BON buitenland. TOBOGAN TROTTOIR ROULANT. STADSNIEP W S. KUNKELS Deze Bon geeft voor kinderen recht op m zeggende: „Gij zult me nooit meer weerzien." Da politie zet het onderzoek voort. UIT EG-MOND AAN DEN HOEF. Heden ontving de brievenbesteller Jacob Bult het bericht, dat hij in gelijke betrekking overgeplaatst is naar Liinmen. Zeven jaren heeft de heer Bult zijne functie alhier waargenomen, zeer tot tevredenheid van zijn superieuren en gemeentenaren, en zich de gemeene achting verworven van zijn medeburgers. al- ÜÏT SCHERMERHORN. Werd! we moeten dit rechtvaardigheidsiwitle er kennen de benoeming van den heer P. Alblas tot Burgemeester dezer Gemeente verleden Vrijdag met gemengde gevoelens vernomen, de bevolking had, het besluit der Ilooge Regeering eerbiedigende, spoedig daarna het voornemen opgevat het.nieuwe Hoofd dei- Gemeente te ontvangen op een wijze welke hem zeker ten vreugde, zoowel als de ingezetenen ter eere zal strekken. Onder het voorzitterschap van den heer J. Rolff had zich voor deze waardige ontvangst een commissie gevormd. De heer Alblas zou met den trein van kwart over twee te Alkmaar aankomen en vandaar worden afge haald door heeren wethouders, leden van den Raad en den secretaris. Op weg daarheen ontving de heer de Leeuw, gemeente-secretaris bericht dat treurige fami lie-omstandigheden hem zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam riepen. De overige heeren zetten nood gedwongen de reis voort, doch bij hen zoowel als bij het overige publiek was het zeer goed merkbaar, dat men, vooral daar dit incident den zoo algemeen geachten gemeente-ambtenaar betrof, onder den indruk ver keerde. en ten zeerste hoopte op eene gunstige wending in de schijnbaar ernstige ziekte van zijn eenig kind. 1 e Stompetoren aan de grens der gemeente was con eenvoudige doch niet onaardige eerepoort ge plaatst en daar was opgesteld de eerewacht te paard van ongeveer 40 ruiters. Het muziekgezelschap van ons dorp was mede ter opvroolijking1 aanwezig, terwijl zeer veel personen, ook uit naburige gemeenten, door hunne tegenwoordigheid1 blijken van belangstelling- gaven. Men wacht, men praat, de commissie regelt, de mensehen kijken en daar komt een telegram dat de burgemeester door een onwillekeurige omstandigheid eerst met den trein van half vier te Alkmaar arriveert. Wachten was de boodschap, dochl dit werd door de jongelui verkort met het maken van een dansje in het lokaal- van dén heer Brak, door anderen met een partij biljart en door de muziek van het fanfarecorps. Om kwart over vier komt het gezelschap aan. De burgemeester wordt uitgenoodigd uit te stappen en zich te begeven naar de kolfbaan, waarheen hij behalve door de raadsleden, feestcommissie en familie door honderden werd gevolgd. De heer Rolff, voorzitter der feestcommissie sprak het nieuwe Hoofd der Gemeente ongeveer als volgt toe Mijnheer de burgemeester, onder de gewichtig ste dagen uws levens mag zeker wel deze genoemd worden waarop u na uwe beëed'iging uwe intrede doet als Hoofd der Gemeente. Met genoegen hebben wij uwe benoeming tot burge meester vernomen, omdat wij u sinds jaren kennen, eerst als lid van den raad, daarna als wethouder en volkomen overtuigd zijn dat u met al uw macht de belangen dezer gemeente zult willen helpen bevorde ren. Ik heet u namens de burgerij hier welkom als burge meester dezer gemeente en hoop dat het u gegeven zij nog vele jaren uwe krachten te wijden aan den bloei dezer gemeente, die ons allen lief