstrap opkomen. Ik heb haar niet meer gezien. Juffrouw Steenbeek, wonende Aelbrechtskolk no. 49 alhier, d'ie anet drie kinderen als passagier de; reis zou meemaken, was door den schrik geheel bevaaigen. Met eeaa brancard heeft men ha-ar weggebracht. Noemens waardig letsel kreeg zij aaiet, zoomin als1 haar kinde ren. Waar de andere passagiers; gebleven zijn in de eerste paniek, is niet vast te stellen. Een ieder zocht zijn heil iaa de vlucht. Heel den morgen kwamen men-' ,-schen naar de plaats des- onheils gestroomd oiaa na vraag te doen naar personen, die men mist. Ook, van de bemanning zijn menschen zoek; naar verluidt, 'wor den er twee stokers -en een kellner vea'mist. Men vreest, dat zij verongelukt zijn, en niet onwaarschijnlijk is het, dat deze of gene in d'e Koningshaven geslagen eu iaa de diepte vea'dwenen is. Men is -bezig de Gutenberg te lossen. Een diaiker is in het gezonken middenschip neergedaald om het te ondei'zoeken. De heer Kooy, ingenieur van het! stoomwezen, en nadere autoriteiten- zijn ter plaatse. Het onderzoek naar de vermisten wordt ijverig voortgezet. Over het springen van den stoomketel- van de „Gu tenberg" te Rotterdam, wordt nog gemeld, dat de ge- spa ongen ketel, die naar schatting een verwarmings- oppervlakte van 80 tot 90 vierk. nieter had, 1% jaar oud was en onder Duitsche controle stond. UIT WEST-GRAFTDIJK. De lieer P. Bruyn alhier heeft met- ingang van 16 ..k^^nkt als directeur vaat- het fanfarecorps „Graitdijk. lu. zijne plaats zal dan als directeur op treden de heer Schaar van Knollendam. Door de langdurige: droogte komt er weer ge brek a-an drinkwater. Te West-Graftdijk is de regen bak van het „Witte Kruis" weder opengesteld om den ingezetenen van drinkwater te voorzien. UIT SCHERMERHORN. Woensdag, 9 dezer, werd! aanbesteed! de bouw eener pastorie voor de Ned'. Herv. Gemeente. Ingeschreven werd' door de heeren Westwijze te Pur- merend' voor 11179; P. Dubbeld) te Alkmaar voor 8345; K. Verweel te Stompetoren voor 7670 en J. van de Cappelle te Schermerhorn voor 7060. De gunning is aangehouden. UIT St.-PANCRAS. De heer P. Gootjes, periodiek aftredend! als hoofdin geland voor 't Ambacht van West-Friesland', genaamd Geestmerambacht, is met algemeene stemmen door stemgerechtigde ingelanden der banne St. Paneran hei-kozen. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Bij de Gerei', gemeente te Ridde-rkei'k is beroepen ds. J. W. van den Bosch, alhier. UIT OUDE-NIEDORP. Een woonhuis te Niedo-rper-verlaat, -eigendom van deze gemeente, is hij publieke inschrijving verkocht, om te worden gesloopt, aan dén heer A. Droog te Kol- liorn voor 90.00. De heer P. C. Mooij té Waarland' had ingeschreven voor 70.00, A. Verbiage te N. Niedorp voor 55.00 en de Betonfabriek te N. Niedorp voor 62.50. zich voordoet, mij er nog van overblijft; ik verzoek mijnheer alleen, dien niet te verspillen, indien hij wil, dat ik hem lang behoude." „Gelooft gij er vanavond nog iet-s van te kunnen missen „ïk ho-op het." „Welnu, ik reken op u." „Op het bepaalde uur zal ik gereed zijn; maar ik dacht-, dat mijnheer slechts één paard' in den stal der gardes voorhanden had?" „Misschien is er in dit oogenblik niet moer dan één; maar hedenavond zullen er vier zijn." „Het schijnt, dat onze reis gestrekt heeft ons van paarden te voorzien." „Juist zeide d'Artagnan en na Planchet opiaieuw bemoedigend! toegewenkt te hebben, vertrok hij. Bonacieux stond' vooi' de deur; 't voornemen van d'Artagnan was, den waardigen winkelier voorbij te gaan, zonder hem aan te spreken, maar deze groette hem zoo nederig en goedhartig, dat zijn huurder niet alleen zich verplicht vond hem wederkeerig te groeten, maar zelfs een gesprek met hem aaiu te knoopen.' D'Artagnan -naderde hem. dus op de meest beleefde wijze. Het gesp-rek viel natuurlijk op de gevangen neming van den armen ma-n. Bonacieux, wien het on bekend was, dat d'Artagnan zijn gesprek met den on bekende van Meun-g hadi beluisterd, verhaalde a-an zijn jongen huurder de vervolgingen van dat gedrocht, oieaa heer de Lassman, dieaa hij gedurende- zijn geheele verhaal onophoudelijk den titel van beul des kardi naals gaf, terwijl hij lang uitweidde over de bastille, de grendels; de deuren, de luchtgaten, de