•aBij onderhoud klokken werd door den heer Bruin de aandacht gevestigd op het totaal van streek zijn der Oost-Graftdijker klok. GROVE VERTERINGEN IN STEM- BUREAUX. de verdere behandeling van de invoering van het ton nenstelsel tot een volgende vergadering uit te stellen. De vergadering werd hierna gesloten. VAN TEXEL. In de Dinsdag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd na installatie der nieuw gekozen leden. Tot Wethouder herbenoemd de heer H. Over Op het adres van C. Kooiman om subsidie voor den wagendienst OosterendOudenschild wordt afwijzend beschikt. Mocht de ondernemer evenwel met een meer aan de eischen des tijds voldoend vervoermiddel den dienst uitbreiden, dan bestaat kans, dat eene nieuwe subsidie-aanvrage in gunstige overweging zal worden genomen. Daar de begrooting voor het volgend jaar reeds was opgemaakt, werd het adres der afd. „Texel" van het N. O. Gr. om herziening der jaarwedden aangehouden tot een volgend jaar. Naar wij vernemen, heeft de heer I. Jacobsen te 's-Gravenhage voor zijne benoeming tot gemeente geneesheer te De Cocksdorp bedankt. UIT GRAFT. Dinsdagmiddag 2 uur vergaderde de raad der ge meente in voltallige zitting. Voorzitter was de heer P. A. Romeijn. De heeren Koppen, Bruin en Slooten, allen herbe noemde raadsleden legden in handen van den Voor zitter de bij de wet voorgeschreven beloften af. De notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen was o.a. van den heer de Stoppe laar een ontslag-aanvrage als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Oost-Grafdijk (werd op de meest eervolle wijze verleend) en van Gedepu teerde Staten een schrijven, waarin den raad werd gemeld, dat het bezwaarschrift van den heer A. Dros tegen den hoofdelijk omslag, als zijnde na den wette- lijken tijd ingeleverd, niet is ingewilligd. De heeren Koppen en Bruin werden met 61 stem blanco als wethouder herbenoemd. Beide heeren na men hun benoeming aan en werden door den Voor zitter gelukgewenseht met hun herbenoeming, het in gen gestelde vertrouwen. De gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld met uitgaven f 36836.80inkomsten f 87011.45l/2, saldo f 174.65. Idem de rekeningen van de armbe sturen van Graft, Oost-Graftdijk en West-Graftdijk resp. met een batig saldo van f 129.42, f 218.75 en f 82.42. Nog werd vastgesteld een suppl. begrooting over het loopende dienstjaar. De gemeentebegrooting over het volgende dienstjaar werd ingediend en voorloopig vastgesteld op een be drag van f 17001.81. De Voorzitter zegde onderzoek toe. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat de post verlichting, betrekking had op de eenige Grafter- straat-lantaarn n.l. die bij 't Tolhek. De begrooting der armbesturen werd vastgesteld voor Graft f 189.42, voor West-Graftdijk f 270.75 (f 400 gem. subs.) en voor Oost-Graftdijk f 588.60 (gem. sub. f £00) Bij de rondvraag vestigde de heer Schuurman de aandacht op de alhier In erschende waternood. Spr. wilde de bak achter de school, waar nog 72 c.M. water in staat, tot op pl.m. 10 c.M. leeg laten halen. De heer Bruin merkte op, dat deze bak in gebruik is bij den hoofdonderwijzer. Z. i. is er te weinig water, om ook maar een paar dagen te kunnen dienen. Ook meer dere heeren zijn van deze meening, na breedvoerige discussies, werd besloten de Witte Kruis afdeeling te verzoeken een z.g. waterschuit te laten komen. Hier na werd de vergadering gesloten. UIT WINKEL. Na opening van de openbare raadsvergadering op Dinsdag en voorlezing der notulen, gaf de Voorzitter een overzicht van het straatwerk en deelde hij mede, dat hij van het bestaande plan om de steenen op de harde laag te zetten is moeten afwijken vóór het wees huis, daar is de weg uitgehakt moeten worden om voor het daarnaast gelegen plein afwatering te be houden. Vervolgens