is. De heer Alblas beantwoordde deze woorden ongeveer met het volgende Zeer geacht*- lieer Rolff, ik heb me niet voorbereid een lange speech af te steken, doch ik gevoel mij ge drongen u allen mijnen oprechten en hartelijken dank te betuigen voor de belangstelling die u mij heden hier bewijst. Ik weet dat ik burgemeester ben geworden van een gemeente waarin vrede en eendracht heerscht en dat daardoor de gemeente bloeit en welvaart. Van harte hoop ik dat die bloei en welvaart mogen blijven voortbestaan en dat wij allen déor dien vrede en eendracht ons geroepen gevoelen onze beste krach ten te blijven wijden aan den bloei dezer gemeente. Daverend applaus ;en fanfares.) Nadat, de champagne was rondgediend en men nog eenige oog-enblikken daar had vertoefd, zette de stoet zich in beweging naar het: dorp, waar de burgemeester bij aankomst werd' toegezongen door de schooljeugd, waarna velen zich naar het raadhuis1 begaven ten ein de de installatie bij te wonen. De vergadering van den raad werd gepresideerd door den heer Westerhof, terwijl wegens afwezigheid- van den heer de I.eeuw de- heer li. Govers als secreta ris fungeerde. Het lezen der notulen werd tot een volgende verga dering uitgesteld, waarna voorlezing werd' gedaan van de acte van benoeming- en eedsaflegging- van den heer P. Alblas. tot burgemeester dezer gemeente. De heer Alblas werd door een paar andere heeren binnengeleid en daarna door den voorzitter toegespro ken mét ongeveer de volgende woorden: „Edel Aehtb. heer Burgemeester! Namens het Dag. Bestuur, den Raad en den Secretaris heet ik u van harte welkom als burgemeester dezer gemeente. Het is ons een waar genoegen, een voldoening-, een burge meester uit eigen kring- te begroeten, aan wien de be langen van deze g-emeente ten volle kunnen worden toevertrouwd, en die wij in uwe voortdurende zorg aan bevelen. Moge Sehermerhorn steeds in bloei toene men, en zij het u gegeven nog lang tot dien bloei mede te mogen werken. Hiermede overhandig- ik u de teekenen uwer waar digheid. Met déze teekenen van. waardigheid voorzien, feliciteer ik U. De burgemeester beantwoordde deze woorden veer als volgt: „Geachte heer Westerhof! Ik dank u voor de har telijke woorden tot mij gericht. Aarzelde ik eerst voor burgemeester dezer gemeente te solliciteeren, aange zien die taak mij- niet gemakkelijk scheen, de gemeente Sehermerhorn, die ordelijk is, deed mij die aarzeling- overwinnen. Ook ik ben een groote voorstander van ordelijkheid, en daar waar ik vele jaren met u samen werkte als gemeenteraadslid en wethouder heb ik steeds steun van u en van de leden van den Raad! on dervonden. Ik dank u daar wel voor en hoop die ook als burgemeester van u te ontvangen. Ik aanvaard de waardigheid en dank n allen voor uwe tegenwoordigheid. De openbare vergadering werd daarna gesloten. Het offieieele gedeelte van het feest, was hiermee af- geloopen. De burgemeester en familie met. raadsleden begaven zich daarna naar het café van den heer van Nierop, waar receptie werd gehouden. Van deze gelegenheid om het nieuwe dorpshoofd ge luk t,e wenschen werd! zeer diruk, we zouden bijna kun nen zeggendoor iedereen, door oud en jong, door man en vrouw, dtoor rijk en arm gebruik gemaakt. Na afloop hiervan vereenigde het gezelschap 'zich aan een diner in het café 's Lands Welvaren van den heer Jb. Koster, waarbij zeker menig- woord zal zijn ge sproken, uitende de beste wenschen voor de gemeente 'sehermerhorn, haar bestuur en have ingezetenen. Gedurende