J- berg. STADSNIEUWS. No. 9522 f 2000. No. 12619 f 1000. No. 6510 en 2372 elk f 400. No. 2476 f 200. 1)E „NEDERLANDSCHE TOONEELVEREENI GING." kerk te Spaarndam neergelegd. De zoo ongelukkig omgekomen jongeman was een veelbelovend' jongmensch. De verslagenheid onder zijn vrienden en familieleden is niet te beschrijven. voldaan ee- tot af- de DE VERGIFTIGING IN" DE NIEUWE MEER. Kort na elkander werden gisteren, nadat 't vrijspre kend vonnis hun bekend was gemaakt, vrouw Hogan- hout en Van Exter in vrijheid gesteld. V an de invrijheidstelling van vrouw Hogenhout schrijft een verslaggever van de „O. H. Ct." het vol gende: Om 121/4 uur verliet vrouw Hogenhout het Huis van Bewaring, vergezeld van een bewaakster. Ze was even als op den dag der terechtstelling in het zwart, met haar toquehoed met zwarte veer en zwart fluweelen hand, over de.n arm droeg zij haar zwarten veerenboa. De bewaakster geleidde haar naar de halte E. S. M. Amsterdamsche Poort. Nu en dan praatten ze wat met elkaar. Toen een tram naderde in de richting Amsterdam, namen ze met een handdruk afscheid, doch het bleek de doorgaande salonwagen met mr. dï. Van Leeuwen, den commissaris der Koningin, als nigen passagier. Er moest dus gewacht worden de volgende tram, die spoedig verscheen. Wederom namen de vrouwen met een handdruk scheid, terwijl vrouw Hogenhout de bewaakster in tram nog na-oogde. Ze nam in de tram plaats met den rug tegen het raam, een houding, die bij Amster dam gewijzigd werd. We hadden de vrouw van het Huis van Bewaring gevolgd en maakten de reis met haar mee, benieuwd werwaarts ze zich zou begeven en gingen haar in Amsterdam achterna. Aan den tram conducteur vroeg ze den weg naar de Heerengracht, doch in plaats dadelijk die richting in te slaan, ging ze het steeg'je in, Spui met Heiligeweg verbindend. Op den hoek van den Heiligeweg vroeg ze: opnieuw aan een paar dames den weg en dat oogenblik namen we te baat om haar aan te spreken. Ze keek ons even verrast aan en zei bij onze verklaring met politie niets te maken te hebben en journalist te zijn: „Dat dacht ik al, ik zag u in Haarlem hij de tram." We liepen met haar mee en natuurlijk was de groo- te zaak het onderwerp van het gesprek. Het scheen haar eenige. voldoening te geven, toen we haar vertelden, dat ook van Exter was vrijgespro ken, iets wat ze nog- niet scheen te weten. Ze verklaarde zonder schuld te zijn, het den laatsten tijd goedi met haar man te hebben kunnen vinden. Dat zij haar schoonzuster vergif zou hebben getoond en gesproken zou hebben, dat de bekende zwarte blou se goed zou zijn als ze in do rouw ging, heette ze las ter. H-aaro inziens zou het de grootste dwaasheid ge weest zijn, zulke dingen te zeggen, als men werkelijk piaixinen. he<?ft iemand te dooden. Ze bleef dan ook bij haar gezegde, dat bij haar weten zij haar man geen vergif heeft toegediend. Haar eerste gang was naar haar advocaat, mr. Van Gigh Jr., aan de Heerengracht, tut waar we de vtouw begeleidden. andaar zou ze naar de Nieuwe Meer gaan. Ze had hot niet noodig geoordeeld haar familie dé ar te waarschuwen. INTERNATIONALE DIEVEN. Alweer is te Amsterdam een vreemdeling het slacht offer geworden van internationale dieven, en wel naar allen schijn van hetzelfde tweetal, dat. onlangs een Engelsch-Iniër bestolen heeft, althans de dieven waren weer een Engelschman en een Ier en pasten denzelfden truc toe, n.l. van het quasi verliezen van een pakje, het groote vertoon van dankbaarheid den vinder, zich uitende in fraaie beloften en ten te het stellen van de kwestie van vertrouwen, maal vertrouwde het slachtoffer hun 95 dollars die hij evenals de dieven niet terugzag. voor