DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt Damrubriek. M üi JUUUM1 Honderd en dertiende Jaargang. 1911. 1 SEPTEMBER. op Maandag 4 September 1911 s a No. 206 VRIJDAG te ALKMAAR. f Wè Wê WÊ n /A/m /Am /Amt %m lm in Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m mm mH AL&MAARSCHE COURANT. ^ÖRlA.vt KENNISGEVING Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Ho. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering zijn overgegeven: de KOHIEREN der BEDRIJFS BELASTING Nos. 7 tot en met 14, voor het dienstjaar 1911/12, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 25 en 29 Augustus 1911 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, denj/31 Augustus 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 1'September 1911. De stijging der prijzen van de levensmiddelen, welke langzamerhand tot ongehoorde hoogte oploopen en nog maar steeds dreigen toe te nemen, heeft reeds menig huismoeder met angst vervuld hij de gedachte, hoeze wel moet rondkomen en haar met zorg doen denken aan den winter. „Dure tijden" beleven we, duurdere tijden gaan we tegemoet. Gelukkig blijft het bij vree zen, klagen, mopperen onder onze vrouwen. Hare zus ters in het noorden van Frankrijk daarentegen hebben het nipt bij het theoretiseeren gelaten zij zijn tot feitelijkheden overgegaan, hebben aan de hooge prijzen van de melk, boter, vleesch en eieren den oorlog ver klaard en voeren dezen oorlog met de middelen, door de Fransche ontevredenen helaas zoo veelvuldig toegepast, de directie actie en de sabotage. „Wat de wijnbouwers en de spoorwegmannen kunnen, kunnen ook wij" hebben ze gezegd en ze hebben de markten bestormd, ten einde de verkoopers te bewegen, de prij zen te verminderen. De Fransche couranten staan vol over deze beweging- der huismoeders,, welke ernstige afmetingen dreigt aan te nemen. Aanvankelijk bleef het bij omvergegooide manden met.eieren en onbruik baar gemaakte boter. Er werd een soort botermarseillaise gezongen van den volgenden inhoud, welke echter door de vertaling veel verliest Op, morgen naar de markt Verschijnt in den kring der handelaren, Om een protest te laten hooren, Tegen den boterprijs. Het leven is thans duur En alles, wat men heeft Wordt steeds nog duurder Daarom eischen wij rabat! Langzamerhand werden niet slechts de boeren op de markt, maar ook de winkeliers in de stad lastig gevallen, daar de vrouwen vermoedden, dat boeren en winkeliers de koppen bij elkaar hadden gestoken om tot beider profijt de prijzen omhoog te drijven. AAN DE DAMMERS. Met dank voor de goede oplossingen der opgaven uit de vorige rubriek. Stand van pr. 145 van Bethenod. Zw. 3, 7/10, 12, 13, 14, 17, 18, 21, 22, 26. W. 19, 23, 24, 25, 29, 32, 33, 35, 36, 37, 40, 42, 47. Wit wint door 1. 32—27 1. 21 41 9. 42—37 2. 41 32 3. 36—31 3. 26 37 4. 47—42 4. 37 48 5. 2520 5. 14 25 6. 40—34 6. 48 30 7. 33—28 7. 22 33 8. 29 27 8. 18 20 9. 35 4 9. 13 24 10. 4 15 Mooie ontleding. Het eindspelletje, dat wij onder no. 51 ter opl. aan boden, had den navolgenden stand: Zw. 1 schijf op 40. W. 3 schijven op 11, 14, 4.9. Wit wint dit op deze wijze: 1. 14—9 1. 40—45 2. 9—3 2. 45—50 3. 11—6 3. 50—45 (gedw. wegens de dreiging 317) 4. 6—1 4. 45—50 5. 3-12 5. 5028 (gedw.) 6.49—44 6. 28 5p 7. 1—6 7. 50—45 8. 6—1 8. 