s¥Tïïsn1"eTW"K BiriTEIVtAKtLO; AGENDA, Aug. TER AARDEBESTELLING DE MAREZ OYENS. commissie te benoemen, die de rekening zal nazien. üe notulen werden daarna vastgesteld. De heer J. Oudt, nieuwbenoemd lid, ter vervanging van den heer C. Schouten, legde daarna in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna hij door den voorzitter en de overige leden werd gelukge- wenscht en zitting nam. De heer Oudt: „Mijnheer de voorzitter, gaarne wenschte ik nog eenige inlichtingen omtrent het vast stellen der notulen. Zooeven kon ik dit niet doen, uit vrees dat mij als nog niet beëedigd-lid het woord zou worden ontnomen. Volgens een der artikelen hou- 'den B. en W. zich bij de vaststelling der rekening bui ten stemming. B. en W. bieden den raad' de rekening aan ter vaststelling." De -voorzitter: „B. en W. stemmen bij de vaststel ling als leden' van den Raad." De secretaris fluisterend tegen den voorzitter: „Hij heeft gelijk." De heer Oudt: „Ilc zou B. en W. willen aanraden voorzichtig te zijn bij de samenstelling der notulen. Blijkens de discussie hebben de heeren Hille en Stam de rekening niet goedgekeurd en daarvan staat in dé notulen niets vermeld." De voorzitter stelde daarna aan die orde de bespre king van een dokter, hij zeide vooraf dat er eén solli citant was geweest, die zich echter na het verkrijgen der inlichtingen teruggetrokken had. De heer Koppen: „We zouden 't best doen maar eens een paar maanden te wachten met een nieuwe oproeping." De andere heeren: „Ja dat zal wel moeten." De heer Oudt: „Wanneer worden de examens voor arts gehouden? Daarbij zou ik willen voorstellen het salaris op 1000 te brengen en na 2 jaar te verhoogen en mocht dan na eenigen tijd de dokter het hier goed krijgen, dan kon het salaris wel wat verminderd wor den." De voorzitter: „De heer Oud-t heeft pas den eed afgelegd, wij reeds lang, en nu vraag ik: Is 't nu in 't belang der gemeente, een dokter op 1000 te nemen wijl men er onlangs een kon krijgen op 600?" De heer Oudt: „Goede waar moet duur worden be taald; een dokter op 1000 tractement zal ongetwij feld langer blijven." De heer Hille: „Het voorstel van den heer Oudt komt me niet ongeschikt voor, overigens kan ik mij wel vereenigen met het uitstellen eener oproeping." Ook de heeren Oudt en Stam vinden het uitstellen eener oproeping goed1 mits dat uitstel niet zeer lang, b. v. 6 maanden zal duren. De vijfjarige herziening der gemeentelijke strafver ordeningen gaf tot geene besprekingen aanleiding en werd vastgesteld conform het voorstel van B. en W. Op de vraag van den voorzitter of de heeren de re kening financieel kunnen goedkeuren, zooals ze in de vorige vergadering is goedgekeurd, antwoordden de heeren Hille ën Stam ontkennend, terwijl de lieer Oudt zich eerst buiten stemming hield. De heer Oudt zeide daarop, „dat hem uit de uitvoe rige verslagen in de couranten is gebleken, dat de hee ren Stam, Hille en de Geus zich niet met de rekening- konden vereenigen. Zoo waren b.y. over den bouw van het telegraafkantoor inlichtingen gevraagd en niet vold-oendc beantwoord. Het bouwen van den telefoon cel is voor rekening van het rijk." De secretaris: „Behalve dit en dat." De heer Hille: „Dat dit- en dat is dan zeker alleen voor Ursem van toepassing; te Warmenhuizen kostte die cel pl. m. 40 welke door het rijk werden betaald en wat kost die cel hier voor de gemeente?" Verder vroeg de heer Oudt inlichtingen omtrent de eompasitie-gelden. De secretaris: „Die post is jaren geleden door Ge- dep. Staten goedgekeurd, na door den raad te zijn vast gesteld." De heer Oudt: „Och, in de meeste gevallen zullen Ged. St. dergelijke dingen wel goed' keuren, wanneer de raad of B. en W. dit voorstellen." De secretaris: „Het