is door den Voorzitter last gege ven een gedeelte grintweg wat uit te hakken, van de wielalagen tot het paai;deiipad, en daarna zal de wegen commissie worden uitgenoodigd te overleggen, of het wenschelijk en met het oog op de kosten mogelijk is, een voorstel te doen om de nog te bestraten wegen zoo te laten bewerken. De heeren Breebaart en Oyer waren van meening dat de weg te Lutjewinkel en in de Weere, wel uit gehakt zal moeten worden. De heer Wit meent dat dit het plan altijd is geweest. De Voorzitter herinnert zich wel dat de heer Wit daarover heeft gesproken in de wegencommissie, doch later was er een meerderheid om de steenen op de harde laag te zetten. De heer Wit informeerde naar het contract met den aannemer. De Voorzitter deelde mede, dat er geen contract is, maar dat het meestal beter is en voor den uitbeste der vrijer is, niet aan een contract gebonden te zijn, omdat toch alles niet te omschrijven is. De heer Meurs vroeg of de straatmaker niet zou kunnen zorgen voor meer menschen om den weg uit te hakken. De Voorzitter antwoordde dat voorloopig de weg werker medewerkt, maar voor verdere uitvoering eerst een overzicht van kosten moet zijn. ingekomen was een verzoek van den heer J. Dem- mers, om hem wegens vertrek uit de gemeente voor 7/12 ontheffing van zijn kanslag in den hoofdelijken omslag te verleenen, wordt toegestaan. Een verzoek van het hoofd der school te Winkel om op Dinsdagavond van 7 tot 8 uur zijn schoollokaal te mogen gebruiken voor een cursus in de ÏYansche taal aan jonge dames, wordt toegestaan. Daarna werden herbenoemde raadsleden, de heeren Sloos en Nobel, geïnstalleerd en volgde verkiezing der wethouders. Herbenoemd werden de heeren Sloos en Nobel. Daarna werd overgegaan tot besloten zitting. Na heropening werd tot lantaarnopsteke' benoemd J. Kooij en de jaarwedde bepaald of f 20. De heer Meurs vroeg bij de rondvraag wanneer de lantaarn in de Zijgerakker komt. De Voorzitter deelde mede dat daar nu werk van gemaakt zal worden, zooals vroeger was bes'oten stond daarmede in verband het overbrengen van een lantaarn van de tram, doch de voorzitter vreesde dat dit niet zal gaan. "Wanneer één lantaarn wordt weggenomen, zal er bij de tram te weinig verlichting zijn, znodat een nieuwe lantaarn aangeschaft zal worden. Vervolgens werd de vergadering gesloten. UIT HARENKARSPEL. In de Raadsvergadering van 5 dezer werd na de be- eediging van twee herkozen raadsleden (de heer Slot was niet tegenwoordig) tot wethouder herbenoemd de beer W. Zut, die de benoeming aannam. Daarna volgde a nbieding der gemeentebegrooting voor 1912 in ontvangst en uitgaaf sluitende op f 20949.62 met f 725.69 voor onvoorziene uitgaven, alsmede der begrooting voor het burgerlijk armbestuur, aanwijzende een ontvangst en uitgaaf van f 3436.met een post voor onvoorziene uitgaven van f 458. Bij de begroo ting is gerekend op een subsidie uit de gemeentekas van f 1800. Aan den Gemeente-Opzichter zal voor buitengewone werkzaamheden in 1911 aan het raadhuis verricht, een gratificatie worden verleend van f 15.—, welk be drag, evenals f 130.76 voor andere doeleinden uitge geven, zal worden voldaan uit de onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1911. UIT ZUID- EN NOORDSCHERMER. In de Dinsdag gehouden voltallige Raadsvergadering werd na opening, aangevangen 1. Met de beëediging van de herkozen leden, de heeren Bakker, Posch en Kraakman. 2. Na de vaststelling der notulen werd mededeeling gedaan dat de gemeenschappelijke regeling met het Gem.-bestuur van Alkmaar tot toelating van kinderen op de O. L. scholen aldaar op de voorwaarden waar toe in de vorige vergadering werd besloten zijn beslag heeft gekregen en de overeenkomst wederkeerig is ge- teekend. 