DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aangifte van leerlingen voor de nieuwe Cursussen. Aoibachtsschool-Burgeravondsfliool in liet IMIne-bankwefken en Smeden, Mo. 239 Honderd en dertiende Jaargang. 1911CZS WOENSDAG 1! O'CTOBER. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. te BINNENLAND. STADSNIEUWS. De 8 Octoberfeesten. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1 November 1911. ALKMAARSCHE COURANT Assistente in de Huishouding. 2-Jarige cursus. Leergeld f 40 per jaar. I ud nstr iescliool 31/2-Jarige cursus. Leergeld f 25 per jaar, leef tijd 12 13 jaar. Afzonderlijke cursussen voor Dames. IA Cursus in nuttige of fraaie handwerken, 1 les per week. Leergeld f 15,per jaar. 20. Cursus in koken voor dames, 2 lessen per week. Leergeld f 25,per 20 lessen. 30. Cursus in huishouden, 2 lessen per week. Leer geld f 15,per 3 maanden. 40. Cursus in strijken, 2 lessen per week. Leergeld f 10,per 3 maanden. 50. Cursus in het costuumnaaien voor dames 2 lessen per week. Leergeld f 25.per half jaar. 60. Cursus in het lingerienaaien, 3 lessen per week. Leergeld f 30.— per jaar. 7°. Cursus in het boekhouden, opleiding practijk exa- mes, 1 les per week. Leergeld f 30.en f 40 het 2e jaar. 8°. Cursus in het teekenen, schilderen, stijleeren, ont werpen, 1 les per week. Leergeld f 25.per jaar. Zaterdagmiddag. Avondlessen. Onderwijs in handnaaien, breien, mazen, kousen stoppen, linnenstoppen, verstellen en naaien van on- derkleeding. Van 5—7 uur voor jonge meisjes. 71/2—91/2 voor ouderen en getrouwde vrouwen. 4 avonden per week, 5 cent per avond. Kookcursus voor dienstboden en getrouwde vron wen. Leergeld f 5 per 20 lessen. Strijkcursus, 1 les per week, f 1 per maand. Aostnumnaaien het naaien van kinderjurk stofrok en katoenen japon2 avonden per week f 0.10 per avond. Inlichtingen verstrekt gaarne De Directrice M. W. ARBEITER. WOBDT GEVRAAGD een die hink op de hoogte is met teekenen, met de sa menstelling van eene stoommachine en een gasmotor, terwijl bedrevenheid in draaien en schaven tot aanbe veling zal strekken. Aanvangsalaris i 750.met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50.Voor het pensioenfonds wordt 5 0/0 der jaarwedde ingehouden. Aan deze functie is verbonden de betrekking van tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Burgeravond en Avondschool voor Handswerkslieden per cursus (September tot en met Maart) f -100.met 4 drie- jaarlijksche verhoogingen van t 40.— De benoeming tot deze betrekking geschiedt telkens voor één jaar. Inzendiog van teekeningen en andere stukken met opgaaf van adressen voor inlichtingen bij den Directeur dier scholen, den Heer II. VAN DER HEIJ te Alk maar, vóór of op den 23 October 1911. DE OBSTRUCTIE IN DE TWEEDE KAMER. Gisteravond hielden èn de leden der anti-rev. partij èn die der katholieke fractie van de Tweede Kamer, in het gebouw dier kamer, clubbijeenkomsten tot het vaststellen hunner houding ten aanzien van eventueele voorstellen betreffende de regeling der werkzaamheden op morgen. VERLAAGD BAGAGETARIEF VOOR HOUDERS VAN ABONNEMENTSKAARTEN. De Nederlandsche Handelsreizigers-Vereeniging heeft zich met een adres tot den minister van Water staat gericht, waarin verzocht wordt, reductie van 40 op het bagagetarief aan houders van abonnements kaarten, welke reductie in November 1910 werd opge lieven, weer toe te staan. ONTSLAG BIJ HUWELIJK. De Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het volgende adres: „Gelet op het voorstel van B. en W., betreffende het ontslag van een gehuwde onderwijzeres, meent de Man henbond voor Vrouwenkiesrecht, volgens besluit vai zijn algemeens vergadering- op 3 Oct. j.l. te 's-Graven- hage, te moeten brengen onder uw aandacht, dat het niet aangaat te beslissen over kwesties, de vrouw be treffende, alvorens zij hierin medezeggiugschap heeft door het stembiljet." 1 NA DEN" STORM. II. M. de Koningin heeft ook bij den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland inliehtingeli laten inwinnen omtrent de gevolgen van den jongsten storm, bepaaldelijk voor het Westland en omtrent de hoe- rootheid van de schade daardoor aan die tuinbouw streek toegebracht. Als een bewijs van den hevigen storm op 30 Sept.