DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 199 Honderd en dertiende jaargang. 1911 DONDERDAG 24 AUGUSTUS. BINNENLAND. Musketiers. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Telefoonnummer 3. GEMEENTERAAD. XXVII. ALRMAARSCHE COURANT. sl IA Vï «aft. Gevonden voorwerpen. Een gouden armband', een wandelstok-, een rozen krans, een mandje, eenige sleutels, drie portemonnaies met geld, een .gouden broche, een gouden -ring, een ceintuur, een pakje gordijnen, een hoed, een horloge, een kerkboek, een touw, een broche met portret, een muilkorf, een bril, een horlogeketting, een overhemd, een 1/J0 Staatslot, een schaartje, een schippershaak, een gouden medaillon, een zweep, drie armbanden, een LandbouwTo-t -en een damestaschje met- geld. Alkmaar, 23 Aug. 1911. T)e Commissaris van Politie W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. DE POSITIE DER ONDEROFFICIEREN. De commissie, ingesteld door den Minister van Oor log tot het doen van voorst-ellen tot het brengen van wijzigingen in de soldijen, e.nz. van de onder-officieren, is met haar taak gereed1 gekomen. Voorgesteld wordt: 1. geen hoogére rang bij het wapen der infanterie dan die van adjudant-onderofficier (dus afschaffing van den vaandeldragersrang) 2. afschaffing van de „-radicale" voor hongeren rang en geheele herziening van het voorschrift „Eisch ge schiktheid"; 3. afschaffing van den rang van sergeant (wacht meester) le klasse; 4. aan alle onder-officieren jaarwedden toe te ken nen in pla-ats van dagelijksche soldije-n, kleedingsgeld enz., en wel als volgt-: sergeant bij aanstelling 450 met twee vierjaarl-ijksche verho-ogingen van 100. Sergeant-majoor 900 met twee vierjaarlijksche ver hoogingen van J 100. Adjudant-onderofficier 1100 met twee vierjaarlijksche verhoogingen van 100; 5. aan alle gehuwden een vergoeding van woning- huur toe te kennen van- 200 's jaars. Gemengd nieuws. DE DROOGTE. De eendenjacht op het -ei-land Tholen heeft bittere teleurstelling opgeleverd'; eensdeels is dit te wijten a-a-n de droogte, waardoor de eenden geen gelegenheid' had den om geschikte weid-plaatsen te vinden, ma-ar ander deels ook aan de late opening der jacht, daar de mees te vogels toen reeds weg waren. Tengevolge der langdurige droogte e-n de ver schroeiende hitte, is het gewas der Oost-Indische kers grootendeels- verbrand'. De opbrengst van het zaad zal ver beneden het. middelmatige zijn. Door de droogte is er voor de arbeiders op de Eriesehe zandgronden weinig werk meer. De boei' heeft geen werk, in de bosschen is het werk ook afge- loopen. Eiken dag vertrekken er naar de Duitsche mijnstreken. Bij den Duitschen boer is door de droog te ook geen plaats te krijgen. ZES REDENEN. Een man werd! veroordeeld wegens dronkenschap. Hij zocht het medelijden van den rechter te wekken door de mededeeling dat hij zes kinderen had. „Welnu," zei de rechter, „wat zou dat? Dat zijn dUs zes redenen om niet te drinken. 1" OOK EEN BEROEP. In het Maastrichtschei ziekenfonds te Maastricht heeft zich iemand- laten inschrijven van beroep: rat- tenyerdelger. naar ALEXANDRE DUMA8. 81) _o- „Met die soort van zaken? O, d^Artagnan!" „Wat duivel; men schertst wei met den dood.... Maar, hebt g-ij waarlijk besloten, Aramis, tot den gees telijken stand over te gaan? Wat zullen onze vrien den zeggen! Wat za-1' de heer de Tréville denken? Zij zullen u als een deserteur behandelen, dat verzeker ik u." „Ik ga niet tot den geestelijken stand over, ik keer er toe terug. ITet was de kerk-, die ik voor de wereld verliet, want gij weet, dat- ik mij geweld, heb aange daan, om mij in het m'usketiersgewand te steken." „Ik! ik weet er niets van." „Weet gij niet, waarom ik het seminarie heb ver- la ten „Volstrekt niet." „Nu, -luister dan; de IT. Schrift zegt: „Belijdt u aan elkander, en ik belijd mij aan u, d'Artagnan!" „Nu, verhaal dan, ik luister." „Ik was dan sedert den ouderdom van negen jaren in het seminarie en een-en-twintig jaar oud; nog drie