DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 192 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 WOENSDAG 16 AUGUSTUS. Herhalingsonderwijs yoor Jongens en Meisjes. Herstemming Gemeenteraad. HI N N E N li A N I), Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSIER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALRMAARSGHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen het herhalingsonderwijs vqor Jongens of voor meisjes wensehen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor hén, die reeds in het vorig jaar aan dit onder wijs hebben deelgenomen op 22, 23 en 24 Augustus ft.s., des avonds van 6 8 uur ten stadhuize. Het herhalingsonderwijs zaj omvatten a, de Hederlandache faal b> het rekenen o, het boekhouden, het handelsrekenen, het inrich ten van eenvoudige administratie d. indien daaraan behoefte blijkt te bestaan, de be ginselen der Fransche, Duitsche en Engelsehe taal e. de nuttige handwerken voor meisjes. Het schoolgeld bedraagt per kwartaalVoor één kind f 1,50voor twee kinderen uit een gezin gelijk tijdig de school bezoekende, per kjnd f f. j voor elk kind meer, per kind f 0.50. ■V oor minyermogenden is slechts de helft en voor pnvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aangifte hef yaccinatiebeyyijs der leerlingen oyer fe leggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'G. RlPBING, Voorzitter. EJONATII, Secretaris. Alkmaar, 15 Augustus 1911. t DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Ifjeswet, ter alge- ïneene hennpis, dat de berntemiuiiig ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in het 3e kiesdistrict, in verband met de omstandigheid, dat de heer F. H. RINGERS Sr., gekozen voor de districten I en III, heeft verklaard voor het le kiesdistrict te willen zit ting nemen, zal plaats hebben op Dinsdag 22 Au gustas a s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Gandidafea gijn BOESTERD, DEN, A. O. CLOECK, J. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens \yettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar." ^lkmaar, 15 Aup. 1911 pe Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. DE RIJKSMIDDELEN. Wat. wij de vorige maand schreven is ook toepasse lijk op de afgeloopen maand zegt de N. Ot,: er yalt weinig bijzonders yan te zeggen omdat de cijfers der yergchillende rubrieken §lechts geringe verschillen aantooneri met de overeenkomstige yan het vorige jaar. Daar er echter verleden jaar rpden bestond om tevreden to zijn over de opbrengst, omdat deze weer hooger was dan Juli van het daaraan voorafgaande jaar, kan men ook thans tevreden wezen, wa-pt we zijn weer met ruim 3 ton vooruitgegaan -een gunstig- saldo, dat nog te méér beteekenis ontleent aan het feit, dat. de altoos zeer wisselvallige successierechten in de afgeloopen maand ruim 4 ton minder opbrach ten dan verleden jaar, Juli 1910 leverde een totaal yan 15.487.990.61V2 op en Juli 1911 bracht het tot 15.701.803.45%. dus 213.902.84 meep. Een vergelijking met verleden jaar Juli wijst een meerdere ontvangst aan voor de grondbelasting van 73.000, de personeele belasting van 200.000, de bedrijfsbelasting van 289.000, de invoerrechten van 30.000, den suikeraccijns van 19.000, den wijn- accijns van 3000, den bieraccijns van 1000, de gou den' -en zilveren werken van 2000, de registratierech ten van 22.000, de hypotheekrechten van 6000, de domeinen van 6000, de posterijen van 85.000, de telegraaf van 38.000 en de jachtakten van 7000. M'incfer leverden op: de vermogensbelasting J If.OpO, het mjjnrecht f 7000, de accijns op gedistil leerd 70.000, de zopt-kccjjns 4000, het geslacht 22.000, de zegelrechten 12.000, de successierechten 431.000 en de loodsgelden 2000, terwijl de pp- brengst der Staatsloterij ongeveer gelijk was aan die van verleden jaar Juli. Op enkele uitzonderingen na, ve-rtoo-nende cijfers yan de afgeloopen zeven maanden pen flinke verhoo ging, vergeleken bij die van het gelijknamig tijdvak van 1910. Meer werd ontvangen uit. de grondbelasting 281.000, de personeele belasting 301.000, de be drijfsbelasting- 460.000, de vermogensbelasting- 279.000, de