slot- Dit- toe, DE IIAAGSOHE STEMBUS-HISTORIE. De Haagsche correspondent van de „Telegraaf" schrijft: Men keilt uit verschillende berichten in dit blad do vreemde historie uit het eerste stemd-istrict o-nzer ge meente, waarin, naar uit een onderzoek gebleken is, alle rechtsche candidaten bij de jongste herstemmin gen voor den gemeenteraad te veel stemmen kregen. Te veel in dezen zin, dat het stembureau zich bij 't tellen zóó „vergiste", dat het. den candidaten der rechterzijde veel meer stemmen toekende dan in wer kelijkheid op hen waren uitgebracht, terwijl met name de sociaal-democraten ér te weinig ontvingen. De an- ii-revolutionnaire heer Schalekamp, die gekozen ver klaard, doch natuurlijk niet toegelaten werd, kreeg nota. bene 111 stemmen te veel, terwijl de socialisti sche heer De Kleer in zijn plaats feitelijk gekozen was, en er ongeveer 100 te weinig ontving. Een ander so ciaal-democraat. verkreeg eveneens nog meer stemmen dan de heer Schalekamp. De activiteit van eenige kiezers deed de vergissing ontdekken, doch de ietwat beangstigende vraag rijst, hoeveel grove fouten wel licht bij een vorige stemming gemaakt werden, die niet ontdekt werden. „De vergissing. Eigenlijk durven we 't zoo niet noemen. We zijn rolgaarne geneigd zoo lang mogelijk het beste van on zen medemensch te denken, maar hier is het ernstige vermoeden gewettigd, dat er geknoei achter deze stem- busm-historie zit. Geknoei om een sociaal-demo craat te weren.^ Men wete, dat een pak stembiljetten, hetwelk door éen der leden van het stembureau, vol gens zijn uitdrukkelijke verklaring' verzegeld werd, door de raadscommissie voor de geloofsbrieven met verbroken zegels i« teruggevonden. Wij hebben op- zettelijk^ niets over deze zaak geschreven onder den eersten indruk ervan, maar nu moeten we dan ook ver klaren, dat we moeilijk aau iets anders dan aan opzet kunnen gelooven. Blijkt het tegendeel, we zullen er ons van harte over verheugen. Men heeft er op ge wezen, dat, de voorzitter van het stembureau, de anti- revolutionnaire heer Steenbergen (ambtenaar der ge meente), nog nimmer die functie hadl vervuld en dus ervaring of routine miste. Wij vragen wat dit met de zaak te maken heeft. Het kwam hier eenvoudig op af lezen en tellen aan. Schooljongenswerk dus. En nu kan natuurlijk de knapste bol zich wel eens een keer vergissen, maar om bij liet aflezen en het. tellen der zwart gemaakte namen zulke fouten te maken als hier gebleken zijn dat is bijna; onmogelijk. Het geheel lijkt op een schandelijke manoeuvre. Wij hopen, dat dit een vergissing onzerzijds is en dat- inderdaad de zaak nog een redelijke oplossing va.n fatsoenlijken aard vvnde. Wanneer het tegendeel blijkt, zullen 'de gevol gen voor sommigen van ernstigen aard zijn. De ver schillende partijen zullen in ieder geval wel zoo loyaal zijn, om den sociaal-democraat De Kleer, die in wer kelijkheid gekozen was, thans bij enkele candidaatstel ling te doen verkiezen. maar bij bet bezorgen worden aangeboden. De hoed werd bezorgd, de quitantie niet daarmee moest men maar terugkomen. Na verloop eener week komt de kooper van den hoed weder bij den winkelier, thans hevig ontdaan en ver telde dat hij Md gespeeld. Nu zat hij in de klem. Hij was ten einde raad en zou zich gaan verdrinken, in dien hij niet uit zijn geldverlegenheid werd gered. Door lang aanhouden wist hij den winkelier te bewe gen hem 50 te leenen. Hij gaf daarvoor een tweetal b©leenbriefjes in onderpand, beide briefjes van de stads bank-van-leeningen. Eenige dagen later kwam de man terug en leende nog 10, waarvoor hij een beleenbriefje gaf van een huis. van verkoop, met. recht van wederinkoop, welk briefje 1 Augustus zou vervallen. 