DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 VRIJDAG 25 AUGUSTUS. BINNENLAND. De drie üusketieroa No. 200 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. FEIUILIjEITOI^ ALKMAARSCHE COURANT. YAN HET LOO. Voor rekening- van Z. K. H'. Prins Hendrik werd' gisteren van Het Loo naar het. eiland Urk verzonden een driewielig voertuig" met. handbeweging, ten dienste van een hulpbehoevend! jongeling aldaar, die het ge bruik zijner beenen mist. Deze driewieler is vervaar digd1 in de Koninklijke Nederland'sche Rijwielfabriek van de firma Burgers, te Deventer, ziet er keurig net jes van afwerking uit, en munt uit door zijn lichten gang. Ongetwijfeld zal men op het eiland Urk nog lang gewagen van 's Prinsen zin voor liefdadigheid. ROODE KRTTISOEFENINGEN. Woensdag vergaderden in de bibliotheekzaal van het Se reg. inf. te Amersfoort dé leiders en de bestuursle den ter bespreking van de oefeningen. De bijeenkomst werd! gepresideerd! door het lid van het hoofdi-eomité, luit.-gen. De Waal. Tegenwoordig waren o.a. dr. Biereng del Haan, jhr. Mazel, dr. Bolancl, technisch adviseur der vereeniging, kap. jhr. Meyer, bestuurslid! der Ned. Vereen, van Roode Kruis-honden, kolonel Spieringhs, commandant 5e reg. inf., majoor De Jong, eerstaa.nw. officier van gezondheid te Amers foort, de heer Jorisisen, directeur van het St. Elisa- beth-gasthui® te Amersfoort, lid! der afd. Amersfoort. Verder waren aanwezig verschillende officieren van gezondheid en bestuursleden der plaatselijke afdeelin- gen van het Roode Kruis. Bij zijn openingswoord bracht generaal De Waal dank aan allen, die hun hulp verleenden, in 't bijzonder aan de firma Lugard en Verwey te 's-Gravenhage, die voor het autovervoer veel medewerking had! getoond. Om 8 uur 's avonds vingen de oefeningen aan op de heide nabij Oud) Leusden. Een compagnie infanterie verdeeld in twee partijen, stelde de strijdtaacht voor, waarvan 20 gekwetsten achterbleven in een terrein 800 bij 300 meter. Het ambulance-personeel, sterk 24 man, werd in groepen van 3 het veld) in gezonden om d!e zwaar ge wonden op te zoeken en naar de liulpverbandplaats, een boerderij nabij Oud! Leusden, te brengen. De pseu- do-gekwetsten, dia met fakkellicht moesten worden op gespoord, waren in het bezit van een kaart, waarop de verwonding stond vermeld, ten einde de verplegers het daarbij passende noodverband te laten aanleggen. Daarna werd dezelfde manoeuvre herhaald, doch nu moesten de slachtoffer® worden gezocht door Roode Kruis-honden. Voor dezen dienst waren aangewezen twee dieren: een het eigendom van jhr. Meyer, gedresseerd! door den rijksveldwachter J. N. van Schillebeek, de ander van den brigadier der marechausse, Croes, uit Eetten- Leur. Omstreeks 8.15 uur namiddag" arriveerde Z. K. II. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant jhr. Hooft Graafland. Va verwelkomd! te zijn door generaal De Waal en het werken der honden te hebben gadegeslagen, keerde de Prins naar Apeldoorn terug". DE ZIEKTEVERZEKERING. A aar „Het Volk" verneemt, is de commissie van voorbereiding' vo:r de Ziekteverzekering weder bijeen geroepen tegen 7 September a.s. Ondertusschen heeft- minister Talma de commissie thuisgezonden een stuk bevattende zeven meer of min der belangrijke wijzigingen in zijn Radenwetsontwerp en 44, zegge vier-en-veertig, amendementen op zijn Ziekteverzekeringsontwerp. Voor een deel houden de- naar ALEXANDRE DUMAS. 