buitenland. STADSNIEUWS. den klant geplaatst, waarna de haarkunstenaar aan den arbeid' ging. Hij had' zijn rijwiel zoo geplaatst dat hij met een oog zien kon wat er eventueel mee zou ge beuren, doch dat eenige oog was niet voldoende, want een handige rijwieldief maakte, toen de scheerder met beide oog-en naar zijn werk keek van de gelegenheid gebruik om het alleen staande karretje weg te nemen en er ijlings mee van door te gaan. Toen de kapper weer naar buiten staarde zag hij zijn fiets niet meer en hoewel hij onmiddellijk, met toestemming, zijn klant in den steek liet, mocht hem deze poging om zijn rijwiel terug te krijgen niet baten; 't was en bleef verdwenen. De politie zal nu trachten 's dom terug te vinden. vliegtuigen zou zijn. Men is van plan, zulke kanonnen aan boord van de oorlogsschepen op te stellen. De ka nonniers, die ze moeten bedienen, worden er opzette lijk voor opgeleid. EEN SPOORWEGONGELUK. druk maakte, heeft de toeu verworven naam, voorzoo ver we het hoorden, ten volle gehandhaafd. Muziek, zang, voordrachten e. d. wisselden elkander vlug afen werden gegeven op een wijze, die het talrij ke publiek wat er gisteravond was zeer aangenaam be- Gisteren is (naar uit Boekarest gemeld wordt), de zig hield. Het is een uitstekende club, die bevestigde de express-trein, komende uit Berlijn, m botsing ge- mans eigen- VAN DEN LANGENDTJK. Gedurende de week van 21 tot en met' 26 Augustus zijn aan de afslag-markt te Broek op Langendijk aan gevoerd 3383 zak aardappelen, 311800 bos wortelen, 112650 bloemkool, 371900 roode kool, 71500 gele kook 33500 witte kool, 1325100 slaboonen, 3118 baal zilver- uien, 5424 baal uien en 19980 K.G. augurken. Van do laadplaats werden verzonden 153 wagons groenten. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is op ongeveer 200 M. van de plaats, waar deze week brand ontstond, een boschbrand uitgebroken in de jonge dennen in de Nieuwe Scheveningsche Boschjes. De brandweer wist key vuur te beperken tot een 1000 M2. groote opper vlakte jonge dennen. Een 14-jarige zoon van de familie L. te Vlis- singen is te Blijth in een droogdok gevallen en aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. $3, In verband met een brand te Hilversum, bij zekeren M., gedurende den nacht van 11. Zaterdag, is gearresteerd G. H. O. Wi Als een zeer groote zeldzaamheid wordt gemeld dat een zeug van den landbouwer A. Verdonk te Ileesbeen in den tijd van 11 maanden 54 jongen ter wereld heeft gebracht. In de nabijheid van Drouwenerveen (Dr.) werd in een groenland op U/2 M. diepte, te midden van een ciikel van paaltjes een fraaie steenen beitel ge vonden. BELGIë. Men zegt, dat met liet. oog op den inter nationalen poiitieken toestand alle genie-officieren, die met verlof waren, met. spoed zijn teruggeroepen en dat een lichting gemobiliseerd) is. Dl IlSOHLAND. De Keizer schijnt weer van de speech-woede last te hebben. Gisteren heeft hij te Hamburg weer een rede gehouden aan een feestmaal tijd.^ Hij verklaarde zich te kunnen voorstellen, dat ile zich ontwikkelende Duitsche handel door menig an- in de wereld' met leede oogen wordt aangezien. Concurrentie is op het gebied) van den handel echter noodzakelijk, en de handelsstrijd! der natiën kan op vreedzame wijze gevoerd worden. Bescherming van de handelsvloot is door het Duitsche volk zelf gewaar borgd in de zoo krachtige ontwikkeling van dé oorlogs vloot. Ik meen te mogen verwachten, zei de Keizer, ook de Hamburgers wenschen, onze vloot- in de' komst steeds meer te versterken, zoodat niemand de ons toekomende plaats bestrijden zal. Dat belooft dus. weer wat voor de ontwapening'! Berlijnsche correspondenten van Parijsche bladen beweren dat de Duitsche staatsminister van buiten- landsehe zaken hun over den toestand heeft ken. De heer Ividlerlen Wachter verklaarde den correspondent van