3. Tot wethouders werden met 6 stemmen tegen 1 blanco achtereenvolgens herbenoemd de heeren C. Bakker en J. Doornbos, die de benoeming aannamen. De begrooting voor 1912, na gedurende 14 dagen ter inzage ta hebben gelegen, werd overeenkomstig de aanbieding in de vorige vergadering vastgesteld tot een bedrag van f 12.657,581/2- Besloten werd] een daartoe voorgelezen concept-schrijs ven als antwoord te zenden op het ingekomen adres van verschillende ingezetenen om middelen in het werk te stellen om wederom een geneesheer te Groot- schermer gevestigd te krijgen, waarin de argnmenten worden aangevoerd aan de hand waarvan in de vorige vergadering werd besloten hierop afwijzend tp beschik ken. In verband met deze beschikking wordt besloten om de kosten, welke het halen en brengen van een naburigen geneesheer, wanneer dit door dezen wordt verlangd in spoedeischende gevallen bij nacht voor han die met het oog op hunne finantieel draagkracht, daarvoor in aanmerking komen, uit de gemeentekas te betalen. Bij de rondvraag werd nog op voorstel van den voorzitter besloten, om maatregelen te treffen ter voor ziening in de dringende behoefte aan drinkwater, waarna de vergadering werd gesloten. UIT STOMPETOREN. Behalve de stof en de stank der automobielen schijnen ook sommige bestuurders er van niet frisch. Toen de vrachtrijder C. L. uit Alkmaar met zijn wa gen langs de Noordervaart reed om naai- Schermer- horn terug te keeren kwam hem een automobiel achterop. Nadat de auto rakelings langs het paard was gereden werd deze stop gezet, de berijder der auto stapte uit, vroeg aan L- waarom hij lachte en gaf daarop L. een stomp onder den neus zoo dat het bloed er uitsprong. L. op zoo iets niet bedacht, vooral niet omdat in de auto ook een paar dames waren ge zeten, heeft jammer genoeg niet op het nummer gelet. UIT IIENSBROEK. In het lokaal van den heer Mantel alhier verga derde de Landbouw- en Handelsvereeniging Hensbroek Obdam. Na opening door den voorzitter, den heer C. Wit en lezing der notulen door den secr.-penningm. H. Bakker volgde bespreking wanneer de koolveilingen aan het station Obdam zullen aanvangen. Twee datums werden genoemd, waarna bij stemming wordt uitgemaakt, dat de aanvang zal zijn op Vrijdag 8 September (het vorige jaar op 12 Sept.) des namid dags om half twee. Na enkele besprekingen werd verder besloten, dat voorloopig tweemaal per week zal worden geveild n.l. des Dinsdags en des Vrijdags. Mocht de aanvoer te groot blijken, dan zal de veiling driemaal worden ge houden op door het bestuur nader vast te stellen dagen. Vervolgens werd een commissie benoemd, die zor gen zal voor den gezamenlijken aankoop van kunst meststoffen, daar ook hier het gebruik er van gestadig toeneemt. Het vorige jaar was men begonnen namens de Vereeniging kunstmest te koopen en dit had aan de heeren J. Koning en K. Mak heel wat drukte be zorgd. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een gratificatie aan genoemde heeren uit te reiken. Als commissieleden werden thans benoemd de hee ren H. Bakker van Hensbroek en J. Vlaming te Ob dam, aan wie voor 1 October het verlangde moet wor den opgegeven. Hierna werd nog door den Voorzitter met enkele woorden er op gewezen, dat de vereeniging Hensbroek —Obdam, die wat de sorteering betreft, bij de koop lieden zeer goed staat aangeschreven, ook nu weer haar goeden naam moet trachten te behouden en riep daartoe ieders medewerking in. UIT HOORN. In de Dinsdag gehouden Raadsvergadering, staande onder leiding van den wethouder J. W. van Buren Lensinck, werden de herbenoemde raadsleden, de hee ren P. van Doornik, P. van Dijk en G. Scholten, als mede het nieuw gekozen lid, de heer H. Prins (S. D. A. P.) geïnstalleerd. Tot wethouders werden herbenoemd de heeren J. W van Buren Lensinck en P. van Doornik. De gemeenterekening over 1910 werd goedgekeurd ten bedrage van f 