- 1 Oct. kan nog- gemeld worden, dat in, de gemeente Noordgouwe 1130 boomen zijn ontworteld of doormid den gewaaid; de meeste daarvan op verschillende bui tenplaatsen. Te Scheveniugen zijn stellige berichten ingeko men, dat in den jongsten storm, behalve de bekende materieele verliezen, ook een logger in volle zee is ver gaan, n.l. de logger de Twee Maria's Sell. 384, schipper Teun Bruin, van den reeder J. J. v. d. Zwan. Als zeker kan worden aangenomen, dat daarbij de geheele bemanning', bestaande uit 13 koppen, is om gekomen. Een te IJmuiden binnengekomen visch- trawler heeft het schip onderstboven drijvend gezien en liet nummer en teekens opgenomen. Van de haringvisscherij binnengekomen Scheveniiig- sehe visschers bevestigen de tijding. De logger Sch. 384 kwam te Scheveniugen op 26 September voor de 2de reis binnen met groote lading, 26 last, én was een der drie Sehev. loggers, die Zater dagmorgen 30 September op den bewust-en stormdag uit de Scheveningsche haven ter visscherij vertrokken. Tiet vaartuig is waarschijnlijk 's- avonds door een grondzee over den kop geworpen, waarbij de geheele bemanning in zee omkwam. (N. Ct.) Met de visschers, die het tjalkschip Ons Genoe gen te Enkhuizen hebben binnengebracht, heeft de maatschappij waarbij het vaartuig verzekerd was, een overeenkomst getroffen omtrent de som, aan hen voor het lichten uit te betalen. De maatschappij meende nu recht te hebben op het schip. Dit recht woTdt haar echter betwist door den burgemeester van Enkhuizen in zijn hoedanigheid van strandvonder, op grond van de omstandigheid, dat het vaartuig gevonden is, ver laten door de opvarenden, dus onbeheerd. Op zijn last is de tjalk, die in de buitenhaven te Enkhuizen g meerd lag, naar binnen gebracht. STAKING. Gistermorgen is er weer een staking uitgebroken in het stoomvisschersbedrijf te IJmuiden; veertig- stoom trawlers, voor het vertrek naar zee gereed, worden op gehouden. De strijd gaat over de verdeeli-ng van het lever- en kuitgeld. Na de langdurige staking in dit jaar, hadden de reederijen besloten, het lever- en kuit geld niet meer alleen onder het dekpersoneel te verdee- len, maar onder alle opvarenden, dus ook onder het machinepersoneel, mits zij behulpzaam waren bij het bergen van de lever. Het machinepersoneel meent, dat zij met hun bezweete lichamen niet op het dek kunnen werken, en hebben daarom den 29sten Septem ber door de afdeeling IJmuiden van den Algemeènen Nederl. Zeemansbond aan de reedersvereenigingen en aan alle reeders afzonderlijk doen verzoeken, dat in het vervolg ieder lid van het machinepersoneel van de reederij een bedrag ontvangt, gelijkstaande met het aandeel van het verval, dat ieder der opvarenden aan dek krijgt, en het lever- en kuitgeld weer alleen onder het dekpersoneel te verdeelen. Tot heden was aan dat verzoek geen gevolg gege ven, alleen had de reedersvereeniging- bericht, dat zij de zaak in behandeling: zou nemen. Yan de gelegenheid, dat er Maandag ruim 40 stoom trawlers binnen waren, heeft het machinepersoneel ge- btuik gemaakt tegen gistermorgen een vergadering uit te schrijven, waarvan ook te Egmond, waar veel zeelieden wonen, is kennis gegeven. Tegen gisternamiddag heeft een deputatie uit het machinepersoneel een onderhoud met de reeders aan gevraagd. Door de reeders is aan de zeelieden medegedeeld, dat degenen die Woensdagochtend 11 uur niet op hun ne schepen zijn teruggekeerd, zich als ontslagen kun nen beschouwen. De vergadering der zeelieden, welke gisteravond ge houden werd, was zeer druk bezocht en besloot aan de reeders de volgende motie te zenden, die niet alge meene stemmen aangenomen werd: „De vergadering van zeelieden, bijeen in Hotel Cy clop, kennis genomen hebbende van het schrijven der IJmuider Reedersvereeniging op de circulaire en hare belofte om binnen 7 dagen een definitief antwoord te zenden, besluit hare demonstratieve staking' op te schorten en Woensdagmorgen den arbeid, te hervatte^. Schitterender dan hij deed had de historiscli-allego rische optocht welhaast niet kunnen slagen. Alle fac toren toch waren aanwezig om een dag van onvergete lijke vreugde, of liever genot, te schenken: een herfst dag, als men schooner niet had mogen hopen, een op tocht, even uitmuntend van samenstelling als rijk aan kleur en schittering en van een bijzondere frischheid bovendien, eindelijk de bevlagde stad vol volk. Zoo'n optocht