B l T E üi h A X it. slag meenten, dat iets nuttigs te zeggen vaït. Het is de geheel© „sfeer" der Kroon, die deze ver houding schept die ha-ar bebeekenisvol of onbedui denid, heilzaam of onvruchtbaar 'kam doen' zijn. Wen- schen en bezwaren! gaan daarheen. Wait er juist is de door enkele bladen gemaakte opmerkingen-, liet komt neer op al diegenen), die in die sfeer eein rol -spelen-, of konden spelen, inlichting bieden of konden bieden Aan hen is hek zich rekenschap tie geven van hunne Verantwoordelijkheid- en! Van) het giroote belang der zaak. Of dat wel immer wordt gevoeld? Het blad betoogd- nu, dat bij -een monarchie een per soonlijkheid, een echt mteösch, -en' meestal een gezin, aan de spits der zaken staat. In de republiek, ten zij i-u de volkomen volksdemocratie, is- het een func tionaris, een bureau, een staatsrechterlijke formule, die de hoogste plaats bezet. Het Koningschap vormt een steunpunt in- het maat schappelijk leven'; dein! kerktoren' van- -het volk. Repu- blikeinis-che staatshoofden leidon enkel een bestaan politieken zint Zelfs in' de wijze van aanwijzing komt dik onder scheid uit; in de republiek is -bet de strijd der staat kundige programma's, die over de presddenitskleuze be s-list. In d'e mon'arc-bie is het 't zooveel meer ui't het algemeen© l-eveni gegrepen-, door ieder uit het volk be sefte feit der „geboorte". Het is daarom een waandenkbeeld, dat koningschap en democratie zelfs de radicaalste tegemsitellin gen zouden zijn. Het tegendeel is waar. Ook de er varing leert het telkens anders-. Nagenoeg al de mo dernie monarchen vormen heden ten dage in hum land krachten, die met de burgerij, en met het. gewone volle harmon-iseerenEngeland.', België, Spanje, Italië, Noorwegen, Zweden), ja; zelfs Pruisen. Niet door oog verblindend praalvertoom of j,,bmigeir-koningschap", maar door een© ware- belamgs'tlalling voor, en ware voe ling met de volksopvattingen en volksbehoeften en door wat daar omhoog leeft en -streeft in dein volkswil, op geestelijk en stoffelijk giebifed, tie s'berklem. Zoo kan het koningschap zijn één', omhoog voerende, pool van de democratische ontwikkeling, van de ont plooiing dier volkskrachten. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat -er een ze ker vrij verkeer bestaat tuisschen- de sfeer van1 den Ko ning, en de. natie, eml d'a-t vainl die Kroon eene duidelijk waardeering uitga voor die toch zoo actieve en stre vende natie, een streven om met haar samen te gaan Zou er niet -een vruchtbaar begin vainl meer nationa le eenheid, in staatkundigen en' in geestelijken zoowel als in maatsehappelijken zin ontstaan, indien alweer uit de sfeer d-es Koning-s daartoe een mididelpunttr-ek kende kracht uitging? Zul-len', ook in het. algemeen gesproken, de oppositie-pairtijein- niet iets van haiair bit ter en nijdig karakter verliezen, indi-en het koning schap zich niet exclusief betoont Eén ding zij oo-k nog bedacht: zoo heer, zoo knecht Zooa-ls het representatieve leven des S-ouvetrei-ns is in gericht, zoo dioe.n het' 9 vain die 10 ministers, commis sarissen d'er Koningin', hoogiere offci-eren, burgemees ters^ toonaangevende- autoriteit-en. Niets Werkt sug gestiever, ook in dezen zin, dan het- koninklijke voor beeld. En nu kuntaen; meenen wij, zeier vele onzer au toriteiten wel wat zin voor ruimere en ruiimder stijve, meer beschavende omgamgswijzen gebruiken. Zoo berust in de „sfeer 'des vorsten" een taak waarlijk nationale beteekenis'. Het