STADSNIEUWS» BUITENLAND. "b te K/r jp \Jh Een voortreffelijke stabiliteit van toon is verkregen de toonsterkte is aanzienlijk toegenomen; van glissan do's ia geen noemenswaard spoor meer over en twee octaven staan ten dienste voor het spelen van elke melodie. Bovendien kan de grondtoon nog aanzienlijk ver hoogd of verlaagd worden door een aparte manipulatie, Zeer trof ons wederom, hoe het bespelen slechts een enkelen vinger eischte. We hoorden op die ma nier het Volkslied. Piet Hein, Auf Flügeln des Ge sanges. Ook kan de toon gemakkelijk vastgezet wor den. En éen vinger was dan wederom voldoende voor een werkelijk onnavolgbaar crescendo en decrescendo Zoo gering is de benoodigde luchtdruk, dat de gas leiding kan worden benut. We zagen aldus hoe men letterlijk alles aan zich zelve kan overlaten, terwijl een fraaie toon van onveranderde sterkte ad libituur bleef voortduren. De gemakkelijkheid van de bespeling, de zuiver heid van den toon moeten langzamerhand ook een sceptisch oningewijde gaan overtuigen van de juist heid der inzichten van het Bestuur van het Sirene Comité, gesteund als het wordt door de woorden van Daniël de Lange, dat „dit instrument in volkomen heid alle andere zal kunnen overtreffen." We schreven reeds vroeger en ook uit het artikel van Ds. Valewink in de „Natuur" blijkt, dat het Co mité, ondanks de schaarsche finaneieele medewerking niet stil zit. Na de vacantiedagen hoopt het Comité eenige fiksche schreden verder te kunnen doen. Een muziekinstrumeut mag de Sirene thans reeds onge twjjfeld heeten en men is bereid er demonstraties van te geven als daartoe het verlangen wordt kenbaar gemaakt. Een bekend musicus staat op het punt er zich op te gaan oefenen. BEDROG MET BANK-VAN-LEENING-BRIEFJES. De heer -J. S. Meuwsen vestigt in „De Midden standsbond" de aandacht op de zwendelpractijken var lieden, die bedrog plegen met bank-v&n-leeningbrief jes. Wij ontleenen er het volgende aan: „Bij naam kent men algemeen de zoogenaamde huizen van koop- met recht van wederinkoop. Een betere naam zou misschien zijn huizen, waar woeke raars hun praktijken uitoefenen, omdat de arme men- sehen, die tot dergelijke huizen hun toevlucht moeten nemen om aan geld te komen, gewoonlijk uitgeplun derd worden. Voor de goederen, die zij als onderpand voor hun leening want het is een gefingeerde ver koop in handen van zoo'n bankhouder achterlaten, wordt slechts een klein deel der waarde g-egeven, ter wijl de rente voor deze geldleening buitensporig hoog is. Door deze gewoonte n.l. om in verhouding» tot de waarde van het pand, slechts een klein bedrag ter leen te verstrekken, vertegenwoordigd het „beleenbrief- je" een betrekkelijk booge waarde. Van dien goeden naam dezer briefjes hebben nu enkele van de heeren ondernemers van „huizen van verkoop met recht tot wederinkoop" gebruik gemaakt, om zich te verrijken ten koste van de domme mensehen, wier zucht tot ge makkelijk geld verdienen sterker is dan hun eerlijk heid. De heeren hebben het volgende bedacht, en naar men mij van verschillende zijden verzekerd heeft, met zeer groot succes. Zij vullen beleenbriefjes van hun eigen bank van leening in, met denkbeeldige bedragen, geleend op waardelooze prullen. Een dergelijk briefje, waarop b.v. 100 staat als geleend op diamanten sieraden of andere voorwerpen, welke een groote waarde doen ver wachten, wordt opzettelijk „verloren". De gelukkige!?) vinder, op zoo'n gemakkelijke wijze in het bezit gekomen van een stuk papier, dat