DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 1911 ZATER DAG 9 SEPTEMBER. 213 Hondard esi dertiende fiwgang* Herhaiingsonderwijs. Uit den Raad» Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaai uit 2 bladen. IS I iS B h A NII VOORZITTER EERSTE KAMER. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het lierhalingsonderwijs zal aanvangen voor de JOBIGEJfS op Maandag 11 September a.s., des namiddags O nnr, in de 3e Gemeente school, aan den Koningsweg en voor de MEISJES op Woensdag 13 September «l.a.v., des namiddags 3 nnr, in de Meisjesschool, aan de Oudegracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH Secretaris. Alkmaar, 6 September 1911. ALKMAAR, 9 September. Aan de vermaning van het klokje van gehoorzaam heid, dat „den eersten D'imgsd-ag van September'' over het geheele land slaat, was hier door al'le raadsleden gehoor gegeven. Wel blikte in den. beginne II. M. de Koningin hot weinig koninklijke foeileelijke portret is helaas in de vacantie niet den weg van de Mona Li sa opgegaan, hetgeen te wenschien ware geweest, daar het dan door een betel- zou kunnen worden vervan gen op een bijna half leege zaal neer, doch met statigen tred verschenen weldra, binnengeleid door den secretaris, de negen ontbrekende her- of gekozen leden. Zij schaarden zich in een halve maan rond den voorzitter en zwoeren en beloofclan trouw aan de grondwet en de wetten des rijks, aan de belangen dar gemeente, na gezworen en beloofd te hebben, dat ze giften noch gaven beloofd of gegeven, beloften noch geschenken aangenomen hadden. Twee maal negen "du-e" eeden en beloften1 knetterden of rommelden er door de zaal bevorderlijk aan den eerbied voor den eed is een dergelijke, onvormelijke beëediging en mas se niet precies. Nadat de voorzitter de „plechtige" gebeurtenis met, eenige welwillende woorden had besloten, mochten de negen heeren de zetels opzoeken, welke hun bij de gra tie van het kiezerskorps waren toegekend. De her kozen leden hernamen hun oude plaatsen, de heer den Boesterd kreeg den zetel door den heer Uitenbosch veriatan, den heer Ringers werd de zetel toegewezen, vanwaar uit de heen Pot, thans met stillen trom heen gegaan, zooveel goeds maar ook zooveel verkeerds ge zegd heeft, en de heeren Leguit en Thomson: werden aan het ondereinde van, de giro-ene tafel geplaatst, waar de twee nieuwe zetels stonden aangeschikt, wel ke als premie op de vermeerdering der bevolking zijn gesteld. Gelijk polen van een magneet zaten de beide laatste leden aan de raadstafel. Mochten we on danks de afwezigheid van een wethouder, die paladijn is voor loet vreemdelingenverkeer over tien jaar opnieuw voor zulk een premie in aanmerking komen, dan zullen er bij de nieuwe zetels zeker ook wel ver lengstukken van de tafel worden verstrekt, hetgeen er nu natuurlijk nog niet af kan. Daar de heer Boelmans ter Spill als wethouder moest aftreden en de heer de Wit als aftredend raads lid tevens had opgehouden wethouder te wezen, moes ten er twee benoemingen plaats hebben. Met een mooie meerderheid ze kregen elk 15 van de 19 stemmen werden beiden herkozen. De heer Boel mans ter Spill heeft nu een tienjarig, de heer de Wit een negenjarig wethouderschap achter den rug en hunne herkiezing op zulk een eervolle wijze geeft dui delijk te kennen, dat ze het vertrouwen van 's raads meerderheid bij voortduring bezitten. Slechts aan drie leden scheen hunne verkiezing niet naar den zin, maar uit de stemmen viel niet eens af te leiden waarom de stemmers in de oppositie waren, zoodat de beide wet houders met groote voldoening den uitslag der stem ming konden begroeten. Op deze benoemingen volgde de verkiezing van een (leiden wethouder, ook al een, premie óp de uitbreiding van het zielental. In strijd met de gewoonte, om over benoemingen van personen niet in het openbaar