DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Menking m Alkmaar s Ontzet. No. 225 Honderd en dertiende Jaargang* 1911. ZATERDAG 23 SEPTEMBER. Een nabetrachting, BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zijdie zich met 1 October op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Uifgevers. ALKMAARSCHE COURANT HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van B. YELLEMAN, al daar, om vergunning tot het oprichten van een lom penbergplaats, in het perceel Groot Nieuwland, wijk D No. 17. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen „worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 7 October e. k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 23 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 23 September. In het nummer van -heden), op die tweedie pagina van liet andere blad, zal men een) ingezonden stuk vinden van den heer Van -den Bosch, die „die faiiitls et gestes der rechterzij dei vam dien Ra.adl in verband met de laat ste Wethoudersverkiezimg te kramt wifcndie stellen en ook zijn eigen gedachte bekend willende miakem, ons orgaan daartoe heeft uitgekozen. Wij hebben, waar de schrijver verklaart, dat ons1 raadlsoverzicht do aan leiding' zijner beschouwingen heeft gevormd, aan zijn verzoek, om zijn stuk te plaatsen, gaarne voldaan en zelfs al was cl'at raadsoverzicht) er nu eens niet ge weest, dan nog zonden we met- genoegen den lieer an den Bosch gelegenheid! hebben) gegeven op de hem ei gen aangename en bezadigde wijze zijn gedachten om trent een onderwerp, dlat terecht ini alle kringen be langstelling' en bespreking heeft gevonden, ter kennis van het publiek te brengenl. Hoewel wij op geenerlei wijze bij deze verkiezing en wat er aam voorafgegaan 'is, betrokken waren, wenschenl wij toch1, tevens1 tot na dere toelichting van onis raadswerzicht, eeniiige kamt- te.ekeningem te maken! op bót ingezonden stuk, welke niet zijn to beschouwen als ui'tingeml van een bepaalde politieke groep, bijv. een kiesvereemiging, maar alleen als blijken vam belaingstelling van1 een) publiciteitao-r- g-aaml in de publieke zaak. Wij vertolken dus onze ei gen meening en het zal ons daarbij, naar we vertrou wen1,- niet moteielijk vallen -dón-zelfdeni goeden toon aam te slaan als door den) inzender werd betracht. Ons wederwoord zaïl er vooral op gericht zijn uit de be schouwingen1 vam dleini lieer Van den Bosch aan te too- nen1, dat dit raadislid en (de overzichtschrijve'r in dezen vrijwel hetzelfde standpunt inniemen1, al wijken de re- «leneerinigen1 hier en daar een weinig vaml elkaar af. We lezen dam, dat sinds jaren de wiel-lvbeirale tradi tie is verbroken) om een rechitsohen en een) li-nksehem wethouder te kiezen. Vam wanneer af geschiedde dit echter? Sinds de rechtscbe meerderheid haar in1 1899 schoind, koos die linkerzijde, meerderheid geworden, twee wethouders van links. De heer Vam den Bosch -en wij, we zijn het er over eems, dat een dergelijke uit sluiting van een) aanzienlijk© miinidleitoid te laken valt 8 OCTOBER 1573. IV. lm 1594 overleed Treslong, deze Hodandisehe edel man van den echten stempel; met hem ging iemand heen vam groeten moed', vol ijver voor die bevordering van de algemeene belangen, bekwaam in1 den oorlog ter zee; rechtschapem1 en met afkeer vervuld van alle onderdrukking zijner mediemetnschen. Mocht zijrn haat tegen1 Spanje soms te ver gaan zijn broer Jam was in 1568 te Brussel onthoofd de geschiedenis pleit hem vrij vam die euvelen, welke Ie dikwijls de daden der bevrijders1 tobben bezoedeld'. Jacob Simoiniszoo-n) die Rlj'lc, dooi! zijn huwelijk ver want aa.n den bekenden burgemeester vain Amsterdam