hem de beschikking zal verleenen over een voorwerp van veel hoogere waarde dan de 100 welke daarop geleend zijn spoedt zich naar de particuliere bank van leening, (huis van koop met recht van wederinkoop), betaalt de 100 plus d© eventueele rente, en ziet zich tot zijne groote verbazing in het bezit gesteld van een totaal waardeloos prul. Op veel grooter schaal dan men zou vermoeden, worden deze praetijken ongestraft uitgeoefend. Maatregelen van wetgevenden aard zijn tegen derge lijke praetijken vermoedelijk niet te nemen. Publici teit is het eenig-e middel, dat aan praetijken van ge- wetenlooze schelmen als van dit gilde een eind kan maken. Maar nog brutaler treden eenige vrijbuiters op, die speculeerende op de boven reeds -geschetste zucht om zonder werken rijk te worden, hun slachtoffers kiezen en zich te hunnen koste verrijken. Die heeren kiezen den grooten weg en de stadsbank van leaning als operatie-basis, en treden als volgt op: Door middel van annonces in dagbladen koopen zij in grooten getale bank van leeningbriefjes van een stadsbank. Zij geven voor die briefjes een luttel be drag voor de bezitters dier briefjes dikwijls nog een voordeeltje, omdat zij het, geld missen de panden in t-e lossen en komen op die wijze in het- bezit van een groot aantal dezer briefjes. Op deze briefjes staat van wege het bankbestuur vermeld het bedrag, dat. ter leen verstrekt, werd, bene vens de getaxeerde waarde van het pand. Natuurlijk is de getaxeerde waarde hooger dan de voorgeschoten som, doch in de meeste gevallen is dit verschil in wer kelijkheid zeer gering. Zelfs geschiedt het meermalen dat goederen (gouden en zilveren sieraden) expresse- lijk met- het doel zo te beleenen vervaardigd worden, en uiterlijk heel mooi, doch zoo goed als waardeloos zijn. Al deze briefjes worden gesorteerd in pakjes van J 3000 tot J 10.000. De getaxeerde waarde vermeldt hiervoor op de briefjes b.v. 4000 t-ot 14.000. Om later te vermelden redenen, beleenen deze bedriegers een diamanten sieraad van b.v. 350 waarde voor 75 en laten als waarde 150 daarbij vermelden en voegen dit briefje bij het gesorteerde pakje overige briefjes. Nu worden de slachtoffers gekozen. Men krijgt be zoek van een paar „heeren", die met- de radheid van tong en met bewonderenswaardige menschenkennis hun slachtoffer weten te overtuigen, dat de koop, die hem voorgesteld wordt, zóó voordeelig is, dat hij niet weigeren kan. Ziedaar, zeggen zij dan, hier heeft u een der brief jes, laat u dit inlossen, en als de waarde niet min stens het viervoud is, dan verbeuren wij 100, welk bedrag zij dan met- veel vertoon deponeeren. Het pand wordt door het slachtoffer zelf g-elost, bij een juwelier of goudsmid laa.t- hij het sieraad taxeeren en verneemt dat. het werkelijk meer dan 300 waard is. en hij sluit den. koop, en betaalt voor een hoop je papier zijn goed geld. Het eerste werk van het. slachtoffer, als hij in 't bezit der briefjes is gekomen, is een wandeling naai de bewuste bank van leening met- de briefjes en het g'eheele bedrag, dat. er op voorgeschoten is. Hij be taalt, behalve de duizendl gulden, die hij reeds aan de oplichters betaalde voor het bezit der briefjes, nog- eens de drie duizend gulden, plus de rente voor de panden en ziet zach in het bezit, gesteld van een voor hem zoo goed als waardeloozen rommel. En nu is het niet alleen te Amsterdam, dat deze lieden reeds sedert- eenige jaren straffeloos hun prak tijken uitoefenen, ook te 