DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 211 Honderd en dertiende jaargang. 1911 DONDERDAG 7 SEPTEMBER. Herhalingsondepwijs. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk ft,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdiukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordani C 9. Gednreude de mapnd SEPTEMBER zal de KNIPCURSUS voor Onderbleeding gegeven werden MAANDAG- en DONDERDAGAVOND van 7Vi—9XA nur. LESGELD f 1— PER CURSUS. Aangifte van leerlingen a.s. Vrijdagmiddag van 2—4 uur. 11e Directrice, M. W. ARRETTED. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat liet lterlialingsomlerwijs zal aanvangen voor de JONGENS op Maandag 11 September a.s., des namiddags O nnr, in de 8e Gemeente school, aan den Koningsweg en voor de MEISJES op Woensdag 13 September d.a.v., des namiddags 3 nnr, in de Meisjessebool, aan de Oudegracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, G September 1911. ALKMAAR, 7 September. Het is vandaag in de Marokko-aangielegenheid een kritieke dag van den eersten rang, gelijk het in weer voorspellingen heet. Gisteren zoog een Berlijmsch blad het gerucht uit zijn duim, dat de Fr arische voorstellen niet waren aan genomen en dat dientengevolge de toestand ernstig was geworden. De optimistische stemming kon er evenwel niet door worden vertroebeld eu hierop be stond te minder kans, toen gisteravond een late eaitie van de „Kölniscbe Zeitung" kwam verzekeren, dat er reeds zooveel werk is verricht, dat bij goeden wil aan weerskanten een spoedige uitkomst van de onderhan delingen verwacht mag worden. Heden dan zal er weer een samenkomst tusscben de heeren C-ambon en von Kiderlen Wachter plaats heb ben. Op de groene tafel, aldus schetst de „Lokal Anzei- ger" deze gewichtige ontmoeting, op de groene tafel van liet ministerie van buitenlandscbe zaken ligt het lijvige Fransche ontwerp van het verdrag, dat vele bladzijden spreekt over wat de republiek verlangt of wenseht en o zoo weinig van dat, wat zij bereid is te geven, en daarnaast ligt het Duitsche tegenontwerp, waarvan de Franscben hetzelfde zullen zeggen, als wat de Duitsehers van het hunne beweren. Maar ofschoon het in den aard moet liggen van een document, dat zooveel politieke en economische detail-vraagstukken moet oplossen, dat de meenimg van de belanghebben den en de deskundigen moet worden ingewonnen en nog menig uur van zwaren geestelijken arbeid noodig zal zijn voor alle geschillen uit den weg' zijn geruimd, •toch bevatten deze beide stukken de kern van de over eenstemming in zich. Hunne samensmelting zal ten slotte de nachtmerrie van de volkeren wegnemen, wel ke nu sedert maanden op hen drukt. Bij dén goeden wil, welke de vertegenwoordigers van de beide groote naburige volken bezielt, kan reeds heden als vast staand worden aangenomen, dat een overeenstemming zal worden bereikt. Ook de Fransche bladen zijn zeer vredelievend en raden tot kalm afwachten aan, daar er een schikking in het vooruitzicht is, ook al zou het nog ©enigen tijd kunnen duren, voor en aleer zij tot stand gekomen is. Het vermoeden lig't voor de hand, dat de houding van Spanje en Italië Frankrijk hebben bewogen een gematigder toon aan te slaan. Spanje toch wil Ifni bezetten eu in Italië wantrouwt men Frankrijk, zoodat men te Parijs van dezen Duitschen bondgenoot, die af en toe het pad van het Drievoudig Verbond wel eens verlaat, weinig heeft te hopen. Marianne deed anders in den laatsten tijd zoo haar best om Italië tot een misstapje te verleiden! IToe schoon zong ze het lied van de broederschap der Latijnsche volkeren, Hoé' coquetterde ze om Italië in te palmen! Maar Italië liet zich niet inpalmen. Misschien her innerde men zich te Rome de lessen van de geschiede nis. Lang geleden' ruim twee eeuwen vóór Christus werd Rome bedreigd door Gallia Oisalpina en Car thago. Om aan het gevaar te ontsnappen