gewichtigste wellic-ht doemden wij -nog niet, zoo gaat het blad voort. Het is in- die sfeer, da.t ook weer de aanstaande drager van de kroomi opgroeit vorming ontvaingti En dan heeft men het- recht te vragen of ook in dat opzicht een breede en hooge opvoeding vain- ons eigen Koningskind voldoende gewaarborgd is. Wij komen terug op hetgeen wij imi den- aanvang zei den. In de sfeer des vorsten -enj het leven daairi-ni, be hoort het denkbeeld vatni ee/me nationale êli't-e, van een voorbeeld van cultuur, althans, te worden benaderd. Voor de raadslieden dter1 Kroon-, ook voor het Ho-f zelf, liggen hier plichten. Men moet het wellicht een ware fout- onzer constit.u- tion-eeie practijk achten, dat in dien vorm het. konin klijke hofleven zoo geheel los- van allen raad van bui ten is gesteld, en daarom ook in beteekenis verlaagd Ja, de positie der souvereiine is aldus -tot eene ©enigs zins moeilijke, onvoldoend gesteunde, gemaakt. In Engeland1 bijvoorbeeld wisselt daarom c-en grooit deel der hofhouding bij verandering van mini'ster-s. len onzent staalt het in die eens-te pl-aafs. aan de- hui selijke raadslieden der Kroon, zich van dit alles ern stig rekenschap te geven/ en wat het oor nu heeft kun nen opvangen, niet het andere wear uit te laten gaan. Moge de groote beteekenis van de „samenstelling' en den „invloed" van de „sfeer der vorstin", duidelijk worden gevoeld. en perk te stellen aan den zwendel onder degenen, die geroepen zijn het gezag hoog te houden en de be langen der burgers voor te staan in plaats van hen te benadeelen In de N. Kott. Ct. van heden brengt ook de heer D. Kooiman, burgemeester en secretaris van Wormer de bezwaren tegen deze circurlaire ter sprake. Hij betoogt, dat het jammerlijk te betreuren zou zijn, voor het beiang der gemeenten als voor dat der ambtena ren zoo een dergelijk fooienstelsel in de gemeente-ad ministratie steeds mocht hebben. Hij eindigt aldus: Gemeente-besturen en ambtenaren zou ik willen toe roepen: wijst met de meeste beslistheid oogenblikke- lijk en voor altijd af de leveranciers, die met de ge schetste praktijken de belangen van Uwe gemeenten willen benadeelen, ambtenaren als het ware trachten om te koopen en den gemeentelijken ambtenaarsstand aantasten in zijne eer. Mede-ambtenaren, helpt hoog houden het vaandel, tot zelfs in de meest kommer volle omstandigheden, waarin Gij en Uwe gezinnen mochten verkeeren! Niet in deze richting gaan onze wegen naar lotsverbetering. Ten slotte hoop ik zeer, dat het vorenstaande keme onder de oogen van regeering en gedeputeerde staten en dat dezen aanleiding mogen vinden bij de gemeente besturen er op aan te dringen het geschetste ergerlijke misbruik met alle kracht te bestrijden, desnoods het aannemen van bedoelde fooien bij instructie bepaalde lijk te verbieden. En even vurig hoop ik, dat de nood, waarin menig gemeente-ambtenaar verkeert en die hem er helaas soms toe bracht zich tegen bedoelde afkeuringswaardige praktijken niet te verzetten, nu eindelijk ook eens moge leiden tot datgene, waarop toch immers ook hij volle recht heeft: betere bezol diging, regeling van zijne rechtspositie en vooral ook pensioen voor zijne weduwe en weezen, zorg voor zijn ouden dag. Daarmede wordt tevens bevorderd een zeer groot algemeen belang. AANBESTEDING. Gister werd te Haarlem aanbesteed het maken van verschillende woningen van het krankzinnigengesticht Duin en Bosch te Castricum. Laagste inschrijver J. Machielsej Jzn. voor