de „Excelsior", van meening te zijn, dat de Fransch-Duitsche onderhandelingen tot een goed einde zullen worden gebracht. Er bestaat zijns inziens veel kans, dat een oorlog- vermeden zal 'worden. Het verwijt Frankrijk den letter van het Al- geeiras-verdrag niet te hebben gerespecteerd. De ..Echo de Paris" zegt-, dat; de heer Kiderlen ha- ren correspondent verzekerd heeft, dat het conflict niet anders dan langs vriend'schappelijken weg zal worden opgelost. - Heden zullen alle schepen van de Duitsche vloot voo'r de volle zee en van de reserve-vloot, met de sche pen voor bijzondere diensten Kiel verlaten en onder bevel van admiraal v. Holtzendorff de herfstoefemn- gon beginnen. Een groot aantal vlagofficieren en of ficieren van het legér schepen zich aan boord van d versterkte herfstvloot in, om de oefeningen bij te nen. De oefeningen beginnen aan de Holsteinsche kust en strekken zich uit tot in de wateren van Pommeren. Bi gin September komt het derde smaldeel aan de Sleeswijksehe kust. aan, om in de buurt van Alsen oe- kornen met een goederentrein. Een Roemeniër werd gedood, 17 Roemeniërs werden gewond of kregen kneu zingen. PANIEK BIJ EEN BIOSCOOPVOORSTELLING. Te Pittsburg werden 25 personen gedood en een groot aantal gekwetst bij een paniek, ontstaan ten ge volge van de ontploffing van een bioscoopfilm in het Operagebouw te Cannonsburg, op twintig mijl van hier. GROOTE BRAND. Door den brand te Aydin zijn 1500 huizen, 250 win kels, 2 moskeeën, 3 synagogen en 2 scholen vernield. Ik' Israëliotische en Turksche wijken werden verwoest. VOOR ONZE ABONNê's. Evenals verleden jaar heeft de directie van dit blad met Benners stoomcaroussel een contract gesloten, waardoor onze abonné's in staat gesteld zijn tegen zeer lagen prijs voor Woensdagnamiddag kaartjes te kun nen koopen, welke geldig, zijn voor Benners stoomca roussel op het Hofplein of voor Benners Cake-walk op de Paardenmarkt, Indien men de bon, voorkomend in het nummer van neden uitknipt kan men deze inwisselen voor hoogs tens zes kaartjes tegen 2% ct. per stuk. Wenscht men slechts 1 kaartje dan betaalt men 2V2 cents, voor 2 kaaltjes 5 ets., voor 3 7/j» ets, voor 4 een dubbeltje, voor 5^ 12VÓ ets. en voor 6 vijftien cents. De kaartjes zijn Woensdag 30 Augustus geldig van 's namiddags 1 tot t uur. Zij zijn bestemd voor de kinderen, maar ook begeleiders kunnen er gebruik van maken. Men kan kiezen voor welke inrichting men een kaartje wil gebruiken, voor cake-walk of caroussel. De bon, welke op de derde pagina van dit nummer voorkomt en die niet weer geplaatst wordt kan van morgen yroeg acht uur af aan ons bureau op den Voordam worden ingewisseld. Wij wijzen er nog- even op, dat liet hier niet geldt een bon, welke als adverten tie door een ondernemer is geplaatst, maar een, welke van de directie van dit blad afkomstig is, die zich voor het contract, een financieele opoffering- getroost, om aan de abonné's het voordeel voor dezen Woensdag- in idling te bezorgen. STEUN VOOR D. HEIN. Heden ontvangen van G. R. 5, J. G. C. 0.50, d. R. J 1, N. N. J 1.50, vriendenclubje „de Quint" 1.33 en de J. 0.50. 1 hans is totaal door ons ontvangen 35.63. OVERGEPLAATST. De kapitein II. C. B. Schregardus, thans werkzaam bij de Cadettenschool, wordt met ingang van 16 Sep tember overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie te Vlis- singen. dat toe ons gespro- volgens GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagde Zaterdag voor de acte 1 ransch L. O. de heer A. B. ten Berge, alhier. Heden slaagde onze stadgenoot F. A. van Seters voor het le gedeelte van het notarieel Staatsexamen. VOETBAL. Het eerste elftal van Alcmaria nam gisteren in Am sterdam deel aan de serie-wedstrijden, uitgeschreven cioor V. A. Wij kunnen eigenlijk moeilijk spreken van „'teerste elftal," want er gingen slechts 10 spe lers