DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 194 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Gemeenteraad van Alkmaar, BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telafoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Een Transvaalsehe boer in Nederland. AL&MAARSCHE COURANT VERGADERING van «ïeu op Woensdag 23 Aug. 1911, 's n.m. 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling- der notulen van de vorige vergadering Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde en herbenoemde leden dezer vergadering. 3. Benoeming' onderwijzend personeel aan de Burger avondschool en de Avondschool voor handwerkslie den. (Bijlage no. 88). 4. Als voren, aan de Handelsavondcursus voor han dels- en kantoorbedienden. (Bijlage no. 89). 5. Als voren, aan de Handelsdagschool. (Bijlage no 90). 6. Als voren,» voor het herhalingsonderwijs. (Bijlage no. 91). 7. Voorstel van d)e Commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der Rekening van de gemeen te-gasfabriek, dienst 1910. (Bijlage no. 76). 8. Alsvoren, de Rekening van de Gezondheidscommis sie, dienst 1910. (Bijlage no. 77). 9. Als voren, de Rekening van de Stads-apotheek dienst 1910. (Bijlage no. 78). 10. Als voren, tot het doen van af- en overschrijvingen op de Begrooting van het Stads-ziekenhuis, dienst 1910. (Bijlage no. 79). 11. Als voren, tot vaststelling der Begrooting van de Stads-apotheek, dienst 1912. (Bijlage no. 80.) 12. Als voren, de Begrooting van de Gezondheidscom missie, dienst 1912. (Bijlage no. 81)'. 13. Als voren, tot het doen van af- en, overschrijvingen op de Begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1910. (Bijlage no. 82). 14. Als voren, tot goedkeuring der rekening van het Burgerweeshuis, dienst 1910. (Bijlage no. 83). 15. Als voren, tot vaststelling der begrooting van de plantsoen-en, dienst 1912. (Bijlage no, 84). 16. Als voren, tot goedkeuring dter Rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1910. (Bijlage no. 85). 17. Als voren, de Rekening van het Gemeente-slacht huis, dienst 1910. (Bijlage no. 86). 18. Als voren, tot vaststelling der Begrooting van de gemeente-gasfabriek, dienst 1912. (Bijlage no. 87). 19. Voorstel van B. en W. tot versterking van volgnr 102 der Gemeente-begrootkig, dienst 1911. (Bijla ge no. 92). 20. Als voren, tot aanvaarding eener aan de gemeente gedane schenking. (Bijlage no. 93). 21. Als voren, naar aanleiding van een ingekomen adres oveir aanbestedingen van publieke werken. (Bijlage no. 94). 22. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den ho-ofdelijken omslag, dienst 1910. HOFBERICHTEN. Op den verjaardag' van H. M. de Koningin zal ten paleize het Loo een gala.-dejeiiner worden gegeven. Z. K. H. Prins Hendrik, dilei gisteren -op Het Loo zou terugkomen, heeft de reis daarheen tot Zaterdag a.s. uitgesteld' wegens het overlijden te Ludwigslust van een van 's Prinsen familieleden, prins Hendrik van Reuss, gehuwd met hertogin Charlotte van Meck lenburg. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Zuid-Hollandsche Staten zullen tegen de eerste dagen van September wordlen' bijeengeroepen tér ver kiezing, van een lid] der Eerste Kamer (vacature wij len mr. de Marez Oyens). Over bet bezoek van generaal Erasmus aan Neder land en speciaal aan Alkmaar en omstreken lezen we in „Hollandsch Zuid-Afrika" Het aantal Afrikaners, dat de lage landen bij de zee komt bezoeken, hetzij om eens kennis te maken met het moederland van de groote meerderheid der Hol landsch sprekende bewoners van Zuidi-Afrika, hetzij om hier zaken