invoerrechten 327.000, den suikerac cijns 648.000, den wijn accijns 61.000, den bierac cijns I 21.000, den accijns op liet geslacht 14000, de gouden en zilveren werken 8000, de registratierech ten 574.000, de hypotheekrechten 70.000, de succes sierechten 64.000, de posterijen 496.000, de rijkste legraaf 261.000, de staatsloterij 1000 en de loods gelden 105.000. Hiertegenover stond slechts een mindere opbrengst bij het mijnrecht van 7000, den zoutaccijns van 64.000, de zegelrechten van f 90.000, de domeinen van f 44.000 en de jacht- en visseherijakten van 1000 terwijl de accijns op binnen- en buitenlandsch gedistilleerd in de eerste zeven maanden van 1911 juist anderhalve gulden meer op bracht dan in 1910, De eerste zeven maanden van 1911 brachten in het geheel.101.734.207.19 in de schatkist, terwijl in het zelfde tijdperk van 1910 was ontvangen 98.065.686.85. We zijn dus thans 3.668.510.34 vooruit. ISRAëLS' UITVAART. F. L. schrijft in de Haagsche Nieuwe Courant het volgende over de teraardebestelling van den beroemden kunstschilder Israëls: Zoo rust hij dan te midden der d'ooden van het oude Volk hij, die nooit rust heeft gezocht tijdens- zijn Ie pen en die zich zoon van Nederland voelde, vóór alles. Op de mooie Israëlitische begraafplaats, waar de eiken in mineur het fluisterlied der Vergankelijkheid zongen, waar, geschroeid, het gras neergeslagen was tegen den zandigen grond, waarboven de hemel, na Tsraëls' heengaan van aanblik ganscb veranderd, in den vollen praal van wolk- en zonnespel zich uitstrek te, dreigend, nu en dan, vreugdbeloovendi telkens weer. „De hemel, die een Israels ontvangt, kan niet zijn de strakblauwe, zooals wij dien zoo lang hebben aan schouwd. Voor dezen vriend der zeevarenden moest er drift in de lucht zijn en een Noordwesterbries te voelep wezen. Zóó was het. mooi en iu harmonip mef wat ging gebeu ren op den doodenakker. Nie t. ver yan ons bruischte de zee en vlogen wolk- schaduwen over strand en golven. En wij, de vele bewonderaars vap Jfolland's roemrij ken zoon, spraken oyer de wreedheid van het lot, dat hem d'üflr dp warmte deed bezwijken en dat het nu zoo versterkend friscli deed zijn boven zijn graf. Ja, velen waren de bewonderaars van dpn meester, lezamen gekomen op den Israëlitischen doodenakker. Onder hen waren schilders van groot-en naam, waren offieieele personen van hoogen rang, warpn geleerden in kunstgeschiedenis ep hepl epnyoudige menschjes bij wie in huis Israëls had ziften schetsen misschien, of die hem tof model' hadden gediend, waren ook heel ar melijke ï-asgenooten, fier op den grooten Israëliet. Zij hadden hun negotie er aan gegeven. Zij moesten hèm huldigen in rouw en in eerbied, wiens naam immer wordt genoemd, wanneer men spreekt over het Jood- sehe genie. En daar lieten zij hun zaakje voor in den steek. Dp die aflen, in hopte mengeling, wachtten en wach ten. Hélaas! wij hébben een zoo ergerlijke manier om órize groote dooden weg te brengen. Tusschen die vereerders, ernstig en stil, groeide al maar aan de troep nieuwsgierige vrouwen en kinderen en manlijke lanterfanters, die op het kerkhof waren gekomen al léén omdat er wat te (lófsp was. Allengs verdrongen zij pp belangstellenden. Vrouwelijke harteloozen in bonte pakken én met hoeden, die een kakelbonte kakatop Voor een verwante houden zou, gingen op de zerken zitten of vouwden haar stfandstoeltjes opëu en begon- nep een ljabbeltje. Hier en daar, werd een boterham yoor den dag gehaald, een meisje liep spelend rond met twee st.randschoppen, yreeselijke voorwerpen hier op deze plek! 1 Hoi monument voor Sam Verveer werd beklommen door een fotograaf, die er zijn toestel op plantte en nu en dan slungelden wat agenten van politie door de menigte, waa.r niet veel orde in te brengen was door hen. Op den muur aan de Timorstraat, zaten en ston den nieuwsgierige boodschappers yan bakkers, slagers, magazijnhouders,Ze hadden hun rijwielen tegen den muur geleund en. waren er met behulp daaryan pp geklommen. De agenten vondfen dit blijkbaar vol strekt niet storend voor de plechtigheid. Toen eindelijk de stoet de begraafplaats op kwam, geleek deze