BUITENLAND. STADSNIEUWS. DE KETELONTPLOFFING AAN BOORD DER „GUTENBERG" NAAR AANLEIDING VAN HET ANTWOORD VAN DEN HEER J. F. LUBBE. AI. de R. UIT HOORN. In Hollands Noorderkwartier is dit jaar aan de teelt van zilveruien een belangrijke uitbreiding gege ven. De oogst is bijzonder gunstig en de prijzen zijn hoog. Er zijn bouwers, die bijna zooveel van hun land halen, als het per snees heeft gekost van koop. Iemand te Waarland b.v. plukte 17 baaltjes per snees (442 H.A.), terwijl d'e prijs 5 gulden per baal be draagt. Ook de kool staat hoog in prijs. Witte kool werd in voorkoop verkocht voor 45 g. per snees (400 st.) De haver-, tarwe- en erwtenoogst is in vollen gang en is zeer bevredigend. Door de vereeniging van besturen van afdeelin- gen der H. M. van Landbouw in Xoord-Ho 11 and zullen stappen worden gedaan, om te komen tot de oprich ting van een vereeniging tot het di-ngen van het risi co van vleschkeuringen. In September zal daartoe een gecombineerde verga dering worden gehouden. Ds. F. S. Knipscheer te Grosthuizen ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Zalt-Bommel. is bestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond een nieuw orgaan in het leven geroepen. Het wrak van de „Gutenberg" te Rotterdam Vrijdagavond naar de werf van de firma Burgerhout gebracht. Nadat het daar zonder ongelukken was aan gekomen, werd onmiddelijk een onderzoek ingesteld naar het lijk van den stoker Geil, dat weldra vreese- lijk verminkt in de machinekamer tusschen de krukas gevonden werd. Men hoopt, dat het getal slachtoffers dus bij 6 hlij- ven zal. Echter blijft de toestand van den machinist Muller in het ziekenhuis nog hoogst ernstig. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. De vergadering van den Nederlandschen Protestan tenbond wordt dit jaar te Haarlem gehouden on 24 en 25 October. wekkend zoo'u uitvoering is. Ik breng u dan ook na mens ons allen hartelijk dank." Een daverend ap plaus, zoowel in den tuin als achter de schutting, volgde op deze woorden. ren slotte sprak de heer Maas nog eenige woorden en de avond was voor de patiënten, bij wie hij onge twijfeld nog lang in herinnering zal blijven, ten einde. DE VARKENSMARKT. Er waren heden morgen zooveel varkens op de markt, dat een gedeelte der Kaarsemakersgracht in gebruik moest worden genomen, hetgeen nog nooit is voorgekomen. AGENDA. DINSDAG. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie uur, café Central. Laatste Iterichten. HIT HEER-HUGOWAARD. Heden had alhier de loting voor de Nationale Mi litie plaats voor de onderstaande gemeenten met den navolgenden uitslag: bd. broederdien&t. Ig. =r lichaamsgebreken, id. in dienst. Ileer-Hugowaard. 25 lotelingen. Jb. Barsingerhorn 14 lg. J. Bas 13. N. de Beurs 24. Blank 12. Joh. Ens 11 bd. P. Geuzebroek 23 bd. Jb. Groenveld 25. Groot 4 lg. J. Groot 19. S. Groot 5 bd. P. Hoek 22. Jb. Kostelijk 15. J. P. Laan 10. ,1. Fluister 9. G. Schenk 13. S. Schilder 21. J. K. Schoen 20. P. Schouten 1 bd. Jb. Stam 18 lg. F. E. 1 ak 2. A. Vreéker 7. G. J. Westmeijer 6. P. Wokke 8 lg. G. Smit 17 lg. P. Wennips 16 bd. Broek op Langendijk, 17 lotelingen. Iv. Bak 5. J. Bobeldijk 10. W. ten Bruggencate 12. J. Glas 17. M. Glas 2 lg. G. Kaas 14. M. Kansen 4. G. Koedijk 15 lg. P. Koedijk 1 Jb. Kostelijk 11. W. Leegwater 3. G. Roos 7. K. Timmerman 16. J. Tromp 8. J. Ven 6. I). Visser 9 bd. H. Wagenaar 13. St.