31 Juli komt do man opnieuw terug, vertelt dat hij nog in moeilijkheden zit; hoewel noodé, want de siera den waren erfstukken, verzocht hij den winkelier de goederen te lossen en ze te beleenen in de Stads-bank- van-leening, die er vroeger al 400 op had verstrekt. De winkelier kon dan de 250 en de 10 rente noo dig- voor de inlossing en de reeds geleende 60 afhou den van het bedrag- dat de Stadsbank zou geven. Op dezen voorslag werd ingegaan, zoodat de winke lier in het. bezit kwam van een gouden horloge met ketting en nog eenige gouden voorwerpen als man- chetknoopen en doekspeld. Echter voordat de geloste voorwerpen opnieuw kon den worden beleend verscheen de man opnieuw, en zei een kooper te hebben voor de voorwerpen. Deze zou bij den winkelier komen en nu verzocht hij hem het goud niet onder 300 van de hand te doen. De kooper kwam doch ging bij zijn bod- niet hooger dan 230, zoodat de koop niet werdl besloten, waarover de oor spronkelijke eigenaar van het briefje zich teleurgesteld betoonde. 1 ntusschen blijkt bij een poging om de gouden voor werpen bij de^ Stads-bank-van-leening te, beleenen dat ze nog geen 150 waard zijn. De eigenaar komt eenige dagen later opnieuw bij den winkelier en vertelt dat een familielid1 de voorwer pen niet uit. de familie wil laten gaan en ze wil koo- pen: „of hij nu het goud mee mag hebben, binnen een paar dagen volgt dan de afrekening." De winkelier geeft het goud mee en verneemt eenige dagen later, dat het, familielid zich voor 't oogenblik te Antwerpen bevindt en dat hij dus nog wat geduld moet hebben. Een weinig later wordt de winkelier uitgenoodigd in ee,n café op het Rembrandtplein te komen, waar hij zijn „vlient," vindt in gezelschap van den vroegeren adtepirant-koopman.) Deze raast tegen Van Santen en eisc-ht dat hij zijn 375 krijgt. Hij was n.l. in het bezit van de volgende schuldbe kentenis: Amsterdam, 7 Juni 1911. Ondergeteekende verklaart gekocht te hebben een pandbrief groot 500 van den heer B. van Santen alhier voor de somma van drie honderd vijf en ze ventig- gulden, zegge 375 en verplicht zich boven- genoemden pandbrief weder terug te verkoopen, mits deze terugkoop geschiedt voor of uiterst 7 Au gustus 1911, na; deze zal de heer B. van Santen geen aanspraak of rechten meer kunnen hebben op den door hem in onderpand gegeven pandbrief, Amsterdam, 7 Juni 1911. De winkelier had inmiddels leeren inzien met welke soort vreemde praktijken hij te doen had, en wilde nu beproeven zijn geld terug te bekomen en zich uit het warnet te redden. Hij zei toen, dat indien het in pand' gegeven briefje werkelijk de groote overwaarde had die hem werd voorgespiegeld, hij de 375 zou voor schieten. Inmiddels liet men de schuldbekentenis in Hin handen. Hij ging- informeeren bij iemand! in de Les, van wien men voorgaf dat hij Stadsafslager bij de Bank van Leening was en deze gaf te kennen dat- liet beleenbriefje wel goed was. Dit beleenbriefje was herkomstig van een huis van verkoop met recht van wederinkoop. De winkelier zei' toen aan den hem be geleidenden geldschieter, dat hij maar1 den volgenden dag zou terugkomen. Den volgenden dag ging de win kelier reeds heel vroeg naar de politie, om aangifte te doen van al het gebeurde. De winkelier stapte nog naar den in den arm geno men „afslager" met de vraag of hij het briefje ook wilde overnemen, doch deze had er weinig lust in een briefje over te nemen „waarop het getal 550 in 880 was veranderd. De winkelier te kort komen, men was algemeen hoogst tevreden over het spel, voordracht, uitspraak, costumes, gri meering. Alles was goed voorbereid en slaagde naar wensch. Als het sinds korten tijd bijeengelezen gezel schapje, zich de moeite getroost, dit stuk en ook het nastukje „Drie viouwen voor één man" op het reper- toir te houden, dan zal een volgende opvoering van beiden, aan het publiek welkom zijn en voor de spe lenden een nieuw succes. