DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek, •n No. 212 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 VRIJDAG 8 SEPTEMBER. Herhalingsonderwijs. BINNENLAND mmJFmT Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. H ALRMAARSGHE COURANT. i irli.iililiiMi-ii in. n I■■■■■Ill- III BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het herlmlingaoiiderwijs zal aanvangen voor de JOSTGEN8 op Maandag 11 September n.8., des namiddags uur, in de 3e Gemeente- school, aan den Koningswegen voor de MEISJES op Woensdag 13 September d.a.v., des namiddags 3 unr, in de Meisjesschool, aan de Oudegracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 6 September 1911. ALKMAAR, 8 Sept. Met taaie volharding blijven de Finöen zich verzet ten tegen de stiefmoederlijke behandeling, welke zij van Rusland ondervinden, in welke, ondanks: de pro testen van de beschaafde wereld ongewijzigd wordt voortgezet. Men herinnert zich dat ook N'ederlandsche geleerden het om-rechtmatige van de Russificeering van Finland hebben aangetoond, dat ook Nederland- sche parlementsleden bij de Russische volksvertegen woordiging billijkheid en rechtvaardigheid hebben be pleit, met geen ander gevolg evenwel, dan dat het do cument door een barbaar op smadelijke wijze werd ver scheurd. De Russische beer blijft echter steeds zijn klauwen naar het Finsche volk uitstrekken, dat er maar niet tote te bewegen is, zich ta laten opslokken, maar fier zijn volksbestaan tracht te handhaven. Een openlijke oorlog wordt niet gevoerd, maar slechts een papieren met oekazes tracht. Rusland Finland er on der te krijgen. Het is waar -Alexander de- Eerste liet indertijd den Finschen stam het recht van, een au tonomen staat, met Rusland verbonden do-or een ge- meenschappelijben monarch en een uniforme buiten- la ndsche politiek. Het is waar Alexander II noem de Finland- in 1863 uitdrukkelijk een constitutioneele monarchie en ook Nicolaas II heeft plechtig beloofd de privilegies van dit gebied te handhaven1. Deson danks wordt Finland ste-eds steviger aan het groote Russische rijk geketend, niet m-et rozenketenen-, maar met knellende banden. Door allerlei sluwheden en spitsvondige uitleggingen wordt h-et recht verkracht, om Finland toch maar van St. Petersburg uit te regee-,- ren. Ook hieruit blijkt dat de reactie aan de Newa weer troef is niet onaardig is gezegd, dat men uit het lot van Finland als van! een barometer den stand van het politiek weer van Rusland lezteU kan. Waarom treedt Rusland evenwel zoo wreed en zoo onrechtvaardig- op? Op die-1 vraag wordt het volgend© antwoord gegeven. Het Finsche lamd hebben de Russen, maar wat ze wenschen zijn' de zielen. Het Finsche volk is hun te zeer een omgewenschte schakel tusscben Azië en Eu ropa. De Fi-nnen staan te. veel onder den invloed der pro- AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van bleem 146 en vraagstuk 52. Stand- van 146. Zwart: 3, 6, 8, 10, 12/15, 19, 20, 22, 23, 25, 28. Wit: 11, 30, 31, 32, 34/39, 41, 43, 44, 46, 49. Wit wint in dit probleem van den- hee-r J. Noome op de volgende wijze: 22 33 6 17 17 26 20 40 34 33 44 15 24 8. 26 37 9. 41 5!! Het eindspel, dat wij onder No. 52 plaatsten, is door velen met plezier opgelost, 't Is voorgekomen in een partij door den héér Presburg uit. Amsterdam met wit gespeeld. 't Had den volgenden stand: Zwart: 14, 34, 35. Wit: 45, dam op 47. Wit speelt. 31—27 2. 32—27 3. 27—21 4. 30—24 5. 35—30 6. 44 35 7. 49 20 8. 36—31 1. 2. 3. 4. 5. 25 6. 7. 1. 47—33! (gedw. weer) 2. 33 15 3. 15—38 4. 38—331! 1. 14—20 anders speelt wit op de lijn- 650 heen en 5. 33— 6 6. 45 34 7. 6— 1 8 1 29 en wint. 2. 34—39 3. 39—44 4. 44—50 (-op 44- 5. 35—40 6. 50—45 (gedw.) 49, 33—44 en 45 34) 7. 