dagen en ik zou tot priester worden gewijd. - Ik heb mij toen echter aan een groote zwakheid overgeven, waarvan liet, gevolg was, dat ik mij zelf nog niet de heilige wijding waardig keurde. Mijn zondige licht zinnigheid bracht mij tevens in de noodzakelijkheid om te duelleeren met een officier, die tot de betrok ken dame in verhouding stond en mij zeer grievend beleedi-gde. Ik verzocht om beide redenen aan mijn oversten, de plechtigheid! voor eenige jaren uit te stel len, welk verzoek werd in-gewilligd. Ik ging nu den behendigstien schermmeester van Parijs- bezoeken en maakte met. hem een overeenkomst, dat hij mij dage lijks een les zoude geven en alle dagen, gedurende een jaar, nam ik die. Toen hing ik, juist op den verjaa-r- DE VERKEERDE. Reeds sedert eenigen tijd bestond! er onee.nigheid tusschen den arbeider J. van den Bos, te Enschedé, en de familie zijner vrouw, die in de laatste dagen zoo hoog liep, dat B. een revolver kocht. Dinsdagavond bevond! hij zich in de Alee te Lo-nneker, nabij de wo ning zijner schoonouders-, en loste eenige schoten, zonder evenwel iemand te treffen. Zijn zwager J. K., wonende te Enschedé, bij de schoonouders vertoevende, greep een oude sabel, begaf zich hiermede naar buiten en sloeg naar een persoon, meenend-e v. d'. Bos voor zich te hebben. Hij trof echter den 29-jarigen ge huwden winkelier TI. W. Roskamp op het hoofd, en wel met zooveel kracht, dat de hersenpan gespleten werd. De getroffene, die onmiddellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht, verkeert in levensgevaar. De da der bevindt zich in arrest en heeft reeds bekend. De Gemeenteraad van Amsterdam, was tegen gister middag door de.n, burgemeester bijeengeroepen. Toen ruim een half uur na den vastgestelden tijdi (kwart over eenen) de burgemeester de vergadering opende, waren slechts 18 leden aanwezig, zoodat de vergade ring wegens onvoltalliigheid' niet kon doorgaan. De voorzitter deel-de mede, diat ingevolge de ge meentewet tegen heden weder een vergadering zal worden beleg'd. Mocht ook deze nie-t voltallig zijn, dan zal Vrijdag vergaderd worden. Door den loco-secretaris, werd voorlezing ged-aan van de namen der afwezige, leden, mededeeling werd- ge daan van de ingekomen stukken, die echter ni-et wer den voorgelezen en daarna werd de vergadering geslo ten. PLATTELANDSGEMOEDEL1JKHEID. Een bericht uit, Steenderen: Voor brand bleef onze gemeente gelukkig tot heden gespaard'. Toch' bewijst een onzer brandspuiten thans goede diensten en wel bij het onder water zetten der fundeering voor de dok terswoning. EEN ZONDAGAVOND-COURANT. Zondag 3 September a.s. zal te 's-Gravenhage het eerste nummer verschijnen van „De Zondagavond- Courant", een blad, dat vanaf dien. datum geregeld1 op Zo-n- en feestdagen, met andere woorden alle dagen, dat de gewone dagbladen niet uitkomen, des- avonds zal verschijnen. EEN RIJNAAK VASTGERAAKT. Voor Tiel is vastgeraakt de Rijnaak Lohengrin, uit Millingen, welke gesleept werd! door de Fiat- Voluntas VII. Pogingen om het vl'o-t te brengen mislukten. TEGEN HET GROENLOOPEN. De heeren A. G. Ellis, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, oud-minister van marine, gep. vice-ad- mi-raal; dr. J. J. M. de Groot, hoogleeraar te Leiden; jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; mr. S. van Houten, oud-minister van binnenlandsche zaken; mr. J. A. Loeff, oud-minister van justitie, lid) van de 2de Ka mer der Staten-Generaaljhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van staat, oud-minister van binnen landsche zaken, lid van de 2d-e Kamer der Staten-Ge neraal; mr. T. G. H. Reitsma-, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage; dr. D. L. Roosen burg, -arts-, te 's-Gravenhage; R. A. van Sandick, ei- viel-ingenieur, secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs eu dr. J. W. Wicherink, arts te Alkma-av, dag, dat ik beleedigdi was geworden, mijn geestelijk gewaad aan een spijker, kleedde- mij volkomen in