82) _o_ „Bravo riep Aramis, „d'at verdrijft mij het over blijfsel van al mijn pijn; ik zou dat pa<ard berijden met dertig ko-gels in het lijf. O, bij mijn ziel, wat heerlijke stijgbeugels! Hier Bazijn, rep u, kom oogenblikke- lijk!" Bazijn verscheen zwijgend en -stil op den drempel der deur. „Scherp mijn degen, maak mijn hoed in orde, ldop mijn mantel uit en laad mij'n pistolen!" beval Aramis. „Die laatste aanbeveling is- overbodig", viel d'Ar- tagna.n hem hierop in de rede, „e.r zijn geladen pisto len in de holsters," Beide jongelieden en de lakei gingen naar beneden. „Houd mij den stijgbeugel, Bazijn!" zeide Aramis en sprong in den zadel, met zijn gewone vlug- en be valligheid, maar na eenige wendingen en steigeringen van het edele dier, gevoelde, zijn berijder zulke hevige smarten, dat hij verbleekte en wankelde. D'Artagnan, die, zulks voorziende, hem niet uit het oog had verlo ren, ijlde naar hem toe, ondersteunde hem in zijn armen en geleidde hem naar zijne kamer. „Het is wél, mijn waarde Aramis-; verzorg u nog eenigen tijd, ik zal Athos -alleen zieken." „Gij zijt een stalen mcnsch," zeide hem Aramis. „Neen, ik ben gelukkig, dat is al; maar berijd alle dagen eenige oogenblikken het paard), dat zal u we der aan het rijden ge-wennen." .„O, wes gerust," zeide Aramis; „gij zult mij bereid vinden u te volgen." Zij namen van -elkander afscheid en tien minuten later draafde d'Artagnan, na zijn vriend a-an Bazijn en aan de herbergierster te hebben aanbevolen, den weg naar Amiens op. ze wijzigingen verband! met de bespreking" die over de vraagpunten gehouden isj maar voor een groot deel staan ze er geheel buiten en zijn het dus wijzigingen ingediend, door de regeering zelve, nog vóór dat het ontwerp in discussie is. Geiueugd nieuw*. ZIGEUNERS. Bij den wachtmeester d!er brigade marechaussee te Hengelo (O.), werd telegrafisch bericht ontvangen, van het op weg zijn van een troep, Zigeuners van Goor raar Delden. Heden vertrok bedeelde troep, onder po- litiegeleide door Delden over Borne in de richting Almelo-, NOG EEN GEVAL. De „N. Haarl. Ct." schrijft: „Men heeft het Helsdingen schrikkelijk kwalijk ge nomen, dat hij in Den Haag naar de taptoe is ge gaan, maar weet men wel, dat hij Volstrekt niet alleen er was van de socialistische kamerleden? „Partijgenoot Hugenholtz was er óók, zat óók op de tribune méér nog partijgenoot Hugenholtz heeft den eigen middag vóór het feest, toen hij de door hem gevraagde kaart had gekregen; nog per telefoon her haaldelijk het ministerie van Oorlog lastig gevallen om toch een dameskaart er bij te krijgen. „Dat kon niet," antwoordde -men hem. „En op hoogen toon telefoneerde partijgenoot Hu genholtz terug, dat hij, als, kamerlid!, bij zulks feesten gewoon was met een dame te komen, en dat) hij dus nog een kaart eischte „En hij heeft z'n dameskaart teil slotte gekregen." „Ziedaar het „zóóveels-te geval." EEN RAAR LIEDJE. De „Peel- en Kempenbode" deelt mede, dat te Woén- sel, waar Zondag door d'en vlieger Jan van Bussel een vliegdemonstratie zou worden gehouden, door de klei ne gemeente het volgende liedje werd gezongen: „Als Jan van Bussel cloodl is, Dan krijgen wij misschien De helft van zijn centen En ook zijn vliegmaehien." Met als refrein den minder christelijken wensch: Jan van Bussel, Jan van Bussel, Jan van Bussel, val1 maar doodl ER MET 2000 VAN DOOR. In de Zandstraat te Rotterdam is door rechercheurs