te spreken, vroeg een dier Benjamins van den Raad, al vorens de briefjes in de bus werden gestoken, het woord. De burgemeester Meld zich stipt aan het re glement van orde en liet de beslissing aan den Raad over, die geen bezwaar maakte. Na deze vergunning- begon de heer dein Boesterd te spreken, neen te lezen, of nogmaals neen, want lezen was het eigenlijk ook niet, van een papiertje een paar zinnetjes te hakkelen. We zullen er dit beginnende raadslid niet hard over vallen, dat zijn maidenspeech, nog wel aangevangen onder de leuze, dat de brutalen de halve wereld heb ben, inderdaad op het gestamel van een schuchtere maagd geleek en ook zullen we niet toegeven aan de Verleiding-, deze redevoering eens wat nader te bekij ken vertrouwend dat dit raadslid uit zijn eerste openbare optreden voldoende heeft geleerd -doch wij mogen niet nalaten onze verwondering er over uit te spreken, dat de partijen der rechterzij deeen jongste lid, zij het dan ook dat hij op een na de oudste in ja ren is, uitkozen om haar oudste lid als wethouder aan tebevelen. Want dit bleek aldra uit de stemmingdat 't hier 'n afspraak van de partijen gold, dat de heer Glinderman, dus niet 'n lid van de sterkste fractie, als candid-aat voor den derden wethoudierszetel was aan gewezen. En evenzeer bleek, dat ook de leden der lin kerzijde de handen ineen geslagen hadden en tevoren tot overeenstemming omtrent de bezetting van dien zetel waren geraakt. Hun man was'de heer Zaad- noordijk, die Dinsdag- slechts had te komen en te zien om te zegevieren. Zelf behoefde hij niet eens te strij den, zooals zijn tegencamdidaat, die zijn eigen naam op een stembriefje schreef, een daad, welke, waar de be langen der partijen zoozeer- op den voorgrond traden, alleszins geoorloofd mag keet-en. Zelfs kon hij den steun ontberen van een uit het liberale kamp die naar de andere partij overging. Toen, hij gekozen- wa-s ver klaarde de heer Za-adnoerdijk onomwonden ook al was er een woo-rd F-ransch bij dat het hier een af spraak gold. Een afspraak dus, om de partijen dei- rechterzijde buiten het d-agelijksch bestuur der ge meente te houden. In overee-nstemming met de libe rale beginselen is een dergelijke uitsluiting- zeker niet. Ma-air dat o-ok deze nieuwe- zetel do-or de vrijzinnigen is bezet, is stellig het gevolg van overwegingen, welke aan de houding der tegen-partijen zijn on-tleend. Han delden deze ander-s, to-en ze in 1899 dte meerderheid be zittende, naast den katholieken heer de So-nn-aville de-u anti-revolutio-nn-airen, heer de Goede brachten o-p den anderen wethouderzetel, welke was' vrij-gekome-n, door het bed-anken van- deu liberalen heer Bruinvis? Werd toen de liberale partij in vrijwel dezelfde conditie ver keerde als de coalitiepartijen thans (de heer de Goede behaalde destijds 9, -de heer Boelmans ter Spill 7 stem men, terwijl Dinsdag de heer Z-aadino-o-rdijk er 9 -en de heer Gli-n-derman er 8 kreeg) en dezen l-aatsbein de be slissing hadden-, naar billijkheid benoemd, werd er toen rekening gehouden met d-e gezindheid van bijna de helft der bevolking? En- verder heeft de coali tie dit jaar de zetels der aftredende raadsleden van links gerespecteerd? Door de hitte, waarmede zij de laatste raadsverkie zingen heeft ingezet, ziet ze thans hate oogst ver schroeid. De anti-these-politiek is aldus met forscheu stap in de raadszaal binnengetreden, en zij zal zich daaruit vooreerst wel niet w-ee-r laten bannen. En de jammer lijke gevolgen zullen d a air binnen wel evenmin uitblij ven als daar buiten-. Wij kunnen dat, gelijk de h-eer üofbeck met ha-ar invloed op d-e 8-Oc-toberviermg- te dezer stede deed, betreuren, aan de feiten en de om standigheden veranderen kunnen we niets. Met een kort woord, waaruit bleek dat hij niet hield va-n „veel gepra-at en weinig daad" heeft d-e h-ee-r Za-adnoordijk zijn functie* welke hij ongetwijfeld met liefde en met ijver zal vei-vullen, aanvaard. Van zijn gevoele-ns toch jegens zijn geboortestad legde hij getui genis af, toen hij, -n-a gepension-n-eerd te zijn, zich hie-r metterwoon vestigde, en va-n zij-n ijver, do-or hier geen rustige rust te g-aan genieten, maar door zijn werk kracht en velen vrijen tijd te stellen in dienst der openb-are zaak, door in het werken van vele vereeni- gingen op sociaa-l en maatschappelijk gebied (Volks bond, Volkshuisvesting, Nutsspaarbank etc.) 