ST A 1) 8 N 1 E U W 8 BUITENLAND. ENVELOPPES MET DOORSCHIJNEND ADRESVLAK. EEN VREEMD VERSCHIJNSEL. Een lezer schrijft aan het HblcL. „Eenige jongelui hebben een luchtballon vervaar digd van papier en deze Zondagavond te1 Bloemendaal door middel van een spiritusvlam opgelaten. De bal lon stak helder af tegen den donkeren hemel en ver wijderde zich langzaam in Oostelijke richting door den Westenwind. „Ter voorkoming van misverstand meld ik u dit even, waarmede naar mijne beseheiden meening het vreemde verschijnsel, waargenomen door dr. 0. B. H. Hylkema, vermeld in uw blad, is verklaard." EEN JEUGDIGE DIEVEGGE. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht een 14-jarig meisje, S. v. d'. Z., verdacht van diefstal van geld. Na verboor gelastte de rechter van instructie haar gevangenhouding'. NOG GOED AFGELOOPEN. Bij de werken aan de Iloutbrug te Haarlem van de Amsterdamsche waterleiding, had Maandag- een zaad storting- plaats, waardoor een man werd bedolven. Toe vallig kwam zijn hoofd te liggen bij de monding van een losse gasbuis, zoodat hij adem kon halen. Dit is zijn behoud geweest; het zond op zijn lichaam kon wor den verwijderd. VERMIST. Te Haarlem worden sedert Maandagmiddag twee jongens van 10 jaar vermist. BALDADIGHEID. Maandagavond om zeven uur hebben baldadigen bij de halte Hilligersberg van de H. IJ. S. M. een stuk spoordijk in brand gestoken, waarbij tevens een schut ting in brand geraakte. Personeel van het spoor kon den brand niet, blusschen, waarom de hulp van' spuit 18 werd ingeroepen, te meer waar in de nabijheid een petroleumloods zich bevindt. EEN VROUW VERBRAND. De 74-jarige juffrouw Bonte-Hamburger, Rapenbur gerstraat te Amsterdam, die zich Maandagavond in hare woning zoo deerlijk brandde, is in het Israëlie- tisch ziekenhuis, waar zij was opgenomen, gistermid dag overleden. VERVALSCH1NG VAN ONS BOTER- CONTROLE-MERK. Dr. J. J. L. van Rijn slaagde er een paar jaar gele den te (Londen in, 2 infame knoeiers die met nage maakte controlemerken vreemde boter als gewaar borgde Nederlandsche natuurboter verkochten, op het spoor te komen en naar de gevangenis gezonden te krijgen. Thans heeft onze rijkslandbouwconsulent tijdig de hand weten te leggen op een nieuwe poging- van dien aard. Het door hem ontdekte valsche werk bevat een slecht nagemaakt Nederlandsch wapen. De gebruike lijke letters en cijfers komen op 't valsche etiket voor, maar de woorden „Nederlandsche botercontrole" wer den vervangen door „Guaranteed pure butter." Het publiek werd daardoor in den waan gebracht, dat deze Engelsche woorden eenvoudig de vertaling der beide Nederlandsche zijn. Het valsche merk is, evenals het Nederlandsche, up dun papier gedrukt. Nadat dr. Van Rijn de plaats van oorsprong dier knoeierij had ontdekt, vroeg en verkreeg- hij terstond rechterlijke machtiging, om met politie een inval in den bewusten winkel van het Oostend te doen. Aldaar werden, behalve verpakte kistjes boter, ook een groot aantal nog- ongebruikte, valsche etiketten ontdekt en in beslag genomen. Deze zaak zal Vrijdag a.s. dienen voor de Thames Police Court, alwaar ook de vorige knoeierij werd be recht. (Tel.) BOSCHBRAND AAN DE' GRENS. Over dezen hevigen boschbrand meldt men aan do Tel.: In de Duitsche g-emeente Ehnpt is een geweldige boschbrand uitgebroken. Gistermorgen stonden onge veer 1000 H.A. in brand. Uren ver in den omtrek kan men de zware rookwolken zien, die de zon bijna ver duisteren. De brand is ontstaan in de buurt van Roermond bij de Nederlandsche grens en sloeg weldra ook op Duitseh grondgebied over. Verscheidene boe renwoningen werden een prooi der vlammen; drie, of volgens andere berichten 6, mensehen zijn verbrand. De