heen, waaronder 5 invallers. Enfin, deze 10 spelers wisten tegen Allen Weerbaar uit Bussum toch nog* ge lijk te spelen 2 2. De verlenging gaf geen resultaat, waarna geloot werd. Deze loting viel ten voordeeLe van Alcmaria uit, zoodat zij de volgende week in de demi-finale zou moeten spelen. Doch dan zal Alcmaria wel niet opkomen, omdat Z. V. voor den beker hier komt. RECTIFICATIE. Niet de heer C. van Toorn, maar de heer C. den Toom, commies 2e klasse der directe belastingen enz, wordt met 1 October van Blokker naar hier verplaatst. de wo- op. gge- vonmng leningen te houden. Den 4den September vereenigen de schepen zich weer te Kiel, vullen hunne kolenvoor- rad'en aan en stellen zich daarna bij Gabelsflach De Keizer zal de vloot dan aan boord van liet vla schip „Deutschland" schouwen. De het eerst opgeroepen reservisten zullen den 15en k eptember, de alleen voor de herfstoefeningen opge roepen reservisten den 27sten September naar huis ge zonden worden. PORTUGAL. Tot president van den Senaat is ge kozen de heer Freire en tot president van de Kamer de heer Borbes Bessa. De president der republiek heeft met: de presidenten van Kamer en Senaat geconfereerd) over de van een nieuw ministerie. PERZIë. De ex-Shah wint blijkbaar veld. Volgens een Reuter-teiegram zijn de particuliere berichten uit I eheran, die overwinningen van de regeei'ingstroepen en verstrooiing van de troepen van Mohammed' Ali meldden, onjuist. Noordelijk Perzië moet groot endeels in het bezit van den ex-Shah zijn. Geineugde Medeileeliiigen. ZONDERLINGE ESKIMO'S. Een brief van Vilhjmar Stefannson, den leider van de Noorclpool-expeditie, die door het Amerikaansch museum voor natuurlijke historie op touw is gezet, welke brief in November van Dease River, in Britsch Columbië, verzonden is, meldt' de ontdekking van Es kimo's, die sterk op blanken lijken, zegt de „N. R. Ct." Zij houden zich op in een streek, die totnogtoe voor onbewoond werd gehouden en hadden nooit te voren een blanke of een Indiaan gezien. Zij hielden Ste fannson voor een Eskimo, zoo weinig begrepen zij wat- blanken waren. Zij hebben de taal en levengewoonten van Eskimo's, maar maken den indruk van Skand'ina- viërs. ')e,ycrlclai'ing, die Stefannson aan de hand doet, is dat zij of afstammen van de overlevenden van Sir John I< ranklin s expeditie ot van de duizenden Skan- diuaviërs, d'ie in de vijftiende eeuw uit Groenland verdwenen. De expeditie trot de zonderlinge Eskimo's aan op de zuidelijke helft van Victoria Land, nadat kapitein Bexley haar verteld had', dat hij van hunne aanwezig heid daar gehoord! had. EEN KANON TEGEN VLIEGMACHINES. Uit Nieuw-York wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld:, dat de Amerikaansche artillerie over een ver beterd kanon beschikt, dat onder een hoek van 85 gra den schiet en een geducht wapen ten gebruike tegen zijn DL KERMIS. Beantwoordden we in ons nummer van Woensdag 11 de vraag„wat komt er op de kermis nu willen we een overzieffi geven van dat wat er is en hoe het is en beginnen nut DE TOBOGAN werd Zaterdag en Zondag al aardig bezocht, hoewel d_ ondernemer op drukker bezoek in de volgende dagen rekent. Het is aardig er eens een kijkje te nemen, ofschoon het. zeker nog aardiger zal zijn op het rollend tapijt te gaan staan, naar boven te worden gebracht zonder een voet te verzetten en vervolgens met een snelheid van wie weet hoe groot langs de spiegelgladde matten naar beneden te glijden. Waar de jonkheid ei' zich ten zeerste vermaakt, is 't ook voor ouderen be slist; aardig er naar te kijken. IN DE CAKE WALK huppelde men er al weer aardig op los en vele ouders vermaakten zich met het onschuldig vermaak dat de kleinen daar genoten. De Nieuwesloot. opgaande treffen we het eerst a het KUNST-ETABIJSSEMENT waar muziek, dans, strijd e. a. zeer aardig door een jonge dame werden