437.868.58 in ontvang, f407.151.246 in uitgaaf en in batig saldo f 30.717,335. Besloten werd f 25 subsidie te verleenen aan de afd. Hoorn van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Op het adres van de A. R. kies vereeniging „Neder land en Oranje", inzake het markten op Zondag, bij gelegenheid van de groote najaars-Veemarkt, wordt, conform het prae advies van B. en W. afwijzend be schikt. Besloten werd B. en W. machtiging te verleenen tot het instellen van een hooger beroep tegen het vonnis der Rechtbank te Alkmaar inzake de procedure met het R. C. Wees en Armenhuis. Een crediet van f 3500 werd verleend voor het z o- veel noodig vernieuwen van het torentje op de Oos- terkerk. Besloten werd nog tot het in gebruik afstaan aan het Rijk om met eer ige lokalen in het gebouw der burgeravondschool, ten behoeve der Rijksnormaallessen. Verder werd besloten ter bestrijding] van diverse buitengewone uitgaven over 1911, te beschikken over een gedeelte ad f 20.000 van het Reservefonds der Gasfabriek. Aldus wordt besloten. Tot onbezoldigd ambtenaa - van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer Van Leersum Aangenomen werd nog een voorstel van B. en W. om van de Groote Kerk der Herv. Gem. te Hoorn aan te koopen twee perceden weiland, samen groot 1.81.90 H.A., gelegen aan den Goldelooz-n weg aldaar benoodigd tot vestiging van de prise d'eau en de ge bouwen der op te richten waterleiding voor de som van f 9095 vrijgehl. - We kunnen mededeelen, dat de Minister van Binn. Zaken voornemens is op de begrooting voor 1912 uit te trekken een bedrag van f 15009 voor de re stauratie van de Waag te Hoorn. Dit bedrag is door de gemeente aangevraagd en vormt de helft van liet voor de restauratie benoodigde. UIT SIJBEKARSPEL. Tot wethouder is benoemd de heer C. Stins te Ben- ningbroek, in plaats van wijlen Jan Bakker Cz. UIT SCHERMERHORN. Tot wethouders zijn benoemd de heeren Th. J. Wes terhof (aftr.) en C. Nierop. UIT OTERLEEK. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na beëediging van de heeren J. Glijnis (herkozen) en C. Dekker Jbz. (gekozen) wer den als wethouders benoemd de heeren J. Glijnis en D. de Jong, beiden aftredend. De benoemden werden gelukgewenseht, alsook het nieuwe lid, waarna de notulen van de vorige verga dering werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen was een brief van Ged. Staten van Noordholland omtrent subsidie vakonderwijs en een verzoek der afd. Hensbroek van de Vereeniging voor Vakonderwijs om subsidie. Beiden worden behandeld bij de begrooting. Bij de begrooting Burg. Armbestuur 1911 werd door dat bestuur een subsidie gevraagd groot f 800. B. en Wstellen voor f 600 te geven. Op voorstel van den heer R. Groot besliste de raad f 700 toe te zeggen. De gemeente-begrooting wordt- op voorstel van de heeren C. Dekker en K. Groot i'n ontvang en uitgaaf met, 1000 verhoogd tot aankoop een-er nieuwe brand spuit. Jlet -eindcijfer dezer begrooting wordt nu 12030.1Pin ontvang -en uitgaaf. Daarna werden politie-, bouw- en won-ingverarde- ning herzien en gewijzigd. Bij de rondvraag besprak de h-eer J. Glijnis die vleesi'hkeurinig, waarop de voorzitter de inlichtingep iii de vorige vergadering gedaan, herbaalde, De lieer dp Jopg bracht bezwaren in tegen de wijze v a it begraven van ondeugdelijk vl-eesch. De voorzitter zei de geen andere middelen- te weten en verzocht den -spreker en d-e andere leden hem voor dat begraven een I andere plaats aan te wijzen. Niemand kon echter op" het oog-enblik hierin1 voorzien, waarna op voorstel van I den heer Groot besloten werd daf de voorzitter en le- I den gemachtigd yyordeji té trap-htpn een geschikt ter- I rein te verkrijgen. De heer Oouwenhoven vroeg inlichtingen omtrent I een geval yan armenzorg en omtrent gemeen-teverlich- I ting, welke de