menschen brengen hun have en goed uit de hui zen naar het open veld. Gisteravond brandden reeds 6000 morgen boseh. Militairen uit Holland (huzaren en infanterie uit. Venlo) en uit Rheinland helpen aan het blussehingswerk. Zelfs uit Keulen zijn 300 man genietroepen naar de bedreigde streek vertrokken. Men vreest, dal men den brand in de eerste dagen nog niet, meester zal kunnen worden. Een tegenbrand is door het draaien van den wind verkeerd geloopen, zoodat het gevaar daardoor nog grooter wordt. EEN OPLICHTER. Te Durgerdam was sinds eenigen tijd een schilders knecht werkzaam, zich noemende Arie Snebels uit Utrecht. Na zijn vertrek vertoefde hij eenige dagen te Uit geest, van waar hij, zonder kostgeld te betalen, vertrok, met medeneming van schoenen en pantoffels van een medoconamensaal. Vervolgens nam hij, onder den naam Jansen, monteur, zijn intrek te Schellingwoude, waar hij insgelijks verdween met. een broek, een paar vesten en een horlogeketting. Daarna -ging- hij eene week te Bloemendaal inwonen, waar hij de plaat poetste met een jas en 2 vesten. Deze man, die pas wegens dief stal 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf had onder gaan, is te Hoorn gearresteerd en Maandag, na be kentenis, geboeid naar Durgerdam gebracht, om, na confrontatie met de bestolenen, ter beschikking' van de justitie te worden gesteld. De ontvreemde voorwer pen waren te Amsterdam in de bank van leening- ge bracht. HOMMA HERSTELD. De bootwerker Homma, de getroffene door het in- fant.erievuur, tijdens de relletjes op Kattenburg', heeft gistermorgen hersteld! het Binnengasthuis verlaten. KERMIS-VECHTPARTIJ. Maandagavond is liet. op de kermis te Zaandam tot een bloedige vechtpartij gekomen, waarbij het mes is getrokken. Eenigen tijd geleden had mej. H. haar ver loving verbroken en na dien tijd' „verkeering" aange knoopt, met. zekeren S. K. Haar eerste vrijer was daar over niet erg- gesticht en Maandagavond kwam het tot een uitbarsting. Blijkbaar heeft hij die avond S. K. afgewacht. Deze verscheen echter niet spoedig en in plaats daarvan ontmoette de eerste vrijer den vader van het meisje. Tegenover hem beklaagde hij zich, doch toen hij even later het meisje beleedigde, kreeg hij van den vader een muilpeer. Juist kwam toen S. K. aan en eenige oogenblikken later woedde nabij den draaimolen een ernstig gevecht, waaraan verscheidene personen deelnamen. Eén hunner moet toen zijn mes getrokken hebben. Hij trof S. K. in den hals en aan het, hoofd, zoodat deze neerviel en de hulp van den arts dringend behoefde. Doordat de overige vechtenden zich verwijderden, is nog niet uitgemaakt kunnen worden, wie het mes han teerde. De politie stelt echter een streng- onderzoek in. DÉRAILLEMENT. Te Langezwaag is de 9-uur-tram, die 's avonds van Gorredijk naar Heerenveen vertrekt, Maandagavond op twee koeien gereden, die verpletterd werden. Do machine ontspoorde en kantelde. De machinist v. d. Veen uit Drachten bekwam als door een wonder slechts eenige lichte verwonding-en. Hij werd in de woning van den directeur der nabijzijnde zuivelfabriek verbonden. De passagiers kwamen met. den schrik vrij. WOES T DUIN. Te Haarlem had gisteravond de veiling plaats in op bod van het. hotel Woestduin en omliggende gronden. Het totaal bedrag der biedingen was 30.825. De volgende week heeft de afslag plaats. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat de termijn, gedurende welken niet- aanget-eekende briefpostzendingen onder omslag met doorschijnend adresvlak, waarvan het adres niet paral lel is gesteld met de zijde van den omslag welke de grootste afmeting heeft, nog ter verzending zullen worden aangenomen, uitsluitend voor het binnen in ndsch verkeer is verlengd tot 1 Oct. 1912, zulks ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen om bij hen nog voorradige briefomslagen als bovenbedoeld zooveel mogelijk op te gebruiken. DE VERMISTE PORTEFEUILLE. In verband met de aangifte door een loopknecht, te vens handelaar in goud en zilver, dat hem in de dia mantslijperij van Vigeveno, in de. St. Anthoniebree- straat te Amsterdam, een portefeuille met, geld is ont stolen, is gisteravond gearresteerd de diamantsnijder B. H. v. d. K. 'aldaar en werkzaam op de fabriek. Deze had in den laatsten tijd de aandacht op zich gevestigd, doordat hij verteringen maakte, buiten ver houding van zijn inkomsten. Zijn medewerklieden kre gen daardoor argwaan en legden hem het vuur zoo na aan de schenen, dat hij de portefeuille, welke nog on geveer 7300 inhield, aan zijn baas, den heer De H. toevertrouwde, natuurlijk zonder er bij te voegen, dat bet. de gestolene was. Dit alles kwam de politie ter oore en had zijn ar restatie ten gevolge. Hij moet reeds bekend hebben de portefeuille uit de jas van den loopknecht te hebben ontvreemd. VOORDEELIG JAAR. Door het aanhoudend droge weder is de campagne op de Waalsteenfabrieken dit jaar buitengewoon vroeg afgeloopen, op vele fabrieken is het steenmaken reeds geëindigd, daar het maximum te maken steenen be reikt is, zijnde ongeveer 21/2 millioen per pers. De steenen zijn dit jaar zeer mooi, daar zij niets door den regen hebben geleden. De prijzen blijven constant en vrij goed. Door het lage water kunnen de schippers op vele fabrieken moeilijk laden en bovendien geen volle last. De vrachtprijzen zijn stijgende. OP EEN RIJTUIG GESCHOTEN. Maandagavond reden een drietal heeren in een open rijtuig over de Leuvehaven te Rotterdam. Ter hoogte van de Leuvebrugsteeg gekomen, werd eensklaps door een onbekende een revolverschot op het rijtuig gelost. De kogel trof een der inzittenden, den heer W. F. Schilrmann aan het hoofd. Bloedend verwond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem de eerste hulp verleend werd. De verwonding bleek niet levens gevaarlijk. De aanleiding tot deze daad is onbekend. ESPERANTISTEN IN ONS LAND. Een 65 buitenlandsche Esperantisten, die deelnemen aan het congres te Antwerpen, kwamen gisterochtend uit Den Haag te Amsterdam aan. Per expresdienst van de Noord-Holl. Tramweg Mij. maakten zij gisteren de bekende rondreis door Noord-Holland. Heden wordt een diamantslijperij en verdere beziens waardigheden bezocht. Om 4.15 vertrekken de excur- sionisten weder naar Den Haag. UIT EGMOND AAN ZEE. Het post-, telegraaf- en telephoonkantoor te Eg- mond aan Zee zal van 1 tot en met. 15 Sept. op eiken werkdag geopend zijn van 8 uur voor- tot IV2 uur nam. DE BONS EN DE KAARTJES. N e g q n duizend twaalf kaartjes zijn cv voor caroussel of eake-walk genomen en heden hadden beide inrichtingen het verbazend druk met de kinderen, die onze abonné's, daartoe door de directie in staat gesteld, voor weinig geld genoegen konden verschaffen. Wie eenig- denkbeeld wil hebben van de enorme hoeveelheid bons, dat in den korten tijd van gistermorgen tot hedenmiddag werd ingewisseld, neme eens een kijkje aan den Voordam C 9, waar al die bonnetjes voor het raam liggen uitgespreid. ONDERSCHEIDINGEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Verleend in de Qran- je-Nassau-orde de eeremedaille in zilver aan den heer E. van Broekhuizen, Rijksveldwachter brigadier, en den heer D. de Vries, hoofdbewaarder der strafgevan genis, beiden te Alkmaar. RAPPORT BETREFFENDE HET ONDERZOEK DEK GEMEENTEREKENING OVER 1910. De Commissie, benoemd tot het nazien der gemeen- terekening over 1910 bericht, dat zij deze rekeniug met den