DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt op Maandag 4 September 1911. binnenlandTT" Honderd en dertiende jaargang. 1911 MAANDAG 28 AUGUSTUS. No, 202 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. te ALKMAAR. Telefoonnummer 3. EEN VEELBELOVENDE JONGEDAME. DOORVAARTOPENING ALKMAARDER MEER. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 28 Augustus. De politiek staat nog steeds in het teeken van de zomerrust. De parlementen zijn op recès, de ministers hebben vaeantie, heel de parlementaire machine, staat stil, politiek wordt er niet gemaakt, de groote couran ten hebben minder papier en minder dikke letters noo- dig, de kleine binden komen niet zonder extra moeite „vol." Straks zal dat wel weer anders worden, clan zal de molen opnieuw gaan klapperen, worden er wetten vervaardigd, interpellaties ingediend, lange redevoe ringen over binnen- of buitenlandsche politiek gehou den. Dan krijgen de couranten groote Kamertele- grammen en politieke informaties geseind, waaraan artikelen worden vastgeknoopt, welke op hun beurt, aanleiding geven tot beschouwingen dan is het, kort gezegd, de tijd van politiek en polemiek. Zoo rustig als gewoonlijk zijn de eerste zomermaan den van 1911 echter niet verloopen. De Portugeesche constituante heeft, onafgebroken vergaderd en het re- publikeinsche keur op het vroegere koninkrijk gezet, de Engelsche volksvertegenwoordiging perkte dezen zomer de macht van het' Hoogerhuis aanzienlijk in en de 10de Augustus, dé dag, waarop de crisis eindig-de, is in verband hiermede een datum van groote beteeke- nis in de Engelsche historie geworden, de Marokkaan- sclie kwestie is opnieuw acuut geworden, in Perzië ge beurden zonderlinge dingen en zelfs de Kret-akwestie werd opnieuw opgerakeld. De groote zeeliedenstaking in verschillende landen, de spoorwegstaking- in Enge land, de uitsluiting van 32000 arbeiders in Moorwegen, rumoerige en zwijgende krachtmetingen, gaven stof te over. Het avontuur van den Duitschen ingenieur Richter, die drie maanden in de macht, van de roovers van den Olympus heeft, verkeerd, naar wien de Turk- sche soldaten voortdurend hebben gezocht en die eerst weer werd losgelaten, toen de roovers van het Duitsche consulaat te Konstantinopel een aanzienlijk bedrag- hadden ontvangen, bracht eenige afwisseling en hield de aandacht van vele courantenschrijvers en -lezers ge spannen. Ware de Marokkaansche kwestie niet gevallen in het (polifiek) stille seizoen, het zou er des te beter om geweest zijn. De onderhandelingen tusschen Duit-sch- land en Erankrijk toch hebben plaatsgehad met neer gelaten scherm en zijn afgebroken zonder dat de bui tenwereld omtrent den stand iets officieels heeft ver nomen. Hierdoor is een begrijpelijke zenuwachtigheid ontsta,an en het, gewone remedie van een interpellatie, flat altijd min of meer kalmeerend werkt, kon nu niet worden toegepast. Bovendien hadden de Eransche chauvinisten en de aldnitschers nu volop gelegenheid om een mingeweuschte, immers oorlogszuchtige, stemming aan te wakkeren en zij hebben haar waajlijk niet. ongebruikt1 gelaten. Zij wisten den indruk te ves tigen, dat de betrekkingen zouden worden afgebroken en de oorlog voor de deur stond1. Jegens Duitschland zeer vijandige artikelen van Engelsche hand in de Weensche pers verschenen, werkten eveneens ophitsend en zetten natuurlijk kwaad bloed te Berlijn. Men sprak van een Fransch ultimatum, dat aan de Duitsche re geering zou worden overhandigd Begon de week met allerlei boosaardige geruchten, meer en meer is de pessimistische stemming verdwe nen en thans mag men gelukkig constateeren, dat de zwartgalligheid misplaatst was. De leerling van Bismarck, de heer Kiderlen Wach ter, heeft thans het stilzwijgen verbroken en verklaard, dat ,1e onderhandelingen tot een goed einde- zullen rden ..cbiacht. en de kans op een oorlog vermeden is. De onderhandelingen duren nu voort. Eenige verscherping