DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. teTjOnOTAJai. No. 214. Honderd en dertiende jaargang. 1911 MAANDAG 11 SEPTEMBER. Drankwet» Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco 'door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALRHAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van W.WEBER. aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhouden den anderen dan sterken drank in het perceel Konings weg B 67. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 11 September. Het is deze week wel een week vaai spanning ge weest! Daar was in de eerste plaats natuurlijk de- Marokko- kwestie, welke yoor conflicten vreezen deed. en daar door iiy onderscheidene landen) ook hier tot militai re maatregelen aanleidin<g gat', die de spanning deden vergroote-n en' in Duitsehl-aaidi leidde tot een bestor ming van spaarbanken en tot een soort paniek op de Berlij-nsche beurs. Dan voirmde ook de duurte van le vensmiddelen een punt van bezorgdheid, welke zich uitte in betoogingen van revolutionnairen aard in Frankrijk en België en welke zelfs de Duitsche regee ring deed verklaren, dart- zij zal trachten den nood zooveel doenlijk af te weren. De Marokko-onderhainidelingen werden Maandag weer begonnen. De heer C aan bon, de Frausche ge zant, overhandigde den Duitechen staatssecretaris van buïrtenlandsche zalcen, vooi Kiderlen Wachter, de Fransche voorstelen. De Duitsche regeering liet toen verklaren, dat nu de onderhandelingen vlotter zouden gaan dan te voren. Toen kwamen de alarmbgriehten van teactionnaike Duitsche couth,niten, welke zelfs ver klaarden, dart do oinderhamdelingen afgebroken waren, althans stellig zouden mislukken! Toen kwam ook de- uitdagende rede van dien heer Delca-ssé, de Fransche marine-minister, die bij dei para-dp Apr Fransche oor logsvloot te Toulon tot de- parlementsled-en zeidp: „De scjiepen, die ge hier ziet, zijn gereed-, dadelijk in het yuur te gaa-n-, de muimti-ekame-rs zijn tot a-an clp zolders gevuld-, alle schepen kvvnnpn onmiddellijk gemobili seerd worden." En verder verklaarde hij, diaf de Pui.tsehe regeering maar wat gebluft had, opodat zij te Kiel aan de par-ade o-n-ger-eede schepen had laten deelnemen Zulke taal herinnerde aan hert „n-rchiprêt" van Frankrijk in 1870 - to-en achterna bleek dat men te Parijs, niet zoo gereed was als men wel dacht. Deze dingen zouden niet zo-ov-ee-1 indruk hebben ge maakt, wannep-r de qndgrh-andelingen maar zoo vlot waren gegaan, als officieus in het uitzicht wa-s ge steld. Doch dat was niet het geval. De Ppitaehe re- gcering verwierp dp Kraiigcli© yoprs tellen wel is waar piet, linear zij eisc-kte verbeteringen, welfce waren vast gesteld in ee-n onderhoud yan don Keizer en den rijks kanselier von Bethnmnh Hollweg te Kiel en welke Donderdag door dein staatssecretaris von Kiderlen Wachter aan dem befer öambon zijn overhandigd. Wat Duitschlamd eischt, wat Frankrijk biedt daar over hullen beide regeeringem zich in heit diepste zwij gen. Hert eemige dat men met zekerheid zeggep is, daf op het O-ogenblik opnieviw een- pauze is ingetre den; de F-wunsche yege-eriri-g heeft haar voorstellen met (je Puit-sche aanmerkingen teruggekregen en zpl deze thans onderzoeken. Ijoe lang J-if onderzoek zal du vpn, is natuurlijk nipt tie zeggen-. Iïet kam vier dagen gijn- gelijk het D.uitschip onderzoek hpt kn-n ook