edel- manskleeding en begaf mij naar een bal, waar ik wist, dat mijn man zich zou bevinden. Het duel vond plaats, om kort te gaan, ik stak hem dood. Ik was- dus ge noodzaakt voor zekeren tijd- den geestelijken stand vaarwel te zeggen. Athos, met wien ik, omstreeks dien tijd, in kennis kwam, en Porthos, die mij, buiten mijn sehermless-en, met eenige aardige stooten had be kend gemaakt, haalden mij over, een plaats bij de mus ketiers te verzoeken. De koning: was mijn vader, die gedurende het beleg van Arras sneuvelde, zeer gene gen geweest en men stond mij mijn •verzoek toe. Gij begrijpt dus wel, dat 't oogenblik voor mij nu ger komen is, om in den schoot der kerk terug te- keeren?" „E-n waarom liever nu, dan gisteren of morgen? Wat, is u dan toch ge-beurd1; om zulke akelige denkbeel den te koesteren?" „Die verwonding, mijn waarde d'Artagnan, is voor mij een waarschuwing des hemels geweest." „Die verwonding, och, ze is bijna genezen en ik ben zeker, dat liet deze niet is, die u tha-ns het meest doet lijden." „E,n wat dan?" vroeg Aramis blozende. „Gij lijdt aan een hartwonde, die pijnlijker, bloedi ger is en u door een vrouw is toegebracht." ITet oog van Aramis schitterde, ondain-ks hem zei ven. D'Artagnan verhaalde nu aan Aramis de geschiede nis zijner eigen ongelukkige liefde. „Maar gij hebt. tenminste", sprak daarop droevig Aramis, „den troost te kunnen zeggein, dat zij u niet vrijwillig heeft verlaten; dat, indien gij geen tijding van haar ontvangt, zulks ontstaat, doordien elke ge meenschap met u, voor ha-ar is afgebroken, terwijl.." „Terwijl?" „Niets, niets", antwoordde Aramis. „Dus gij hebt besloten, volkomen afstand van de we reld te doen, dat- besluit is onherroepelijk?" „Voor altijd. Heden zijt gij nog mijn vriend, mor gen zult gij voor mij niet meer bestaan. Wat de wereld betreft, deze is een graf, anders niets." hebben een vereeniging gevormd ter bestrijding van het groenwezen. In een door hen verzonden circulaire wijzen zij er op. dat, moet de verdwijning van het groenwezen uit gaan van de studenten zelve, recht en plicht der ouders blijft het, zoolang een meeir rationeele toestand niet algemeen is ingevoerd', hunne zoons te beschermen te gen verkeerdheden, die uit het oogpunt van zedelijk heid en, menschelijkheid niet' mogen worden geduld en vakk zelfs den naam van mishandeling en bezoedeling verdienen. Deze vereeniging schept de tot nu toe niet bestaande algemeen toegankelijke gelegenheid voor allen, wien onze academische jongelingschap ter harte gaat, om tot ha-ndhaving van bovenbedoeld recht en plicht der ouders saam te werken. Zij zal de plaats zijn waar elkeen zijn inzichten om trent de middelen ter bestrijding van het euvel zal kunnen uiteenzetten en elkeen zijne klachten zal kun nen neerleggen en van waaruit, zoo nood'ig, met de regeering en de hoogeschoolautoriteiten voeling zal worden gehouden. Verder zal de vereeniging ouders en voogden de gelegenheid bieden zich omtrent het groenen inlichtingen te verschaffen voor hunne zoons die naar de academie gaan. Zij zal de plaats zijn, van waaruit de strijd tegen het euvel met alle midde len, die de bestaande toestanden en omstandigheden aan de hand! doen, zal worden gevoerd'. Geldelijke contributie zal van de leden niet worden gevorderd, tenzij ten hoogste een geringe hoofdelijke omslag voor drukkosten. TOURISTEN Het Damrak te Amsterdam gaf gistermiddag het zonderlinge schouwspel te zien van drie Amerikaan- sche touris-ten, ieder getooid) met een Volendammer karpoetsmuts, het kolbakachtige hoofddeksel van zwar ten wol met groene strikjes aan de achterzijde, dat on ze Zuiderzee-visschers dragen. Blijkbaar waren Uncle Sam's zonen niet weinig trotsch op deze nationale Ne- derlandsche dracht, althans ze wandelden met zeker welbehagen rond! in den warmen, zonneschijn. Be hoorden ze wellicht tot de knickerbockers, de onver- valschte afstammelingen van de oorspronkelijke Neder- „Duivels! hetgeen gij mij zegt, is zeer