-Pancras. 12 lotelingen. A. Booij 5. 0. Groen 8. T. Groen 2. P. Hartman 11. D. Kieft 9. P. Kloosterboer 7 bd. J. Konijn 12. T. Kooij 6. R. Nol 10. T. Ruis 1. W. Ruis 3. D. Visser 4. Oterleek. 5 lotelingen. Fr. Klinkhamer 4 bd. A. Klomp 5. P. Kramer 2 G. van der Veer 1 lg. P. Wester 3. Obdnm. 10 lotelingen. N. Bakker 9 lg. P. Dekker 8 lg. C. N. Edel 2 J. Feit 3. P, de Liaan 7 bd. A. Huiberts 6. T. Leek 10 lg. A. Mak 4 lg. P. v. d. Molen 5. P. Water 1. Hensbroek. 11 lotelingen. J. Bakkum Berkhout 2 lg. M. Commandeur 7 bd. Joh. L. Insing 9. Joh. Jonker 4. P. Klaver 5. J. Schotsman 11. R. Schreuder 6. O. G. DE WARMTE. Te Spijk (Gr.) is de arbeider J. t. W. bij het zichten door de warmte bevangen en tengevolge daar van overleden. Uit Maastricht wordt gemeld, dat alle ingezetenen, gebruikers van de waterleiding, werden aangezegd, zuinig met 't water te zijn, daar men watergebrek vreest. Aan de Prov. Gron. Ct. wordt gemeld, dat onder Paddepoel 40 boeren hebben getracht den dijk van het Reildiep door te graven om water in de slooten te k? ijgen. Toen ze bijna met het werk gereed waren, werden ze door de marechaussees overvallen, die 3 arresteerden. MOORD. 's BOSCH, 14 Aug. Heden morgen om half zeven werd Jana van R., oud 18 jaar, door haar afgewezen minnaar A. V. R., oud 24 jaar, in haar woning te Vueht den hals afgesneden, hetgeen onmiddellijk den dood tengevolge had. De moordenaar heeft bekend. ALGEMEENE STAKING. ROTTERDAM, 14 Aug. Hedenmorgen is een alge- meene staking uitgebroken onder de machinisten en de stokers van alle Rotterdamsche sleepdiensten. Al leen het personeel van de firma Smit Co. nog niet. De eischen zijn f 16 per week, arbeidstijdstijd van 6—6, voor elk uur overwerk 25 en 20 cents. De stag natie is groot. lg- lg- 10 lg. J. Groot 3. O. Kok 8 Wij te 1. Oudknrspel. 11 lotelingen. N. van der Abeele 7 lg. J. Bakker 4 lg. N. P. Brammer 5 bd. P. v. Exter 10. W. Kaag 3 bd. Th. I.eijen 11. P. Paarlberg 1. C. Rijkes 6. J. Schuyt 8 lg. C. M. Winder 9. P. Zut 2. Noord-Scharwoude. 11 lotelingen. C. Breginan 1 id. P. Bruin Jbz. (24 Mrt.) 3 bd. P. Bruin Klz. (31 Oct.) 2. P. Deutekom 6 lg. P. de Geus U. J. Lindeboom 7 lg. P. Moeyes 5. G. J. Pannekeet 10. W. F. Smit 4. II. Stam 8 lg. M. Visser 9. Zuid-Seharwoude. 17 lotelingen. H. Bekker 16. D. Blom 2. R. de Boer 6 bd. J S Bottger 11 lg. C. Dekker 5 bd. H. v. Kleef 9. C Klingeier 14. A. Koorn 13. J. Korver 4. G. Alettes Sz. (8 Juni) 10 lg. G. Alettes Jz. (9 Nov.) 8. J. Sehoorl 3. G. Spaans 7. S. Spaans 12 lg. Th. J. v. d. Vliet 1. W. TT. Woestenburg 17. N. Zijp 15 Bij de gisteren ter gelegenheid van de kermis bij C. Wester alhier gehouden ringrijderij op fietsen, werd door 15 personen deelgenomen. De prijzen die in geld bestonden, werden behaald door P. Koelemij, le pr., UrsemK. Kramer, 2e pr., H.H. Waard: R. Koele- meij, 3e pr., Ursem. Irflui VAN DEN LANGENDIJK. de week van 7 lot en met, 12 Augustus werden aan de veiling te Broek op Langendijk aange voerd 7135 zak aardappelen, 246300 bos wortelen, 109800 bloemkool, 245300 roode kool, 27300 gele kool, 11000 witte kool, 654300 slaboonen, 2469 baal zilver uien. 1178 baal uien en 21899 K.G. augurken, terwijl van de laadplaats aldaar werden verzonden 171 vva gonsladingen g-roenten. UIT St.