f 4000 en f 59846 in den tijd van 7 maanden en voor 9 maanden P. Langendijk te Beverwijk voor f 62.700. UIT HENSBROEK. De raad der gemeente Hensbroek heeft ingesteld een commissie van toezicht op het onderwijs en tot leden dier commissie benoemd de heeren Lagrand, 0. Wit en Bolkestein, die de benoeming hebben aange nomen. UIT DE RIJP. Dinsdagavond werd in bet lokaal van Mej. Marees door het reciteercollegie „Nieuwentijt" van Graft een openbare tooneeluitvoering gegeven. Opgevoerd werd „Uit de kleine republiek", klucht in 3 bedrijven door Mr. Lamberts Hurrelbrinck, voorafgegaan door „Zang vogeltje", zangspel in één bedrijf naar het Duitsch door Servaas de Bruin. Naar het applaus te oordeelen, vielen beide stukken zeer in den smaak van het slechts matig opgekomen publiek. (Jen later A. Kist. Tegenwoordig waten de besturen van de tum'bouwvereaniigin,gan' te Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwouidie, Si. Pamcras, Koedijk, Heer Hugo- waard, Oudkarspel, Schoorldam, Haringkarspel, War menhuizem, St. Maarten, terwijl de vereenlgiing De Koophandel vertegenwoordigd- was door- den heer Kra mer. De voorzitter, de heer G. Baren, van Noord-Schar- woude, opende met een welkom de bijeenkomst, waar na de secretaris, -de beer S. Zeeman, vato Zuid-Schar woudë, de notulen- las, welke werden goedgekeurd. Hierna werden- de ingekomen brieven voorgelezen van dte heeren N. Kooiij te Noord-Scharoude, dat hij de benoeming tot betaalmeester voor het beta'alkan toor aldaar aannam, ein van' J. Dirkmaai te Broiek op LainigecLijk, dat hij voor eem) definitieve aanvaarding' als betaalmeester de verdeeling van 35/100 vain bet 1% op den cmderhamklschem verkoo-p anders wenschte gere geld te ziein. De voorzitter merkte op, dat dit schrijven gelijk staat met een bedanken voiotr zij-ne benoeming, waar mede de vergadering zich stilzwijgend vereen-igde, al thans er werd niet op ingegaan. - Na eenige bespreking, hoe nu t-e handelen, stelde de h-eer Kram'er voor bij bedanken" eêni oproeping in de couranten te plaatsen), daiar „Koop-handel" genoegen n-am met ieder te benoemen- betaalmeester, mits de condities dezelfde blijven. Besloten werd' ilm een tweetal couranten: Sollicitan ten o-p te roepten vóór -een' betaalmeester op °/10 het J 7100 van het bekende 1%, op den oirwterhamdschen verkoop der wiuiterproducten, een en ander ter uitvoe ring opgedragen aam het Bestuur; waaraan op voorstel van den secretaris een vertegenwoordiger van- „Koop handel" zal worden toegevoegd. De secretaris gaf vervolgens een verslag va-n de reis naar Den Ila-ag inzake liet verkrijgen van merken, bemoedigd voor dein hlandel In flruit -en groenten'. Hij deelde mee, dat z. i. ©r weinig kans' op bestaiat; dat zulke merken zullen verkregen- worden, vooira-l ook om de kosten en- het moei-elijk© vam de zaak. Toch is1 een commissie benoemd bestaande uit vertegenwoordi gers uiit De Streek, Langendijk en Rotterdam, om de-ze materie nadter onder de- oogen te zien'. Hij be pleitte het wenschelijke van heit- invoeren vain een plaatselijk merk, waarna werd besloten „Koophandel' te verzoeken een zoodanig merk voor de sorteering v-an uien in. te voeren. Vervolgens' kwam ter sprake heit besluit van „Koop handel' om lede.ni van dteze- vereemigimg, dii© groenten ko-open vainl bouwens; die V2 uur na. dien- -aanvang ter veiling konten, te beboeten met 5 per 100 stuks. Be sproken werd het wenschelijke, om bij onmacht der bouwers deze boeten niet