is inderdaad goedgekeurd. Dat de raad er nu bemerkingen over maakt, is wat anders, de rekening is administratief goed," De heer Oudt: „Zeker, al staan er een paar elven meer op, dit doet er niet toe, de optellingen e. d, zullen wel goed zijn." De secretaris„Gedep. Staten stellen de rekening definitief vast, de raad) doet dat slechts voorloopig." De voorzitter: „Kunnen de heeren de rekening nu finantieel goedkeuren, zooals ze den raad' is aangebo den en onlangs administratief is goedgekeurd?" De heeren Hille, Stam en Oudt: „Neen!" De voorzitter: „lk sluit de openbare vergadering.' Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, heeft de heer J. Commandeur reeds officieel te kennen ge geven, dat hij als wethouder en lid van den raad dezer gemeente bedankt. UIT UITGEEST. Heden slaagde te Utrecht voor apothekers-assistente Mej. H. van Thijn alhier. UIT HARENKARSPEL. Vc-or eenigen tijd werd op initiatief van het bestuur der afd. Sint Maarten van de Noordhollandsche veree- niging het Witte Kruis besloten pogingen aan te wen den om voor gezamenlijke rekening voor Sint Maarten er. H arenkarspel een wijkverpleegster-huisbezoekster te krijgen, Nadat de leden van de afd. Harenkarspel zich ten gunste van dat plan hadden uitgesproken, werd in de gemeente eene circulaire verspreid, waar op de ingezetenen hunne geldelijke bijdragen konden tnededeelen, terwijl het voornemen bestond voorts en kele besturen, belanghebbenden en belangstellenden in wijkverpleging eveneens eene bijdrage t-e verzoeken. Het resultaat van de inteekening door de ingezete nen van Harenkarspel is echter van dien aard, dat het Bestuur van de afd. van 't Witte Kruis gemeend heeft bij de verschillende besturen niet om bijdragen te be hoeven aan te kloppen. De zaak der gezinsverpleging- is daarmede vooreerst althans van de baan. Den 14den dezer werd onder voorzitterschap van den heer W. de Jongh te Bergen, de gewone jaarverga dering gehouden van het Begrafenisfonds, opgericht te Eenigenburg. De rekeningen over 1910 aan de or de gesteld, werden goedgekeurd en wel die van het Be grafenisfonds, ontvangsten 3925.545, uitgaven 3710.65, batig saldo 214.89°, die van het- fonds van toelage, ontvangsten 239.89°, uitgaven 110.33°, ba tig saldo 129.56. De heer A. Blad te Harenkarspel, als commissaris aan de beurt van aftreding, werd1 herkozen. UIT DE SCHERMER. Maandagmorgen ontstond er brand in de boerenplaats van den heer Z. gelegen aan de Zuidervaart in de Schermer. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Het broeien van het hooi was de oorzaak van dezen brand. Daar men vreesde door het spitten den brand niet te kunnen voorkomen, had men reeds tijdig huisraad en inboedel naar buiten gedragen, zoodat dit gespaard bleef en alleen het huis en het hooi een prooi der vlammen werden. UIT WINKEL. Naai- inca ons mededeelt zal zich in deze gemeente -een tweede geneeskundige vestigen en wel met Sep- ember a.s. PAARDEN ËN VLIEGEN. - Gistermiddag maakten een heer en dame zich bij zonder verdienstelijk jegens de paarden voor de stati- oneei'ende rijtuigen op het Lange Voorhout in den Haag. De dieren hadden een vreeselijken last van de vliegen en de koetsiers waren niet bij machte hun paarden er tegen te beschermen. Noch netten over de hoofden noch takken hielpen. Met creoline wisten bo vengenoemde dierenvrienden, door de hoofden en bors ten hiermede te bestrijken, de geplaagde paarden van de vliegenplaag te verlossen. Het verdient navolging. EEN ONREGELMATIGHEID BIJ DE LOTING. Sinds eenige weken is in de Militiezaal te Amster dam de jaarlijksclie loting" voor de militie aan den gang. j Naar wij vernemen is daarbij aan het eind der vori ge week een ernstige onregelmatigheid ontdekt, Er