treurig." „Wat, zal ik u zeggen, mijn roeping drijft mij." D'Artagnan glimlachte dn -antwoordde niet. Ara mis vervolgde: „En echter, zoolang ik nog tot de we reld behoor, wil' ik u over u, over onze vrienden spre ken." „En ik", zeide d'Artagnan, „ik wilde over u zelv-en spreke-n; maar ik zie u va,n alles vervreemd: de liefde verfoeit gij, uw vrienden zijn schimmen, d-e wereld! is een graf." ITet slot van het onderhoud was, dat d'Artagnan zijn vriend den brief toonde, dien hij op zijn kamer ge vonden had. Aramis spro-ng toe, g-re-ep den brief, las of liever verslond dien, terwijl een glans op zijn gelaat verscheen. „Ik dank u, d'Artagnan", riep Aramis in vervoering' uit. „Zij is genoodzaakt geworden naar Tours terug te kee-renzij is- mij niet ontrouw en be mint mij steeds." En onmiddellijk daarna wa-ren al de goede voorne mens van den jeugdigen musketier, om de wereld te verzaken, verdwenen en liet hij zijn vrome plannen varen. I)E VROUW VAN ATHOS. „Thans blijft ons nog over, eenig nieuws van Athos te vernemen", zeidie d'Artagnan tot Aramis, -na hem te hebben verhaald-, wat er in de hoofdstad was voorge vallen, sedert hun vertrek, en nadat een voortreffelijk maal den eenen zijn thesis, den anderen zijn vermoeid heid bad doen vergeten. „G-elooffc gij dan, dat hem een ongeluk is overko men?" vroeg Aramis; „Athos is zoo- koelbloedig, zoo dapper, gaat zoo behendig met den degen om." „O ja, zonder twijfel en niemand- erkent meer den moed en de behendigheid van Athos dan ik; maar ik voel liever op mijn degen den stoot eener lans, dan dien van stokken; ik vrees, dat Athos door de knechts is afgerost geworden; knechts zijn lieden, die er hard- op slaan en niet gauw uitscheiden. Ziedaar, waarom landsche kolonisten in New-York, en wilden ze aldus hunne sympathie voor the old, old'-country bewijzen; of was de maskerade eene (mislukte); poging- om door vermomming in een nationaal costuum te ontkomen aan de vervolgingen van gidsen, aapjeskoetsiers, en alle anderen die in dezen zomertijd) hun aandacht aan den vreemdeling wijden? Hoe het zij, aan de algemee- ne opmerkzaamheid! ontsnapten ze niet; alleen bleek het publiek 't niet eens over hunnenationaliteit, ,,'t Benne Poole!" zei een straatjongen,, en deze meening van een specialiteit op het gebied! der straatbeweging werd vrij algemeen gedeeld. In ieder geval was- men het hierover eens: 't waren reizigers uit een koud! land! LOTINGSDAGEN. Te Rozendaal werd gisteren de loting voor de Nati onale Militie gehouden, waiarbij het gewoonlijk zeer rumoerig toegaat. In den morgen waren de herbergen reeds op last van den burgemeester gesloten gehouden, om vechtpartijen en dronkemanstooneelen te voorko men. Niettemin kwam het tot wanordelijkheden. In de herberg van L. Gouverneur is de loteling J. Coch'u niet een mes levensgevaarlijk verwond'. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn, is hij per brancard naar het gasthuis overgebracht. De eigenlijke dader is nog onbekend, doch door de marechaussee zijn -reeds vier jongelieden in hechtenis genomen. BOSCHBRAND. Omstreeks kwart voor vieren ontstond' een zware bosch-brand' in de Nieuwe Scheveningsche Boschjes tusschen den Po-mpstationsweg en de Stoomtrambaan der S. S. Ongeveer 1000 M2 jarig dennenhout ging verloren. De brandweer bluscht-e met 2 stralen het DE GEWEZEN ANARCHIST. De gewezen anarchist F. Kloosterman moet, als men den Gron. Arbeider juist heeft ingelicht, dezer dagen examen doen als evangelist. Als hij slaagt dan moet Groningen zijn standplaats zijn. (Ned.) UIT AKERSLOOT. In de gister gehouden vergadering van den raad, waarin' de heeren Zeeman en Me-ijne afwezig waren, werd namens de daartoe benoemde- commissie bij mon de van den heer Groot geadviseerd) tot vaststelling der gemeente-rekening, zooals zij door B. en W. den raad is aangeboden. Een gelijkluidend advies bracht de commissie uit omtrent de rekening van- het Burgerlijk Armbestuur, zooals deze door dit college de-n