DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 209 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 DINSDAG 5 SEPTEMBER. BINNENLAND. No. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordatn C 9. Telefoonnummer 3. DE MOORD IN DE KORTE MOLENSTRAAT. IN DEN HAAG. ALKMAARSGHE COURANT Safissa HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van P. VAN MAARLE- VELD, van beroep smid, wonende te Heiloo, om ver gunning tot het uitbreiden van de bestaande smederij, door het verplaatsen van de gasmotor en het bijplaat sen van een metaalschaaf en een draaibank, in het perceel Voormeer, wijk D No. 30. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 18 September e. k., 's voormiddags te elf urn en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 4 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 5 September. Of het de bakker dan wel de slagen was, die het 't eerst ontdekte is niet bekend, maar zeker is het, dat het ontdekt werd, het opschrift, dat in vlammend- roode letters op de gebouwen van het Duitsche en het Fransche gezantschap was gesmeerd. Met bloedige letters stond het daar op de Duitsche muur: „Pas de guerre, ou de la dynamite", en op de Fransche: „a bas la g-uerre. Vive la dynamite(geen oorlog, of dyna miet; weg met den oorlog, leve de dynamiet). Te ver geefs trachtte het dienstpersoneel de woorden, welke spoedig gevleugelde woorden waren geworden, uit te wisschen; ze bleken wasch-echt te 'zijn. De muren moesten worden afgekrabd om dit menetekel te verwij deren. Wie had de woorden er op geverfd? Gelijk men wel eens zegt: de dader had er zijn naam niet bij geschre ven. En de vermoedens loopen uiteen. Eenerzijds wordt beweerd, dat het hier een anarchistische mani festatie geldt en wordt medegedeeld, dat te Stockel bij Brussel een krachtige internationale anarchisti sche organisatie bestaat, welke sinds eenigen tijd hef tig tegen den oorlog agiteert. Aan den anderen kant houdt men het geval voor het slot van een Zaterdag avondfeestje, een Brusselsch grapje. Mocht deze laat ste lezing juist zijn, d-an is de grap# toch ingegeven door de beroering, welke er gewekt is onder de Belgi sche bevolking door de vrees, dat Marokko tot- een oorlog zou leiden en België op een goeden nacht tot slagveld worden zou. Het ligt t-och voor de hand, dat er bij een Eransch-Duitsche oorlog- Belgisch bloed zou vloeien. De Belgische bladen verheelen dit niet hetgeen trouwens ook struisvogel-politiek zou zijn. V illen we niet vrijwillig een der legers over Luik, Na men en Luxemburg laten trekken, dan zullen we moe ten vechten, zoo wordt er geschreven. Maar, als België bedreigd wordt, zijn we dan gereed? Over die vraag loopen de opinies uiteen. Het schijnt voor de beantwoording vooral van belang of men cle- ricaal of liberaal is. De. regeeringspartij verklaart: we zijn niet gereed en de oppositiepartij beweert: al les is in orde. Sinds de generaals van den grooten staf te Brussel bijeen geweest zijn, worden er tal van militaire maat regelen genomen. Een buitengewone krijgsmacht is samengetrokken op de Maaslinie, ten einde in geval van nood de onzijdigheid en onafhankelijkheid te kun nen verdedigen op de door Europa vastgestelde ön schendbaarheid van het grondgebied mag men niet vertrouwen. De genietroepen blijven in de- drie ver sterkte steden en gaan niet naar het kamp, de forten zijn voorzien van mond- en schietvoorraad' op oorlogs- voet en van kanonnen, de officieren en manschappen van de lichting 1903 zijn onder de wapenen terugge roepen, maatregelen zijn getroffen om in den kortst mogelijken tijd het geheele leger te m-obiliseeren. Nu wordt beweerd, dat op