dien tijd' begon het op straat ook druk te worden, in de café'a werd druk gedanst, op de straat wandelden honderden mensehen in 't prachtig zomer- avondweer, terwijl deze drukte een zeer fantastisch aanzien kreeg door de lampions die de kinderen droe gen. Het fanfarecorps liet zich nog eens een paar maal hooren, papieren luchtballons werden onder donderend hoerahgeroep de lucht ingelaten, vuurwerk werd afge stoken, er heersehte een ongekende gezellige feest stemming, die een waardig slot vormde van dezen voor onze g-emeente en voor den heer Alblas zoogewichtigen dag, welke besloten werd] in het café van den heer La- keman, waarheen het gezelschap zich in den loop van den avond had' begeven om daar nog eenige uurtjes in gezellig samenzijn door te brengen. DUUR WATER! Men meldt uit St-avenisse, aan de „N. R. Ct.," ter illustreering van het nijpende watergebrek, dat daar voor een ton water van 10 emmers tevergeefs 75 cent werd geboden. MISDAAD? Gelijk wij reeds meldden, is te Terneuzen een jonge man uit den Haag herkomstig gearresteerd, verdacht van het.toedienen van een vergift aan een meisje, dat dientengevolge een ernstige operatie had' moeten on dergaan. Bedoeld meisje is thans in het ziekenhuis overleden; haar lijk is ter gerechtelijke schouwing in beslag ge nomen. UIT HEILOO. Het was gisteren feest voor onze dorpsjeugd. Tn feestkleed gestoken, getooid! met vlaggen en oranje wimpels, onder vroolijk gezang of kinderlijke kout wer den de kinderen in een 60-tal rijtuigen naar Bergen en Bergen aan Zee gereden, om daar te genieten van de schoone natuur in bosch en d>uin of aan het strand. Het feest is in alle opzichten volkomen geslaagd. Een woordl van dank verdienen daarom dan ook die zoo belangeloos hunne rijtuigen beschikbaar stel den evenals het. onderwijzend personeel en de feest commissie, die niets hebben nagelaten om dezen dag voor de kleinen zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. UIT SCHOORL. Bij de gisteren gehouden stemming voor Polder meester van den Aagtdorper polder, is door de inge landen van dien polder gekozen de heer A. Dapper, in de plaats van nu wijlen den heer Jacob van Essen. zij VICTORIABRONOBERLAHNSTEIN. Op de Internationale Tentoonstelling van Banket bakkerij en Kokerij, welke thans te Arnhem gehouden wordt, is het Victoriawater uit de Bron te Oberlahn- stein bekroond met de hoogste onderscheiding: Eere diploma, Gouden medaille. Bovendien werd nog de gouden medaille, uitgeloofd door ket comité, aan dit zoo gunstig bekende, natuurlijke mineraalwater toege kend. ONDER DE MACHINE. De timmerman Wijnen uit Genderen is gistermor gen te Maastricht onder een zware machine geraakt. Knnst en Wetenschappen. CONCERT IN DEN HOUT. Begunstigd! door het schoonste zomerweer werd1 gis teravond op uitnoodiging van de beide sociëteit,sbestu- ren door de zangvereeniging „Nieuw Leven" en „Or pheus een zang-uitvoering in den Hout gegeven. De directeur, de heer Lindeboom, had deze gelegen heid te baat genomen om op het programma de num mers te plaatsen waarmede dit jaar in een wedstrijd'.te Amsterdam met het gemengde koor een tweede, en met het mannenkoor een eerste prijs werd behaaldl Die nummers1 waren „Lentedauw" en „Friihlingssym- phonie," beiden van Ph. Loots voor gemengd1 -en „Mijne Moeder" van Wierts, en „Les Martyrs aux Arènes" van de Rille voor het mannenkoor. „Lentedauw" is' een aanwinst voor de1 gemengde koorliteratuur, dat- met genoegen gezongen zal worden indien