raad ter goedkeuring is overgelegd. Zondter bespreking werden deze advie zen aangenomen en bedoelde rekeningen vastgesteld. Omtrent de rekening van- het Burgerlijk Armbestuur uitte de heer Reijne de wenschelijkheid om de rekenin gen ten laste van het Burgerlijk 'Armbestuur door dén voorzitter te doen onderteekenen- voordat ze worden uitbetaald; door den penningmeester. - Bij de algemeene besprekingen werd tevens de wen schelijkheid geuit en de mogelijkheid erkend van alle uitgaven door kwitanties te staven. ITet B. A. zal omtrent deze punten worden in kennis ge-ste-lcl! met opdracht aan deze bepalingen gevolg te geven. Het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raad-sleden, de heeren Kraakman en.de Groot, en van het gekozen raadslid', de heer A. Teele, werd daarn aan de orde gesteld. Daar door de overige raadsleden, die met dit on derzoek werden belast geen aanmerkingen werden ge maakt-, werd) tot toelating der drie heeren besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer van der Oord of er nu ook scheidpalen kwamen in de Starnme-er. Bij de daarover gevoerde besprekingen werd de wenschelijk heid tot het plaatsen dier palen niet. ingezien. De heer de Groot vroeg inlichtingen omtrent de re cognitie van het muziekcorps; hij kon er zich zeer goed mee vereenigen, indien die recognitie zeer laag werd gesteld. De voorzitter zeidte dat, li-ij het muziekkorps berichtte dat de recognitie gelijk wa-s aau die welke het Witte Kruis betaalt n.l. 1 per jaar. Verder vroeg de heer de-Groot inlichtingen omtrent het optreden der brandweer, die bij den brand van den heer Mul zoo flink optrad! en bij den heer Zuurbier zooveel minder voldeed. De voorzitter merkte daarbij op, dat dit verschil z. i. in hoofdzaak te wijten is a-an het verschil in tijd waar op de resp. branden uitbraken. Bij den heer Zuurbier was dit na kermis en midden) in den nacht, bij den lieer Mul was dit overdag. Verder uitte- de heer de Groot de wenschelijkheid - tot het plaatsen van een spuit i-n de Starnmeer. Na J eenige algemeene besprekingen, waarbij de practische bezwaren voor de bediening werden geuit, werd dten burgemeester opgedragen in onderhandeling te treden met de-n burgemeester van West-Graftdiijk om -hulp te verleenen tegen een door deze gemeente te betalen ver- ik, om het u te zeggen, zoo spoedig mogelijk wilde ver trekken." „Ik zal trachten u te vergezellen", zeide Aramis, hoewel ik mij niet sterk genoeg gevoel, te paard te rij den." „En wanneer vertrekt gij „Morgen, zoodra de dag aan den hemel is; rust vannacht goed uit, en morgen, indien gij kunt, zullen wij samen vertrekken." „Tot morgen", zeide Aramis, „want hoe ijzersterk gij ook moogt zijn, moet gij rust hebbend- Den volgenden da-g, toen d'Artagnan de kamer van Aramis binnentrad, vond hij dezen voor het venster. „Waar kijkt g-e toch naar?" vroeg d'Artagnan. „Wel, ik bewonder die drie kostelijke- paarden, welke de staljongen bij den toom houdt; het is een vorstelijk vermaak, op dergelijke paarden te reizen." „Welnu, mijn waarde Aramis, gij ku'nt u dat ver maak verschaffen, want een dier paarden behoort u." „Och kom! En welk?" „Dat van de drie, wat gij verkiest, ik he-b geen ver kiezing." „En behoort dat rijke dekkleed mij ook?" „Wel zeke-r." „Gij schertst, d'Artagnan 1" „Ik scherts niet meer, sedert gij Fransch spreekt." „En die- vergulde pistoolholsters, dat' fluweelen scha brak en dat met zilveren spijkers beslagen zadel be- hooren mij „Aan u, zoowel als dat brieschende paard aan mij, en dat steigerende paard a,an Athos." „Duivels! dat zijn schoone, drie sch-oone paarden." „Het is mij aangenaam, dat zij naar uw zin zijn." „Heeft de koning u dat geschen-k gegeven?" „De kardinaal althans niet; maar bekommer u niet, van wien ze afkomstig zijn en wees slechts indachtig, dat een der drie u behoort." „Ik houd dat, hetwelk door dien rossen staljongen wordt vastgehouden." „Best!" ,-i)T (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1