kwam namelijk voor de tweede maal het nummer 8548 uit de bus. Het is niet onmogelijk dat, als gevolg daarvan, heel de loting vernietigd wordt. (Het Volk). Wij hebben ons naar aanleiding van dit bericht schrijft het Hbld. gewend! tot den militie-commissaris- te Amsterdam, den gepensionneerdlen kolonel S. A. Lutz. Deze deelde ons mede, dat het heele geval neer komt op. een schrijffout en dat er van het trekfrep van tweemaal hetzelfde nummer geen sprake is ge weest, DE WARMTE. B. en W. van Breda hebben, wegens de warmte, de vacantie van eenige scholen, waaronder de ambachts school, niet een halve week verlengd. DE HAAGSOHE RAAD. In de gisteren gehouden zitting van d,en gemeente raad is besloten alle nieuwgekozen raadsleden tos te laten met uitzondering van den heer Scbalpkamp (a.-r.), op grond dat bij de hertelling gebleken is, dat deze een niet voldoend' aantal stemmen heeft behaald, De vergissing is begaan in het zevende stemdistrict van kiesdistrict I. Voorts is op voorstel van den heer Hoejenbos (S. D. A. P,) besloten een commissie adl hoc van 5 leden te benoemen, die een onderzoek zal hebben In te stellen naar de verrichtingen van het bureau in het zevende stemdistrict en naar alles wat met deze stemming in verband staat. KORTE BERICHTEN. Het achteloos wegwerpen van een lucifer was oorzaak, dat Zondagmiddag te 's Heerenberg de Israë- lietische begraafplaats geheel kaal gebrand ia. Gisterochtend wilde zekere Van Asselte, oud 18 jaar, wonende te Weesp bij de Kruislaan te Water graafsmeer op de Gooisehe Stoomtram springen. Hij viel en hem w.erd het rechterbeen afgereden. Te Wijk aan Zee is Zondagochtend een ongeveer 23-jarig jongmenseh, die met een gezelschap van 10 personen uit Amsterdam aldaar den dag zou doorbren gen, bij het baden in zee afgedreven en verdronken. Een zijner vrienden begaf zich te water en bracht hem op het strand. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Te Spakenburg (geni. Bunschoten) is tijdens de afwezigheid yap den predikant, dr. Sijbesma, in de pastorie ingebroken en appig geld ontvreemd. In den Grooten IJpolcfer is in den Vroegen mor gen ingebroken bij den arbeider J. van der- frinden, terwijl de man reedsj paar zijn werk was en vrouw en kinderen nog- sliepen, yopr een 80 aan sieraden enz. is ontvreemd. Een brutale inbraak heeft er gisteren piaats gehad ten huize van mej. de Wed, Smit te Velsen. 5fet strijkijzers heeft men bovendien verschillende goederen kort en klein geslagen, een antiek buffet, antieke bekers enz. Als vermoedelijke daders zijn drie Beverwijkers aangehouden, Te Bocholt zijn gisteren twee kinderen van de weduwe Muncken onder een zandberg bedolven en levenloos opgegraven. -pe Lyons heeft uit het wrak van de Lutine op gehaald elf Spaap,sche matten en wat allerlei. Te Utrecht is in bef Universiteitsgebouw in de Wittevrouwenstra&f een Friescfrn bjbjjotheek geopend, de eerste buiten Friesland. Zje bevat tai yap de besjte Fiiesche boeken, waaronder zeer kostbare. GOED AFGELOOPEN, Hedenmiddag reden twee rijtuigen, die elkaar op de Laat passeerden, elkaar aan, wat ten gevolge had, dat een der paarden op hoi sloeg. Gelukkig kwam het te gen een boom aan, vlak voor d,e ruiten yan het kleeder- niugazijn van den heer Cloeck, waardoor het int stil stand' werd gebracht, Pen dame en een heer, die iij. het rijtuig zaten, sloegen door den schok er uit, zonder zich evenwel ernstig te bezeeren. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisteren had) de stemming plaats voor de verkiezing van een lid van den Raad voor district III, daar dp heer F. H. Ringers, die zoowel in district I als in district III gekozen was had verklaard voor district I zitting te zjillpn nemen. De uitslag was, dat uitge bracht werden 711 geldige stemmen. Hiervan verkre gen de heeren A. G. den Boesterd) (A.