C. P. Hooft, inu 1568 door Alva's banvonnis getroffen', voegde zich in 1571 bij d'e Watergeuzen em was bij de inname van den Briel; kort d)a,arnia ziiem we hem in Zeeland, waar hij met 500 man, in) Engeland) gewor ven, landde. Hef verblijf op Walcheren1 met zij-n ben de behoorde niet tot zijn mooiste diagen1, want gieen vijand), die in handen) van zijn „Btoedbemde" viel, bleef gespaard. Na die verovering van Zierikzee raiakte hij bij een aanslag' op Tholen, in gevangenschap; waaruit hij evenwel verlost werd. Hij was de bemiddelaar om St. Ald'egoimde te bevrijden en) ma) dieze moedige daad om zich naar den Spaansclienj bevelhebber Momdragom te begeven, hoort mem vam de Rijk niets meer. Thans zijn we verplicht een enkel woord te zeggen over Willem van Lumey, Graaf van) dór Miarck, die zich ook op tot Geuzeinischip bevindt. Hij behoort tot de hevigst© vijanden van Spanje en in zijn d'adien- heeft hij een karakter ten toon gespreid, dat dbor Spa-aimsch- gezi.nde ^escihiedlsehrijvers1 met sterke 'kleuren is getee- kend em waarover de Nederlandlsche niet veól lof heb ben verkondigd. „Een woest, bloeddorstig', losbandig edelman, die naar oud Bataafse'h gebruik hoofdhaar en. baard onge schoren liet, totdat de dood van zijn bloedverwant Eg al-leem mag niet worden nagelaten op te merken, dat wij die krenking' vlam de rechten eemer met-liberale minderheid door de liberalen om-liberaal tobben ge noemd; terwijl de toer Vam den Bosch iim 1899 een ac tief aandeel heeft genomen in een evemzoo afkeurens waardige daad vain rechts. Het ilsi waar de schrijver wijst er op, dat wat teen onbillijk werd geacht, nu niet billijk geworden kan zijn, maar is- dat eigenlijk niet een uitvloeisel van het gewon© verschijnsel in het politieke, en ook wel in het dagelijkseh leven, dat de- geen die de macht, waarmede hij een daad van wille keur uitoefende, verloren heeft, zich, wanneer de nieu we macht, hem op dezelfde wijze treft, vermeldt met den ander moraal te prediken? Evenmin ate men zich er over zal verbazen, dat de toer Yam deu Bosch dit thans doet, zal men tot later vreemd kunnen vinden, indien een liberaal, na een dergelijke krenking door een mogelijke recht, sch-e meerderheid, in denzelfden geest sprak. Voor het overige behoeven we niet verder stil te sitaan bij hetgeen de heer Van -dien Bosch zegt over de gevolgen van deze uitsluiting wij zijm het er samen over eens, maiair dó overzichtschrijver kan tusschen de objectieve redeneeriing van deux beer Van den Bosch iu 1911 telkens de daad van den heer vain dein Bosch in 1899 steken de vergelijking moge mank gaan, zij loopt niet zo-o' moeielijk of ze brengt ons eens heel eind en achterhaald worden ka/m ze ook -niet. Ook tobben wij beiden wa-argeinomen, dat er een vriendschappelijke -en elkander wa-arde-erende geest .on der dc raadsleden heerschte zou deze niet dateeren van het ooigentalik af aan, dat bij de periodieke ,g"e- meenteraiadsverkiezingeiii ©en gemeenschappelijk ac- ooord was getroffen, waarbij werdl besloten zitten te laten hetgeen zat? Het m-oge alweer waar zijn, dat raadsleden zich op een ander standpunt behooren, te stellen, dan een kiescollege, maar tot ligt voer de hand, dat hetgeen bij de verkiezingen voor den Raad geschiedt, terugwerkt in dien Raad. Wa-air partijzucht de verkiezing-eni beheerscht, worden die o-cgen der geko zenen gesloten voor de objectiviteit welke open oogen verlangt en verzet, zich -de praetijk van links zoowel als vam rechts helaas tegenover ons beider theore tisch sta-ndipunt. Ook is er tusschen ons geen verschil ten aanzien van het bestaan zeg in Juni eener stremming onder liberale raadsleden, om uit