het papier alles klopt, doch dat de militaire inrichting in de praktijk niet te roemen valt. Kwaliteit en kwantiteit van het voet volk zou veel te wenschen overlaten en het kader on volledig zijn, bij het paardenvolk is het al niet veel beter, het genie-korps is te zwak en met de artillerie moet hot nog erger gesteld zijn. Wel moeten de "Ves tingen goed zijn, maar eerst thans, nu men gevaar ducht, versterkt men ze; de manschappen zijn onvol doende geoefend, van de twaalf batterijen kunnen er, bij gebrek aan paarden en mannen, slechts acht ge bruikt worden, zoodat het blad „de Soir" opmerkt, dat deze vier onbezette batterijen kunnen beschouwd wor den als een prachtige buit voor de vijanden! De mobilisatie is het evenbeeld van de Fransche in 1870 genoemd. Er zal allicht overdrijving steken in deze vergelijking, maar dat er ongewenschte toestan den aan het licht gekomen zijn, is buiten kijf. En daarover maakt men zich in België .ongerust. Geluk kig maar, dat het oorlogsgevaar voorloopig van de lucht is! HET VREDESPALEIS. Aan den heer A. Le Comte, directeur van het Muse um Lambert van Moert-en te Delft, is opgedragen de ontwerpen te maken voor de zeven ramen in gebrand glas voor het Vredespaleis, die het geschenk van Ne derland aan de Carnegie-stichting zullen vormen. INTERNATIONAAL INSTITUUT VOOR DE STATIST IEH K In de Ridderzaal te 's-Graven ha ge is gisterochtend 10 uur de openingsvevgadering gehouden van de der tiende zitting van het Internationaal Instituut voor de Statistiek. Onder de ruim 200 aanwezigen bij deze openingsver- gadei'ing waren o. a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-IIollaud, burgemeester en wethou ders van 's-Gravenhage, prof. Nolens, lid der Tweede Kamer, de griffier der Eerste Kamer, mr. Zillesen, enkele leden van het corps diplomatique, o. a. van de Fransche legatie en een groot aantal dames; terwijl later nog de minister van landbouw, nijverheid en han del, de. heer Talma, ter bijeenkomst verscheen. Precies te 10 uur kwam de Eere-voorzitter van het Congres, Z. K. PI. de Prins der Nederlanden, met den minister van binnenlandsche zaken, den heer Heems kerk, binnen, door den Commissaris der Koningin, den burgemeester en de leden van het Organisatieco mité ontvangen en naar de bestuurstafel geleid, welke vóór den troon in het achtergedeelte der zaai was ge plaatst en terzijde waarvan 't omfloersd portret prijk te van wijlen Emile Levasseur, vioe-president van het Instituut. De Prins, in gekleede jas, nam in het midden van de groene tafel plaats, aan zijn linkerhand den presi dent van het Instituut, prof. Luigi Bodio, aan zijn rechterzijde minister Heemskerk. Nadat de aanwezigen, die bij het binnentreden van Z. K. H. waren opgestaan, weder gezeten waren, ver hief Z. K. IP. zich van zijn zetel tot het uitspreken dei- openingsrede, waarin hij o. a. zeide „IPet is niet voor de eerste maal dat de statistici der geheele wereld te 's-Gravenhage zijn bijeengeko men. Reeds in 1869 heeft het Internationaal Congres voor de statistiek in de Residentie plaats gehad, on der de hoogo bescherming van Zijne Majesteit Ko ning Willem III en onder het eere-voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje. Gaat men de 42 jaren, sedert verloopen, na, dan staat men verwonderd over den vooruitgang der tech niek, der nijverheid en der wetenschap, met inbegrip van de statistiek. De statistiek, wier gebied een voortdurend klim mend aantal onderwerpen omvat, onderzoekt en werpt licht over de nationale eigenaardigheden en de inter nationale verhoudingen, ontsluiert zoowel de krachten der volkeren als hun behoeften, terwijl zij een stevigen grondslag