STADSNIEUWS. N. v. d. D. Nadat de voorzitter Maandag; de vergadering ge opend had, kwam aan de orde het voorstel van Rein- lcum, Heelsum en DoorWerth, om dien bond tè verzoe ken, zich te wenden tot de verschillende spoorwegmaat schappijen en Oosterstoomtram ter verkrijging van een goed, geregelden, aansluiten den verkeersweg op de be trokken stations, waarvoor het bestuur stappen zou doen. Daarop gaf de voorzitter mededeelingen betreffende het door het bestuur ingediende request aan Z.Exc den minister van L. N. en H. om 'meer subsidie. Het bleek, dat het rijk van oordeel its, gemeenten en neringdoenden als meer belanghebbenden, voor moeten gaan, meer bij te dragen in tegenstelling' van de mee- ning van het hoofdbestuur, dat van opinie is, de Staat als bevoordeelde, grooter subsidie best- zou kunnen ge ven. Kampen kreeg gaarne antwoord op de vragen, aan gaande de meest practische wijze om neringdoenden tot steun der Y. V. te krijgen en de gemeentebesturen tot subsidie. 't Bestuur was van oordeel, dat vragen om subsidie nan de gemeenten, de eenige weg is, verklaarde zich bereid, een uniform-request op te maken. Sneek vraagt hulp tot invoering van b.v. 7- en 14 daagsche abonnementen, geldig op alle lijnen. Het bestuur wil trachten, ze ingevoerd te krijgen. De heer J. J. A. Knoote bracht rapport, uit over de intern, tentoonstelling" voor Reiswezen en Vreemde lingenverkeer Berlijn 1911. Daaruit bleek, dat Nederland een goed figuur ge maakt heeft, het. rijk gaf 5000 subsidie aan de Ned. commissie, waarvan 3000 het bureau ten goede kwa men. Dezelfde spr. wees op de noodzakelijkheid, te gera ken tot juiste statistiek, betreffende 't vreemdelingen- bezoek in Nederland. Arnhem vraagt om algemeene wenken tot bereiking van dat doel. Na de gebruikelijke plichtplegingen, waarbij vooral den heer Knoote en den secretaris hulde en dank wer den gebracht, gingen alle aanwezigen tot de festivitei ten over. DE HA AG SO HE VERKTEZTNGSQUAEST1E. Naai men meldt, zal het streven van Gedeputeerde Staten zijn, het administratief onderzoek, dat zij in stellen naar de herstemming in district I voor zooveel de periodieke verkiezing betreft, aldus te leiden dat ingeval van goedkeuring' der toelichting van de leden die door den raad verkozen zijn verklaard, de beslis sing van Ged. Staten zóó tijdig zal worden genomen, dat de benoemden nog in de door de wet voorgeschre ven raadsvergadering van 5 September a.s. zitting kunnen nemen. KINDERMOORD. Zondagmorgen werd) door een paar jongens een doos dr ijvende gezien in de sloot om de stadskweekerij te Schiedam. Toen deze op het droge was gehaald be merkte de tuinman K., dat deze een kinderlijkje be vatte van het mannelijke geslacht, gekleed in een herndje, gemerkt M. B., terwijl de doos verder was op gevuld met grauw papier. Door de zorg der politie is het naar de algemeene begraafplaats gebracht. DIPHTHERITIS. Te Zaandam zijn twee gevallen van diphtheritis voorgekomen. De beid© kinderen zijn terstond over gebracht naar de Maria-stiehting te Haarlem. VERGIFTIGING. Te Arnemuiden is gisteren tengevolge van vergifti ging, vermoedelijk door het eten van snoepgoed, een zevenjarig kind overleden. STAKING. Te Nijega (Fr.) hebben de wijkgravers het werk ge staakt, wijl ze hooger loon eischten, dat geweigerd werd. AN TI- STOFMTDDEL. Te. Hengelo (O.) wordt thans in enkele straten een proef genomen met een stofwerend' middel, z.g. gloor Kiagnesiumloog. De resultaten zijn tot dusver bevre digend. BRANDSTICHTING. In bet gemeentelijk armhuis van Opsterland, te Ure- terp, is Vrijdag en Zaterdag j.l. tweemaal brand ge sticht. De eerste maal door eene 12-jarige verpleegde, ilt- tweede maal door twee harer jongere zusjes, die ook in dat huis zijn opgenomen. Gelukkig kon beide keeren de brand nog bijtijds geblusoht worden. UIT OUDORP. Zaterdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Te