DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 190 Honderd m dertiende faargang. 1911 MAANDAG 14 AUGUSTUS. BINNENLAND. Trekhonden wet 1910» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALRMAARSGHE COURANT. ?J2rTaTvI HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, d!at zij bij be sluit van 12 AUGUSTUS 1911 No. 348 voorwaardelijk vergunning" hebben verleend1 aan J. VERMEULEN, aldaar, tot het uitbreiden eener koffiestroopfabriek, door het plaatsen van een g'asinotor van 6 P.K., ter vervanging- van den bestaanden motor van 2 P.K. in het perceel le Kabelstraat E 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd', G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEG'T, lo.-Secretaris. Alkmaar, 12 Augustus 1911. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van iiotulcrM van hon denkarren in die gemeente, dat de bovenge noemde wet met ingang van I September a s. in werking treedt; dat van genoemden datum af het. aan den HOU DER van een hondenkar zal verboden zijn die te ge bruiken lo. anders dan met inachtneming van de voorscbrif ten omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide; 2o. tenzij hij als houder zij ingeschreven in een re gister, aangelegd door bun college; dat onder hondenkar wordt verstaan een voertuig met één of meer honden bespannen; dat bij de inschrijving aan den houder zal worde i afgegeven een NUMMERBEWIJS dat het den GELEIDER van een hondenkar van bovenvermelden datum af verboden zal zijn die te ge bruiken lo. anders dan met inachtneming van de voor schriften omtrent de bespanning, de betrachting en de snelheid; 2o. zonder voorzien te zijn van liet, zooeven genoem de mim'merbewijs; dat het verboden is als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken lo. kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drach tige of zoogende honden; 2o. nog niet volwassen honden; 3o. honden met eene geringere schouderhoogte dan 60 centimeter, indien zij n a 1 September 1914 voor de kar worden gespannen en 50 centimeter, in dien zij vóór 1 September 1914 vóór de kar, of indien zij onder de kar worden gespannen; dat tot het tuig moeten behooren een borstriem van minstens 4 centimeter breedte van zacht leder, reiken de tot achter de voorpoorten en met strengen verbon den aan een spoorstok, onder de hondenkar vastge maakt tusschen de twee uiteinden van de bowmen, een draagriem van minstens 6 centimeter breedte en een buikriem van minstens 4 centimeters breedte; dat de hondenkar moet voorzien zijn van steunsels, die voorkomen dat zij den hond drukt, wanneer hij in rust is, alsmede van een drinkbak; dat op de kar goed leesbaar moeten voorkomen de naam van den houder en van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de kar; dat een persoon jonger dan 14 jaar geen geleider van een hondenkar mag zijn; dat bij bespanning met aneer dan een hond, deze naast elkander moeten worden gespannen, zullende vóór de kar niet meer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden mogen worden gespannen, in het laatste geval met dien verstande, dat de honden te rekenen van de schouderhoogte, rechtop onder de kar kunnen staan; dat niet meer dan twee personen op een hondenkar mogen plaats nemen, zullende de lading, met inbegrip van den persoon of de personen, op de kar gezeten, zich in evenwicht moeten bevinden en haar gewicht niet zoo groot mogen zijn, dat het trekken bovenmati ge inspanning vereischt; dat de snelheid niet grooter mag zijn dan van een paard in draf. Zy uoodigen houders van hondenkarren uit zich zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 20 Augustus a.s. schriftelijk onder opgave van naam en woonplaats tot hnn college te wen den met verzoek om in het registir te wor den ingeschreven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo.-Secretaris. Alkmaar, 9 Augustus 1911. Mr. J. C. DE MA li EZ O YENS. f De sedert het vinden van het lijk van mr. J. C. de Marez Oyens in den Haag ontvangen berichten beves tigen het vermoeden, dat hij op de hoogte van het landschap, dat hij voor zijn wandeling had uitgekozen, door een beroerte of toeval getroffen en toen in de diepte gevallen is. Behoudens teekenen van den val, bevond het lichaam van den overledene zich in een ongeschonden staat en wordt niets van hetgeen hij bij zich droeg vermist, zoodat de gedachte aan misdaad geheel uitgesloten blijft. Mevrouw De Marez Oyens en de sedert de droevige vermissing bij haar vertoevende familieleden zijn Za terdagochtend naar Den Haag vertrokken. liet. stoffelijk overschot van den oud-minister zal weldra herwaarts worden overgebracht, <Tm op „Eik en Duinen" te worden ter aarde besteld. De begrafe- nis zal vermoedelijk tegen het einde der volgende week kunnen plaats hebben. JOZEF ISRAëLS. f Zaterdagmiddag is' in den Haag Holland's beroemd ste schilder van de 19e eeuw, Jozef Israels, in den ou derdom van 87 jaar overleden- Jozef Israels werdl 27 Jan. 1824 te Groningen gebo ren uit streng geloovige Joodsche ouders die hun zoon bestemden voor Rabbi. Doch zijn buitengewoon sterk teekentalent openbaarde zich spoedig* en de portretten die de jonfee man in zijn vrijen tijd' maakte, waren volgens Groningsche kunstkenners zoo bijzonder, dat vader Israels ten slotte besloot om zijn zoon in de leer te doen bij den destijds beroemden portretschilder Jan Kruseman te Amsterdam. Hij bleef eenige jaren te Amsterdam, werkte daar ook onder leiding van Pieue- man en vertrok, sterk onder den indruk der voort brengselen van de Fransche school in 1845 naar Parijs. Daar schilderde hij onder leiding van Picot, Pradier, Horace Vernet en. Delaroche en volgde den cursus van de „Ecole d'es Beaux Arts." Doch vooral zelf standige studies in het- Louvre brachten hem vooruit. In 1848, juist toen de revolutie in Frankrijk los barstte, keerde Israels naar zijn vaderland! terug- en vestigde zich te Amsterdam. Lang duurde het ver blijf in de hoofdstad niet; hij werdl ziek en ging toen de geneesheeren de zeelucht voorgeschreven hadden, te Zandvoort wonen. Het leven van dei armoedige, eenvoudige visschersmenschen boezemde hem levendi ge belangstelling in. Geheel hersteld en met een por tefeuille vol studies en schetsen keerde hij een jaar later in de stad! terug. Uit dien tijd dagteekenen de schilderijen De Schipbreukelingen, De Gang langs het Kerkhof (in liet Rijksmuseum te Amsterdam), Eerste Liefde, De Wieg enz. In 1863 huwde Israels met de dochter van een rechtsgeleerde uit Groningen: tot 1869 bleef hij te Amsterdam wonen, toen vestifede hij zich te 's-Graven hagc en daar is hij gebleven. In den loop der tijden verwierf de kunstenaar een aantal mèdaljes en vele hooge ordeteekenen. Talrijke schilderstukken van hem zijn in onze musea t-e vin den: in het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum te Amsterdam, in het Museum Mesdag en het Gemeen te-museum te 's-Gravenhage, in Boymans, in Dord rechts Museum enz. Zijn bekendste werken zijn wel: Zoon van liet Oude Volk, Joodsche Huwelijk, Saul en David, Alleen op de Wereld, Als men oud wordt, De Wetschrijver, De Naaischool, Zandvoort-sche vrouwen naar de visch- markfc gaande, Grootmoeder'» Troost, Op de Duinen en het Vrouwtje dat pannekoeken bakt. P. H. HUGENHOLTZ. f Zaterdagmiddag overleed' te Haarlem, na een lang durig lijden, de heer P. IT. IIugenholtz, oud-voorgan ger der 1 rijp. Gemeente te Amsterdam. ELI SE HAIGIITON. f Te s-Gravenhage is overleden mej. Elise Haighton, die, steeds in de voorste rijen heeft gestaan van de strijdsters voor vrouwenki'esrechten, die in het alge meen een groot deel harer werkzaamheden gewijd heeft aan de beweging tot verkrijging van meerdere rechten en verbetering- van de positie der vrouwen in Nederland. Over de vrouwenkwestie, met name over het vrou wenkiesrecht, is in den loop der jaren menig artikel van haar hand! in periodieken verschenen en nog versch in geheugen liggen haar bemoeiingen, om het congres van d!en Wereldlbondl voor Vrouwenkiesrecht, voor enkele jaren gehouden, in de hoofdstad, te doen plaats vinden. Aan de organisatie van dat congres