Srf m/T-V" ?r"S T' H' M' 2 B 1 T V j, A N a"" STADSNIEUWS. Bü de eerste shunning verkregen de heeren Groot en Zwaan ieder 2 stemmen, de heir Conijn 1 stem en 1 stem werd van onwaarde verklaard. (Een lid, de neer Zwaan, was wegens ziekte afwezig.) ,II.,„n_TIr- heydenbijok. f riddkorfro K T ïnbrekee-uitbeekee eoos. te zeehuizen. ■e. aaldo van f 229,52s. De begrooting dienst 1912 werd aangeboden, zullende eene commissie, bestaande uit de heeren Noort, W. J. Apeldoorn en J. Apeldoorn dezelve onderzoeken. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter de vergadering. UIT SINT PANCEAS. Heden vergaderde de Eaad in voltallige zitting. De voorzitter richtte allereerst eenige woorden van welkom tot de herkozen leden, de heeren Schuit en Kloosterboer en tot het in de vacature-Euisch gekozen lid, den heer Nol, waarop felicitatie volgde. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd De heeren Wagenaar en Schuit werden als wethou ders herkozen(op den heer Duif waren in beide stemmingen één stem uitgebracht). Hierna kwam aan de orde het verzoek van de kies vereeniging „Burgerplicht" om de heffing van den hoofdelijken omslag voortaan progressief te regelen. De voorzitter deelde mede dat hoewel B. en W. de progessieregeling ook de rechtvaardigste regeling vin den, zij toch moesten voorstellen dit adres voor kennis geving aan te nemen, daar het in deze gemeente steeds de gewoonte is de minderbedeelden zoo weinig mogelijk te belasten. Bovendien achtten B. en W. het overbodig voor deze gemeente daar de inkomstem hier niet zoo niteen loopen. De heer Nol was van meening dat progessieve hef fing de zuiverste toestand was en merkte op dat waar volgens B. en W. het principe bestond, er niets tegen invoering kon bestaan. De Wethouder Schuit verklaarde dat bij invoering de minder vermogenden niet konden worden ontzien en daar deze gemeente steeds met het beschikbare geld rond kon komen, acht hij invoering overbodig. De heer Kloosterboer wees er op dat de heer Nol het recht der zaak op het oog heeft en is van meening, dat daar niets van afgaat. Met 5 stemmen voor en twee tegen werd, nadat de voorzitter het standpunt van B. en W! nogmaals had toegelicht, besloten, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De begrooting voor 1912 wei'd met een post van f 117,16s voor onvoorziene, in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 7109.36, nadat de heer Nol zich tegen de aanschaffing van een 50-tal bcomen had verklaard. In rondvraag vestigde de heer Duif de aandacht op de overhangende boornen bij de Wed. Gerritsen aan de Steenenlaan. De heer Kloosterboer merkte op, dat de wielrijders daar tevens veel last van de puntige doornen der ge knipte doornhaag ondervonden en wenschte gaarne verbetering, welke de voorzitter toezegde. Nog merkte de heer Kloosterboer op, dat de Wik nog niet was uitgediept. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. geen man voor dat werk hadden kunnen vinden en in overleg besloten waren, met het oog op de warmte nog een paar weken met het uitdiepen te wachten. Hierop volgde eenige discussie tusschen B. en W en den heer Kloosterboer, waarna de Eaad besloot het uitvoeren van het werk aan B. en W. over te laten, daai de heer Kloosterboer de opdracht om een man voor het werk aan te wijzen, niet aanvaardde. