S T A I) S N I K II W S. BUITENLAND. BEGRAFENIS PROF. Dr. WILDEBOER. het verdwijnen van „Land en Volk" als partijblad is aangeokndigd, zal een weekblad zijn en te Amsterdam worden uitgegeven. Overwogen wordt oen samen- emelting daarmee van „De Nieuwe Amsterdammer", het orgaan der Vrijz-democratische vereeniging te Amsterdam. teit, die er in wemelde en bet geheel tot griezelige lec- t personeel Werd door alle college's principieel aan™ tuur -om»; d. beide Doopegez. „1L sprak de wenschelijkheid lyt, dat een nader onderzoek zou worden ingesteld bij andere Mijen dan de voorge stelde u_i_ die DIEFSTAL IN DE CONSISTORIE. In de consistoriekamer der Nedj Herv. kerk te Hoek van Holland is diefstal gepleegd, die Dinsdag werd ontdekt. Het geld uit de catechiseerbusjes, die in een kastje waren opgesloten, is na verbreking der sloton ontvreemd. De dief ol dieven zijn door een tuimelraam binnen gekomen en hebben een trapje gebruikt om er weer uit te komen. CHOLERA. In verband met een loopend gerucht, als zou te Zevenhuizen iemand zijn overleden onder verschijn selen, die aan cholera deden denken, doch die even goed een gevolg van niet-besmettelijke cholerine kun nen zijn, is, in overleg met den inspecteur der volks gezondheid, als voorzorgsmaatregel een familielid van den overledene, een milicien van het garnizoen te öouda, die ter begrafenis is geweest, in observatie gehouden, terwijl de nieuw opgekomen miliciens uit Zevenhuizen eenige dagen in het militair hospitaal moeten verblijven. Verder meldt de G. C., dat ten overvloede door den garnizoenscommandant de order is uitgevaardigd, dat geen militairen zich naar de gemeente Zevenhuizen mogen begeven. SNIPPERS UIT HET HBLD. Een onderwijzer ontving dezer dagen het volgende briefje van den vader van een zijner leerlingen: ,Meheer de reede waarom Jannetje zatterdag de schoei niet heeft bezoekt, is dat zij heeft zoo dikwijls last dat ze nachst het bet uitkomt en dan is ze smor- gens heel niet- goet we daclitte eerst dat het van het speele kwam maar de dochter (dokter) denkt dat ze met de helm geboren is en dat is lasting. Uit achting X". Te Culemborg werden in de Raadsvergadering van Dinsdagavond behalve de notulen der vergadering van 2 Augustus 1911 ook goedgekeurd die van de ver gadering 20 December 1908. Gelezen te Laren op een uithangbord „Hier mangelt men klompen, petroleum en aarde werk". Uit een vergaderingsverslag „De voorzitter deelde mede, dat onze vereeniging vertegenwoordigd was bij de begrafenis van den heer X., die de familie de condoléantie namens het bestuur overgebracht." tuur maakten. Na uitgeweid te hebben over de manier, waarop berichten geschreven worden, eindigt de schrijver: Laat de pers die gewoonten varen, geeft zij in 't vervolg nuchtere, zakelijke, hoffelijke verslagen, dan zal de populariteit Harer Majesteit daaronder niet lij den en dam is het misschien nog niet noodig naast de getuigenissen ook critiek in de bladen op te nemen. Want indien mem goed in het oog houdt, dat „de diepe, de innige, de hartstochtelijke liefde" voor het Vorstenhuis toch eigenlijk niet anders kan zijn, en niet anders moet zijn dan een intellectpieele aanhanke lijkheid, voortkomende uit de overtuiging dat Neder land een monarchie behoort te blijven en uit de herin neringen aan de historische beteekemis der Oranjes voor deze gewesten, -maar dat die genegenheid niet kan worden gelijk gesteld met de liefde die men zijn vrouw, zijn kinderen of zijn- ouders toedraagt, och, dam komt het er niet zooveel op aan wat de Koningin buiten haar constitutioneel© taak om doet. Men zegt nu: de Koningin moet, zich meer vertoo- nen (maar dan verschijnen er telkens weter