billijk- heidlsoverwegingen in tot ooilege van B. en W. een rechtsch imam zitting -te1 doen nemen; om dus die wel-lj berate traditie thans weer in eere te herstellen-. Ja ma wait we toen hoorden), zo-u het ons geenszins verwon derd liebben, dait omiza opponent; daartoe èn krachtens zijne persoonlijkheid èn overeenkomstig de getalsterk te zijner fractie ook aangewezen!, zoo hij slechts ge wild had, in September tot college van B. en W. was komen versterken. Er heerscht-e dus eens go-ede neiging onafhankelijk zeker van het feit-, dlait d-e rechterzijdia nimmer reageer de tegen de wethouders-benoemingen; immers het was net eender, o-f er bij di-è gedegenheid) drie dan wei eeni- ge meerdere stemmen! in blanco werden uitgebracht. Ter verklaring v-an tot verdwijnen der neiging-, bij links, gewagen wij beiden van- dein invloed, die de laat ste verkiezingsstrijd! toeft gehad op die keu-ze van den derden wethouder. Wij tobben in het- overzicht de tactiek, daarbij gevolgd -dioio-r dó rechterzijde; afge keurd de -toer Vsau -den- Boisoh heeft in zijn ki-esiver- eeniging een andere dan de gevolgde aanbevolen1, nxa-ar is ten slotte voor 'de helft plusi 1 gebukt. Die tac tiek moge na rijp bera-ad! zijn vastgesteld', onberaden mond gewroken zo-u zijn, een waardige afstammeling van het Wilde Zwijn dór Ardennen*, scheen de-ze ruige en woeste zeeroover een! levend beeld dier wraak." Hij was) bij Oranje'® tocht in de Nederlanden bevel hebber van -een bende ruiters, maar toen die tocht mis lukte, was Lumey spoedig op de Geu-zenvlooit te vin den, waarover hij in 1572 dioior den Opper-Adimir-aail Lumbres tot Admiraal werd benoemd! Daarna; treffen we hem aan bij den Briel', -dat 'echt-er ha 'die verovering in vlammen! zou opgegaan zijm, had Treslong dit niet weten te verhoeden. ITet is bekend hoe op last vain den woestem Admiraal) daar een aiamtall priesters op af schuwelijke wijze om -het leven Werd1 gebracht. Een vergeefsche poging deed hij om d'e Spanjaarden voor Haarlem te verdrijven1. In) 1578 stierf Lumey, waarschijnlijk vergiftigd bij een ma-al tijd door dón Graaf van Rennenberg, een -oom van deu afvalligen Stadhouder v-a-n Eniesllaind en Groningen; gegeven, Oornelisz Geeriofsz. Roobol, eeu der dappersten bij d-en Briel, Lancelot vain Bralerode, dbor vriend en* vijand! als een 'dór-beroemdstem onder dó Watergeuzen erkend^ die na d'e overgave van] Haarlem werd ont hoofd; Aremt van Duiven voorde en H-omme Hettinga met zijn zoon Ducoi Hettinga-, vindt m-ern- met de reeds genoemde Geuzen- onder de bemanning van het -schip. (Ook deze laatste vi-er Geuzen waren bij; de verove ring van dien Briel tegenwoordig). Al wat wij to-t nu toe hebben beschreven van dón optocht, is uitsluitend van d)e „Veteenigiing tot viering van den gedenkdag van Alkma-ar's Ontzet in 1573", thans, nu we aan Alkmaar zijn geniaderd, komt de zus- tervereenigiin-g ons te hulp. Neemt zij iu groep D. „De bangste Dag" nog maiar -een gedeelte i-n v-a-n liet plateau, in E. Dó stadsibezetting met „Het overwin nend Alkmaar" en F. De ataidlsre-gieering met „De hul- diging der burgerij", heeft „Flori-s van Teylingen" het leeuwen-aandeel, daar alleen tot plateau in E. tot do was ze desondanks. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of de door den he-er Van den Bosch aangeprezen©, hoe wel liier nie-t genoemd, is een betere -geweest. Men weet nie-t, wa,t men het meest moet doen, zich er over verwonderen, of het betreuren dat tot woord van een der beste raadteleden zijner fractie in zijn eigen kies- ve-reenigi-ng niet meer gezag heeft gehad. Ware dit anders geweest; wij zijn- er van overtuigd; de reehts-cto partij zou in onze gemeente» ni-et ondervonden hebben waarvoor de cbrist. historische Nederlander naar aan leiding van een na,verkiezing te Rotterdam waar schuwde: „als ze overal en altijd de politiek op de s-pits drijft, als je al ma-ar meer zetels begeert en bekwame tegenstanders uit .dein Ra-ad wilt wippen, dan zal dat op den duur blijken schade te zijn voo-r je beginsel en je partij." Elke vergelijking moge mank gaan wij kunnen niet nalaten te herinneren aiau 1905 toen het tusschen de liberate ki-esveneendging „Eensgezindheid" en de R. Katholieke- kie-svereeniging „Vrijheid en) Recht" gepleegde -overleg er toe leidde, dat bij de periodieke verkiezingen zoowel a-an dó liberale als- aan de Roomsch-Kaitho-lieken een zeifdó aam-tal zetels- als zij hadden in den Raad verzekerd werd!. Toen werden er zoo min tegenover den toer Van den Bosch als tegen over den toer Vonk Candida,ten gesteld', toen werden de heer de Wit en dó toer Dorbeck (in plaats van den -toer de Somma ville), met groot© meerderheid geko zen; toen lieten dó katholieken- de vacature-dr. Wiche- r-iink aan dó liberalen' vrij en) stelden .de katholie ken zoowel' ails dó -liberalen demi toer J. de Lange O.Jz. opnieuw candida-ait. Toen werd gelijk mr. Kraak man, in dit- blad schreef op een) welwillende verhou ding tusschen die liberale en' R. K. kies vei'-ee nagingen aangestuurd', toen was algemeen de str-o-o-m-ing in de vergadering der R. K. kiesver-eeniging, dait van -dó zij de die-r R. K. geen strijd gewemsehit was. Dat was in 1905. In 1911 echter oordeelde men in de R. K. vereenig'ing anders, we,machte men wel den strijd. Wel werd dón 31steinl Augustus, blijkens tot door den heer Van den Bosch medegedeelde afschrift, na mens d6 rechttseto leidien v-ain -den .Raad -dien heer de Lange verzekerd', dab hij het vertrouwen etm die symp-a- td-e had van „geheel de burgerij", maiar de-n 6deu Juli had dit -riaiaidlsiid wel amidersi geleerd. Z'ekor in 1905 kon- d© toeir -dó Lain/ge, toen 'liij 404 van d© 598 stem men kreeg, dó overtuiging koestieren, dlat hij geheel de burgerij achter zich had, maar dó 495 der 976 stem- mem vaiu dein 6dón Juli hebben hem. de illusie zeker wel doen verliezen. Als karakteristiek vain de 'laatste periodieke raadsverkiezingen isi dit eene voorbeeld vol doende. „Dat brengt -geen vrientschap in", gelijk tij don» die openluchtVoorsteSiinigl t-e Bergiem) werd gez-egd. En daarom was ook dó rechterhand; welke werd' gebo den om de linker te teemen' wél te verstaan', geen vriendschapsband', zonale de toer Vain idlem Bosch haar noemt en zal de handslag geweigerd) ziju. De „geweldig overall doorgevoerde antithese", waar van de toer Dorbeck in dó raiadózit'tiug van 5 Sept. gewaagde, zij toeft die rechterzijde parten gespeeld, haar vain de linkerzijde vervreemd! Zij maakt maair on ze meening de houding der linkerzijde niet excusabel, maar w-e-1 verklaarbaar. Er zit in dó periodieke gemeenteraadsverkiezingen va-n 1911 dan ook een gewichtige politieke les. Neemt dó rechterzijde h-aiar niet ter harte, dan kan de olievlek, we'lke er in Juli op -die politieke ka-art dó- zer gemeente is g©worpeo, zich nog wei eens verder Zijn overgrootvader Wi-l-lcm van der Ma-rck, dp moordenaar van Lodewijk vain Bourbon, Bis schop van Luik, had- dezen sprekenden bijnaam. andere vereenig'ing behoort. Wij meenden dlat nauwkeurig te moeten vermelden, daar men hieruit kan' zdien; dlat, m-oge, „Fkw'is van Tey lingen' een gedeelte van dien- grootem optocht bezetten, haar aandeel daiarih) niót gering is te achten. D. DE BANGSTE' DAG. Haarlem was gevallenAlkmaar kwam thans a-an de beurt. Wat de onzen te wachten stond', we konden het koo- ren uit den algemeeneii zendbrief do-o-r Alva, na Haar lem's val a-an Utrecht gezondón, een brief, welke on middellijk in alle Nederlaindlscht steden openlijk werd af-geko-ndigdi. .