-PANCRAS. Door de afdeeling Ileer-Hugowaard en Omstreken is evenals te Noordscharwoude, Oudkarspel en Broek op Langendijk ook alhier aan den Gemeenteraad een adres toegezonden met uitvoerige memorie van toelich ting- ter verkrijging van een betere salarisregeling dei- onderwijzers. Zondagmiddag 1.1. is bij het baden in sloot, het 8-jarig zoontje van den heer Jb. dronken. KORTE BERICHTEN. Te Haarlem zijn uit een gesloten kast van de af deeling postspaarbank ontvreemd 2 biljetten van f 25 en twee een-guldenstukken. De diefstal moet gepleegd zijn 25 Juli en 10 Aug. Vrijdag is het gedeelte der in aanbouw zijnde spinnerij der firma ter Kuile, te Enschedé, ingestort. In dit gedeelte, dat geheel uit gewapend beton was opgetrokken, waren, gelukkig genoeg, toen het ongeval plaats greep, geen arbeiders aanwezig. Vrijdagavond ontstond brand in den hooiberg van de wed. K. te Oosterbeek, doordien een vuurpijl, afgestoken door pensiongasten, in het hooi terecht kwam. De hooiberg brandde geheel neer, evenals een schuur. Een hit en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Zaterdagmiddag is in den mond van de Westkous te Rotterdam bij het zwemmen verdronken een 16- jarige glasblazersjongen. Tevergeefs is naar het lijk gedregd. E(:n zooldje van den ploegbaas Evers te Win schoterzijl is Zaterdag onder neervallend paalwerk ge raakt en aan de gevolgen overleden. Te Mildam (Fr.) is de boerderij van de weduwe Hoekstra geheel afgebrand. De oorzaak is het spelen van hare kinderen met lucifers, waardoor een hoop stroo vlam vatte. Haar man bezweek voor een paar weken tijdens het maaien door de hitte. Re politie te Arnhem heeft aangehouden den gérant van het Kurhaus-hotel te Heelsurn, die er van door was gegaan met de kas (ruim f 500). De Arn- hemsche politie heeft hem overgebracht naar Heelsurn Vrijdagmiddag is te Deventer de 23-jarige spoor wegarbeider II. P. bij het baden in een kolk ver dronken. Te Veensluis, bij Heerenveen, is de heer J. IIo- geveen, te Jubbega, met zijn auto in volle vaart tegen de brug gereden. De auto is geheel vernield. De heer H-geveen kreeg beenwonden. Een mederijder werd uit de auto geslingerd, doch kreeg geen 'beduidend letsel. Gisteravond maakten eenige Volendammers in een taxi een tochtje. Van Hoorn komend, kwam bij Buitenhuizen, dicht bij Edam, de auto van een brug af, onderste boven te vallen. Een der inzittenden, een Volendammer, brak zijn linkeronderbeen en werd in het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Zaterdagmiddag werd te Scheveningen, ongeveer 250 meter in zee opgemerkt een cano, die door een plotseling opkomenden Oostenwind en den vloed, met den inzittenden passagier, was omgeslagen. Twee pleizierbooten vertrokken dadelijk naar zee en bevrijden den zeiler uit zijn hachelijke positie. Zaterdagmiddag is te Zandvooit een vlet omge slagen, waarin de heer Voskuil met 8 familieleden ge zeten was. Een van de dames werd bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weer bij. De schipper, Wil lem Keur, die blijkbaar door een van de drenkelingen