ging Rome den oorlog aan en zegevierde na bloedige worsteling. Thans heeft Frankrijk aam de Middell. Zee, over brugd door Corsica, 65 milioen inwoners, Gallië heeft de leiding. Het gevaar is natuurlijk lang niet zoo groot als een en twintig' eeuwen geleden, maar Frank rijk houdt een wakend oog- op Italië gericht en met vriend Engeland worden italië's koloniale planenn in bedwang gehouden. Wel heeft Engeland aan Ita lië Tripolis beloofd, maar Engeland is sterk in het be loven van andermans bezittingen! In den Boeren,; oorlog bijvoorbeeld werd Duitschlamd s onzijdigheid gekocht met Portug-eesch Angola, d. w. z. als Portugal dit gebied verkoopen wilde, maar na dien oorlog zorg de Engeland door regeling der Poftugeesche finantiën, dat Portugal den verkoop niet noodig' had! Engelqnd denkt er dan nu ook niet aan, er toe mee te helpen, dat Tripolis Italiaainscli grondgebied wordt een Italiaansche bezitting, zoo dicht bij Egypte en het Suez-kanaal, de verbinding met Indië Vair Frankrijk heeft Engeland in Afrika weinig te vreezen, immers de Fransche bevolkingi neemt af, en vatn een over schot, dat naar Afrika kan worden gezonden, gelijk Italië bgiit, is geen sprake. Het lijkt dan ook niet waarschijnlijk dat het Turijm- sche blad „Stampa" gelijk heeft, wanneer het verklaart dat alle door Italië geraadpleegde mogendheden de rechten van Italië op vergoedingen, die het herstel van bet evenwicht aan de Middellandsche Zee zouden tengevolge hebben (lees Tripolis), erkennen zou. Slechts zou Oostenrijk, welks betrekkingen tot Italië nog nooit zoo vertrouwelijk zouden geweest zijn als tegenwoordig, iin vriendsclvappelijkenl vorm den raad hebben gegeven er over na te, denken, of het tegen woordige oogenblik hiervoor wiel gunstig'1 zou zijn. Intuisschen heeft Turkije reeds doen weten', dat het er niet aan denkt te dulden, dat de Italianen in Tri polis op dezelfde wijze te werk gaan als de Franscben in Marokko. Zooiets kon wellicht mogelijk zijn onder Abdul Hamid, niet echter onder de nieuwe regeering, die er voor heeft te zorgen, dat er van het los aan el kaar hangende rijk geen stukje verloren gaat. Over het lot. van Tripolis hebben niet de groote mogendhe den te beslissen, zoo luidt de Turksche opvatting, maar Turkije en van politieke voorrechten kon vol strekt geen sprake zijn. Men ziet het alweer aan stof voor internationale conflicten is bij de expansie-politiek der mogendheden geen gebrek! Gemengd nieuws. UIT URSEM. *In de gister alhier gehouden vergadering van den Raad, welke voltallig was, werd direett na de opening- door den heer Laan in handen van den wethouder Koppes de vereischte eeden afgelegd, waarna de heer Laan door de overige leden werd gelukgewenscht. De heer de Geus legde daarna in. handen van den burgemeester de in de wet genoemde eeden af, waarna ook bij werd gefeliciteerd. De notulen werden daarna voorgelezen eu vastge steld. Tot wethouder im de plaats van den heer Comman deur, die bedankt had, werd benoemid de heer JStam, die de benoeming, waarmede hij door de overige hee ren werd gelukgewenscht, aannam- De heer A. Llille had 1 stem. B. en W. boden daarna den Raad de gemeente-be- grooting dienst 1912 aan. Ter kennis van den Raad werd nog gebracht de be kende circulaire van Gedeputeerde Staten, betreffende de steun aan vakscholen in verhand met door haar te vragen subsidie aan Staat en Provincie. De heer de Geus vroeg of er door gemeentenaren gebruik gemaakt wordt vain de school te Hensbroek, hij meent van door 3. Z. i. ligt het dan op den weg der gemeente die school te steunen. Verder vraagt hij of die school subsidie heeft gevraagd. De voorzitterMeermalen heeft die school een sub sidie gevraagd en steeds heb ik toen voorgesteld 10 te geven. De voorzitter stelde voor 10 subsidie te geven, welk voorstel werd aangenomen met de stem van den heer A. Hille tegen. Daarna werd de