45 23 Alles gedwongen. Wij ontvingen van deze opgaven goede oplossingen van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkóoper, G. v-au Nieuwkuijk, J. K. t© Alkmaar, S. Homan .te Wijde Wo-rmer en LI. E. Fantin-ga te Haarlem. westersche beschaving, hebben te veel moderne ideeën op sociaal en politiek terrein. Hebben ze bijv. niet al gemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoordiging en zenden ze zelfs geen vrouwen na-ar het parlement? Van zulke nieuwigheden in de onmiddellijke nabij heid moeten de oud-Russen niemendal hebben. Ên daarom willen ze dit- vrijheidslievende, vooruitstreven de volk onderdrukken en daarom ondervindt, dit volk in Europa zooveel sympathie. Een laatste staaltje van Russisch© Willekeur is liet voegen van twee Finsche gemeenten bij Rusland, Die maatregel heeft tot veel verzet aanleiding gegeven. Alle Finsche bladen bevatten dezer dagen een open brief aan den staatssecretaris voor Finland te St. Pe tersburg, waarin er op wordt gewezen, dat liet. Fi-nschs volk sedert, lang reeds van zijn vertegenwoordiger bij de Kroon verwacht had, dat hij pogingen zou doen de slagen van, het noodlot, die Finland treffen, af te wen den. Dat die pogingen niet zij^ gedaan, heeft in het geheele land opwinding veroorzaakt. In het schrijven wordt verder den staatssecretaris-de pertinente vraag gesteld wat hij tot bescherming van de rechten van Finland en ter afwering van de gevaren di'e het sche vo]k bedreigen, reeds heeft ondernomen of van plan is te doen. Ook werd er een groot© protestv-ergadering te borg gehouden, tegen den1 zin der politie en de ker, een sociaal-democratisch journalist, werd in nacht daarop in zijn redactieverta-ek gearresteerd. Tal van beto-ogingen volgden en het is teekenend voor den toestand, dat er vele politi-e-agenten tót de betoogers overloopen. Zo'o worden de volgende geval len vermeld: Bij een groote'sociaal-democratische vergadering in Korfcka trokken twee bereden en veertien gewone agen ten de partij van de betoogers, zoodat de wachtmeester, die met twee overgebleven agenten niets kon uitrich ten, door de menigte werd gehoond. In Wiborg over handigden 26 agenten) een verklaring, dat zij zich niet meer door den gouverneur zouden laten misbruiken om inbreuk te maken op het recht van vergadering. In andere plaatsen verscheurden de agenten het bevel van den gouverneur-generaal om geen vergaderingen toe te laten -en lieten ze wel toe. Met het oog daarop heeft de gouverneur-generaal om het zenden van Rus sische politi-e-agenten verzocht, om alle betoogingen te onderdrukken. Tegen den 17d-en September zijn er in vele steden groote vergaderingen belegd. Heel gemakkelijk gaat de russificeering du-s niet, maar het staat te vr-eezen, dat overmacht ook hier bukken doiet, hoe verstijfd in het verzet de Finnen- zich ook mogen toonen. Alle-en een liberale wind in het Russische rijk kan redding brengen Fin- Vi- spre- den Mooie damzet in de partij. Eaphaël, de bekende Framsche meester, deed in on- derstaa-nden stand met wit een aardige damzet, die op een bekende slagwending berust. Wit speelde nu: 1. 40—34 2. 21—17 3. 16—11 4. 31—27 5. 26—21 6. 37 26 7. 42 4!! 1. 30 28 2. 11 22 3. 7 16 4. 22 31 5. 10 27 0. 