voorzitter hem verschafte. Ook besprak I de heer O. de watervoorziening en werd op zijn voor- stel besloten het water uit d-rie Nartouputten alhier I door een deskundige to doen onderzoeken, waarna de I vergadering werd gesloten, UIT OUDE NIEDORP. Na opening der voltallige vergadering van den raad op Dinsdag, werden door de he-eren 0. Over, J. Ligt-- hart en P. Wit, de eerste twe-e herbenoemde leden on de laatste nieuwbenoemd lid van- den raad, de ver- eisch-te eed-en in handen van den voorzitter afgelegd. Ter vervanging yan den heer A. St-rijhis, die voor een herbenoeming- tot wethouder bedankte, werd de beer O. Over beno-emd mét 5 stemmen, terwijl de heer O. Rempt 2 stemmen bekwam. De beer Over nam zijn benoeming aan. De h-eer Drencli, hoofd der school te Moerbeek, ge meente Nieuwe Niexlorp, verzocht een verwarmd en verlicht schoollokaal te Zijdewind beschikbaar te wil len stellen tot het ge-ven van landbouwonderwijs. Alge meen besloot men dit toe t-e staan. De adressen van de af-d. Alkm-aar van den bond van R. C. openbare onderwijzers en van het Hoofdbestuur van den band van R. O. onderwijzers in het bisdom Haarlem, waarin werd verzocht de salarissen van het onderwijzend personeel in- deze gemeente te willen re gelen, zooals door die onderwijzers in een adres aan den ra-ad. is voorgesteld, werden voor kennisgeving aangenomen. Ilier-na vo-lgdie de in de voorgaande vergadering a-a ngehouden punten lo. Het verzoek van bet bestuur van 't Algemeen Militair Tehuis te den Helder, om subsidie. Hie-rop werd afwijzend beschikt, 2o. Een- adres van d-e vereeniging voor Vakonder wijs in West-Friesland om 10 subsidie te mogen ont vangen. Werd tot wederopzegging toe verleend. 3o. Het verzoek van h-et- ond-erwijz-end personeel om verhooging hunner jaarwedde. De heer Over vro-eg hoe de regeling der jaarwedde tha-ns was. De voorzitter las d-e verordening voor. Gevraagd werd in het adres voor hoofden: aanvang- salaris 950, m-et 4 vi-erjaarlijksebe verhoogingen van 50. Voor onderwijzers: aanva-ngsalaris 000 met 4 viorjaarlijksch-e verboogingen van 50. De voorzitter stelde voor het gevraagde salaris toe te kennen, liet 5 stemmen voor werd hiertoe beslo ten. Voor de onderwijzers stelde de heer Rempt een aan vangssalaris van 600 met 3-5 j-aarlijksche verhoogin gen van 75, voor, welk voorstel aangenomen werd. Voor akten vrije- en. ordeoef-enimgen- en nuttige handwerken werd geen vergoeding gegeven. De belooning van het. herhalingson-d-erwijs werd ver hoogd tot 75 cent. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe brandspuiten- gearriveerd waren. Verder werd nog besloten o-m bij de school alhier een regen waterbak te laten mak-en. Ten slotte werd de gemee-nte-begrooting dienst. 1912 aangeboden én onderzocht en voorloopig vastgesteld en ter visie gelegd. Deze sloot itn ontvang en uitgaaf met 11473.33. Hierna werd de vergadering door den voorzitter ge sloten, na eerst nog eenig-e hartelijke woorden van dank te hebben gebracht aan den heer A. Strijbis, af getreden wethouder. UIT HEER HUGO WAARD. Naar men weet, is de vorige week een commissie ge vormd, welke zich ten doel stelde belangstelling te wekken voor d-e verbetering va-n het beruchte „Waard je'', als vaarwater. Onmiddellijk is deze commissie met prijzenswaardigen spoed a.an het werk getogen en eheft ze zich met n-og enk-el-e leden v-ersterkt, zoodat ze heden Woensdagavond kon vergaderen ter 'sterkte van 12 personen, benevens de heer A. Tim merman van Oudka-rsp-el als adviseur -en- de heer Brug man als voorloopig voorzitter. Laatstgenoemde- vraagt na opening der vergadering mededeeling der verschil lende leden omtrent hun wedervaren bij de propagan da voor deze zaak. Hierbij blijkt, dat van verschil lende zijden de verzekering is gekomen-, da-t er veel ge voeld wordt voor