van die kregelmakende verslagen) de Koningin moet de deuren van haar huis openetellen voor allen! die op het gebied van kunst of wetenschap iets groots praestee- ren, voor allen' die de bronnen van welvaart door hum bekwaamheid en energie ruimer doen vloeien. Dat is opvatting der koninklijke tiaak, <fïe blijkbaar Hare Majesteit zelf niet' deelt. De Koningin acht bet blijkbaar goed, door vromen zin, door eenvoud en hui selijkheid anderen tot voorbeeld te zijn» zij is aller minst een „wereldsche" vorstin. Men mag bet betreu ren zoo mem een1 modernen vorst, wenscht, een die als Koning' Leopold zich aan het hoofd stelt van al wat er ten goede woelt iin htet verkeer der natie, een die als zooveel Duitsebe vorsten zijn leven stelt, in dienst van kunst en wetenschap, men heeft in elk geval de opvat ting van onze Koningin, te respecteeren en niet te cri- tiseeren. Wij gelooven deswege, dat de genegenheid van ons volk voor de Koningin er wel bij varen zal zoo de pers zich van alle inmenging in Harer Majesteits particu liere of wil mem: extra-eonstitutiom,eele optreden, ont- houde, niet eritiseeire doch anderzijds haar dithyram ben op lager diapason stemme. ONTOEREKENBAAR i Ter beschikking' va,n den officier van justitie bij de arrondissements-reehtbank te Dordrecht is gesteld S. uit Noordeloos, die in die. gemeente een1 moordaanslag heeft gepleegd op A. den Hartog. Na afloop van een feestje stak hij den Hartog met een mes opwaarts in den buik, zoodat de longen geraakt werden. Den Har tog verkeert in levensgevaar en is in het ziekenhuis te Oorinchem ter verpleging opgenomen,. De dader gaat te Noordeloos door als niet wel bij het hoofd te zijn. de ha- be- DE GROOTE MANOEUVRES. Omtrent de manoeuvres wordt nog het volgende r deg.edeeld: Uit, beduchtheid, dat door de (divisie) manoeuvres der 3e divisie in Noord-Brabant, te houden, het mond en klauwzeer uit de besmette gedeelten dier provincie zou worden overgebracht naar de streken, welke tot heden nog verschoond bleven, is besloten de bed»elde manoeuvres niet te doen doorgaan1. In plaats daarvan komen regimentsoefeningen, te weten voor het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom c. a., voor het 6e regiment infanterie in de om streken van Breda, terwijl het 2e regiment infanterie in vereeniging met het 2e regiment huzaren en de 3e mitrailleursafdeeling gezamenlijk oefeningen zullen houden in Limburg. De legermanoeuvres zullen. zeer bijzondere om standigheden daargelaten evenwel voortgang heb ben. ge- ZTGEiUNEES. Apeldoorn kreeg gistermorgen onverwacht bezoek van een bende doortrekkende Zigeuners, waarvan de mannen1 het bedrijf van pUardekoopers, de vrouwen dat van waarzeg-ster uitoefenen. Midden in de gemeente ging de bende uiteen, zoodat de politie handen vol werk kreeg. Eenige vrouwen brachten een bezoek aan een mamu- factuur-winkel, waar zij kleinigheden kochten, maar inmiddels verscheidene dure artikelen roofden en on der hun ldeeren verborgen. Nog voor zij deni winkel verlieten werd de diefstal ontdekt. De marechaussee werd gewaarschuwd. Deze konden, met het oog op de kleeding van de v rouwen, echter niet. terstond tot een fouilleering overgaan. Bij het verlaten van; d'eu winkel wierpen zij het- stelen© achter een t'oonlba.nk. Elders in de gemeente posteerden andere leden van de bende zich bij een door gegoede kinderen bezochte school en bedelden bi.j het. uitgaan óm gekl.Het hoofd der school moe-st. de hulp van de politie inroepen. Op een land onder Ke;rscboten, waar eenige arbei dersvrouwen aardappleen rooiden, verschenen ver scheidene zigeunerjongens, die, zonder zich om de pi-O- testen te bekommeren, een tweetal zakken geheel