voorgesteld. Verderop ontmoeten we iets zeer abnormaals, n.l. DE WONDERBARE KOE een koe, die aan de rechterzijde geheel normaal doch aan do linkerzijde volgens deskundige verklaring- slechts één ribbe telt, en andere abnormaliteiten ver toont. Dit natuurwonder had Zaterdagavond al heel wat bekijks evenals de andere wonderdieren, die in de ze tent aanwezig- zijn. Verder gaande, zien we de schiettenten in volle wer king, de kramen al aardig- bezocht en de Stoomcarous sel van Antoon Benner als een der grootste attracties der kermis. In de café's was het over 't algemeen nog stil. Een uitzondering daarop maakten het, Wapen van Haar lem, het Zijper Wapen en 'I Koning Willemshuis. In het WAPEN VAN HAARLEM van den heer C. van Twisk, trad op het hier bekende gezelschap van Jos. de Munnink. Een zeer aardig en net gezelschap, dat een afwisselend programma biedt, iets goeds ten gehoore brengt en dte stemming er in weet te houden. liet was dan ook niet te verwonderen, dat het ruime lokaal spoedig vol was en vol bleef tot laat in den avond. 't ZIJPER WAPEN van den lieer Groet had eveneens een goed gezelschap. Het was er aardig- en gezellig, terwijl het ten ge hoore gebrachte veel bijval verwierf. Ongetwijfeld -zal het drietal dames veel bezoek tot zich trekken om te genieten van de aardige voordrachten en goeden zang. Het waren oude bekenden die we aantroffen in het KONING WILLEMSHUIS. Het gezelschap onder directie van den heer de Groot, dat verleden jaar hier zulk een gunstigen in- hetgeen we deze week schreven: de Heer Nettenbreij- ers heeft een goede keuze ged-aan. CAFé SUISSE van den heer de Munk op de Laat had ook al aardig bezoek en dit zal er zeker niet minder op worden, wanneer men weet flat het kleine gezelschap op vocaal en instrumentaal gebied werkelijk iets goeds en aar digs te genieten geeft. Het gezelschap „Aurora" dat voor zoover we weten hier voor 't eerst is, verdient werkelijk meer belangstelling' dan het gisteravond on dervond. Zoo is het ook met het duo Joë en Nelli, de heer en mevrouw Krijnen in het CAFé CENTRUM van den heer du Crocq op de Laat. Wat we daar hoorden was werkelijk goed' en net, vandaar dat we een bezoek aan het „Centrum" gerustelijk durven aan bevelen. Ook in het café DE .TIJD van den heer Breed wordt men aangenaam bezig ge houden door zeer goede piano- en viool-muziék, afge wisseld door aardige kermisvoordrachten. In 't GULDEN VLIES van den heer P. Mooij aan de Koorstraat was het ook zeer druk en niet minder gezellig, het, bekende gezel schap van Roseli droeg daartoe zeer veel bij. De aardige luimige voordrachten, die in alle opzich ten eritiek kunnen doorstaan, vielen ten zeerste in den smaak van het talrijke publiek, dat zijn tevreden heid in een daverend applaus uitte. Het zal ons niet in 't minst verwonderen wanneer ,,'t Gulden Viies" alle kermisdagen met een druk bezoek wordt vereerd. Deze zelfde veronderstelling koesteren wij omtrent HET CAFé LIEVENDAG waar het internationaal gezelschap van Herma Nos door muziek'en zang een aangename verpoozing ver schaft en meer belangstelling verdient dan het Zater dag- en Zondagavond mocht ondervinden. Ten slotte kwamen we in het MAASTRICIITSCIT BIERHUIS, waar eveneens een gezelschap vooral door mooie zui vere zang de aandacht tot zich trekt. Het was er soms zoo stil dat men een speld kon hoo- ren vallen, niettegenstaande een ieder in meer of min dere kermisstemming verkeerde en onwillekeurig nei ging gevoelde wat rumoerig te zijn. DE BIOSCoOP. Bevolen de recensies uit andere bladen de bioscoop van Hommerson et' fils ook dit jaar weer warm aan, na er zelf een paar maal een kijkje te hebben genomen, mogen we gerust zeggen, dat dit volkomen terecht is geschied. Niet alleen het reeds in 't kort vermelde drama „Heet Bloed" is een bezoek overwaard d'e inhoud is boeiend, en de film