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT EGMOND AAN ZEE. *Na installatie van de heeren Gul en Middelkamp en vaststelling dei- notulen, werd in de gisteravond gehouden raadsvergadering overgegaan tot de benoe ming van een wethouder ter vervanging van den heer Conijn periodiek aftredend. Bij de da,arop volgende vrije stemming verkregen de heeren Conijn, Zwaan en de Groot ieder 2 stemmen. Na eenige beraadslaging hoe nu te handelen werd er tusschen die drie heeren een herstemming gehou den waarbij de heeren zelf niet mee stemden. Bij de herstemming verkreeg de heer de Groot 2 stemmen, de heeren Zwaan en Conijn ieder 1 stem zoodat de heer de Groot gekozen werd verklaard. De heer de Groot verklaarde echter de benoeming niet aan te nemen. Bij de nu volgende vrijze stemming verkregen de heeren de Graaf en Zwaan ieder een stem, de heer Conijn twee stemmen, en 2 stemmen waren in blanco uitgebracht. Bij de \iije stemming die nu we r volgde verkreeg de heeren Zwaan en Conijn ieder een stem en waren vier stemmen blanco. Bij de herstemming (de heer Conijn hield zich buiten stemming) verkreeg de heer Conijn twee en de heer Zwaan een stem (2 stemmen blanco) De Heer Conijn, die dus herbenoemd was, hield de aanvaarding in beraad. Medegedeeld werd dat ingekomen was de driemaan- hjksche staat der gascommissie, de goedkeuring op de regeling der jaarwedde van Mej. Bos, een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen, dat 't post kantoor tot 15 September den geheelen dag open blijft, de goedkeuring op de gewijzigde bouw-en woningver- ordening. B. en W. boden den raad de gemeente-begrooting aan. De Voorzitter deelde daarbij mede dat de wijziging der jaarwedde van den gemeenteveldwachter de Wit en de regeling van den ophaal van vuilnis de meest belangrijke wijzigingen in die begrooting vormen. De heer Middelkamp vroeg of er met de begrooting ook rekening was gehouden met de uitbreiding dei- beplanting. De Voorzitter zeide daarop, dat dit zeer weinig was geschied, hij vond het denkbeeld zeer goed, mits het daarvoor benoodigde geld werd geleend opdat het na geslacht, dat er meer dan het tegenwoordige van zal genieten er ook de lasten van draagt. Na eenige besprekingen werd dit punt aan B. en W. ter nadere overweging overgedragen. De vergadering werd daarna gr sloten. 't nempn Tot wethouders werden herbenoemd de heeren But ter en van der Molen, die met hunne herbenoeming werden gelukgewemscht. Nadat bij monde van den heer Maas Géesteranus door de daartoe benoemd© commissie rapport was uit gebracht over de gemeente-rekening, werd deze met algemeene stemmen vastgesteld conform de aanbie ding. De gemeen te-begrooting 1912 werd daarna in be. handeling genomen. Uit het rapport der commissie bleek, dat de ge- wenschte verlaging der inkomstenbelasting wegens de nadeelige saldo's der laatste jaren niet mogelijk is om het. beheer door B. en W. niet t:e belemmeren en dit college in staat te stellen het noodige te doen Bij de post inkomstenbelasting stelde de voorzitter voor het niet belastbaar bedrag van 250 op 300 te brengen, in hoofdzaak om de kleine burgers tegemoet te komen. De heer van der Molen meende, dat het niets zou geven, hij zag niet in dat de kleine inkomens daardoor minder zullen' worden belast,. De heer Butter zou 't billijk vinden dat een ieder, al is 't nog zoo weinig, in de lasten bijdraagt, een ie der geniet ook van de lusten, Do heer Bakker vroeg of de inkomstenbelasting wel tot een bedrag- van 5500 moest worden geheyen. De voorzitter merkte daarbij op, dat de begrooting voor 1913 zeker rooskleuriger zal zijn, de geldleening der nieuwe school is dan geheel afgelost, hij behaalde daarna zijn zooeven genoemd voorstel. De heer Maas Goes te ran us g-af eenige inlichtingen waaruit de te hooge heffing der belasting in 't voor gaande jaar duidelijk werd gemaakt. De heer van de Molen meende dat het invoeren der progressie hem het meest, gewenscht scheen. De heer van 't Veer; „Dat zou billijk zijn, dan maar niet zoo was als den yorigep kepr," De heer Butter„Laten we een voorbeeld aan Limmen, daar is de progressie van 2 tot 4 De voorzitter: „Dan