na de maand September zijn-, ge-lijk d-e m-aamden Juli en Augustus reeds voorbij gingen zonder dat een op lossing werd be-reikt. Moeht dit laatste liet geval wezen, dan zal ook de openbare meening weer langen tijd staan onder den druk der nervositeit, welke zich nu eens pessimistisch, d-an weer optimistisch uit en- dan zal de onzekere po litieke toestand weer tot nieuwe ongewenschte econo mische nevenverschijnselen leiden. Geduld o-efenen en ka-lm afwachten de dingen die komen- zulLem, m-eer toegevend aam hoop da-n aan vrees, dit is wpl het e-emige dat o-p het oogenbl-ik kap geschieden |)e Marokko-at taine hield dez-e week zoozeer d-e ge moederen, bezig, dat eir aan- de andere politieke gebeur tmissen weinig aandacht werd geschonken. In Portugal heeft de minister-president in de Ka mor, welke tot 15 jJJpvembter verdaagd is, de regee- ri-nigsvorklaring voorgelezen, waa-rin hij een politiek vam gematigdheid aankondigde. Tege-tiover zich zal het kabinet den radicalen- heer Co-sta en diens aanha-n g-ers vinden, die nog wel eens veel last kunne®, ver oorzaken). Met de repub'likeinseh-e -eenheid is het in elk geval nog niet zoo goed gesteld als wel gewenscht is. Berichten uit de jonge republiek deelden dez-e week mede, dat er een georganiseerd! optreden vam royalis ten, onder leiding' van dte.n kapitein Coueeiro voor de deur stond. D-e mi-nister-presid-eint Chagas deelde on middellijk nïede, dart de regeering echter volkomen op d-e hoogte was -eni geen vrees- koesterde. Niets is tot dusverre nog gebleken vam het opzetten der noordelijk ke provincies, maar verwacht werd, dat eerst gisteren een aanval zou worden gewaagd:. Het plan -de cam pagne zou aldus zijn: verzameling der getrouwen van den kapitein in een stadje in bet noorden van de pro vincie Minh-o, dicht bij de Spaamsehe grens, doordrin gen tot. het geboorteland der Bragam-za's, in de hoop in deze zeer royalistische stile'ek aanhangers en dus versterking der gelederen te viu-dem, uitlokking van muiterij onder de troepen der ropubli-ek, om aldus liet noorden iri een monarchistische tegen-omwenteling te betrekken. Deze week za-1 Leerem- wat er van het plan terecht komt. Het huwelijk vam. prinses Helene vam Servië met dein Russischen gT-oetvorsrt Joham te Komstanowitsz heeft aanleiding giegeven tot een Russisch-Serviscli verbroederingsfeest. Mem w-eet, dut de Serviërs doo-r d-e zwakheid 'der Russen in de Bosnische kwestie ont stemd. werd-em en da.t die ontstemming nog toenam, to-en koning Peter vlak na d-e schitterende ontvangst van den Bulgarem-Tsaar zeer fcöpl in die Russische hoofdstad werd begroet. Het lee-d schijnt nu verge ten, er is althans ee-n Slavisch verbroederingsfeest ge vierd. Kalmeerde Rusland aldus de Serviërs, de ontevre denheid der Finnen deed het Tsarenrijk op niet ge ringe wijze stijgen. Mep blijft te St. Petersburg maar steeds alleylei onrechtmatige maiatregelen ten koste van Finland nemen, Nu zijn er weer twee Finsche districten bij het arrondissement St. Petersburg inge lijfd, maar daarentegen hebben de Finnen protest aa.ngeteeke.n-d, Tegen het verbod der politie in zijn ei- betoogingem gehouden, ja zelfs liepen er politie agenten tot de tegenstanders, der Ru-sse-n over, zoodat de gouvemeur-gen-era-al nu zooveel mogeRj'k Russische po-litie-agentein- wil aanstellen. Uit Noo-rwegem komen voorrt-dur-end berioht-en over