heel goed ook het verdere gepro jecteerde maakt ten volle aanspraak op- de tevreden heid- van het. publiek, terwijl de natuur-cinema zeer bezienswaard is. De fijne kleuren, h,ef kalme doek vermoeien het oog' niet en de projectie venyi.erf dan ook zeer veel bijval. Hommerson et fils handhaven hun zoo bekenden goeden naam, ook wat de uitlegging van den heer Koperberg en de muziek van den heer Blazer betreft. Een bezoek aan d.ez,e bioscoop kan gerust worden aangeraden. Wat men er te zien krijgt, is goed, dege lijk, voor niemand' kwetsend, in vele gevallen ook leer zaam. IN DILIGENTLY Prompt acht uur klonken gisteravond) in de yolle zaal van Diligentia de eerste tonen van het orkest, dat d'e bezoekers verwelkomde met. een marsch „hulde aan Alkmaar." En toen even later het doek opging', zag men dat ook aan de overzijde van het voetlicht als men de twee booglampen, welke het tooneel inderdaad a g'iorno verlichten tenminste zoo mag noemen voor een plaatselijk tintje was zorg gedrggeij )k-f ach terdoek toch gaf den Middenhout met het monument ie aanschouwen. Overigens zorgde de heer Albert Bol met zijn coupletten „Alkmaarsche jongens," dat niet slechts in muziek en in beeld, maar ook in woord- iets Alkmaarsch we*d gegeven. Na een niet onverma kelijke inleiding' prees hij Alkmaar als heel bijzonder, zelfs als Amerikaansch en deedi daarbij flenken aan een andere stad, waar andere „koekjes" dan Alkmparsche jongens vandaan komen. JÉgjj brug-, die niet weer neer wil als zij opgehaald) is, een telefooncel, welke een ge vangeniscel gelijkt, yefte kalveren, die zoo maar Wor den afgekeurd, onteigend »a verbeurd, een poiitie-ju- bileum, de hertenkamp, de ontpyrpdpnheid' der Ej, mondzeeërs omdat een aandeelhouder vai; Jpef spoor Bergen voortrekt, de brandweer yan Allernaar met een spuit, welke vergeleken werd met zeker Manneke, dat te Brussel, vergissen we ons niet, op den hoek van de Stoof- en Ivoolst-raat staat, passeerden onder groote vroolijkheid van de aanwezigen, die het refrein dapper meezongen, de revue, Maar nu zijn we. al dadelijk mijden in het program ma. Laat, ons dus even teruggaan en mededpelen da de miniatuur-soubrette Tilly Kalkhoven yooraj pi,et haar poppenliedje aller harten stal en dat haar gedres seerde duiven, d'ie terwijl de kleine Tilly zong, van de coulissen uit op haar hoofd en armpjes vlogen en daar rustig' bleven zitten algemeen bewondering wek ten. Er zit ras in deze duodecimo-soubrette maar al te veel verge men niet van het kleine ding, hoe gaarne zij ook g-ehoor geeft aan de roepstem van list publiek, om nog een nummer te zingen. De „acrobatische melange act" der Marzulla troupe begon ook al met zang en dans en eindig-de met sterke toeren van twee kranige jongelui, die in de hoogte op kleine pyramiden allerlei hoogstanden en pirouettes uitvoerden. „The four Jypicks" muzikale excentries haalden zoo maar stuivken Carmen uit hunne kolbak ken en allerlei muzikale deuntjes uit geweren, sabels, zelfs uit een kanon, dat, stukgeschoten in andere mu ziekinstrumenten uiteenviel. Zij oogstten veel succes. Over het. succes van den heer Bol, het volgende num mer gewaagden we reeds. Ook zijn monoloog en zijn andere coupletten ontlokten menigen schaterlach en daverend handgeklap. Bijzonder mooi vonden we de porceieinen-beeldjes van mile Carmen Landori en wel met name het fijne Saksische- poppetje, maar ook het Delftseh, het Sevrès en het Kopenhaagsch. Dit num mer vormde voor een groot deel van het publiek een aangename verrassing. Nadat de Paoli's hun hond la ra gewaagde sprongen hadden laten doen en zelf roote vaardigheid in het werpen van achter uit de zaal en het opvangen op het tooneel van clownsmutsen hadden getoond, verscheen de welbekende soubrette Adriaua Solzer ten tooneele, die al dra de lachers op haar hand' had, maar met een sentimenteel