men over flinke en een groot aantal stemmen beschikt, want de moeilijkheden die de componist stelt zijn niet zoo spoedig te overwinnen, en wanneer het niet mooi gezongen wordt heeft men er geen succes mede. Het was hier het eerste nummer, de zangeressen en zangers, waren dus nog friseb en goed! bij stem en zon gen alsof ze nog eens op een wedstrijd1 waren. Het. nummer waarmede het mannenkoor het eerst alleen optrad was het verplichte koor „Mijne Moeder," een fraai getoonzet, melodieus stuk, waaraan de hee- ien hun beste krachten gaven. Uitgenomen eenige kleine nog niet door de vereeni- ging in 't publiek gezongen nummers „Jager Abschied" van Mendelssohn, „Du Hirte Israels" van Bortiansky, „Wandellied'" en „liedje van den Berge- naar, beiden van Loots, gaf men bekende repertoire- nummers. De uitvoering dézer verschillende nummers werd door het buitengewoon talrijke publiek zeer op prijs gesteld. A. K. DE KERMIS. Toen we in ons nummer van Woensdag hetgeen op de kermis komt de revue lieten passeeren, verzuimden we onwillekeurig het café van den heer Peperkamp aan de Breedistraat, waar alleen gedurende de beide laatste dagen de heer en mevrouw Hermans zullen op treden, die zeker niets zullen nalaten om de daar ve-r- toevenden een paar gezellige uren van vroolijk samen zijn te verschaffen, terwijl de bovenzaal evenals voor gaande jaren zal zijn Ingericht tot balzaal. Wanneer er op de Alkmaarsche kermis gespróken wordt van „de bioscoop" dan wordt stilzwijgend daar mee die der oude bekende firma Hommerson et fils bedoeld. Mocht de naam der firma echter oud zijn, dat. wat zij geeft, is steeds actueel. Wat zij deze week zal la ten zien, is dan ook beslist nieuw. Om het publiek in de gelegenheid! te stellen zich daarvan te overtuigen, wordt morgen, Zaterdag, een gala-openingsvoorstelling gegeven die 3 uur zal du ren. Als de grootste attractie op het programma van deze en de beide volgende avonden wordt geprojecteerd de 1000 m. lange film (een meesterwerk) voorstellende het groote bekende drama „Heet bloed." De korte inhoudi van dit drama, bij welker opvoering in het Kaiserl; Hoftheater Frl. Asta Nielsen mede werkte is, dat e.e.n rijk koopman getrouwd] met een jon ge vrouw, een chauffeur, een verloopen gentleman, een oud-bekende zijner vrouw in dienst neemt. De kennismaking wordt hernieuwd, de verschillende rijtoertjes bieden daartoe zoo mooi de gelegenheid. De oude heer ontdekt dit en jaagt zijn vrouw op staanden voet weg. De chauffeur neemt de vrouw mee en brengt haar in een apachenbuurt van een der groote steden. Een plan wordt beraamd' tot inbraak in de vorige woning van de jonge vrouw, die bij dien inbraak de hoofdrol moet vervullen. Zij leent zich daartoe en als knaap verkleed begeeft zij zich in gezelschap van vele ande ren naar haar vroegere woning. Gekomen tot het oogenblik waarop zij handelend' moet optreden, spreekt haar hart en zij weigert. Door schoppen en slaan ge dwongen zal zij den weg wijzen in het haar bekende huis. t Moederlijk instinct ontwaakt en haar eerste schre den zijn naar het ledikant van haar eenig kind, dat zij hartstochtelijk omhelst en kust. Op dat oogenblik wordt, zij door den bewoner (haar eigen man) ontdekt en door den portier in boeien slagen. Haar man herkent haar, zendt den portier en de in middels gewaarschuwde politie weg en bevrijdt haar van de boeien, laat haar direct kleeden in haar vroege re kleeTen, legt het kind aan haar horst en zoo komt door dit kind de verzoening