te heffen. Ook werd bespro ken om de augurken' in 't Vervolg per K.G. te doen veilen, waarbij werd opgemerkt, dat de bouwers over 't algemeen de augurken te gröf aanvoeren, waardoor minder hoo-ge prijs werd gemaakt. Met dank voo-r de aangename- samenwerking sloot do voorzitter de bijeenkomst. ruimd mot zijn kebting-oompagnon babbelend rechtop tusschen de maréchaussee over het lainge perronnaar een afzonderlijk derdie klais-coupée, om Zonder uitstap pen te Roosendaal, naar Den Haag veirdler te reizen* De luitenant-generaal W. A. T. de Meester ver toeft te Amsterdam, ten einde een onderzoek in te stellen naar de plaats gehad hebbende relletjes in het kamp bij Laren, toen bekend was geworden dat de miliciens der lichtingen 1907 en 1908 langer onder de wapenen moesten blijven. In de raadsvergadering van Vlijmen is de oudste wethouder van Nederland, welke 90 jaren telt, met algemeene stemmen tot wethouder herkozen, terwijl een briefje blanco was. De uit de Tubbergsche politiekwestie bekende A. Heuver, wien op verzoek met ingang van 1 Febr. j.l. eervol ontslag werd verleend als veldwachter der gemeente Tubbergen, is benoemd tot gemeenteveld wachter van Oldemarkt. De bejaarde werkman G. de Graaf, wonende aan de Doelestraat te Hilversum, bezig met het herstellen van een dak, had het ongeluk naar beneden te storten, met liet noodlottige gevolg, dat hij zijn nek brak. Tijdens afwezigheid der bewoners is in de villa „Maria Louise" te Hilversum ingebroken. Te Aalten werd door een echtpaar aangifte ge daan van de geboorte van een zoon. Later kwam men tot de ontdekking dat de jongen een meisje was. Dat spoedig ten gemeentehuize en ook aan de familie deze vergissing werd gemeld, is te begrijpen. Te Zutfen kreeg' bij het lossen van ijzeren staven voor de firma Reesink Co. alhier de arbeider E. een staaf op het hoofd, die hem den schedel verbrijzelde, Hb was onmiddellijk dood Verleden week kocht iemand te Schagen, de heer Jb. S., een lot van de Alkmaarsche Paardenverloting. Even daarna verkocht hij het lot met vijf centen winst. Groote ontsteltenis verwekte het dezer dagen, toen hij ontwaarde dat Zaterdag j.l, op het nummer van het lot een paard was gevallen, ter waarde van onge veer f 300. Een groote boschbrand woedt te Vilsteren (over- ijsel) De in de nabijheid staande boerenwoningen loopen gevaar. Verschillende bewoners brachten hun inboedel op een veilige plaats, waarin zij door den den verstikkenden rook zeer werden belemmerd. (jeuieiigri Nieuws. FOOIEN IN DE GEMEENTEADMINISTRATIE. In het Nieuwsblad voor den Boekhandel wordt een circulaire besproken, gezonden door een der leden van de vereeniging ter bevordering van de belangen van den boekhandel aan burgemeesters en secretarissen, waarin wordt medegedeeld, dat de verzender in het vervolg omstreeks den len Juli en den len Januari aan adres sant of aan deugene door hem aangewezen, een post wissel zal zenden groot 25 procent van het complete bedrag der in het verloopen halfjaar aan de gemeente geleverde materieel en drukwerk. Mocht den adressant om een of andere reden de toepassing van dit besluit niet aangenaam zijn, dan is de afzender bereid dit percentage van de rekening der gemeente af te trekken. Naar aanleiding van deze circulaire wordt o m. be toogd, dat nu aan burgemeesters of secretarissen elk halfjaar 25 pet. van bet complete bediag per postwissel wordt gezonden, de gebraden vogels als 't ware hun in den mond worden gestopt, zeker zij