te döen, neemt van jaar tot jaar toe. Soms komen zij alleen, soms in „bossies." Met deze laatste uitdrukking- bedoelen wij geen oneerbiedigheid, vv ij leerden reeds op de schoolbanken, dat de mensch een iu gezelligheid) levend dier is, en het is dus niet |e iyerw0'n-c^erell> dat menschen, die hun zinnen gezet hebben op een kuiertje naar Nederland, anderen trach ten te vinden' om gezamenlijk de reis te ondernemen. Er is echter verschil t-usschen gezamenlijk een reis on dernemen en het vormen van een kudde, die zich door een goedbetaald herder laat rondleiden langs de. plaat sen, die het bezien waardig zijn. Er is verschil tus- 6chen gezamenlijk reizen en reizen in „bossies." Dat ondervond Generaal Erasmus, toen deze, met vele an deren, een reisgezelschap vormde, dat, onder leiding van Cook's bekend kantoor, een kuier maakte door Europa en daarbij ook voor een paar d'agen Nederland aandeed. Cook's kantoor is een! gunstig bekend, eer biedwaardig, soliedi kantoor, een instelling, waarvan wij niet gaarne kwaad zouden willen spreken. Doch als het veroorloofd is, van een instelling van zulk een wereldvermaardheid iets te zeggen, dan' zouden wij gaarne -met allen eerbied, aan het organisatie-talent van zulk een inrichting verschuldigd wi'llen opmer ken, dat tot. heden die organisatie méér is ingericht- op hot rondleiden van Amerikaansche en' Engelsche glo- Gemeugd nieuws KLAGENDE KROEGHOUDERS. „De Standaard" schrijft in een driestar: Niet iedere methode van drankbestrijding kan on voorwaardelijk worden goedgekeurd, maar in het alge meen genomen zal er wel geen weldenkende zijn, die zich niet van harte verheugt, zoo de kroeghouders Ida gen over d-alend drankverb-ruik. Het is dan ook niet twijfelachtig, of men zal algemeen waardeering heb ben voor de proef, die door de directie van de Staats mijnen in Limburg inzake drankbestrijding onder de mijnwerkers genomen wordt, en die te meer syrnpa thiek is, omdat zij vrij is van al wat door wien ook een- verkeerde principe of overdreven toepassing van een goed principe zou kunnen worden geacht. De zaak is- eenvoudig deze, dat genoemdle directie voor het hoofdgebouw der staatsmijn „Wilhelmina," bij Heerlen, voor een tweetal' w-elien op het voor beeld van Duitsche mijnen een melktent heeft ge plaatst, die gepasteuriseerde melk tegen inkoopsprijs aflevert. Dat die tent .uitnemend' werkt, kan men daaruit afleiden, dat het nu reeds voorkomt, dat er aan de zeg rond) 1000 -menschen in de onderne ming per dag bijnai 300 liter melk wordt afgeleverd. Dat de omwonende kroeghouders gaan klagen over verminderden drankverkoop- en dat die mijnd'irectie de goede, gevolgen van de vervanging van drank door melk gaat bemerken, valt niet te verwonderen. De di rectie, die een woord van hulde verdient voor haar initiatief, denkt op den door haar ingeslagen weg voort te gaan. Moge zij ook verder veel resultaat van haar streven zien OVERVLOEDIGE VISCHVANGST. Door de aanhoudende droogte verplaatst de visch zich uit het ondiepe naar diep water. In de diepe Friesche m-er-en wordt tegenwoordig flink gevangen, Een 15-tal hengelaars uit het dorp Parrega vingen ruim 200 kilo visch, waaronder een groote partij prach tige baars. ANECDOTEN VAN JOZEF ISRAëLS. Van den pas ontslapen beroemden schilder Jozef Israëls deelt een onzer medewerkers ons het volgende staaltje van eenvoud- mede. In de wachtkamer van minister Kuyper bevonden zich eenige jaren geleden verscheidene personen, die ter audiëntie gingen. Onder hien was- Jozef Israëls, gezeten op een stoel. Een dame, sollicitante