vormt voor de ontwikkeling en den vooruit gang uit haar putten Regeering en Wetgever hun kostbaarste inlichtingen. Met den wensch dat uw werkzaamheden met het grootste succes bekroond mogen worden, verklaar ik de dertiende zitting van het Internationaal Instituut voor de Statistiek geopend." Vervolgens was het woord aan minister Heemskerk, die o. m. gewaagde van de taak, die aan de statistiek is opgelegd en zeide „De taak die aan do statistiek is opgelegd wordt hoe langer hoe gewichtiger, terwijl zij tevens hoe lan ger hoe moeilijker te vervullen wordt. De reusachtige ontwikkeling van het economisch leven, die zoo in het bijzonder de 19de eeuw heeft gekenmerkt, heeft de sta tistiek, de boekhouding der volkeren, voor nieuwe pro blemen geplaatst. Daargelaten de vraagstukken waar over de statistiek sinds lang licht heeft verspreid, als die welke betrekking hebben op de toeneming der be volking; op de opbrengst en heb beheer der staats fondsen; op den militairen dienst; op de werkzaam heid der justitie en der andere organen van het open baar gezag, eischen vooral de sociale Vraagstukken een opheldering en een critiseh onderzoek welke alleen de statistiek kan geven." Daarna stond de grijze, levendige voorzitter, prof. Luigi Bodio. op-, die toen de aandacht der aanwezigen in beslag nam, en die er in zijn -rede op wees, dat het programma een menige zaken omvat, die in vier ru brieken kunnen worden gerangschikt: Vooreerst zijn er een aantal onderwerpen betreffen de bevolkings- en gezondheidsstatistiek. Andere weer behooren tot de zedelijkheidsstatistiek of worden daaronder gerangschikt ai is 't ook met contrast, evenals de schaduwen in het licht: b.v. de statistiek der criminaliteit. Een derde groep zal omvatten de economische en fi- nancieele vraags tukken. De methodologische vraagstukken en de wiskunstige toepassingen van de statistiek zullen een afzonderlijke afdeeling kunnen vormen. Alle redevoeringen werden in de Fransche taal uit gesproken. Na de rede van den president verlieten Z. K. H. en minister Heemskerk de vergadering, op dezelfde wijze uitgeleid als zij waren ontvangen. Ook de Commissaris der Koningin en B. en W. ver lieten kort daarop de bijeenkomst. Intusschen was de openingsvergadering nog niet geheel geëindigd. Want prof. Verrijn Stuart, secreta ris-generaal van het Instituut, had nog eenige mede- deelingen te doen namens het- organisatie-comité en kreeg- daartoe het woord. Vervolgens werd de vergadering voor gesloten ver klaard. Onmiddellijk daarna hebben de leden van het Insti tuut hunne eigenlijke werkzaamheden aangevangen. HET BINNENHOF. Het eeuwgetij van onze herleving 4ls onafhankelijke Staat nadert met rassche schreden. Hoe zullen wij het vieren, vraagt de „N. Rott. Ct." Er bestaan plannen voor volksfeesten, voor een ten toonstelling, voor een gedenkboek. Maar zal er niets blijvenders komen dan wat feestgerucht, niets hech- ters dan'wat papier? Of ligt het nageslacht van 1913 onder hooger verplichting? In 1863 is zoodanige verplichting gevoeld, maat niet uagekomen. *s Lands regeering, „verlangende tot erkentelijke ge dachtenis aan de vestiging van de hoofdbeginselen onzer staatsregeling en het grondwettig verbond tus- sehen Stamhuis en Volk sedert 1813, een blijvend ge- denkteeken te doen oprichten", beoogde toen de stich ting- van een paleis voor de beide Kamers der Staten- Generaal, en de beide Kamers namen de voordracht aan. Nog' altijd staat die wet in het Staatsblad; als een getuigenis van nationaal onvermogen. Men heeft geen oplossing weten te vinden die be vredigde, en ten slotte de wet kalmweg onuitgevoerd gelaten. Zóó moet aldus gaat