STADSJNÏJiiU w is. B I t T t b L A N ,15.0 gr. C., ooit to UtrechtDe Bilt waargenomen, en de (Minigo aldaar opgeteokende reeks van 5 achtereen volgende dagen met temperaturen boven 80 gr. C.; 913 Augustus, met maximum-temperaturen 33.6 gr., 35.0 gr., 32.6 gr., 32.8 gr. en 32.5 gr. C. UIT WINKEL. Gisteren vergaderde de Raad der gemeente Winkel. Tegenwoordig' waren alle leden. De voorzitter heette de leden welkom en opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Breebaart informeerde hoe het stond met het bestraten der schoolpleinen te Lutjewinkel en in den Groetpolder voor het geven van onderwijs in vrije1 en orde-oefeningen. De voorzitter deelde mede dat daarmede nu een be gin kan worden gemaakt omdat juist dezer dagen het bestek en de begrooting, goedgekeurd door den Dis- triets-Schoolopziener is terugontvangen. Voor zoover betreft het nieuwe straatwerk deelde de voorzitter mede, dat het verleggen van het oosteinde van Winkel tegenvalt en van de oude steenen niet te gebruiken is, wat men had verwacht. Aanvankelijk was gerekend op 1/3 nieuwe steenen, doch dit is nu te weinig en daarom zijn er nog 10.000 steenen besteld, boven de aanbesteding. Dit werd goed gevonden. Ingekomen was Een provinciaal blad van 24 Juli j.l. waarin de in middels afgetreden Commissaris der Koningin, een woord van dank brengt aan alle besturen voor de steeds ondervonden medewerking. Burg. en Weth. stellen voor als antwoord daarop te zenden een dank betuiging voor de steeds ondervonden welwillende steun en medewerking. Aldus werd besloten. Van den Rijksveldwachter M. Eelman te Helder, H. van het Kaai te Winkel en den gemeente-veldwachter J. van Dijk, een dankbetuiging voor den aan hen toe gekende gratificatie voor buitengewone politiediens ten. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugont vangen: de 1ste suppletoire begrooting voor 1911 een besluit tot betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1911; de 2de suppletoire begrooting voor 1910; een besluit tot betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1910; een besluit tot het doen van af- en ovesrehrijving op de begrooting 1910; een besluit tot wijziging der geldlcening ad 8600; een bewijs van ontvangst van de verordening, waar bij de strafverordeningen blijvend van kracht zijn ver klaard. Al deze ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Door het algemeen burgerlijk armbestuur is ingezon den een proces-verbaal van opneming van de boeken en kas van den boekhouder-armvoogd d.d. 2 Augustus 1911, warauit blijkt dat op dat oogenblilc de ontvangs ten over 1910 en 1911 hadden bedragen 2237.65", de uitgaven 2050.25, zoodat in kas behoorde te zijn en was 187.40°. Voor kennisgeving aangenomen. Door het gemeentebestuur van Harderwijk is mede gedeeld dat de Raad dier gemeente zich tot den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ge wend, met het verzoek te bevorderen, dat worde be paald een haring-maat en spiering-maat, om langs de zen weg de nesthandel te voorkomen. Aan deze ge meente wordt o.a. ook gevraagd dit verzoek te steu nen. De heer Wit achtte het wel van belang voor de in deze gemeente wonende visschers dat de nesthandel wordt verboden. Na eenige discussie over de vraag in hoever deze gemeente er belang bij heeft, werd beslo ten het verzoek te steunen. Door het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is verzocht om gedurende den a.s. herfst, vermoedelijk van half September tot begin November, zes weken gebruik te mogen maken van het lokaal voor handenarbeid, gedurende 2% uur per dag, de uren zoodanig te kiezen dat er gedurende dien tijd geen ander onderwijs wordt gegeven, en wel om in dat lokaal te houden een cursus met een reizende