voor een rijksbetrekking, stond] dicht bij hem. Op eens stond de bejaarde man op, g-ing naar de dame en bood1 haar zij stoel aan. Geen der vele andere jonger© aanwezige heere.n dacht er aan- de dame een dergelijke- beleefd heid! te bewijzen. De dame, Israëls kennende, bedank te vriendelijk. Hij was er niet van af te brengen en wild© zich per s-e met een staanplaats tevreden stellen. E.r ontstond- een gesprek tusschen de dame en hem. U komt toch zeker niets vragen? zei' de da-me. „Toch ,wel," antwoordde Israëls, „ik kom een plaatsje vragen voor de „Nachtwacht" van Rembrandt." Eenige jaren geleden was Jozef Israëls op- familie bezoek te Groningen en passeerde het huis van een zijner vroegere vrienden-tijd-genooten, welk pand 't was voorjaar geschilderd werd. Na de beg,roe ting e,n een informeeren naar eikaars gezondheid, zegt Israëls plots, op z'n! Gro.ningsch: „Ileur ies vrund, 'kbin kwaod op dei. ëou 'lc in de stad bin, hast mie toch ook best wat gunnen m-eugen, 'k bin toch ook schilder," op welk gezegde z'n vriend slagvaardig antwoordde: „Heur ies, Jozef, dou gooist mie te dik ke klonters dter op." (Hbld.) DE VERGIFTIGING IN DE NIEUWE MEER. Gisteren werd voör de rechtbank te Haarlem behan deld de zaak -tegen bakker Van Exter, heden die tegen betrotters, die hun reisgenoegen plegen ,af te meten naar het aantal mijlen, per spoor of boot afgelegd, het aantal museums, paleizen en standbeelden, bij hun tocht aangekeken, en het aantal streepjes en kruisjes, waarmee zij hun Baedeker's hebben voorzien, dan op de behoeften van ITollandsche- Afrikaners, die in den regel minder belangstelling hebben voor een eindelooze rij van paleizen, museums en standbeelden, dan 'voor een goed gedreven boerderij, een mooi paard, een schaap uit een beroemde kudde, of een rund, dat een bijzondere aanteekening heeft in een rundvee-stam boek. Op die soort van menschen, welke er steeds meer in Holland komen, is Cook's kantoor niet inge richt. Wij zwijgen nu va.n die Afrikaners, die liever -niet als deel van .een willoos geheel reizen en die er de voorkeur aan geven, onder eigen leiding, en meestal goedkooper, alleen dat te zien, waarin zij btelang stel len, en nief bij voorkeur de dingen, waarin Cook's ver onderstelt, dat zij belang zouden kunnen stellen, als hun hersens op dezelfde wijze gevormd mochten zijn als de hersenen van Amerikanen en E.ngelschen, ge zwegen van hun beurs. Generaal Erasmus bezat blijkbaar niet in zeer ster ke mate het kudde-instinct en een andere dan de Cookscha E.ngelsch-Amerikaansche belangstelling. Toen hij, na een kort oponthoud te Rotterdam en den Haag, te Amsterdam aankwam, werd hij al spoedig opgespoord d-oor den secretaris en den adj. secretaris van de Vereeniging Z.-Afr. Voorschotkas, die gaarne weer eens de kennis hernieuwden met dezen bekenden Transvaa'lscben landbouwer en eigenlijk ook wel eens graag wilde-n uitvisschen, wat de Generaal in Hol land kwam doen. Onze vriend was niet bijster tevre den. Er was veel teleurstellends in de reis geweest. Museums had hij genoeg gezien, heel mooie museums oog, en prachtige paleizen en nog prachtiger schilde rijen, meer dan hij kon opnoemen en ooit in staat zou vrouw Ilogenhout. Deze beiden woonden te Haarlemmermeer na-ast el kander. In de maand Januari van dit ja-ar was de vrouw van den bakker Van Exter overleden, zonder dat dit aanleiding gaf tot kwade vermoedens. Toen echter den 8en Ma-art Jan Hogenhout onder dezelfde ziekteverschijnselen, die zich bij vrouw Van Exter voordeden, stierf, stak men de hoofden- bij elkaar. Men weigerde