bij de keel gegrepen wes, is er liet slechts aan toe. Hij geeft bloed op en zijn toestand is niet zonder gevaar. Toen Zaterdag te Doorn een rijtuig van den stal houder L. de Accasialaan opreed, en het huis van den heer G. v. B. passeerde, liep juist een twec-en-half- jarig dochtertje van laatstgenoemde het tuinhek uit. De kleine kwam onder de wielen. Ernstig gekwetst werd het kind bij de moeder binnengebrachthet overleed na eenige uren. CORRESPONDENTIE. Een toeschouwer te Schermerhorn. Wij kunnen geen ingezonden stukken opnemen, waarvan de inzen der ons niet bekend is. Zoudt u zich in dit geval echter niet beter tot de politie kunnen wenden de Kruis- Bus ver- DURE KOOL. 'tls voor den Langendijk en omstreken een voor; deelig jaar. Alle koolsoorten zijn, waarschijnlijk we gens de droogte in het buitenland, enorm duur Witte kool wordt reeds verkocht ad f 25 per honderd, ter wijl per snees H.A.) reeds 45 gulden wordt be steedt. Ook roode en geele kool is zeer duur, ze worden verhandeld van 11 tot 14 gulden per honderd. Zoo komt het spreekwoord weer in toepassingden een zijn dood, den ander zijn brood. VALSCHE AANGIFTE. Een bewoner van Watergraafsmeer deed in Septem ber 1910 aangifte dat hem in „Palais Royal" uit een zijner jaszakken voor een waarde van 11.000 aan dia mant en voor 400 aan bankpapier was onstolen. Thans heeft hij zich bij de politie aangemeld met de ruededeeling, dat hij destijds een valsche aangifte had gedaan en dat hij een en ander had verduisterd. GESLAAGD. De heer K. Hart alhier slaagde te 's Gravenhage voor het examen Hoogduitscli Al. O. akte A. Vom- het examen Engelsch L. O. slaagde te 's Gra venhage de heer S. J. S. Schipper alhier. BENOEMD. Voor het volgende studiejaar is 0. a. benoemd assistent van den hoogleeraar dr. L. Bolk, aan anatomisch laboratorium aan de Universiteit te •sterdam, mejuffrouw A. B. G. Aukes, alhier. Dl I1SCLILAND. Naar de „Berliner Ztg\ am Alit- tag verneemt,, mag men spoedig- de onderteekening van het Duitsch-Amerikaansch arbitrage-verdrag tege moet zien. Dit verdrag zal g-eheel en al overeenkomen met. die welke Amerika met Engeland) en Frankrijk sloot. In Amerikaansclie kringen te Berlijn, gaat het gerucht, dat men in de Wilhelmstrasse, nog- tot voor korten tijd, enkele ernstige bezwaren hadi tegen het te sluiten verdrag. Alen zou daar namelijk de meening toegedaan zijn, dat Duitschlaud zich daardoor abso luut verbinden zou, elk willekeurig geschilpunt aan een arbitrale uitspraak te onderwerpen, terwijl de Ver- eenigde Staten in dit opzicht veel vrijer zijn, aange zien de Bonctesenaat voor elk afzonderlijk geval een beslissing- kan nemen, omtrent de vraag, of arbitrage al dan niet wenschelijk is. Deze opvatting is echter onjuist gebleken. De Engelsche Amerikaanscbe over eenkomst bepaalt 11.1., dat zelfs-, nadat de senaat nauw keurig het geschilpunt zal hebben vastgesteld, de gren zen daarvan aangegeven, niet tot, arbitrage zal worden overgegaan, dan nadat tusschen belanghebbende mo gendheden nadere nota's gewisseld zullen hebben. Een formeel bezwaar van de zijde dér eene of der andere partij is voldoende om het instellen van een' ar bitraal ondterzoek te verhinderen. De Duitsche gezant te Washington, graaf Bernstorff, zou reeds bericht ontvangen hebben, van de Duitsche regeering-, dat zij in principe bereid) is, het verdrag te onderteekenen. Binnen enkele dagen, hoopt deze diplo maat) zich met verlof naar zijn geboorteland) te bege ven. I e Berlijn zal graaf Bernstoff o.a. confereeren met den Amerikaanschen staatssecretaris van Marine en ex-gezant te Rome, George v. Lengerke.