liedje de aanwezigen ook te pakken wist. Het slot van de voorstelling, welke vlot van stapel liep en gelukkig op tijd eindigde, werd gevormd door the Mayo's. Dit nummer gaf eerst gelegenheid bui tengewoon elegant en kunstvaardig rolschnatsenrijden te bewonderen de jeugdige dame en heer, welke het eerst verschenen toonden meesters op de rolschaats te zijn. Was het begin van dit nummer sierlijk potsier lijk werd het bij de verschijning van allerlei omnogelij- typen, die de dolste evoluties uitvoerden en de zaal in de vroölijksta deden gieren, zoodiat het publiek stemming Diligentia verliet. Clown Lem Put, vermoedelijk een van de beste num mers, kon wegens ongesteldheid! niet optreden. Blijf: zijn keelontsteking aanhouden, dan zal hij vervangen worden dooi' een ander de heer Harp is erop uit om ondanks het „veranderingen voorbehouden" het pu bliek te geven wat beloofd is. Te oord'eelen naar de uitingen van de bezoekers waren ze ook zonder dit nummer over de voorstelling ten zeerste tevreden, zoodat de voorspelling van een druk bezoek in de ko mende dagen niet te gewaagd schijnt. IN DE HARMONIE werd gisteravond „De Big van het 168ste" gegeven, een stuk dat met recht den naam van „kermisstük" verdient en menigmaal de lachspieren in beweging brengt. De Nieuwe Nedei'landsche Tooneelvereeniging speelde dit militair kluchtspel zeer vlot. De heer Del- monte was een kostelijke „big-," èn zijn grime èn zijn mimiek deden het, publiek meermalen in schaterlachen uitbarsten. De „big", een meester in de rechten, doctor in de letteren en de Oostersche talen, die trotsch is op zijn naam, .Jean Dubois d'Ombelles, zien we in het eerste bedrijf ten huize zijner tante als een ziekelijk, over dreven jongmensch, dat het hof maakt aan zijn nicht Solange. Groote ontsteltenis heerscht er in het huis, omdat neeflief onder- dienst moet. Om hem in een goed blaadje bij zijn meerderen te doen komen, invi teert de tante den kolonel en den luitenant op een dé jeuner. Dit heeft evenwel een verkeerde uitwerking; in plaats van den nieuweling de hand! boven het hoofd te houden, doen zij het tegenovergestelde, zooals we in het tweede bedrijf zien, dat op de chambree der kazer ne speelt. Vroolijke tooneeltjes spelen zich daar af. Het derde (laatste) bedrijf speelt ten huize van den kolonel, die een soiree geeft en waar de soldaten van het 168ste moeten bedienen. Zoo moet 0. a. de „Big" vei'verschingen ronddienen en ontmoet hij, gekleed in zijn soldatenpakje met een schortje voor, een blad met, glazen in de hand, zijn tante en zijn nichten Solange en Lilly. De eerste is zeer verontwaardigd, dat hij zulke diensten moet verrichten, de tweede lacht bent uit, maar Lilly ziet hoe hij in zijn voordeel veranderd! is en verlooft zich ten slotte met hem. De „Big" heeft gisteravond wel ingeslagen. Een hartelijk applaus beloonde na elk bedrijf de medespe- lenden en vooral gold dit den heer Delmonte, door wien het stuk gedragen werd en die het grootste aan deel in het succes van den avond had. STOEL EN SPREE. Het bovengenoemde, hier zoo bekende gezelschap, begon zijn reeks kermis voorstellingen met Jan Smees, drama uit het Amsterdamsche volksleven, in 7 be drijven, door M. Spree. Voor 't eerst trad het gezelschap nu op in een tent, meer dan 25 jaar had het zijn intrek genomen in de Harmonie. Jan Smees, een der vele novellen van Justus van Maurik mag men wel zoo algemeen bekend achten, dat we ons van het geven van den inhoud ontheven mogen achten. Wat het spel betreft, zouden we kun nen volstaan met de verklaring dat het zeer goej wag, Het gezelschap Stoel en Spree heeft met Jan Smee# een uitstekend propaganda-stuk voor geheel onthou- ding, een aangenamen en leerrijken avond, aan het talrijk publiek, dat de tent bijna geheel vulde, verschaft. Pe twaalfjarige jongejuffrouw Jeanne Spree heeft spel