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmorgen arriveerden hier per rijtuig uit Alk maar 27 Duitschers onder geleide van de heeren Haze loop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar en W. Vis te Oudkarspel. Onder veel belangstelling werd eerst de in vollen gang zijnde veiling bezichtigd, daarna 't dorp, de^ laadplaats en 't nieuwe raadhuis, waar allen een klimpartij naar den toren maakten. Met 2 motoren van de heeren J. Hoogland en W. v. d. Molen ging men vervolgens 't veld in om de verschillende kool- en uien- akkers te bezichtigen, waarbij zich nog als geleiders aansloten eenige leden van „Groentecultuur, waaronder de burgemeester. schrijft over de op- KORTE BERICHTEN. Zaterdag is Rijk Vink te Kesteren bij het plukken van appelen uit een boom gevallen. In bewusteloozen toestand en bloedend uit mond en oore,n werd hij opge nomen. Zijn toestand is hopeloos. Spelende met een revolver heeft gistermorgen een 11- Èi 12jarige jongen te Warga een anderen jon- i gen in net hoofd geschoten, met het gevolg, dat deze gistermiddag aan de verwonding is overleden. Na een vreeselijk lijden van 10 dagen is te Rot terdam overleden de monteur van de stoomboot „Gu tenberg'-, zoodat het getal slachtoffers daardoor op 7 wordt gebracht. Gistermorgen sloeg een paard, dat een jongen uit een weide bij Teteringen haalde, achteruit en trof den jongen aan het hoofd. Na enkele uren overleed de ongelukkige. Te Amsterdam kantelde gisteren 2 schuiten, die door een sleepboot naar IJmuiden werden gesleept. Twee schuitenvoerders verdwenen in de diepte en verdronken. SNIPPERS UIT HET HBLD. Uit de verkoopsvoorwaarden van een villa „Voor het huis bevindt zich aan de zijde een ruime serre met stalling voor paarden." In de Schuurman-editie van de „Wet op het lager onderwijs" No. 7, uitgave 1909 wordt op pag. 270 gesproken over „Vrouwelijke Onderwijzeressen". STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 3e klasse. 2e lijst, No. 3544 f 25.000. No. 10831, 15344, 16066 en 18516 elk f 100. De „Middelburgsche Courant" voering* Maandagavond werd in den schouwburg op het Mo lenwater alhier door de „NederlancLsche Tooneelveree- niging" opgevoerd „De Big van 't 168ste", een klucht spel uit het Fransch vau André Sylone en Ma-uzy. Aan het navertellen van den inhoud dezer klucht zullen wij ons niet wagen; het is een opeenstapeling van allerlei aairdigheden, moppen enz,, die de lever van de zeer talrijke aanwezigen alle rangen waren bezet onophoudelijk deed schudden. Zelden wel licht is er zoo veel en zoo smakelijk gelachen. Het daverde dikwijls. Nu, er was redeu voor. 'Noemen wij maar den hoofdpersoon, den Big, in het eerste bedrijf Dubois d Ombelles, en velen, die er geweest zijn, zui len weer moeten lachen bij de gedachte aan het pracht- type, dat de heer B. Delmonte ervan gemaakt had; zijn manier van optreden en zijn grime waren in één woord kostelijk." De Leeuwarder Courant"Het publiek ge noot bij het frissche en losse spel. Het tooneel was steeds goed verzorgd; terwijl ook de militaire pakjes onberispelijk waren. De zwartg-alligste mensch moet daar lachen. Het was een echt keirmisstuk, dat in sloeg. En het R. K. Dagblad „Het Huisgezin": „De Big is een stuk, dat bij het publiek een razend succes had. Men hoorde niets: anders dan het aan houdend schaterlachen der bzeoekers om de dwaze avonturen van den big, waarvan de rol zeer lollig werd