STA DSM Ell WK B IT I T JU' L l) SLACHTOFFERS VAN DEN DIEFSTAL DER GlOCONDA. contract enz. De drie gebroeders stil en verslagen nu, in den kring der- ijverig-informeerende verslaggevers, en in de vestibule, de heer Mullens, met eenige bewa kers van groote lichaamskracht. Om half elf was echter de advocaat nog niet ver schenen. Toen gingen we. Buiten, in de Amstelstraat, stonden groepjes nieuws gierigen, en keken verbaasd naar het gesloten gebouw. „De bruiloft van Mietje is niet doorgegaan" vertelden ze elkander. Waarom niet, kunnen ze hedenmorgen in de bladen lezen. GEBRUIK VAM GEDISTILLEERD. -Maar wij vernemen, heeft het aantal hectoliters ge distilleerd ad 50 pCt. in 1910 veraccijnsd, bedragen: tegen 63 per H. L. 9,572.544 en tegen 90 per ILL. 298.130.463 totaal 307.703.007. Ook al houdt men in 't oog, dat in verband met de laatste aanzienlijke aecijnsverhooging een belangrijke hoeveelheid in 1910 is verbruikt, welke reeds in 1909 was veraccijnsd, dan mag toch een flinke teruggang in het gebruik worden geconstateerd. In 1877 per hoofd nog 9.98 L. ad 50 pCt., was het in 1900: 8.23, in 1905: 7.44 en in 1910 slechts 5.225 L. In ruim 30 jaar dus een daling van bijna de helft! (De Volksbond). UIT HENSBROEK. In ons dorp heerscht op 't oogenblik een zeer kwaad aardige ziekte onder de varkens, die heel wat slacht offers eischt. Vooral de jonge varkens sterven het meest. Een onzer dorpsgenooten verloor een varken met 15 biggen, een ander weer een zevental biggen met drie oudere varkens enz. Bij een ruwe optelling kwamen we reeds boven de vijftig. Vele boeren hou den dan ook een groote opruiming onder hun krul staarten. OPENBARE LEESZAAL. Te Bussum worden pogingen aangewend tot het stichten van een openbare leeszaal met een bibliotheek, bevattende lectuur voor iedereen. B. en W. van Amsterdam zijn voornemens over eeni- gcn tijd, waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar bij den Raad te komen met plannen, om een volksléeszaa! te vestigen in de gebouwen waarin tot voor eenige maanden de kantoren der gasfabrieken wa ren gevestigd en die voor de gemeentelijke Arbeids beurs zullen worden ingericht. DIE VENJ ACHT. De veldwachter Pronk te Heemstede werd Vrijdag middag gewaarschuwd, dat een rijwiel gestolen was. Bij de Spanjaardslaan achterhaalde hij den dief. Deze loste toen een revolverschot op den veldwachter. Met behulp van andere veldwachters werd de jacht voort gezet. Tusschen de veldwachters en den dief werden verschillende -revolverschoten gewisseld. De dief werd vrij ernstig gewond en is naar het gasthuis ge bracht. Het is een Duitscher; vermoedelijk maakt hij deel uit van een bende rijwieldieven, die o.a. Woens dagnacht te Haarlemmermeer heeft ingebroken en 5 rijwielen gestolen heeft. Een dezer rijwieldieven was Donderdag reeds te Haarlem gevat, toen hij een rij wiel wilde verkoopen. DE BRANDEN IN DE SCHEVENINGSCTIE BOSCHJES. De Ha^gsche correspondent van De Stand, schrijft: De branden in de Scheveningsche Boschjes worden voortgezet: gisteren ontstond op drie plaatsen onge veer gelijktijdig brand. Gelukkig kon men overal den brand bl.usschen vóórdat hij aanmerkelijke uitbreiding kreeg. Het spreekt van zelf, dat het vermoeden, dat men hier met- brandstichting te doen heeft, zeer ver sterkt wordt. Het feit, dat men bij een van de plaat sen, waar brand ontstond, lucifers gevonden heeft, is overigens wel geschikt, dat vermoeden tot zekerheid te doen worden. KOSTBAAR WATER. Tijdens de rust van een regiments-oefening, gisteren in het Gooi gehouden door het 7e regiment-infanterie, vulden vele manschappen hun veldflesschen met water uit de pomp staande bij den tol aan den straatweg Hilversum Laren. De tolbaas Splint, bang, dat zijn pomp aan de groote aanvrage niet meer