DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang. 1911 MAANDAG 4 SEPTEMBER. Noodhulp-Kaasdragers. BlN.KKM.AMh Uit Hof- en Hoofdstad. No. 208 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. VERDRONKEN. .a i ever" x- rit f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen Sollicitanten naar de betrek king van Noodlinlp-Kaasdrager (waarvan er vier noodig zijn) op, zich vóór of op 6 SEPTEMBER a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden. Alkmaar, 1 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 4 Aug. In de afgeloopen week duurde de pauze in de .Fransch-Duitsche Marokko-onderhandelingen voort. De Duitsche staatssecretaris, de heer voa Kiderlen Wachter, keerde evenwel van zijn kort ontspannings- reisje terpg en ook de Fransche gezant, de heer Jules Oambon, heeft weer zijn paleis te Berlijn betrokken, en vermoedelijk ia zijn toch niet diplomatieke? ziekte geweken. Floden zullen de onderhandelingen worden hervat en de verwachting is, dat partijen het nu wel spoedig eens zullen worden teu aanzien van de Marokkaansche kwestie. Zoolang echter nog geen be vredigend resultaat bereikt en bekend gemaakt is, blijft de openbare meening ongerust en ondervindt het economisch leven den schadelijken weerslag daarvan. Volkomen juist kan dan ook worden gezegd, dat hoe eerder Marokko uit de kolommen der bladen en uit de besprekingen der diplomaten verdwijnt, des te sneller de grootste bron yan internationale verwikkelingen verstopt zal zijn. Gelijk een steen in het water heeft deze kwestie meer en grooter kringen over de wereld getrokken. Spanje schijnt de nog zuidelijker dan Agadir gelegen haven Ifni te willen bezetten, Italië spreekt krachti ger dan tevoren van zijn rechten óp Tripolis en Enge land bracht beroering door een opzienbarend, tactloos artikel van een zijner diplomaten, in wien men alge meen den gezant te Weenen, sir Fairfax Cartwriglit meent te mogen zien. En in Duitschland mag als tee- ken des tijds worden beschouwd de viering van den Se dan-dag, welke grootscher was dan andere jaren en welke diende om de herinneringen aan de daden van het Duitsche leger te verlevendigen. Kwam in Frankrijk de opgewondenheid over Ma rokko tot bedaring, een ander punt bracht de gemoede ren in beweging en vulde de kolommen der couranten. De hooge prijzen van de levensmiddelen leidden tot verzet bij de huisvrouwen, maar het economisch pro test bleek weldra uit te loopen op een revolutionnaire beweging, welke tot buitensporigheden en aanslagen <op de openbare orde en veiligheid van leven en goede ren leidde, zoodat de militaire macht, optreden moest om de rustverstoringen te onderdrukken en er in ver schillende steden menschen werden gekwetst. De regeering zegde hulp toe, beloofde maatregelen ter verbetering van den toestand. Welke deze maat regelen zullen zijn, is echter'niet recht duidelijk, im mers de spoorwegtarieven voor in- en uitvoer van landbouw herzien en de verordeningen op het markt wezen wijzigen, hetgeen is aangekondigd, kan nauwe lijks meer worden genoemd dan eenige druppels uit den vollen emmer wegnemen. Hier en daar zijn nota- bene de melk-, boter- en eierenprijzen door den ge meenteraad vastgesteld en in enkele gemeenten heb ben de autoriteiten vee laten slachten om nauwkeurig vast te stellen wat de slagers verdienen en daarnaar de prijzen te regelen. Waartoe moet zulk een overheidsinmenging leiden? Hoe zal een overheid prijzen kunnen regelen, die door natuurlijke oorzaken werden opgevoerd? Met belangstelling mag men de resultaten afwach ten, waartoe deze zonderlinge proef in Frankrijk lei den zal. In Portugal is thans het bewind overgedragen aan den wettig benoemden president Manuel de Arriaga, die de eerste vier jaar het hoogste ambt in de republiek zal waarnemenals zijn hooge leeftijd dat n.l. gedoogt. Een nieuw ministerie kwam met moeite tot stand, maar de president van den minister raad heeft verklaard, dat zijn optreden het beginpun zal zijn van de