tot stand', terwijl de politie nog steeds zoekt naar de gevatte dievegge. Niet alleen de inhoud! maar ook de uitvoering dwon gen de firma in verschillende plaatsen dit nummer iederen avond te geven. V ei-der verdient ook als geheel iets nieuws de volle aandacht de natuurkleuren Cinema welke niet te ver gelijken is met gewone Bioscope of Cinema tograaf- voorstel'lingen en waarvan de firma het alleenvertoo- ningsrecht voor Nederland heeft. Van deze afdeelin mag de rijstoogst in Japan als de meest interessante worden genoemd. Hommerson et fils beloven weer hun goeden naam te zullen handhaven. STAKING GEëINDIGD. ROI ll.RDAM, 25 Aug. De staking der machinis ten en stokers op dte sleepbooten is geëindigd. Het werk is op de oude voorwaarden hervat. PORTUGAL. Tot' president van Portugal is de heer Arriaga gekozen met 121 stemmen; Machado kreeg 86 stemmen. Er heersehte een ontzettende geestdrift in de Kamer, toen de president de belofte aflegde, de wetten der republiek te zullen eerbiedigen.- Geschut en vuurpijlen donderden. Toen hij op het balcon verscheen begroette het samengestroomde volk hem met den juichkreet: Vivas republica! Toen hij in zijn automobiel wegreed naar het paleis, beklom het volk zijn automobiel en kuste den president op beide wangen. Ten paleize werdl een receptie gehou den. Na het afleggen van den eedi heeft de president een toespraak gehouden, waarin hij den raad' gaf de dwa lingen dei voorouders te vergeten en waarin hij bij zonder aandrong op de: eenheid van de republikeinsche partij tot heil van het) land' en tot het behoud van het nieuwe regime. KUNKELS TOBOGAN. De abonné's vinden in ons- nummer van heden een bon, recht gevende op entree met gratis-rit in Kun- kels tobogan trottoir roulant. Deze bon is alleen Za terdag a.s. geldig. Deze tobogan is door z'n electri- sche verlichting en de gemakkelijke manier, waardoor men naar boven gaat men behoeft geen trappen te klimmen, doehi wordt door op een 1 M. breede riem plaats te nemen, naar boven geschoven voor Alk maar iets geheel nieuws. EEN ROYEMENT. De afdeeling Alkmaar der S. D. A. P. besloot m haar gisteren gehouden afd'eelings-veTgadering de bei de leden M. I itenboseh en J. A. B. Fenijn te royeeren, daar zij, naar de meening der afdeeling, door bij de laatste herstemming voor de candidatuur-Cloeck te werken, in strijd met het besluit der afdeeling, welke tot liet vrijlaten der kiezers had besloten, hadden ge handeld en daardoor een handeling hadden verricht die de partij benadeelde. De heeren Uitenbosch en Fenijn zijn van plan tégen dit besluit bij het partijbestuur in beroep te komen. onge- INRICHTINGEN VOOR ONDERWIJS. Naar wij vernemen hebben zich voor het onderwijs aan de Burgeravondschool en Avondschool voor Hand werkslieden aangegeven: 257 leerlingen. Voor de Burgeravondschool le klasse 67, 2e klasse 6i, voor de Avondschool voor Handwerkslieden le klasse 51, 2e klasse 57, voortgezette klasse 15. Aan de lessen van den Handels-avondcursus verbon den aan de Burgeravondschool zullen deelnemen80 leerlingen, le klasse 44, 2e klasse 17, 3e klasse 12, 4e klas-se 7. oor de Avondcursussen verbonden aan de Am bachtsschool hebben zich 38 leerlingen en gezellen la ten inschrijven, w. o. 14 schoenmakers, 10 behangers en stoffeerders, 14 kleedermakersgezellen w. o. 7 meisjes. Bij den aanvang van den nieuwen cursus waren 157 leerlingen aanwezig-, die het onderwijs aan de Am bachtsschool! volgden, le klasse 65 leerlingen, 2e klasse 46 leerlingen, 3e klasse 46 leerlingen. Het onderwijs aan genoemde inrichtingen zal dus door het niet onaanzienlijk getal van 532 leerlingen gevolgd worden. EVANGELISCHE UNIE. Zondag a.s. zal de Zondagsschool van de Vereeni- gingvoor Vrijzinnig Hervormden „Evangelische Unie" weer een aanvang nemen. Op dien dag zullen nieuwe leerlingen worden toegelaten. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 27 Augustus 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. v. d. Most van Spijk, Pred. te Oost- en Westgraf tdijk. Donderdag, 31 Aug., avond 7 uur, Ds Verwaal. (Herdenking Koninginnedag.) Kapel, 10 uur, Ds. Warners, Pred. te Helder. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. J. P. van Oosten, Evang.-Luth. pred. te Bodegraven. (Beroep). Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. TI. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Geref. Kerk, 10 uur Ds. H. C. v. d. Brink van Rotterdam, avond 6 uur, dezelfde. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8-V2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3i/s5 uur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond va_ 8V2 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen hoven 16 jaar. Zondagmiddag van 5y2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 91 /2 uur, ds. C. J. A. Bosch. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, de heer A. J. Brunt, leeraar te Amsterdam. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. van den Kie- boom. Herv. Gem. te Egmondbinnen, nam. 2 uur, Ds. C. J. A. Bosch van Limmen. STEUN VAN INGEZETENEN. De eerste gaven om D. Hein, wiens wagen met kra- mei'ijen bij den brand van Woensdagavond geheel ver brandde, aan nieuwe bestaansmiddelen te helpen, zijn ingekomen. Van N. N. ontvingen wij 5; van v. d. T. 0.25, van het personeel van de sigarenfabriek van den heer Van Zuijdam 0.9O, van G. 0.25 en van X. IJ. 0.50, tezamen 7.40. J 150 is er noodig I AGENDA. VRIJDAG. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", repetitie, 8 uur, lokaal van den heer Mooij, Choorstraat. Nieuw Leven en Orpheus, repetitie voor heeren, 8 uur, Diligentia. LAATSTE BERICHTEN. Gemengde mededeeliugeu OVERSTROOMINGEN. Berichten over het hooge water in het Oetz-dal (Noord-Tirol) luiden bedroevend. De schade is aan zienlijk, het verkeer staat stil omdat de meeste brug gen weggespoeld! zijn en de wegen vernield zijn. Het dorp Ulmhausen is zonder drinkwater. In het Rot- bach-dal in Oost-Tirol zijn gelijke verwoestingen aan gericht. De proviandeering der Alpenhotels is zeer bemoeilijkt. Militairen zijn te hulp geroepen. Ook de bliksem heeft hier en daar verwoestingen aangericht en slachtoffers gemaakt. In het hotel Tempi in Sul den is een keukenmeid hij het fornuis door den blik sem getroffen. Het altellina-dal in Tirol is geheel overstroomd. De wegen zijn over heele kilometers: weggeslagen. De rotsdam bij Sondrio is door de Mallero doorgebroken en zes steenen huizen zijn geheel weggesleurd. Ver scheiden mensehen zijn daarbij gedood, andere zijn spoorloos verdwenen. Op vele plaatsen ziet men. niets dan zand, steenen. en slijk. Vele .rotsblokken zijn naar beneden gestort. Het post- en spoorwegverkeer tus- schen Milaan en de Oostelijke Zwitsersche en Oosten- rijksche passen is afgebroken. Sondrio is zonder licht en drinkwater. Slechts de Aprika-pas naar Brescia is vrij. DURE MELK. In sommige streken van Engeland is, ten gevolge van de droogte, de melk zeer schaarsch. In een stad van Kent kostte ze gisteren vijf stuiver de quart, d. i. 1.1 liter. EEN BRUTALE BEROOVING. Den bekenden handelaar in edelgesteenten, Hopton, die met zijn broeder, als1 deelgenoot, ook te Antwerpen en Amsterdam groote zaken drijft, is gisteren op klaarlichten dag in den omtrek van zijn woning in Noord-Londen losse diamanten, robijnen en een paar sieraden, tot een gezamenlijke waarde van 60.000 gulden, ontroofd door een paar mannen, die onmid!