verbetering van dit soms zoo booze vaarwater. Door den heer Timmerman wordt den aanwezigen een schets gepresenteerd van „Het Waardje" met om geving en aanwijzing der plaats wa-ar de -golfbreker zou moeten komen, n. 1. op 30 a 40 M. afstand van den Waa-rddijk. Na beschouwing en bespreking dezer schets, wordt echter de opmerking gemaakt, dat een m-eer .afdoende en go-edkoopere maatregel t-e -nemen zou zijn, n.l. het steken van een flinke sloot in de riet schoot aa.ru de Zuidzijde. Bij boos water zullen dain de vaartuigen het hoog moeten opzoeken om zoo vervol gens langs- bedoelde sloot in de Westerringvaart van Heerhug'owaard te komen. Dit plan vindt algem-eenen bijval, doch dan dient er ook een doorvaart te blijven tusschen de in het weste- ijlk deel van „Het Waardje" liggende houtvlo-tt-en van den heer E-ecen. Besloten wordt zich hierover t-e wenden tot den heer Eecen en voorts te adress-eeron aan Geestmer-Anibaeht en bet Gemeentebestuur van Oudkarspel of andere autoriteiten, die zegtgingsschap over bet water en daarin liggende rie-tbosschen hebben. "Voorloopig zal dit geschieden door den lieer Timmerman, officieel namens de commissie door d-en te benoemen secretaris. Officieel word/t de heer Timmerman uitgenoodigd als deskundig-adviseur d-e commissie bij t-e staan, wat -le heer Timmerman volgaarne aanneemt, terwijl hij j mede toezeg't d-e noodige schetsen -te* zullen vervaardi gen ter begeleiding van de eventueel in te dien-en ver zoekschriften. Door den heer D. Kuiper wordt de heer Brugman verzocht- als voorzitter der commissie te willen blijven fungeeren. Deze acht het echter gewenscht, dat deze tu-nctie door een direct belanghebbende wordt vervuld en stelt voor nu een voorzitter, secretaris en penning meester te benoemen, terwijl d-e geheele commissie zich zal blijven beschouwen als permanente commissie ooi de totstandkoming en in- goeden staat blijven van bedo-eld vaarwater. Gekozen wordt nu tot voorzitter d-e heer D. Kuiper, van Sint Maarten, tot secretaris do heer G. Kuiper 1e Haringkarspel en tot penning meester d-e heer J. Bos te Waarland. Na eenige bespreking wordt besloten dat de com missieleden, ieder voor een deel, belanghebbenden zul len bezoeken e-n een lijst ter teekening voor een bijdra ge in de kosten zullen prese-n-teeren. Staande de ver gadering der commissie wordt reeds voor een bedrag van ruim 100 get-eekend, wat met applaus wordt ver nomen en de verwachting wekt, dat wat de financiën betreft, de verbetering wel tot stand zal komen. De commissieleden nemen op zich vóór 16 September de lijsten aan belanghebbenden te presenteeren, waarna verdere maatregelen zullen worden genomen, ten einde n-og vóór het barre seizoen de verbetering tot stand te brengen, indien de toe-stemming van betrokken au- toriteiteu wor<]t V6rkregen. Bij de gisteren gehouden v-erkoopimg van het woon huis met kantoor, toebeboorend-e aan de erven Wonder, staande i-n de Korkebuurt alhier, ging genoemd per ceel voor den som van 3385 in eigendom over aan de heeren D. Dirkmaat en. J. Volkers Kz. alhier. W1NTERDIENSTREGELING II. IJ. S. M. Op een door de Algemeene Hel-dersche Winkeliers- vereeniging en de vereeniging Helders Belang aan de Hollandsche Spoor gericht verzoek om bij den aan staanden winterdienst sneltrein 145, d-es morgens aan komende 10.50, d-es Zondags te laten bestaan, is, naar het „D. v. II. meldt, bericht ontvangen, dat hieraan geen gevolg ka-n, worden gegeven. Om -echter aan de bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te kom-en, heeft de Maatschappij bepaald, dat trein 639, van 1 October af des Zondags z-al loopen. liet bezwaar, dat men du-s van zuidelijker gelegen stations als Amsterdam en Haarlem eerst op zijn vroegst des Zondags om 3.26 te den Helder kon aan komen, is door deze bepaling