kouken, uitgaande van genoemde maatschappij. Besloten werd het lokaal beschikbaar te stellen,, voor zoover dit met ander te geven onderwijs is over een te brengen, en zoo noodig, met verlichting. Door het bestuur van het Algemeen Tehuis voor mi litairen te Helder, is een verzoek ingezonden, waarbij in het belang der jongelieden die te Helder bij eenig wapen worden ingelijfd, krachtigen steun wordt ge vraagd. Het verzoek zal worden aangehouden tot de begroo- ting' eu met de toelichting ter inzage voor de leden worden gelegd. Door de wed. J. Kooijman is verzocht om voor het door haar te stichten woonhuis op het perceel C. no. 648, dè rooilijn te bepalen. I,n overeenstemming met vroegere besluiten, stellen Burg. en Weth. voor de rooilijn te bepalen op den gemiddelden afstand van de aangrenzende perceelen van den openbaren weg. Aldus werd besloten. Aangeboden werd de gemeenterekening' over 1910, sluitende in ontvangst met 28428.84°, in uitgaaf met 28400.843, batig saldo 28. Tot leden der commissie van onderzoek werden aan gewezen de heeren Breebaart, Over, Wit en Meurs. Aangeboden werd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1910, sluitende in ont vangst met 4003.60°, in uitgaaf met 4411.585, na- deelig saldo 407.98. Tot leden der commissie van onderzoek werden aan gewezen de heeren Nobel, Breebaart, Over en Meurs. Door het. hoofdbestuur der posterijen en telegraphic is een ontwerp-huurcontract aangeboden met het oog op de weder inhuring van het gebouw bestemd vóór postkantoor en woning, omdat de loopende huur 31 December a.s. eindigt. Het ontwerp werd' voorgelezen en goedgekeurd. De heer Breebaart vroeg inlichtingen omtrent de verzakking van het gebouw. De voorzitter deelde daarop mede, dat tusschen het oude en nieuwe gedeelte zich scheuren vertoonden, tengevolge van verzakking van het nieuwe gedeelte, doch daarin is voorzien door verankering' in overeen stemming met het advies van den opzichter der Rijks gebouwen. De heer Wit deelde bij de rondvraag mede, dat hem, als lid der wegencommiissie meermalen de klacht ter oore komt, dat de nieuwe straatweg te hoog en te rond wordt gelegd en geen voldoende rekening wordt gehouden met. de huizen, die dan te laag zullen staan. De voorzitten' deelt mede, dat daar waar huizen staan, rekening met de waterafvoer zal worden gehou den, zoo noodig door het maken van goten. Het grootste deel' der straten moet echter nog wor den gelegd, het zal dus nog moeten blijken of er be zwaren bestaan zullen, doch laten zij, die zich be zwaard gevoelen requestreeren. De heer Wit achtte den straatweg te rond en met gladheid moeielijk te be rijden en meent als lid' der wegencommissie genood zaakt te zijn daar ernstig op te wijze,n. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de- Be vergadering. UIT KOEDIJK. Na opening der vergadering van den raad en vast stelling der notulen van de vorige vergadering werd medegedeeld, dat de Heer mr. van Tienhoven had ontslag genomen als commissaris der Koningin in deze provincie en zulks onder dankbetuiging voor de steeds ondervonden aangename samenwerking. B. en W. boden daarna de gemeente-begrooting aan, die evenals de door het Burgerlijk Armbestuur aan geboden begrooting voor 1912 in handen werden ge steld eener commissie, bestaande uit de raadsleden. Namens de in de vorige vergadering benoemde com missie werd bij monde van den heer Jonker rapport uitgebracht omtrent de aangeboden rekenin waarna de Raad zonder eenige bespreking de rekening on veranderd vaststelde. De geloofsbrieven van de heeren Bruin. Beets en Jonker werden in besloten vergadering onderzocht. Bij monde van den heer Visser werd tot goedkeu ring dezer documenten geadviseerd, waartoe de raad bij algemeene stemmen besloot tot hunne toelating. De Voorzitter wenschte de nieuw toegelatenen ge luk met dit besluit, daarbij den wensch uitsprekende, dat zij nog vele jaren in de steeds aangename samen werking de belangen der gemeente zullen voorstaan. Nadat de Voorzitter daaromtrent inlichtingen had verschaft, verleende de raad een blanco crediet voor het plaatsen van scheidpalen aan de grenzen dezer en naburige gemeenten. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld, dat de verschillende bliksemafleiders op de gebouwen waren onderzocht en in orde bevonden, werd de vergadering gesloten. UIT EGMüND AAN DEN HOEF. Ter gelegenheid van de j aarlij ksche kermis werd bij het café van den heer E. Zwaan alhier, eene hard draverij gehouden. Acht deelnemers hadden zich aan gemeld. Na menig spannende rit werd de le prijs ge wonnen door den heer C. v. Duin van Egmond-Bin- nen, de 2e door J. Groot alhier, de 3e door N. Groot alhier en de 4e door W. Ligthart van Egmondermeer. De prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, werden na afloop door den voorzitter van de harddraverij commissie, den heer J. Groot, ouder een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. UIT DEN BEEMSTER. Hedenmorgen passeerde de Noord-Hollandsche Stoom tram om 5 minuten voor acht den Jisperweg in den Beemster. Een groentehwagen van den heer D. Roet kwam aangereden en, door het weifelen van den voer man, met de tram in botsing. Het voor den wagen gespannen paard sloeg eenige malen over den kop, terwijl de heer Roet onder het paard geraakte. De wagen werd aan stukken gereden, de locomotief be kwam een geringe beschadiging. Toen de man opgenomen werd was hij buiten ken nis, bijgekomen bleek hij uiterlijk niets te mankeeren, ook het paard was ongedeerd gebleven. KORTE BERICHTEN. De heer S. Richard, de 18-jarige zoon van den Waalschen predikant, ds. S. J. Richard te Amsterdam, is tijdens het verblijf van de familie in Zwitserland, te Leissigen aan het Thunermeer, bij het baden ver dronken. Te Veler veen, gem. Vlagtwedde (Gr.) woedt een hevige veenbrand. Het vuur brand op sommige plaat sen een meter diep in het veen. Men heeft moeite de gebouwen in de nabijheid te behouden. Te Hengelo (O.) zijn valsche rijksdaalders in om loop. Zij ziju eenigszins blauw getint en moeten ver vaardigd zijn uit een mengsel van zilver en lood. De politie te Zandvoort heeft twee jongens aan gehouden en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De eene bekende ten nadeele van zijn patroon uit een gesloten kast f 762.39 te hebben ontvreemd, waarvan het tweetal te Zandvoort een kamer had betrokken. Er was nog ongeveer f 540 over. Te Weerd, een gehucht bij Roermond, zijn gister nacht zeven huizen en een bidkapel door brand ver nield. Zeven gezinnen zijn dientengevolge dakloos. Het vee is geredhet ingeschuurde hooi en de graan oogst, alsmede een groot aantal kippen en biggen zijn verbrand. De heer Azing van Dijk te Bedum, is gistermid dag in zijn tuin in een sloot gevallen en hoewel hij er spoedig uitgehaald en door een in a lerijl ontboden geneesheer behandeld werd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Üp den Rotterdamschen weg is een paard en wagen door een auto aangereden. De koetsier sloeg van den bok kwam onder den wagen, waardoor hij ernstig aan borst en buik werd verwond. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Gisternacht is bij den juwelier J. Del Canho in de Kalverstraat te Amsterdam diefstal gepleegd. De daders hebben de spiegelruit van een winkelkast in geslagen. Er zijn eenige sieraden ontvreemd. De politie doet onderzoek. De vermiste Duitsche student Ernst Josephson, is nog altijd niet gevonden; alle berichten daarover zijn onjuist. Aan een Drenth, die dezer dagen Barmen bezocht, deelden de ouders van den jongeling mede, dat zij nog steeds treurden om het verlies van hun kind. ONGEVRAAGD EERVOL ONTSLAG. Het kerkbestuur van de Israëlitische' gemeente al hier heeft zijn leeraar, den heer J. L. Kalkoene, die voor eenige weken zijn gouden jubileum vierde, onge vraagd eervol ontslag verleend, omdat hij de geschikt heid had verloren voor het ritueele slachten, een ge vaar waaraan veie leeraren bloot staan, wanneer zij een hoogen ouderdom bereiken. Het bestuur van den Bond voor Israëlietische godsdienstonderwijzers Acha- wa is 'thans werkzaam, de belangen van den ouden leeraar te verdedigen. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf,en machinefabriek ,,'t Honds bosch" alhier liep met goed gevolg te water een nieuw stalen motorschip, lang 52 voet 6 duim, breed 13 voet 9 duim, hol 5 voet 7 duim, gebouwd voor rekening van de Rotterdamsclie Droogdok-Maatschappij. Het vaartuig, dat zil worden voortbewogen door een 35 P. K. „Kromhout" motor, zal moeten dienst doen als drijvende werkplaats in de haven van Rotterdam en daarvoor van de noodige werktuigen worden voor zien. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 7 tot 12 Augustus zjjn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 119 kuipbaden 160 regenbaden le klas 270 idem 2e klas, totaal 549 baden. SERENADES. De heer P. Scholten, wonende aan de Keetkolk, was gisteren 25 jaar getrouwd. Deze gelegenheid nam bet Stedelijk Muziekcorps te baat om te herstellen wat het onlangs verzuimd had, n.l. den heer Scholten ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als lid van ge noemd corps een serenade te brengen. De optocht van het corps vanaf Doelenstraat naar de Keetkoik bracht heel wat menschen op de been. Voor de woning van den heer Scholten was het een drukte van belang, het duurde echter maar zeer kort, of de stoet zette zich weer in beweging en voort ging het naar den Stationsweg, waar de heer P. Fellinga de zelfde hulde werd' bewezen. Voordat de heer Fellinga in de gelegenheid was te bedanken dat was ook het geval met den heer Schol ten ging de stoet weder naar het repetitielokaal om daar te worden ontbonden. DE AMBACHTSSCHOOL. Onder leiding van den heer P. N. Leguit, is men heden aangevangen het terrein voor de te bouwen Am bachtsschool uit te zetten. De aanbesteding kan dus binnenkort worden ver wacht. ONTEIGENING S-PROCEDURE. Men seint ons uit den Haag: l)e ILooge Raad, heden beslissende in de onteige- nings-procedure tusschen den landbouwer P. Pronk te Warmenhuizen en dei Noorder Stoomtramwegmaat- schappij, wees de zaak terug naar de rechtbank te Alkmaar, omdat bij de bepaling der schadeloosstelling- in strijd met de Onteigeningswet geen rekening was gehouden met de waarde die het onteigend' perceel weiland wegens geschiktheid voor bouwterrein bezat. AGENDA. WOENSDAG. 4i6. Kinderkoor. 7£9. Zang en Vriendschap, Harmonie. Gem. koor Zanglust, repetitie, 8 uur, Graanhandel. DONDERDAG. Kinderkoor Zanglust, repetitie, 7 uur, Harmonie. ZATERDAG. Mannenkoor Excelsior, repetitie, 8l/2 uur, Diligentia. Laatste .Berichten. SCHIP GEZONKEN^ DORDRECHT, 16 Aug'. Hedennacht om 3 uur is voor Papendrecht het op stroom liggend praamschip „Vértrouwen," geladen met steen, schippep J. Linde boom uit Hasselt, plotseling gezonken. Twee dochters, 19 en 12 jaar oud, zijn in het vooronder verdronken. De schipper en zijn zoon zijn gered. Het schip is niet verzekerd. DE STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 15 Aug. Laat op den avond is nog een man overleden, die bij de botsing met de militairen door een schot gewond werd. Te Everton is de „riot act" afgekondigd, nadat het volk