-R.) 339 stem men, J, Cloeck (V.'-D.) 248 stemmen en J .A- B. Fe- nijn (S. D.) 124 stemmen. Er moet. dus een herstem ming plaats hebben tusscben de heeren A. G. den Boesterd en J. Cloeck, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Utrecht door ds. P. J. Glasz te Arnhem, vroeger alhier. ZELFMOORD Hedenmorgen om ongeveer 8 uur groote ontstelte nis op het politiebureau alhier. Een meisje kwam zeer onthutst daar binnen, zeg gende „meneer, hier heb ik een strooien hoed, een wit front, een strik, een das en een wandelstok. Ik heb dat gevonden op een bank in de Wilhelminalaan en ik zag niemand," Twee politie-agen-ten, het- ergste vermoedende, gin gen, zoo vlug ze maar penigszins konden naar de plaats des onheils. Ze hadden zeker wel een mes bij zich om een touwtje door te snijden. Bij hun komst in de laan ze keken steeds naar de toppen der boomen kwam er een heer op een fiets als een beer geleid aan een stevigen riem do,or een anderen fietsrijder, aan en zeide zeer vermoeid van zijn fietsoefening en zeer ontdaan bij dp gewaar wording dat zijn plunje was ontvreemd: Dat freft goed, ik zocht juist naar U, ik heb djt en d'at op de bank gelegd en dat is gestolen." „Zoo", antwoordde de agent, „ook voor ons komt onze ontmoeting goed van pas, want dat zaakje ligt op 't bureau en wij zochten nu naar u." De dood-gewaande een heer van buiten die in de vroegte een fietsles nam, kreeg weldra zijn hoed, das enz. weer terug op 't bureau. Hij heeft de eerlijke vindster een belooning gegeven en zal zeker een vol genden keer voorzichtiger zijn. VOETBAL. Weldra ia 1 het voetbalseizoen 1911'12 een aan vang nemen. Alcmaria Victrix zal dan weer uitkomen in de Westelijke Tweede Klasse. In deze klasse spelen thans 24 vereenigingen, verdeeld in 3 afdeelingen van 8. Alcmaria zal spelen in de Afd. C. met de volgende vereenigingen :U. V. V. Kampong en Hercules (Utrecht), Adelborsten (den Helder), R. A. P. en Volharding (Amsterdam) en Victoria (Hilversum). Ook heeft Alc maria ingeschreven voor den Ned. Voetbalbeker, waar van de eerste ronde zal gespeeld worden 3 September e.k. De loting voor deze ronde moet echter nog plaats hebben, De indeeliug der Westelijke Derde Klasse, waarin de voetbalvereeniging „Holland" zal uitkomen, is nog niet bekend gemaakt. t HET JUBILEUM VAN DEN HEER P. FELLINGA. Heden herdenkt een welbekend stadgenoot, de heer Pieter Fellinga den dag waarop hij yóór g5 jaar als agent van politie te dezer stede in dienst trad. De beer Fellinga werd den 3den Mei 1851 te Am sterdam geboren en genopt daar het Jager onderwijs. In 1869, dus op 18:jarigen leeftijd ging hij als fuselier naar Indië. Hij nam daar aan verschillende krijgsver richtingen deel, waaronder als de voornaamste mag vyordeu genoemd, het innemen van den Kraton, waar na dan ook spoedig" zijn aanstelling tot sergeant volg de. Zijn borst is dan ook versierd met de zilveren me daille voor 24-jarigen trouwen dienst, het kruis voor belangrijke dienstverrichtingen en met de Kratan-mp- daljft, In 1881 keerde hij naar Nederland terug in het ge not van een voortdurend gagement met de zeer bijzon dere vermelding op zijn paspoort: „Deze onder-officier moet ten allen tijde bij reënga- gement in zijn rang weer worden toegelaten." De heer Fellinga vestigde zich toen te Amsterdam ep trad daar in het huwelijk, waardoor hij besloot niet meer naar Indië terug te keereii. Militair in zijn hart, yond frij geen behagen in het burgerlijk leven en zocht hij epn betrekking hij de po litie, waarin hij in 1886 slaagde toen den 15dep Au gustus zijn aanstelling tot agent van politie alhier plaats had. Van algemeene