zullen hun best doen om de leverantie zoo groot mogelijk te doen zijn, wat zéér ten nadeele komt van de gemeenten. Gedrukte briefhoofden, gediukte enveloppen, pennen, inktboe meer er wordt verbruikt, hoe grooter wordt de postwissel. Maar dat is 't niet alléén. Is eenmaal zoo'n Burgemet ster of Secretaris op zoo- danigen voet met den leverancier, dat hij daarvan telkens 25 pet. korting geniet, dan zal hij, 10 tegen 1, geen aanmerking durven maken wanneer de leveran cier te veel in rekening brengt, dus zelfs berekent wat niet geleverd is (wat ook nog ten voordeele komt van den Burgemeester of den Secretaris.) Geschiedt zulks, dan kan zoo'n leverancier gemak kelijk 25 pet. korting geven, terwijl de boekhandel, voor al zijn moeite, meestal slechts 10 pet. korting op het materieel kan verkrijgen. Waar Buigemeesters of Secretarissen (en zoo zij dat niet zelf willen lieeten, dan hun stroopoppen) dus zelf leveranciers worden van de gemeente, hun nota's indienen, waarop natuurlijk geen aanmerkingen te wachten zijn, omdat zij die zelf moeten nazien, daar valt het voor hen 0 zoo gemakkelijk den een of an deren post te verhoogen. Al mogen deze gedachten zeer wantrouwend lijken, nu reeds telkens fraude wordt gepleegd en men door zulke aanbiedingen zóó in de ve leiding wordt ge bracht is het noodzakelijk, dat daarop eens goed wordt gewezen. Moet z o'n toestand bestendigd blijven'? Zou het niet gewenscht zijn, dat van liooger band Voor deze zaak een commissie van onderzoek worde benoemd en voorloopig maatregelen getroffen om paal UIT ZUIDSCHARWOUDE, Dinsdagavond eindigde de wedstrijd van den 26sten Nationalen Kolfwedstrijd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der kolfclub „Op Maat" te Zuidschar- woude. Na afloop begaven zich alle leden met hunne dames naar het nieuw ingerichte lokaal van den heer Kist, waar eenige stukjes zang en voordracht ten beste werden gegeven. Hierna nam de voorzitter der Ned. Kolfbond, de heer Dr. van Balen Blanken het woord tot uttreiking der prijzen. De uitslag was als volgt A. Korpswedstrijd. Een groote verguld zilveren me daille als Ie korpsprijs (voor Gummiballen) met 3 kleine zilveren Herinneringsmedailles voor de Korps spelers. Op Maat te Zuidscharwoude met 410 punten, prijs evenals de vorige (voor sajetballen), „Prins van Oranje" te Goes met 324 punten. 3e Een groote Bronzen medaille als 2e korpsprijs (voor Gummiballen) met 3 kleine Bronzen medailles voor de korpsspelers „Sta vast", Grootebroek. Deze Medailles werden uit geloofd door het Hoofdbestuur. B. 1. Personeele wedstrijd. Groote Zilveren Medaille als lste prijs, uitgeloofd door het Hoofdbestuur D. Blom te Noordscharwoude. 2. Zeven Kunstvoor werpen, ter waarde van 250 gulden, uitgeloofd dooi de Kolfclub „Op Maat." De kunstvoorwerpen werden gewonnen door de 7 spelers, die het hoogst aantal punten sloegen. D. Blom, Noordscharwoude, lste met 146 punten, K. Kroon, Oudkarspel, 2de met 144 p., P. H. van Roozendaal, Spanbroek, 3de met 144 p., C. Langendijk Noordscharwoude, 4de met 143 p., O. Keersemaker, Groote broek, 5de met 142 p., J. Rijne, Zuidscharwoude, 6de met 141 p., T. Roosje. Groote roek, 7de met 140 p. C 1. Eereprijzen. Een groote Bronzen Medaille, aan geboden door H. M. de Koningin voor de lste prijs- winner in de personeelen wedstrijd D Blom, Noordschar woude. 