28 37 Heel mooi berekend. Wij mochten deze week voor onze rubriek van dén heer J. Noom-e twee mooie problemen ontvangen. Een er van vindt een pla-at-s in deze rubriek onder No. 147. De stand is minder mooi, door de 4 schijven meerder heid van zwart, doch de ontleding is werkelijk schitte rend! Wij hopen/ dat allen zich daarvan zullen over tuigen. EERSTE KAMER. Het voornemen bestaat de bij d-e Eerste Kamer nog aanhangige wetsontwerpen af te doen na de werk zaamheden die op de opening van het nieuwe zitting jaar volgen, dus niet meer vóór de sluiting der Ka mers. CONSULAAT. D-e provincie Noord-Holland is onttrokken aan het rechtsgebied van het Consulaat-generaal van Frank rijk te Rotterdam om te worden ingedeeld onder liet Fra)nsche Vice-consulaat te Amsterdam, dat voortaan, evenals het Consulaat-generaal te Rotterdam, onder- hoorig zal zijn aan liet. gezantschap van de Fransche Republiek te 's-Gravenhage. PALEIS-RAADHUIS. De Boud van Nederlandsche Architecten heeft tot den gemeenteraad van Amsterdam het verzoek gericht te willen besluiten, dat. B. en W. worden uitgenoodigd zich tot 's Lands Regeering t-e wenden le. met. de mededeeling dat het een- ernsllg verlan gen van Amsterdams Bestuur en Burgerij, alsmede van velen in den lande is, dat bet Paleis aan- den Darn weder aan zijn bestemming als Raadhuis zal worden teruggegeven 2e. met het vei;zotek, dat d'e Regeering er toe beslui te aan de verwezenlijking van dien' wenscli mede te werken'li 1 3e. met de verzekering van zoodanigen steun voor de stichting van een nieuw Koninklijk verblijf, als Uw-e Vergadering besluiten, zal daarvoor beschikbaar te stellen. DE BRAND TE VLISSINGEN. II. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van Vlissi-nge-n telegrafisch deelneming betuigd met de ramp en verklaarde ten) zeerste getroffen te zijn door de ramp die de stad heeft getroffen. H. M. verzocht ingelicht te worden omtrent den! omvang van de ramp, waarop de burgemeester H. M. een volledig overzicht gezonden' heeft. Er heeft zich een commissie gevormd, in w-elke o. a. de burgemeester zitting heeft, ten -einde de mid delen- te beramen, dei kerkvoogdij van de Ned. Plerv. gemeente in staat te stellen tot bet stichten van een nieuw kerkgebouw. H-et is gebleken dat d-e klokken van het carillon van den verbranden toren grooten- deels gesmolten zijn-. DE MILIT1EWET. De -nieuwe Militiewet zal zooi goed als zeker tegen half October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Het wordt echter betwijfeld, of zij er mede gereed komt, zoodat d-e behandeling dan in bet komend voorjaar zou worden voortgezet. Gemengd nieuws. ONTEVREDENHEID ONDER MILITAIREN. Men schrijft aan de „Telegraaf": Woensdagavond- omstreeks half 8 werd in 't kamp Probleem 147 van J. NOOME Man. Zwart: 2, 7, 8, 11, 13, 14, 17, 18, 19, 21/27. Wit: 32/41, 48, 50. Vraagstuk 53. Eindspel. Ook dit eindspel is d-oor den heer Presburg in een partij gespeeld en- door hem met wit gewonnen. Zwart17, 18, 23. Wit Dam op 25. Oplossingen' vóór of op 14 September a.s. bij Laren aan de manschappen, van het 7e reg. infante rie medegedeeld, dat, ingevolge Kon,. Besluit, de lich tingen 1903 en 1904 teu hoogste 49 dagen onder de wapenen zouden worden gehouden. Voor deze lichtin gen, die a. s. Zaterdag zouden afpres-enteeren, was het bericht een even onverwachte als grievende teleurstel ling en reedis eenige minuten n!a de bekendmaking heerschte er groote opgewondenheid, die oversloeg iiv compagniesgewijze be too gingen en drukke demonstra ties. Voor velen beteekent dit langer onder d-e wapenen blijven broodeloosheid en geheel of gedeeltelijk broods- gebrek. Terwijl eeu verklaarbare ontzetting de, toege stroomde soldaten doorhuiverde, werd iin de officiers- cantine een donderend hoera, aangeheven', onder het heffen der glazen! Niet alleen d-ez© ontactisch© daad, maar ook de on derlinge aanzweeping zetten de ontevredenen man schappen aan tot protest. Het le bataljon gaf den stoo-t, bracht de langzaam aankluwende lawine aan het rollen. Iedere compag nie werd migekoenst, de geprikkeldheid benut, tot het. vormen- van een indrukwekkende betooging. Samen drongen de stoere, jonge body's, opposanten- leiders, schreeuwden commando's meer verwenschin- gen