met aardappelen vulden. Toen eenige boeren, op het hulpgeroep van de vrou wen toesnelden, lieten de jongens hun buit in dén steek. Nog eenige staaltjes van brutaliteit werden in min der dan geen tijd gepleegd, doch de politie wist de bende, spoedig over de grenzen der gemeente te bren gen. DE RIJSWIJKSCHE MOORDZAAK. Voor de Haagsehe rechtbank verscheen gisteren me vrouw weduwe van H., geboren Carolina Sophia de B., 30 jaar, wonende te Rijswijk, beklaagd in den nacht van 3 op 4 Maart haar echtgenoot door revolverscho ten van het leven beroofd te hebben. De beklaagde, inl rouwgewaad, beantwoordde bewo gen de gestelde vragen: Prof. Wiinekler, uit Amsterdam, verklaarde, dat beklaagde gehandeld beeft onder ziekelijke storing- rer geestelijke vermogens, door waangedachtie van geneeslijk lijden aan1 de buikorganen. Ook dr. Plet en dr. Rosenstein verklaarden de klaagde ontoerekenbaar an achtte hare verpleging m «n krankzinnigengesticht noodzakelijk. De beklaagde was in Indië gehuwd; zij kreeg- daar zes en hier te lande twee kinderen en was daarna lij dende tengevolge vain een miskraam. Er ontstond te genover haar man zekere jaloezie, die zij zelve, echter niet, gemotiveerd achtte; maar het huiselijk leven was onaangenaam, en er. was meermalen sprake van mogelijken moordaanslag. Nadat verscheidene getuigen gehoord Waren, de substituut-officier van justitie, mr. Brantj,es, zijn requisitoir, yereenigde zich met het eenparig oordeel der deskundigen!, dat beklaagde niet toerekenbaar en vorderde mitsdien ontslag van rechtsvervolging van beklaagde met plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor den tijd van één jaar. Mr. Limburg, advocaat te 's-Gravenhage, die, op ver zoek van den broeder van' mr. Man Hall de verdediging op zich heeft genomen, meende ook na: het requisitoir van den officier eenige ooge-nblikken bij deze zaak te moeten stilstaan ten: einde te doen uitkomen1 de juist heid van de meening der psychiaters, dat deze bekl ontoerekenbaar is. Hij zette, dan uiteen, dat de jaloe zie van mevrouw Van Hall tegenover haar man geheel ongemotiveerd en objectloos was en even onnoodig en ongemotiveerd was het dooden van haar man. Zij hield immers van hem. Blijkbaar bad zij een patholo gisch defect. Pleiter concludeerde, dat beklaagde heeft go hand eb. onder den invloed van overweldigende waandenkbeel den en twijfelde er geen oogenblik aan, dat de recht bank zich met de ovetuiging der psychiaters zal ver- eenigen. Uitspraak over 14 dagen. HUISELIJKE TWIST. De roeier C. S. kreeg Woensdagavond in de echte lijke woning aan de Meermansstraat te Rotterdam twist met zijn vrouw. Man en vrouw gingen elkander te 1 ijf, totdat zij, ten einde raad, een broodmes greep en hiermede haar man een steek in den buik gaf. Burgers brachten hem naar het politebureau in de Meermansstraat, vanwaar de man, na een groot bloed verlies, naar het Ziekenhuis is gebracht. De man if gistervoormiddag aan de gevolgen overleden. De vrouw bevindt zich op het politiebureau in de Meermansstraat. BERICHTEN OVER H. M. DE KONINGIN. De schrijver van de „Haagsehe correspondentie" van de Zutfensche Courant wijst- er op, dat itn de Neder- landsche pers een nieuwigheid is ingehuldigd: critiek op handel en1 wandel van1 de Koningin, welke tot dus verre niet of slechts zeer zelden werd beoefend. Onwelkom is die nieuwigheid ons niet, zegt de schrijver en vervolgtGeenszins omdat wij van oor deel zijn dat Hare Majesteit, zelve critiek in sterke mate uitlokt, maar wijl alles beter is dan de slaafsche, onoprechte adoratie waarin de, pers voor bet Vorsten huis scheen1 neergezonken; een aanbidding die te zeer strijdig lijkt met de zeden van