geleverd dat volop reden geeft te vermoeden dat zij een waardige opvolgster zal worden van haar moeder, haar spel was natuurlpk er, vrij, vooral kwam dit duidelijk tot zijn recht in de beide voorlaatste (bedrij ven, waar zij medelijden door rouw en gebaar wist öp te wekken. Ook het spel van den jongeheer van Vliet oogstte zeer veel bijval. Boeide het kleine goed door het uitstekend spel liet publiek, niet minder was dit bet geval met Leen (Mej. B. Cremer), die piep in de zaal hoorde vervloeken en verwenschep, later op straat hoorde men zelfs „ge zon dit wijf van de planken af willen trappen", e.d. zeker een bewijs dat haar spel en terecht een indruk maakte. Hein Smees, de heer M. Spree, die als een der sterkste voorbeelden uit een huis van vervuiling en ellende wel wat netjes was geklae.d eiy Toon de drogist, de heer T. Stoel, zijne vrouw, mevr. M. Laurennuis—Jonas, kortom het ge- heele gezelschap heeft dit drama, waarin' ter atwnssv ling zoo nu en dan wel eens iets te lachen vqoy valj (we noemen o.a. het optreden van Haring Jan en ja muzikanten) gegeven heeft op een wijze die allen lof verdient en die er zeker niet weinig toe zal bijdragen het succes van het gezelschap te verzekeren, DE TOONEELVEREENIGING. De TöftPeelvereenig'ing opende gisteren de eampagn - met „Op Hoop van .Zegen." Ook nu weer bleek, dat dit stuk van Ileyermans, veelal y;jn beste tooneelweik genoemd, bijzonder trekt en dat er gespeeld dpc,p di; ensemble, gen machtige bekoring van uitgaat. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit gezelschap gedu rende de kennis vooral 'yaderlandsshe' kunst te genie ten geven. Dp gara Burgerhart en Het Poprtje, wel ke heden- en morgenavond gaan, volgt- nog epn pnp spronkelijk stuk, voor welks opvoering zeker groote be langstelling zal bestaan, maar waarvan wij den titel nog niet mogen noemen. H u r g e r 1 ij ke Stand. G e b o ren: 26 Aug. Ab ram Jacob Pieter, z, v. Jan .Borgt en E-gretha Guurdina Aafje Groot, 27 Aug. Anna Maria .4d.elheit, d. v. Frits Wilhelm Hennes en Maria Bakker. Garke z. v. Garfce prfif en Maartje Schuitemaker. Overleden: 26 Aug-. Bernardus Cornelis Edu- ardus Schoenmaker, 37 jaar. 28 Aug. Guurtje Hoogland, wed. Diyk Ma rees, 'jft jaar. KuiiMteii en Wereiitwiia TWEEDE OPENLUCHTVOORSTELLING. „Moge hij ons nu ook spoedig eens het andere treur- ,spel, dat zich bij de Lucifer zoo schoon aansluit n.l. ,de Adam in Ballingschap geven. .Aan een dankbaar onthaal kan hij verzekerd' zijn!" Aldus eindigden wij in Maart een verslag over de Lucifer opvoering- in de Harmonie. Weiiiig hadden we toen kunnen denken, dat die wenseh zoo spoedig en nog wel op zulk een eigenaardi ge wijze in vervulling zou gaan en dat in verband hier mede het onthaal zoo uitermate dankbaar zou wezen. Immers niet slechts was er zeer groote belangstel ling voor de eerste openluchtvoorstelling gelijk men in het verslag heeft kunnen lezen, dat wij van welwil lende zijde mochten ontvangen maar ook bij do het'- haling was, schoon niet alle plaatsen, in het bijzonder niet op den eersten rang, bezet waren, een groote be langstelling' waar te nemen. Ook nu weer werd het treurspel met stille aandacht gevolgd, klonk na afloop daverend handgeklap voor de waarlijk schoonc vertolking, werd namens het comité door den heer Nannes Gorter op welsprekende wijze dank gebracht, waarbij de verwachting' werd uitgesproken, dat de lieer Royaards een volgend' jaar opnieuw een openlucht voor stelling in het heerlijke Bergen zou geven, werden de heer en mevrouw Royaards, de heer van Dalsum (Adam) en de heer Hu-bert Cuypers, de componist, on er wiens leiding- de liefelijke muziek werd gegeven, met bloemen gehuldigd. Xa het uitvoerige verslag der première behoeven we mil deze reprise natuurlijk niet, veel te zeggen cn kun-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 4