'n werk zaam aandeel te nemen, dooi- een hem aangeboden Candida tuur voor den Raad te aanvaarden-, zoodat hij ten slotte zoozeer bezet wae, dat hij zich onlangs de benoeming van ambten-aai- van den- burgerlijken stand mi-et kon laten welgevallen. IJ ij zal zich mi wel meer vrijm-akon om zich geheel aan zijn nieuwe taak te kunnen wijde-n. Na een zonderlinge v-raag o-ver de salarieering, bracht de heer Dorbeck een belangrijke kwestie op h-et tapijt, nd. d-e verdeeliing dar functie-s van -d-e wethou ders. Daar is inderdaad wel veel' voor te zeggen, naar onze meening vee-1 meer voor dan tegen. In theorie klinkt het misschie.ni wel mooi, dat het- college van burgemeester eu wethouders collectief het geheele ge meentelijke huishoude-n leidt en collectief vooir de wij ze waarop dit geschiedt, aansprakelijk gesteld wordt. Maar in de praktijk moet li-et andere stelsel, waarbij ieder wethouder zijn bemoeii-n-g hoofdzakelijk tot een grooten tak van bestuur uitstrekt en daarvoor indivu- du-eel verantwoordelijk is, toch wel de voorkeur verdie nen. Het geheele terrein- van het gem-e ent-el ijk beheer immiers is moeielijk te overzien-, het persoonlijk verant woordelijkheidsgevoel en dit is zuiver menschélijk wordt, indien de aansprakelijkheid gemeenschappe lijk is, gemakkelijk verzwakt, de lust tot het beharti gen van de gemeentezaken allicht getemperd door de wetenschap dat de collectieve aansprakelijkheid per soonlijke tekortkomingen dekt. Heeft een wethouder echter een eigen tak van- bestuur, dan heeft hij in de eerste plaats een afgebakend overzienbaar terrein. Ge zonde eerzucht zal hem prikkelen daarvan te maken, wat er van te maken is. Hij weet* dait hij zelf en hij alleen daarvoor verantwoordelijk is, dat de vruchten van goed beleid hem persoonlijk zullen worden aange rekend, maar ook, dat de door hem begane fouten- op zijn eigen hoofd zullen neerkomen. En nu behoeft men niet te vreezen, dat dit stelsel to-t eenzijdigheid en te vei- gedreven individualisme zal leiden zijn de vergaderingen van burgemeester en wethouders er niet om onder elkaar voeling te houden-, gemeenschap pelijk overleg te plegen, elkaar in gewichtige aangele genheden op de hoogte te houde-n, zoo n-o-odig collec tieve aansprakelijkheid vo-or een voorstel vas-t te stel len? Wij denken b.v. aan 's lands regeering, waar ook ieder minister zijn eigen tak van bestuur heeft, maar waar een ministerraad voor gezamenlijk genomen be sluiten collectieve verantwoordelijkheid verleent. De heer Dorbeck verklaarde dat zoo B. en W. niet met een voorstel in den aangegeven geest kwamen, het van uit den Raad zal worden gedaan. Vergissen wij ons met, da-n bestaan, althans be stonden, tegen 'n dergelijke wijziging bij B. en W. be zwaren. Van weiben aard deze zijn, is o-n-s niet bekend. Maar we liopen dat ze niet onoverkomelijk blijken en dat B. en W. gunstig gestemd zullen zijn voor hetgeen thans in den Raad wenschelijk is genoemd. Mocht dit niet h-et geval zijn en mocht 's Raads meerderheid er desondanks voor wezen, dan toch zou deze maatregel, waarmede een verbetering wordt beoogd, niet o-nder de n -ugemaamste omstandigheden worden ingevoerd! E-enig debeat ontstond ten slotte ov-er de aanvrage va-n de Outzetvereenigimg om een subsidie als bijdrage, in de