vprhoogen WP direct, want nu betaalt men ls/4 Nadat de heer Maas Geesteranus den toestand nog eens bad geschetst, waarin hij zeide dat de gemeente thans in een overgangstijdperk is en dat er alle reden is aap te nemen zooals ook het rapport luidde, dat de finantieek- toestand het volgende jaar veel beter zal zijn, zeide de heer yan (jp Molen: „Laten we de belas ting dan dit jaar maar zoo laten, dai) ]iunnrui we het volgende jaar weer zien." De heer Maas Geesteranus: „Dat zou, geloof ik, bc-ste zijn. Ma tit laten we het yóorstel van den bui'ge meester aannemen, dan jje,laait' de kleine man al dit jaar minder/' De lieer van der Molen was het hiermede niet eens; een zeer langdurige discussie ontspon zich over het juiste of niet juiste yan deze zienswijze, waarna de heer Maas Geesteranus voorstelde dit zeer belangrijke punt nog eens goed onder de oogen te zien .en ijj de volgende vergadering te behandelen. Bij de behandeling der begrooting stelden B. en W voor den ambtenaar ter secretarie 50 meer te geven De heer Butter erkende dat de heer Blankesteijn meer geld verdient, doch zou gezien willen hebben dat I om verhooging had gevraagd. De heer Bakker: „Hij doet het werk voor den se cretaris en die wordt al door de gemeente betaald." De heer Maas Geesteranus vindt het salaris van dezen ambtenaar 'n zware belasting voor de gemeente, veel practischei- zou het zijn1 jongelui op de secretarie te nemen die later hooger opgaan. Spreker laat den neer Hlankestijn m zijn volle waarde én zipt gaarne dat gemeente-ambtenaren goed betaald worden, maar deze ambtenaar is alleen ten dienste van den secreta ris, niets is 'er tegen dat de ambtenaar een gratifica tie krijgt, maar hij acht zich verplicht te zeggen dat deze categorie van ambtenaren, die in hoofdzaak werk voor den secretaris verrichten, door de gemeente niet zoo hoog mogen worden betaald. De voorzitter: „Ik merk uit de discussies dat tractement 450 zal blijvetn." De heer Maas Geesteranus: „Als de heer Blanke steijn om verhooging vraagt zullen we 't verzoek ern- stig overwegen." De heer van 't Veer: „Als hij het werk voor den se- Cretans doet, dan ben ik er tegen." De heer Butter: „Ik zou voorstellen zitter er maar f 50 bijgeven." De heeren van der Molen en Maas Geesteranus. er kennen de. verdiensten van den heer Blankestijn, maar achten zich bezwaard de verhooging uit de kas der meente te geven. Het voorstel werd aangehouden ging. De voorzitter stelde daarna voor de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te verhoo- gem De heer van der Molen: „Dat blijft hetzelfde." De voorzitter: „Heiloo betaalt den ambtenaar van ni'inst"1 1 iU gebeel N(X)rd-Holland De heer van der Molen: o.p één maat, n.l. 22 oM. te stellen, De voorzitter zeide een onderzoek toe. De openbare vergadering werd daarna gesloten. UIT BEEGEN. Dinsdagmorgen te 11 uur vergaderde de Baad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. De herbe noemde Eaadsleden, J. Swaan, Jn. Oldenburg en J. Leijen legden in handen van den voorzitter de door de Gemeentewet voorgeschreven eeden af. Alle heeren werden mei hunne herbenoeming gelukgewenscht. De heeren Swaan en Oldenburg werden tot Wethouder herbenoemd. De Eaad hechtte algemeen zijne goed keuring aan het door Burgemeester en Wethouders genomen besluit tot sluiting van de vuilnisbelt aan de Schoolstraat. Verplaatsing daarvan naar den Nesdiik werd goedgevonden. Besloten werd het ophalen van vuilnis en het ledigen van putten voorloopig voor 2 jaar voor rekenipg der gemeente te doen plaats heb ben. JAlsdan kan eene raming der kosten worden ge maakt Algemeen werd het gewenscht geacht de kosten te verhalen op degenen te wier behoeve het ophalen enz. geschiedt. Een gezegeld verzoek