2 idem van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, K. Kroou te Oudkarspel. D 1. Serieprijzen. Een verguld zilver Medaille, aan geboden door den EdelAchtbare Heer J. W. C. Kroon, Burgemeester van Zuidscharwoude, voor den speler, die de moeste twaalven slaat in de eerste series te samen. Dr. van Balen Blanken te Spanbroek. 4. Een zilver Medaille, aangeboden door den heer Dr. van Balen Blanken voor den speler van den Kolfclub „Op Maat" die de meeste punten slaat in de twee eerste series, R. Slot Broek op Langendijk. 5. Een verguld zilver Med., uitgeloofd door den heer P. de Geus, voor den speler, die buiten de prijswin naars het hoogst aantal punten slaat, en nog nooit een prijs gewonnen heeft op de wedstiijdsn der Ned. Kolfbond, P. Kuiper Krommenie. 6. Een zilver Med. uitgeloofd door het bestuur van „Op Maat" voor den speler volgt, D. Igesz, Spanbroek. 7. Een zilver Med. uitgeloofd door den heer Jb. Greidanus, voor den spe ler die de meeste punten slaat in de eerste serie, A. J. Berkhout, Amsterdam. 8. Een zilver Med., uitgeloofd door den heer C. Smit te Eindhoven, eerelid van „Op Maat" voor de speler die de meeste punten slaat in de 2e serie, S. Evers, Oudkarspel. 9. Een eerekruis, uitgeloofd door den uit gever der N. L. Courant, voor den speler die de meeste punten slaat in de 2 eerste series te samen, J. Hoek, Nieuwe Niedorp. 10. Kunstvoorwerpen aangeboden door den heer Kist Sr., te winnen door een lid van 't Hoofdbestuur, of een bestuurslid der aangesloten ver eeniging die 't hoogst aantal punten slaat in de eerste twee series, J. Half, Alkmaar. E. Juniorsprijs, kleine zilver Med., uitgeloofd door het Hoofdbestuur, W. Gor ter, Krommenie. Hiermede is het feest en de wed- strijd afgeloopen, en wij twijfelen niet of deze dagen zullen bij de bondsleden nog lang in aangename her innering blijven. Bij den Kegelbiljardwedstrijd welke gedurende de Kolfwedstrijd werd gehouden, werden de prijzen be haald door H. Schotte, Krommenie, van der Sleesen, Alkmaar en K. de Boer, Zuidscharwoude, resp. met 64, 63 en 63 punten. - Woensdag 13 September 1.1. vergaderde de Fede ratie der tui nbouwvereeni gingen alhier ten huize van GEMEENTELIJKE INRICHTING VOOR BE HANDELING VAN LUPUSLIJDERS. Men meldt ons uit Amsterdam JSTaair wij vernemen zullen Maandag a.s, de eerstelu- puslijdërs worden toegelaten in de gemeentelijke in richting' voor de behandeling' vainl lupuslij'ders1, geves tigd aain de Nieuwe Prinsengracht 44, alhier. Amsterdam is de eerste gemeente ilni ons land dite thans een dergelijke gemeentelijke inrichting bezit. Verleden jaar besloot de Raad vain de Nederlandsche Vereenigiln'g' tot hulp aan Lupuslijdéins, die een comple te installatie voor Finsen-lichtbehanideling dier lijd'ers in eigendom heeft, dteze installatie over te nemen, om dat de exploitatie niet voldoende dienstbaar kon wor den gemaakt aan het algemeen' belang, met die bedoe ling de inrichting dan te gebruiken voor de behande ling van om- en miinvermogendleni, waaronder in de eerste plaats de patiëntten vam dien gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, maar ook van anderen tegen be taling. EEN LEVENSDRAMA. Een twintigjarige moedlsr had haar kinidje van an derhalf jaar in den tuin van het Wi'lhelmiinia-gasthuis te Amsterdam te vondeling gelegd emi daarvoor moest, ze gisteren aldaar terecht staan. Sober maar treffend was haar verhaal: hoe ze na de geboorte van het. kind je ongenoegen had gekregen en maar familie te Pur- meremd was gegaan, hoe ze, door armoede van die fa milie, in Amsterdam een dienst- had gezocht, waiar ze