bekendheid mag het heeten dat hij de schrik is van alle boosdoeners en dank zij zijne be kende speurzin menig, aanvankelijk onbekend, misda diger zijn straf niet deed ontloopen. Hij staat zoo werd ons van bevoegde zijde mede gedeeld zeer hoog aangeschreven bij zijn meerderen ën werkelijk kan frij, goq yeyklaardpn fij, ju pienlg op zicht als voorbeeld voqr anderen worden gesteld. Dat dit jubileum piet onopgemerkt yoorbij zou gaap was te verwachten. Om 12 uur werd de jubilaris dap ook met een auto yap dpi; freey Scfrenperfrorn yan zijne woning afgehaald en door dep heer Sepp, Inspect, yap politie, en den volontair bij de politie, den heer Schreuder, naar het politiebureau gebracht, waar hij werd opgewacht door het geheele politie-corps met den commissaris, den heer van Griethuysen aan 't hoofd. Ngdaf dp heer Fellinga had plaats genomen in het keujdg met bfrmmpn pn groen vergierde locaal ypqr den wachtcommandant, sprak de freer Griethuysen hem toe met ongeveer de volgende woorden; „Geachte jubilaris, het is lieden een zeer gewichtige dag voor U, een dag die onder uwe collega's en zeker ook bij u reeds lang verbeid was. 25 jaar is het geleden dat u bij de politie alhier werd aangesteld. 25 jaren moge lang schijnen wanneer mep ze nog moet doorbrengen, wanneer ze eenmaal zijn afgelegd wp sprefren uit ondervinding gelij ken ze niets. „Ongetwijfeld denkt men op een feegt als dat van u van hedpp aan de dagen van yroeger." j§PF. schetste cjaarria dep levensloop yan den jubila ris wat betreft zjjp dienst bij fret 'Nedpylandscfr-Ipr discfr leger, waaruit ten duidelijkste bleek dat d'e jubi laris zijn taak steeds nauwgezet uitvoerde en ten allen tijde had' getoond dat plicht zijn beste vriend was. Vervolgens zeide de heer Griethuysen: „Wat Uwe dienstvervulling bij de politie alhier betreft, daarover zal ifr dp,or mijn betrekkelijk kort verblijf alhier weinig kunnen zeggen, Afrgg1} mag ik zeggen, dat toen ik bij de aanvaarding mijner betrekking imj frij den heer burgemeester dezer gemeente vervoegde, deze mij ver klaarde: de agent Fellinga is een uitstekend, nauwge- Zpt ambtenaar, die de waarneming zijner betrekking alf zijn heilige plicht beschouwt. En nu is fret mjj aangenaam ïti 't bijzijn uwpr collega's te mogen getui gen; het i,s mij in alle opzichten' gebleken, dat daar mee piet§ te v.eel was gezegd. Ik heb u steeds' lëere'n kennep al§ een ijverig nauwgezet ambtenaar, die tijd noch moeite spaarde pip dp politie in de volle bpteekp- nis van het woord hoog te houden, Toen uw collega Kooman mij voor eenige dagen uw jubileum berichtte en mij mededeelde dat' het in 't voornemen lag u een lamp als cadeau aan te bieden, kon ik mij daarmee volkomen vereenigen, want in de zen tijd waarin ieder naar verlichting streeft, is een lamp pen der beste middelen die dé verlichting kan hefpen beyordpren. Ik hoop waar ik ook namens uwe collega's u deze lamp overhandig, dat u, wanneer u eenmaal door hoogen ^ouderdom, wat- igder te wachten staat, uw pptslag- zul) nemep, dan nog lang genieten kunt yap de zoo yyelyfrdjepde rust en nog lang yan het licht dezer lamp zult kunnen profiteerep, piet' een aan gename herinnering aan dezen voor u zoo gewicfrtigen dag', maar nog meer, dat gij nog vele jaren na vol brachte dagtaak in 't genot van het licht van dit ca deau zult kunnen genieten van de rust in 't bijzijn uwer fapiilie. Ik geloof dat ik de tolk ben van al de bier aanwezi gen, wanneer ik ten slotte u dij padeau aanbied met de beste wenscfren bij de herdenking van uw jubileum ondpr dp piting van de hoop dat u er lang gebruik van zult mogen maliCfl," (Applaus). De heer Fellinga zeide daarop; „In tegenwoordig heid mijner collega's betuig ik u mijnen frartejijkeu dank yopr de mij gebrachte hulde. 