dezen tijd, die velen be schaafden lieden te veel herinnerde aan de hypocriete praktijken van vleiers der vorsten, dan' dat zij op den duur iets er toe bij kom dragen om den band tusschen vorstin en volk te versterken. Wij geloovenl stellig dat de schuld van die door ons gelaakte houding van het' overgroote deel der pers bij deze zelf ligt en dat. de Koningin er part noch deel aan heeft. Wellicht heeft, zij zelve, zoo zij zich de moei te getroostte de: verslagen' van haar faits et gestes na te gaan, zich ook wel eens geërgerd aan de overmaat van bloemzoete woorden, van kruiperige adjectiva, van verheerlijkende epitheta, aan de valsche sentimentali- BEKNELD GERAAKT. Gistermorgen geraakte de onderbaas De Grouter uit Utrecht, werkzaam bij de spoorwerken der H E. S. M. te Aalsmeer, bekneld tusschen een zandwagen en een lorry, beladen met rails, waardoor hij ernstige verwondingen kreeg aan hoofd en borstkas. Op ad vies van den dokter is hij dadelijk vervoerd met de stoomboot der maatschappij naar het Ziekenhuis te Amsterdam. HEVIGE BRAND. Te Venlo is gisternacht te drie uur de beeldjesfa- briek van den heer Van Erp geheel afgebrand. On geveer 150 tot 180 werklieden zijn door de ramp werk loos. Alle gebouwen zijn verzekerd. ELN TREURIG ONGELUK. Terwijl Woensdagmiddag te Dokkum eenige kinde ren bezig waren met het verrollen van een riDg van een cementbak op het terrein vsfn de oude steenfabriek aan de Streek, brak deze ring plotseling, met het ge volg dat een 2'/ -jarig meisje er met verbrijzelden schede] onder vandaan werd gehaald en na eenige oogenblikken bezweek. Van twee andere meisjes, zus tertjes van 8 en 12 jaar, bekwam de jongste een been breuk, terwijl de oudste een arm brak. UIT DE RIJP. Dinsdagavond vergaderde de raad der gemeente De Rijp. Afwezig de heer Hoedemaeker. Voorz. de heer P. A. Romijn. Na opening legden de heeren van Vloodorp, Roten Roelofs de bij de wet voorgeschreven belofte of eed af, waarna de voorz. de heeren gelukwenschte. De no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de heer van Vloodorp, als gecommit teerde van den raad, verslag uit van de vex-gadering van vennooten en commissarissen der Mij. t. B. v. V. Uit dit verslag bleek, dat de subsidie van f 250.voor ïestauratie raadhuis met algemeene stemmen werd verleend. Het voorstel pensioneering van het gasfabriek en naar eigen beheer, terwijl de Ned. Herv. diac. en het gem. wees- en armenhuis geheel vóór het voorstel waren. Nog bleek uit dit rapport, dat de di recteur der gasfabriek zich uit eigen beweging niet had laten opnemen in de pensioenregeling, daar dit z. de kansen van pensioneering voor liet overige personeel zou vei-minderen. Deze opoffering werd alge meen zéér op prijs gesteld. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken, werd de vuilnisbelt verpacht aan den heer J. Houtman voor f 46.2o. Tot wethouder werd herbenoemd de lxeer Rot met stemmen, tegen 1 op den heer Hoedemaeker en 1 op den heer van Vloodorp. De Voorzitter wenschte den heer Rot hartelijk geluk niet het in hem gestelde vertrouwen. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld ?oo7Uk<lmS,fe° f 35083>83> uitgaven f 34196.491/., dus i 887,331/2 batig saldo. De rekening van het gem. wees- en armenhuis op inkomsten f 3728,55, uitgaven 1862,871/2, dus f 1865,67'/2 saldo* De heer Blokdijk maakte aanmerking op een post van f 25 belooning aan één der regenten. Z.i. had hierin de raad gekend moeten worden. Ook de Voorzitter was van deze meening, welke door den heer van Vloo dorp bestreden werd. Ter visie werd gelegd de begrooting over liet ko- mende dienstjaar sluitende met een bedrag van f 19947.791/2. 