het blad voort. zóó moet de huisvesting eener Europeesche regeering zijn: geen ruïne als had zij slechts een verleden, geen fonkel nieuw reuzengebouw, als had zij slechts een toekomst. Denk aan Westminster, waar de moeder der parlemen ten geen nieuw gerief ontbeert, maar het geniet in de schaduw der oude, eerbiedig in stand gehouden halle. Voldoet, wat wij bezitten, aan den dubbelen eisch van adel en bruikbaarheid? Het Binnenhof, hoezeer tijdelijk vernuchterd dooi de nog al te zichtbare wederopmetseling van torens en kanteelen, en sch-o-on in de Hofkapel (reeds hulpeloos ontluisterd toen zij vallen moést) een wezenlijk be standdeel van zijn historie voor altijd te loor ging; hoezeer het ook, voor nog ongemeten tijden, belend- is door de onwaardige getimmerten van Koloniën en Hoogen Raad; het Binnenhof mist ondanks alles geen adel. Het ontvangt conferentiën als die voor het internationaal privaatrecht in eene Trêveskamer vol staatsie; het overhuift de jaarlijksche ontmoeting van Koningin en Volksvertegenwoordiging met gebinten vol majesteit; het levert, van de overzijde des Vijvers gezien, een aanblik op als zelfs in mooi-Holland niet wordt geëvenaard. Het staat daar, in het hart eener groeiende en bloeiende stad, als een dagelijksche les in 's lands historie; maar noodigt het ook uit, die te vervolgen met de middelen van heden? Welke ac commodatie biedt het aan voor het werk van alledag? Was is het Binnenhof, en wat moet het in de toe komst zijn? Het was kasteel, maar wij zwoeren onzen heer af. Het w e r d Stadhouderlijk kwartier, maar den Stad houder hebben wij verdreven om een Koning in te ha len. Onderwijl was het Binnenhof, reeds lang de verga derplaats der Staten van Holland zoowel als van het congres der zeven bondgenooten, in 1796 de natuur lijke zetel geworden der vertegenwoordiging van bet één- en ondeelbare volk, en het bleef dit toen in 1813 het volk een nieuw verbond met Oranje aanging. Se dert 1796 hebben wij een nationale vertegenwoordiging en sedert 1813 een nationaal koningschap, en wij moe ten beide naar hun stand behuizen. Hebben wij aan dien plicht voldaan? WIJZIGING LEERPLICHTWET. „Het Volk" noemt het bericht als., zou de sociaal democratische Kamerclub een wetsvoorstel gereed heb ben tot uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar in verband met de uitbreiding van het arbeidsverbod tot dien leeftijd; voorbarig. Het wets voorstel is wel ontworpen, maar moet in de Kamer club nog behandeld en goedgekeurd worden. Geiaeugil ïiienws. SABOTAGE. Een bakker te Amsterdam heeft Zaterdag aangifte gedaan bij de politie, dat reeds eenige malen in het deeg, voor de bereiding van brood bestemd, glasscher ven werden aangetroffen. De bakker had vermoeden op een 18-jarigen knecht, die de glasscherven in het deeg zo-u hebben gedaan uit wraak, omdat, hij op 31 Augustus geen vrij-af had gekregen, zooals zijn kame raden. Tegen den knecht is door de politie proces verbaal opgemaakt. TYPHUS. Te Kapel-Avezaath (gem. Avezaath), waar H. M. gedurende de manoeuvres in de Betuwe haar intrek zal nemen, komen in vijf woningen gevallen van ty phus voor. Zeven personen lijden aan deze ziekte, MET SCHERP GESCHOTEN. De vorige week is te Arnhem bij de regimentsoefe ningen van bet 8ste reg. infanterie, met scherp ge schoten. Op den Galgenberg liggen voor die oefe ningen gekampeerd het 1ste bat, uit Doesburg en bet 2e uit Deventer. Tijdens een oefening, nu is een.milicien van het 2d» bat, door een scherp schot in den arm getroffen, ter- wijl hij in de nabijheid van den bataljons-commandant majoor Bloem stond. HET CORSET. Te Londen is eene Hollandsche jonge dame overla den, tengevolge van het te sterk dicht rijgen van haar corset. Haar lijk kwam Zaterdagmorgen per mail boot te Ylissingen aan en werd per trein naar Hooge- zand vervoerd. HET DONKERST ZEELAND. liet Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar On derwijs signaleert een merkwaardig- staaltje van de wijze waarop men in de Zeeuwsche stad Hulst de op richting eener H. B. S. bestrijdt. In het aldaar ver schijnend blad „Zelandia" stond onlangs het volgende te lezen: .