-AIeijer, die op het oogen'blik een reis door Europa doet, om zich van de toestanden aldaar opi de hoogte te stellen, en thans nog te Londen vertoeft. Mr. Lengerke-Meijér en diens adjudant, de kapitein ter zee Andrews, hoopen raet toestemming van dén keizer, die den Amerikaan schen staatssecretaris trouwens ook ontvangen zal, de Duitsche staatsman te bezoeken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De apotheker Ma- tansjeh uit1 Agram mishandelde den „can" van Kro atië, I homasitsj, door hem te schoppen en hem stok slagen toe te dienen. De aanvaller werd in hechtenis genomen. De aanranding heeft een politieke beweeg reden. Graaf Khuen—Hedérvary gaf den „can" zijn verontwaardiging te kennen over deze aanranding en ve 11 sellte hem ei" geluk mede, dat hij daarbij geen ver wonding opliep. Uit Weenen wordt gemeld, dat volgens het „h remdenblatt de Oostenrijksch-Hongaarsche regee ring in de eerstvolgende zitting van den Rijksraad een ontwerp over d'e invoering van het lucifersmono- pohe zal ter sprake brengen. I GRIL GAL. Terwijl de, overwegende meerderheid van de troepen trouw aan de republiek blijft, is geble ken, dat het te Lissabon garnizoen houdende 16e regi ment en het te Beja ligg-ende 17e regiment zeer on- betrouwbaar zijn. 18 sergeanten, die schuldig' bevon- den zijn aan samenzwering tegen het staatsgezag, zijn m een vesting opgesloten. Liet grootste deel der on- derofficieren en soldaten van het 17e regiment heeft den kolonel gehoorzaamheid geweigerd om te toonen, dat hij als republikein door monarchistische soldaten niet geëerbiedigd wordt. Een leidér der monarchisten, een vaandrig, pleegde zelfmoord. DR TOESTAND VAN DEN PAUS. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus luiden voortdurend gunstiger. De patiënt is thans geheel koortsvrij. Men kan dezen als herstellen-, de beschouwen. Daar de H. Vader echter uiterst zwak is, zal het nog wel langen tijd duren, eer zijn gezond heidstoestand weer volkomen normaal is. EEN AARDIGE VONDST. Een postbeambte in het Villapark te Grunewald vond op straat een pakket met een inhoudswaarde van 2,300,000 mark. De eerlijke vinder gaf zijn vondst aan het postkantoor af, waar zich spoedig daarop de eigenaar, een rentenier uit Grunewald, vervoegde. De beambte kreeg 500 mark beleoning. BRAND IN DEN ONDERGRONDSSPOORWEG. I 'RJ. Par(js is een wagen van den ondergrondspoor- voor hecren, weg in brand geraakt waardoor een vreeselijke ver- warring ontstond. Een aantal reizigers werd gewond een dame werd uit den wagen geslingerd en daarbij werd haar rechterarm vermorzeld. DE WERKSTAKING IN ENGELAND. Hevige vechtpartijen hebben gisternamiddag te Li verpool plaats gevonden in verband met een demon stratie, waaraan honderdduizend transportarbeiders deelnamen en die groote opwinding veroorzaakte. De politie werd gerequireerd om de straten