aangehouden de 24-jarige A. L., zaalchef van de stu dentensociëteit de Phoenix te Delft, die sedert een paar dage-n voortvluchtig! was met 2000. Hij had te Rotterdam de aandacht der politie ge trokken door zijn groote verteeringen, automobiel- tochten en champagnefuiven, alles in gezelschap met Zandstraatdames. Bij zijn aanhouding was hij nog slechts in het bezit van 130. EEN ONVOORZICHTIG SCHUTTER. Woensdagavo-ndl viel een schot aan den Ouden Sin gel te Leiden en werd! een persoon, die langs de Oude Vest liep, door een kogel in het been getroffen. De kogel bleef in het been zitten en moest in het Acade misch Ziekenhuis daaruit verwijderd worden. Ver moedelijk heeft iemand uit een bovenverdieping een schot uit- een flobertgeweer gelost. EEN ONGELUK. Gisterochtend' is den heer mr. I. S. Neeb, notaris te Harderwijk, een algemeen geacht en gezien man, een vrij ernstig ongeluk overkomen. De heer N. was per Op welke wijze zo-u hij Athos wedervinden en zou hij hem wel eens vinden? De gesteldheid; waarin d'Artagnan Athos had gela ten, was slecht en deze laatste kon wel bezweken zijn. Die gedachte verduisterde het voorhoofd van d'Artag- nan, en deed hem bij zichzelven eenige wraakgeloften prevelen. Van al zijn vrienden was Athos de oudste, en ook oogenschijnlijk het minst met zijn smaak en neigingen in overeenstemming. Echter schonk hij dien edelman grootelijks de voorkeur. Het edel en voor naam voorkomen van Athos, de weerlichten van groot heid', die bij wijle de duisternis doorkliefden, waarmede hij zich vrijwillig omringde, die onafgebrokene gelijk heid van karakter, die zijn omgang tot den gemakke- lijksten van d'e wereld' maakte, die gedwongen, bijtende scherts, die- moed', welken men blind! zou hebben ge noemd, indien hij niet het gevolg van de zeldzaamste koelbloedigheid) ware geweest; al die hoedanigheden wekten bij di'Art-agnan meer dan achting, meer dan vriendschap op, zij wekten zijn bewondering. En waarlijk, zelfs- bij den heer de Tréville vergeleken, stak de edele en smaakvolle hoveling"-, Athos, in zijn oogenblikken van goede luim, voordeelig uit. Wat in Athos het onbegrijpelijkstö was, was die fijne kennis van de wereld en der g-ewoonten van de hoogste ran gen, die welopgevoedheid1, die als buiten zijn weten, in zijn minste handelingen doorstraalde. Zooals al de voorname lieden van dien tijd', verstond) hij de rij- en de schermkunst in de volmaaktheid. Wat meer is, zijn opvoeding was zoo weinig veronachtzaamd, zelfs ten aanzien der schoolstud'iën, welke zoo zelden bij de edellieden van dien tijd beoefend werden, dat hij glim lachte bij de brokken latijn van Amiens, welke Por- thos den schijn aannam te begrijpen; twee of drie ma len zelfs was het hem, tot groote verwondering zijner vrienden, gebeurd1, Aramis terecht te helpen, wanneer deze aan een werkwoord) een verkeerden tijd en aan een naamwoord een verkeerden naamval gaf; daaren boven was zijn eer onkreukbaar en dit in. een eeuw, waarin de krijgsman zoo1 gereedelijk zijn geloof en zijn geweten verzaakte, de minnaars met- de strenge kiesch- vij tuig op weg" naar een verkooping te Nunspeet, toen het paa-rd, dat voor een auto schrok, eensklaps .terug sloeg, met het ongelukkig gevolg, dat de heer N., die zelf mende, uit het rijtuig geslingerd! werd. De koet sier bleef ongedeerd. De heer N. echter bleek een been gebroken en een vrij ernstige wonde in het ach terhoofd