DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 193 Honderd m dertiende Jaargang, 1911 DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Herhalingsonderwijs voor Jongens en Meisjes. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. vjj Telefoonnummer 3, Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De werken worden hem voorgelegd en de kooper ziet ze in. Daarna kijkt hij verwonderd op. HET VOORGEVALLENE TE JUTFAAS. ALRMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen het herhalingsonderwijs voor jongens of voor meisjes wenschen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor hen, die reeds in het vorig jaar aan dit onder wijs hebben deelgenomen op 22, 23 en 24 Augustus a.s., des avonds van 6 8 uur ten stadhuize. Het herhalingsonderwijs zal omvatten a. de Nederlandsche taal b. het rekenen c. het boekhouden, het handelsrekenen, het inrich ten van eenvoudige administratie d. indien daaraan behoefte blijkt te bestaan, de be ginselen der Fransche, Duitsche en Engelsche taal e. de nuttige handwerken voor meisjes. Het Schoolgeld bedraagt per kwartaalVoor één kind f 1,50voor twee kinderen uit een gezin gelijk tijdig de school bezoekende, per kind f 1.j voor elk kind meer, per kind f 0.50. Voor minvermogenden is slechts de helft en voor onvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aangifte het vaccinatiebewijs der leerlingen over te leggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 15 Augustus 1911. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen in gediende verzoek met bijlagen van O. OOIJEVAAR, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een loodgieterswerkplaats in het perceel Eorestusstraat Wijk E No. 1. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op DINSDAG 29 AUGUSTUS e. k., 's-voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende clrie dagen vóór gemelden dag kan de yèrzpeker en j}ij, t>ezwarpn hééft ingebracht, op de spcretarie dezer gemeente yan de tprzake ingekomen schrifturen kennis nemenu Alkmaar, 15 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter ven en briefkaarten, welke wegens de geadresseerden niet zijn kunnen lste helft der maand Aug Brieven. C. Cos, Mej. Bakker, Ijrjefkaarjgn. J. Smit, 4- Pelgrom, Schaavemaker, Buitenjanc). J. de Jong, J. Tauter, Engel de Wildt, J. de Jong, G. Hindriks. K. Took, B. Ayn, post bezorgde brie onbekendheid van worden uitgereikt, ustus 1911. Alkmaar. Amsterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Amystoï U. S. 4* Dusseldorff. bjj Munster. Orign U. S. 4. Christiansund. Schelton U. A. S. Sunnes Lodgu HOLLANDSCHE STAMDAG IN AMERIKA. De Hollanders in Amerika en de Amerikanen van Hollandschen stam maken groote toebereidselen voor den Nederlandschen stamdag, die den 26sten dezer i.n een park bij Paterson zal worden gehouden. Vele dui zenden zullen daar uiting geven aan het Nederlandsch stambewustzijn. De gezant der Nederlanden te Was hington en prof. dr. A. V. C. P. Huizinga, de bekendp Amerikaansche wijsgeer-theoloog, zijn door het bestuur uitgenoodigd om de feestreden bij deze gelegenheid pit te spreker;. DE ONGELDIG VERKLAARDE VERKIEZING TE 's-GRAVENIIAGE. Hoewel strikt genomen niet als onregelmatigheid of informaliteit aangemerkt wordende, moet het niette min de aandacht hebben getrokken dat bij de stukken, die het stembureel in de Stortenbekerstraat na de be kende herstemming* heeft ingeleverd niet aanwezig* wa ren de lijsten waarop de beide stemopnemers de dooi den voorzitter opgelezen stemmen aanteekenden, de z.g. „turfjeslijsten." Do gewoonte van de stemopnemers om die bladen als hun privé-eigendom mede naar huis te nemen en niet bij de stukken in te pakken is echter niet alleen aan dit bureau eigen, maar werd tot dusver ook in an dere bureaux gevolgd op grond dat de insluiting in het pak niet in de kieswet is bevolen. Daartegenover staat de meening* dat waar de kies wet bepaaldelijk