van de heeren Bakker en Spruit te den Helder om concessie voor de stichting pn exploitatie eener gasfabriek in deze ge meente tferd niet ingewilligd aangezien in beginsel reeds besloten om bij stichting eener gasfabriek deze van gemeentewege te exploiteeren. Een schrijven van de Kennemer Electriciteit-Mij. te IJmuiden in zake aansluiting aan hare centrale werd voor kennisgeving aangenomen. Ken verzoek vaii eenige bewoners van de Schoolstraat am plaatsing- van 2 lantaarns in deze straat werd tot eene volgende vergadering aangehou den, evenals een gezegeld verzoekschrift van Mej. Post humus, vroedvrouw, om verhooging harer jaarwedde. Besloten werd aan de commissie tot wering van school verzuim een jaarlijksch subsidie uit da gemeentekas F° verkenen van f 35.- De voorzitter sloot hierna, na gehouden rondvraag- en onder dankzegging voorde opkopist, de vergadering. orgel was geplaatst tusschen 1765 en 1769 Onder de monumenten m de kerk was er een van Kan Alwau een der hoofdpersonen urt het op 31 Augustus omre' voerde zangspel. Behalve het kerkgebouw, toren en consistoriekamers werden door den brand vernield hei woonhuis bewoond door de wed. Limonard en liet bo venged.ee te van den winkel der firma Jamin. Verder werd veel brand- en waterschade aan verschillende bouwen veroorzaakt. ge- STAATSLOTEKIJ, Trekking van heden. - 4e klasse. - 3e liist ns lfflf -'u?;. Too40' 1388 6n 7485 elk f 1000 7196 eR i'm nS' 27?1' 4552' 691 en haatste bei-icliteiu ie Voovbtn-g bij m tot van Herkozen D. de Jong. UIT OTEELEEK. tot wethouders de heeren J. Glijnis en 't UIT PUEMEEEND. In de g-ister gehouden vergadering van den gemeente raad werden herbenoemd tot wethouders de heeren H. L. Oud en K. Drost. De gejneenterekening, dienst 1910, werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f269865.02s op f 259853.87, -makende een saldo van 1010 U 1- aangeboden gemeente begrooting, dienst 1912, beliep in ontvang en uitgaaf f 201075.59s. Mede gedeeld werd dat goedgekeurd is door Ged. Staten he£ raadsbesluit tot het aangaan yan eene geldleening ad f 112.300, af te lossen in 45 jaar. VAN TEXEL. Nabij het dorp Den Hoorn op Texel brak Maandag middag een felle duinbrand uit, welke zich snel ver breidde en het dorp ernstig bedreigde. Eenige jonge lieden van Helder hadden een vuuitje gestookt en toen zij rondom vlammen zagen, de vlucht genomen. Meer dan honderd personen hadden gedurende enkele uren de handen meer dan vol om de vlammen mees ter te worden. Een groote gedeelte duingrond is kaal gebrand. s-LIEBTOGENBOSOH, 6 Sopt. T den Bosch is overleden mr. C. J. A. Heydenrijck.' Mi, Ueydennjek werd te Amsterdam geboren 16?8 promoveerde aan de Universiteit te Leiden doctor in de beide Teoliten-, I)e overledene wnc 1802-1888 lil ,1,, Tweede. sedert 1883 hd van den Eaad van State. Hij was <,e. hem kamerheer met kap e„ dag», z. s-HEETOGENBOSCH, 6 September. De 's Kèrtogen- bossche Courant verneemt, dat de beruchte inbreker '[eker ^;os weer naar liet krankzinnigengesticht te Medemblik is overgebracht, duBteiil'- SePtembe1-- In de terechtzitting wAn i mio .ler van heden had zioh te verant woorden de 2ö-jarige veldarbeider Taeke N. te Har- kema-Opeinde, onder beschuldiging van doodslag, al- thans zware mishandeling- met doodelijk gevolg* den te v; \,J gei ,?g( T den 19-jarigen J. H. Posting te Vierhuizen onder Surhuisterveen, door hem me| een mes te steken, waardoor het hart werd getroffen. De eide personen hadden elkaar na afloop van een school feest te Surhuizumerheide in de herberg ontmoet, wam de verslagene ruzie begon te zoeken, welke twist latei- op straat werd voortgezet. Ten laatste werden de me-, sen getrokken, waarbij Postma ook voorging. Hij stond niet zeer gunstig