bekomen te hebben. Hij is onmiddellijk naar Harderwijk teruggevoerd) en daar door een dokter be handeld. Zijn toestand! ig vrij ernstig. BLOEDVERGIFTIGING. De heer T. B., te Nes (Er.), sneed' zich verleden week bij 't scheren in een puisje aan den kin. De man is nu tengevolge van bloedvergiftiging overleden. HAAGSCHE STEMBUSHISTORIE. „De Nederlander" meldt: De ongeregeldheden in kiesdistrict Den Haag I worden door de Justitie onderzocht en zullen waar schijnlijk tot een strafrechterlijke vervolging" aanlei ding geven. Naar de Tel. verneemt, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, na van den gemeenteraad bericht te hebben ontvangen, dat besloten is tot de niet-toelating van den heer Schalekamp tot lid van d'en Raad! voor district! en tot toelating der overige -nieuwe leden te kennen gegeven dat zij het- voornemen hebben, gebruik te maken van dé aan Ged'. Staten verleende bevoegd heid om indien zij dit wenschen ambtshalve omtrent de beslissing van den Raad uitspraak te doen. Overeenkomstig dit artikel wordt hiervan den Raad bericht gezonden binnen acht dagen nadat aan Ged. Staten de beslissing van den Raad! is medegedeeld. Het desbetreffend schrijven is dan ook aan den Raad! verzenden. Binnen veertien dagen na d4t bericht zullen Ged. Staten ingevolge het laatste1 lid van art. 35 hun uit spraak, met redenen omkleed, 'ter kennis van den Raad! en den niet-toegelatne brengen. Zijn wij welingelicht, -schrijft het Hbld., dan ligt het in de bedoeling dat Ged. Staten een geheel zelfstandig onderzoek te zullen instellen naar de toedracht derher stemming in district I, met dien verstande, d.at dit- on derzoek ook zal omvatten de geldigheid der verkiezing van de lieeren Bleeker, Ankerman en Oldenboom, die tegelijk met den heer Schalekamp- verkozen zijn ver klaard, doch zich niet zal uitstrekken tot de verkiezing van den heer Rombouts. RADIUM GESTOLEN? Een bekend: Rotterdam^ch geneesheer, een der eers ten in ons land, die zich op de studie van 'tl radium als geneesmiddel hebben toegelegd', kwam, toen hij dezer dagen van een vacantie-reisje was huiswaarts ge keerd, tot de onaangename ontdekking, dat zijn gehee le voorraad radium, niet minder dan 25 milligram tot een waarde van ongeveer 6000 op onnaspeurlijke en onverklaarbare wijze verdwenen was. Het vermoeden is, dat het rad'ium gestolen is. Men vraag-fc zich echter af, wie dit) gedaan zou moeten heb ben. Een gewone dief toch kent de stof niet, zou ze niet herkennen, zou niet weten, dat de geneesheer ze in zijn bezit heeft en zou er bovendien niets aan hebben, daar hij ze nergens) van de hand zou kunnen doen, zonder gesnapt te worden. Alleen voor een wetenschappelijk man, die er zelf proeven mee wil doen, zou het radium waarde hebben, te meer, daar radium zeer schaars-ch en moeilijk te ver krijgen is. BADPLAATS-GENOEGENS. Door een badgast-, wonende aan den boulevard de beid' onzer dagen en de armen met het zevende gebod spottende. Athos was dus een buitengewoon mensch. En nochtans- zag men dit uitstekende karakter, dat zoo welgevormd schepsel,.die zoo reine ziel van liever lede tot het stoffelijke leven overhellen, zoo-als- de grijs aard naar dezoowel lichamelijke als zedelijke1 verstom ping. Athos, in zijn oogenblikken van afzondering, en die oogenblikken waren veelvuldig, was als uitgedoofd en zijn schitterende hoedanigheden verdwenen als in een diepen nacht, Athos, die méér dan