bespreking van den Noordijkerweg aan de orde gesteld, waarbij de voorzitter zeide, dat er zeer waarschijnlijk een gecombineerde vergadering zal worden gehouden ter overweging van de doortrek king van den weg. De heer de Geus: Is het juist, mijnheer de voorzit ter. dat u tegen een gecombineerde vergadering' zijt? Do voorzitterNeen1, ik wilde di'e vergadering wel bijwonen, maar niet oproepen. Steeds ben ik voor dien weg geweest, het verwonderde mij steeds dat Noorddijk niet meer mee heeft gewerkt. De heer de Geus: Gaarna zou ik een opgave dei- kosten zien, opdat dan de Raad besluite. De voorzitter: Laten wij hier zeggen wat de ge meente er voor over heeft, dam komen we meer beslar gen ten ijs en kan men tot een besluA't komen. De secretaris: De kosten zijn pl. m. 16000 gulden. De beer Hille: Is de weg een gemeentebelang? De voorzitter: Men verlangt tegenwoordig dat de wegen doorloopen. De heer ITille: Wat mij betreft, ik heb er geen be lang bij. De voorzitter: Ik ook niet. De heer Hille: Het zijn groote kosten vóór de ge meente, want komt hier eenmaal het groote vervoer, dan zijn de bruggen en vlotten te licht en de overige wegen zullen er ook onder lijden- De secretaris las een ointwerp-begrooting del" kosten van aanleg en onderhoud voor, waaruit bleek, dat het de gemeente naar schatting jaarlijks 520 zal kosten. De heer Oudt vermeende dat de directe belangen der ingezeten er niet -zoozeer door werden bevordeid. Hij denkt dat die weg meer is ter benwrdering van ge not en gemak. Daarna vroeg hij hoeveel menschen er van den weg zullen genieten, er op wijzende dat iedere burger in de kosten moet deelen. De heer de Geus merkte op, dat het een algemeen belang is, in tegenstelling van de verbreeding van den Mijzerdijk, waaraan alleen de daar wonende ingezete nen belang hebben. De heer Stam erkende deze meening, waarna de heer die Geus verklaarde met het oog op het algemeen belang vóór liet doortrekken van den weg te zijn, mits de kosten voor de gemeente niet te hoog worden. De beer llille: Onder die voorwaarden ben ik er ook voor. Men besloot de gecombineerde vergadering at: te wachten. Het door den heer Oudt ingediende schrijven betref fende de uitvoering en de leverantie van werken aan de gemeente, werd ter tafel gebracht. De heer Oudt stelde voor, onder voorbehoud dat de gemeente genoegzame waarborg heeft voor de goede uitvoering, het werk om beurten aan de ingezetenen op te dragen. Werken boven 200 zullen ouder de gemeentenaren worden aanbesteed. De voorzitter: Indertijd is. besloten werken boven 40 uit t© besteden. De heer Oudt lichtte zijn voorstel nader toe en uitte de meening dat een maximum bedrag van J 40 B. en W. te veel aan banden legt en de verdiensten voor de uitvoerders zoo buitengewoon gering doet zijm De voorzitter: We hebben onlangs dat besluit geno men, kan dat nu al veranderd worden? Overigens ben ik het, wel ten deele met u eens, ook ik vind aanbeste den duur. Laten we de zaak nog eens goed overwegen en m de volgende vergadering' behandelen. Hiertoe werd beslo- ten. Naar aanleiding van liet door den heer de Oeus schriftelijk ingediende voorstel tot invoering van een reglement van orde voor den Raad, zeide deze, dat hij het reglement van orde van 24 December 1857 verouderd vindt. De voorzitter: Laten de heeren eens hier komen en dan samen eens bespreken wat er in dat oude uit moet of waarmee het moet worden aangevuld. De heer de Geus, vond dit goed, doch vroeg of niet ongeveer een paar jaar geleden dat reglement is her zien- De voorzitter: Ja. De heer de Geus: Mag ik dat eens zien? Na. inzage vroeg* de lieer d'e Geus of Ged. Staten dit reglement hebben goedgekeurd. De voorzitter: Neen, dat kon niet, want we hebben het er nooit heen gezonden. De heer de Geus vroeg of B. en W. met een voorstel der herziening zouden komen. De voorzitter: B. en W. vinden het oude reglement