omschrijft dat en door welke leden van het stembureau die aanteekèning moet geschieden, de papieren waarop dit bewerkstelligd is, een onaf scheidelijk deel van de verzegeld in te leveren stukken- behoort uit te maken. Gemengd nieuws. DIEFSTAL VAN TELEGRAAFDRAAD. Nadat de marechaussees uit Vlissingen langen tijd te vergeefs hadden gezocht naar de- daders van her haaldelijk onder Koudekerke voorgekomen diefstallen van telegraafdraden, is het thans mede door de hulp der Middelburgsche politie gelukt de daders, de 16- jarige L. K. en de 17-jarige J. K., aan te houden, die het draad bij vier verschillende opkoopers hadden ver kocht. De jeugdige dieven werden na. het afleggen van een volledige bekentenis voor de Middelburgsche politie, naar Vlissingen overgebracht, en werden gisteren voor den officier van justitie geleid. Een der jongens, L. K, had juist het plan om giste ren naar Amerika te vertrekken. SNIPPERS UIT HET HBLD. Uit een vertaald telegram: In den omtrek van Oeskjoeh kwamen 12 sterfgeval len voor, waarvan 3 met doodelijken aflodp, te Sangio vanimedra 2, waarvan één met doodelijken afloop. Verontschuldiging voor een kleine bestelling aan een groot handelshuis „De kommissie is klijn, dat geef oorzaak. Voor eens is dit de slegte tijd en dan is er geen handel, om Rede het Boerevolk is zoo geslagen met veeziekte en zoon lange droogte. Er wordt niet verkocht dat het op den herfs aan beter zal gaan." Humor in den boekhandel. Iemand komt dezer da gen een boekwinkel binnen eu vraagt werken van Shakespeare, Hamlet, Macbeth en Romea en Julia, in de vertaling van Jacq van Looy, zijn hem welkom. „Maar mijnheer, zijn dat geen tooneelstukkenis de vraag. De boekhandelaar: „Natuurlijk, mijnheer." De kooper: „Maar ik wou ze niet als tooneelstuk ken hebben; ik wou ze hebben als romans." En teleurgesteld ging de kooper heen. ZIJN VADER OPGESPOORD. Sedert den 3en Augustus werd te Gent vermist de 50-jarige apotheker L. G. Zijp 18-jarige zoon was op onderzoek uitgetrokken en. had het spoor yan zijn va der kunnen volgen tot Blankenberghe. Vandaar was hij op goed geluk verder gereisd' en kwam nu Dinsdag morgen te Middelburg, waar hij zich met de politie in verbinding* stelde, In gezelschap van een inspecteur werd een onderzoek ingesteld en ontdekte de jonge man in het register van het hotel Du Commerce het handschrift van zijn vader, die bleek aldaar onder een valschen naam te vertoeven. Even later_ kwam een heer voor het hotel en toen de inspecteur afgaande op het signalement vroeg, of dat de gezochte was, antwoordde de zoon „Ah! c'est mon papaHet bleek, dat de apotheker geld1 naar de bank had moeten brengen en dit verloren had'; hierop was hij, zonder adres achter te laten, vertrokken. De jon gen zou trachten zijn vader te bewegen met hem naar Gent terug te keeren. TREURIGE VERJAARDAG. De werkman E. Doets, te Bepmster, is gisteren bij den landman E- K. aldaar, van den zolder gevallen en kort daarna overleden, juist op zijn 70sten verjaar dag. ADAM TE VELP. Een bewoner van de Willemstraat te Velp, terugko mende van bet baden, wandelde enkel in een zwem broekje gestoken door de IJse.lst.raat naar zijn woning. Hij meende dat het- hem vrij stond, zich te vertoonen in het oostuum dat hem goed dacht. Hoewel de klee ding* tegenwoordig miniem is, vond de politie dit toch wat al te luchtig eu eenvoudig en maakte proces-ver- baal op. (Zutph. Ot.) DE VERANDERING VAN DEN DAM. Zooals men weet, zal in het najaar een aanvang worden gemaakt met de verandering van den Dam te Amsterdam overeenkomstig het bekende plan. Voor eerst zal worden overgegaan tot de slooping van de verschillende perceelen, te beginnen met het Oomman- dantshuis en daarna zullen de werken in den grond, noodig* geworden dpor de verandering van den toe stand, uitgevoerd warden. Deze werken zijn van vrij omvangrijken aard en zullen heel wat tijd e.n moeite kosten, daar in den ondergrond yan