genwoordig alle leden. Voorzitter G. Bos Wz., burge meester. Na opening der vergadering werd voorlezing der no tulen g-ednan. die werden goedgekeurd', daarna werd aan de orde gesteld de benoeming van een hoofd der O. L. School alhier. Op de voordracht kwamen voor de heeren II. Smidts, Hoofd der School te Exloo, D. Schering', onderwijzer te Berkhout, O. A. Keijser, onderwijzer te Schoorl. .Met algemeene stemmen werd benoemd de heer IT. Smidts. De Gemeenterekening over 1910 werd zonder eenige op- of aanmerking voorloopig vastgesteld tot een be drag in ontvang ad 7452.90, in uitgaaf adi 6692.79°, voordeelig' saldo van 760.10°. De rekening van het Burg. Armbestuur óver 1910 werd goedgekeurd in ontvang 1842.11°, in uitgaaf 2196.20°, nadeellg saldo 354.09. Het verzoek van den controleur der Alkmaarsche waterleiding te Alkmaar, om vergunning tot het leg gen eener 3e waterleidingsbuis van uit het Jaagpad lang-s den Schermerweg (met een Zinker door de Ring- sloot) naar den Omval, werd toegestaan. De mededeeling- van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, dat hem met ingang van 1 Augustus eervol ontslag is verleend, en waarbij Z. Exc. zijn dank betuigt voor de medewerkingi die hem in zoo ruim© mate werd geschonken, zal worden beantwoord met een schrijven waarin de Raad zijn innigen dank brengt voor alles wat door Z. Exc. voor bet vaderland, de provincie en ook voor deze gemeente heeft gedaan en tot stand! gebracht. De voorzitter deelde vervolgens mede dat door B. en W„ in overleg met den Arr. Schoolopziener, Mejuffr. T. P. J. Pronk, onderwijzeres aan de O. I. School al hier, is aangewezen om als hoofd dier school optetre- den, aanvangende 1 Sept. a.s. tot den dag waarop het benoemde hoofd, de heer Smidts, zijne betrekking zal aanvaarden en dat haar voor die diensten eene beloo ning zal worden toegekend, berekend tegen 300 'sjaars; tevens dat mej. G. M. van Middendorp te Alkmaar is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan die school, gedurende dienzelfden tijd, tegen eene be looning berekend tegen 500 per jaar. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangeno men. Bij de gehouden rondvraag vestigde de heer de Jongh de aandacht van B. en W. op toet. bedrag van de jaar lijks op de gemeentebegrooting voorkomende gemeen telijke subsidie ad. 250 aan de Banne Oudorp voor door baar vernieuwde bestrating van wegen. Hij was van meening dat zulk een bedrag jaarlijks kan worden verminderd, zoodat met eenige jaren die bijdrage ver valt; dit zal voor de Banne Oudorp geen overwegend bezwaar opleveren, omdat de polderlasten niet zoo bij zonder hoog zijn. De voorzitter antwoordde den heer de Jongh dat B. en W. werkelijk ook voor 1912 de bedoelde subsidie ad 250 weder op de begrooting hebben gebracht, en voerde daarvoor redenen aan die .de heer de Jongh aannemelijk achtte en diens bezwaren doen vervallen. Niemand meer het woord1 verlangende, zeide de voorzitter dat het hem eene behoefte is den heer G. Admiraal zijn dank en dien van den Raad te brengen voor de diensten door hem aan de gemeente gedurende 26 jaren bewezen. Dat de heer Admiraal bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor leden van den Raad' niet weder in aanmerking wensclite te komen, had wellicht zeer bil lijke gronden, maar zeker is het dat hij de vriendschap zijner medeleden en het vertrouwen der ingezetenen bezat en volkomen verdiende te bezitten. Met de w-ensch dat het den heer Admiraal en zijn gezin wél moge gaan, besloot de voorzitter zijne toespraak waar voor de heer Admiraal zijn dank betuigde. De voorzitter sloot hierna de vergadering. UIT SCHERMERHORN. In de gistermiddag alhier gehouden vergadering, waar de, heer Nierop afwezig was, werd bij de opening- door den voorzitter, den heer P. Alblas gezegd, dat hij zeker namens den