eenheid onder de republikeinen. Dit laatste beteekent dus, dat. de personenkwesties, welke den laatsten tijd van beslissenden invlied op gewichti ge regeeringsaangelegenheden waren, uit den weg ge ruimdi zijn en dat er eensgezind naar gestreefd zal worden het vele werk, dat er te doen valt, te beginnen. De financiën zullen moeten worden herzien, de bron nen van welvaart moeten worden veweelvuldigd en be ter worden geëxploiteerd, de volksontwikkeling moet bevorderd worden en bij dit alles en nog veel meer, zal meer beleid moeten worden getoond, dan waarover de voorloopige vegeering bleek te beschikken. Inmiddels zal het voorbeeld van den Franschen pre sident, die de republiek reeds erkende, nu wel spoedig navolging' vinden. Ernstige onlusten hadden er ten slotte plaats 'in Italië, waar de cholera heerscht en zich uitbreidt, In Verbicaro (Calabrië) toonde de bevolking zich hevig vertoornd jegens de overheid, die maatregelen durfde nemen tot bestrijding dezer ziekte. Het raadhuis en andere gebouwen werden in brand gestoken, eenige ambtenaren vermoord, terwijl bij de straatgevechten menschen werden gedood en gewond. Ileel "Cat verstandiger trad de burgerij van Vene tië op, immers zij noodigde de regeering uit krachtige voorzorgsmaatregelen te nemen tegen de naderende, zoo gevreesde ziekte. President Taft zond aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar verjaring een telegram, waarin hij de verzekering geeft van zijn grooten eer bied, zijn beste Wenschen voor II. M. uitspreekt en de hoop uit dat H. M.'s land zal voortgaan vrede en wel vaart te genieten. H. M. de koningin ontving van H. M. de koning in-moeder als verjarrngsgeschenk eene antieke eiken houten kast, waarbij eene ouderwetsche insluithaard met toebehooren. LEERPLICHTWET. De sociaal-democratische Kamerclub heef! een wetsvoorstel gereed tot uitbreiding van den leerplich tigen Iteftijd tot het léde jaar in verband met de uit breiding van het arbeidsverbod tot dien leeftijd. Men behoeft niet scherp te zien, waar te nemen, te gevoelen, om tot het besef te; geraken dat de „popula riteit" onzer Koningin dalende is, zegt TIaganus in het „Utr. Dagblad". Ouderen als ik, die hebben meegemaakt den tijd, toen men, in angstig'© spanning, wachtte op een troon opvolger (in de dagen, vóórdat H.M. Wilhelmina werd geboren), zullen dat niet kunnen betwisten. De afstand tusschen Volk en Koningin wordt groo ter. Hoe dat komt?. Om de quaestie „a fond" te bespreken, zou ik van IJ veel grooter plaatsruimte moeten vragen dan mij, voor mijn weekbrief uit het Haagje, is toegestaan. Doch ik wil er slechts enkele woorden over zeggen. De Koningin wordt omgeven, omringd, door 'n aan tal lieden, met schoone titels aan het Hof verbonden, die Haar inderdaad ver van het Volk houden. 't Gaat ermee als met den Nederlandschen Hoogen Raad van Adel. Deze houdt, sinds jaar en dag, tegen dat de adelsverheffing zich zal uitstrekken buiten de limiet van menschen, wier getal-kwartieren, wier ge nealogische aanspraken, op z'n nauwkeurigst zijn on derzocht. De wetenschap, de kunst, de „volkskracht" in haar mooiste, in haar superieure uiting is voor-al- lijd, zoolang de traditiën van dat college den toon aan geven, uitgesloten van de adelsverheffing. Daardoor vermolmt, versteent, vermummiet ook gaandeweg de Nederlandsche adel. Wat in den jare 1813 en 1814 criterium was om het „dignus est intra- re" uit te spreken over een, die tot den Nederland schen adeldom zal worden toegelaten, dat geldt nog steeds, ten huidigen dage. Daarin schuilt de kwaal. In Engeland heeft men deze dingen gansch anders ingezien. Men behoeft den edelman, die zijn veertien kwartieren kan bewijzen nog niet, - van zeker standpunt bekeken, op één lijn te stellen met den kunstenaar, den hoogleeraar, die tot „sir Alma", c. q. jonkheer Kees of jonkheer Gijs, zou worden verheven. Men begrijpt intusschen, durf ik aannemen, mijne bedoeling. De afstand tusschen Volk en Vorst wordt al-grooter De