vertolkt, evenals al de andere rollen. Het Is gee-n stuk om er critielc op te oefenen, want liet is uitsluitend bedoeld als lachsucces, en dit doel heeft het gisterenavond getoond bereikt te hebben. Het was dan ook een aaneenschakeling- van allerlei kluchtige toon-eelen, die insloegen bij de bezoekers, en waarom de lachspieren zonder ophouden in beweging werden gebracht. Aan donderend applaus was dan ook geen gebrek en men kon aan de spelers en speelsters zien, dat ze echt in d'r humeur waren. De „Roermondenaar" zegt: De Nieuwe Nederland- sche Tooneelvereeniging bleek berekend te zijn om de ze klucht op verdienstelijke wijze te vertolken. Alle rollen waren goed bezet en de gulle lach, die telken male door de zaal weerkaatste, bewees dat de moppen insloegen en dat het talrijk opgekomen publiek zich amuseerdte. VERKIEZINGS-ACTIE. Hedennacht trokken eenige ijveraars voor den rechtschen candidaat er met een pot met koolteer op uit om op de aanbeveling voor den linkschen candidaat, diens naam onduidelijk te maken. Even als den vorigen keer werden zij terstond gevolgd door ijveraars van links, die spoedig een andere aanbeveling aanplakten. Naar wij vernemen zijn verschillende eigenaars, van de met koolteer bewerkte perceelen, weinig ge sticht over deze bewerking. Om half drie sprong de band van de auto, welke in dienst van rechts werd gebruikt. In koortsachtige haast werd een nieuwe binnenband aangebracht, wat in 7 minuten gelukte. BENOEMD. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool alhier, W. B. Peteri, tijdeljjk leeraar aan die school. (Reeds in een deel der vorige oplaag vermeld). VERDUISTERING. Men verzoekt ons te melden, dat de verduistering', welke bij den heer O. de Waal heeft plaats gehad, niet betreft den meesterknecht, maar den chef van de binderij, die pas sedert eenige maanden bij den heel de Waal in dienst was. CONCERT op Douderdag 24 Aug., 's avonds 8 uur, in den Stadshout, door „Nieuw Leven" met „Orpheus." P rogramma. 1. Lentedauw 2. Erühlings Symphonie 3. Mijn moeder 4. Sur les remparts 5. Jager Abschied 6. Zigeunerleven v. Philips Loots. is op het oogenblik in het bezit van de twee beleenbriefjes waarop hij 50 plus 10 heeft ge geven, heeft een briefje ingelost voor 250 en heeft 10 rente betaald, heeft het onderpand afgegeven, heeft, boven afgedrukte waardelooze. schuldbekentenis en de. ervaring in deze ingewikkelde affaire opge daan. De politie heeft de zaak in onderzoek. ONTSIERING VAN HET WAAÖPLEIN. Naar aanleiding van de bekendmaking van B, en W., dat Donderdag a.s. verhuurd zal worden het xecht om reclamemiddelen te mogen aanbrengen tegen den blinden gevel boven en ter zijde van het hulp waaggebouw aan de noordzijde van het Waagplein, zullen verschillende Kunstenaars en Kunstvrienden alsnog trachten, door een adres in te dienen bij den Raad, te voorkomen, dat het waagplein zal worden ontsierd. 2e prijs. 2e prjjs. J. P. J. Wierts. Ie prijs. A. Saintis. Mendelssohn. Fred. J. Roeske. Pauze. 7. Du Hirte Israels Bortniansky. 8. Wandellied Philip Loots. 9. Liedje van den Bergenaar 10. Nimmer Nacht N. H. Andriessen. 11Les martyrs aux Arènes L. de Rillé. Ie prijs. Het publiek wordt beleefd verzocht, tijdens dit con cert, de zoo hoog noodige stilte bij en in den omtrek van de muziektent te helpen bevorderen. Dan alleen toch is het mogelijk, dat een zanguitvoering in de open lucht volkomen tot haar recht komt. Om te voorkomendat het Concert door de Zangv. Nieuw Leven en Orpheus te geven in den Stadshout op Woensdag a.s. samen zou vallen met het Concert in de Groote Kerk, is de uitvoering in den Hout uit gesteld tot Donderdag daaropvolgende, 24 Augustus 's