had getracht het tramverkeer te verhinderen. DE CHOLERA. SALONIKA, 15 Aug. Onder de troepen is een nieuw cholera-geval voorgekomen. In Albanië kwa men 62 sterfgevallen aan cholera voor. DE PORTUGEESCHE GRONDWET. LISSABON, 15 Aug. De Nationale Vergadering nam weder een aantal ax-tikelen der grondwet aan, onder welke die tot vaststelling van de verantwoorde lijkheid van den minister-president in algemeene poli tieke zaken, en tot vaststelling van de verplichting om misdaden, wier oorsprong of karakter n*t politiek sa menhangt, voor de jury te brengen. VodS-t» werd een artikel vastgesteld betreffende de in-staat-van-beschul- diging-stelling van den president der Republiek en van de ministers. PORTUGAL. In het noorden is de bevolking opge wonden over de scheidingswetten. Te Regua hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij twee menschen gedood en vele gewond werden. Te Guimaraes zijn de soldaten door het volk aangevallen onder den uitroep Leve het Koningschap! In het gevecht zijn velen ge wond en gevangen genomen. Te Lissabon is gisteren een smokkelbezending van vijftig geweren en tweedui zend kogels in beslag genomen. ÓOSTENRIJK-IIONGARIJE. Te Olmütz wordt een Katholiek Tsjechisch-Slavisch Congres gehouden, waaraan vertegenwoordigers van alle Slavische vol ken uit het Zuiden van Oostenrijk en ook van Hon garije deelnemen. De aartsbisschop van Olmüte heeft de openingszitting bijgewoond en een rede gehouden. Het congres heeft daarop telegrammen van sympathie gezonden aan den Paus, aan Frans Jozef en aan den aartshertog-troonopvolger. De keuze van Olmütz door de Tsjechen als zetel van het congres heeft hef tige protesten uitgelokt onder de Duitsche bevolking van Moravië, die genoemde plaats beschouwt als een der zuiver Duitsche centra. Duitschers hadden het verbod van het congres gewenscht en althans hadden zij gewild dat den Tsjechen het houden van een op tocht zou verboden worden, maar op de wenschen der Duitschers is geen acht geslagen. BALKAN-SCHIEREILAND. Nu de Albaneezen, die de wijk hadden genomen naar Montenegrijnsch ge bied, bijna allen teruggekeerd zijn, is de verhouding tusschen Turkije en Montenegro veel minder gespan nen. En thans zal ook de grensregeling met ernst ter hand worden genomen. Binnen eenige dagen zal de betrokken commissie aan het werk gaan. Er zullen wel eenige maanden met de grensregeling heengaan. De Montenegrijnsche regeeriug heeft Tochi, den Italiaansch-Albaneeschen helper van Garibaldi, die de Albaneesche republiek in het gebied der Mirdieten wilde uitroepen, het land uitgezet. De correspondent der „Daily Telegraph" te Kon- sta ntinopel, zegt uit gezaghebbende bron vernomen te hebben dat er een volkomen wijziging is gebracht in de binnenlandsche zoowel als de buitenlandsche poli tiek van Turkije. Op binnenlandsch gebied zou er be sloten zijn een toenadering te bewerken tusschen de Mohammedanen en de niet-Mohammedanen. Op bui- tenlandsch gebied zou alle pan-islamietische propa ganda worden opgegeven, terwijl Turkije zich zou aan sluiten bij de mogendheden der Drievoudige Entente (Frankrijk, Engeland en Rusland). Men weet, dat nog niet zoo lang geleden werd ver zekerd dat Turkije's aansluiting bij het Drievoudig Verbond slechts een kwestie van tijd was. Ter zake van den Bag'dad-spoorweg zou in beginsel besloten zijn dat de sectie van Bagdad naar Koweit evenals de haven van Koweit aan een groep Engelsche kapitalisten zou worden overgelaten. ZUID-AERIKA Generaal Botha heeft te Sout hampton, vóór zijn vertrek, zich tegenover een ver slaggever van Reuter over de immigratie uitgelaten. Hij blijkt het in den grond met generaal Hertzog eens te zijn. Voor we menschen van elders in het land brengen, zeide