's-Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, enz. maken zij voortdurend slachtoffers. Ook uit die plaatsen werdi herhaaldelijk tegen deze praetijken gewaarschuwd. doch zonder succes. En daarom een waarschuwing aan allen. Laat u, zelfs door de mooiste praatjes en de schoonste voor spiegelingen van veel, zeer veel geld te kunnen verdie nen, nimmer verlokken op dergelijke „voordeeüge' aanbiedingen in te gaan. Evenzoo raden wij onzen lezers aan: Indien gij zoo „gelukkig" zijt, bank vau leeningbriefjes te vinden. laat ze liggen. of de poneer ze bij de politie, maar laat u niet bij den neus nemen door de bovengeschetste bedriegers." DE BRAND IN DE SCHERMER. Naar aanleiding van ons bericht omtrent den brand bij den heer Zuurbier in de Schermer, welk bericht wij aan zeer betrouwbare zijde ontleenden, verzoekt de heer Zuurbier ons te melden dat het huisraad niet voor het uit.brekem van den brand uit de woning is gedragen, maar grootendeels met het huis en hooi is verbrand. GEVANGENISHUMOR. Men schrijft uit Seheveningen aan de Nederlander: Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de strafgevan genis te Seheveningen in dienst werd gesteld. Ging begrijpelijkerwijze dit jubileum met stille trom voorbij, een der gevangenen, die nog 4 jaren tegoed heeft, kon zich met zooveel bescheidenheid niet vereenigen en stelde een der beambten voor dezen dag te herden ken met een huiselijk feestje, waarop het welbekende: „Wij gaan nog niet naar huis" de feestzang zou zijn. Het. voorstel is gewezen van de hand. KORTE BERICHTEN. - Onder Borger (Dr.) is een kind van het echtpaar G. onder een kar geraakt en, tengevolge daarvan over leden. In de venen in het westen der gemeente Dalen is opnieuw brand uitgebroken. De visscker I,. Zwart te Dreisum (Fr.) ving gis ternacht- in één net ruim 600 K.G. paling. Te Uithuizerpolder (Gr.) is Donderdag het zoon tje van den werkman Frikkema met een geladen ge weer gevallen. Het kind schoot zich daardoor in de borst en viel dood neer. De 62-jarige arbeider G. de Jong te Oosterveen, is gisterochtend van den zolder van een boerenschuur gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk, waaraan hij spoedig overleed. In verband met de uitgebroken staking in En geland ligt te Stellendam de garnalenvisscherij als mede de daarmede annexe garnalenpellerij, geheel en al stil. Te Maastricht is gisteren in het gesticht Calva- riënberg overleden het 6 jarig meisje van L. E. dat Donderdag met vuur spelende, ernstige brandwonden opliep. De stoomtrawler Calabria keerde gisteren naar IJmuiden terug omdat de schipper Jacob de Groot op zee over boord gevallen en in weerwil van de pogingen tot redding verdronken was. De verdronkene bereikte den leeftijd van 22 jaar. Ingezonden Mededeel lugen. Kunsten en Wt tensckappen. OPEN LU CHT VOORSTELLING VAN AD AM IN BALLINGSCHAP, IN DE BOSSCHEN VAN „OUD-KRANENBURGH" TE BERGEN. Eindelijk hebben we toch „aller treurspeelen treur spel," zooals Vondel zelf zijn meesterwerk „Adam in Ballingschap" noemde, gezien op een tooneel, zooals hijzelf het zich voorstelde: „Nu zal het tooneel met recht een toestel van bosch- loof en spelonckschaduwe, naer zijnen oorspronkelijc- ken naem skènè (scène, eigenlijk: loofhut) eischen, ge- lijc-k het van overouts in Griecken.genoemt wert." Wel was de Adam reeds op 20 Jan. 1852 in: de rede rijkerskamer „Achilles" opgevoerd, waarbij o.a. de bte» roemde Jacob van Lennep den rol van Belial speelde; wel had Royaards door 't heele land reeds voorstellin