raad- eni de geheele burgerij zou -spreken, indien hij den heer de Leeuw, den gemeente secretaris zijne algemeene gevoelens van deelneming betuigde bij het ernstig verlies dat hij in den dood zij ner dochter heeft moeten lijden. Verder achtte spr. het zich een plicht te herstellen de onwillekeurige fout, die hij hij zijne installatie op verleden Donderdag maakte. Spr. uitte zijn hoop dat hij in den secretaris steeds zou mogen vinden niet al leen een getrouw ambtenaar, daaraan valt proefonder vindelijk niet te twijfelen, maar ook dat hij met hem steeds zou mogen samenwerken in de meest vriend schappelijke verhouding, hetgeen dan ook zeker in 't belang der Gemeente zal zijn. Na de vaststelling der notulen werd medegedeeld dat maatregelen zijn genomen ter verbetering van den Aehterdijksloot, dat de urinoirs in de school zijn ver beterd, dat ter voorziening in den watemood een wa gon water is aangeschaft, dat was ingekomen een ver zoekschrift, van G. Borsjes om de brongas-inrichting te mogen installeeren, dat de heer Commissaris der Ko ningin zijn ontslag had aangevraagd, algemeen werd goedgevonden den heer van Tienhoven te bedanken voor hetgeen hij voor deze gemeente had gedaan. Nadat door de daartoe aangewezen heeren rapport was uitgebracht omtrent de rekening der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur werden deze vastge steld tot de bedragen zooals zij den raad ter vaststel ling waren aangeboden. Bij monde van den heer Govers werd den gemeente ontvanger hulde gebracht voor de keurige en nette ad ministratie. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd den raad aangeboden. De heer Govers, wijzende op de vele lagere bedragen in vergelijking bij vorige jaren, uitte zijn vrees dat, door de minder gunstige omstan digheden van den boerenstand de werkeloosheid groo ter, de bedeeling eveneens grooter zal zijn. Men besloot in deze een afwachtende houding aan te nemen. De gemeente-begrooting, aangevende in ontvangst en uitgaaf 11255.55° werd den raad aangeboden. De voorzitter deelde daarbij, mede dat de Beemster- rug een groote restauratie zal ondergaan. De heer Govers verwees naar de vele knippen in de straat, waarop de voorzitter opmerkte dat met dien -stand bij de begrooting rekening is gehouden. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter werd deze gemachtigd zooveel' wagens water te laten komen als noodig blijkt te zijn. A a eenige algemeene besprekingen werd bepaald dat ieder niet meer dan 40 L. tegelijk mag halen, terwijl de prijs zoo laag mogelijk zal worden gesteld. Bij de rondvraag uitte de heer Moerbeek de wen- schel'ijkheid om de pomp gedurende enkele uren per dag open te stellen. B. en W. zullen de- uitvoerbaar heid van flit voorstel onderzoeken -en naar bevinding handelen. Nadat zeer breedvoerige besprekingen waren ge- erd omtrent de deugdelijkheid van de pomp, besloot men, hoofdzakelijk omd'at de daaromtrent vernomen geruchten ie veel op losse schroeven berusten en niet eensluidend waren, voorloopig geen onderzoek in te stellen. De heer Helder stelde voor het stukje grond van de j-emeente bij de huisjes aan den polder Mijzen te ver- koop-en. Algemeen werd gemeend' dat de polder het voorstel tot koop moest doen. Na breedvoerige besprekingen werd het voorstel al leen aan B. en W. ter overweging gegeven. De openbare vergadering werd daarna gesloten. VAN TEXEL. Tot gemeente-geneesheer met standplaats De Cocks- lorp, is benoemd de lieer I. Jacobson, arts te 's-Gra- venhage. Tot onderwijzeres te Den Burg is benoemd Mej. D. P. Posthumus, en tot onderwijzeres te De Cocksdorp, Mej. A. J. v. d. Veer. - Na het mond- en klauwzeer heeft thans nog eene andere besmettelijke veeziekte hare intrede in de gemeente gedaan. Bij den veehouder J. Mantje te Oos terend is de vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Een der dieren