daarbijgevoegden specifieken staat heeft na gegaan en vergeleken met de overgelegde bescheiden. Aanvangende met een saldo van 23839.235, terwijl ais sluitpost van de begrooting een bedrag van J 5667.71 op onvoorziene uitgaven geraajnd werd, wijst de rekening als voordeelig saldo een bedrag aan van 51364.365. Zoowel meerdere ontvangsten als mindere uitgaven droegen bij tot. deze gunstige uitkomst. De gewone inkomsten wijzen in vergelijking met de primitieve en suppletoire begrootingen een hoogere ontvangst aan van 21085.21 en de gewone uitgaven, na aftrek der feitelijk buitengewone posten als paar denstal met woning ten behoeve van de gemeente-rei niging ad 8401.36 en de aflossing dér tijdelijke lee- ningen ad 94747.97, een mindere uitgaaf van 26815.34. Dezelfde posten in aanmerking nemende bij de buitengewone uitgaven en ontvangsten gaan dé eerste de laatste met 750.755 te boven, terwijl hier voor werd geraamd 4214.57. Op dit onderdeel werd alzoo minder uitgegeven 3463.815. Vormende te za- men het saldo ad 51364.365. Op buitengewone uitgaven werd nog niet uitgege ven het voor stichting van liet slachthuis gereserveer de bedrag ad 3014.57. Bij uw besluit d.d. 19 April jl. werd over dit deel van het saldo reeds beschikt door overschrijving op den dienst 1911. Eene nadere beschouwing der ontvangsten wees aan, dat de voornaamste hoogere opbrengsten werden ver kregen uit: de opcenten op personeel en gebouwde eigendommen pl. m. 3300; den hoofdelijken omslag (behalve het bedrag bij suppletoire begrooting geraamd) pl. m. 6000; de belastingen op honden-en tooneelvertoonin- gen pl. m. S 2000; leges, heffing voor het gebruik van openbare gronden, haven- en ltaaigelden, schoolgelden (gymnasium 1300) pl. m. 5200; marktgelden (ker mis verpachting alleen 1700) 2300. De wik- en weegloonen bleven ruim 300 beneden de raming. Vergoeding- van het Rijk voor lager onderwijs 1530; uitkeering van de Waterleiding Maatschappij pl. m. 875. Onder diverse ontvangsten komt voor een bedrag van 409.26" als restitutie van de Hollandsche Spoor weg Maatschappij in zake garantie personendienst AlkmaarBroek op Langendijk. De mindere uitgaven waren over alle hoofdstukken verdeeld. O. a. werd op onderhoud wegen, straten, rio len enz. pl. m. 4700 op middelbaar en hooger onder wijs pl. m. 4700, en op aflossingen r.ente van geld- leeningen pl. m. 4900 minder uitgegeven. Wegens de. latere sluiting der geldleening ad 189000 is de af lossing op die leenrng, waarvoor 4000 werd geraamd, niet geschied. Het netto bedrag dier leening ad 181440 wordt op buitengewone ontvangsten verantwoord, evenals de tij delijke leening ad J 75562.46s, gesloten overeenkomstig uw besluit d.d. 31 Mei j.l. De bij het einde van het vorige dienstjaar loopende tijdelijke leeningen 61600 en 33147.97 werden uit de opbrengst der vaste leening afgelost. Voor kasleening werd van de toegestane 10000, gebruik gemaakt tot een bedrag van 45000. Bij het onderzoek werd opgemerkt, dat de ontvangst- staat van de gemeentereiniging niet is medegeteekend door de Commissie van bijstand, hetgeen als waarborg voor de juistheid der cijfers wenSchelijk werd geacht. liet eindcijfer der rekening werd vergeleken met de registers van ontvang en uitgaaf van den gemeente ontvanger, en stemde met diens saldo overeen. Met het oog op het groote saldo werd door de Com missie besproken het denkbeeld om een deel daarvan te bestemmen voor extra aflossing- van schuld, en werd besloten dit aan den Raad (en aan het College van Burgemeester en Wethouders) in overweging te geven. Tegen de rekening rezen geene bedenkingen, zoodat de Commissie voorstelt deze overeenkomstig het daar op voorkomende formulier voorloopig vast te stellen in ontvang tot een bedrag van 832415.52, in uit gaaf tot een bedrag van 781051.155 met een voordee lig saldo van 51364.365. BENOEMING LEERAAR GYMNASIUM. Het College van Curatoren van het Gymnasium hier ter stede beveelt te,r voorziening in de vacature, ont staan door het eervol ontslag aan den heer J. L. G. Belonje, bij Uw besluit van 26 Juli verleend, voor eene tijdelijke benoeming tot leeraar in het Engelsch aan het Gymnasium aan lo. den lieer J. B. van Amerongen. 