avonds 8 uur. UIT KOEDIJK. Te Wageningen slaagde voor de acte tuinbouwkunde L. O. de heer K. Wassenaar, alhier. UIT SCHERMERHORN. De bouw eener pastorie voor de Ned. Herv. ge meente is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. v. d. Cappelle te Schermerhorn voor de som van f 7060. De begrooting was f 7775. UIT DE SCHERMER. Maandagmiddag jl. ontetond er brand in de boeren plaats van den heer R. Mul, gelegen in de Schermer nabij West-Graftdijk. De meid was met de kinderen alleen in huis. Een voorbijganger zag rook uit het dak opstijgen en waarschuwde de meid. Daar het tegen den middag liep, kwamen de knecht en de werkman ook naar huis om te eten. Weldra brak de vlam uit en in een oogenblik stond alles in lichte laaie. De levende have, benevens de brandkast en de rijtuigen wist men nog naar buiten te brengen. Overigens ging alles in de vlammen op. De heer Mul en echtgenoote bevonden zich te Wervershoof, waarheen zij zich den vorigen dag hadden begeven om familie te bezoeken. Hooibroei is zeer waarschijnlijk de oorzaak van den brand. DE GEVONDEN GOUDEN ARMBAND. Omtrent den gouden armband, die te Stompetoren is gevonden en waarvan we reeds in ons nummer van gisteren gewaagden, zij nog gemeld, dat deze ge vonden werd door een landloopster, die hem verpandde in een huis van verkoop met recht van weder-inkoop te dezer stede. Toen de daderes, dank zij de bemoeiingen van den den inspecteur van politie, werd opgespoord, bekende zij den armband te hebben gevonden doch als een waardeloos en voor haar onnut ding te hebben weg geworpen. Later kwam echter het hooge woord er uit en ver klaarde zij deze te hebben beleend. Tegen haar is voor deze verduistering proces-verbaal opgemaakt waarna ze naar het huis van bewaring is overgebracht. De commissaris van politie verzocht zoo spoedig mogelijk in kennis gesteld te worden met de recht matige eigenares. BADHUIS VAN „HET WITTE KRUIS." In de week van 14 tot 19 Augustus zijn in het badhuis van het „Witte Kruis" genomen 70 kuip- baden, 72 regenbaden te klas en 175 reg-enbaden 2e klas, tezamen 317 baden AGENNDA. DINSDAG. Zang en Vriendschap 71/2 9."Harmonie. WOENSDAG. Kinderkoor 4',/j,6. Harmonie. 2e OPENLUCHT-VOORSTELLING TE BERGEN. Aangemoedigd door het succes van den vorigen keer, heeft het comité gisteravond besloten „Adam in Ballingschap" nogmaals op te voeren in de bosschen van Oud-Kranenburgh te Bergen. De uitvoering zal a.s Zondag plaats hebben en om kwart voor drie beginnen. Dirk Arie Za- op- wij DE PRAKTIJKEN MET DE! BANK-VAN- LEENINGBRIEFJES. In aansluiting met wat wij in ons nummer vau terdag- hebben medegedeeld, omtrent! pogingen tot lichting met bank-van-leeningbriefjes; melden thans wat aan het Hbld. door iemand, die ook den on- aangenamen kant dier praktijken heeft ondervonden wordt meegedeeld. .Eenigen tijd) geleden komt op een avond een heer bjj een hoedenwinkelier en koopt een stroohoed. De hoed' moest worden bezorgd aan het adres Benjamin van Santen, Tilanusstraat 57. De quitantie moest UIT OTERLEEK. Onder het genot van een lang gewenscht malsch regentje hadden Maandagmiddag van 2 tot 4 uur de eerste volksspelen sprietglijden en tonkruien plaats. Voor den eersten wedstrijd hadden zich 8 gehuwde mannen tot en met 45-jarigen leeftijd aangegeven. De prijzen, bestaande uit geld, werden respectievelijk ge wonnen door Jb. Wagenaar, A. Klomp, J. Stekelbos, W. Klaver, P. Kwast, J. Klaver, JDekker en H. van Graft. De prijzen waren waren f 5.