heeft zij indertijd' een werkzaam aandeel genomen. Gemengd nienws. EEN ARRESTANT OVERLEDEN. De Stichtsche Ct. verneemt uit Jutfaas: Vrijdagavond omstreeks vijf uur arresteerde de ge meente-veldwachter Oosterkamp, wegens dronken schap zekeren Hillebrand, schipper van beroep. Naar men in het dorp verzekerde, was Hillebrand iemand die nooit zelfs gebruik maakte van sterken drank; eene verzekering die ook door zijn patroon, den heer Willems, bevestigd werd. Een broeder van den gearresteerde met een zoontje van hem kwamen circa 7 uur op het gemeentehuis vragen of de gearresteerde Hillebrand niet vrijgelaten kou worden. De veldwachter Jacobs' die deze 2 men- schen te woord' stond, verzekerde dat dit niet kon, daar hij niet wilde ingrijpen in de handelingen van zijn collega Oosterkamp. Toen daarop veldwachter •Jacobs in het cachot ging kijken naar den gearresteer de, dacht hij dat deze sliep, doch bij nadere beschou wing bleek dat Hillebrand was overleden. Dr. Idenburg, direct geroepen, kon niets anders dan den dood constateeren. De overledene stond als zeer oppassend bekend en laat een vrouw na met acht kinderen. De ontsteltenis in het geheele dorp is groot en al gemeen heeft men diep medelijden met het op zoo'n treurige wijze getroffen gezin. liet algemeen gevoelen in het dorp is, dat veldwach ter Oosterkamp iemand heeft gearresteerd en opgeslo ten, die niet beschonken, maar ernstig ongesteld' was. Het L. D. heeft omtrent deze zaak inlichtingen in gewonnen van den burgemeester van Jutphaas en de navolgende bijzonderheden vernomen: N rijdagmiddag kwam op den straatweg vóór het dorp een man aanzwaaien, iemand, die op iedereen den indruk maakte van beschonken te zijn. Bij den tol viel de man op dén grond, om na eenige tellen weer op te staan en zwaaiende zijn weg te vervolgen. De veldwachter, die juist aankwam, kende den persoon in kwestie goed' en vroegl hem: „Heb jij soms iets gedronken?" waarop de aangesprokene zeid'e: „Ja." Het bevreemdde den veldwachter wel dat de man dronken was, want men had hem nooit onbekwaam gezien, maar bij deze hitte was het niet onmogelijk dat de man inderdaad wat te veel had! gebruikt. Ook de omstanders hadden volkomen de overtuiging', dat de man beschonken was, zo-oals door hen heden bij een verhoor werd bevestigd'. De man is daarop door den veldwachter meegenomen naar het gemeentehuis, waar hij werd) opgeborgen; niet in het- gewone, cachot, waarin men gewoonlijk dronkaards op-sluit, maar in een ander vertrekje, juist met het oog op het feit, dat men hier niet had' te doen met iemand' die wel méér beschonken werd aangetroffen. De veldwachter hielp dén man schoenen en jas uit trekken en leg'de hem daarna op een soort bed. Om hem het liggen nog wat gemakkelijker te maken, rolde de veldwachter de jas van dén man bij wijze van kus sen op en lag dit onder diens: hoofd. Toen isi de veld wachter heengegaan; eenigen tijd' later vond men den man dood. De veldwachter is dusi klaarblijkelijk onschuldig; niet alleen hij, maar ook ooggetuigen, waren allen in de nieening, dat de bewuste persoon beschonken was. BERGPLAATS VOOR GESTOLEN GOEDEREN. Naar het Nwsbl. Vooruit verneemt, heeft de. politie eenigen tijd geleden in de Bagijnestraat in den Haag een bewaarplaats voorgestolen goederen ontdekt. On der den vloer werden o.a. verschillende gouden en an dere sieraden, messen, enz. gevonden, welke afkomstig zijn van in den laataten tijd! in den Haag gepleegde inbraken. De heele collectie is overgebracht naar hel bureau aan de Nieuwe Haven. DE HAAN GEARRESTEERD. Zooals wij Zaterdag reeds in een telegram meldden, is De Haan, die uit, de gevangenis in 's-Hertogen- hosch ontvluchtte, in gezelschap met zekeren Vermeu len te Antwèrpe-n gearresteerd. De Antwerpsche politie volgde reeds eenigen tijd het spoor van een persoon, wiens signalement over eenkwam met dat van de Haan. Het gevolg* hiervan was, dat deze Vrijdagmorgen werd gearresteerd met J. Vermeulen, die den 20en Juli uit. li-et gesticht te Castricum is ontvlucht. De uitlevering