„Een ramp, ja het woord is mogelijk.nog niet sterk genoeg, wij zullen dadelijk zeggen, waarom wij de stichting van een openbare H. B. S. in onze ge meente een ramp voor Hülst noemen. Wij laten thans rusten alle paedagogische en financieele argumenten, want er zijn hoogere belangen in het spel, welke ons nopen ons zoo sterk mogelijk tegen de vestiging van een openbare H. B. S. te verklaren. Wanneer in Hulst een II. B. S. zou worden gesticht, dan zal dit ten gevolge hebben, dat zich in onze stad zullen komen vestigen een tien- of twaalftal leeraren met. hun familiën. Het is bijnai zooi goed als zeker, dat deze leeraren al len zullen zijn liberalen, zoo zij niet socialist of anar chist zijn. Katholieken met de bevoegdheid om' Mid delbaar Onderwijs te geven zijn er bijna niet. Verder is het bijna zeker, dat. onder die leeraren er minstens een vrijmetselaar zal zijn. Dit is overal zoo." BRAND IN EEN KASTEEL. De „Berl. Lokal Anzeiger" meldt, dat in het dicht bij de Duitsche grens gelegen kasteel „Blyenbek", bij Goch, in de woning van den rentmeester brand is uit gebroken, die zich snel uitbreidde. De woningen van den rentmeester en den inspecteur, van de boschwach ters en de economie-gebouwen, zijn geheel afgebrand, evenals het huis van den geestelijke; 2400 vierkante Meter gebouwen werden door de vlammen verteerd. 47 Brandweermannen met twee stoomspuiten poogden het gedeelte van het slot, waarin vele kostbaarheden en kunstwerken geborgen zijn, te redden. Het kasteel behoort aan de Duitsche graven van Hoensbroech. ERNSTIG GEWOND. De stationschef van Harderwijk is Zaterdagavond, toen hij na een gesprek met een machinist van het tweede naar het eerste perron wilde oversteken, door de locomotief van den binnenrijdenden trein uit Zwol le geraakt en een. paar meter ver op den weg; gewor pen. De heer Buitenhuis werd zoo ernstig gewond, dat zijn toestand zware zorg baart, al is niet alle hoop op behoud uitgesloten. Na het voortgezet onderzoek van de politie inzake het gebeurde Zondagavond in het wijklokaal van het Leger des Ileils, is de verdachte Esderts gisteren ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hij werd gistermiddag naar het Gemeente-zieken huis geleid, om aldaar, in tegenwoordigheid van het Parket, met het lijk van het slachtoffer te worden ge confronteerd. ZIGEUNERS. Zondag' zijn te Deventer aangekomen 4 wagens met een 30-tal zigeuners. Als middel van bestaan geven zij op heden te Deventer paarden te koopen en daarna die te verkoopen. De politie heeft hen een plaats van verblijf aangegeven buiten de stad. Er is streng poli- tie-toezicht. EDUARD VERKADE. De heer Eduard Verkade gaat eind October met een klein gezelschap, waartoe ook zijn echtgenoote be hoort, naar Indië. Het repertoire zal bestaan uit eenige met succes door „De Hagespelers" vertoonde spelen, met eenige blijspelen aangevuld. De tournee is op zes tot acht maanden berekend. TOEZICHT OP PANDJESHUIZEN. Binnenkort zal bij den gemeenteraad van Amster dam worden ingediend' een voorstel betreffende bet toezicht op de pandjeshuizen. De nieuwe Pandhuiswet heeft dit toezicht aan Je

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1