zou kunnen voldoen, verbood op 't laatst nadrukkelijk, dat er nog water zou worden gepompt. Dat dit bij de vele (jorstige soldaten het noodige ge mopper uitlokte, spreekt wel van zelf. Een muzikant bood zelfs een kwartje als hij zijn veldflescli mocht vullen, doch zonder resultaat. „Al biedt je een gulden, dau nog niet," zeide de tol baas. lot zijn verontschuldiging diene, dat, wanneer zijn pomp geen water meer geeft, hetgeen in dezen drogen zomer best mogelijk is, hij heelemaal naar La ren of Hilversum moet gaan, om het te bekomen. Een waarschuwing aan soldaten, op manoeuvre in droge streken, om zuinig om te gaan met water, lijkt niet overbodig. DUITSöHLANT). Heden zal door twee buitenge wone Amerikaansche gezanten een door Amerika aan den Duitschen keizer geschonken standbeeld ter herin nering aan generaal von Steuben, te Potsdam, in het bijzijn van de keizerlijke familie, onthuld worden. Von Steuben, die zich in 1777, na het eindigen van den zevenjarigen oorlog, naar Amerika begaf, organi seerde daar de strijdkrachten van den jongen vrijstaat. Naar aanleiding- van deze onthulling doet- de „Nordd. Alg. Ztg." in het bijzonder uitkomen, hoe vriendschappelijk de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Amerika zijn. Het offieieuse blad schrijft: „Wij, hier in Duitschland, begrijpen den trots, met welke onze stamgenooten, die aan de andere zijde van den Oceaan een tweede vaderland hebben gevonden, op den ons, Duitschers, gemeenzamen, uitnemendèn landsman neerzien, en wij ondergaan een sterk gevoel van tevredenheid over de eer> die de Amerika ansche natie den uit Duitschen stam gesproten medeburger nu ten. deel laat worden. In de vier menschenleeftij- den, die sedert die worstelingen in Amerika verloopen zijn, hebben de Vereenigde Staten een rijken toevloed van waardevolle krachten uit Duitschland gekregen. Op elk gebied hebben de Duitschers aan de ontwikke ling der Unie tot haar tegenwoordige wereldpositie meegewerkt, niet, het minst op het gebied van geeste lijken arbeid, als onderwijzers, geleerden en schrijvers." Hét Sedanfeest, dat heden in geheel Duitschland gevierd zal worden, geeft de „Deutsche Tageszeitung" aanleiding tot een hoofdartikel, dat bij de ingetreden weldadige rust, over de Marokko-onderhandelingen weer onaangenaam aandoet, zegt de Tel. correspon dent. Ook de „Post," die spijtig verklaart, dat na alles, wat er in de laatste weken is uitgelekt, nauwelijks met tevredenheid aan dezen herinneringsdag teruggedacht kan worden, geeft aan haar chauvinistische gevoelens met geweeklaag om een nieuwen Bismarck uiting. FRANKRIJK. Het eerstvolgend onderhoud van de heeren Cambon en Kiderlen Wachter zal, naar Reuter meldt, Maandag- te Berlijn plaats hebben. De voorzitter van den ministerraad heeft een no ta gepubliceerd omtrent de incidenten in verband met de levensduurte. Hij constateerde dat de beweging zich uitbreidt met een oproerig karakter. De regeering heeft alle maatregelen genomen om tot een oplossing te komen en om door alle middelen de orde en de vrij heid van handel te verzekeren. Verschillende incidenten hebben zich gistermid dag weer te Douai voorgedaan. De meeste winkels zijn gesloten. In Aniche plunderden de manifestanten het, slachthuis en de bakkerswinkels. De slagers sta ken hier evenals te Sarmain. Te Maubeuge zijn alle fabrieken gesloten. Te Saint Quentin nieuwe op stootjes. In den namiddag tegen 2 uur begaf zich een troep werklieden naar de fabrieken om te trachten hun kameraden tot staken over te halen, doch zonder succes. De troep ontmoette een patrouille gendarmes en soldaten. De manifestanten richtten barricades op, wierpen de soldaten en gendarmes met verschillende projectielen en schoten op hen met revolvers. Een ku rassier werd door