hier aan een toeval te gelooven. En de buren herinnerden zich nu feiten, die- hun vroeger niet waren opgevallen, doch welke »a het dubbele sterfgeval van veel belang werden geacht. Vaak had men opgemerkt dat de bakker Van Exter en vrouw Hogenhout meer dan gewone belangstelling voor elkaar hadden. Alle feiten bij elkaar genomen, meende men te kunnen afleiden, dat er zelfs eene zekere verhouding bestond tusschen buurman en buurvrouw. En vanzelf knoopte zich de volktrekking daaraan vast, dat Van Exter en vrouw Hogenhout de hinderpalen, die een vrijer ver keer belemmerden, dat waren vrouw v. Exter, geboren Christina van Raam en Jan Hogenhout, uit den weg hadden geruimd. Het tweetal werd gearresteerd, de lijken werden op gegraven en het onderzoek bracht aan het licht, dat vrouw Van Exter -en Ja.n Hogenhout ten gevolge van arsenicum-vergiftiging waren overleden. Beide ver dachten ontkenden, zich aan die vergiftiging te heb ben schuldig gemaakt, doch vooral voor den bakker kwamen ernstig© feiten het vermoeden bevestigen, Men vond, na naarstig speuren, den apotheker, bij wien v. Exter te Amsterdam het arsenicum gekocht had. Ontdekt werd1, dat hij arsenicum in brood had gebakken, welk brood, bestemd voor Jan Hogenhout eens aan een verkeerd adres was- afgeleverd. En voor de verhouding die tusschen den bakker en vrouw Ho genhout bestond, kreeg men vele aanwijzingen. Na eene uitvoerige instructie, werd de zaak naar de openbare terechtzitting' der arrondissementsrechtbank te Haarlem verwezen. Er was gisteren veel belangstelling va-n de zijde van het publiek bij de behandeling dezer geruchtmakende zaak. Nieuwsgierig rekten zich de halzen op de kroppens volle tribune, toen da beklaagde werd) binnengeleid, schrijft de Tel. De bakker Martinus van Exter maakte zoo op het oog geen ongunstigen indruk. Het lijkt onaannemelijk, dat. de man, die daar zoo kalm in de beklaagdenbank ging zitten, zich schuldig maakte aan de afschuwelijke misdaad', waarvan1 hij wordt b-e ticht. Men waant hem een fatsoenlijke dorpeling op z'n Zondags. In de getuigenbanken zaten de 19 ge dagvaarde getuigen. De eenvoudige Haarlemmer meerbewoners zagen met zekeren schroom rond zich en wisten niet goed! hoe het gelaat te plooien in deze voor ben zoo vreemde atmosfeer. Allereerst werd' Van Exter verhoord, die aarzelend antwoordde, meermalen in de, war was en verklaarde niet veel bij Hogenhout aan huis te zijn gekomen. Verder ontkende hij arsenicum gekocht, of gebruikt te hebben en haar dood toe te schrijven aan haar maag kwaal. Daarna werd d'r. Folmer gehoord, die de gestorven vrouw jarenlang behandteld' had. Toen hij iu den nacht van 2.3 op 24 Januari een groote droogte in de keel van de vrouw constateerde, kwam 't vermoeden aa-n arsenicumvergiftiging bij hem op. Na het urine-on- derzoek kreeg zijn' vermoeden meer vasten vorm. De tweede getuige was de 72-jarige weduwe, Va-n Raam, moeder van het slachtoffer. Een schamel uit ziend vrouwtje, dat met- aarzelende schreden naderbij kwam en dan wankelende bleef staan. Zij was geheel in den rouw en maakte een deerniswekkenden indruk. Haar gewezen schoonzoon verwaardigde- zij met geen blik en als zij vertelt van d'en dood van haar dochter, dan klinkt de gramschap uit haar bevlerige stem. Zij vertelde eerst van het huwelijk met Van Exter. De zijn te onthouden1; maar waar hij naar haakte, wat hij bovenal graag zou- willen zien: hoe in Europa, de boe ren leven en werken; dla.t had' Cook's hem niet gege ven. Daarvoor was op het gedrukte reisplan geen voorziening gemaakt. Maar de Generaal kon