den Dam een groot aantal leidingen liggen, n.l. yoar water, licht, rioolvochten, pneumatisoh vervoer, enz., en daar zulk een warnet vormen, dat een geheele ombouw noodig is. Bovendien moet de ondergrond voor de nieuwe bebouwing gereed gemaakt worden, zoodat eventueele gegadigden niet behoeven te wachten. De onderhandelingen betreffende het groote terrein tegenover den Dam hebben nog geen resultaat gehad. De combinatie, welke er een liotel-restaurant wenscht te bouwen, is weliswaar nog steeds werkzaam voor de verwezenlijking van haar plannen, doch het is niet te verwachten, dat zij binnen afzienbaren tijd zal slagen. Na afbraak der perceelen zullen de nieuwe Damter- reinen, zoolang zij nog niet verkocht, zijn, door schut tingen omgeven worden. De Dam zal dus vermoedelijk een tijdlang een nogal chaotischen aanblik bieden. (Tel.) ZIGEUNERS. Een 20-tal Zigeuners, verblijvende in vier woonwa gens, arriveerden gisterochtend te Apeldoorn onder politiegeleide uit de richting Hoendei'loo. liet gezelschap kampeerde in den afgeloopen nacht onder politietoezicht nabij de Israëlietische begraaf plaats aan den Arnhemschen weg. DE WARMTEVOORBIJ. Do temperatuur is thans ongeveer 20 gr. F. lager dan gedurende de warmteperiode van de vorige week. Thans ligt de temperatuur nabij normaal of iets daar beneden. Omstreeks twee uur, toen de maximum-tem peratuur van den dag werd waargenomen, bleek de thermometer niet hooger te staan dan 66 gr. F. In het Oostelijk gedeelte van ons land is de thermo methische daling nog* veel belangrijker geweest. Ter wijl daar gedurende den hit-te-tijd temperaturen van 95 gr. F. bijna iederen. dag* bereikt werden, daalde gis terochtend de thermometer tot 55 gr. E. De bewol king maakte de zonneschijn voor een groot gedeelte onmogelijk; derhalve is in den loop van den dag* de thermometer aldaar niet veel1 meer dan in Amsterdam, waar de minimum-temperatuur, die vau ochtend werd waargenomen toch nog altijd 60 gr. E. bedroeg, geste gen, en zullen in de provinciën Gelderland en Noord- Brabant. heden wel maximum-temperaturen va.n 62 gr Ivoorkomen. In enkele dagen daalde de temperatuur alzoo meer dan 30 gr. F. Het hoog* ligt nog steeds in West- en Noord-West- Europa. Maar van uit den Oceaan schijnt een depres sie te naderen, die het hoog wellicht binnen enkele da gen naar ons toe zal stuwen. Wanneer dat geschiedt, 2al aan den noordenwind een einde komen, waarmee de oorzaak van het koele weer is weggenomen; alsdan kan de thermometer opnieuw eenigszins oploopen. Doch eerst moet de barometrische depressie van het Noord-Oosten verdwijnen. (Hbld.) KONINGIN WILHELMINA EN PRESIDENT FALLIèRES. De Fransche gezant. Pellet, heeft gisteren H. AI. de Koningin op Het Loo, ingevolge bijzondere opdracht van president Fallières, diens portret aangeboden, ter herinnering aan zijn bezoek hier te lande. II. M. de Koningin had onlangs door tusschenkomst. van ridder de Stuers, gezant te Parijs, Haar Portret aan den Pre sident doen overhandigen. GEVOLQEN VAN EEN STAKING De inosseihandel te Bruinisse lijdt een gevoeligen slag door de spoorwegstaking in Engeland. In het begin der vorige week moesten de verzouden mosselen worden teruggehaald, die toen natuurlijk waardeloos terug kwamen, en thans is er nog geen vraag* voor En geland, In andere jaren was ër in de maand Augustus juist een druk vex-voer van mosselen naar Engeland. EEN VLOER INGESTORT. In de pastorie te Weesp had gisterochtend de ver- kooping plaats van het huisraad van den overleden pastoor, toen eensklaps de vloer van het vertrek, waar een honderdtal menschen bijeen waren, onder luid ge kraak instortte, zoodat het geheele gezelschap met meubels en al er door zakte en in den daar onder ge legen kelder te lande kwam. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. Toen de eerste schrik over was, werd de veiling weer voortgezet. DE MOORD TE VUCHT. Nadat het parket uit 's-IIertogenbosch met dr. Hil- len het lijk geschouwd hadden, is dit in een vei'zegelde doodkist gelegd. Hedenmorgen had de begrafenis plaats. Morgen zal er voor de verslagene een uitvaart worden gehouden in de R.-K. kerk te Vucht. De verslagenheid onder de Vuchtenaren is zeer groot, aangezien in deze zeer rustige gemeente dit de eerste moordzaak is, die er ooit. voorkwam. Voor 25 ja ren verloor er wel iemand bij een twist het leven,* doch dit was doodslag. Algemeen is men dan ook zeer ver bitterd op den moordenaar om de wreede wijze, waar op hij zijn slachtoffer heeft vermoord. Hij heeft haar als 't ware den hals afgekerfd. Als een typische bij zonderheid wordt gemeld', dati d:e moordenaar te voren naar een waarzegster was geweest. Hij moet aan het vermoorde meisje hebben voorgesteld om met hem daar heen te gaan. Dit heeft zij hem geweigerd. Of echter de verkondigde koffiedik-geheimen op het ge beurde nog invloed hebben gehad, is een groote vraag. DE DROOGTE. Te Oulemborg is tengevolge van langdurige droogte en de duurte der voederartikelen de prijs van de melk van 8 op 10 cents per liter gesteld. Op tal van plaatsen in Friesland kunnen de melxverkoopers hunne klanten niet meer bedienen, wijl door het mond- en klauwzeer en de droogte de koeien zeer weinig* melk geven. Boeren ontvangen aan de zuivelfabrieken per week 80 a 100 gulden min der voor hun melk, dan anders in dezen tijd. Te Hee- renveen en andere plaatsen hebben de melkverkoopers den prijs met 1 cent per liter opgeslagen, de boterprijs stijgt eiken clag, en er wordt reeds 1,80 per kilo be taald. Op verzoek van bet bestuur van het polderdis trict Tielerwaard zijn gisteren de sluizen van het inu- aatiekanaal te Tiel geopend'. Daardoor worden de pol ders van versch water voorzien, wat aan den algemee ne n gezondheidstoestand van mensch en dier, aan scheepvaart op en industrie langs de Linge ten goede zal komen. GEDROOGDE GARNALEN. De visschers te Finsterwolde (Gr.) en ook meerdere te rermunten en Termunt-e.rzijl zijn reeds begonnen met het drogen van garnalen voor de fabriek voor honden- en kippenbroodl te Weaner, in Oost-Friesland (Pruisen.) Tegen 12 cent netto per K.G. is de verdienste niet gering. Do batterijen voor het drogen zijn inderhaast gemaakt en daardoor nog zeer primitief; tegen het volgende seizoen zullen zij aanmerkelijk worden verbe terd. Na het relaas van het U. D., naar aanleiding van inlichtingen ingewonnen bij den burgemeester van Jutfaas, heeft de St.et. het noodig geacht nogmaals een onderzoek in te stellen naar de bekende zaak ta Jutfaas. En dit onderzoek heeft volgens haar ten vol le bevestigd, wat zij in haar nummer van 1.1. Zaterdag schreef. De gemeente-veldwachter Oosterkamp heeft wel degelijk onverantwoordelijk gehandeld. Bij de verschillende personen waar inlichtingen ingewonnen zijn, is uiteenzetting, die de St.ct. van het geval geeft, ten volle als juist erkend, terwijl de beschouwing* van het U. D. steeds als onjuist werd gekwalificeerd. Na de uitgebreide inlichtingen, welke de St. Ct. heeft ingewonnen kan nog het volgende meedeelen: Het was circa 5 uur, dat de overledene Hillebrand te Jutfaas bij den tol door veldwachter Oostei'kamp werd aangetroffen in zwaaiende houding. Meenende dat de man dronken was, welke meening door geen enkel ander feit als het onzekere loopen werd versterkt, heeft veldwachter Oosterkamp, den aangehoudene gebracht naar het arrestantenlokaal. Volgens het U. D. „niet in het cachot waar men ge woonlijk dronkaards opsluit, maar in een ander ^er- trekje." Dit is volkomen onjuist. Er zijn te Jutfaas twee arrestantenlokalen. Dat waarin Hildebrand was opgesloten, wordt- steeds voor opberging* van dron kaards gebezigd, terwijl het andere bijna nooit wordt gebruikt. Wat de. opsluiting aangaat werd dus wel degelijk door veldwachter Oosterkamp geen enkele gunstige uitzondering gemaakt. De persoon in kwestie werd gewoon behandeld als iedere