een kogel aan het hoofd gewond. Een gendarme werd eveneens gewond en velen gekwetst. Een en twintig arrestaties hadden plaats. Andere on geregeldheden volgden. Verscheidene winkelkasten van spekslagers zijn stukgeslagen. Voetvolk en ruiterij hebben de menigte uiteengejaagd. Een commissaris en vijf agenten werden gewond. Alle winkels zijn gesloten. De minister van landbouw heeft aan de prefecten van de betrokken streken de volgende vragenlijst ge zonden, met verzoek om beantwoording vóór 3 Sep tember lo. Welke redenen geven de bewerkers van de ru moerige protesten naar aanleiding van de stijging- der prijzen van zekere levensmiddelen? 2o. Welke zijn de levensmiddelen, waarop dit trekking heeft? 3o. Wat zijn de beweegredenen van de onlusten, welke hebben plaats gehad? 4o. Wat zijn de redenen van de duurte van deze le vensmiddelen 5o. Wat waren de prijzen van deze levensmiddelen vóór de onlusten en thans 8o. Welke middelen zijn aan te bevelen? men met grond kan verwachten, dat de Fransch-Duit- sche onderhandelingen ditmaal reeds binnen enkele dagen tot een bevredigende oplossing zullen geraken. De Kölnische Zeitung bevestigt in een beschouwing over de te hei-vatten onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk, dat bij de totnutoe gevoer de gedachten wisselingen nooit sprake is geweest van afstand van gebied in Marokko. De Duitsche diplo matie heeft daar nooit aan gedacht. De verschijning van een oorlogsschip voor Agadir kwam voort uit de behoefte, om de bedreigde Duitsche onderdanen in Soes te beschermen. Het was geen tusschenkomst, die als voorbereiding van verkrijging van Marokkaansch gebied moest dienen. Het zal afhangen van de waar borgen, die Frankrijk voor een gelijke behandeling in Marokko wil geven, of men tot overeenstemming kom t. Volgens de Temps, heeft een onderhoud, dat minis- ter de Selves met den Russischen gezant Iswolski en den Engelscben gezant Sir Francis Bertie heeft ge had, opnieuw aangetoond), dat de kabinetten van St. Petersburg, Londen ën Parijs het volkomen eens zijn over de vraagstukken, welke het onderwerp van de on derhandelingen te Berlijn vormen. Op informaties uitgegaan, naar aanleiding van een in enkele Nederlandsche bladen voorkomende en in de Fransehe pers weergegeven opmerkingen aangaande de groote economische belangen van Nederland in Ma rokko, voor het waarborgen waarvan juist op dit oogenblik bijzonder dient gewaakt, verklaarde men mij, aldus de Parijsche correspondent der „Telegraaf", ir, uit de eerste hand ingelichte millieu's: „Met be trekking tot de I ransch-Duitsche onderhandelingen wordt aan weerszijden volstrekte geheimhouding in acht genomen. Maar het is geen schending van deze geheimhouding te zeggen, dat, indien Frankrijk en Duitschland tot een schikking komen aangaande Ma rokko, Holland zal worden uitgenoodigd, evenals alle andere mogendheden, die het tractaat van Algéciras mede onderteekend hebben, zijn goedkeuring aan deze overeenkomst, voor zoover zij Marokko betreft, te hech ten. liet feit, dat Duitschland dit accoord zal hebben ge teekend, zal een bewijs zijn, dat het voor zijn economi sche- en handelsbelangen voldoend geachte waarborgen verkreeg. „Niets geeft, in deze omstandigheden, aanleiding om te onderstellen, dat Nederland hoogere eischen zal formuleeren, dan Duitschland. Daar overigens bij het recente bezoek van president Eallières te Amsterdam, Frankrijks vriendelijke gevoelens voor het Nederland sche volk op zoo spontane en hartelijke wijze bleken, is men hiér overtuigd, dat, Hollands economische be langen in Marokko ggwaarborgd zijnde, er zeker van Nederlandsche zijde geen moeilijkheden zullen worden gemaakt tegen de goedkeuring van het eventueel tot stand te komen Eransch-Duitsche Marokko-accoord. Gemengde