van Cook's een dag verlof krijgen en de adj. secretaris van de Voorschotkas, die hem in zijn hotel opzocht en iu zijn taal, in het Afrikaansch toesprak, beloofde hem, dat die ééne dag zoo vruchtbaar mogelijk en geheel ten genoegen van den Generaal zou worden besteed. Wat wilde de Generaal in de eerste plaats zien? In de eerste plaats een gewone boerderij, van onge veer 50 morgen oppervlakte; geen model-boerderij, geen onderneming met s-taats-subsidie, maar een echt middel-bedrijf, waaruit, naar de Generaal gehoord had, een boer zich niet alleen een bestaan, maar zelfs een ruim bestaan kon maken. Dat wilde hij, de- eigenaar van zooveel duizenden morgen gr-ond in Transvaal, wel eens zien. Hoe het mogelijk was. En hoe er dan nog iets voor den boer zou kunnen overblijven. Ware de Voorschotkas eenigen tijd van te voren met het bezoek van den Generaal in kennis gesteld, en van wat hij met dit do'el beoogde, dan hadden natuur lijk allerlei voorbereidingen kunnen getroffen worden, die een bezoek aan ee,n aantal boerderijen van de ge- wenschte soort gemakkelijker hadden kunnen, maken. Nu was er evenwel geen tijd te verliezen. Maar door bemiddeling va-n eenige vrienden te Amsterdam en te Alkmaar stond in deze plaats de beer E. E. Stoel ge reed om ee,n klein gezelschap, bestaande uit Generaal Erasmus en den zoon van Ds. II. S. Bosman, die met een Gouvernemènts-beurs een landbouwschool in Ame rika bezoekt, en Dr. Ma-nsvelt een paar boerderijen in den omtrek van- Alkmaar te bezoeken. Met den trein ging het naar deze stad. En van daar ging het, met een automobiel, de vruchtbare Beemster in, waar op de boerderijen van de heeren Govers ©n Jonges het ant- verhouding tusschen haar schoonzoon en haar dochter was in den aanvang „heel best." Tot Hogenhout- naast hen kwam wonen. Van Exter kwam zeer veel bij Hogenhout aan huis. Op het laatst was het al te bar. Heel den dag zat hij er en als er dan volk in die bakkerij kwam, moest men hem van vrouw Hogenhout, weghalen-. Hij ging er wel twaalf keer per dag heen. Vooral zijn vader had' door die verkeering Veel ver driet. Zelfs op den dagi der begrafenis was hij er heen geweest-. De oude vrouw hadi hem toen toegevoegd: „Je vrouw is dood'! Nou behoef je haar toch geen ver driet meer aau te doen?" Verder verklaarde zij wat op 23 Januari gebeurd was. Toen hadl haar dochter van een glas melk ge dronken, d'at reeds stond ingeschonken en' ook van pap, die vrouw H. had gebracht. Zij was toen zeer naar geworden, dat zij naar bed moest. Ook had deze getuige wel eens gezien, dat de be klaagden elkaar een hand en een zoen gaven. Op den dag- va,n de begrafenis heeft Van Exter zich zelfs geen tijd gegund om de familie goeden dag te zeggen, zoo gauw ging hij weer naar vrouw Hogenhout. Hij be weerde, dat hij den hoogen hoed, d'ie hij geleend had, moest terugbrengen, maar d'at was niet waar. Een zwager van den beklaagde verklaarde, dat de verhouding tusschen Van Exter en vrouw Hogenhout „niet erg netjes" was, zooals hij het uitdrukte. Half Januari zag hij hoe zij eens een Wik va«- verstandhou ding wisselden. Ook Cath. Hermanus van Raam heeft van die ver houding een en ander opgemerkt. Vervolgens werd o.a. nog gehoord Dirk P. Kunst, drogist te Amsterdam. Deze kent den beklaagde zeer goed, want hij kwam vaak in zijn winkel tot het doen van allei'lei inkoopen. Zoo had hij kort te voren nog hoesttabletten gekocht. Den 14en Januari kwam hij weer bij den drogist in d'en winkel en zeide hij last te hebben van een kat. De drogist zou hem daartoe rat- tekruid geven, doch beklaagde