is reeds gestorven, terwijl een tweede is afgemaakt. van ont- te sa- ge- ;ati- het op wei- BEHOUD VAN MOOI SCHOORL. Met^ ingenomenheid hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het door den gemeenteraad Schoorl ingediende uitbreidingsplan goedgekeurd worpen door de architecten Heineke en Kuiper: Amsterdam. In dit plan is vóór alles getracht, opeenhooping vim huizen te vermijden en het landelijk karakter te be houden. De bestaande landwegen zijn in het plan verbreed, en, met eenige wijziging van richting, mengevoegd tot een regelmatig, doch afwisselend iel. Tusschen dez-e wegen blijven de tuinen en derijen bestaan, zoodat inhouw onmogelijk is, en landelijk aanzien, doch voor-al de fraaie uitzichten de majestueuze mooie duinen, wordt behouden. Bouwmaatschappijen zullen in Schoorl al zeer mg' succes hebben, want het opkoopen van groote stukken land en het maken van stratenplannen op eigen houtje, zooals die maatschappijen overal elders doen wanneer men er niet tijdig bij is zelf een uit breidingsplan vast te stellen, wordt door dit plan vol komen uitgesloten, d'aar er slechts langs de aangege ven wegen, gebouwd' mag worden. De landeigenaren, die gronden langs deze wegen bezitten, zullen boven dien wel niet zoo onverstandig zijn, hunne gronden voor een appel en een ei aan de bouwmaatschappijen te verknopen. U-en ander gevaar, n.l. den smakeloozen eigenbouw, hopen de h.h. Heineke en Kuipers ook eenigszins te kunnen voorkomen. De gemeente zelve heeft n.l. vele gronden langs de wegen waaraan gebouwd mag wor den, en de gemeenteraad, met den burgemeester, be kend strijder voor Sohoorls verfraaiing aan het hoofd, zal wel zorgen, dat alles wat op hun terreinen zal verrijzen aan voldoende schoonheidseisehen zal beant woorden. Voorts zullen, voor zoover mogelijk, ook schoonheidseisehen gesteld worden voor het bouwen van woningen op particuliere gronden. WOESTELINGEN. Zaterdagmiddag om 2 uur is in de Willemstraat te ■Heerlen hevig gevochten. Een zekere Vlekken van de Heerlerbaan werd door drie messteken aan het hoofd en twee in de zij getroffen, waarvan een levensge vaarlijk. In een laken gewikkeld werd de ongelukkige naar het St. Josephshospitaal vervoerd. Vlekken is getrouwd. Vier personen zijn gearresteerd. De ver moedelijke dader, B. van Vrunhemig, is op de vlucht. BESTOLEN Een looper van de diamantslijperij Vigeveno in de St. Anthoniebreestraat te Amsterdam, tevens hande laar in goud en zilver, deed gistermorgen op 't bureau St. Pietershal aangifte, dat hem in die fabriek een portefeuille, inhoudende een hem toebehoorend groot bedrag aan geld, was ontstolen. De hoegrootheid van het bedrag kon hij niet opgevenhet geld zou vol gens zijn aangifte gestolen zijn uit den zak van zijn jas, toen hij dit kleedingstuk in een der fabrieksio- kalen had opgehangen en zich even verwijderd had. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in de fa briek in, doch zonder eenig resultaat. al die bons eens zouden kunnen verhalen, wat er in die enkele uren, dat ze onze drukkerij hebben verlaten, over hen gedacht en gezegd is, welke gevoelens ze heb ben opgewekt bij de kleintjes, maar ook bij ouders en grootouders, die hun kinderen en kleinkind-eren blij gingen maken Een meisje kwam angstig vragen of haar bon nog wel goed was, ze was „eventjes" gescheurd, d. w. z. ze werd in twee stukken aangeboden 1 E-en ander wilde op één bon maar even twintig kaartjes koopen. Toen gezegd' werd, dat dit niet ging, dat ze daarvoor vier bons moest hebben zei een vrien dinnetje: weet je wat, we gaan gauw de Oude Gracht af loopen om te zien of we geen bons meer kunnen krij gen, jij aan den eenen, ik aan den anderen kant, dan komen we gauw klaar)" In verband met hetgeen we hoorden, achten we het niet, overbodig nog even op te merken, dat de kaartjes morgen van 17 uur geldig zijn en