Koningin heeft zich te ontscheuren aan invloe den, die Haar willlen houden binnen grenzen, door bekrompen standsbegrip gebakend, grenzen, die riiaar al te vaak ook geestelijken achterstand omsluiten. Dat is onontbeerlijk, wil het Oranje-Koningschap in Nederland niet worden oen plant, die bij gebrek aan koesterenden zonneschijn en verkwikkenden regen zal gaan dorren.... Ten slotte sterven. De milde decoratie-regen heeft vele harten verheugd zoo schrijft de Haagsche medewerker van de „Arn- Ot. Maar er wordt veel gemeesmuild over het ook ditmaal weer toegepaste gebruik om sommige gepensi- onneerde officieren bij wijze van onderscheiding een hoogeren rang toe te kennen. Zou bet inderdaad niet overweging verdienen, der gelijke fantasie-promoties af te schaffen? Het gfi heele stelsel van koninklijke onderscheidingen heeft reeds veel van zijn prestige ingeboet doorzie onthul lingen in de beruchte Kuyper-zaak. Een andere reden van critiek geven de eigenaardige consequenties, waartoe de. nu eenmaal aangenomen verdeeling in rangen en standen leidt, waardoor het mogelijk wordt, dat iemand uithoofde van zijn stand in de samenle ving, zooals men zieh die in de Regeering.sbureaux denkt, een decoratie krijgt- die hem in de oogen zijner omgeving verlaagt, terwijl zij als onderscheiding be doeld is. De aangeduide rangverhoogingen van sinds langen tijd gepensionneerde officieren is een derde vorm van onderscheiding, die, naar het mij voorkomt niet berekend is om het aanzien daarvan te verhoogen Men maakt er misschien enkelen gelukkig mee, maar het instituut zelve boet er iets van zijne waarde bij in en dat is verkeerd. Gemengd nieuws. DOOR DE DRIJFRIEM GEGREPEN. Aan den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage werd Zaterdag een man, bij hef smeren van het drijfwerk in eene fabriek, door een drijfriem gegrepen en rond geslingerd. De kleêren werden hem nagenoeg geheel van het lichaam gerukt en- (1e linkerarm werd hem op awee plaatsen verbrijzeld. Naar het ziekenhuis ver voerd, bleek zijn toestand niet zonder levensgevaar. HEIDEBRAND. De brand in de heide te Wijnjeterp is zoo goed als gestuit.' Volgens gemaakte schatting zijn bijna honderdvijftig hectaren in vlammen opgegaan. Het vuur smeult nu nog ter dege in den veenachtigen bo dem, als gevolg' waarvan nog zware rookwolken opstij gen, die zoo nu en dan het uitzicht belemmeren. Vrijdagavond ongeveer 10 uur werd er plotseling te Helmond een geweldige rook- en brandlucht waar genomen. Bij nader onderzoek bleek, dat ten oosfen van Helmond een groote heidebrand woedde, die meer en meer terrein verslindt. WAT GELEZEN WORDT. De goedkoope Sarah Burgerhart-uitgave van de Maatschappij voor goede en goedkoop© lectuur, begint Max Havelaai' naar de kroon te steken. Multatuli's hoek wordt, naar „De Ploeg" mededeelt, alleen in de ze uitgave in 3500 exemplaren per jaar verkocht. Sa rah Burgerhart is nu aan den vijfden druk toe: tot. het twintigste duizendtal. DE SCHRIK. Mej. C., te Roosendaal, schrok dermate van een hond, dat zij de spraak verloren heeft en .teekenen van tijdelijke verstandsverbijstering aanwezig zijn. VERMEENDE TORENBRAND. Gisteravond vlogen om den toren der R. K. kerk aa-n de Emmastraat te Hilversum zulke _groote zwer men insecten dat velen met beslistheid beweerden, dat zij de rookwolken uit den toren zagen slaan. De brand weer werd gealarmeerd, die den toren van onder tot boven onderzocht, doch niets verdachts vond. DIEVEN. Donderdagavond, terwijl iedereen naar het Koning- innefeest was, hebben dieven te Ellecom hun slag ge slagen. Eerst kwamen zij bij den arbeider Holman binnen door het varkenshok, waar zij enkel een klein bedrag aan geld meenamen; vervolgens kwamen zij door een ruit in te slaan in de kelderkeuken van den heer Bruins, waar zij trachtten een brandkast te ope nen, wat niet gelukte; op de bovenverdieping haalden zij alle kasten en bedden onderste hoven. Het was blijkbaar enkel om geld te doen en er wordt niets ver