dat is toch maar 'n ding! Wat is er ontzag-wekkendi veel moeten worden ge dacht en gedaan, wat zijn er 'n ontelbare hoofden en handen mee bezig geweest, voordat zulk ee® stoeU op het aangegeven uur in beweging komt en ordelijk de te voren opgemaakte route aflegt. Welk een moeite en zorg om van het geld nu maar niet te spreken hebben die paar uurtjes, gele gen tusschen het vertrek-signaal en het „gelukkig" dat menig bestuurs- of commissielid gedacht, gefluis terd of geroepen zal hebben toen de zegetocht was vol bracht, niet gekost Hoeveel gedachten zijn er niet van vervuld geweest denk aan dien 84-jarigen grijsaard, wiens levens avond door den dag van gisteren vermoöid werd, aan de eenvoudige menschen met vereelte handen en ver weerde gezichten, die één dag, neen een paar uurtjes van hun leven zich eens naar het uiterlijke ver boven hun omgeving hebben mogen uitsteken, wier fantasie in het romantisch-historisch gewaad eens de grenzen van het alledaagsche heeft kunnen overschrijden, aan de jongelingschap, die nog een plaats in de wereld moet veroveren, maar zich nu fier den volke kan ver tonnen op het strijdros, achter het heldenmasker, aan de jeugd, voor wie de aangeplakte snor en het onge- meene pakje zoo graag' aanvaarde attributen zijn, aan de meiskens, wier lieftalligheid zich voor het zinne beeld uitnemend leent en wier ijdelheid door een plaats op een praalwagen toch ook wel een klein tikje zal worden gestreeld Dan de duizenden, die straten, grachten en pleinen vullen, opgekomen, stedelingen zoowel als dorpelingen, om te keuren, om te genieten, om indrukken, van niet- te-beramen verscheidenheid, op te doen, die er te vo ren over hebben gelezen en gesprokqfL en er achterna van zullen gewagen, vele jongeren zeker nog wel als de jubileerende vereen i gin gen haar eeuwfeest vieren mogen. O, er zou een allegorie te maken zijn van ongekende lengte, wilde men eens alle gedachten en daden voor stellen, welke zulk een all-egorisch-historische optocht verwekt en vereischt, een allegorie, die niet zou spre ken van heldenmoed, maar wel van menschelijke ken nis, van menschelijk kunnen, van menschelijk denken, van menschelijk voelen, en van zooveel menschel ij lts nog meer. Maar we hebben geen allegorie te maken, doch een verslag te schrijven. Het ligt voor de hand, dat dit niet kan zijn een minitieuze opsomming van dit was er te iien en dat viel er te bewonderen daarvoor zou den we, gesteld dat we er de ruimte voor hadden, ook niet in staat zijn. Wil men de samenstelling van den stoet men raadplege de programma's. Wenscht men historische bijzonderheden men neme de gesehied- boeken ter hand of de zeer lezenswaardige artikelen, welke, het behoeft thans niet meer verzwegen, de heer A. H. P. Blaauw, de autor intellectualis van dezen op tocht, voor onze courant en later voor de tekstboekjes heeft geschreven. Wij kunnen slechts enkele indrukken geven, bij het aanschouwen opgedaan. Overheerschend is wel de in druk, dat de optocht fijn gedacht en voornaam uitge voerd is. De grondgedachte het fundament te leg gen in de vaderlandsche geschiedenis, daarop de burcht van Alkmaars historie te bouwen en eindelijk als dak ornament den vrede van 1648 aan te brengen verraadt conceptie-zin. E11 de uitvoering, waarbij zoo'n buiten gewoon talrijke schare tijdg-enooten uit het verleden verzameld werd, waarbij de costumes frisch en ko^; baar, de zinnebeeldige voorspellingen meerendeels schoon en de paarden tén deele fraai en kloek ge bouwd waren, valt onvoorwaardelijk te prijzen. O ze ker, het had nog veel kostbaarder, veel voornamer ge kund een paar costumes hadden wel zooveel kunnen kosten als de heele optocht maar met de middelen waarover men heeft beschikt, is toch iets tot stand ge bracht, dat de algemeene bewondering wekken kon En al is die bewondering nu niet tot luidruchtige uiting' gekomen het Nederlandsche volk kan nu eenmaal niet juichen voor hetgeen het oog bekoort wij zijn ervan overtuigd, dat zij gevoeld werd, dat deze optocht bij allen slechts de aangenaamste herinnerin gen zal achterlaten. Natuurlijk mag de heer Blaauw het leeuwendeel van het succes voor zich opeischen, maar ook de commissie en de subcommissie hebben aanspraak op erkentelijkheid, terwijl de Amsterdam- sclip firma Helmhout en Co., die de 730 