25 jaar moge lang schijnen bjj hef begin pppey loopbaan, wanneer men echter het veryullen der plicfrtpn ip het afleggen der levensbaan opgelegd, nauwgezet opyaf dan is dp taak niet zwaar, de tijd niet' lang, Namens mijne vrouw en verdere familie zeg ik u al len mijnen hartelijken dank voor de mij gebrachte hul de en ik hoop dat te zijner tijd die genoegdoening u te beurt moge vallen, welke mij heden zoo ruimschoots gewerd. (Applaus). Namens dé agenten wenschte de agent Kooman den jubilaris nog eens geluk onder aanhaling der redenen dje tot- dep aankoop der keurige lamp noopten. Nadat de heer Fellinga a} de agenten de band had gedrukt ep nog eenigen tijd in de framer yan dep com missaris had) Vertoefd, werd hij op dezelfde wijze als waarop hij gekomen was, naar zijne woning terugge bracht. Wae fri.erme.e fret meer officieels gedeelte yan fret feest afgeloopen, het nippr jntieme, fret huiselijke feest, nam toen een aanvang en wprd zeker niet fvej.- nig yerhoogd Aoqv dp overtuigende bewijzen van hoog achting en waafdeering die den jubilaris in dep mor gen frad mogen oudpryipdpu. Zeer velen kwamen ip dep Ipop yan den dag- den ju bilaris gelukwenschen, waaronder wp mogen noenipn do burgemeester, de commissaris en de Inspecteur VUU Politie, de Subst.-officier van Justitie Mr, Hane- graaff, de Ambtenaar bij het Openbaar Ministerie aan het Kantongerecht mr. Steenlaek. Kortom, de heer Fellinga heeft met zijne familie onder een schat van bloemen en palmen dezen voor hem zoo gewichtigen dag herdacht op een wijze die zeker lang bij hem in de meest aangename herinnering zal blijven, vooral daar autoriteiten, collega's en publiek zooveel hebben bijgedragen tot deze waardige herdenking van dit zoo belangrijk feest voor, we meldden dit. zoo even, van de schrik der boosdoeners, in welk genre ook, maar te vens ook voor den vriend van plicht en plichtsbetrach ting. En dan van avond, doch we kunnen niet vooruitloo-- pen en komen daarop morgen nader terug. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Willem W., gedetineerd, diefstal, 6 weken guv. met aftrek van preventieve hechtenis. Jan V., gedetineerd, diefstal, 6 maande» gevy Petrus N., gedetineerd, diefstal, 2 maanden gev. Johannes Gerardus Wilhelmus S., gedetineerd, rij wielverduistering, 3 maanden gev. DINSDAG. „Nieuw Leven <eu Orpheus," repetitie voor heeren, 8 uur, café Central. WOENSDAG. 4j— 6. Kinderkoor. 1\9. Zang en Vriendschap, Harmonie. Gem. koor Zanglust, repetitie, 8 uur, Graanhandel. DONDERDAG. Kinderkoor Zanglust, repetitie, 7 uur, Harmonie. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Aug. Medegedeeld door het Koniuklfrk Nederlandscfr Meteorologisch Instituut te De Bilt, OVERZICHT. (Geldig tot den ayopd yan 16 Aug.) In fret gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.6 te Stornoway. De laagste stand van den barometer 745.6 te Riga. VERWACHTING. Matige tot krachtige noordwestelijke tot noordooste lijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk regenbuien, iets koeler. HOOG EN LAAG WATER TF, BERGEN AAN ZËË Hoog water. Laag water. Datum- voorm. nam. voorna, nam. 16 6.59 7.25 3.37 3.48 TE EGMOND AAN ZEE. 16 6.44 7.10 3.22 3.33 laatste berichten. 