dat men naar ver kiezing öf van den earoussel öf van de cakewalk ge bruik kan make-n, dus niet alle kaartjes in één inrich ting behoèft te verdraaien of te verhuppel-en. Om drie uur hedenmiddag waren er reeds 5491 kaar tjes genomen! EEN VREEMD VERSCHIJNSEL. Dr. C. B. H. Hylkema, doopsgezind pred. te Haar lem, schrijft aan het Ilbld. Zondagavond wandelden mijn en ik in het bosch te Santpoort in oostelijke richting, toen om vijf mi nuten over half negen onze aandacht werd getroffen door een bewegend licht aan onze rechterhand, dus in het Zuiden, ongeveer 45 graden boven den horizon. Onze eerste gedachte was: een vallende ster of een meteoor. Maar toen wij toezagen bleek het dat niet te zijn. Het licht was vooreerst iets grooter dan een ster, dan ook anders van kleur, meer rood, toch niet zoo donkerrood als een seinlicht. Dan ook verdween het niet, maar bleef het zich regelmatig en rustig voortbewegen. Het ging van het Westen naar het Oosten. Wij konden het ongeveer drie k vijf minuten met ons oog volgen. Toen werd het al zwakker en zwakker, totdat wij het eindelijk op een laagte van ongeveer 15 graden boven den horizon in het Oosten uit het gezicht verloren. EEN ONMENSCH. Een smidsjongen te Gouda, die een stuk ijzer wit gloeiend had gemaakt, stak dit buiten het raam der smederij, en liet 't vastgrijpen door een klein meisje, dat zich deerlijk aan de handen brandde en onmiddel lijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Tegen den wreedaard werd door de politie proces verbaal opgemaakt. VERDUISTERING. Ongeveer 14 dagen geleden ging P. II. IL, wonende Sarphatip«rk 107 te Amsterdam en als reiziger in dienst bij een Amslerdamsche grossier in garnituren voor dameshoeden, met een partij goederen, waaronder kostbare veeren, de klanten afreizen. Hij kwam echter niet op den gewonen tijd bij zijn patroon terug en deze laatste hoorde bovendien, dat zijn reiziger in verschillende steden, zooals te 's-Gra- venhage en Rotterdam, den grooten heer uithing. Dit in verband met eenige andere feiten, welke hem ter oore waren gekomen, bracht hem op het denkbeeld, dat de reiziger zich aan verduistering der hem toe vertrouwde goederen had schuldig gemaakt. Hij waar schuwde de politie, deze deed nasporingen en Zater dagavond werd H. dooi' de Haagsche politie gearres teerd. Bij onderzoek bleek, dat H. inderdaad eeu deel der hem toevertrouwde waren had verduisterd, door ze in verschillende banken van leening te 's-Gravenhage en Rotterdam te verpanden. De waarde van het verduis terde bedraagt voor zoover op het oogenblik is na te gaan, verscheidene honderde guldens. Eaalste berichten. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 29 Augustus. De Staten van Zuid- Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer (va cature wijlen mr. de Marez Oyens) dr. 11. Bavinek, hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de vrije univer siteit te Amsterdam- met 40 stemmen teggen 22 op den heer Plate. Dr. Herman Bavinclt is in 1854 te lloogev-een gebo ren, promoveerde in 1880 aan de universiteit te Leiden tot doctor in de theologie, was van 1881'92 predikant te Franeker eh sedert- dien tijd hoogleeraar aan de the ologische school te Kampen. De heer Bavinek heeft vele werken geschreven, be nevens vele "artikelen in verschillende tijdschriften', o.a. in 't weekblad „de Bazuin" sedert zijn optreden als re dacteur van dit blad in 1900. VALSCHE MUNTER. AMSTERDAM, 29 Aug. De eisch tegen den ver vaardiger der valsche rijksdaalders Ross is 3 jaar ge vangenisstraf. BOSOHBRAND. ROERMOND, 29 Aug. Ten Oosten van Roermond aan de Duitsche grens is een hevigé boschbrand uitge broken. Militairen uit Roermond-, Bonn en Keulen trachten den brand te blusschen. De douanen hebben de vlucht moeten nemen, geld en goederen zijn echter behouden. Dacht men aanvankelijk dat 6 personen waren ver