45 7 verleren.) „Tegen de duurte" werd de leuze waaronder tal van daden van geweld werden en worden bedreven. Hier werd een slager in zijn eigen huis „overmand" overvrouwd is nog geen woord, maar het kan er een worden daar werd een bakker leelijk toegetakeld en werd alles in zijn winkel kort en klein geslagen. Te St. Quentin ging het aldus toe. Om zeven uur in den ochtend van Woensdag trokken tfit twee arbei dersvoorsteden twee scharen, elk van 1200 tot 1500 wevers de mannen kwamen een handje helpen en weefsters, naar het hart van de stad. Eerst dron gen de ontevredenen de gesloten hallen binnen, waar kaas, boter en eieren te koop zijn. Na met de markt vrouwen een tijdje geredetwist te hebben, koelden zij hun woede op de etenswaren en de stalletjes, verniel den de manden, wierpen boter en kaas op den grond en traden ze met voeten. De schade zou veel grooter geweest zijn, indien ook de groote kooplui hun waren uitgestald hadden. Maar dezen, die er bijtijds de lucht van hadden gekregen, hadden zich achteraf gehouden. Later op den dag nam de opgewondenheid nog toe. Het volk in de voorstad Isle begon zijne verbolgenheid tegen kruidenierswinkels bot te vieren, 's Avonds om negen uur werd een kruidenierswinkel geplunderd. De menigte strooide suiker, zout, peper en kaneel op den grond uit en haalde zakken met erwten en boonen leeg. De onderprefect, die aan het hoofd van de politie de orde' trachtte te herstellen, werd licht gewond. Ook een gendarme en een agent liepen kwetsuren op. Ten slotte werden troepen ontboden. Gisteren werden een aantal slagerijen geplunderd en vernield, niettegenstaande politie en militairen zulks trachtten te verhinderen. Een winkel werd, nadat het leeggeplunderd was, in brand gestoken. De andere winkels werden toen maar gauw geslo ten. Te Doyai liepen vijf honderd mannen en vrouwen met borden en vaandels naar. den gemeenteraad, die- fluks een motie aannam, de wenschelijkheid uit sprekende dat de invoerrechten op vee en de eerste le vensbehoeften buiten werking zullen worden gesteld. Maar de betoogers waren daar niet tevreden mee. Zij gingen been onder het geroep van: Leve de sabotage! Te Auby trokken de vrouwen door de straten met borden, waarop te lezen stond, dat de boter 1 fr. 50 het pond en de melk 20 centimes de pint moest kosten. Te Escaudoeuvres sloegen de vrouwen de ruiten van een onwilligen melkslijter stuk. Te Caudry moesten gendarmes en politie-agenten de winkels tegen de ontevreden menigte beschermen. Er vielen daarbij klappen. Ook daar droegen de vrouwen een roode vlak en zongen zij de Internationale. Te Waziers i3 een melkwagen omgeworpen err heeft men de melk over den straatweg uitgegoten. Gisteren trokken echter opnieuw 1500 vrouwen in optocht door de straten en eischten van de kooplieden tegen door haar gestelde prijzen te verkoopen. Bij haar nadering sloten de kleinhandelaren .hun winkels. Te Valenciennes werden de vleeschhouwers toen zij uit het stadhuis kwamen, door het woedende volk uit gejouwd. Zij namen de wijk in een koffiehuis, dat vervolgens door de menigte belegerd werd. De bereden Goede oplossingen ontvangen van de heeren G. Cloeck, D. Gerling, J. Iloutkooper, G. van Nieuw- kuyk en J. K., allen- te Alkmaar; S. Hornan, Wijde Wormer; H. E. Lantinga, Haarlem. Van de vorige problemen ontvingen wij nog een goed opl. van P. Bakker, Schagen. - «asrwiy. -A- -'.GA - COMBINATIE. De onderstaande slagzet bewijst, dat een combina tie-speler zich dikwijls in een slechten stand op schit terende wijze kan redden. In een partij te Rotterdam kwam tusschen de hee ren Smaal en de Bruijn de volgende stand voor: gendarmes hebben het volk uiteen moeten jagen. Daarna vormden zich optochten, die onder verwen- schingen aan het adres van den burgemeester door de stad trokken. Te Fresnes heeft de menigte bij boeren en melkslij- ters het huisraad kort en klein geslagen. Tien boerde rijen zijn leeggeplunderd en verwoest. Een boer van een-en-zestig stierf van den schrik. Ziehier enkele staaltjes van de gewelddadigheden Natuurlijk blijven de gevolgen niet uit doch dqze zijn niet zoo als de huismoeders