was nog ontstaan door het bekend! wor- 11 van een J'11!tsch-Russisch verdrag over Perzië, hetgeen in Frankrijk met spijt werd vernomen. Het leette, dat beide staten overeengekomen zijn, niet deel l> nemen bij eenig conflict in een combinatie van mo gendheden tegen een der contractanten gericht. Ergo zou het Tweevoudig Verbond waardeloos zijn gewör- en. Dit bericht is natuurlijk tegengesproken, maat on anks heeft men het te Parijs onaangenaam ge vonden, dat op een kritiek moment Rusland een ver drag met Duitschland1 sluit. Portugal kreeg een nieuwe president. Zooals het teeis zoo vaak in dit gebied is gegaan, ging het ook met de presidentsverkiezing; het kwam geheel anders mt, dan verwacht werd. De eerste gekozen president van de jonge republiek is de oude dom Manuel de Ar- riag-a geworden, die een maand geleden zeker niet zal hebben gedacht, dat hij op 75-jarigen leeftijd geroepen zou worden het hoogste ambt in den staat te beldee- den. De mannen, die de republiek hebben gemaakt en haar door moeielijke tijden hebben geleid, hebben nu hun rol uitgespeeld. De geleerde voorloopige presi dent Theophile Braga kan tot1 zijn boeken terugkeeren, Magalhaes Lima zal gaan en de beide ministers die sinds tien maanden als dictators het land regeerden Bernardino Machad'o, minister van buitenlandsche za ken en Affonso Oosta, van financiën, zijn met enkele andere ministers van het staats,tooneel verdwenen. Het scheen aanvankelijk dat de heer Machad'o kans zou hebben, op den presidentieelen zetel, sinds n.l. een besluit was genomen, volgens hetwelk d'e huidige mi nisters gecandideerd mochten worden. Zijn kans ging verloren toen hij verklaarde, dat hij, staatshoofd ge worden, den radicalen, anti-clericalen heer Costa tot minister-president zou maken. He candidaat der ge matigde partij behaalde de overwinning, en gekozen, verklaarde hij, dat, hij slechts een representatief per soon, een parlementaire president zou zijn. Portugal heeft thans een geordende regeering en 't spreekt wel van zelf. dat nu de erkenning van de re publiek, welke door Frankrijk terstond na de presi dentsverkiezing- is geschied, ook door de overige mo gendheden zal worden uitgesproken. De algemeene staking in Engeland is door het in grijpen der regeering sneller geëindigd, dan men aan vankelijk had gedacht- Minister Lloyd1 George is er in geslaagd personeel en maatschappijen van het spoorwegwezen tot een vergelijk te brengen. Er is een commissie van onder zoek benoemd', die de geschilpunten te behandelen krijgt. Zij zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van de werkgevers, twee vertegenwoordigers van de werklieden en een onpartijdigen voorzitter. Langzamerhand treedt1 de normale toestand weer in, maar de schade is zeer aanzienlijk en de naweeën zul len zich zeker nog lang doen gevoelen. Gemengd nieuw». EEN VRIENDELIJKE ONTVANGST. Het harmoniegezelschap te Wierden (Overijsel) nam deel aan een concours te Krommenie. De directeur was niet zoo gelukkig zijn executanten ter overwinning te voeren en ongelauwerd, zonder eeremetaal, keerden de zonen der muzen naar hunne haardsteden terug. De dorpelingen waren zóó verstoord over de „smadelij ke nederlaag" dat ze aan het station het gezelschap bij zijn terugkomst met ketelmuziek verwelkomden en met gejoel en geschreeuw begroetten. KWIJTGESCHOLDEN De daglooner Th. W., uit Groesbeek, voerde op 20 Mei j.l., niettegenstaande de invoer van .vee uit Hol land verboden was, een levende geit bij Grafwegen over de grens. De geit was verpakt in een korf, waar voor ook 10 rechten betaald' had' moeten worden. Toen de man op 7 Aug. j.l. de grens weder over schreed, werd hij gearresteerd en in voorarrest gehou den. Thans werd de man veroordeeld tot, 10 mark boete of 2 dagen hechtenis, wegens' verboden invoer van vee en tot 40 pfennige boete of 1 dag hechtenis, wegens smokkelen, welke straf hem wegens ondergaan voor arrest nota