schoon te vegen, doch werd krachtig aangevallen en met stee- nen geworpen. De bereden politie deed herhaaldelijk charges en vocht, geweldig. De troepen sommeerden de menigte uiteen te gaan en hielden zich gereed' te vuren, waarna langzamerhand dé orde hersteld werd, hoewel hier en daar de schermutselingen voortduur- dne. Dagbladbureaux werden bedreigd. Eén politie agent werdl gedbod. Het station en St. Georges Hall zijn tot hospitaal ingericht. Re koning- zond een telegram aan den board of Trade, waarin hij zijn ingenomenheid betuigde met de beëindiging der staking te Londen en de hoop uit sprak, dat AI a an dag al het werk zou worden hervat. De gemeentetramdienst; te Glasgow is geheel in de war gebracht door de staking van de wagenbestuur ders en conducteurs. Opgewonden tooneelen deden zich voor bij de verschillende remises. Elke remise was door stakers omringd en in verscheiden districten vie len zij eiken wagen aan, dié de remise verliet. De rui ten der wagens werden ingegooid. Omstreeks 20 men- sc-hen zijn gevangen genomen. Een 2000 menschen zijn zonder werk. DE HITTE. ^De groote hitte in Engeland in den middag van j.l. Woensdag blijkt achteraf op sommige plaatsen nog hooger te zijn geweest dan reeds was gemeld. Dicht bij Enfield (even benoordfen Londen) was een tempera tuur genoteerd van 98.8 graden F. in de schaduw. Echter was èu te Greenwich èn te Wokingham een temperatuur van 100 graden F. opgenomen. Dit jaar waren er (tot en met 11 Aug.) te Green wich 4 dagen aangeteekend met een temperatuur van 90 graden F. of daarboven. In 1846 waren er in Greenwich 5 dagen met zulke temperaturen (hoogste 93.3 graden F.), in 1858 1 (94.5), 1859 4 (93), 1868 7 (96.6), 1876 7 (94.0), 1881 4 (97.1), 1884 1 (94.2), 1893 4 (95.1), 1900 4 (94), 1906 1 (93.5), 1911 totdusver 4 (100 gr. F.). De temperaturen boven de 80 grad. F. waren er in 8159 in Juli 21, in Aug. 10; iii 1868 in Juli 20, in Au gustus 7; in 1876 in Juli) 14, in Aug. 10; in 1887 Juli 16, in Aug-. 6; in 1900 in Juli 14, in Aug. 4; 1911 in Juli 17, in Aug. (tot en met den lien) 8. De temperatuur in Duitschland) blijft afwisselen tusschen 86 grad. en 95 graden F. De nadoelen door de warmte nemen de afmetingen van een nationale ramp aan. Dagelijks melden de' bladen gevallen van zonnesteek. Het watergebrek of dreigende waterge brek maakt, overal bijzondere maatregelen noodzakelijk. Alle levensmiddelen worden dtiurder, de weiden, waarvan het gras volkomen verdroogd is, kunnen het vee geen voedsel meer geven. De oogst van aardap pelen is geheel verloren. De vruchten vallen onrijp van de boomen. Volgens het „Tageblatt" zal ook de prijs van het. brood stijgen. De schoolvacanties eindi gen 15 Augustus, maar zijn. verlengd. Allerlei bekende zomerhotels en hier en daar ge- heele dorpen worden vernield) door brand. Vooral in hooger gelegen plaatsen krijgt iedere brand) den om vang van een ramp, omdat, het water geheel ontbreekt. Vele hotels in de bergen worden door hun gasten ver laten, omdat deze zich niet; willen schikken in de strenge waterrantsoenen, waartoe men gedwongen, is. Ook in de onmiddellijke omgeving; van Berlijn komen vele boschbranden voor, die aan de brandweer uit de omliggende plaatsen zware eischen