brand, bij nader onderzoek bleek dat dit gelukkig niet waar was. TRAMBOTSING. BRUSSEL (V. D.) 29 Augustus. Hedenmorgen had nabij Yprès een botsing plaats tusschen twee stoomtrams .uit naburige plaatsen. Een der wagens vervoerde hoofdzakelijk paarden die door landbouwers werden geleid. De-botsing was zóó hevig, dat 17 per sonen gewond werden waarvan verschillende doodelijk. DE BONS VOOR ONZE ABONNé's. Van hedenmorgen vroeg af aan tot aan het afdruk ken van de courant toe zijn er heden bonnetjes inge wisseld tegen kaartjes voor stoomcaroussel of cake walk. Tusschen twaalf e.n twee uur was er haast geen hel pen aan, zoo druk was het. Zoodra de kinderen op de kaasmarkt waren, begonnen ze te hollen, bang blijk baar om te laat te komen. Nu, daarvoor behoefden ze heusch niet bang" te wezen! Ook van avond, ook mor genmiddag kunnen de bons tegen kaarten worden verruild. De bons stapelden zich op en het was aardig om te zien, dat van de couranten, die gisteravond de stad waren ingegaan, honderdtallen vierkante knipseltjes nu al weer aan ons bureau terug warén, gedragen door kinderhandjes, gebracht door dienstmeisjes, moeders, vaders, grootouders, uit alle wijken, netjes-bewaard, verfrommeld Voor de meeste bons werden zes kaarten gevraagd, doch ook wel minder, soms zelfs maar eentje, die be taald werd met twee centen en een halfje.... O, als DE KERMIS. NEDERL. TOONEEL-VEREENIGING. Tijd, geduld en volharding eischt de „Historie van mejuffrouw Sara Burgerhart" van d'e dames Wolff en Deken. Onze voorvaderen beschikten over alle drie. Terwijl ze hun pijpjes van rust rookten, gelijk de oude heer Burgerhart placht te zeggen, namen ze den tijd om zonder haasten de honderd vijf -en zeventig brieven te lezen, en vonden het ten slotte jammer, dat dit boekwerk in vergelijking bijv. met de „Willem Le vend van de zelfde schrijfsters - zoo kort was. In onze dagen, nu velen nauwelijks gelegenheid; hebben hun, courant vluchti-g te lezen, ontbreekt voor de massa en tijd en lust om aan dit werk die zorg te besteden, welke een nauwkeurige kennismaking met dezen eer sten niet-vertaalden Nederlandschen roman vordert. Is die zorg wèl besteed? De meeningen loopen uiteen. Neen, zeg't Bilderdijk, die „de laffe, onkiesche pen van juffrouw Wolff" wraakt. Ja, zegt Busk-en Huet en prijst tegenover „d.e letterkundige vodden van den dag" „de onsterfelijke klassieke schoonheden" dezer oude romans. Of, om een paar nieuweren te noemen: dr. Byvanck spreekt in de Gids- van 1904 van juffr. Wolff als een geest zonder beschaafdheid', een vernuft zonder hart, terwijl p-rof. Knappert in woord en ge schrift voor beide schrijfsters (immers dat ook Aagje Deken een groot aandeel in het gemeenschappelijk werk heeft gehad staat' 'n en déplaise „bewijsvoe ringen" van Busken Huet wel vast sinds dr. Dys-e- ri-nk de „brieven van Betje Wolff en* Aagje Deken" pu bliceerde) eerbied en achting opeischt, omdat ze uit munten door geest, karakter en beschaving. Dit is naar onze meening wel zeker: wie oude Hol- landsche kunst kan genieten, wie frisch, sappig Neder landsch proza niet kernachtige nationale, helaas goed deels verloren gegane zegswijzen en spreekwoorden weet te waardeeren, wie er van houdt in den spiegel van het verleden te kijken, hij kan bij Sara Burger hart terecht en zal de moeite, welke het doorworstelen van vele brieven hem verschaffen, beloond zien door het genot, dat hem op tal van bladteijden wordt gege ven. De opmerking is eens gemaakt, dat dez-e schrijf sters honderden vermoeide, naargeestige Nederlan ders kunnen brengen tot een wedergeboorte van kracht en blijdschap, omdat haar gulle lach als een schoon en weldadig geluid klinkt, dat aanstekelijk werkt. De juistheid van die opmerking is gisteravond bij de opvoering van het blijspel dat de heer C. P. T. Bi got naar den roman gemaakt heeft, na het eer