gen in schouwburgen, gegeven, maar nu is 't aan een comité van voorbereiding;, op voorgaan van den heer C. Nannes Gorter, gelukt met steun en door groote offervaardigheid van den burgemeester van Bergen, een voorstelling in de open lucht op touw te zetten, waarbij het Paradijs niet onverdienstelijk vervangen werd door de bosschen van Oud-Kranenburgh." Bui tengewoon gunstig weer deed ons nog meer denken, dat we in 't Paradijs waren, zoodat de voorstelling uit stekend slaag-de. Zeer veel belangstelling was er van heinde en ver. Komen we nu tot- de voorstelling zelf, dan zullen we geen lof meer hoeven t-e voegen, bij die, welke Roy- wel geen lof meer hoeven te voegen bij die, welke Ro.v- zoo ruimschoots met de „Adam in Ballingschap" heb ben geoogst. Meer zal het op onzen weg liggen, tooneel en spel te beschrijven, zooals die zich nu, in de open lucht, aan ons voordeden. 't Tooneel dan was onder de artistieke leiding van den bekenden schilder P. C. de- Moor met smaak aan gelegd. Een ruim vak was in 't bosch c>pen gemaakt, waar zich pl.m. 1000 zitplaatsen bevonden, amphithea- tersgewijs. Hiervóór strekte zich een ruim, met mos bekleed veld uit, waar zich in 't midden, op een kleine hoogte, de boom der kennisse, des goeds en des kwaads bevond, centrum der handeling, beladen met appelen, die schitterden van rood en goud. De linkerkant was afgesloten met somber groene bremstruiken en was, vooral op den achtergrond, be stemd voor vorst Lucifer en zijn trawanten, de in zijn schgrauwe vleermuizen-gestalte schrikaanjagende As- modé en de listige Belial. De rechterkant was met. hortensia's en andere bloe men beplant, een ware hof van Eden, terwijl een heu vel met een pad daarover, toegang gaf tot het Para dijs. Hierachter stroomde een met bloeiende waterlelies bedekte beek. Op denachtergrond, links, ligt in de schaduw een heuvel, waarop helaas geen cypressen konden geplant worden, maar met donker struikgewas^ waar de booze geesten zich ophouden. Rechts een hoogere heuvel met rozestruiken, bezet door de wachtengelenterwijl achter in 't midden een hoogte ligt, die als een boog de andere heuvels schijnt te verbinden, en die de plaats der aartsengelen is. We waren hier in een droomwereld, Oen wondertuin, door V ondel's meesterhand zwevend gehouden tusschen verbeelding en werkelijkheid: 't zonlicht schijnt ge dempt, de nachtegaal zingt, er bloeien leliën en rozen, de levenwekkende wind ruischt door de boomen Natuurlijk was 't tooneel vooral veel ruimer dan in een schouwburg. De eostuums waren in overeenstemming' met de rol len: de trotsche Lucifer in purperen mantel, As-mode in somber bruin en g-rauw, Belial in eigenaardig ge schubd en glinsterend gewaad, dat, ons niet erg vol deed. V oor den val waren Adam en Eva gehuld in „de witte zijde van erfrechtvaardigheit, geslingert om hun leen. En oock zoo fijn van dra-et, dat door de zijde heen de schoonheit van het lijf uitschijnen kan, en gloeien." Na den val bedekt een groenachtige lap, vol g-roote gaten, hun leden. De gevleugelde aartsengelen staken met hun lich tende gewaden sterk af bij de sombere duivelen; de eostuums der wachtengelen konden ons minder beko ren. Langer slepende gewaden met wijde overhangen de mouwen waren misschien wel la9tig -geweest. De muziek van Hubert, Cuypers was1 wezenlijk een illustratie van de handeling, zonder 't stemgeluid te overheerschen. Menigmaal werden wij bekoord door de fijne klank en 't smeltend geluid van de instru menten, die rechtsch