6 Mede werd vastgesteld een suppl. begr. tot een be drag van f 763.—. Thans kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot wijziging der plaatselijke belasting. Voor gesteld werd voor ieder kind beneden 14 jaar het be lastingvrij inkomen met f 50.— te verhoogen. De lieer Verwer vestigde er de aandacht op. dat dit voorstel oorspronkelijk van hem was, tenminste in hoofdtrekken. Toch gaan B en W. hem te ver. Spr. zag liever de aftrek tot f 300 verhoogen en voor ieder kind, vanaf liet 2e, f 1.belasting aftrekken. De heer Blokdijk juichte het voorstel van B. en W. ten zeerste toe. Het beteekent voor pl.m* 400 kin- deren een aftrek van f 20.000 of 10 pet. van het be lastbaar inkomen. De heer van Vloodorp sprak zich principieel voor kinderaftrek uit. Toch gevoelde hij ook veel voor het tot f 300 verhoogen van de verplichte aftrek. Spr. was sterk voor het aanhouden hiervan tot een vol gende vergadering, ten einde een en ander nog nader te kunnen berekenen. Na nog vrij langdurige gedaclitenwisseling, vooral tusschen de heeren Romijn, Verwer eu van Vloodorp werd het voorstel van laatstgenoemde, aanhouden tot een volgende vergadering, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Der commissie tot liet houden van een schoolfeest werd een subsidie van 1 25 met algemeene stemmen toegestaan. Bij de rondvraag stelde de lieer Verwer voorde belasting op de trekhonden af te schaffen. Dit voorst- werd niet ondersteund en dus niet in behandeling genomen, De heer Hoedemaeker, ter vergadering verschenen, sprak de wenschelijkheid uit, de raadsvergaderingen op een later uur te houden, b. v. te laten aanvangen om 8 uur. Op het antwoord van den Voorz., dat voor dezen avond door de floraliafeestavond om 71 is aangevangen, meende de heer Hoedemaeker te moe ten opmerken, dat zaken voor pretjes gaan. De voorz. achtte het beter èn zaken èn pretjes in eere te houden. Tevens bracht hij den heer H. onder het oog dat 't 's avonds vergaderen tegen zijn persoonlijken zin en slechts ter wille van heeren raadsleden is. Niemand meer het woord verlangende, werd de ver gadering gesloten. De feestavond van de Vereeniging „Floralia" alhier was wederom vrij druk bezocht. Het program ma, hoofdzakelijk bestaande uit nummers door 't fan- ZTJN EIGEN RECHTER. De berichtgever te Antwerpen van de 's-Hert. Crt seint Voor eenige dagen b richtte ik u de arrestatie, dooi de Roermondsche marechaussee, van zekeren Van dei- Zalm, die te Budel brand had gesticht, om van de af wezigheid der hulpverleenende buren gebruik te maken, om in hunne woningen diefstal te plegen. De man, die voorloopig in de gevangenis in de Bagijnenstraat was opgesloten, in afwachting van zijn uitlevering, heelt zich daar dóór ophanging van het leven beroofd. AANGEHOUDEN. Gistermiddag heeft de Vlaardingsche politie met be hulp van ingezetenen twee Rotterdamsche personen gearresteerd, die bij de ingezetenen] te Vlaardingen nadden voorgegeven rechercheur van politie te zijn en een opdracht te hebben een onderzoek in te stellen naar door de fa. Joost Pot aldaar valsch geld en die zich met het uit de voeten gemaakt hadden. in betaling gegeven hun vertoonde geld BENOEMD. Mej, A. v. Erkel, vroeger onderwijzeres in costuum- naaien aan de Alkmaarsche Huishoud- en Industrie school alhier, is benoemd tot onderwijzeres in costuum- naaien aan de Arnhemsche Huishoud- en Industrie school. farecorps, de zangvereeniging „Crescendo" en voor drachten van den heer Alb. Koster (een feestavond zonder Koster is hier iets onbestaanbaars) werd over het algemeen uitstekend opgevoerd. Tevens werden de prijzen voor stekken uitgereikt, met een opwek kend woord van den Voorzitter. Na de sluiting van