2o. den heer D. B. Eolmer, beiden te Amsterdam. Het College legt bij deze aanbeveling over het ad vies van den Inspecteur der Gymnasia en ziet zich genoodzaakt van dit advies af te wijken, door de me- dedeeling, vervat in den eveneens hierbij gevoegden brief van den sollicitant H. G. de Maar, waarin hij zijne sollicitatie naar de betrekking aan het Gymnasi um te Alkmaar intrekt. VOORZIENING IN VACATURES IN DE COM MISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVER ZUIM. Volgens art. 22 der Leerplichtwet, worden de leden der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd voor den tijd van drie jaren en zijn de aftredenden we der benoembaar. Bij raadsbesluit van 30 September 1908 zijn tot le den dezer commissie benoemd de heeren A. Dijkers en Mr. J. L. Steenlack. In de vervulling dezer plaatsen welke eerlang zullen openvallen, moet misdien worden voorzien. B. en W. stellen den Raad voor uit. de navolgende dubbeltallen, opgemaakt door het college in overleg met de.genoemde commissie, eene keuze te doen: a. Vacature A. Dijkers: 1. A. Dijkers. 2. A. Schuur Entingh. b. Vacature Mr. J. L. Steenlack: 1. Mr. J. L. Steenlack. 2. J. Veenenbos. De benoemingen worden gerekend in te gaan resp, op 5 September en 18 October a.s. STEUN VOOR D. HEIN. Heden is door ons ontvangen L. C. f 1.70, N. N. f 0.50, R. J. G. f 1.-, N. N. f 1 Tezamen is door ons met de opgaven der vorige dagen ontvangen f 43.08. DE KERMIS. DE NED. TOONEELVEREENIGING. Als 24-jarig student publiceerde Frederik van Eeden in één jaar tijds drie oorspronkelijke blijspelen, welke zich alle drie op het repertoire van liefhebberijtoonee- len hebben gehandhaafd. Het Poortje of de duivel in Kruimelburg mocht indertijd vele opvoeringen op het beroepstooneel beleven en verscheiden spelers en speel sters die de eerste jeugd reeds zijn gepasseerd, hebben er een rol in vervuld. De Ned. Tooneel-vereeniging heeft het onlangs weder in studie genomen en daar mee een goed werk verricht. Haar bestuur is er blijk baar op uit om de periode van droeve werkelijkheids stukken en laffe fabrikaatskluchten te deen volgen door spelen, waarvan de geest vroolijk en de humor van goeden huize is. En nu is het wel jammer, dat daarvoor bij gebrek aan nieuwe voortbrengselen de oude voorraadsschuur moet worden aangesproken, maar zoo lang- onze hedendaagsche toóneelschrijvers er niet in slagen op dit gebied: hun voorgangers te over treffen, stemt het tot blijdschap, dat er in onze too- nelliteratuur nog zooveel is, dat de nieuw-instucleering waard mag heeten. Van het Poortje mag- dat onom wonden worden getuigd. Het is het jeugdwerk van een even begaafd als productief schrijver. Het. ver raadt een scherp opnemings- en weergevingsvermogen, zin voor humor en vooral voor satyre, een rijke fanta sie, welke tot aardige vondsten leidt. Maar wat boven al treft is de haat tegen al wat bekrompen en duf is en de behoefte aan ruimte, vrij- en friscbheid, welke de jongeling- hier aan den dag- legt en welke in den man zijn gerijpt. Men leze maar eens wat dr. Van Eeden nog altijd schrijft over den aard en het karakter van ons volk en vergelijke daarmede de Kruimelbur gers. ITet is overigens wel jammer, dat