demonstraties van sol-da ten tegen officier-en. Er zijn verscheiden soldaten gevangen genomen, die tot straf fen van anderhalf to-t vier jaar veroordeeld werden. In Perzië is d-e burgeroorlog no-g st-ee-ds niet ge ëindigd. De krijgskans -schijmt, voor zoover uit dp be richten op te maken is, te wisselen. F,-en beslissende nederlaag heeft de ex-Sbflh nog niet geleden, doch de kans daarop ia wel groot. Dé regeering heeft Moham med Ali wel een geduchte-u klap giegeven- en een zijner voornaamste aa-nh-aingérs ia,ten doodschieten, ma-ar zijn troepen zijn bier en da-ar aan die winnende ha-nd. De strijd kan nog wel eemigen tijd duren. Maar zelfs als een der partijen overwin-aa-r ia, is de rust in liet land, dat zoo ongelukkig li-gt tussclien Ruslain.de en Enge- lan-ds "wemschem naar 1 a-ndvermoerd'eTimg, nog la-ng niet verzekerd. De beide mogendheden kunnen een rustig, zelfstandig regeerem-d Perzië immers niet wen schen EEN WETSONTWERP VOOR DE HUISINDUSTRIE? In zijne rede op de Katholiek-Sociale Week te- Maas tricht over arbeidsloon- heeft het Katholieke Kamerlid mr. A-alberse volgens „Het Yolk" gez-egd, dat het hem niet zou verwonderen, indien de ai.s. troonrede een aankondiging bevatte van- een wetsontwerp teal be hoeve der huisindustrie, waarin o-. m. zal voorkomen de vaststelling van een minimum-loon. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAADS VERKIEZING. ia de Zaterdagavond gehouden vergadering der kiesvereeiriging „Vooruitgang" te Amsterdam, waarin de heer Jac. Polak verklaarde im district IV eventu eel gaarne ee-n nieuwe candidatuur te willen aanne men, werden bij eerste stemming uitgebracht 58 gel dige stemmen. Hiervan verkregen de lieer Jacobus Polak 12, Jacques Dee-n 18 en mr. Jules N. de Vries 28 stemmen'. Bij de herstemming werden uitgebracht 60 geldige stemmen, waarvan verkregen- de lieer Jac. Deen 29 em de heer de V-ries 31 stemmen, zoodat deze laaste oandida-at gesteld- is. TRACT E M E N T S VER BE T KRIK G OF FICIE- REN. Het wetsontwerp der tractementsverbetering der officieren heeft, n-aar de „N. Rott. Ct. verneemt, den Raad van St-a,ten verlaten en zal waarschijnlijk Maan dag of Dinsdag de. Tweede Kamer bereiken. zijn karaktereigenschappen algemeen wordt geacht, moet deze vervanging op het huidige oogenblik onge twijfeld een eenigszi-ns vreemden indruk maken-, zegt „Het Volk". Het blad herinnert- er aan-, dat tot dusverr-e de zeer goede gewoo-n-t-e bestond, om tot chef van de-n Marine staf te benoemen ee-n officier, die geschikt werd ge oordeeld om na verloop v-an eemige jaren -de-n comman dant. der zeemacht in Oost-Indië te vervangen. Met al deze gewoonten is om! ons, aldus het PUb., onbekend gebleven redenen bij-na een jaar gel-eden gebroken door de waarneming der bertrekkin-g op te dragen aam ee-n officier van lageren rang, dan dien van kapitein ter zee; daardoor werd naar onze mee ding/ het ge-wicht dar betrekking op bedenkelijke wijze miskend. Ons is bekend, dat er in de Marine velen zijn, die even-als wij zich n-u reeds voor de twee-d-e ma-al afvra gen of er onder o-nze Vlagofficieren en onder de k-api- teins-te-r-zee niemand kan woTd-e-n gevond-en-, die de noodige bekwaamheden bezit om t-ot chef van den ma rinestaf te wordten benoemd. Het zou er al heel treurig uitzien als opdeze vraag het antwoord ont kennend zou m-oeten luiden; ge-lukki-g is dit d-an