stellen. Gelukkig is de Berlijnsche waterleiding in staat om aan hooge eischen te voldoen. Te Keulen en in andere plaatsen is de sterfte onder de kinderen zeer hoog gestegen. Ook onder de volwas senen komen veel ingewandsziekten voor. Te Sojin- gen is een typhusepidemie uitgebroken. Te Osterodte kregen Zaterdag niet minder dan 16 onderwijzeressen van volksscholen, gedurende de les, een flauwte. Te Goldap stierf één arbeider ten ge volge van een zonnesteek, terwijl twee: andere daar door verlamd' werden. De hitte is in Frankrijk zoo groot, dat vele Parijze- naars, die anders pas in September naar zee en de bad plaatsen in de Pyreneeën trekken, thans reeds op reis gaan, zoodat de Orleansmaatschappij zich reeds de vol gende week Zaterdag- genoodzaakt ziet den dienst van de z.g. „Cöte Basque Express te doen in in aanvangen. Ingezonden Stukken. tot het Am- HENRI WIJNMALEN. De vlieger Henri Wijnmalen zal een vliegtournée door Nederland maken. Alle provinciën zullen door hem bezocht worden. STRENGE WINTER? In de Meierij (N.-B.) zitten de eikeboomen dit jaar vol eikels, in langen tijd hebben er zooveel niet aan gestaan. Ouden van dagen voorspellen daar steeds een stren gen winter uit. 't Is te hopen, dat deze profetie maar niet uitkomt, want anders zou het over eenige maan den wat kunnen worden. VRIJZINNIG DEMOCRATISCH ORGAAN. „Land en Volk" zal naar de N. R, Ct. meldt - overgaan in andere handen. Het zal worden uitge geven als een nieuwsblad voor 's Gravenhage. Mr. Marchant treedt als hoofdredacteur af. Voor de bevordering en verspreiding der vrijzinnig- democratische beginselen wordt eerlang door het hoofd- ALUZIEKUITVOERING IN HET ZIEKENHUIS. De directeur van het Stedelijk Aluziekkorps, de heer II .A. Maas, kwam onlangs op de aardige gedachte om eens een muziekuitvoering- te geven voor het Ge meente-Ziekenhuis. De leden van het corps stemden met deze gedachte in en in overleg met de directrice van het Ziekenhuis, zou de uitvoering den 5den dezer plaats hebben. De toestand van eenige patiënten was toen echter zoo, dat het concert niet kon doorgaan, wat tengevolge had, dat het Zaterdagavond, den 12en, werd gegeven. Toen het corps met den directeur arriveerde, stond alles in goed'e orde gereed, terwijl voor ieder een ver- versching was klaar gezet. Klokslag 7 uur deden zich dt? GPist© toonen der muziek kooren. Toen de ouverture ..Prinses Juliana", gecomponeerd door dén heer H. A. Afaas, geëindigd was, kwam de directrice naar voren met een patiëntje van 17 maanden op den arm, dat een bouquet in de kleine handjes hield, welke den heer Maas werd aangeboden. De heer Alaas, door dit blijk van waardeering zeer getroffen, bedankte de directrice en de kleine recht hartelijk. Kwart over acht was het concert afgeloopen en we derom nam de directrice het) woord namens de patiën ten en de zusters en dankte den directeur en het corps voor den schoonen avond, zoo belangeloos ven. „Gij kunt u allen voorstellen", zeid© zij o. a., „wat deze avond voor de zieken is geweest. Onder u zullen er misschien ook wel zijn, die hier al eens verpleegd werden, zij vooral kunnen weten hoe genotvol en op- gege- A Af E RIKA. Ken telegram uit Guayaquil meldt, dat president Alfaro," die tengevolge