de belolte, welke er voor het. vaderlandscbe blijspel in dit eerstelings- werk was neergelegd, niet vervuld werd. Dat het inderdaad een belofte was is gisteravond wel gebleken. Het ook nu weer talrijk opgekomen pu bliek heeft zich kostelijk geamuseerd met bij deze wel- geslaagde vertooning van de gevolgen van de snaakschheid des duivels, die in liet rustige Kruimel burg' de tweedracht zaait om de bekrompenheid aan den dag te brengen. De oorzaak van de tweedracht is een antiek poortje, dat een handelaar in antiquiteiten om een fraai waardevol Mariabeeldje in handen te krijgen en met winst te verkoopen, wil doen sloopen, terwijl een schilder terwille van de schoonheid het poortje wil doen behouden. Groote strijd ontstaat hierover in de gemeente, partijen komen er tot stand en prachtig zijn de invloeden geteekend waaronder het lót van liet poortje staat, zooals daar zijn: financieele overwegingen, aesthetische motieven, puriteinsche ar gumenten, eigen belangetjes, persoonlijkt*gevoeligheid- jas etc. etc. Heerlijke typen geven de ten tooneele ge brachte Kruimelburgers en -burgeressen te aanschou wen, die door de leden van de Tooneelvereeniging, ge lijk men dat gewend is voortreffelijk werden weerge geven. De oudere dames en heeren, zooals mevr. de Heer, de heer Erfmann, de heer van Warmelo gingen nog ge heel in hun rollen van vroeger op en de jongere leden bleken uitstekend in staat hun terzijde te staan: het samenspel was weer voortreffelijk. De vertooning oogstte dan ook een welverdienden bijval. Met ingenomenheid mag ten slotte worden geconsta teerd, dat het gisteravond lang''niet zoo warm in de tent was als den avond te voren. IN DE HARMONIE. Was 't te wijten aan de omstandigheid dat de kilo metervreter al verscheiden malen hierterstede en door verschillende rederijkerskamers in den omtrek is opge voerd dat het publiek gisteravond zoo weinig talrijk was? Vermoedelijk wel. Toch is het jammer daar door het spel vooral meerdere belangstelling was verdiend. De heer Delmontc was weer bijzonder op dreef, de andere dames en heeren gaven goed samenspel, zoodat de weinig bezette zaal meermalen in een schaterend gelach uitbarstte. Het gezelschap kondigt thans het beroemde treur spel de twee weezen van d'Ennery aan, een stuk dat nog altijd met veel succes wordt gespeeld en dat el ders volle zalen behaalde. Terwijl een deel der cou rant reeds was afgedrukt, ontvingen we een desbetref fende advertentie. De annonce, welke betrekking heeft op „Een dag soldaat" vervalt dientengevolge. BIJ STOEL EN SPREE werd gisteravond weer Flora Tosca gespeeld. De tent was stampvol en het publiek genoot. Telkenmale be loonde een hartelijk applaus de spelers, die zich ver dienstelijk van hun taak kweten. Heden- en morgen avond zal wederom Jan Smees opgevoerd worden. Burgerlijke Stand. GEBOREN 28 Aug. Augustinus Hermanus, z. v. Paulus Francis- cus Gijzen en Johanna Christina Geertruida Bibo. GETROUWD: 30 Aug. Petrus Hopman en Geertruida Elisabeth Boer- sen. Petrus Obdam en Johanna Kramer. Pieter Miessen en Cornelia Breek. Arie Sandvoort en Gerbrechdina Petronella Lan- geveld. Johan Adolph Ladage en Johanna van Buijsen. FRANKRIJK. Inweerwil van de strenge bewaking- der spoor- en telegraaflijnen, doen zich herhaalde ge vallen van sabotage voor. Zoo werden in den afgeloo pen nacht langs de spoorlijn tusschen Rijssel en Rou- baix één-en-zestig telegraafdraden doorgesneden. Ver der werden drie signaalschijven onbruikbaar gemaakt en een telegraafpaal in brand gestoken. De beweging tegen de duurte van de levensmid delen duurt nog steeds voort. Uit Lens wordt gemeld, dat in het gelieele kolen bekken, waarvan die stad het middelpunt