g-oed. De heer de Geus: Dus u komt niet met een ont werp? De voorzitterNeen. De voorzitter: De agenda is afgewerkt.... De beer de GeusIk hoop iniet dat u mij het woord zult ontnemen, ik had ook nog' geschreven over de instructie van den secretaris eu den ontvanger. De voorzitter: Ook die kunnen de lfeeren dan iin hunne vergadering behandelen. De heer de Geus Goed, maar nu verwijs ik u be leefd naar art. 42 Gemeentewet. De voorzitter: De rondvraag doe ik niet meer. De beer de Geus: Dan ontneemt u den Raad een recht, hem in de wet toegekend. De secretarisU kunt toch vragen en als de burge meester het goedvindt zal hij het ni'et weigeren. De heer de GeusEr staat toch niet in dat de bur gemeester dit moet goedkeuren? De voorzitter: Ik doe de rondvraag niet meer. De heer de Geus: In de voorlaatste vergadering wilde ik nog' iets vragen en u ontnam mij het woord, dat verlang ik niet meer. De heeren Stam en HilleJa, dat is waar. De heer Oudt: 't Is niet in de bedoeling om elkaar lastig te vallen, maar ik vind het in 't belang der ge meente dat de rondvraag behouden blijft, even voor of tijdens, de vergadering kan men nog eens iets te bin nen schieten wat men behandeld wil zien. De secretarisDan vraagt u aan den burgemeester en dan zal hij 't u niet weigeren. De lieer Oudt: Dan zou ik nog wat willen vragen. De voorzitter: En dat is? De beer Oudt vestigt daarna het oog op den toe 'stand van de dokterswoning, die hij gaarne goed wil zien schoongemaakt en behangen. Na voorlezing van een schrijven van den opzichter, waarbij deze het behangen nu ontraadde en na het voeren van eenige besprekingen besloot men de wo ning' goed te la ten,schoonmaken. De openbare vergadering werd daarna gesloten. UIT HEER HUGO WAARD. Gisteren vergaderde de Raad- dezer gemeente in vol tallige zitting. De voorzitter l^eette de beide wethou ders welkom, evenals de nieuwe leden, die daarna de vereischte eeden aflegden. De voorzitter las hierna de notulen der vorige ver gadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was: Een verzoek van lief Hoofdbestuur voor vakonderwijs, secretaris de lieer Bot, houdende verzoek om voor 1912 een subsidie van J 15 ie mogen ontvangen. De voorzitter zeide, dat dit stuk pas een tweetal da gen geleden is binnengekomen en stelde daarom voor, dit adres aan te houden' tot onderzoek. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. De heer D. Appel werd hierna met op één na alge- meene stemmen herbenoemd tot wethouder. De heer van der Oord werd op gelijke wijze herbe noemd. De begrooting van liet Burgerlijk Armbestuur kwam hierna aan de orde en werd onder vóorwaarde, dat een kleine wijziging zou worden aangebracht om de be grooting sluitende te maken, goedgekeurd in ontvang van 3760 ein in uitgaaf van( 3757. Tot brandmeesters werden, hierna in district I be noemd de heer Jb. Beersem, in district II de heer A. Groot, in district III de heer J. Groenland en in dis trict IV de heer J. Smit. Hierna kwam het plaatsen van eeni telefoonkantoor in de gemeente aan de orde. D'e voorzitter deelde me de, dat- indertijd van de Vereeniging „Hugowaards Be lang" een adres tot den Raad was gericht met het, verzoek tot plaatsing eener telefooncel in de gemeente. Nu had de burgemeester zich tot den' brievengaarder gewend, maar deze was niet genegen om een cel in zijn huis in te richten. Bovendien had de heer Broertjes gevraagd of het niet op den weg van de gemeente lag om te zorgen dat er een postkantoor in de gemeente kwam. Dit was in deze gemeente, waar 's avonds reeds vijf bestellers uitgaan om te bestellen, al meer noodig, daar de posterij zoo toenam, dat het stichten van een postkantoor toch eenmaal zal moeten geschie d-en. Wanneer men nu reeds tot het stichten van een postkantoor overging, dan kon de telefooncel in dat kantoor worden geplaatst en waren hieraan voor de gemeente geen kosten verbonden. De