bene van 17 dagenwerd kwijtge scholden. S. van S., een 18--jarige jonge dame uit Leiden, die eenigen tijd! geleden door een jongeling was geschaakt, voor welk feit deze toen voor de Haagsche rechtbank tot maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is, na dat zij een viertal weken geleden weer het ouderlijke huis was ontloopen en de commissaris van politie te Leiden op verzoek barer ouders in verschillende bladen haar opsporing had' verzocht, door de Amsterdamsche politie aangehouden en naar haar ouderlijke woning ZICHZELF AANGEMELD. Ongeveer een halfjaar geleden is de heer E. C.^ L. E. van Ellinckhuysen, directeur der Generale Crediet- bank, Keizersgracht 442 te Amsterdam, met de noor derzon vertrokken. Na van een langdurige ziekte hersteld te zijn, ging hij zoogenaamd voor herstel van gezondheid een a par dagen naar Gelderland. Hij kwam echter niet terug en bleek in gezelschap van een vriendin de vlucht ge nomen. te hebben, terwijl in zijn boeken verschillende onregelmatigheden ontdekt werden. Bij een nader on derzoek bleek, dat hij, door zich de opbrengst van ver vroegde uitlotingen toe t.e"eigenen, een totaal bedrag van ongeveer 34.000 vredüisterd had. De Bank was hierdoor een zware slag toe-gebracht, zij werd echter sedertdien gereconstrueerd eü een nieuwe directeur werd benoemd. Als verdacht van verduistering werd zijn opsporing en aanhouding verzocht door den offi cier van justitie, doch zonder resultaat. Thans echter heeft hij zichzelf bij de politie aangemeld. DE DROOGTE. Sinds, menschenheugenis is het in 't oostelijk deel van ons land1 en met name in Twente niet zoo droog geweest als thans. Van lagen waterstand in beken en riviertjes kan geen sprake meer zijn: nergens is water te vinden; de beddingen van die anders zoo snel stroo- mende wateren zijn als zandtaassa's, die bij sterken wind stofwolken omhoog zenden. In enkele diepe kol ken, zoo hier en daar nog nn de uitgedroogde beddin gen te vinden, hebben de visschen als in hun laatste toevluchtsoord een verblijfplaats gezocht, waar ze thans door visschers van allerlei slag in menigte wor den gevangen. Groote massa's visch vooral paling- zijn er dan ook in den laatsten tijd buitgemaakt, zoodat de voorspelling, dat d'e Twentsche stroompjes in de eerstvolgende jaren arm aan visch zullen zijn, niet ongegrond mag heeten. En dat is wèl jammer! De watervogels, die in sommige moerassige gedeelten van Twente gedurende ëen deel van 't jaar geregeld verblijf houden, zijn thans spoorloos verdwenen. Gebrek aan voedsel zal wel de oorzaak zijn, dat ze elders een goed heenkomen hebben gezocht. Reigers noch ooievaars ziet men er thans rondstappen; ook de wilde eenden, watersnippen, waterhoenders, enz. zijn er thans niet meer te vinden. Waar nog hier en daar in een rivier tje zooals b. d. den Dinkel' water voorkomt, daar kan men troepen vogels- zien neerstrijken, om aan den oever of op de half uitgedroogde bedding hun dorst te lesschen. Ook hazen, konijnen en ander wild sporen geregeld deze drinkplaatsen op. Zelfs op verren af stand komen ze naar deze „oase" zoeken. Insecten zijn er op 't oogenbli'k bij millioenen en vooral de rupsen zijn er een ware plaag. Bij honder den ziet men ze tegen d'e huizen en andere gebouwen opkruipen en deze zelfs binnendringen, om er zich aan de zoldering later te verpoppen. Zelfs zijn er schoollo kalen, waarin een ontelbare menigte rupsen langs mu ren, zoldering, banken, enz. voortkruipt. Van het wei- nigje kool, dat nog hier en daar te vinden was, is door de vraatzucht van dit ongedierte niets dan de naakte stengels overgebleven. Vele veehouders in den Bommelerwaard zijn reeds genoodzaakt hun vee geheel of gedeeltelijk op stal te halentotaal gemis aan voedsel en water in dé weid-en is hiervan de oorzaak. Do vele badgasten en andere bezoekers van Texel -kunnen tegenwoordig" niet, den indruk krijgen, dat het eiland zoo rijk aan vogels- is. Door