is, betoogin gen worden gehouden. Te Dourges omsingelden de betoogers een boerderij, vaar men melk en eieren verkoopt. De boerin stelde zich met een riek tegen de vijandige menigte te weer. Een van de belegeraars liep een kwetsuur met dit wa pen op. Te ITenin-Liétard heeft een stoet van 2000 vrouwen een ommegang door de stad gehouden. De Kenau's aan het hoofd van den stoet werden op het stadhuis ontvangen. Daar beloofde men haar herstel van grit» ven. Het einde was, dat een van de aanvoersters een toespraak tot het volk hield. Te Rouvroy hebben de huismoeders hare woede ge koeld op vleesch, melk, boter en eieren, die ter markt aangevoerd waren. Zij maakten vleesch en boter on genietbaar, lieten de melk wegloopen en sloegen de ei eren tot struif. Op de markt te Brest is het ook Spaansch toege gaan. De huismoeders hadden, nu de oogst binnen was, verwacht, dat d'e boter enz. in prijs zou dalen. Maar de boeren uit den omtrek vroegen voor de boter nog altijd 2 francs en 2 francs 35 het halve kilogram. De verwoede huisvrouwen zwaaiden dreigend met pa- rapluies. Manden werden omgeworpen en de verkoo- pers bestookt, zoodat zij de wijk moesten nemen. De politie moest de orde herstellen. Tot elf uur des och tends weigerden de vrouwen echter volstandig iets op de markt te koopen. Toen g-aven de boeren, die met hun waar bleven zit ten, toe en daalde de prijs van de boter tot 1 fr. 75. De Brestsche vrouwen zijn van plan, op den volgen den marktdag weer eensgezind te handelen. RUSLAND. I11 Finland heeft de inlijving van twee gemeenten van het gouvernement Wiborg bij het gou vernement St. Petersburg levendige protesten in de -pers uitgelokt. Een van de groote kranten schrijft, dat Finland in deze twee gemeenten niet alleen 1600 vierkante kilo meters land met 13.000 zielen verliest, maar ook dat gedeelte van het land, waarin het grootste deel van het nationale vermogen vastzit. PORTUGAL. De Duitsche regeering zal, naar ge meld wordt, gelijktijdig met de Engelsche regeering binnen een week de Portugeesche republiek erkennen. MAROKKO. Volgens de „Wiener Allg. Ztg.," zijn de groote lijnen van het protocol betreffende het zich terugtrekken van Duitschland uit Marokko door den FrnnSehen minister van buitenlandsche zaken de Sel vos aan den Duitsehen gezant, te Parijs von Schoen medegedeeld, die ze overbracht aan het kabinet te Ber lijn. Dit zou verklaard hebben dat de Fransche voor waarden niet onaannemelijk waren. Gemengde mededeel in gen. EEN VRIENDELIJKE WAARSCHUWING. De kapelmeester van het stedelijke orkest te Baden- Baden, heeft in de plaatselijke bladen de volgende verklaring' openbaar gemaakt: „Daar ik niet van plan ben verliefd te worden en te trouwen, verzoek ik de geëerde dames, die mij totdusver met anonyme verras singen hebben bedacht, mij voortaan te willen ver- selioonen. Met vriendelijken dank bij voorbaat, kapel meester Laber." NIEUWE WARMTE. Te Berlijn neemt, naar aan de „N. Rott. Ct." wordt geseind, sedert eenige dagen de hitte weer toe. Men beschouwt dit als het begin van een nieuwe warmte- periode. In den omtrek van de stad beginnen vele struiken en boomen opnieuw te bloeien. De ongewone weersgesteldheid heeft als het ware een nieuwe lente doen ontstaan. Hagen en kreupelboschjes, seringen en lijsterbessen hebben hun ouden verdorden blader tooi afgeworpen en prijken met nieuw ontsproten frisch groen. Zelfs staan hier en daar vruchtboomen opnieuw in bloei. Gisteren werden verschillende scholen 'wegens de warmte twee uur vroeger gesloten. De waterstand van de Spree en de IIavel en van de meren in de Mark is in de laatste dagen nog sterker gedaald. De scheep-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2