meer op een pic-nic-veld Jpn op een doo denakker. Dat is onze mapiey, onze allergrootste, onze wereldberoemde mannen te eeren. Gee-n teeken yan rouw en diepgevoelde buide was er van gemeentewege aang-ebracht langs den weg, dien de stoet van Ko ninginnegracht tot Scheveningschen weg had) te vol gen. Er was bij 't sterfhuis veel volk te hoop geloo- pen om de deftige begrafenis te zien. Meer valt niet te zeggen. Wij, nederige bewonderaars van Israels' genie, kon den de groeve niet naderen, waaromheen-de stoet der volgers werd gehinderd door de volstrekt gevoelloos- nieuwsgierige menigte van vrouwen en kinderen, die om een pretje uit waren. Wat daar gesproken werd, hopen wij in onze courant te lezen. Wij waren naar de begraafplaats gedreven door de behoefte Jeel te ne men aan dp treffende epremonie. En we gingen heen, heel stil, hèef droef. Buiten de kerkhofpoort stonden landauers volge propt met bloemstukken, palmtakken, lauwerkransen. Ze waren, naar 't scheen, volstrekt onbeheerd voor 't oogenblik. Vele menschen klommen op de treden, be voelden de bloemen, lazen dp kaartjes en briefjes, die aan de bloemstukken, kransen, lauwertakken hingen, erg blij dat ze nu toch alles van dp begrafenis hadden gezien. Goddank zal 't weldra leeg- wezen op de Israëlitische begraafplaats, wanneer de bloemen zullen zijn verwelkt en er niets bizondeys meer zal te zien zijn aan het graf van den grooten meester, Als dan de lpcht dreigt en de oude ieken hun droeve liederen der vergankelijkheid ruischen, zullen enkele waarachtige vereerders nogmaals opgaan naar den doodenakker en trachten te vergeten, in een stonde van mijmering, het bonte gewoel van heden, om dat graf, dat tegen den inval der koude nieuwsgierigheid niet beveiligd scheen te kunnen worden. ste hulde aan de ontslapene te brengen, die, zooals be kend was, den wensch te kennen had gegeven, in het crematorium te Bremen te worden verbrand, Nadat de lijkkist, die bedekt was met bloemen van verschillende corporaties, o.a. van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, afd. Den Haag, van het hoofd bestuur te Amsterdam, van de Vereeniging Oost en West enz. enz. was aangekomen en deze in den wagon was geplaatst, schaarden allen zich daarvoor, en schet ste de heer Prakken, president van de afd. Den Haag- van Oost en West, in treffende woorden wat de over ledene voor de Vereeniging heeft gedaan. Sedert de oprichting, tien jaren geleden, is zij daarin ijverig werkzaam geweest. Zij is een van degenen, die haar tot. bloei hebben gebracht. Als tweede spreekster herdacht mevrouw Tuyt na mens de Haagsche afd. dér Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht de ontslapene. Met Elise Haighton, zoo zeide zij, i$ een groote figuur van ons heengegaan. Als een van de pioniers van de vrouwenbeweging heeft zij een groot deel van haar leven gewijd! aan de schoone zaak, die haar boven alles Hef was. En niet alleen in woord en daad is zij een strijdster geweest. Vele kernachtige artikelen verschenen van haar hand over den maatschappelijken en den rechtstoestand van de vrouw, die getuigden van haar gro.ote energie. Vele harer idealen heeft zij mogen zien verwezenlijken, o.a. de toelating- vap vrouwen tot de verschillende facultei ten; maar het vrouwenkiesrecht, waarvoor zij mede- streed in de eerste gelederen, heeft zij helaas niet mo gen beleven. Als derde spreekster gaf mevrouw Rutgers-Hoitse- mp psnige trekken uit haar leven; voornamelijk ook sprak zij namens de dame® Drucker en Haver uit Am sterdam, redactrices van Evolutie. Spr, sohetste d:e ijverige bemoeiingen van Elise Haighton, waartoe de krachtige stoot gegeven was door de Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid. Sedert is zij onver moeid! werkzaam geweest voor de belangen van de vrouw. Toen de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te Am sterdam opgericht werd, onder leiding van mevrouw Versluys-Poelman, schaarde zij zich dadelijk aan haar zijde als secretaresse. Ook in het pongres van den We reldbond voor Vrouwenkiesrecht, voor drie jaren te Amsterdam gehouden, heeft zij een groot werkzaam deel gehad. Een van