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. De teraardebestelling van den oud-minister de Marez Oyens had heden plaats op „Oud Eik en Duinen." In den lijkstoet wa ren behalve den vertegenwoordiger van H. M- dp Ko ningin naast de treurendp wpduwe agnwezig dp oud' ministprs van het Kuyper-kabinet Lopff, Harte, Ellis, de ministers Kolkman, De Waal Malefijt, vertegen woprdigera van de ministers van Binnenlandsehe Za ken en Oorlog, de Eerste Kamerleden, de Commissaris der Koningin enz. Ds. Karres las bij het graf een bij beltekst, gevolgd door een lied. Een zoon van den overledene dankte en zeide dat zijn vader naar krachten God, Koningin en Vaderland heeft gediend. TERAARDEBESTELLING JOZEF ISRAëLS. DEN HAAG, 15 Aug'. Ontzaglijk was d'e belangstel ling heden bij de begrafenis van den kunstschilder Josef Israëls, op de Israëlitische begraafplaats. Drie rijtuigen met bloemen volgden den lijkkoets. Rij het graf werd gesproken dpor minister Talma namens de Regeering, door dpn burgemeester en door acht andere sprekers namens verschillende corporatiën. Vooraf had de godsdienstleeraar de Jongh zijn eigenschappen vergeleken met die van Josef, den Onderkoning van Egypte. De zoon van den ontslapene, Isaac Israëls, dankte de aanwezigen, onder wie nog als vertegen woordiger van II. M. de Koningin aanwezig waren jhr. W. Roëll, benevens den minister van buitenlandsche zafrep, ENGELAND. Minister Churchil verklaarde giste ren jn bet Lagerhuis dat de toestand' te Liverpool niet verbeterd was. Gisteren hadden ypr§chillende pgrap- ren en onlusten plaats, vergezeld gaande van aanval len op winkels, fabrieken en particuliere huizen. He) W6S aldus verklaarde Churchil verder -in deze omstandigheden de mpening der regeering, dat dp po litiemacht te Ëdinburg verstprking doqr militairen noodig had. De regeering had' dan ook bevel gegeven om de troepen te Liverpool te versterken. Op een vraag, betreffende de dokwerkersstaking te Londen, antwoordde de minjster, dat hij vertrouwde, dai met het oog op de overeenkomst van j.l. Vrijdag, geen bijzondere maatregelen tot frandhaying van dp orde noodig zouden zijn. De toestand zag er echte; nog piet rooskleurig uit en wanneer het noodig zou blijken, dan zouden pl dp troepen, die de regeering tot haar beschikking heeft, worden gebruikt om de rust te handhaven en de eerbiediging der wet, de vrijheid van den arbeid en de voorziening in levensmiddelen te verzekeren. Minister Lloyd George deelde mede, dat het Lager huis van 18 Augustus tot 24 October op reces zou gaan. BALKAN-SCHIEREILAND. Te Belgrado worden grootache toebereidselen getroffen yoor dp ontvangst van grootvorst Johan Kongtantino\yit8, den aanstagn. den echtgenoot der Servische prinses Helena, die 16 dezer in de Seryiscfre froofdstad aankomf, De groot vorst. ggl tiep dagen te Belgrado vertoeven. De prin ses is pas uit een badplaats teruggekomen en de kroonprins is eveneens pas van een reis te Belgrado terug. De koping zou gisteren terugkomen. Het hu welijk var; fret jonge paar zal 20 dezer te St. Peters burg voltrokken worden in tegenwoordigheid! der kei zerlijke familie. Van het Servische Hof zal of kroon prins Alexander of prins George de huwelijksplechtig heid bijwonen. Prinses Helena krijgt volgens de apa- nagewet een levenslange jaarlijkscfte toelage van der tig duizend gulden. De berichtgever der Politische Correspondent zegt dat het slechts met de grootste moeite gelukt, is voor 't oogenblik in Turkije een kabinetscrisis te voorko men, verschillende leden yap fret frabinet hadden hun vaste voornemen te kennen gegeven af te treden en het was slechts op ernstig aandringen van invloed rijke leden van het comité van eenheid en vooruitgang dat die ministers van hun voornemen afzagen. Maar zij frebben zich toch niet langer: willen verbinden dan tof fret) tjjdstip yan dp frerppening dgr Kapier. Re fra binetscris'is, diereeds' zoo lang dreigt, is dus tijdefijfr verschoven. ZUID-AFRIKA. Generaal Botha is uit Southamp ton naar Zpid:Afyifra teruggekeerd Hij schijnt yopr zijn gezondheid veel baat te hébben geyondpn frjj zjjp kuur in Duitschjand. De „Times" gaf frem een hoofd-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2