het goed had, totdat ze uit Purmerend het kindje ge stuurd kreeg em daardoor dein dien'st verlaten moest. Zwerven moest ze toen en memigan macht bracht ze met de kleine in de open lucht door. Tóen ontmoette ze 't was *1111 een plantsoen -een zeeman, die haar tot prostitutie wilde verleiden en haar aanried het kind te vondeling te leggen, hetgeen, naair zijn zeg gen niet strafbaar was. Ze deed gelijk hij zeide. Om half twaalf legde ze 't kinidje binnen het. hek van het gasthuis, 0111 twee uur ging ze nog eens kijken- 't lag er nog. Zelf wilde ze weer een dienst zoeken, maar werd gearresteerd. Het Openbaar Ministerie, mild 111 zijn eiscb, vroeg v:.; 1 maanden gevangenisstraf (er staat U/2 jaar op). De verdediger, .mr. Jules Keijzer, betoogde, dat be klaagde had gehandeld uit nood en uit domheid. Als zij niet zoo dom was geweest, zou zij den zeeman niet. geloofd hebben, maar geweten, dat zij ontzetting uit de vooerdi] had kunnen vrnven Laatste Herlcltten. DE TARIEFWET. De. Middenstandsbond zal, op verzoek van de ver eeniging Handel en Nijverheid te Arnhem, gesteund door 34 andere aangesloten middenstantfeve reenigin- gen, op 16 October te Utrecht een buitengewoon) con gres houden, ter behandeling vam liet omtwerp-Tarief- wet. (N. R. C.) - Een aantal fabrikanten! van zachte zeep in Ne derland heeft zich per gemotiveerd adres tot de Sta- ten-Generaal gewend, met liet verzoek, liet daarheen te leiden, dat ook soja'-boonemolite vrijdom van invoer rechten hebben. HOLLAND'SCIIE MAATSC1IAPPrJ VAN LAND BOUW. Over het voorstel van het hoofdbestuur om 'm adres aan de tweede Kamer te zenden, waiarbij wordt aan gedrongen om het wetsontwerp tot verhoogi-ng van het tarief van invoerrechten', welk wetsontwerp een princi pieel© wijziging van) onlze handelspolitiek beoogt, niet aan te nemen, weird in de te Leiden gehouden algemee ne vergadering van bovengenoemde Maatschappij een breedvoerige discussie gevoerd, waaraan deelnamen de heer Dainsté, afgevaardigde van Alblasserdaim, als voorstander vainl de invoering, en de heeren K. C. die Boer, Van Gtenderen Stort en Posthumia', leden v'am 't hoofdbestuur, als tegenstanders. Het voorstel werd in stemming gebracht eml aanigemlomen' met 660 stemmen tegen 18 ein 13 blanco stemminigten, zoodat. besloten werd om het adres, zooals het door het hoofdbestuur werd geredigeerd', aan die 'I woed© Kamer te zenden. Tot. lid van het Hoofdbestuur uit Noord-Holland' in de plaats vam) dem heer G. Krusemam, die moet aftre- dteu, en niet herkiesbaar is, werf! bij tweede vrije stem ming benoemd de lieer J. H. M. Eveleiin met 511 stem men, tegenl 88 op den heer J. valn Meerveld'. Tot lid der f'iin'ancieele commissie in de plaats van den heer P. Kaan1 Dz. de heer D. de Boter te Stompe- toren met 366 van de 655 uitgebrachte stemmen. Tot plaats voor d!e algemeene vergadering in 1912 werd gekozen Medemblik, niadat de afgevaardigden van Purmerend en Medemblik eeini warm pleidooi had den gehouden om de. keuze op hun gemeente te vesti gen. Medemblik won1 liet, want het. kon 435 stemmen verwerven, terwijl Purmerend er slechts 230 kom be machtigen. van f 25 ge om daarvoor KORTE BERICHTEN. Door H. JM. de Koningin is een som schonken aan M. Pankras te Waarland, een hond met tuig te koopen, daar de zijne volgens de nieuwe Trekhondenwet niet meer aan de eischen voldoet. G'istenniddiag heeft in het .stadje Meppel aan de verin i lekei fabriek van de. giebrs. Va-n Werven, aan den 1 :vi allelweg, in deni mioffeloven een ontploffing plaats gebald. Een persoon, de verver Strik, werd doodgesla gen; hij laat vrouw en drie kinderen1 ma; twee andere personen zijn licht gewond. - De De Haan, een van het beruchtte viertal boe ven, die in dein nacht vaini 15 op 16 Juli j.L uit de Bossche gevangenis zijn uitgebroken, is door de Bel gische politie aian de Ilollandsche maréchaussee uitge leverd. Zulks geschiedde met de grootste voorzorg. 