zal langs diplomatieken weg geschie den, hetgeen oorzaak zal zijn, dat De Haan eerst over enkele weken weer zijn intrede doet in de; Bosscher gevangenis. Vermoed1 wordt, dat de vierde uitbreker, Donker, niet d'oodi is, doch in België, eventueel te Ant werpen, zich schuil houdt. Deze beide boeven waren slimmer dan de twee anderen, en zagen meer heil in niet bij elkaar blijven, hetgeen ook het zoeken dér po litie ten zeerste bemoeilijkte. Juist het samenzijn met een anderen Uollandsche uitbreker, is waarschijnlijk voor De Haan nu ook noodlottig geweest. ONDERWIJS' BIJ GROOTE HITTE. Bij circulaire aan de hoofden van de openbare lage re scholen le en 2e kl. hebben B. en W. van 's-Graven- hage te kennen gegeven, dat de thans heerschende hooge temperatuur hun college aanleiding heeft gege ven den distri ets-schoolopziener e.n den schoolarts de vraag voor te leggen, of met- het oog daarop verlen ging der vacantie noodig* mag heeten. Beide autoriteiten zijn van oordeel, dat zoodanige verlenging om verschillende redenen minder gewenscht is te achten. Zij zouden er de voorkeur aan geven, dat het den kinderen in de school gemakkelijk werd) gemaakt en alleen in noodzakelijke gevallen, ter beoordeeling van het schoolhoofd, de school in dé middaguren werd ge sloten. B. en W. hebben zich met die adviezen vereenigd en sluiten zich ten deze aan bij de meening, uitge sproken in het rondschrijven van den toenmaligen Ilaagschen wethouder van onderwijs, d.d. September 1906, dat het voor dé leerlingen ook al is de tempera tuur te hoog om te werken, beter is onder leiding van den onderwijzer hunner klasse gepaste afleiding te vinden dan naar de straat te worden gezonden, of zon der toezicht thuis te vertoeven. Mitsdien zijn de schoolhoofden gemachtigd wanneer Dinsdag a.s. de thans heerschende warmte nog aan houdt lo. den leerlingen voor den middagschooltijd va cantie te geven, wanneer naar hunne meening" de in de school keersehende temperatuur daartoe aanleiding- geeft 2o. in den morgenschooltijd het onderwijs zoo noo dig minder inspannend! te doen zijn door afwijking van den lesrooster, van welke afwijking de omvang aan hunne beoordeeling wordt overgelaten. Ook zouden de klassen, wanneer de school een scha duwrijke speelplaats bezit, beurtelings daar onderwijs kunnen ontvangen. Besloten is thans de schooltijden na de vacantie, welke a.s. Dinsdag eindigt, 's middags 12 uur te doen eindigen zoodat de leerlingen des middags vrij heb ben, altijd voor zoover het hoofd der school dien vrijen middag noodig oordeelt. MENINGITIS. Te Meppel is Vrijdag een kind van bijna zeven jaar aan nekkramp overleden. Raad. In dien tijd waart ge ook nog dikwijls niet op de vergaderingen aanwezig en op de vergaderingen werd door u niet veel gesproken. Ik heb u evenwel leeren kennen als een goed' mensch. Ik hoop dat het u welga. OOK EEN AFSCHEID 1 In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering van een Drentsche gemeente sprak de voorzitter een der ver trekkende leden als volgt toe: Mijnheer X! Gij zijt nog maar kort lid van den ZESTIEN BOERDERIJEN VERBRAND. Zaterdagnacht' ter 12 uur brak te Staphorst een he vige brand' uit in de boerderij van Klaas Russcber. In een oogwenk verspreidde het vuur zich in westelijke richting. Binnen een uur tijdsi stonden zestien groote boerderijen en twintig" hooibergen in volle vlam. De boerderijen waren gevuld1 met hooi, koren, turf en plaggen. Ten gevolge van <3e droogte was er geen wa ter voorhanden. Alleen de Nortonpomp van de boter- fabriek kon wat-er leveren voor de brandspuit. Geluk kig draaide tegen één uur de wind' in zuidelijke rich ting en was toen het g'rootste gevaar geweken. De wo ningen waren alle. verzekerd', doch, zeer laag. Elf ervan waren verzekerd 'bij de Onderlinge Staphorster Verze keringmaatschappij. Van de inboedels werden slechts enkele gered', van den oogst' weinig of niets. Vijf var kens en een kalf kwamen in de vlammen om. Vóór veertien jaar zijn in dezelfde omgeving 23 boerderijen verbrand. DE GESTOORDE AANTEEKENING. Het „Utr. Dbl." schrijft Vandaag gebeurd. Gegeven een aanstaande bruid en een aanstaande bruidegom. Zij woont in Utrecht en bij woont in Duitschland ze zouden vandaag aan- teekenen op het Utrechtsclie stadhuis. En daartoe zou hij heden uit Duitschland aankomen. Groot feest in den familiekring van het meisje, de aanstaande bruid „Wein, Weih und Gesang." 