- dellijk daarna in een gereedgehouden motorcab spron gen, waarvan de bestuurder alsi bondgenoot meedeed. De drie schurken reden ijlings weg en zijn spoorloos verdwenen. Hopton, die bijna geworgd' was, verklaar de naderhand, dat de rooversi zijn gouden horloge, zijn horlogeketting en zijn zakgeld! onaangeroerd hebben gelaten. Eenige omstanders woonden d'e berooving bij, maar waren zoo onder den indruk, dat zij niets konden doen, om Hopton bij te staan bij het achterha len van de brutale dieven. DE BEVRIJDING VAN RICHTER. De ingenieur Richter, die einde Mei bij Konikoplo in het Zuiden van Macedonië door roovers1 werd over vallen en ontvoerd is thans terecht. De roovers eisch- ten eerst een losgeld! van een halve ton gouds. Het schijnt dat een deel der bevolking met de roovers ge heuld heeft en dat het in de bedoeling lag dat het los geld onder meerderen verdeeld zou worden. Ook is ei- beweerd dat Grieksche grensofficieren met de roo vers heulden. Een poos- lang wist men niet of de roo vers op I urksch dan wel op Grieksch grondgebied ver blijf hielden. In den laatsten tijd kwam er samenwer king- tot stand tusschen de Turksche en de Grieksche regeering en het geheele grensgebied werd afgezocht. Do vrijlating geschiedde thans tegen een losprijs van t 45000 en vier gouden horloges met kettingen. De roovers hebben sedert' verscheidene dagen door een vertrouwde, achter den rug van de. Turksche over heid om, met het Duitsehe consulaat in Saloniki on derhandeld, maar de strengste geheimhouding- moest worden betracht, om de zaak niet te bederven. De roovers gaven een kwitantie van het geld', en le verden Richter af in de buurt van de Meluna-pas, waar hij op een Turksche, wacht stuitte, die hem naar Elassona bracht. Richter zelf meldde den Duitschen consul in Salo niki zijn aankomst in Elassona, en verzocht zijn fa milie bericht te zenden. Richter's vrouw was bij de ontvangst van het be richt, dat haar man in vrijheid1 was, nog al kalm, daar zij steeds de overtuiging- had gehad' dat haar man wel dra behouden zou terugkeeren, Diep getroffen was de tachtigjarige moeder van Richter, die zeer geleden had' door de kwellende onzekerheid. Zij had reeds het besluit genomen in weerwil van haar hoogen leeftijd zelve naar Saloniki te gaan, jn het vertrouwen dat een moeder zou bereiken wat anderen onmogelijk scheen. Te Jena was reeds een commissie in wording die het reisplan der oude dame met raad en daad' wilde steu nen en ook de Duitsehe regeering had steun, toege zegd. Het „Berl. Tagebl.", de aangelegenheid verder uit pluizend, vindt, het volstrekt niets bijzonders, als Richter de Turksche regeering om een flinke schade loosstelling zou aanspreken, als vergoeding voor de doorgestane angst. STANDBEELD ISRAëLS. GRONINGEN, 25 Aug. De Provinciale Groninger Courant verneemt dat het genootschap „Pictura" het initiatief zal nemen te Groningen een standbeeld voor Israels op te richten. r zie 1DVEBTEMTIE.1 Alleen Zaterdag a.s, is deze BON geldig.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2