bekend. Van den d^dor wordt een gunstiger getuigenis gegeven, De ambtenaar van b,et Openbaar Ministerie, mr. J. Amshorfj eisehte 4 jaar gev. MAROKKO. Officieus wordt gemeld, dat de om standigheden een snelleren voortgang van de onder handelingen tusschen Frankrijk en Duitsehland doen verwachten, dan vóór de pauze het geval was. De blijkbaar goed ingelichte „Lok. Anzeiger" publi ceert evenwel belangwekkende uitlatingen, welke hier op neerkomen, dat het ontwerp van het verdrag, door den gezant van de Fransche republiek medegebracht en thans bij het ministerie van buitenlandsche zaken 111 onderzoek, slechts geringe verwachtingen koesteren doet op een spoedige oplossing van het netelige Ma- rokkaansche vraagstuk. het UIT NIEUWE NIEDOEP. Ter gelegenheid van de najaarskermis alhier werd er een harddraverij gehouden, 15 paarden draafden ei mede. De le prijs f 30 werd gewonnen door Jonge Nella van J.^ Smit te Spanbroek, berijder J. Schilder, 2e prijs f lö door Diplomatiek van J. Oosterman te Zijpe berijder J. de Wit, 3e prijs f 15 door Cleri- mondida van D. Stammes te Anna Paulowna, berijder dezelfde. De le troostprijs door Mela van J. Brak te Zijpe berijder P. de Wit, 2e troostprijs f 5 door het paard van de wed. Vetman te Winkel, berijder S Vetman en de 3e troostprijs f 2.50 door het paard van J. A. Bakker. Des avonds werd er een schitte- rend vuurwerk afgestoken, dat door honderden men- schen werd bijgewoond. laat de voor ge ler nadere overwe- 't werden herbe- burge- UIT HEILOO. Na de opening- der voltallige vergadering gisteren de heeren van der Molen en Butter, noemde leden, beëedigd, waarna ze door den meester en de overige heeren werden gelukgewenscht. Het nieuwgekozen raadslid, de heer van 't Veer, werd door de heeren Bakker en Mulder binnengeleid' waarna ook hij de vereischte eeden aflegde en dooi den burgemeester werd toegesproken, waarbij deze hoopte dat de aangename samenwerking welke er steeds in de raadszittingen heerschte, ook door hem zullen worden gehandhaafd, en dat hij steeds met genoegen de belangen der gemeente zal voorstaan. De heer van 't Veer werd daarna gefeliciteerd. Na vaststelling der notulen werd medegedeeld, dat de gemeente-ontvanger verhooging- zijner gratificatie verzocht. Dit verzoekschrift zal handeld. Er werd voorlezing gedaan van de missive, waarbij- de heer Mr. G. van Tienhoven zijn ontslag aanvrage a's onnnissans der Koningin den. raad mededeelde. Nadat de voorzitter eenige zeer waardeerende woor den jegens den heer van Tienhoven had gesproken, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. is, en tegen post gehandhaafd, uit de gemeente van bij de begrooting worden be- i "Ik geloof u graag, maar wil het eerst zelf onderzoeken." wABJJnd! VC/'dere bebaildeBng- bleek dat voorgesteld e tl liet salaris van de verloskundige niet. 25 te ver noegen. Na eenige algemeene gevoerde discussies, waaruit bl«:k: dat deze ambtenares ten zeerste voldeed en dat het indertijd vastgestelde tarief een wassen neus verklaarden de heeren Butter, van der Molen öwart zich tegen het voorstel, zoodat dit met 4 3 stemmen is aangenomen. vd? u084 'Vm subsidie aaa de Ambachtsschool, «chn 1 A?ier "Waar dieub llPt voor die scnooi te Alkmaar zooveel te geven." Na eenige discussies bleef de omdat bleek dat er door jongens de school werd gebruik gemaakt, Het totaal der uitgaven bedraagt 21368, zoowel als dat der ontvangsten. Bij de verdere bespreking over den Hoofdei ij ken Omslag merkte de heer Maas Geesteranus op. dat er dit jaar zeer veel mooie posten zijn bijgekomen, waar door de raming wel als juist kan worden aangemerkt waarop de voorzitter opmerkte, dat de raming der uit gaven m aanmerking nemende de heffing tot 5500 noodig is. Do heer