deze, wederom zeer goed geslaag den avond, volgde een geanimeerd bal. UIT KOEDIJK. In de voltallige zitting van den Raad dezer gemeen- t e,welke Dinsdag werd gehouden1, werden door de hee ren IJBruin, J. Jonker en K. Beets de bij de wet voorgeschreven eeden of beloften afgelegd, waarna zij door den voorzitter op de gebruikelijke wijze werden toegesproken en door de overige heeren werden geluk- gewenscht. I ot wethouders werden met op één ma algemeene stemmen herbenoemd de heeren Bruin en Geus, die de benoeming, waarmede zij door den Raad werden geluk- gewenscht, aannamen: De daarna aian de orde gesteld© vijfjaarlijksche her ziening der verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, gaf tot geen discussie aanleiding, zoodat deze verordeningen met uitzondering van art. 28 der algemeene politie-verordening, wederom van kracht werden verklaard. In verband met de invoering van de vrije- en orde oefeningen aan de Openbare Lagere School, werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd tot het doen bouwen van ©en lokaal daarvoor, onder bepaling dat de kosten hoogstens 1200 mogen bedragen. Ter tafel werden gebracht het indertijd aangehou den, om bij de begroeting te behandelen, adres van den Bond van gemeente-veldwachters, strekkende om den gemeente-veldwachter te penisioeneeren. Met algemee ne stemmen word besloten den gemeente-veldwachter op kosten der gemeente op 65-jarigen leeftijd een pen sioen te verleunen van 250, komt de veldwachter vóór dien tijd te overlijden, dan krijgt de gemeente 94 der gestorte premie terug. In verband met de aangevraagde herziening der sa larisregeling werd besloten de pensioensbijdragen van liet, geheele onderwijzend personeel voor rekening- der gemeente te storten, onder bepaling dat onderwijzers (essen), die buiten de gemeente wonen, niet in de ter men dezer regeling vallen. De gemeente-begrooting, sluitende met een bedrag in ontvangsten en uitgaven van 13.335.11%, waaron der een bedrag voor onvoorziene uitgaven van ruim 500, werd ma uitgebracht rapport bij monde van den heer Beets vastgesteld conform de aanbieding, evenals de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, waarop als subsidie der gemeente 'n post van 400 voorkomt. Zonder eenige discussie werden vastgesteld de ver ordeningen op de heffing en invordering der school gelden van kinderen welke de Openbare Lag-ere School te Alkmaar bezoeken: j Na eenige algemeene beraadslagingen werd B. en W. opgedragen een onderzoek in te stellen n:aar de j practische uitvoerbaarheid van het bestrooien der we gen, bij gladheid, met zand of zout, voor rekening dei- gemeente. De openbare vergadering werd daarna gesloten, ter- behandeling van een reclame Hoofdelijken Omslag, in comité. TYPOGRAFISCHE STUDIECLUB. Door de Typografische Studieclub alhier zal dezen winter een vakteekencursus, onder leiding van den Heer lli. Groen, leeraar aan de Ambachtsschool gege ven worden. De lessen welke gratis gegeven zullen worden zullen 28 Sept. een aanvang nemen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 10 September 1911. Groote Kerk 10 uur, Ds. Vinke. - Avond 6 uur, Ds. Verwaal, Heidelb. Cat. Zond. 9. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Dr. II. J. Toxopeus Evang. Luth. Pred. te Amersfoort (Beroep). Doopsgez. Kerk, 10-,i uur, Ds. H. Westra. Kem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Geref. Kerk, 10 uur Ds. Hummelen, van Hoogkerk, avond 6 uur, dezelfde. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8% uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3y$-5 uur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." i Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8 j tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- ling-svereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5% tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapen vereeniging „Titno- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 91/2 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, den heer A. JBrunt, leeraar te Amsterdam. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 9l/2 uur, Ds. H. W Bosch. Herv. Gem. te Schermerhorn, 91 /2 uur, Ds. v. d. Most van Speijck te Westgraftdijk. Ger. Kerk, 9'2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. van den Kie- boom. Laatste Berichten. MANOEUVRES. BERGEN OP ZOOM, 8 Sept. De troepen uit Y lissingen en Middelburg, alhier aangekomen om deel te nemen aan de regiments-oefeningen, zijn hedenmor gen onverwacht weer teruggekeerd. Naar aanleiding van dit bericht wordt door het department van oorlog gemeld, dat de oefeningen alhier wel doorgaan, maar dat de manschappen uit Vlissiugen en Middelburg aan deze oefeningen niet zullen deelnemen. Men zegt. dat- zij naar Ellewoutsdijk gezonden zullen worden. Te Breda is het telegraafkantoor den geheelen nacht opengebleven. Waarschijnlijk zal dit ook van nacht weer geschieden. LEIDEN, 8 Dec. 1911. Eene overtalrijke menigte bevond zich heden middag op den doodenakker aan het Gro-ne Kerkj« te Oegstgeest, ten einde een laatste betuiging van hulde te brengen aan de nagedachtenis van den op 4 dezer zoo onverwacht overleden hoog leeraar Prof. Dr. G. Wildeboer. Onder de aanwezigen werden opgemerkt vele ambt- genooten, ook van elders, de leden van den Senaat en van het Collegieum van het Studentencorps der Leidsche Universiteit, de Burgemeester en Gemeente- Secretaris van Leiden, benevens liet meerendeel dei- leden van den Raad, van welk College de ontslapene sedert enkele jaren deel uitmaakte en verder een aantal belangstellenden, uit velerlei maatschappelijken kring, onder welke de ontslapene door ongemeene minzaamheid en voorkomenheid zich groote populairi- teit had weten te veroveren. Aan de groevd werden zijne verdiensten in her innering gebracht als mensch, burger en geleerde door Prof. Dr. PD. Chantielje de La Saussaie, met wien de o verb dene sedert vele jaren door banden van vriendschap en geestverwantschap was verbonden. Een broeder van Prof. Wildeboer dankte ook namens verdere tamilie voor de laatste eer den betreurde doode bewezen. DE DUURTE. RIJSSEL, 7 Sept. Betoogingen tegen de duurte van levensmiddelen hadden plaats te Roubaix. Ernstige ongeregeldheden hadden plaats te Pourmies, waar de betoogers zich naar de melkerij Wignchies begaven, en de cavalerie moest chargeeren. Een aantal personen werden gewond. EEN THEATER INGESTORT. NICE, 8 Sept. Het Eldorado-theater alhier is he denmiddag ingestort. Men spteekt van 7 dooden 14 gewonnen. .>0 werklieden zijn bedolven: Men voor meerdere slachtoffers. en vreest BELGIE. Men herinnert zich, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op de gevels van het Duitsclie gezantschap en het Fransche consulaat werd geschre ven „Geen oorlog, anders dynamiet. De Indépendance Beige meldt thans, dat de regee ring aan de gezanten van Frankrijk en Duitschland haar leedwezen betuigde over deze opschriften. De betoogingen tegen de duurte van de levens middelen duurt intusschen voort. Te Charleroi hielden 20,000 personen een heftige betooging op de markt. De politie en de gendarmes moesten herhaaldelijk vuren. 15 personen werden gearresteerd, een werd gewond. De winkels bleven gesloten. De troepen kwa men de politie te hulp, Te 2 uur was de rust zoo goed als hersteld.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2