wilde het zoo hebben, dat hij het in de melk kon oplossen. Getuige deed het vergif toen in een reageerbuis, waarbij po-tasch werd gevoegd, teneinde aan het verzoek te voldoen. Hij raadde belch nog aan, voorzichtig met het goedje te zijn. Eenige weken later kwam Van Exter bij hem te rug- en vroeg weer om eene hoeveelheid rattekruid, op dezelfde wijze opgelost. Na dlien tijd heeft hij hem niet meer gezien. Beklaagde ontkent, bij den get-uige Kunst 't arseni cum gekocht te hebben. Doch getuige Kunst blijft bij zijne verklaring en herkent den beklaagde perti nent. De 17-jarige bakkersknecht Heilo getuigde dat Van Exter hem vaak gewaarschuwd' had' *iets te zeg gen, als zijn vrouw vroeg waar hij was. Bekl. bevond zich dan bij vrouw Hogenhout. Tenslotte klaagde Van Exter vaak over z'n vrouw en noemde hij haar een lastpost -en een lastig meubel, terwijl het hem zeer griefde, dat zijn schoonmoeder hem zoo op de vingers keek. De officier van justitie betoogde in zijn requisitoir, dat de zaak rijp was voor berechtiging. De instructie was zeer moeielijk geweest in dit drama. Beklaagde heeft zijn- passie voor vrouw II. naar bui ten geuit. De passie is de basis der geheele zaak. Vrouw van E. en H. stonden van E. en vrouw H. in den weg. Die moesten uit den weg geruimd. De officier zette nu d© verhoudingen in het gezin- van E. nog eens uiteen. De ongeoorloofde verstand houding' tusschen van E. en vrouw H. maakte het voor beklaagde van belang, dat zijn eigen vrouw van het tooneel verdween. De houding van beklaagde, die alles ontkende, zelfs wat in zijn voordeel kon zijn, wijst weer dadelijk op zijn schuld. Vernietigend' voor beklaagde oordeelde de officier het getuigenis van den drogist Kunst. De eisch is levenslange gevangenisstraf. woord werd gegeven op al de vragen van den heer Erasmus. Behalve deze werd nog' een boerderij van het Zuid-Hollandsche type bezocht; de propere stallen werden bewonderd; het vee en het gras met een wij zeggen het. heel zachtjes begeerig' oog aangeke ken, met het g-evolg, dat, voor de terugreis werd aan vaard, de landbouwer Jonges eenige honderden gul dens, Generaal Erasmus evenwel een jongen Noord- Hol'landschen stier rijker was. ITet is niet onze bedoeling, hier te vertellen, al wat de Generaal en zijn klein gezelschap te zien kreeg. Genoeg zij het, te vermelden, dat hij en zijn jonge vriend uit Pretoria nui weten, hoe op 50 morgen grond een ILollandsche boer weljraart vindt; dat zij geen woorden, sterk genoeg, konden vinden om aan hun ge voel van bewondering* voor wat onze landbouwers we ten te bereiken, uiting te geven; dat onze rijkdom aan vee, de dichtheid der bevolking, het liefelijke land schap hun steeds stijgende verbazing wekten', welke het toppunt bereikte, toe-n ook een bezoek was ge bracht- aa,n het zandige Schoorl en gebleken was, dat niet alleen klei en veen, maar ook het barre zand zijn tol moet betalen aan menschelijka energie en land bouwkundige wetenschap. En toen de terugreis naar Amsterdam moest worden aanvaard, moest Generaal Erasmus erkennen, dat hij va.n he,t oogenblik, dat hij Zuid-Afrika's bodem verlaten had, nog niet zulk een genoegelijken en leerrijken dag had doorgebracht als dezen, in gezelschap van zijn reisgenooten, den heer Stoel en Dr. Mansvelt. En evenmin kon hij zwijgen over de gastvrijheid! en hulpvaardigheid der menschen, van wie hij dien dag eenige uren de gast was geweest. Dat de Hollanders zulke lieve, voorkomende menschen waren, had Generaal Erasmus nooit kunnen denken.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1