de neven van de overledene, dp heer Haigh ton uit Bussum, bedankte dé aanwezigen voor de groo- te belangstelling, zijn tante betoond. ELISE HAIGHTON. f Niettegenstaande het vroege morgenuur hadden zich gistermorgen vele vrienden en geestverwanten van de ontslapene naar de Holi. Spoor begeven, om een laat- kwam en concieteerde dat de jong'en derect naar het Gasthuis Toe moest om de brancaar geroepen en Toen werd de jongen in wollen dekens gerold maar de redder ging met eenigen agenten naar het Polietie Brouw. (Hbld.) EEN OPENBAAR AMBT! Een nieuw gekozen raadslidi eener Friesehe platte lands-gemeente had op zijn geloofsbrief ook ingevuld dat hij een openbaar ambt bekleedde, n.lveehou der! Nader ondervraagd, had hij bedoeld een openlucht- ambt. HET ONGELUK MET I)E „GUTENBERG." Gistermorgen is, op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam, ter aardie besteld! het lijk van den stoker J. Keil uit IJeppenheim, het laatste slacht offer van het ongeluk met de stoomboot „Gutenberg." Een krans van dé bemanning van deze stoomboot dekte de baar. Aan de geopende groeve, waar de beman ning vertegenwoordigd was, voerde de heer W. F. Fangmeier, missionair van het Eckardthaus voor Duitsche zeelieden, aan de Boompjes aldaar, het woord en herdacht met eenige toepasselijke woorden den ramp, die zoo noodlottige gevolgen gehad heeft. Op de op de helling staande stoomboot „Guten bergis nu nog een been van een mensch gevonden. Dit been is van een van de door de ontploffing gedoo- de stokers. Gemengd nieuws. EEN MOTORBOOT JK BRAND. Te Sneek is de motorboot van den heer W. Taconis, te Leeuwardpn, terwijl een monteur bezig was den mo tor te beproeven, in brand geraakt door het vlam vat ten der benzine. De kajuit, dip. naai- men denkt met benzinedampen was geynld, is. door een geweldige ontploffing geheel vernield. De monteur en zijn fynpcht, die verzengde hoofdha ren en brandwonden aan hunne handen bekwamen, wisten zich, evenals nog een dpydp te redden, door overboord te springen ep een sloep te bereiken, DE STAKING TE; ROTTERDAM. In den stand der staking onder de machinisten en stokers van de yiviersleepbooten te Rotterdam is nog' geen verandering gekomen. Alles ligt nog stil; slechts een hoogst enkele particuliere firma heeft aan den looneisch toegegeven en kan dus varen. De groo- tere sleephoo.treederijen zullen overwegen wat haar te doen staat. Intussche-n is voor 't oogenblik geen sleepbootje te bekomen wat een groote stagnatie voor den handel verwekt, daar tal van zeeschepen niet kun nen lossen. DE! HITTE. Te Ezinge is Zondag' de 56-jarige ongehuwde J. Lubbers uit Enumatel, terwijl hij op het veld aan het zichten was, door de warmte bedwelmd geraakt en dood gebleven. Te Genemuiden is de nachtwaker Klaspn, die de gemeente jarenlang trouw heeft gediend, tengevolge van de drukkende hitte, tpryijl hij bij de haven bezig was, plotseling doodgebleven. Op verschillende plaatsen in Drenthe zijn tenge volge van het aanhoudende droge ep beete weder, koeien in de weide gestorven gevonden. Ook de bijen lijden gebrek;. Zij puren tevergeefs in de verdroogde bloempjes op de verschroeide hei. De bijenhouders zeggen, het móet regenen, anders komt er geen honig. Fal van weiden zijn kaal en rood' en vele boeren mopten rpeds hooi toevoeren. De Zuidlaarder boot kan niet varen, wegens watergebrek, en de scheep vaart in de turfstreken wordt ook al zeer bemoeilijkt, waardoor de toestand in de veenderij, die verre van rooskleurig is, nog wordt verslechterd. Kleine turf- vrachten kunnen er alleen geladen worden. EEN BERIGGIE. Om kwart voor zeven uur bij de Westermarkt liep op de Prinsengracht een jongen van 14 jaar aan de wallekant toe hij op eens door het- struikelen van een Touw dat aan een schuit was gehecht' voor over viel en te water ging zoodat de menschen die er op aan kwamen loopen om hem ten luilp te snellen maar de jongen op eens zoo ver van de kant af g-ing dat er geen kans be stond) hem te helpen daar kwam een klein jongen van omstreek een jaar of 12 hard aan loopen die zijn jasje uit trok en te water sprong maar de jongen die op verdrinken lag kon