van een politiek geschil is afgetreden, thans de wijk heeft genomen in het Chileensche gezantschapsgebouw. Friele, de voor zitter van den Senaat heeft het uitvoerend gezag op zich genomen. De commissie uit den Senaat- voor de buitenland- sche betrekkingen is het eens geworden om de ratifica tie aan te bevelen van d;e Engelsch-Amerikaansche en h ransch-Ainerikaansche arbitrageverdragen, zoodanig gewijzigd, dat het artikel, waarbij aan de Yereenig-de Hooge Commissie het recht wordt toegekend! te bepa- len welke kwesties onder de voorwaarden van het ver drag vallen, er uit' wordt gelicht. De president heeft de commissie er mede in kennis gesteld, dat hijzelf zijn uiterste best in den Senaat zal doen om de opneming van dat artikel te verzekeren. MAROKKO. De correspondent van de „Matin" te j.angei meldt, dat 'eenige stammen Taroedant, de hoofdstad- van het. Soes-gebied, hebben aangevallen om den kaid te straffen Voor de door hem tegenover dé Christenen betoonde vriendschappelijke gezindheid. Gemengde merïedeelingeu. SPOORWEGONGELUK) IN ITALIë. Volgens een telegram uit Alilaan reed gisteren Lodi, een personentrein op een goederentrein. Dertig personen werden bij deze botsing gewond, waarvan 20 zeer ernstig. DE CHOLERA. Te Alons is gisteren een vrouw aan „cholera nostras" overleden. Gisteren werden S3 cholera-gevallen geconsta teerd te Ivonstantinopel, waarvan 24 met. doodelijken afloop in de wijk Hashor. bij Elkaar niet begrijpen geeft, aanleiding tot misken ning. Dit zou de heer Lubhe-betreuren, omdat zoove- len in t dagelijksch leven vrienden zijn, ook al staan ze in politieke of godsdienstige richting- lijnrecht te genover elkaar. Alij dunkt iedereen kan zich bij die uitspraak nederleggen, en daarom waag ik het mijner zijds^ te trachten tot dit lofwaardig streven, elkaar te begrijpen, iets bij te dragen. Vooraf echter consta teer ik met blijdschap, dat- de heer Lubhe en ik het betreffende „het opofferen van persoonlijk inzicht" roeiend eens zijn, daar wij beide tot de conclusie geko men zijn, dat dit in het dagelijksch leven vele malen voorkomt, zelfs, volgensi de heer Lubbe wel in elk huishouden. Iets specifieks katholiek is dit dus niet, en mag dus beschouwd worden als iets, wat in een strooibiljet zeer goed' had1 kunnen gemist worden. Dat ik de namen noemde van de heeren Fortuin en Cloeck, had geen afzonderlijke reden. Hunne woorden werden door mij gebezigd' in verband) met het feit, dat de vrij zinnige kiesvereeniging „Eensgezindheid" het stichten van confessioneele vereenigingen acht uit den booze, de heer Fortuin eveneens vrijzinnig, zegt, ik zie geen' leden de Flanze niet op te richten, en d'e vrijzin nige heer Cloeck getuigt: iedereen heeft er recht toe, dus ook een katholiek. Nu kan 't zijn, dat mijn be-' gripscapaciteiten ten deze niet genoeg ontwikkeld zijn, doch die drie verschillende uitspraken, acht ik niet met elkaar in overeenstemming. In het tweede gedeelte van mijn betoog, zooals de lieer Lubbe het noemt, worden een viertal punten op genoemd, die ik niet zou hebben begrepen, als gevolg- waarom Z. Ed. veronderstelt, da tanderen ze evenmin zullen snappen. Dit tracht de heer Lubbe te verhel-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2