de langdurige droogte hebben vele vogels het eiland tijdelijk verlaten, om zich op de wadden en bui tengronden op te houden. Het getal Drentsche schapen neemt van jaar tot jaar af. Vooral nu door de droogte de heidevelden niets geven en uitgestrekte terreinen door barnd zijn vernield, en door het inkrimpen der heidegronden door cultiveering, worden heele koppels ter markt gevoerd, bestemd voor de slachtbank. Ten gevolge van de langdurige droogte begint er te Kaatsheuvel een groot gebrek te komen aan ge schikt drinkwater. In den Berkdijk, een gehucht on der die gemeente, betalen d'e bewoners reeds hier -en daar 5 cent per emmer. De boeren verkeeren met hun vee hierdoor in moeilijke omstandigheden. Op enkele andere plaatsen moet het water ruim uur ver ge haald worden. De 49ste algemeene vergadering- van dé schippers- vereeniging Sehuttevaer zal vermoedelijk op 31 Janua ri 1912 te Zaandam worden gehouden. Inzake het verzoek van de vereeniging om verbree- ding van de doorvaartopening van het Alkmaarder meer, bij Akersloot, is- van den minister de mededee- ling ontvangen, dat door die verbreeding hinderlijke golfslag voor het Noord'hollandsch Kanaal zou ont staan, weshalve bezwaar bestaat aan het verzoek te voldoen. DE LOTINGSKWESTIE TE AMSTERDAM. Bij nader onderzoek is gebleken, dat, terwijl bij dé jongste loting voor de nationale militie te Amsterdam het nummer 3548 tweemaal uit' d'e bus is getrokken, het nummer 3048 daarin ontbroken heeft. Er ontbrak dus niet, zooals vermoed werd, een nummer lager dan 3548, doch 3648 is- toch ook een dienstplichtig num mer, zoodat de begane fout geen grond oplevert voor een vernietiging der loting. ROYALE GIFTEN. Sommige automobilisten, die Staphorst passeeren, houden bij d'e geplaatste bus voor de in de asch geleg- d'e pcreeelen stil en werken door de gleuf een munt- of bankbiljet heen. Twee heeren, in verschillende auto's gezeten, wierpen, zonder iets van elkander af te weten, de een een bankbiljet van 200, en de ander een van J 100 in de bus. EEN MISLUKTE ROOFTOCHT. Gisternacht omstreeks kwart voor twaalf bemerkte een bewaker van de Ned. Bewakingsmaatschappij te Amsterdam dat een roeiboot, waarin 3 personen, zich op verdachte wijze bewoog in het water van de Oude Schans. Toen, de roeiers ontwaarden, dat de waker hen volgde, verlieten zij de boot aan de overzijde en kozen daarop het hazenpad, boot met inhoud aan haar lot overlatend. Bij onderzoek bleek de boot eenige zakken met beenderen te bevatten, die vermoedelijk ontvreemd' waren uit een in de Iloutkoopersburgwal liggende dekschuit. De politie, daarop gewaarschuwd, nam boot met inhoud' in beslag. ONGELUK IN EEN KAMP. Zaterdag was het le regiment artillerie uit Utrecht bezig met schietoefeningen in zijn tijdelijk kamp, dat gelegen is aan den straatweg UtrechtAmersfoort, een eind voorbij het geniekamp. Niet ver van het aar den magazijn voor munitie waren eenige manschappen bezig met het vullen van liehtkogels. Door een nog onverklaarbare oorzaak vatte een dezer kogels vlam, het vuur bereikte het magazijn en dit sprong met een. geweldigen knal uit elkaar. De schok moet hevig geweest zijn, daar o.a. van de villa's' in d'e buurt de ruiten sprongen en op een half uur afstands de- grond nog dreunde. Wondei' boven wonder is slechts de milicien Van Lingen zwaar gebrand aan hoofd en bovenlijf. Deze werd omstreeks vier uur naar het hospitaal te Utrecht getransporteerd, tot aan het station Huis-ter-Heid'e per brancard en verder per spoor. EEN DROEVIG ONGELUK. Te Avereest a/d. Rees-t is--een droevig ongeluk ge beurd. De heer Prent trok met paard en wagen huis waarts en had mede den landbouwer B. ten Hartog op den wagen. Bij het passeeren van een anderen wagen sprong laatstgenoemde, eenig gevaar ziende, van het voertuig- en kwam daarbij met het hoofd op de steenen te vallen. Het bloed spoot hem daarop uit de ooren en kort- daarop is de ongelukkige