„In spijt van uwe menigvuldige misdaden", zoo heet bet in da.t stuk, „zoekt zijn© Majesteit u allen nog steeds: om zich heen tl© veirzameten, even ails een klokhen hare kiekens ondier hare bósche-rm-ende vleu gels- r-oe-pt". ....„Ma-ar", luidt het verder in) dien' vrienctelijtoia brief, „indien' gij op dit aanbod van- gieixaidó geen acht slaat en er even als te voren uw o-oren voor dicht stopt, dan waarschuwen wij u, da-t er geen strengheid noch wreedheid is, bo© groot ook, die u niet te waeli ten staat, met verwoesting, h-o-iigersnood en 't zwaard; iu dier voege, dat nergens ee-nig overblijfsel meer vinden' zal zijn van hetgeen thans bes-taiait. Zijne Ma jesteit wil dan het land' naakt uitkleed-en, het geheel en al ontvolken en liet wederom dlcor vreemdelingen laten bewonen" Daar konden tie stede-n en ook Alkmaar het, dunkt n-s, mee d'cen en z-ou men den schoonein zendbrief nog als -een bedreiging zonder meer willen opvatten, dan was Haarlem daar, o-m als- bewijs) te- dienen, wat er met onz-e stad' zou gebeuren, wanneer zij in Spaenscto han den viel. Sedert Juni 1572 wapperde ook iu Alkmaar de Prin senvlag en in October van hetzelfde j-a-a-r ontving de stad bezoek v-a-n Willem van Oranje, die er m-et na druk op we-es-, dat de besta-ande wallen en muren niet voldoende waren om zoo noo-dig dón- vijand te weer staan. Zoodrat de strenge winter voorbij was, ging gaan uitbreiden-, hetgeen en hierover best-aiat. tus schen dien- heer Van den B-osoh en ons- geen verschil va-n gevoelen niet in het algemeen belang zou mo gen worden geacht. Wij weten ten slotte niet of de heer Van dien Bosch ook van me-emimg is; dat de leemte in de leiding, door h-et verlies van een helder- en vérziend tevens gezag hebbend tacticus, als wijten d-e heer Kraakman was, in de R. K. kiesvereniging „Vrijheid en Recht" niet op de gelukkigste wijze is aangevuld. Onze indruk is dit wel. HET VORSTELIJK ECHTPAAR NAAR DE MANOUVRES. Terwijl de paleisstraat in halfduister lag, brandde gisteren op het Loo-perron van het Koninklijk ver blijf de lantaarns en schitterden de lichten van den gereedstaanden koninklijken extra-trein. Alleen zij, die voor den dienst er moesten zijn, waren aanwezig, terwijl hofbedienden de tafel in het salonrijtuig in gereedheid brachten voor het ontbijt van het vorstelijk echtpaar. Even voor den bepaalden tijd kwamen H. M. de Koningin en Z. K. II' Prins Hendrik, verge zeld van jonkvrouw A. J. Juckema van Burmania, baronnesse Rengers, R. J. graaf Schimmelpenninck, jhr. W. L. de Beaufort en jhr. C. L. van Suchtelen v. d. Haere van het paleis over het cour naar den trein wandelen. H. M. was in langen witten mantel met een sluier over het hoofd, Z. K. II. in generaais- tenue, de heeren van het gevolg in klein-uniform. Het vorstelijk echtpaar zette zich terstond aan tafel, terwijl H. M. zich van den sluier ontdeed. Precies te 5.16 vertrok de trein, onder geleide van jhr. W. Laman Trip, inspecteur van het vervoor H. S. M., terwijl de kapitein der maréchaussees, J. H. W. Dangerman Grootepas, de reis mede maakte. Het vorstelijk echtpaar keerde per zelfde gelegenheid mor genmiddag te 4.38 op het Loo terug. Gisterochtend begaf II. M. dë Koningin zich met gevolg in een vijtal auto's van Kerk-Avezaath naar Rossum, waar zij de troepen de Waal over zag trekken. De bewoners van het dorpje, dat nog nimmer de eer genoot van een Koninklijk bezoek, waren enthusiast over deze onverwachte verrassing. H. M. de Koningin