ze wenschten. Aller eerst zijn er reeds enkele vrouwen wegens het plegen van geweld- veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot vier maanden. Dan weigeren producenten en •handelaren langer waren te leveren, omdat zij hun per soonlijke veiligheid en hun eigendom niet in gevaar willen stellen, of weigeren de kans té loopen voor la- geren prijs te moeten verkoopen, dan zij thans kunnen inkoopen. En eindelijk verandert door deze protesten de weersgesteldheid, dè voornaamste oorzaak der duur te niet in het minst, zoodat het gras niet overvloedi ger wordt, het veevoeder niet minder noodzakelijk enz. De natuurlijke oorzaken der duurte kunnen niet weggenomen worden. Het bestaan van kunstmatige kan in onzen tijd van vrije concurrentie wel niet wor den aangenomen. Maar.... de beweging heeft in Frankrijk plaats, waar in laatste instantie de politiek van alles de schuld krijgt. De tegenwoordige regeering wordt de zondebok geacht en daarom alleen wordt gestreefd naar het succes, dat wijnbouwers en spoorwegmannen behaalden. Een toegevende regeering kan veel maar tegen de duurte als gevolg van natuurlijke oor zaken zal zij wel weinig kunnen uitrichten. Ook daar om zal de beweging der Fransche huismoeders in het zand verloopen. DE VERJAARDAG VAN II. M. DE KONINGIN. In het met vlaggen rijkelijk versierde Apeldoorn is de 31ste verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk en met veel opgewektheid herdacht. Vlaggen waren uitgestoken van openbare en particuliere woningen. De felicitatieregisters, drie in getal, één voor H. M. de Koningin, één voor H. M. de Koningin-Moeder en één voor Z. K. H. den Prins, werden ten paleize druk geteekend. Namens de gemeente werd H. M. de Koningin aan geboden een bloemstuk van zwavelgele en blauwe gla diolussen, en namens de Oranjevereeniging een groote mand gevuld met rose leliën en rose rozen, beide aan biedingen vergezeld van gelukwenschen voor de Vors telijke familie. Ook het, Jachtdepartement schonk H. M. de Koningin een bloemstuk. De feestelijkheden werden geopend om 10 uur met een aubade aan H. M. de Koningin gebracht door een ma n nen za ngko or. Gelijktijdig, dat het zangkoor de cour voor het pa leis betrad en zich opstelde, namen de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins op gereedstaande zetels op het bordes plaats. Nadat „Bede" was gezongen be geleidde jonkvrouw van de Poll Prinses Juliana op het bordes, die door H. M. de Koningin aan de hand werd gehouden. Bij het zingen van het Wilhelmus rezen de vorstelijke personen op en plaatste de Koningin de Prinses op een der stoelen naast zich. Om half elf werden ongeveer 5000 schoolgaande kin deren van openbare en bijzondere scholen, 29 in getal, in het Oranjepark opgesteld, vanwaar zij zich, vooraf- de Bruijn was met zwart aan zet en hoewel zijn po sitie zeer zwak was, zegevierde hij als combiiiflt.iespe- ler door 11. 18—23 2. 29 18 2. 8—13 3. 18 9 3. 4 13 4.15:4 4.21—27! 5. 4 31 5. 26 50. Een mooie damzet. Ter opl. ditmaal de volgende opgaven. Probleem 146 van J. Noome Mzn., Pui-merend. v/Z/. '/foxy/. vy/y/yfr. Zw. 3, 6, 8, 10, 12/15, 19, 20, 22, 23, 25, 28. W. 11, 30, 31, 32, 34/39, 41, 43, 44, 46, 40. gegaan door de muziekvereeniging Wilhelmina en be geleid door hun onderwijzers en onderwijzeressen, naar het feestterrein aan den Deventerweg begaven, waar draaimolens, een goochelaar en verschillen le versna- peringstent.jes aanwezig waren. Op het feestterrein werden verder kinder- en volksspelen gegeven en ook eenige oefeningen uitgevoerd door de Apeldoornsche padverkenners. Te halftwaalf brachten de Koningin, de Prins en Prinses Juliana naast freule v. d. Poll in rijtuig geze ten een officieus