kost-en van de feestelijkheden ter viering van haar 5U-jarig bestaan. Daarbij deelde de voorzitter geheel ter goeder tróuw een motief vow afwijzing mede, d-a-t de heer de Wit in de vergadering van B. en W. had verkondigd-, doch dat deze wethouder blijkbaar niet openbaar wilde heb ben vermoedelijk omdat het onjuist is. Eensdeels, wijl het in den- tegenwo-ordigen -tijd haast niet meer mogelijk is eiein' subsidie te verstrekken voor een doel, waarmede alle ingezetenen zich kunnen, .vereenigen. Aan d-en- anderen kant wijl de Katholieken niet en bloc tegenover de herdenking van het ontzet vijandig staan. Inderdaad eir wordt wel voor geijverd om het zoover te brengen, maar de verklaring van den lreer Dorbeck, de, vlaggen d:ie op den- ontzetdag wapperen, de lijsten met bijdragen bewijzen te over dat lang niet alle katholiekiein met dat streven accoo-rd gaan. Meer steek hield d-a-n- o-ok het argument van den he-er de Wit, 'dat bet hier een jubileum van een ver-eeniging gold en dat h-e-t gevaarlijk was, dat het een verkeerd antecedent bon zijn, indien men uit de gemeentekas een subsidie schonk. Dat sneed hout en daartegen mocht het welsprekend pleidooi van een der andere jongste raadsleden, de heer Ringers, mocht ook het woord van den jo-ngsten wethouder den hee-r Zaadnoor- dijk, niet baten. Met 8 tege-n 11 stemmen werd beslo ten geen subsidie te verleenen. Opvallend was bet weifelen va-n den heer den Boesterd alvorens, hij zijn stem vóór het voorstel om 1000 te geven, uitbracht De heer- Dorbeck pleitte n-og voor een bezoek van H. M. d-e, Koningin en zeker handelt de Raad in over eens teming met de meerderheid der bevolking, indien hij H. M. ee-ns officieel uitnoodigt. W-as het zes jaa-r geleden al niet het voornemen, dat de Koningin Alkmaar zou bezoeken? Wat eindelijk d-e overweging- betreft, om Koningin Jje-verjaardag tot een- feestdag te maken, zouden we willen herinneren aan liet voornemen van de verneemt ging voor vreemdelingenverkeer Alcmaria, om de-n verjaardag va-n het prinsesje luisterrijk te vieren. Eén nationale feestdag is voldoende en, versnippering v-an krachten dient ook op dit gebied voorkomen te wor den. In verband met de kermis, de lamdbouwfeestem en de 8 Octobe-rviering- is de la-atste Aprildag onge twijfeld geschikter dan d-e laatste Augustus. graaf Van Bij landt zich weer een voorzitterskeuze zal laten welgevallen'. DE TARIEFWET. In een ledenvergadering- der Algemeene Helde,rsche Winkeliersve-r-eeniging- is besloten niet te steunen het verzoek der Aruhemsche Vereeniging- van Handel en Nijverheid, om in een buitengewone vergadering van den Middens,tandsobnd, -de tarief wet te behandelen. PRESIDIUM! DER TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van geruchten omtrent verande ring van het presidium der Tweede Kamer met het nieuwe zittingjaar, kan worden medegedeeld, dat men in parlementaire kringen niet anders weet, dan dat STAATSCOMMISSIE GRONDWETSHER ZIENING. Iu het begi-n dezer week heeft de Staatscommissie voor Grondwetsherziening, onder voorzitterschap van minister Heemskerk, ha-re vergaderingen hervat. Deze zullen de volgende week worden voortgezet. Dr. Kuyper neemt, weer aan de werkzaamheden deel. VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij ko-n. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land tot het bijeenroepen v-an- de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Donderdag 21 S-eptember 1911, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkie zing van een lid van de Eerste Kamer d-er Staten-Ge- n-era-aT^ ter voorzien-ing in de vacature, ontsta-an door het optreden v-an mr. W. E. van Leeuwen als Commis saris der Koningin in dat gewest. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der State-n-Gemeraal gedurende de zit ting- die zal aanvangen op de-n derdien Dinsdag in September 1911, J. E'. N. baron Schdmmelpenminek van der Oy-e va-n Hoevelaken, lid va-n die Kamer. EEN NIEUWE BEPALING. In het reglement de-r Israël. Gemeente te Gouda is een bepaling opgenomen dat aan hen die hun verplich tingen tegenover de Israël. Gemeente niet nakomen, den toegang tot de Israël, begraafplaats door het kerk bestuur kan worden ontzegd. Gemengd nieuwst. MOBILISATIE-OEFENINGEN. Uit Venlo- schrijft men- aian het „Handelsblad"; Het druk do-en de-r militairen! vormt het onderwerp van alle gesprekken. Ook in de- omringende dorpen begint men meer aandacht te wij-den aan de opvallende bewegingen van het Venlosch-e garnizoen. Gedurende den geheelem dag zijn de hoofdwegen naar de Duit- sche grensgemeenten Herengen en Kaldenkirche-n be zet gebleven door militairen. Ook op de Maasbrug ble ven de wachtposten gehandhaafd en werd op verschil lende punten schildwacht geloopen. Des avonds was 't een o-ngewone drukte van nieuwsgierigen in de om geving der k-azernegebouwen en op de Maasbrug. Ook dezen nacht wordt wediar dienst gedaan. Op een vier tal plaatsen op de brug zaten hedenavond wachtpos ten van infanteristen. Links en rechts informeerden er de stadsbewoners naar de reden van de bedrijvig heid. Tusschem acht uur en half negen trokken weder af- deelingen cavalerie de brug over in de richting van Blerick e-n de overige westelijk va-n de Maas gelegen dorpen. De algemeene indruk is thans wel, dat 't alles eene streng doorgevoerde oefening is in 't bezetten van pos ten, 't bewaken v-a-n wegen en dergelijke, om tijdig ge noegzaam voorbereid te zijn als werkelijk optreden noodig mocht worden-. ZIJN E ENIGE WENSCH. Voor de rechtbank te ITeerenveeü stond Donderdag terecht de 28-jarige II. H. v. IJ., geboren te Amster dam, wege-ns diefstal bij zijn patroo-n, op 23 Mei j.l. te Steenwijk. Beklaagde, uit anderen hoofde preventief gevangen te Asse-n, nam op dieni dag een, koperen lamp en andere vo-orwerpen weg, toebehoo.rende aan zijn patroon-, den heer Witvoet. Het O. M. eischt-e 1% jaar gevangenisstraf. Be klaagde verzocht a-a-n de rechtbank, hem zoo mogelijk te veroordeelen tot levenslang. Dat was zij-n e-enige wensch. EEN TREURIG ONGELUK Te Dantumawoude, bij Dofckum, had Donderdagna middag een treurig ongeluk plaats. Vr-o-uw v. d. V., die m-et baar schoonvader op een boerenwagen in hel land was, sloeg er tengevolge het op ho-1 gaa-n va-n de paarden af en werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij op de plaats dood bleef. DE ZAAK IN DE NIEUWE MEER. Voor het kantongerecht te Amsterdam verschenen gistermorgen de bakker M. va-n- Exter en vrouw Ho- genhout, beiden wonende te Haarlemmermeer, om den eeS af te le-ggen in zake de successie; hij ter verkrij ging- van de nalatenschap zijner overleden vrouw, zij voor die van haar gestorven echtgenoot. EEN KRANKZINNIGE. Na medisch advies en krachtens bevelschrift van d-en burgemeester, mo-est de politie van 's-Gravenhage Donderdagavond ee-n 29-jarig man, die krankzinnig was geworden, na-ar liet gesticht „Oud Roosenburg" te Loosduinen overbrengen. Die overbrenging had onder zeer- moeilijke omstan digheden plaats em veroorzaakte in de Helmerstraat een volksoploop. De ongelukkige letterzetter van- beroep had zich n.l. in een kamertje- van zijn woning opgesloten en was in 't bezit vani ee-n m-et scherp geladen -revol ver, waaruit.hij herhaaldelijk schoten loste; na-ar men beweert zelfs eenmaal op zij-n inwonenden broeder, die eclite-r niet geraakt werd. Eerst laat in de-n avond verliet d-e man zijn schuil plaats, e-n kon hij door de zorgen der politie n-aar het ge-noemde gesticht worden vervoerd. DOOR ONVOORZICHTIGHEID Donderdagavond had bij aankomst van den laatsten personentrein t-e Nijkerk een ernstig ongeluk plaats.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1