andere dronkaard behan deld zou zijn. Hij werd i.n het arrestantenlokaal ge legd, wat door Oosterkamp gesloten werd met het slot en twee grendels. Dat hem zijn schoenen zijn uitge trokken kan waar zijn, maar dat doet men de meeste menschen die gearresteerd worden. Veldwachter Oos terkamp heeft Hildebrand daar laten liggen en zeide tegen zijn collega Jacobs die later kwam, dat hij een dronken kerel in het hok had zitten. Een onderzoek of de persoon werkelijk dronken was, heeft hij niet inge steld. Veldwachter Jacobs, die van het geval niets afwist, ook niet bij de arrestatie geweest was, moet toen ge vraagd hebben of het een bedelaar of een landlooper was, in antwoord waarop Oosterkamp zeide, dat het Hillebrand was. Jacobs kende echter den gearresteer de niet, en wist niet dat het een oppassend persoon was, wat Oosterkamp wel wist. Heb je, zeide Jacobs, zijn boezeroen open gedaan en het luikje en de raampjes opengezet, met het oog op de warmte, wat veldwachter Oosterkamp verzekerde gedaan te hebben en ook werkelijk gebeurd was. Daar Jacobs eenigszins met het lot van den gear resteerde was begaan, vroeg hij Oosterkamp of hij hem niet na een poosje zou kunnen ontslaan. Veldwachter Oosterkamp die weg ging antwoordde daarop: Neen dat zal ik zelf wel doen als ik terug kom! Jacobs had daardoor later niet de vrijmoedigheid den gearresteer de los te laten en meende vast met een dronkaard te doen te hebben. Oosterkamp ging «daarop weg, en Hillebrand werd in het hok achtergelaten, woelende op zijn krib. De wed. C. van Dorssen, die een koffiehuis naast het Gemeentehuis heeft, heeft toen van 6 tot 8 uur de gearresteerde hooren rochelen, blijkbaar was toen reeds de doodstrijd ingetreden. Om 8 uur werd het stil, de man was toen waarschijn lijk gestorven. Oosterkamp was spoedig na de arrestatie wegge gaan. Omdat hij, zooals hij aan Mej. v. Dorssen verze kerde meende dat Hillebrand er slecht aan toe was, ging hij naar de vrouw van Hillebrand die op gerui- men afstand' van het dorp woont, om haar even op de hoogte te stellen. De vrouw van Hillebrand schrok hevig en verzeker de den veldwachter dat haar man nooit gebruik van sterken drank maakte, laat staan misbruik, en dat zij zeker was, dat haar man niet beschonken was. Tevens vertelde zij dat haar man 's morgens bij het van huis gaan reeds niet goed, en dus waarschijnlijk door de warmte bevangen was. In stede van na deze mededeelingen gehoord te heb ben, oogemblikkelijk terug* te gaan, is Oosterkamp toeh doorgereden. H. bleef gewoon in het hok liggen. Inmiddels kwam eerst bij veldwachter Jacobs, die op het gemeentehuis was, eeu broer van den overlede ne met een zoontje van Hillebrand, met verzoek om vrijlating van den gearresteerde, op welk verzoek Ja cobs, die door de handelingen van Oosterkamp in da meening verkeerde dat Hillebrand zwaar beschonken was, niet inging. Wel ging hij kijken door het luikje,, hoe de gearresteerde het maakte, en meende dat hij, sliep. Daarom zeide Jacobs tegen den broer en het zoontje van Hillebrand: Ilij slaapt rustig, laat hem liggen, dat is voor hem het beste; steeds in de meening verkeerende, dat Hillebrand werkelijk dronken was. Hij toch meende dat Oosterkamp dat goed onderzocht had. Later, toen de patroon van den overledene te Jut faas, met zijn onderbaas Stroom om vrijlating vroe gen, heeft hij hetzelfde antwoord gegeven. Dat g*ing niet, em ook bezoek kon hij niet toestaan, wel als de dokter kwam. Beiden zijn daarop naar dr. Idenburg gegaan, die echter niet meeging. Toen men nu circa 9 uur naar Hillebrand' ging kij ken, bleek dat hij was overleden. UIT BROEK OP LANGEND1JK. Bij de gistermiddag alhier gehouden raadsverga dering was de heer Slot afwezig. Na vaststelling der notulen werd rapport uitge bracht omtrent de rekening 1910, zooals door B. en W. aangeboden. Dit rapport; concludeerde tot vaststel-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1