vervallen. EEN NIEUWE OPLKT1TERSTRUC. I e Gouda vervoegde zich in een eenvoudige krui denierswinkel in de Spoorstraat een onbekend per soon, die iets kocht en tegelijk verzocht den naam en het adres van die zaak even op t-e schrijven, opdat het hem gemakkelijk zou zijn, wanneer hij zich gevestigd had, een adres t-e wet-en waar hij een en and-er go-ed kon koopen. De winkelierster schreef ha-ar adres op en de onbekende nam het mee. Deze ging m-et dat beschreven blaadje naar den rij wielhandelaar R. o-m een rijwiel te huren. Toen het bewuste adres werd getoond, had de rijwielhandelaar geen bezwaar en gaf een rijwiel mee. De onbekende kwam echter het rijwiel niet terug brengen en eindelijk ging d-e heer R. op informatie uit bij de eerstgenoemde winkelierster, die hem de toe dracht der zaak vertelde en toen bleek het den rijwiel- verhuurder dat hij er leelijk ingevlogen was. Aangifte werd gedaan bij de politie, die het signale ment van d-en oplichter overal heenzond, maar nog geen spoor van den dief kon ontdekken. In de Dinsdag-avond gehouden zitting van den Rot- terdamschen gemeenteraad, verkreeg de heer Spiek man het woord, om. zijn verontwaardiging uit te spre ken over de grove verteringen, welke in een paar stem- bureaux waren gemaakt. Dë voorzitter, hoewel dit niet kunnende goedkeuren, meende echter dat over die zaak te veel beweging werd gemaakt. De st-embureaux hebben den geheel-en dag- zitting, het was dien dag zeer heet, zoodat een ieder behoefte had aan drank en ijs, maar daarenboven werd de rekening door d-en kastelein overdreven hoog opgevoerd. 20 cents voor een kop koffie te berekenen is ni-et ver van afzetting. Er was hier meer sprake van onoplettendheid van de voorzitters der st-embureaux, dan van immoraliteit. Dit heeft hij ook gezegd tot den voorzitter van -een d-er stembureaux, den heer Dwarshuis, op wiens bepaalden aandrang het bedrag der verteringen van dien-s bureau in de gemeentekas gestort is. Waarin spreker echter een veel grooter gevaar ziet, is, dat- 't- mogelijk is geweest de publicatie van beide rekeningen in een dagblad. Men denke aan de publi catie- van gewichtiger stukken. B. en W. zullen dan ook trachten te weten te komen, boe deze rekeningen in het „Nieuwsblad' zijn gekom-en. Het verheugt hem. dat- van de zijde va-n genoemd blad de verzekering is gegeven, dat geen enk-el gemeente-ambtenaar aan de upblicatie schuld heeft. Ook de heeren v. d. Ho-even -en wethouder de Jong spraken in denzelfden geest als de voorzitter. DROEVIG. Dinsdagmorgen half acht, had te Oostwold een droevig, treffend voorval plaats. Een jonge man, van der M. van Zuidwolde kwam met zijn verloofde te voet van Lettelbert. Bij het dorp werd hij onwel, zeeg plotseling neer en bleef roerloos liggen. Op het angstig hulpgeroep van het meisje kwamen velen toeloopen, maar wat men ook deed men kon geen leven meer in hem bespeuren. Men bracht hem naar het cafe Braam en ontbood in allerijl dr. Houwerzijl van Hoogkerk. Toen deze kwam, kon hij ook slechts den dood constateeren. DRINKWATER OP DE VELUWE. Ter voorkoming in de behoefte van goed drinkwater voor het groote aantal troepen dat in de tweede helft dezer maand Barneveld verwacht wordt, zijn voor re kening van het Rijk, in den omtrek niet minder dan 10 Nortonpompen geboord, welke buizen, na afloop der manoeuvres, weer uit den grond gehaald zullen worden. Reeds nu echter hebben meerdere landbouwers met den aannemer van het werk een accoord getroffen, om de buizen te laten zitten, waardoor de boeren op goedkoope wijze in bet bezit van een nortonpomp geraken. DE GROOTE MANOEUVRES. Van goed ingelichte zijde verneemt de N. Crt., dat wanneer bet aanstaanden Donderdag nog niet zal heb ben geregend, de Geneeskundige Dienst aan den mi-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2