voorzitter stelde den Raad voor bij den Minister te informeeren op welke voorwaarden een postkantoor in de gemeente kan worden gesticht. De heer -Molenaar zeide, het zeer wenschelijk te vin den dat het postkantoor wordt uitgebreid en wel voor al met het, oog op de avondbestelling. D-e voorzitter zeide, dat het er bij het stichten van oen postkantoor er wel op aan zal komen of de Raad genegen is een gebouw te bouwen-, daar bet. Rijk steeds liever huurt dan bouwt. De kosten voor het bouwen van e-eti telefooncel loopen voor de gemeente op een 200 a 250 per jaar. De beer Blauw vroeg of het wel zoo noodig is een telefooncel in de gemeente te plaatsen. De heer Met was van meening, dat 't zeer wensche lijk is om met den directeur van het postkantoor over het bouwen van een kantoor in overleg te treden. D'e toestand is thans meermalen een schandaal voor de gemeente, daar het wel voorkomt, dat- er menschen met postpakketten op de straat moeten wachten. De voorzitter bleef het wenschelijk vinden -te infor meeren wat het kosten moet. D-e heer Plevier kon zich hiermede wel vereen-igen en was er voor ook de argumenten van den heer Met ter kennisse van den Minister te breng-ein, waarna be sloten werd naar de kosten van het bouwen van een postkantoor bij den Minister te informeeren. Hi-ema werd art. 47 van de politie-verordening, re gelende de te treffen maatregelen bij brand, alsmede art. 90, regelende de vermomde bedelarij, art. 91, re gelende het rijden van paarden door kinderen beneden 14 jaar, benevens ©enige artikelen, regelende het rij den van auto's rijwielen en motorrijwielen in de ge meente, na breedvoerige discussie gewijzigd. Het voorstel van B. en W., om- de presentiegelden voor den Raad voortaan op 1,50 per zitting en per lid te bepalen, werd met algemeene stemmen aange nomen. Bij loting werd uitgemaakt, dat de heeren Blauw en Molenaar in 1915 zullen aftreden en de heeren Met en Blom in 1917. Hierna ging de vergadering in comité, ter behande ling van het sub-kohier van dem Hoofdelijken Omslag'. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den raad, waarbij de heer Slot afwezig was werden de herbenoemde raadsleden de heeren Kostelijk, Wa genaar en Yen beëedigd. De heeren C. Wagenaar en Kostelijk werden herbenoemd tot wethouder. De heeren Kostelijk, Wagenaar en Yen werden daarna herbenoemd tot leden der gascommissie. De gemeente-begrooting, dienst 1912, werd den raad aangeboden. Mededeeling werd gedaan van het schrijven van den mr. G. van Tienhoven, inhoudende zijn ontslag name als Commissaris der Koningin. Besloten werd dit schrijven met een missive van dankbetuiging te beantwoorden. Gedeputeerde Staten berichten de goedkeuring op de begrooting der gasfabriek en van het plan van uitbreiding door aanbouw van een amoniakfabriek. Ingekomen waren eenige periodieke verslagen die bij de leden zullen circul- eren. De heer Slot kwam ter vergadering. Mej. de wed Kleijer vroeg haar ontslag als klok- keluidstei', hetwelk haar werd verleend; in haai' plaats werd benoemd K. Stam te Zuidscharwoude. Het in de vórige vergadering aangehouden adres van de afd. Heer Hugowaard van den Bond van Ned. Onderwijzers werd na eenige discussie voor kennis geving aangenomen. Aan de tuinbouwvereenigingen te Koedijk, St. Pan- cras, Zuidscharwoude en Ilarenkarspel werd toestem ming verleend een vertegenwoordiger te zenden in de commissie van beheer der Broekermarkt. Naar aanleiding van een adres van r. k. propagande- j club St. Johannes de Dooper, welk adres gesteund werd door de Langedijker winkeliers nering- en vak- vereeniging, zal haar worden bericht dat ter bevorde ring van de Zondagssluiting dooi' den raad reeds alles gedaan is en zal worden. Na eenige besp.iekingen over de invoering van het tonnenstelsel en over de waterleiding werd besloten 4

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1