mededeeliugen. Do t tt n i I "v ""srou vnn iicu stuiiunemeeie en popperig Jnit T Louvre Homolle is volgens een I- lieve wist te omzeilen en de sentimenten van deze zwa gen meer óver, doch de geest, zich uitend in gezonden durf, ernstig streven en in meesterlijk samenspel, bleef in den loop der jaren bestendigd en moge gehandhaafd blijven. Wat bij deze vereeniging van tooneelisten zoo dikwerf na een welgeslaagde voorstelling als eindin druk achter bleef, was de uitnemende bezetting van elk stuk niemand! stak torenhoog boven de omge ving uit, niemand1 was de ster die alleenlijk schitterde aan een overigens donkeren hemel, maar allen, van de groote rol tot het kamermeisje toe, waren voor hun taak berekend en werkten daardoor mede tot het wel slagèn van het geheel. En waardeering verdient het harde werken, het niet opzien tegen veel moeite en kosten, en het zoo weinig mogelijk toegeven aan het spelen op de kas, hoewel men financieel geheel op eigen krachten was aangewezen. Is het niet een gunstig teeken voor de. handhaving- der traditie dat op den zelfden dag, waarop.de gewij zigde samenstelling intreedt, onmiddellijk een nieuw sluk gegeven wordt, moet er niet, ook in den vacantie- tijd, met noeste vlijt zijn gearbeid, om al dadelijk met een voorstelling voor den dag te. komen .als die van gisteren Ongetwijfeld. Voor een première onder ongunstige omstandigheden behalve de reeds genoemde nog het moeten spelen in een kermistent met beperkt tooneel en gebrekkige^ requisieten was de opvoering van gisteravond bijzonder goed. Mevr. Gusta Chrispijn—Mulder van de Koninklijke gekomen, had hier als koningin Louise een gelukkig debuut met haar uiterst moeielijke rol. Haar spel toonde adel. Zelfs de geweldige passage, welke Mul- tntuh tusschen haakjes plaatste om haar eventueel te doen vervallen Busken Huefc zag er een uitdaging in, een handschoen, der actrice aangeboden kwam goed tot haar recht en dat nog wel hoewel het stille spel van de koningin-móeder (mej. Haspels) haar zeer onvoldoende secondeerde. Vloeiend zegde ze de rijm- looze verzen,fier, angstig, gevoelig, zacht-luisterend, snerpend, juichend, sarcastisch liefelijk, wreed al naar het moest. Door stand, gebaar en gelaatsuit drukking wist ze de tallooze sentimenten te accentu- eeren, zonder de grenzen van het geoorloofde te over schrijden, waardoor de heldin en daardoor het stuk- zou zijn gevallen. Prachtig stond de heer Hermann Schwab haar terzijde, die als koning inderdaad de negatie van koningin Louise was, die zich hoedde voor overdrijving en daardoor de rol tot schrijnende humor opvoerde. En schitterend was de heer Louis de Vries als Her- mam Hij gaf een creatie van den werkman, een op vat ling van diens eergevoel, die niet slechts tot uit barsting kwam in de woeste scène op Hannes kamer tje, maar die zijn heele lichaam doortrilde in het groo te tooneel van de afstraffing van Van Huisde. Meer dan Van Huisde zelf droeg hij hij tot het doen gevoe len van de diepe vernedering, die deze ondergaat. De andere leden van het gezelschap hadden een voorbeeld van stil stel, zooals niet vaak wordt gegeven! Lof verdient ook mevrouw Ternooy Apèl, die als Hanna do klippen van het sentimenteele en popperig- be- besluit van den ministerraad ter beschikking gesteld. De hoofdopzichter van de zalen kreeg ontslag, een deel van de andere zaalwachters werd disciplinair gestraft. Met de functie van directeur werd tijdelijk de inspec teur-generaal van de administratie Pujalet belast, die tegelijkertijd een nieuw reglement voor het Louvre en de andere musea moet uitwerken. Dat alles in ver band met den diefstal van Momna Lisa. De heer Ho molle is een archaeoloog van naam. Hij is 63 jaar oud, lid van de Académie en commandeur van het Le gioen