hij, moeten wij eërst zorgen voor de menschen, die in Zuid-Afrika zelf nagenoeg' gebrek lij den. Eerst als we die op het land aan het werk heb ben gebracht, kunnen wij aan immigratie denken. In dien er menschen in Zuid-Afrika komen, zijn het uit gelezen landbouwers die we noodig hebben. Gemengde Bededeelingen. DE STAKING IN ENGELAND. De toestand op de spoorwegen is gisteren eenigszins verbeterd, vooral in Paddington, waar het stakende spoorwegpersoneel» van den Great Westernspoorweg 't werk hervat heeft, nadat de spoorwegmaatschappij hun rle keus gelaten had tusschen onvoorwaardelijken terugkeer of onmiddellijk ontslag uit den dienst. De stakers verkozen ten slotte liet eerste. De toestand te Liverpool en te Manchester blijft slecht, wijl de spoorwegstakingen zich allerwegen uit breiden. Alleen te Birmingham staakten 2000 man van het spoorwegpersoneel. Andere spoorwegstakin gen omvatten Crewe, Leicester, Bath, Swansea en West-Schotland. Te Manchester is de toestand aan den spoorweg kri tiek geworden. Gister avond was de treinenloop ge heel en al in de war. De zakenmenschen, die in de voorsteden wonen, moesten te voet naar huis gaan. De toestand in de Londensche havens blijft slecht. De Londensche gezondheidsraad heeft de vernietiging gelast van groote voorraden aan bederf onderhevige levensmiddelen, vruchten, groenten enz., welke dagen lang op de Theems zijn blijven liggen aan boord van de niet gelost wordende stoombooten. Veel is daar van bedorven en waardeloos geworden, waardoor de handelaren enorme verliezen lijden. Gistermiddag heeft in de wijk van de Great Homer- street te Liverpool een enorme volksmenigte sa menschoolde, de politie en de troepen bezig gehouden. De overheden vreezen voor nieuwe onlusten. Honderd oproermakers zijn meerendeels tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld in de politiehoven te Liver pool. Een gemengde vereeniging van spoorwegpersoneel te Liverpool heeft in een vergadering de algemeene spoorwegstaking afgekondigd door het geheele land binnen 24 uur, wanneer niet sommige eisehen zijn toe gestaan. Een menigte van pl.m. 3000 man beeft te Liverpool een door huzaren begeleiden gevangenwagen aange vallen. De huzaren openden het vuur, waardoor er twintig personen gewond en een gedood werden. l'e Cardiff hebben gisteren 1500 havenarbeiders het werk neergelegd. Het volk leidt gebrek. Negerzee lieden kwamen in gevecht met de politie, die van haar stokken gebruik moest maken; 12 negers zijn bewuste loos naar het ziekenhuis vervoerd. Te Liverpool hebben de molenaars aan den burge meester meegedeeld, dat de stad binnen een paar da gen geheel zonder brood zal zijn als de tegenwoordige toestand nog aanhoudt. De hospitalen lijden al ge brek aan levensmiddelen. De onrustige toestand in den arbeid gaat voort zich in de provincies uit te brei den. HAVRE ZONDER WATER. Maandag was Havre zonder water, ten gevolge van het springen van een buis der waterleiding. Tegen vier uur 's middags brak er bovendien brand uit, zoodat de brandweer het weinige water, dat nog voorhanden was, moest gebruiken om de vlammen te blusschen. Om vijf uur moest de electrische centrale het werk staken. De tramwagens bleven „en panne" op den weg staan tot- 's avonds halftien, op welk uur men er in geslaagd was, het euvel te herstellen. EEN WIJSVINGER TE KOOP GEVRAAGD. In de „New York Herald" kwam kort geleden een advertentie voor van een zekere mrs. Regina Waldorf, uit Philadelphia, waarin zij tegen „een billijke vergoe ding" een levende rechterwijsvinger vroeg. Mrs. Regina Waldorf is een jonge weduwe, die door een ongeluk haar rechterwijsvinger verloren heeft. Zij speelde vroeger uitstekend piano en orgel en verdiende door les