't Coupeetje was besteld, rood-bekleed met gummi banden alles was present, alleen de bruigom was er niet. Eerst werd gedacht aan treinvertraging, wat mogelijk was in deze vacan- tiedagen. Doch de trein uit Duitschland bleek op tijd te zijn, maar waar de bruigom gebleven was, dat bleef* de familie een raadsel, 't Coupeetje kwam voor, ging weer weg, 't was niet noodig. Papa en mama en de kinderen incluis aten de taartjes maar op, want morgen waren ze zuur - en de wijn werd geproefd, alles werd geproefd voor tijdverdrijf, wachtende als men was op den bruidegom. Totdat de klok 4 sloeg vanmiddag; toen was men 't wachten moe. Papa en de bruid gingen naar het hoofdbureau van politie, om aangifte te doen van de vermissing van den bruidegom. Maar het verloren voorwerp bleek al gevonden te zijn. Wat was gebeurd Bruidegom was vanmorgen met den trein uit Duitschland gekomen, met een dorst van de hitte als 'n paard. Was een bierhuis inge- draafd. Had daar méér gedronken dan betamelijk was, was beschonken geworden, had langs de straat gezeild, was z'n aanteekening vergeten, en de bruid vergeten, alles vergeten. Op den Amsterdamsclien straatweg zeilde de vergeetachtige bruidegom zóó geducht, van links naar rechts, dat de politie hem voor een tijdje opborg. Toen ze hem naar z'n beroep vroegen, gaf hij op „bruidegom." Bruidegom ging het cachot inen hij het meisje thuis aten ze inmiddels taartjes en dronken 'ze wijn. Tot 4 uur. Toen kwam de ontgoo cheling bruidegom sliep als een roos, tusschen de kale muren. De bruid smeekte voor den bruidegom de vrijheid terug, papa soebatte meeBruidegom werd aan de zijnen teruggegeven. Maar de gelegenheid tot aanteekenen was voorbij. Dat zal nu heden ge beuren. De bruiloft is mitsdien drie dagen verzet. DE AMSTERDAMSCHE HOOPD-COMMISSARIS. Het „Vaderland" van Vrijdag bevatte onderstaand bericht „Ons kwam ter oore, dat de hoofd-commissaris van politie te Amsterdam, de lieer Hordijk, ontslag zou hebben gevraagd. De juistheid van dit gerucht achtte men aangetoond door het feit, dat de heer Hordijk met verlof is gegaan, terwijl de toestand te Amster dam nog geenszins normaal is. Intusschen konden wij nog geen bevestiging krijgen van het gerucht. Wel kunnen wij als zeker mede- deelen, dat de wenschen van den heer Hordijk zeer sterk gaan in de richting van een ontslag-name." Ter bevoegder plaatse informeerde de Tel., of dit zomer"-gerucht eenige waarheid kon bevatten en buiten beschouwing gelaten mogelijke wenschen, die de hoofd-commissaris koestert, - werd het blad mede gedeeld, dat het gerucht zelf, als zoodanig niet bekend is. Daar de lioofd-commissaris tot 7 September met verlof is, was het de Tel. onmogelijk, iets naders om trent de wenschen van den heer Hordijk te vernemen. EEN DUITSCHE BALLON ONDER SLOTEN GE DAALD Bij den Uitweg, onder Sloten, is Zaterdagmorgen te 6 uur een Duitsche ballon gedaald. Deze daling ging echter met moeilijkheden gepaard. De ballon was afkomstig uit Essen-am-Ruhr en werd bestuurd door den heer Glose en drie zijner vrienden. Toen men wilde landen, schommelde de ballon geweldig heen en weer. Een der heeren ging op den rand staan en sprong zoo op het land. Een der anderen, die in de mand was gebleven, werd zoo dooreengeschud, dat hij het ongeluk had een been te breken. Dr. Volmer van Sloten, verleende de eerste hulp, waarna liet slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd vervoerd. Zijn toestand is bevredi gend. De ballon zelf kwam in een sloot terecht. Mand en ballonwand werden op een boerenkar geladen en naar Amsterdam vervoerd Ook de andere heeren be gaven zich naar Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1