mensch scheen, half-god, was in die oogenblikken nauwelijks mensch. Zijn hoofd hing hem op de borst, zijn oog was dof, zijn spraak zwaar en moeilijk. Athos hield dan, gedurende een uur achter elkander, zijn oog, hetzij op zijn flesch en zijn glas gevestigd1, hetzij op Grimaud, die gewoon op zijïi wenken te gehoorzamen, in den starren blik van zijn meester tot zelfs- d'e minste begeerte las; die hij oogenblikkelijk vervulde. Waren de vier vrienden in die oogenblikken vereenigd, dan was een enkel, met geweldige moeite uitgebracht woord het eenige deel, d'at Athos in het gesprek nam. Maar daarente gen dronk Athos alleen meer dan vier, zonder dat men zulks aan hem koude bespeuren, dan alleen door een meerder frons-en der wenkbrauwen en een diepere droefgees tigheid. D'Artagnan, wiens doordringenden, en ouderzoeken den aard' wij kennen, had, welk belang hij er ook in stelde om zijn nieuwsgierigheid1 te dien -aanzien te vol doen, tot hiertoe aan die wezenloosheid! geen. oorzaak kunnen toeschrijven, noch er voorboden van kunnen bemerken. Nooit ontving Athos brieven, nooit deed Athos iets, dat niet al zijn vrienden wisten. Men kan niet zeggen, dat het de wijn was, welke hem die droef geestigheid' veroorzaakte; want, integendeel, hij dronk slechts, om ze te bestrijden, maar dit middel deed hem nog somberder worden. Men kon die- verregaande zwartgalligheid ook aan het spel niet wijten, want Porthos, integendeel, vergezelde met gezang of ge vloek al de wisselingen der fortuin, terwijl Athos even onverschillig bleef, of hij won of verloor. Men had Favauge te Zandvoort, die op het strand aldaar een tentje had staan, was gemerkt, dat daarvan wel eens door een ander gebruik werd' gemaakt. Toen hij gis teravond weer eens in die tent ging kijken, zag hij daarin een -persoon liggen. Direct werd) de politie ge telefoneerd en gingen twee agenten op onderzoek uit. De persoon werd betast en heen en weer geschud, doch er was geen leven in te krijgen. Bij onderzoek bleek het een aangekleed'e pop te zijn, die door andere bad gasten daarin was- gelegd. Onder groote hilariteit dei- vele aanwezigen werd' d'e pop ontkleed) en onttakeld mede genomen naar het politiebureau. WAT IN 't VAT IS VERZUURT NIET. 't Was in het jaar 1908. .milicien K. had zijn tijd gediend! en vertrok met groot verlof naar Groningen. Gevoelde zich zoo vrij als een vogel' in de lucht. Ging met andere kameraden een glaasje koopen en nam plaats op een hekje voor een huis aldaar. Sergeant passeert. Kijkt naar K.K. kijkt naar sergeant, maar. blijft zitten en groet niet. K. wordt onderhouden door sergeant, maar is hiervan niet gediend! en heeft er maling aan. Hij heeft immers groot verlof. Sergeant noteert het wa pen-nummer van K. en schrijft rapport naar Assen, dat aldaar zorgvuldig bewaard wordt.. Augustus) 1911. K. komt terug van groot verlof voor 26 daagjes. Is alles vergeten, doch wordt door voorlezing van rapport 1908 weer aan een en ander herinnerd. Veertien dagen provoost en veertien dagen nadienen. K. gevoelt zich niet meer zoo vrij als een vogel in d'e lucht. (A. Ot.) GRIEZELIGE VONDST. Men meldt d'.d'. 