mist. Toen klommen zij door een bovenlicht naar bin nen bij R. Bos, den tuinman van Dalstein, braken een bureau open en namen ruim 400, een horloge en gouden ringen mee. Bij de komst van de vrouw des huizes namen zij overhaast door een radm de vlucht. Met politiehonden worden de dieven opgespoord. GEVAARLIJK SPEELGOED. Donderdagavond vond de 12-jarige Langkamp op het marktplein te Enschede een gedeelte van een vuur pijl, afkomstig van op den toren ontstoken vuurwerk, Hij nam de vondst mee naar huis en probeerde Vrijdag morgen in huis of ze niet wilde ontbranden. De la ding, welke nog geheel of gedeeltelijk aanwezig moet zijn geweest, ontplofte met een geweldigen slag, waar door alle vensterruiten verbrijzeld werden en van den knaap een der handen dermate werd verminkt, dat ze wel voor altijd onbruikbaar zal zijn. Een achtjarig- broertje in hetzelfde vertrek kwam met den schrik vrij. - Het zoontje van den heer Hoek, wonende Meu belstraat te Rotterdam, vond in den tuin een prop, die, toen hij hem opraapte, plotseling ontplofte. Het kind kreeg aan gelaat en handen ernstige brandwon den en werd per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. De prop was blijkbaar een luchtkogel, afkom •stig van het vuurwerk op de veemarkt. Te Zaandam is gisternacht, na liet vertrek van den laatsten trein naar Uitgeest, de heer L. J. Stevens, opzichter van weg en werken bij de PI. IJ. S. M., toen hij zich naar êen herstellingswerk aan de lijn begaf, van een brug te water gevallen en verdronken. Ver moedelijk is de hak van zijn schoen tusschen de rails blijven zitten en is hij daardoor gevallen. - In het IJ, voor de emplacementen van de IIoll. Stoombootmaatschappij, te Amsterdam, is de lading van een schuit', bestaande uit balen meel en auto-ban den, vermoedelijk doordat er scheef geladen was, over boord gegaan. Drie mannen werden mede te water gesleept; twee hunner wisten zieh te redden, doch de derde verdronk. NIMMERDOR. Met 10 tegen 1 stemmen heeft de Raad der gemeen te Amersfoort het landgoed „Nimmerdor" aangekocht voor 200.000. De burgemeester had zich verklaard tegen den aankoop, daar hij grooten financieelen druk voor de gemeente vreesde. lil de afdeelingen wa's het voorstel gunstig ontvan gen, vooral de, heeren Hamers en Kroes hadden tot aankoop geadviseerd. Deze laatste bleek in de open bare zitting- op gisteren veranderd te zijn van opinie, om financieele rederen stemde hij tegen. De heer Hamers was het eenige lid van rechts, dat het voorstel steunde. Vooraf was verworpen het voorstel-Van Enst, om de beslissing te verschuiven naar de volgende raads vergadering, wanneer de nieuwe leden hebben zitting genomen. Groot is de beroering geweest die dit gewichtig' voorstel gewekt, heeft onder de burgerij. Vergaderin gen, adressen, ingezonden stukken volgden op elkan der. Voor de tegenstanders was het een ontgooche ling, dat de heer P. H. van Hazelên, die indertijd „de Berg" heeft aangekocht, en voor villapark aangelegd, zich een beslist voorstander van den aankoop heeft verklaard, op grond van zijn ervaring en uit hoofde van den koopprijs. DE RAADSVERKIEZING IN DISTRICT I. Omtrent het besluit van Gedeputeerde Staten tot handhaving der toelating van de heeren Ankennan. Oldenboom en Bleeker en de niet-toelating van den heer Schalekamp als gemeenteraadsleden voor district I, in den Haag, vernemen wij nog, dat het zeer uit voerig gemotiveerd is. Uit het lijvige besluit moet blijken, dat van fraude geen quaes'tie is geweest. "Wel zijn ernstige, zelfs g-roVe onregelmatigheden gepleegd die door Gedepu teerde Staten in hun overwegingen ernstig worden gelaakt* doch die geen aanleiding hebben kunnen ge ven, de raadsverkiezing voor district I nietig te ver klaren. (N. Ct.) STROOPERS. Donderdagavond j.J. ontstond er in de nabijheid van Ermelo een conflict tusschen den jachtopziener L. Bosch en een paa% stroopers. Eerstgenoemde werd nog al op ernstige wijze- mishandeld. Later werd door hen op B. en een paar