ook niet het geval, want dat weert -een ieder die of ficieren zijn er wel. Da-a-rom juist kan oma die geno men beslissing zoo weinig bevredigen. Wij hebben Aan ook gemeend te moeten zeggen, zoo- eindigt het blad, welke onz-e opvatting is omtrent, deze voor de Marine gewichtige aangelegenheid. CHEF VAN DEN MARINESTAF. De „Staatscourant" van den 7de-n dezer bevat het bericht van de vervanging van den kapitein-luitenant ter zee W. J. G. Umbgrove als waarnemend elief van dem Marinestaf door een rnnggenoot van minder an ciënniteit. Als men kiaaiimerking neemt, dat de persoon in quaestie iemand is, die in de marine voor het vak en VOLKSONDERWIJS. De vereenigi-ng' „Volksonderwijs" heeft to Sneek vergaderd'. Til zijp openingswoord verklaarde de voorzitter, de heer Zelvelder, dat het afg-eloopen jaar een goed ja-ar was. „Een stroovuur" noemde; Lohma-n in 1905 onze vereenigi-ng'. Zou hij het nog durven zeggen bij zoo veel groei van ledental, vroeg de spreker. Hulde bracht hij voo-r dien groei aan d-e werkers in den la-n-de voor de bondsb-eginselem, en aan de sprekers in zoo menige openbare vergadering. De stuwende kracht echter kome vam onderop, van uit het volk zelf, en dan van de afdeelingen. Zorge 'men dus in de afdee- lingen, dat de zoo gewen-schte propaganda m-et kracht ter hand wordt genomen. Voor de zaak van ons volksonderwijs was 1910 echter even dor en onvruchtbaar als .1911 «ns- toonde. Wij moeten streven naar meer eenheid in o-n-s on derwijs, zeide spreker, hetzij door een afzonderlijk de partement hertzij doo-r een directeur voor onderwijsza ken. Wij moeten- hebben een goedie leerplichtwet. De orthodoxie blijkt ook reed-s terug te koeren op haar beginsel dat leerplicht ona-ammem-elijk i®. In onze te genwoordige Kamersamenstelling zelfs wordt vam rechts nu aangedrongen op verscherping v-am de-n leer plicht. Vervolgens gaf spreker aan welke verbeterin gen- im den leerplicht moeten worden gebracht, Ar- bei-ds- en Leerplichtwet geven ten opzichte van de-n leeftijd voor den arbeid en beëindiging van den leer plicht ee-n onhoudbaren toestand. Dit m-oet veranderd. De bepalingen op v-erzuim van he-t kind en op d-e straf fen mo-eteiii verscherpt. Meer and-er-e -aanvullingen gaf spreker kort a-an. Van deze -regeering- hebben wij in deze echter niets te wacht-en. Maken wij derhalve de geesten wakker voor de regeering der toekomst! Blijkens h-et j-aarverslag is- het aantal -afd-eelingen met 16, het ledental met 1243 gestegen, zoodat er nu 11.466 led-en zijn. Als lid van het- studiefonds trad o. a-. toe Alkmaar. ALG. NED. GEHEEL ONTHONDERSBOND. Te 's-Gravenhage verga-derde onderstaande bond. Uit het jaarverslag bleek, dart het aantal leden steeg met 192. Het orgaan: „De G-eheebO-nthouder" ging i-n oplaag vooruit- va-n 10300 tot 11200, er was een winst- saldo van- 728.77. Een groot aantal brochures enz. werden buitendien nog verspreid. Eenige discussie werd gevoerd naar aanleiding van 'de vraag, of i-n het orgaan tabak-advertenties mogen staan. Eenerzijds werd betoogd, dat. tabak ook een bedwel mingsmiddel is, anderzijds, dat. de bond nu eenmaal alleen drankbestrijding ten doel heeft. Het voorstel (van de redactie) om de bedoelde ad vertenties te Weigeren, werd tot het volgende j-aar te ruggenomen. Tot bestuurslid we-rd- o-, a. herkozen de heer O. de Jong te Zuid-Scharwoude. MILITAIRE VOORZORGSMAATREGELEN. De „N. Rott. Ct." schrijft: Houdt het Koninklijk Besluit tot verlenging der herhalingsoefeningen voor d-e lichtingen 1907 en 1908 verband met den algemeemen politiekemi to-est.amd in Europa De vraag is i-n enkele bladen- gesteld gewor den. Gemakkelijk te beantwoorden is ze niet, aa-nge zien van de regeering bezwaarlijk verwacht kan wor den, dat zij in de gegeven omsta-n-digheden de twijfe laars uit de-n dool helpt. Men zij daarom voorzichtig bij het aanvaarden van oogenschijnlijk zeer aanneme lijke conclusies. Nochtans schijnt het n.i-et gewaag-d en niet avon tuurlijk, naar aanleiding van hetgeen bekend is ge worden zekere v-ermo-ede-ns te opperen. Wij doelen hierbij niet alleen op de ovengenoemde verlenging der herhalingsoefeningen, wij denken evenzeer aan het afgelasten van de manoeuvres der derde divisie, aa.n de bijzondere aandacht, welke in den jongs ten tijd aan het vierde regiment vestingartillerie (het kustregi ment) schijnt te worden gewijd. Wij weten het w-el, dat h-et uitblijven van bovenbedoelde manoeuvres ver band houdt met het mand- en klauwzeer en dart voor die manoeuvre-s thans regiments-oefeningen schijnen in d-e plaa'ts te zijn getreden, maar de vraag, of hier mede alles gezegd is, wat over dëze zaak te zeggen valt, behoudt o. i. niettemin hare bteteekenis. Zou het niet kunnen zijn, dat het mand- eü klauwzeer ditmaal hij wijze van uitzondering den minister van oor log even gelegen kwam als het zijn ambtgenoot voor landbouw in ongelegenheid bracht? Hoe dit zij, vast gesteld kam wor-dein, d-a-t i-n- de, jongste dageai door onze troepen in Limburg (Veinlo!) -een- bijz-onidere activiteit is aa-n den dag gelegd. Vergissen wij o-n-s, als wij m-een-en, dat hferalam -de éomcen-t-nartie van troepen, welke in nabijgelegen Duitsche grensgarnizoenen heeft plaats gehad' -en nog steeds voortduurt, niet geheel vreemd is Aan de and-ere zijde der spoorlijn Ve-nlo- Roermond8-itrtard-Maatstricbt, in Kempen? Oden- kirch-en, Erkele-nz, Aken, o-ver-a-1 zijn de Dui-rtsche bezet tingen o p-b uiten gewone sterkte gebracht. Hoe ge ring op dit oogenblik de kans op een bloedig conflict, ook moge schijnen-; te verklaren ware, het, zoo onze re geering ond-er d-e bovengemelde omstandigheden bij zonder op haar qui vive was en voortdurend een wa kend oog iin' het zeil hield. Niet- alleen de infanterie en cavalerie in h;et Zuid- Oosten van ons la-nd' trekken intusschen op dit oogen blik de aandacht. Ook o-nze vestingen zo-a beweert men worden- i,n zekeren staat vaar tegenweer ge bracht, terwijl de kustartillerie zich een bijzondere rol schijnt te zien toebedeeld. Zou bet ni-et kunnen zijn. dat deze laatste maatregel slechts in formeel opzicht namelijk als ma-nifestart.ie, d-at wij aain geene zijde schending onzer neutraliteit en overschrijding onzer grenzen zouden dulden met- d-e Limburgschle oefe ningen op één: lijn te stellen is, doch dat i-n werkelijk heid de laatste van ve-el girooter bet-eekeni-s zijn? Een pla-atsje als Kempen 1 men dient het niet te verge ten is slechts 18 kilometer van Ven-lo verwijderd. Hiermede willen wij niet gezegd hebben, d-a-t de in Duitschlamd) genomen maatregelen -ook mlaa-r een-igs- zins een voor ons Land gevaarlijk karakter dragen. Maar ook m-et oniwaiarschijnilijkheden moet -in de poli tiek rekening gehouden worden. Ook zelfs nog na hetgeen in de laatste dagen