achter struiken waren verborgen. Tenslotte de voorstelling zelf. Deze was een groot succes. Als men den eersten keer zoo'n voorstelling in de open lucht geeft, moet er gezocht worden, maar na 't zoeken is hier wel 't vinden gekomen. De vijf be drijven werden zonder hapering achter elkaar ge speeld, zonder pauze. De stem- van Lucifer (Royaards) forsch en mach tig, klonk nu niet te sterk, wat in een besloten schouw burg wel eens het- geval is. Ook de bekoorlijke lieve stem van Eva- (mevr. Royaards): kwam geheel tot zijn recht. Trouwens, alle woorden waren duidelijk verstaan baar, 't minst misschien de reien, waarvan ook de be roemde dans aan 't- eind van 't 3d© bedrijf, geen bui tengewonen indruk maakte. In 't begin was Asmod'ê wat moeilijk te volgen, ter wijl' Adam's stem eenigszins' leed on'dter verkoudheid, 't geen niet belette, dat hij ons, vooral in zijn wan hoop na den val, door zijn spel geheel meesleepte. In 't kort, allen en alles heeft meegewerkt om kunst liefhebbers een dag vol genot te geven voor oog, ooi en gemoed. De voorstelling werd onder groote stilte en aandacht gevolgd, al dreigde één oogenblik een nieuwsgierig hondje, dat zijn afkeer van den Vorst der Duisternis al te luidruchtig openbaarde, de ernst te verstoren. Na 't einde werd door den heer Nannes Gorter na mens 't Comité van Voorbereiding aan mevrouw en den heer Roijaards een bloemenhulde overhandigd en een lauwerkrans, waarbij hij vooral uit deed1 komen een nationale hulde te willen bewijzen aan den man, die met zijn medehelpers zooveel doet om 't eigenland- sche tooneel te verheffen. Bergen kan trots zijn op deze zoo schitterend ge slaagde eerste voorstelling- in de open lijcht van „Adam in Ballingschap'', dat meesterwerk van den 77- jarigen Vondel. TIRO. PRESIDENT-BRANDMEESTER. Het college van brandmeesters heeft zich gewend tot den Raad dezer gemeente tot behoud van zijn pres. brandmeester, den heer F. II. Ringers, die wegens zij ne benoeming tot lid van den gemeenteraad zich ver plicht zag zijn ontslag- te nemen als pres. brandmees ter. STOEL EN SPREE. Tijdens de a.s. kermis zal het gezelschap „Stoel en Spree' optreden in een g-eheel nieuwe schouwburg-loge, die zijn standplaats zal krijgen nabij de Groote kerk en die plaats biedt voor 800 bezoekers. Het geheele ge zelschap zal hier optreden, terwijl mevrouw Potharst Grade de vrouwelijke hoofdrollen zal vervullen. Opge voerd zal o. a. worden „Jan Smees" van Justus van Maurik, „Flora Tosca" van Victorien Sandou, het nieuwe successtuk „Leen me je vrouw? met plei- zier!" en „de Graaf van Moute Christo" van Alexan dre Dumas, dat in den afgeloopen winter ontelbare malen te Amsterdam is gespeeld. VERPLAATST. Bij den Rijkswaterstaat zijn tegen 1 November 1911 verplaatst de opzichters, de heeren J. Schol van Alk maar naar Breda, J. TT. Mus van Arnhem naar Alk maar, A. T. van Veen van Helder naar Arnhem, W. F. A. Bagethorn van Werkendam naar Helder. NAAR DE CADETTENSCHOOL. De heeren W. E. C. Detiger, J. IT. M. Blog-g, P. II. Kiesel en Aug*. Fischer, die te Batavia geslaag-d zijn voor het toelatingsexamen voor de cadettenschool en tot die inrichting zijn toegelaten, hebben de reis naar Nederland met de op 17 Augustus van Tandjong Priok vertrekkende „Willis" aanvaard. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 20 Augustus van 8 tot 10 uur in den Hout. J. Strauss W. A. Mozart. F. Schubert. F. von Flotow. Programma. 1. Radetzky marsch 2. Ouverture zur Oper. „Titus" 3. Entr' acte „Rosaanunde" 4. Fantaisie de l'opera „L'Ombre" Pauze. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia" F. Mendelsohn-Bartholdy. 6. a. Floralia, Scherzo H. A. Maas. 1) Stephanie Gavotte Alph. Czibulka. T. Ein Walzer isfc mein Leben R, Volstedt. 8. Finale. SCHEEPSBOUW. Van de Scheepswerf en Machinefabriek ,,'t Honds bosch" alhier liep met goed! gevolg te water een nieuwe stalen motorboot, lang, 41 vo-et 4 duim, breed) 9 voet 6 duim, hol 4 voet 5-duim en gebouwd voor rekening van den heer C. Leek te Alkmaar. Het vaartuig-, dat zal' worden voortbewogen door een 8 P.K. petroleum-motor van den heer C. Honig te Zaandijk, is bestemd tot- het vervoer van kunstmest. AF- EN OVERSCHRIJVINGEN OP DE BEGROO- TING VAN HET BURGERWEESHUIS, DIENST 1910. Het bestuur van het Burgerweeshuis verzoekt mach tiging tot afschrijving van -een bedrag van 1546.415 van 5, en overschrijving daarvan op 3 andere volg nummers zijner begrooting, dienst 1910. Bij dit verzoek wordt tegelijkertijd overgelegd de re kening over het jaar 1910, waaruit blijkt, dat de be legging van gelden op volgnummer 7, waarvoor 2300 werd geraamd, in 1910 niet heeft plaats gehad. Bij de aanvraag tot overschrijving wordt nu uit dit bedrag- geput om uitgaven op andere volgnummers te dekken. De commissie stelt voor te besluiten de gevraagde machtiging tot het do-en van af- en -overschrijvingen te verleenen behoudens het nader onderzoek van de op de rekening over 1910 voorkomende uitgaven. REKENING BURGERWEESHUIS, DIENST 1910. De rekening van het Burgerweeshuis over het jaar 1910 vermeldt eene ontvangst van 21718.36 en eene uitgaaf van 9853.99, en sluit aizoo met een batig saldo van 11864.37. Onder de inkomsten is opgenomen een bedrag van J 10.000, zijnde de verkoopsom van -een blooten eigen dom, waarvoor jaarlijks een erfpacht van 106.40 werd genoten, en eene som van 200 voor een ontvangen legaat. Behalve deze posten hebben de ontvangsten eene meerdere bat-e van 598.36 opgeleverd, n.l. 113.71 op buitengewone ontvangsten en 484.65 op de gewone inkomsten. Het bedrag- der uitgaven op deze rekening- is minder rooskleurig, daar deze de belegging van gelden bui ten beschouwing gelaten 1233.99 meer hebben be dragen dan de primitieve begrooting. De commissie tot: de belastingzaken enz. heeft bij onderzoek de posten der rekening behoorlijk verant woord1 bevonden en stelt den Ra-ad voor te besluiten io. de rekening goed te keuren in ontvang op 21718.36 en in uitgaaf op 9853.99, alzoo met' een batig saldo van 11864.37, met uitnoodiging aan bet Bestuur dit cijfer bij suppletoire begrooting over te schrijven op den dienst van 1911, ten einde dit voor be legging te bestemmen. 2o. het bedrag der e. q. verhaalbare verplegingskos- ten over het jaar 1910 te bepalen op 211.38s per wees. AANBESTEDINGEN. De Ver-eeniging- van patroons in het bouwvak heeft zich bij adres d.d. 10 Juni 1.1. tot den Raad gewend' met het verzoek de eventueel te houden aanbestedin gen van werken in dier voege te doen houden, dat geen onregelmatigheden of wisselvalligheden kunnen voor komen, zooals deze zich naar de meening van adres sante hebben voorgedaan bij het- maken van het hulp waaggebouw aan de kaasmarkt. Bedoeld adres werd in den raad van 28 Juni 1.1. om bericht- en raad in ban den van B. en W. gesteld, die thans- voorstellen te be sluiten het adres bovenbedoeld, aan te nemen voor kennisgeving-. BEGROOTING GEMEENTE-GASFABRIEK VOOR HET JAAR 1912. De begrooting der gemeente-gasfabriek over 1912 sluit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 249562 tegen 243838 in 1911. Het onderzoek der begrooting heeft de Commissie tot de belastingzaken enz. geene aanleiding- gegeven tot het maken van bemerkingen of het voorstellen van eenige wijziging; zij kan zich met de voorgedragen cijfers wel vereenigen en stelt den Raad voor, de in gediende begrooting goed te keuren. REKENING BURGERLIJK ARMBESTUUR DIENST 1910. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1910, sluit in ontvangst op 22864.87 en in uitgaaf op i 20832.11, alzoo met een batig saldo van 2032.76. De commissie tot de belastingzaken stelt den Raad voor de rekening goed te keuren. CONCERT IN DEN HOUT. Woensdagavond om 8 uur zal op uitnoodiging van de Buiten- en de Burgersociëteit door de ver- eeniging „Nieuw Leven" en „Orpheus" een uitvoering worden gegeven in de muziektent in den Hout. O.a. zullen ten gehoore gebracht worden de liederen waar mede de vereeniging op het concours den 4en Juni te Amsterdam gehouden prijzen won. Orpheus won den len prijs met het verplichte koor „Mijn Moeder", componist J. P. J. Wierts, en het vrije nummer „Les Martyrs aux Arènes van L. de Rille. Nieuw Leven won den 2en prijs met verplicht koor „Lentedauw" van Philip Loots, en het vrije nummer „Frühlingssymphonie" van Philip Loots. De kunstlievende leden van de vereeniging hebben vrijen toegang tot de beide sociëteiten. AGENDA. ZATERDAG. Mannenkoor Excelsior, repetitie, 8l/2 uur, Diligentia. MAANDAG. „Nieuw Leven" en „Orpheus", slotrepetitie voor het geheele koor 8 uur, Café Central. Bnrgerl(jke Stand. GEBOREN: 18 Aug. Maria Paulina Theodora, d. v. Gerardus Bar- tholomeus Smit en Lucia Cornelia de Wolf. I.aatste berichten. UIT SCHERMERIIORN. Reeds vroeg- in den morgen was ons dorp in vlagge- tooi gehuld ter -eere van de benoeming van den heer PAlblas- tot burgemeester dezer gemeente. De heer Alblas, die afwezig is, wordt hedenavond thuis ver wacht. Het fanfarecorps zal hem reeds aan het tram- sta lion met. muziek verwelkomen. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 11 Aug. tot en met 18 Aug. zijn genomen door heeren 532 baden, door dames 67 baden, door weezen 28 baden, door onvermogenden 254 baden, totaal 881 baden. Hoogste temperatuur 77 graden. UIT WIERINGERWAARD. Ingevolge een besluit van het Dag. bestuur en den districts-schoolopziener zijn uit de sollicitanten voor de betrekking- van Hoofd) der School alhier er zeven opgeroepen tot nadere- kennismaking. OOSTENRIJK-HONGARiJE. Gisterochtend heeft, onder voorzitterschap van den Oostenrijkschen minis ter-president te Weenen, een ministerraad plaats ge had, welke bijgewoond werd door alle ministers. Na afdoening der loopende zaken werd da vleesehkwestie ter tafel gebracht. De uit Boedapest teruggekeerde onderhandelaars brachten verslag uit over de met de Hongaarsche regeering gevoerde besprekingen, die voorloopig tot geen resultaat geleid hadden daar de Oostenrijksche onderhandelaars geen toereikende vol machten hadden tegenover de Hongaarsche eischen. Inmiddels blijft het vraagstuk van den invoer van vleesch voorloopig onopgelost. En met name de kwes tie van het al of niet uitladen der te Triëst reeds aan gekomen 800 ton Argentijnsch vleesch. Zonder tege moetkoming van) Hongaarsche zijde kan ten deze geen beslissing worden genomen. Men verwacht, dat Hongarije binnenkort met aanne melijke voorstellen zal ter tafel komen, waarbij het

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2