toegeschoten landlieden geschoten. De politie is de daders op het spoor. Dl EVEN JAC HT. Omtrent, de aanhouding 'van den Duitschen rijwiel- dief te Haarlem, meldt men nog het volgende: De thans aangehoudene wilde bij den handelaar Heins te Heemstede een fiets verkoopen. De hande laar vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de Heemsteesche politie. Daarop nam de rijwieldief de vlucht. De veldwachter Pronk en een knecht van Ileins achtervolgden hem; de dief loste op zijn achter volgers een revolverschot zonder evenwel te raken. Hierop vluchtte de dief op de buitenplaats „Vreden- hof" bij de Spanjaardslaan, waar de jacht met vele veldwachters, plantsoenwachters en burgers werd voortgezet. Het bleek, dat de dief zich in het schui tenhuis verborgen hadhij dreigde elk die naderde neer te schieten. De tuinbaas M. Bloemendaal pakte hem evenwel toch heet, daarop schoot de dief, waai'- door de tuinbaas gewond werd. De dief loste ook twee revolverschoten op den Haarlemschen plantsoenwach ter Kolderie, die hem troffen. Kolderie ontrukte hem toch de revolver. Daarop ontnam de dief het, geweer van den gewon den tuinman Bloemendaal. Schietend rende hij den Wagenweg op en later verborg- hij zich op het buiten „Eindenhout". Op den Wagenweg hadden de agenten hem al eenige schoten nagezonden zonder hem te ra ken. Toen de politiehond „Piet" van den veldwachter Schotvanger hem naderde, schoot de dief het beest dood. Schotvanger was 5 pas achter den hond, zoodat het mogelijk is dat de dief den veldwachter heeft wil len treffen. Daarop werden verschillende revolver schoten op den dief gericht. Door drie kogels getrof fen viel hij bewusteloos neer. Toen hij weer bij kwam, stelde hij zich woest aan. Met drie brancards werden Bloemendaal, Kolderie en de dief naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. EEN BERUCHT HUIS. De „Limb. Koerier" schrijft: Op een landweg achter de villa 't Wijckerveld, ligt een huis, verhuurd aan de weduwe O. Deze vrouw, die den huiselijke n haard deelt met een 6T-jarig Franschman, gepensionneercl O.-, militair, exploiteert een „logement". De voorkamer van de woning heeft vrouw O. weer verhuurd aan zekere Anna W., een be kende figuur uit de „Citroenzaak" en uit een andere, niet minder treurige affaire te Maastricht. Deze ka mer is netjes, in orde. Een bovenvertrek is verhuurd aan de onder den naam van „Kroukaar" algemeen be kend straattype, vrouw R., die daar woont met haai man. Zeer poover ziet dit vertrek er uit; een blind paard kan er geen schade aanrichten. In den nacht van Zondag op Maandag logeerde in genoemd huis de harmonica-speler B. uit Sittard. Hij had afgesproken met Anna W. Meersensche kermis te gaan houden. Maandagmorgen, reeds vroeg, hangt hij de harmonica aan den rug om wat kermisgeld te gaan verdienen. Om 10 uren reeds was hij terug van de reis, doch weigerde nu met Anna W. kermis te gaan vieren. Hierdoor ontstond tusschen de vrouwspersoon en den harmonicaspeler een twist, waarin weldra de huurster der woning, de weduwe O., betrokken was. Deze pakte den harmonicaspeler beet en zette hem door de achterdeur op straat. B. ontstak in wo'ede en sloeg met een brik op de voordeur. Op hetzelfde, oogenblik schoot de oud-mili tair met een revolver tweemaal vlug* achter elkaar in de richting van den harmonicaspeler. Een der scho ten trof hem in den linkerarm even hoven den pols, B. vluchtte naar de nabijgelegen brikkenbakkerij de brikkenbakkers verbonden zoo goed en kwaad als bet ging, de wonde van B., wiens woede nog heviger werd. Hij hield een geregeld bombardement op de woning, de glasruiten rinkelden. De majoor der rijksveldwacht Yan Puyenbroek, maakte een einde aan het schandaal en deed vergeefs onderzoek naar de revolver. Bij ondervraging bekende de gepensionneerde militair, die intusschen in het bed gekropen was en zich doodziek hield, dat bij twee scho ten had gelost. Het onderzoek wordt voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1