dan- bevelen en voor de officierskantine brak da opstanding uit als een- -rood© vlam; socialistische en anti-militairistiische liederen daverden- door den sche- mer-stillen avond. Langs alle compagnieën bazuinde de lugubere stoet z'n krijgsgercep. Het leek een oogenblik of de rollen verwisseld zouden worden. Voor dé officierskantine teruggekeerd, werd door het gansche repertoire van verwenschlng-, vloek- en strijdg-ezange.il uitgevoerd. Tusscben blinde meeschreeuwers, tamme volgelin gen, meeloopers met een' interessant relletje, leefde ook het heete, driftige revolubie-enthousiasnie. Tus- schen de zangers schoven hartstochtelijke groepen in complot bijeen. Tactici -en' mannen van 't g-eweld, botsten tegen elkaar in. D'e onbewuste leiders wikten en wogen. De hevigste elementen zonken tot bedachtzame stil te, doch voor de storm uitgierde z'U vlagen van ruw geweld, werd ,d!e beweging gestuit. De kapitein Van Win-gan, van het 3e bataljon, 3e compagnie, op dat oogenblik kapitein van het piket, waagde zich in' de kokende zee, dreef moedig zich dooi de hagen, van verzet-mtenSchen, die reeds eenigszins onthutst achteruit schoven. Hoewel het een' geruimen tijd duurde, slaagde ge noemde kapitein er in, de onstuimige branding in zijn bedding terug te dringen. Zeer tactisch en met veel menischenkenhis, richtte hij zijn woorden t-ot de opstandige manschappen en de oude gezags-iSuggestie bad de groote helft al gauw te pakken. Met een sisser liep dus deze betooging' af. Maar in het voorste, van de tenten, staken' de man nen de koppen 'bijeen, en in de gesprekken waS het zeer goed merkbaar hoe na aain muiterij deze betooging verwant was. En al dien tijd zong vioolmuziek in de officierskan tine haast treiterend boven de -algeméene ontsteltenis. EEN VERLOTING VOOR EEN ARMHUIS. Ten behoeve van een nieuw Armenhuis der Ned. Herv. Gemeente te Niezijl wordtnaar de „Ned." meldt, een verloting gehouden, met prijzen als paard en rijtuig, een (vette koe, fietsen en naaima chines 1 HET GEWETEN. Voor enkele weken is in het abattoir te Amsterdam uit een jas van den stalknecht K. een portefeuille met f 375 gestolen. Het onderzoek in deze zaak leverde geen resultaat op. Woensdag ontving K. tot zijn niet geringe verbazing een aangeteekenden brief uit Delft met f 357, zoodat f 18 aan het gestolen geld ontbïe- ken. De naam van den afzender van den brief is niet bekend. UIT SCHERMERHORN. Onze nieuwbenoemde burgemeester, de heer P. Al- blas, heeft gisteren aan alle schoolgaande kinderen uit de gemeente een feestje bereid. In 't café van den heer Lakeman werden zij onthaald. Ook werden kinderspelen gehouden om fraaie prijsjes, terwijl boven dien nog elk kind met een keurig prijsje welvoldaan huiswaarts keerde. UIT SCHOORL. Vergadering van den Raad. Tegenwoordig alle leden. Een verzoek van Jb. Smit, smid te Groet, betref fende levering van gemeentewerk, werd voor kennis geving aangenomen. De heer J. Bos werd met 6 tegen 1 stem blanco als wethouder herkozen. Blijkens de opgemaakte begrooting der Gemeente voor het dienstjaar 1912, zijn de tegenwoordige in komsten der Gemeente niet meer voldoende, om daar mede de uitgaven te kunnen bestrijden,ten in verband daarmede werd met algemeene stemmen besloten 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te heffen en de betrekkelijke verordeningen op de heffing en invordering vastgesteld. Na de behandeling van een reclame Hoofdelijke Om slag, waarop afwijzend werd beschikt, waarna rond vraag, werd de vergadering gesloten. IIET NIEUWE ORGAAN VAN DEN VRIJZINNIG- DEMOCRATISCHEN BOND. Het nieuwe orgaan van den Vrijzinnig-democrati- schen bond, waarvan de verschijning in verband met

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1