22 Augustus uit Vught aan het „Hgz.": Toen de arbeider van de wed. Kamp, in de Taaistraat aldaar, gisteren bezig was met het vegen van de rivier de Dommel, haalde hij een doods-hoofcl op, waaraan een koperdraad met een stee-n was bevestigd; de politie is van het voorgevallene in kennis gesteld!, en stelt een onderzoek in. Men vermoedt, dat hier aan een misdaad moet worden gedacht. Een jaar of zes geledten werd' te St. Michiels-Gestel een bepaard' man vermist, een ze kere P. v. d. F., va-n wien men nooit meer iets heeft gehoord. Men vraagt zich af doch' dit- is slechts een bloot vermoeden of het gevonden hoofd] dat van den toenmaals vermiste kan zijn. Nader meldt men over deze zaak: Dezen morgen heeft onze gemeente-politie met. den gemeente-arbeider de Dommel, achter Albregts- afge- dregd, om mogelijk de andere licha-amsdeelen te vin den, doch tot- nu toe zonder resultaat. Men vreest, dat deze zaak niet gemakkelijk zal worden opgehelderd. Het gevonden doodshoofd waar voor een leek niets herkenbaars meer aan is berust thans bij dr. Hillen, om een geneeskundig onderzoek in te stellen. Om het gevonden hoofd was een koperdraad' gewik keld met een strop, aan dit koperdraad weer een rood koperen draad en daaraan een steen van een zwaarte van tien pond. Het is niet met zekerheid! te zeggen, of hier moord of zelfmoord! in het spel is. Naar schatting moet het ho-ofd een jaar of 5 in het water gelegen hebben. Dit komt overeen met d'en tijd, sedert welken P. v. d'. F„ uit St. Michiels-Gestel, een reeds bejaarde man, vermist' is. Deze verliet nu ruim 5 jaar geleden zijn woning', hem eens op zekeren avond in een gezelschap van musketiers drieduizend pistolen zien winnen, verlie zen, vervolgens zijn paard verliezen, zijn wapens, zelfs den met goud gebord'uurden galabandelier; dit alles wederom herwinnen en daarenboven, nog honderd' Louis d;'or, zonder dat zijn fraaie, zwarte wenkbrauwen een lijn hooger of lager zich vertrokken, zonder dat zijn gesprekken, dia dien avond zeer aangenaam wa ren, opgehouden hadden kalm en vroolijk te zijn. Het was ook niet, zooals de Engelschen, de invloed van de weersgesteldheid, die hem somber stemde, want, zijn droefgeestig-h-eid) was gewoonlijk grooter in het schoon ste jaargetijde; Juni en Juli waren voor Athos ver schrikkelijke maanden. Voor het tegenwoordige was, hij niet verdrietig, hij haalde de schouders op, wanneer men hem over de toe komst sprak; zijn geheim was in het verledene, zooals men het bedektelijk aan d'Artagnan ha dl te kennen gegeven. Dat geheimzinnige waas, dat over geheel zijn wezen lag verspreid, maakte den man nog belangrijker, wiens cogen noch mond, zelfs in dé verregaandste dronken schap, iets hadden, laten ontglippen, hoe behendig de vragen ook waren geweest, die men tot hem richtte. ..Ach", dacht. d'Artagnan, „de, arme Athos is mis schien dood en dooir mijn schuld gestorven; want ik wa.s het, die hem i-n de zaak heb- betrokken, van welke hij de oorzaak niet- kende, van welke hij de gevolgen niet zal kennen en welke hem geen het minste voor deel moest opleveren." „Zonder daarbij te- rekenen", antwoordde Planchet, „dat wij' hem waarschijnlijk het leven zijn verschul digd, Herinnert gij u nog, hoe hij ons toeriep: „Voort d'Artagnan; ik ben gevangen." En na zijn pistolen te hebben gelost, wat vreeselijk geweld h-ij met- zijn degen maakte! Men zou gemeend) hebben, dat er twintig mannen, of liever twintig razende duivels aan den gang waren." Daar deze woorden de vurigheid! van dfArtagnan nog meer aanprikkelden, spoorde hij zijn paard aan, dat, niet noodig hebbende te worden aangespoord, zijn ruiter in galop meevoerde. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1