ste bedrijf gebleken. De zeer talrijke bezoekers - voor een groot gedeelte vermoedelijk personen, die op deze gemakkelijke wijze wenschten kennis te maken met het achttiende eeuwsche werk hebben hartelijk gelachen om den heerlijken humor, welke er in dal be drijf ligt opgestapeld en door het rake spel zoo uit stekend' tot zijn recht kwam. Het was een juweeltje, dit bedrijf, waarin de atmosfeer van den roman geheel was opgenomen. Saa.rtje troffen we daar aan in de huiskamer van haar ongehuwde, kwezelachtige tante, juffrouw Suze Hofland, die behoort tot d-e lieden „die wij fijnen en die zich zeiven vromen noemen," en di-e een gierig, boosaardig mensch is, wie het meer om het jaarlijkseh kostgeld van honderd rijertjes, dan om de vorming van haar nichtjes verstand of karakter te doen is. Aanvan kelijk heeft Saartje, zoo effentjes uitgestreken als een kwakerinnetje, vrede gehad met den quasi-puri- temschen leefregel in tantes omgeving, daar ontbering verduurd, er dweepzieke boekjes gelezen -en trouw de huiselijke godsdienstoefeningen onder leiding van Broeder Benjamin, voorheen ossenworger, thans ziel verzorger, bijgewoond. Ze heeft er echter genoeg van gekregen, de slavin te zijn van tantes grillen, gerin geloord te worden door de oude, zotte drankzuchtige meid Brechtje, zich te verlagen tot huichelarij.Demaat is vol. Goed gezelschap, aangename boek-pn en het vrij gebruik van het clavier verlangt ze. Maar waar heen te gaan? Een oude schoolvriendin Letje de Bru- nier is in huis bij een vrouw van fatsoen en opvoeding, juffrouw Buigzaam, die, zeg't ze, ook Saartje wel in huis wil nemen. Saartje besluit te gaan. Maar eerst viert, ze haar aangeboren plaagzucht bot. Ze eet de flensjes, bestemd voor Broeder Benjamin op, die maar zit te femelen, te schrokken en te klokken, gooit met het servet tot aller consternatie diens pruik af. Dan tast ze dronken Brechtje, die op haar passen moet, in haar zwakke zijde aan, laat haar uit den kelder een flesch wijn halen, sluit haar in den kelder op en ver laat speelschi de woning. Meesterlijk werd dit bedrijf gespeeld. Mej. Tilly Lus was op en top het bekoorlijke levendige uit-den- band-springendte jonge meisje, mevr. de Boer van Rijk was als Brechtje volkomen in haar emplooi, maakte iets heel bijzonders van deze drinkende dienstmaagd, mej. M. Haspels g*af uitnemend „het oude leelijke por tret van tante Hofland en de heer Van Warmelo was kostelijk als de schijnvrome gewezen slagersknecht, dip zich zelf tot herder in partibus heeft opgewerkt. Aan den bewerker komt alle lof toe voor hetgeen hij van dit bedrijf heeft gemaakt. Het was te voorzien, dat de volgende bedrijven niet op het zelfde niveau zouden staan. Maar het stuk zakte toch wel heel erg! Gelijk het statige menuet aan het slot in een springpartij ont-aardde, zoo raakte oolr het blijspel het karakter, ontleend aan den roman, iwijt. Met Pieternelletje en in het eerste deel van het optreden van Abraham Blankaart, die „hagel en slijp steen" zoo kwaad als een spin was, omdat, naar men hem had geschreven, zijn nichtje zoo liep te rinkelrooi en met een lichtmis, en die het verdord gemeen vond dat mevrouw Buigzaam God's watertje maar over Gods akkertje liet loopen bleef het karakter der historie wel gehandhaafd, maar overigens was het meer Bigot dan Wolff en Deken. De fijne karakterteekening, reeds door de namen aangeduid, de meesterlijke schildering van het leven uit dien tijd, de tinteling van humor, de levenswijsheid, ja zelfs de strekking van dezen roman en nog zooveel meer zijn bij deze bewerki-n-g verloren gegaan. Evenwel, al is de bewerker over de schreef gegaan en al heeft hij een al te g'roote rol aan een ingelaschte figuur, de deus ex machina, gegeven, hij is er deson danks in geslaagd een blijspel te maken, dat goed

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2