1 usschen drie maréchaussees!, met eemi zware ketting aan een ander gevangene gekoppeld, daarenboven nog voorzien van de gewon© handboeien; stapte hij opge- DE STATEN GENERAAL NIET DOOR DE KONINGIN GEOPEND. 's-GRAVENHAGE14 Sept. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin ditmaal de zitting van de Staten Generaal niet in persoon openen. BELGIë. De Koning heeft met den chef van den genieraten; staf eein langdurig onderhoud' gehad. Daar na heeft hij gisteren met den minister-president en de.11 minister vam oorlog over de inrichting van de landsverdediging gesproken. Na dlien heeft de minis ter-pres,idein.t een lang g-esprek gehad met, dem com mandant- vain de stelling' Antwerpen. IRANKRIJK. De onlusten duiren voort. Te Cre.il plantten die opstandelingen d© rooide vlag op de barri cades, hoonden de soldaten en staken het, huis van den spoorwachter iin brand. D© troepen hebben de barri cades Ln. da Montatadrestraat vermeesterdl Eenige soldaten on a,genten zijn gewond. De voorgeschreven sommaties werden gedaan, waarop de betoogeirs zich verspreidden,. Er zijn 8 personen in hechtenis geno men. TURKIJE. De ministerraad heeft, nu d© Marok- koi-oindlerha.ndeliingein zoo lang diurem, maatregelen ge nomen voor Tripolis. MAROKKO. De definitieve bewoordingen van Frankrijk s antwoord aian DuitscManid zijn vastgesteld. Het. document zou gisteravond 10 uur per bij zonderen koerier verzoutten worden. Minister De Selves heeft achtereenvolgens den ge zant van Engeland en dien van Rusland ontvangen. (Semengde mededeeliugen. PL LI ZIER, DROOGTE EN DUURTE. In West-Duitschland is de overheid in verband niet den toestand in liet landbouwbedrijf en d'e duurte der levensmiddelen van meaning, da:t beperking van open bare vermakelijkheden gewenscht. dis. Die plaatselijke politie-autorrtedtlen hebben aanschrijving gekregen, bij de gewone feestelijkheden dit jaar streng er op te let ten, of ze noodzakelijk zijn, in het bijzonder, wanneer bij zulke feesten gewoonlijk wijn gedronken wordt. - - <4 RICHTER THUIS. Als een vorst is de ingenieur Richter, die zoo'n ge- vaarvollen tijd te midden vain roevers doorbracht, te Jena teruggekeerd. Im de daar verschijineindle couran ten dankt hij voor de „overweldigende bet'otogingen", welke hem ten deel vielen en voor de talrijke gelu'k- wensche.n welke hij ontving. DE CRINOLINE IN 'T ZICHT! t Schijnt waar te wezen-: na den broekrok of rak- broek de crinoline als opvolgster van het foudraaltje, dat de dames thans een rok noemeni Natuurlijk zal de mode wel niet zulke afmetingen' aam de crinoline geven als zij tam tijde van onze voormoeders deed. Want wel is dte leuze vam onzen tijd!: .plaats voor de dames", maar aam zulke omvangrijke dames ontbreekt het in onze huizen, in onze trams, in onze schouw burg-loges etc. werkelijk aam plaats. Wie zijn in dit opzichte betier voor „de slanke lijn" ingericht DE WARMTE EN DE JEUGD. Zottals de ouders zomlgent, piepen de jongen. In En-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2