tralies en de folterwerktuigen. D'Artagnan luisterde naar hem, aaaet een voorbeeldige welwillendheid'; vervolgens-, toen hij gedaan had, vroeg hij „En mejuffrouw Bonacieux, weet gij, wie haar ont voerd heeft? Want ik vergeet niet, dat het tenge volge dezer noodlottige omstandigheid was, dat ik het geaioegen uwer kennismaking heb gehad." O! antwoordde Bonacieux, „zij hebben zich wel ge wacht, anij zulks te zeggen en mijn vrouw van hare zijde, heeft mij bij alle goden gezworen, het niet te oye- UIT IIEER-HUGOWAARD. Onze gemeente telt wederom een nieuwe vereeni- ging en wel: De Graandorsch-vereeniging" „Da Een dracht-, gesticht op initiatief der' Pro-t. kiesvea*eeni- g-ing „Burgerplicht." Werd' in een daartoe uitgeschre ven vergadering in beginsel besloten tot de oprichting- eener doisdanige vereeniging en- een commissie van voo-rbei'eiding benoemd', op 25 Juli werd een reglemeaat vastgesteld! en de vei'eeniging definitief opgericht. De vereenigiaig zal bestaan uit Protestantsche leden en aandeelhouders, Een bestuur werd' gekozen van 9 le den en wel best&andë uit dë volgende hoeren s Jc. Met, voorz.K. Molenaar, secr.N. Pool, penningm.; P. Beers, vice-vooa'z.P. Meereboer, viee-secr.H. Reijne, Jc. BI oaaa, A. Krijgsman en P. Kostelijk, commissaris sen. Staande deze vergadering werden- reeds' 60 aan- cieeleaa a 25 geplaatst. Tn deze vergaderiaag werd! te vens besloten den heer Met op te dragen eeaa machin» te levea'en van 6 paardenkracht.- In de laatstgehouden vergadering kon worden mee gedeeld1, dat 100 aand'eelen zijn geplaatst. Aan het be stuur werd opgedragen- voor het overige benoodi-gde kapitaal zoo noodlig een leening te sluiten 'bij den Boerenleenbank, levens werdeaa iia déze; vergadering' de Salarassen vastgesteld' van de personen welke a-aia de dorsehmachane zullen worden verbonden. Tot ma- eninist werd benoemd de heer K. den Hartigh, tot in- steker D. Startmiis; tot zakkeraweger F. Moeyes. Te vens werd een keuze gedaan uit de sollicitanten, die zich hadden aangemeld! als z.g. losse a-r-beiders: bandeaa- snijder, kafdragea*, water- en stroodiragers. Hierbij viel de keuze op: A. Blokker aan de Langereis, K. Evers, J. O. IJelimse, C. Slik te Schoorl, J. de Ruiter te Heaa-s- broek en P. Kuiper. Voorts werd! aan het best-uur opgedragen te zorgeai voor vea*dere benood'agdheden, voor de verzekering- te gen ongevallen, zoowel van laet vaste als losse perso neel. Door lot-iaig werd uitgemaakt, dat met het dorschen tenMaar gijzelf", vervolgde Bonacieux op den to-on e-ener volkomen goedigheid, „waar hebt gij toch al d'ie dagen' gezeten? Ik heb u; noch- uw vrienden ge zien en- het is toch! niet iaa het slijk van Paa-ijs-, dat gij al het. stof hebt opgedaan, dat Planchet gisteren van uw laarzen stofte." .Gij hebt gelijk, mijn beste Bonacieiox, mij-n varen den en ik laebbeaa eeaa klein reisje gemaakt." „Ver van hier?" „Och, mijn hemel, aaiet meer dan een veei*tig ureaa van hier. Wij he-bbeai den heer At-hos naar de baden vaaa Joa-ges gebracht, waar mij-ne vrienden zijn geble ven." ,.En gij zijt teruggekomen, nietwaar?" hernam de heer Booaacieiox, aan- zijn gezicht de slimst mogelijke uitdrukking gevende. „Een knappe jongen, zooals gij, .verkrijgt geen lang- verlof vaaa zijn minnares en men wachtte u met ongeduld te Parijs terug, nietwaar?" „Op mijn woord", antwoordde -de, jongeling lachende, „ik vertrouw het te eerder aan u, mijn waarde Bona cieux, daar ik zie, dat- men u aaiets» kaaa verbergen; ja, ik word verwacht, en wel met ongeduld, dat verzeker ik u." Een lichte wolk zweefde op het vooa'hoofd- van Bo nacieux, maar zoo- licht, dat d'Artagnan die niet be- anerkte. „En men zal u nu voor uw. spoed] beloonen", ver volgde de w-iookelier aaiet eenige ontroering in de stem, een ontroering, die -d^Artagnan evenmin bespeurde als de voorbijgaande wolk, die een oogenblik tevoren het gezicht van den waardigen man ha-dJ verduisterd. „Och, kom, houdt u n-u maar goed!" zei d'Artagnan lachende. „Maar, wat ik u zeg", hernam Bonacieux, „is alleen om te weten of gij laat thuis zult komen." „Waarom vraagt gij dat, mijn waarde huisheer?" vroeg d'Artagnan, „zijt gij voornemens mij te wach ten?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1