—, f 4.f 3. enz, Daarop werd door of voor elf personen gedongen naar de eveneens verdeelde geldprijzen voor tonkruien met hindernissen. De elf deelnemers kwamen in volg orde tot een prijs, nl. Wed. J. Dekker, H. ter Hoeve A. Fredenks, J. Terhoeve, Wed. Deun, P. Bakker, F. Kreeft, D. Tesselaar, C. Goedt, C. de Reus, Wed. Posch. Gisteravond om halfacht ving alhier de opvoering aan van het kluchtspel „Jan Ongeluk." De zaal van den heer Langerijs was, boven verwachting, stampvol. De dames en heeren die zich onder leiding van den heer W. A. C. van Meurs hadden gesteld om den tweeden kermisavond ook voor gehuwden en hunne huisgenooten gezellig te maken, hebben een enorm succes gehad. Mocht er aan rolvastheid al eens iets ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. N., Alkmaar, bedelarij, 3 dagen hecht. S., Hoorn, dierenmishandeling, 1 wëek gev. Klaas N., Krommenie, Willem J. J. v. Z en Arie S., Wormerveer, huisvredebreuk en wederspannigheid, de le 2 weken, de 2e 2 maanden, de 3e 6 weken gev. „NICOLAAS WITSEN". Van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma WF. Stoel Zoon, alhier, is met goed gevolg te water gelaten: een stalen motorsleepboot, genaamd „Madjoe", lang 51 voet en breed 12 voet, en voorzien 32 P. K. motor. Deze boot is gebouwd voor van de firma Rupe Colenbrander te Batavia. van een rekening NIEUWE NEDERLAND-SCHE TOONEELVEREENIGING. In de Harmonie zullen tijdens de kermis voorstellin gen gegeven worden door de Nieuwe Neder landsche Tooneelvereeniging van Amsterdam, directie B. Del monte, die verschillende kluchten zal opvoeren-, o. a. „De Big van het 168ste. Over dit militaire kluchtspel in 3. bedrijven schrijft de „Prov. Geld. en Nijm. Ct.." o. a. -De „Big is 'n echt kermisstuk, een dolle aaneen schakeling van grappige tooneelen, waarin „ze elkaar aan het slot krijgen" en waarvan- de tendenz, ails we 't zoo mogen noemen, is, dat voor een ziekelijk, ver wijfd jongm-ensch een jaartje „dienen" lang niet kwaad is. Met. genoegen hebben wij deze voorstelling bijgewoond en met ons ongetwijfeld de talrijke aanwe zigen, die alle rangen vulden. De tent heeft geda verd van 't gelach dat menigmaal de spelers over stemde." Gedurende de a.s; kermis geeft de „Nederl. Tooneel vereeniging in de opnieuw gerestaureerde, goed ver lichte en geventileerde schouwburg-loge van den heer v.arl hilisbergen, standplaats La-at, een reeks voor- ei h-ngen. Zondag 27 Augustus gaat, als openings voorstelling, de 376ste opvoering van Herman Heijer- mans spel van de Zee „Op Hoop van Zegen," Maan dag 28 Augustus gaat de 21ste opvoering van „Sara Burgerhart," blijspel in 4 bedrijven door C. P. T. Bi- gut, naai- den roman van Betje Wolff en Aagje Deken, Regio: Mari J. Ternooy Apèl, welk stuk 10 Juni 1.1. door de Kon. A or. „Plet Ned. Tooneel" voor H. M. de Koningin werd vertoond. Dinsdag 29 Augustus gaat 20ste opvoering van „Het Poortje, of De Duivel in Kruimelburg," blijspel in 5 bedrijven en een voorspel door Frederik van Eeden, regie van A. van der Horst, welk stuk in costuum va-n omstreeks 1860 wordt ver toond. In deze voorstellingen treden op de Da-mes: E. de Boer-van Rijk, W. Van der Horst-v. d. Lugt Mels-ert, Marie Post, Rika. Ternooy Apèl-Haspels, N. de Heer, Tilly Lus, M. Haspels, E. van Rijk en de heeren Mari JTernooy Apèl, A. van der Horst, E. Erfnmnn, M. v. irrhelo, Oh. Gilhuys, P. Bron, B. Barendse, E. van Praag, Cor Ruys, T. Boersma, Ch. Samson, J. van Ho ven, J. Hermans. Fit verschillende recensies over „Het Poortje" ha- ui we o. a, de volgende, aan: Nieuwe Rot-t. Courant. Het- treft door zijn frissche ;pmtanieteit, welke gepaard gaat met een gevoel voor humorer was groote pret in dten HoMandscheu Schouwburg. Nieuws y. d. Dag. (J. II. Rössing). Het publiek amuseert zic-h kostelijk met al die mensohen van eetj

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2