verluidde. Wat in schijn vredelievende toenadering is, kaïn in waarheid een po ging tort het rekken der onderhandelingen ter volledige uitvoering der mobilisatie zijn. Wellicht is het mede op deze gronden, dat thans va-n onze zijde in he-t zuid oosten van o-ns land met een-ige zorgzaamheid wordt opgetreden. Sinestere conclusies behoeft men intus schen daaruit, geenszins, te trekken. Gemengd nieuws. „DE LUTINE". De berichtgever van het Nli'euws van den Dag te West-Terschelling schrijft Het stoomschip „Lyons" haalde gisteren een tweede anker op, afkomstig van de „Lutimie". Beide ankeds zijn van reusachtige afmeting en van houten amkel- stokken voorzien-, welke n-og geheel ga-af zijn. Op bei de is d-e naam „Lutine" nog' te lezen, doch het jaartal is niet duidelijk meer. Voorts werd een ka-non bovengehaald-, benevens een aan ta 1 b a 1-la-s tb-roode n. D-oo-r het fraaie zomerweder is de „Lyons" in staat bij-na dagelijks door te werken, hetgeen eene groote bijzonderheid is. Thans is men tot die acht-evpiek ge naderd, welk gedeelte, naar m-en meent, het goud zou moeten bevatten. Wederom zijn een aantal Spa-ansche matten opge zogen, doch van de vurig gewenschte „goud-staven" nog geen spoor. Volgens b-eweren- moet-en deze geslo ten zijn in houten kistjes, welke op hunne beurt weder in lood zijn verpakt. ONTEVREDEN MILITAIREN. Niet alleen in het kamp, maar ook in de kazerne werden betoogingen gehouden door miliciens der lich tingen 1907 en 1908, die langer in dienst moeten blij ven. Zoo keerden Vrijdagavond 9 uur te Assen, naai de Ass.-Courant meldt velen opgeschrikt door luid ge schreeuw, geraas en getier op het kazerneterrein, dat gepaard ging met het zingen of liever brullen van verschillende liedjes. Een sergeant die zich in de brullende massa begaf, werd tussclien de dicht opgesloten gelederen uitge drongen. Een steen uit de massa geworpen trof een milicien vlak voor den mond. Een kapitein met behulp van verschillende onder officieren herstelden de orde. Twee militairen werden in arrest gesteld. Een van hen, die, naar beweerd wordt, als hoofdleider wordt beschouwd, moet behooren tot de 4e compagnie wiel rijders en een goede betrekking bekleeden aan de gas fabriek te Leeuwarden. Nadat, de menschen uiteen zijn gejaagd werd a'ppél geblazen en was de orde dra hersteld. Zaterdagmorgen schoolden weer eenige troepjes sa men, doch ook deze werden spoedig uiteen gedreven. Er blijken eenige opstokers onder de troepen te zijn die hun invloed lieten gelden op de groote massa. Daarbij kwam dat aan alle miliciens verlof was verleend van Zaterdag n.m. tot Maandagmorgen. Volgens oude gewoonte mochten allen dan ongeveer 4 uur de kazerne uit en gingen met de treinen die omstreeks 4% uur in de verschillende richtingen loo- pen naar huis. Dit nu was ditmaal niet Toegestaan. Niemand mocht vóór 5!/2 uur n.m. gisteren de kazerne uit. Hierdoor konden de meesten eerst zeer laat, velen om 12 uur 's nachts eerst thuis zijn. Dit nu verdroot velen, te meer daar niemand be greep waarom zij niet eerder mochten vertrekken en zij vrijwel doelloos in de kazerne rondliepen. Naar beweerd wordt zijn bij enkele compagnieën de Donderdag na thuiskomst van de nachtoefening (ongeveer 10l/2 uur v.m.) en de Vrijdag doorgebracht met liet schoonmaken van de geweren, kleeding, enz,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1