overleden, nalatende vrouw en drie kinderen. De ontboden geneesheer con stateerde schedelbreuk. Ten Hartog stond1 als een op passend man hekend. EEN MOEILIJKE BRAND. Te Winschoten Oostereinde is twee meter onder den straat-weg in een diepe sloot in de veenlaag brand ont staan zoodat onder den straatweg de veenmassa brandt over een lengte van vijftig meter. De Winscho- ter brandweer heeft het blusschingswerk begonnen met een sproeiwagen, waarin water' wordt aangevoerd uit de waterleiding. Men vreest voor inzakking van den weg, wijl het vuur reeds groote afmetingen aanneemt. MISLUKTE INBRAAK. Te Lattrop deed de landbouwer B. Horsthuis zijn middagslaapje, terwijl zijn huisgenooten buiten waren. He deur was gesloten. H. wordt wakker door een ge rucht bij het raam en ziet, dat een onbekend persoon zich onder het raam door naar binnen werkt. Hij laat den inbreker stilletjes zijn gang gaan. Deze onderzoekt de zakken der kleeren, die op een stoel liggen. In den broekzak van H. bevindt zich een bedrag van acht. gulden. Juist terwijl de inbreker zich dit bedrag wil toeëigenen, springt H. uit bed, grijpt den dief en ver wijdert hem tamelijk hardhandig uit zijn woning, BRAND' OP DE MOLENHEIDE. Zondagmiddag- werd) brand ontdekt op de Molenhei de nabij het vliegkamp te Rijen, die zich zoo ernstig deed aanzien, dat de burgemeester van Rijen aan den kolonel-conunandant van het 6e reg. inf. Weuringh, om hulp verzocht. Onmiddellijk vertrokken alle man schappen, die op Zondagmiddag verzameld kond'en worden, 87 man, naar 't vliegkamp, waas zij in veree niging met de boeren uit den omtrek den brand spoe dig wisten te blusschen. VLIEGEN TE GRONINGEN. De aviateur Sieb Koning, die gisteravond ongeveer 7 uur met zijn mechanicien ten aanschouwe van een overtalrijk publiek poogde op te stijgen, kon wegens haperen van den motor niet de lucht inkomen. Hij moest landen buiten het vliegveld en kwami in een sloot terecht. Het onderstel en het schroefblad' dei- machine zijn gebroken. De aviateur en de passagier bleven ongedeerd. BRANDSTICHTER AANGEHOUDEN. Men schrijft uit Antwerpen aan de Bossche Cou rant Een kapitein der Nederlandsche Kon. Maréchaussee heeft met de politie der 8e afdeeling hier tér stede een Hollander gearresteerd, zekeren Jan v. d. S., die te Roermond een huis in brand' stak en terwijl de buren hulp hodën bij het blusschingswerk, hunne huizen bin nendrong en daar wegnam wat van zijn gading was. OITDE MUNTEN. Te Esch is bij het ontladen van het grint voor de aangelegde tweede lijn BoxtelVught, een aantal nog zeer gave gouden en zilveren muntstukken gevonden, uit de 17de eeuw. Ook de zilveren beugel van een« beurs, die nog twee gouden stukjes beklemd hield, werd ontdekt, UIT OtTDORP. De heer A. P. Groenewoudl alhier slaagde voor de acte Fransch L. O. MINISTERIEEL ONDERZOEK. Minister Heemskerk heeft- Zaterdag per auto een tocht gemaakt door de gemeenten Nijmegen, Ubber- g-en en Groesbeek, ten einde een onderzoek in te stel len naar de aanhang-ige grenswijziging Nijmegen- ITbb-ergenGroesbeek. De Minister was vergezeld van het Kamerlid Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, en de Bur gemeesters der 3 betrokken gemeenten. BI JENDIEEST ALLEN. Men meldt aan de 's-H. Ct. Zooals bekend is plaatsen vele ymkers uit de Rijn provincie jaarlijks hunne korven in d-e heide in de Peel, om daardoor d'e bijen honig te laten verzamelen. Door velen hunner wordt thans geklaagd over de dief stallen van bijenzwermen. Men bedwelmt die insecten door een poeder onder de kerven te verbranden, waardoor ze voor korten tijd bewusteloos neervallen en gemakkelijk zijn te verga- RIJWIELDIEESTAL. Een barbier die Zondagnamiddag in d'e Driekoning enstraat een klant' van zijn overtollig haar moest be vrijden, ging- hiertoe per rijwiel naar diens woning. De fiets, een nog" goedé kar, werd voor het huis van

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 3