van Eer. FORTE BERICHTEN. Te Stettin is in de baai een regeeringsstoomboot tengevolge van een ketelontploffing in de lucht gevlo gen. De kapitein, een ambtenaar van den waterstaat en zes man zijn omgekomen. Twee man zijn doodelijk gewond. Een telegram uit Anhau bericht, dat bij' de laat ste overstrooming in China 50.000 menschen omkwa men en een schade van 60 millioen taels werd veroor zaakt. KORTE BERICHTEN. Een 71-jarige vrouw te Rotterdam viel bij het glazenzeemen uit het. raam harer woning. In het zie kenhuis gebracht, overleed zij tengevolge van schedel breuk. Het 7-jarig zoontje van een visscher te Gouda, dat aau eou overweg speelde, is door een trein gegre pen en vermorseld. Opnieuw is er gisteren een hevige brand uitge broken in de bosscben en de heidevelden tusschen Bok stel en Oisterwijk. Totnutoe waren alle pogingen lot blnssehen vruchteloos. BAAS BOMEN BAAS. Uit de Figaro: Men zegt, dat zij er met haren chauffeur vau door is. Ja zeker. Het is mal, om zich te laten ontvoeren, als men 45 jaar is. De Gipconda was 411 jaar. Laatste Berichten. BELGIë. De relletjes wegens de duurte der levens middelen zijn uit I rakrijk naar België overgeslagen, vooral naar het centrum van het land. Ook daar wil den de huisvrouwen der boeren en handelaars de wet voorschrijven, wat op verschillende plaatsen tot onge regeldheden leidde. Te La Louvière zagen de gendar men zich genoodzaakt de markt te bezetten en te Ja- lemont en Fontaine l'Evêque maakten de vrouwen het zelfs zoo bont, dat de boeren onder bescherming der politie naar huis gebracht moesten worden. De vaste commissie uit het- internationale ver bond tot bestrijding van onvrijwillige stakingen heeft h-ier haar eerste vergadering gehouden. Ook Neder land was er bij vertegenwoordigd. I OR I l GAL. De heer Chagas vormt, na misluk king der onderhandeling met den heer Costa, een blok- ministerie, waarin de heer Chagas minister-president en minister van binnenlandsche zaken, de lieer Vas- eoncellos minister van buitenlandsche zaken, de heer Duarte Leite minister van financiën, de heer Menezes minister van mariite zullen zijn. De verdere verdee ling der portefeuilles is nog twijfelachtig. Het is zeer moeilijk iemand voor de portefeuille van justitie te vinden, zegt de N. R. Ot. TURKIJE. De correspondent van het Berliner Ta- geblatt te KonstantinopeL seint dat onder de soldaten het troepen transportschip Besmi Alem, dat voor i Burnu, een quarantaine-station aan den Bospo rus tegenover Theratia ligt, muiterij uitgebroken is, omdat zij zeer langen tijd zonder water waren ge weest. Zij verzetten zich tegen de bevelen van de of- iicieren, braken met geweld door het quarantaine-cor don en lilden naar het naastbijzijnde dorp, waar zij water vonden. De muiters dwongen kooplieden, om hun meloenen en andere vruchten te GESLAAGD. Vooi het Notarieel Staatsexamen, le gedeelte, zijn o.a. geslaagd de heeren F. A. van Seters en J. J. van der Heij, alhier. en was ver weggenomen en van Sivri DE VERGIFTIGINGSZAAK IN DE HAARLEM MERMEER. HAARLEM, 2 Sept. Door den Officier van Justitie is hooger beroep aangeteekend in de zaken van M. Exter en vrouw Hoogenhout. ENGELAND. De dreigende staking op den Great- Eastern-spoorweg is afgewend door de tusschenkomst van den Board of Trade. De maatschappij heeft be loofd de machinisten en stokers weer in dienst te ne men, die onlangs gestaakt hebben. Zij worden weer in hun oude betrekkingen aangesteld. Iwee compagnieën infanterie, voorzien van scherpe patronen, zijn op wacht geplaatst bij het Marchwood- magazijn te Southampton. Deze bewaking geschiedt uit vrees voor spionnage van vreemdelingen. Een telegram uit Keulen meldt, dat men op 't spoor is van een reusachtigen smokkelhandel aan de 11 ollandsch-Duitsche