Maas Geesteranus vroeg- of het niet moge- r,T T" de inkomstenbelasting tot een bedrag van J <00 minder te heffen, dit bedrag door een leening te vi.nclen, die aanstaande jaar kan worden afgelost, daar behoudens zeer bijzondere omstandigheden, de reke ning- 1912 met. dit bedrag als voordeelig saldo zal s uiten. Hij zou dan het onbelastbaar bedrag met 100 willen verhoogten. De heer van der Molen ik me vereenigen, doch we maar laten." f Tulder„8telde daa™« voor het bedrag van J o500 vast te stellen en in een volgende vergadering vast te stellen op welke manier tot dit bedrag te ko°- men. Dit voorstel werd aangenomen. De daarna aan de orde gestelde herziening dor strafverordening gaf tot geene bespreking aanlei ding-, zoodat de thans geldende verordeningen opnieuw onveranderd werden vastgesteld. Bij de rondvraag uitte de heer van der Molen de wenschelijkheid de putten in de verschillende beeken DE WETIIDUDEKSBENOEMING VAN AMSTEEDAM. In den Eaad van Amsterdam moesten gisteren twee wethouders benoemd worden (vacature-Josephus .Titta en vacature-de Vries.) In de eerste plaats was aan de orde de benoeming van een wethouder in de vacature-Josephus Jitta. Er werden uitgebracht 43 stemmen. Daarvan verkregen dr. Josephus Jitta 27 stemmen, de heer Wibaut 13 stemmen, mr. S. de Vries Czn. 1 stem, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht en 1 stem van onwaarde was. Er waren dus uitgebracht 41 geldige stemmen, vol strekte meerderheid 21, zoodat de heer Jitta gekozen was. Dr. Jitta verklaarde zich bereid een benoeming te aanvaarden. Daarna was aan de orde de benoeming van een wethouder (vacature-De Vries). Uitgebracht weiden 44 stemmen. Daar can verkre gen de heeren mr. S. de Vries Gz. 18 stemmen, Kete- laar 17, Den Hertog 4, mr. Van Gigch 2, Scheltema 1, Worst 1. blanco 1. Aantal geldige stemmen 43, volstrekte meerderheid 22. Er moest derhalve een nieuwe vrije stemming plaats hebben. Bij deze nieuwe vrije stemming werden wederom 44 stemmen uitgebracht Daarvan verkregen de heeren mr. De Vries 19 stem men, Ketelaar 18, Den Hertog 5, Van Gigch 1, terwijl 1 stem blanco was. Aantal geldige stemmen 43, volstrekte meerderheid 22. Er mpest daarna herstemming plaa ts hebben tusschen de heeren Ketelaar en De Vries, die ingevolge de wet met medestemmen. Uitgebracht werden 42 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Ketelaar 20 stemmen en mr. S. de Vries 22 stemmen. Zoodat gekozen werd mr. S. de Vries Czn. De heer De Vries verklaarde zich bereid zijn be noeming te aanvaarden. In het artikel wordt gezegd, dat een niets ontziende en hebzuchtige oligrachie van speculanten en kapita listen sedert jaren onder alle opvolgende regeeringen van de republiek <?n door middel van de pers op het ransehe publiek is uitgeoefend, dat onder den invloed van t drijven van deze groep, de Fransche regeering zelfs met den schijn h'eeft trachten te bewaren, doch op liet Algeciras-yerdrag reeds inbreuk begon te ma ken, voor nog de inkt ervan droog was, hetgeen., niet tegenstaande den helper aan gene zijde van het Ka naal, een gevaarlijke onderneming meest worden. Maar, zegt het blad, juist omdat de pacificatie van Marokko door Frankrijk, precies als indertijd de Boe renoorlogjan' den kant van Engeland, als een zuiver kapitalistische commercieele onderneming moet wor den opgevat, kan men onze staatslieden niet genoeg op het gewicht van de zaak opmerkzaam maken, welke de nauwkeurigste waarborgen tot in de kleinste onder- deelen voor de economische en commercieele belangen in den toekomstigen staat Marokko vereischt; en dik wijls zal men wenschen, dat in de Wilhelmstrasse naast de staatslieden en diplomaten ook eenige ont wikkelde zakenmenschen zaten, die alle trucs en