is voornemens a.s. Woensdag op het Loo een gastmaal aan te bieden, aan alle generaals en kolonels, die aan de legeroefeningen deelnamen. Benevens aan alle officieren van de buiten- landsche legers, die de manoeuvres bijwonen, en kapi tein Muller Mass's, van den generalen staf, leeraar bij de hoogere krijsschool, hun toegevoegd; alsmede aan de officieren van laatstgemeld dienstvak, die gedurende de manoeuvres aan H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn toegevoegd, zijnde onderscheidenlijk de kapiteins Van der Voort, maarschalk-chef in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, en Noöst, adj.-chef van den staf van de 4e divisie. De muziek van het 8e regiment infanterie uit Arn hem zal het diner opluisteren. HET 1NCIDENT-KUYPER. Het incident-Kuyper te Brussel, dat de meeste och tendbladen vermelden, wekt, zoo wordt aan de „Tel." uit Berlijn gemeld, hier pijnlijk opzien en wordt in de pers druk besproken. De „Lokal Anzeiger" zegtMen moet voor alles aannemen, dat dr. Kuyper werkelijk een overtuigd vriend van de natuur-geneeswijze is. Nog slechts een paar maanden geleden vertoefde hij voor een kuur in Dresden. De „Morgenpost" en de „Vossische Zeitung" vatten het geval eenigszins tragicomisch op en herinneren aan de lintjes-zaak en aan het feit, dat de dochters van dr. Kuyper niet gedecolleteerd naar een hefbal mochten. VERVALLEN VERKLAREN VAN IIET LIDMAATSCHAP VAN DEN RAAD. Een Gemeenteraadslid in Friesland had zich bij ge mis aan voldoende werkkracht aangeboden om met anderen tegen een vast uurloon baggerwerk voor de gemeente te verrichten. Hij is toen in dienst der ge meente genomen tegen een vast uurloon zonder eenige aanneming of verbinding noch omtrent het werk zelf, noch omtrent den tijd. Eenige inwoners van de be trokken gemeente hebben aan Ged. Staten schorsing van bedoeld Raadslid gevraagd, op grond van art. 24 der gemeentewet. Ged. Staten hebben bij hun beslissing op dat verzoek o.a. overwogen, mem aiarn -dien arbeidl em bij Haia-iTem's overgave was1 du sta-dl in- beteren) staat vami tegenweer gebracht. Gelukkig baid men den) goediein naadl van) Oranje niet in dón wind geslagen; waint needs' was em Spa-ansoh trompetter a-an die poort versctoine-n om da stad! op te eiscihe-n, dboh men' h-adl hem zonder te_ hoe ren teruggezonden. Wel was -die trompetter afjge-we- zon e-n waren die wallen ein muren versterkt, ma-ar -er bestond toch eenige weifeling in1 de stad' wat- men doen m-of-st. Zo-u Alkmaar kunnen sbaiaindie blijven,, waar zelfs Ila-a-rlem ma. zulk .een hardnekkig verzet, dón overwinnaar had moeten binmenlaiten N-o-g werd deze vraag overwegen en weiige-rde men de door d'ein Prins gezomidón troepen i-n bezetting te ne men, toen La het miidl-dern van Juli -die Geuzenvendels onder de hoplieden Cabóliau en Ruychaver voor de stad veTSctoineni en- verzochten om 'bin-nenigelaten. ts ■worden. Thans moest de magistraat een beslissing niemen. in allerijl vergaderden de vroedó man-nón en weiden Ca-beliau em Ruychaver tot ton tciegela-tein. Mein was neg' niet tot eein besluit giekomen, to-em reeds het be richt toit de vroedschap doordrong, dat idle Spanjaarden in aantocht waremi. Met omgeduid heeft Ruychaver de lange deliberatie» bijgewoond, rnaiar n)u dit- bericht is gekomen, kan hij het niet langer uithouden en zegt: ,,'t En is nu geen tijd o-m langer te benadern, zegt kort af wait gij deen of laten wilt", en hierop v-o'lgt spoedig tot antwoord, wamtr Van Teylingen, de wakkere bur gemeester, .staat op en zegt met forsohe st-e-m: „Ik wil bij de,n Prins en dó burgerij teven en sterven". (.Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1