grenzen. Verschillende Duitsche kooplieden zijn gearresteerd, die de smokkelwaren tot zeer billijke prijzen van de hand deden. De hoofdsmokkelaar vluchtte naar Hol land. geven. RUSLAND. Gisteravond hebben de socialisten in Viborg een betooging gehouden tegen de inlijving van twee Viborgsche. gemeenten bij de provincie Peters- burg-. De politie verbood redevoeringen te houden en joe" de menigte uit elkaar; infanterie heeft de orde 111-"- steld. Er zijn drie personen in hechtenis genomen. De Engelsehe „Jewish Chronicle" verklaart, dat in Rusland nieuwe Jodenprogroms worden voorbereid. Men tracht de Joden ook te verdrijven door hun han del systematisch onmogelijk te maken; regeeringscon- tiacten worden alleen gesloten met mannen van de partij dor Zwarte Honderd. Men verwacht, dat een groote uittocht van Joden uit Rusland, onvèrmiideliik zal zijn. MAROKKO. De heer Cambon gevoelde zich na zijn reis weer eenigszins onwel, zoodat de onderhande lingen over de Marokkaansche aangelegenheden daar om eerst Maandag hervat worden. De Neue Ereie Presse bericht, dat men te Weenen in goed ingelichte diplomatieke kringen van meening. is, dat de Fransehe voorstellen geschikt zijn den grondslag voor een overeenkomst te BENOEMD. Met ingang van 23 Augustus is benoemd tot voor zitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallen verzekering te Groenlo Th. J. A. Kraakman, burge meester der gemeente Groenlo, onlangs alhier. Met ingang van 1 September 1911 is tot onder wijzer aan de R. K. Jongensschool benoemd de heer J. H. Turlings te Roermond. VOETBAL. De regeering van de zoo populaire Koning Voetbal begint morgen weer op vele plaatsen in ons land en ook in Alkmaar. Morgen wordt namelijk de eerste ronde voor den Nederl. Voetbalbeker gespeeld en hierin speelt Alcmaria Victrix I tegen Z. V. V. uit Zaandam. Voor de Alkmaax-sche voetballiefhebbers is deze vroege opening van het seizoen een buitenkansje en gezien het prachtige weer zullen velen morgen op het terrein van Alcmaria getuigen willen zijn van deze eerste voet balontmoeting in het seizoen 1911—1912. Moge dit seizoen voor „Alcmaria" en voor „Hol land" een gelukkig seizoen zijn. Laten de spelers van elke club een ernstig willend eendrachtig geheel vor men. Alsdan is succes voor de vereenigingen verzekerd en zullen de voetballiefhebbers menige interessante wedstrijd kunnen bijwonen. De competitiewedstrijden beginnen 24 September. Alcmaria speelt dan hier tegen U. V. V. uit Utrecht. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 25 Augustus tot 1 September: heeren 346, dames 73, weezen 60, onvermogend 92, totaal 521. Temp, hoogst 70 gr. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING. 338 W. J. Schepper, Stoomsmederij, Friescheweg. 335 Joh. Vermeulen Nzn., koffiestroopfabrikant, Vlaanderhot. re rol tot iets aangrijpends-heroïsch wist te maken Verder roemen we den heer Gilhuys, die als van Schukenscheuer-Schriftschalheim alweer bewees, dat zijn zich snelontwikkelend talent veelzijdig is. Van de jongere nieuwe leden zij de aandacht geves tigd op mej. Sophie Heimse, die met jeug-dige gratie de hofdame vertolkte. En wat nu te zeggen van de andere nieuwe leden? Het zou onbillijk wezen op grond van hetgeen ze gisteravond presteerden of heter nog, niet presteer den een oordeel te vellen, laat staan, over hen den staf te breken. Nietwaar deze voorstelling was eigenlijk nog maar een proeve en daarom mag niet. worden geëischt, dat ieder volkomen op zijn plaats is, mag niet het ge acheveerde samenspel worden verlangd, dat men an ders hier zoozeer waardeert, mag| het niet worden af gekeurd, dat tegen den „mos" in met en deels op den souffleur wordt gespeeld. gaat er mee als met het programma, dat ook niet feilloos was en o.a. vermeldde „tooneelspel in 4 bedrijven (vijf tafereelen)" terwijl Multatuli zelf van zijn drama sprak en het bestaat uit 5 bedrijven en 6 tafereelen, en waarop de heele Hesselfeld' geten. Die foutjes zullen worden ook het spel zal wel van vlekken en vlekjes worden ge zuiverd. Daarover mogen wij dus zwijgen. Maar niet mogen we eindigen dan na nog een bij zónder woord van lof te hebben toegebracht aan den heer Schwab die ook als regisseur, ondanks de weinige aanwijzingen van den auteur diezweeg, omdat hij an ders te veel zou hebben te zeggen een groot aandeel in het succes dezer opvoering, welke wel wat laat ein digde, heeft gehad. STOEL EN SPREE. Voor een tamelijk goed gevulde tent werd „Leen me je vrouw„met plezier 1' gisteravond door bovenge noemd gezelschap opgevoerd. Dit. blijspel van von Moser en Grindt is aardig van inhoud en de vertolking was goed, zoodat een warm applaus het gezelschap na ieder bedrijf ten deel viel en het, publiek in een aangename, dankbare stemming huiswaarts keerde. Heden- en morgenavond g-aat als afscheids-voorstel- ling de Graat van Monte-Christo, het meesterwerk- van Alex Dumas, waarin de heer M. Spree als Edmond 1 tantes, stuurman, later Graaf van Monte Cristo zal optreden. IN DE HARMONIE deed „de Big" de aanwezigen weer schateren. Daar wordt vanavond gespeeld het blijspel „Een dag sol daat" en morgenavond, tot slot het beroemde drama Maria Antoinette. STEUN AAN D. HEIN. Nog is bij ons ontvangen van B. K. f 1.- H., N. N. en N. N. te Schermer ieder f 1.- is alzoo door ons ontvangen f 48.58. wed. G. Totaal zijn vormen en dat BE KERMIS. NEDERLANDSCHE TOONEELVEREEN1 GING. Een der moeielijkst speelbare oorspronkelijke stuk ken, een dankbaar gestemde stampvolle tent zie daar twee voorname factoren, waarmede de Ned. Too- neelvereeniging onder deels nieuwe directie en met veranderde samenstelling haar negentiende speeljaar gisteravond is ingegaan. We zouden dit begin wel willen illustreeren met het versleten cliché dat van Alkmaar de victorie begint, omdat, we dit gezelschap, waaraan het Nederlandsch tooneel zoo veel verschul digd is, gaarne veel goeds toewenschen. Van de oor spronkelijke oprichters zijn er heïaa.s nog- maar weini- IIET GARNAALTJE. ''"'A. Alkmaaiseh. hengelaar was in de buurt van Koedijk zjjn geluk gaan beproeven. Hij was niet de eerste de beste vertelt de mare niet van hem. dat hij deze week in een paar uur tijds op één plekje dertig- pond baars bad verschalkt? Ook nu weer dook het dobbertje dikwijls naar bene don on telkens haalde de visscher een vangstje op. Maar, terwijl hij zoo vaak heet kreeg, kreeg hij honger tevens en is het wonder bij zulk een droogte? dorst bovendien. Even besloot hij het geanimeerde werk de beschrijving van Hildebrand, die in iederen visscher een luiaard zag ten spijt te staken. De hengelroede werd over den schouder gelegd en goed- moeds wandelde de visscher naar een naburige herberg waar rustig werd gepauseerd. Gespartel en gekakel deed den rustenden visschers- man evenwel naar buiten snellen, waar hij tot zijn groote verbazing ontwaarde dat er aan zjjn snoer, een kip zat. welke zich door het, garnaaltje aan den naak had laten verlokken. Heel wat moeite kostte het om het arme beest, uit zijn lastige positie te bevrijden. Het garnaaltje aan den hengel had evenwel den roem van den hengelaar vermeerderd. Dertig pond baars en één kip welke hengelaar kan op zulk een vangst in een week tijds bogen? DE VERLOTE SPOORWAGGON. Onze correspondent te Broek op Langendijk meldt Het berichtje geplaatst in de A. C. van Vrijdag met net opschrift een spoorwagenverloot is voor Lan- genclyk volstrekt geen nieuwtje. Wie het eens wil zien kome «morgens 9 uur aan de laadplaats ('t. maakt

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2