geven haar onderhoud. En om nu daarvan niet afstand te behoeven te doen, besloot zij het met een advertentie te beproeven. De gevraagde wijsvin ger moet 7V2 centimeter lang en 5 centimeter in om trek zijn (gemeten aan het eerste lid). Wanneer mevrouw Waldorf de vinger eenmaal heeft zal een dokter beproeven hem aan haar rechterhand f p 7AttpTI EEN KRUISER VERLOREN. Men denkt dat de kruiser „San Giorgia" die in de Golf van Napels op een zandbank geloopen is, verlo ren is. De kruiser is zwaar beschadigd, de stoomke tels zijn onder water geloopen en vele stoompijpen zijn gebroken. De kruiser ligt op zijn zijde en hoewel de pompen onophoudelijk werken, is het water in het ruim nog een Meter diep. Om het schip lichter te ma ken, zijn twaalf van de zwaarste kanonnen er af ge bracht. Het zal nog dagen duren eer men zoover is dat de kruiser van de zandbank kan worden gehaald en hij kan dan slechts bij volmaakt kalme zee naar de haven worden gesleept. De commandant zegt dat. het ongeluk een gevolg is van een verkeerd sein. CHOLERA. Van verschillende kanten wordt gemeld, dat vele menschen zeer ernstig ziek zijn in den omtrek van Bergen (België), onder verschijnselen van cholerine of cholera. De doktoren hebben de diagnose nog niet vastgesteld. De choleraepidemie te Konstantinopel neemt ern stige afmetingen aan. Zij vertoont zich in alle wij ken en begint de welgestelde gezinnen aan te tasten, die alle yoorzorg in acht nemen. Er zijn voorgekomen 2 gevallen in het Duitsche ziekenhuis, 1 geval in het Russische gezantschapsgebouw. In Dojukdere is de bevolking door schrik bevangen. De nieuwe stadspre fect heeft een aantal krachtige maatregelen genomen. In de laatste 24 uur zijn er 114 gevallen van cho lera voorgekomen, waarvan 59 doodelijk. De ziekte schijnt in Kaskoi in hevigheid' af te nemen. Er heb ben zich 20 gevallen voorgedaan in de voorstad Dojuk dere, op den Europeeschen oever van den Bosporus. DE SOCIAAL-LIBERALE BETOOGING IN BRUSSEL. Gisteren heeft in de Belgische hoofdstad de groote betooging plaats gehad van het sociaal-liberale bloc tegen de schoolwet, tegen het clericalisme, voor het algemeen kiesrecht. Reeds maanden tevoren waren voorbereidingen ge troffen door de regeering. Gisterochtend zijn tusschen vijf en negen uur niet minder dan 150 extra treinen te Brussel binnenge- loopen. Op de lijn Hal-Brussel liep- ongeveer elke drie minuten een trein. Het regelingscomité verwachtte 125,000 deelnemers aan den grooten optocht, die de stad zou doorkruisen. De clericale „Patriote" heeft een op rood papier ge drukte oplage iaten verschijnen, waarin het blad den spot drijft met de betooging en de anticlericale poli tiek in heftige bewoordingen laakt. De minister-president De Broqueville heeft in een interview verklaard, dat de manifestatie geen zin meer had, nu de regeling met de beruchte schoolbon is te ruggenomen. Tegelijkertijd kondigde de premier in be dekte termen een nieuw schoolwetsontwerp aan, waarin het beginsel van subsidie aan openbare en particuliere (d. w. z. klooster-)scholen zal worden gehandhaafd. De radicale „Gazette" antwoordt op de uitlatingen van den minister, dat de regeering in elk geval geen nieuw ontwerp kan indienen, voordat de verkiezingen van 1912 hebben plaats gehad. Bovendien blijft de quaestie van het algemeen kiesrecht dan toch altijd nog bestaan. Nooit was er in Brussel eene betooging als deze, meldt men o.a. aan 't Hbld. Toen de stoet vanuit de pleinen der Zeehaven langs alle straten der lage en hooge stad zich ontwikkeld had, geraakte de roerende ommegang op de hooge heuvelen van het park te Sint Gillis. Ik heb mijn best gedaan om uit te rekenen hoevee

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2