bezoëk op het feestterrein. Het koninklijk rijtuig hield een oogenblik tusschen de beide draaimolens stand, waaruit een gejuich der kinderen het orgel overstemde. Het glanspunt der feestelijkheden, door allen, groot en klein, met spanning tegemoet gezien, was echter het officieele bezoek van de Koningin, de Koningin- Moeder en den Prins op hét feestterrein gistermiddag om 3 uur. Nadat de vorstelijke personen en het gevolg een rondgang over het feestterrein hadden gemaakt en met blijkbaar genoegen de volks- en kinderspelen had den gadegeslagen, werd de sluier van het geheim, dat als Bloemenhulde op het programma stond aangege ven, opgeheven. De Oranjevereeniging had namelijk de Koninklijke familie bij haar bezoek een verrassing- bereid. Onder leiding van den heer Ghr. Geldof, directeur der Ambachtsschool alhier, waren opgesteld 28 meis jes, waarvan 7 tusschen 6 en 8 jaar en' 21 tusschen 14 en 16 jaar, allen voorzien van dun houten letters, aan stokken verbonden, en door hen met bloenven versierd. Alle jonge dametjes stonden bij elkander in de nabij heid van de tribune. Toen het vorstelijk rijtuig hier was aangekomen, plaatste de Harmonie zich ter zijde er van en liet höoren „Al is ons Prins-esje nog klein," waarop 7 der kleinste meisjes met oranjesjerpen ge tooid, zich plaatsten tegenover het galarijtuig van II. M. de Koningin, den-stok met de bloeinenletter in de hand in zoodanige orde, dat de naam onzer Prinses „Juliana" te lezen kwam. Daarop deed de Harmonie het Wilhelmus weerklin ken, een teeken voor 10 iets grootere meisjes, met sjer pen in de nationale kleuren, om zich links achter de eerste rij te plaatsen. De letters die deze dametjes voerden, vormden het woord. „Wilhelmina." Vervolgens werd het Mecklenburgsch volkslied gespeeld en 7 jonga dametjes met sjerpen, in de kleuren van dat hertog dom, stelden zich reeds achter de eerste rij op, vormen de met de versierde letters den naam van Z. K. H. „Hendrik." En eindelijk toen het volkslied van Wal- deck-Pyrmont werd aangeheven traden- de vier groot ste meisjes, met sjerpen in de kleuren van Waldeck- Pyrmont op. Hunne versierde letters lieten den naam „Emma" zien, toen zij zich recht achter de kleinste meisjes hadden geplaatst. Aldus vormden de drie af- deelingen „Wilhelmina," „Hendrik" en „Emma een beschermende groep voor de kleinste meisjes, die „Ju liana" uitbeeldden en tevens een heerlijk symbool van de Liefde, die de Vorstelijke ouders en de Koninklijke Grootmoeder voor H. K. H. Prinses Juliana gevoelen. Een enthousiast publiek juichte de vorstelijke fami lie bij het vertrek van het terrein hartelijk toe. liet feest in- de gemeente werd besloten met een bioscoopvoorstelling en bal in de open lucht. HOFBERICHT. Aan het galadiner ten paleize Het Loo, zaten giste ren aan: de presidenten van de Eerste- en Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de ministers, hoofden van departementen, behalve de minister van Buitenland- sche Zaken, die heden een diner aanbiedt aan het corps diplomatique, de vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin in Gelder land, de directeur van het kabinet van H. M. de Ko ningin en de leden der hofhouding van II. M. de Ko ningin, van II. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins. De kapel van het 8e regiment infanterie liet zich gedurende het diner hooren. STAATSBEGROOTING 1912. De ontwerp-begrootingen voor den Staatsdienst 1912 hebben deze week den Raad van State verlaten ter aanbieding aan de Staten-GeneraaL Vraagstuk 52. Eindspel uit een partij. Wit speelt en wint. Zw. 14, 34, 35. W. dam op 47. Schijf op 45. Opl. voor of op 7 September.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1