stre ken van de Fransche concessie-jagers kennen en we ten hoe men er tegen te werk moet gaan. In de „Kölnische Zeitung" wordt de meening ver kondigd dat Frankrijk 't niet tot het uiterste zal drij ven en dat het Fransche volk zich ten slotte zal laten I leiden door de erkentenis, dat een opmarsch naar Fez over Berlijn wat te gevaarlijk is. De van Engelsche zijde gegeven verzekeringen, dat het Engelsche volk ei niet aan denkt Duitsehland te benadeelen ten gun ste van Frankrijk, vinden in Duitsehland geen "geloof, daar de bedoeling der Engelsche diplomatie te alge meen bekend is. De door den heer Cambon naar Berlijn gebrachte niededeelingen worden op het oogenblik in Duitseh- la nu onderzocht, waarna dan de Fransche gezant met het antwoord van Duitsehland iin kennis zal worden gesteld. De Matin" en de „Excelsior" deelen echter het hardnekkige gerucht mede, dat de Duitsche regeering gisteren aan den heer Oambon een antwoord overhan digde, waarin in beginsel de Fransche voorstellen tot erkenning van positieve en speciale rechten van Frankrijk in Marokko worden aangenomen. De „Figaro" bevat een telegram uit- Berlijn, mel- dende, dat volgens de algemeene overtuiging der och tendbladen de Marokkaa.nsche kwestie geregeld dat er niets anders meer overblijft dan zich staan over de details. is, en te ver- ilLNA. In het district Ilai-ning, provincie Kiaug soe, zijn onder de Mohammedaansche bevolking- onlus ten uitgebroken. De stad Hai-ning is in baindeu dei- opstandelingen. Er zijn troepen naar bet tooneel van de onlusten gezonden. J DE BRAND Omtrent, den brand i Om ruim 3 uur is TE VLISSINGEN. i Vlissingen wordt nog ge- „Met .100 verlagen moesten het dit jaar kan zoo het houten bovengedeelte van den obstoren ingestort en met donderend lawaai neer gekomen in den tuin van de kerk. Toen hebben de huizen, waarin gevestigd het filiaal der firma G. Jamin en de drogisterij van Braaf, vlam gevat. Eerstgenoemd huis was beslist niet te behou den. De Middelburgsche brandweer is te hulp geroe pen, maar behoefde geen dienst te doen. De toren is bij ieder Nederlander bekend waarop onze zeeheld De Ruijter in zi' klom. Bij het instorten, van den toren sloegen de tende vlammen omhoog. Van geheel Walcheren trekken bezoekers naar de zoo vreeselijk geteisterde plaats. De kerk, waarvan thans niets dan brokken muur over zijn gebleven, was in 1328 gesticht door Graaf Willem II en ging in 1572 over aan de Protestanten. ii een arm van de in den vorm van een kruis gebouw- kerk was .thans de Engelsche kerk gevestigd. Het s die, jongensjaren ontzet- A BONNEMENTSVOORSTELLINGEN. Hoewel de abonnementsvoorstellingen, welke ver leden jaar in de Harmonie werden gegevenfinancieel een weinig gunstig resultaat hebben gehad, zoodat de kans groot scheen dat zij niet zouden werden herhaald, toch wil de heer de Lange nog eens een poging wagen om hier in abonnement werkelijk goede voorstellingen te geven Hij heeft thans zich gewend tot „Het iooneel.directeur de heer Rooyaards, het groote gezelschap, dat over zulke goede krachten beschikt en zoo'n uitgebreid repertoire beziL De data waarop de voorstellingen zullen plaats hebben, zoo er voldoende belangstelling wordt getoond, zijn reeds vastgesteld, n.l. Dinsdag 17 October, Woensdag 15 November, Dinsdag 30 Januari en Woensdag 13 Maart. Op 17 October wordt opgevoerd „Mercadet". Reeds ten vorige jare zou het bekende stuk hier worden gegeven, maar destijds was het onmogelijk, d acor, bestaande uit drie ineenloopende salons hier het de t® plaatsen, zoodat dan ook thans het décor een wei- nigje is verkleind. De heer Rooyaards heeft in Mer cadet den titelrol. Ook in het eerste stuk van Molièr

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2