noch b© tijds ge red worden daar met behulp van het publiek en een schipper, die met zijn schuitje toen de jongen aan het scheueren en het yrijyen begon daar de Dochter er bij DE UITVOERING DER ZEDENWETTEN. De zedenpolitie te Rotterdam heeft met kracht de taak ter uitvoering der zedenwetten opgevat. In het Iluis va-n Bewaring zitten reeds 9 souteneurs in af wachting hunner veroordeeling- tot opzending naar de werkinrichting te Hoorn, daar te Veenhuizen de kans op ontvluchting te groot is. BEROUW. Eenige dagen geleden had' een inbraak plaats ten huize eener weduwe, wonende in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam. Er werd daarbij een bedrag van ruim' 360 gestolen, toebehoorend'e aan den zoon der wedu we, een R. K. geestelijke. Naar de „Maasbode" ver- ne.emt ontving- de geestelijke thans een ongeteekend briefje met een bankbiljet van 300. Op het briefje stond: „Hierbij terug wat nog over is; de rest- is op gemaakt." xlet schrijven werd in handen der politie gesteld, die den dader nog- niet heeft gearresteerd. DE BEDIENDE VAN EEN „BOEIENKON1NG." De vorige week werd in de infanteriekazerne te Haarlem ingebroken en behalve eenige zaken van min- d.er belang bleken gestolen medailles van de onderof- ficiers-vereeniging Mars, aldaar. t. Is de politie gelukt den dadier aan te houden, den ontslagen soldaat Hamers, die een tijd in dienst is geweest bij een „boeienkoning" en wien het derhalve- gelukte zijn boeien te verbreken. Hij had zijn bewa kers vooraf gewaarschuwd dit kunstje te zullen vertoo- nen. Hij werd daarop wat zekerder bewaakt. Een paar- medailles, door hem te Amsterdam verkocht, brachten, het spoor van den verdachte. EEN OUDE SABEL GEVONDEN. Uit Wierden schrijft men aan de Zw. Ct. De landbouwer P. Bosch alhier, die nabij den Ahne- loscben weg- een gat maakte -ter verkrijging van drink water voor zijn vee, vo.nd Zaterdagmorgen, op onge veer twee meter diepte, een officierssabel met verguld gevest. Op de sabel komen aan beide kanten initia len vaor, gedekt door een kroon. De punt* is vrij scherp, de zijkanten hebben een weinig geledeh. De plek, waar de sabel werd gevonden, was vroeger een vrij breede sloot of giracht. Een brug, waarvan de palen nog gedeeltelijk aanwezig' zijn, lag- daarover in den z. g. oud-en Zwolsche-n weg. Ook werd ter plaatse een hoofdstel van een paard gevonden. Naar men ons mededeelde, worden aldaar nog de geraamten van een man en een paard aangetroffen. Naar verluidt is in den kozakkentijd, omstreeks I79&, aldaar dikwijls slag geleverd, zoodat men meent, dat de ruiter is gesneuveld; 't zou ook kunnen zijn, dat hij langs de hrug te water is geraakt en met het paard is verdronken. DE WARMTE VAN 27 JULI TOT 13 AUGUSTUS- Het Koninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt deelt mede: De thans afgeloopen periode van buitengewone warmte is de belangrijkste geweest, die sinds de op richting van het Meteorologische Instituut in 1849 is waargenomen. Het buitengewone karakter van liet jaar 1911 blijkt het- best uit een statistiek van de maximum-temperaturen van 30 graden C. of hooger. Onder de 62 jaren, waarover die statistiek thans loopt, zijn er 40, waarin die temperatuur of niet, of slechts eenmaal werd' bereikt, 9, waarin 2 temperatu ren boven 30 gr. O. voorkwamen, 4 met 3, en 3 met 4 temperaturen boven 30 gr. C. I11 1872 en 1900 kwamen die temperaturen 6 maal' voor, in 1898 7 maal, in 1858 9 maal, in 1868 11 maal, en iu het- jaar 1911 tot dusver reeds 10 maal. Vergelijken we nu de jaren 1868 en 1911 wat betreft hun warmste periode, dan vinden we in 1868 de periode van 1228 Juli met een gemiddel de maximum-temperatuur van 28.9 graden C., ee-n ge middelde minimum-temperatuur van 16,6 graden O. oor 1911 vinden we van 27 Juli13 Augustus een gemiddelde maximum-temperatuur van 29.5 graden G., een gemiddelde minimum-temperatuur van 16.0 gr. O. Het gemiddelde maximum was dus in 1911 nog hooger, niettegenstaande de warme periode later viel; bovendien omvatte de periode van'27 Juli13 Au gustus de beide hoog9te temperaturen, 35.6 gr. O. en

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1