gecostumeer- den zoo fraai in de kleeren, harnassen en baarden had gestoken, warme lof toekomt. De medewerkende da mes en heeren, uit stad en omgeving, die met ernst en waardigheid hun vaak vermoeiende rol hebben vervuld en daardoor zorgden, dat het geheel tot het laatst toe schoon en ongeschonden bleef, hebben zich kranig houden en verdienen daarvoor dan ook dank. Natuurlijk, er waren vlekjes, wanneer zal men m ons land eens leeren inzien, dat si-garenstompjes in een historischen optocht misplaatst zijn, dat een sto rende reclame per slot lang geen reclame is? maar het zou ondankbaar zijn, om, waar zulk een schoon ge heel werd verkregen, in bijzonderheden te gaan criti seeren. Ileel mooi kwamen sommige personen en groepen uit, als' men van boven door een omgekeerden tooneel- kijker op den stoet- neerkeek. Dan verfijnden de om trekken en kregen de verkleinde figuren iets doorschij nends, dat denken deed aan teere, sierlijke porceleinen poppetjes, schoon van vorm en wonderlijk van kleur de karos met de zes paarden leek e-en artistieke beeldengroep. Ook kreeg' men daardoor nog beter denkbeeld van den stoet, die nu niet een lange rij van elkaar opvolgende menschen, paarden en wagens meer vormde, maar in groote groepen kon worden over zien, waardoor voorstelling en kleur beter tot hun recht kwamen. Zooals reeds gezegd, was de ommegang door de stad een ware zegetocht. Slechts één incident kwam er voor een wonder, waar vele paarden zoo weinig aan de muziek, de drukte, de harnassen en harnache meuten gewend waren en nog al kuvig deden. Op de Oude Gracht stortte n.l. een*weerspannig paard met zijn ruiter, de graaf van Hoorne, te water. De berijder kwam tusschen den walmuur en een boot terecht en was spoedig weer op het droge, het paard werd naar de Liinmer buurt gesleept en daar uit het water- gehaald. Gelukkig hadden er meerdere aangename momenten plaats. Zoo had de kloeke Willem van Oranje een fraaieh krans van dr. J. W. Wicherink in ontvangst te nemen, ontving Margaretha van Parma van me vrouw Ripping een keurig bloemstuk in de Spaansche kleuren en de stedemaagd er een in de Alkmaar9ch» kleuren, bood jhr. mr. P. van Foreest in de Lange- straat lauweren aan Jan van Foreest en mr. Nanning van Foreest, huldigde de heer Donath den ouden bur gemeester van Teylingen met bloemen, terwijl bij het hotel de Toelast de. eerewijn werd aangeboden. Een onvergetelijken blik op de menigte, welke er op de been was en uit heel Noord-Holland, zelfs van Texel af was samengestroomd, kregen we van een der bovenzalen wan den heer Valk. Toen de optocht daar gepasseerd was, ontstond er een opstuwing van menschen, gelijk wij nog nimmer zagen. De vergelij king van een bijenkorf met door elkaar wiemelende in secten is nog te zwak om aan te geven Wat er te aan schouwen viel. Het was een draaikolk van menschen, compacte stroomingen, uit Houttil, Magdalenenstraat en Waagplein werden samen geperst en opelkaar ge stuwd. Er was voortdurend beweging in die dichtop- eengepakte massa maar vooruit kwam niemand. Het was een duwen en dringen, stooten en stuwen maar voortgang zat er niet in. Kinderen, beangst in die benauwende volte, zetten een keel op, vaders en moeders riepen zenuwachtig allerlei waarschuwingen uit, oude mannekens en vrouwtjes stonden te beven en te rillen. Was men van boven op die menigte neergo- sprougen men was op de hoofden blijven liggen. Nergens was een gaatje te erkennen. Een forsche slagersjongen, die probeerde zich er door te werken, kwam een eindje vooruit, maar werd toen eenige me ters ver weer teruggedrongen. Hoe er in het kwartiertje, dat degenen, die het heb ben doorgemaakt, heugen zal, geen ongelukken ge beurd zijn, hoe er geen personen onder den voet ge raakt en geen ruiten ingedrukt zijn, is een raadsel, maar het schijnt, dat het) met blauwe plekken en be trapte teenenis afgeloopen_._. Toen zijn wij, onder welwillend geleide van den heer Oostenveld den torentrans heklommen, om daar nog eenige nieuwe indrukken op te doen. Welk een ver schil tusschen hetgeen we tot. dusverre hadden waar genomen en hetgeen we nu te aanschouwen kregen 1 Op den beganen grond gevoelt ge IJ in die volta tusschen de stoepen aan weerszijden beklemd, denkt ge weinig verder dan den gevel aan den overkant, pp den toren daarentegen gaan uw gedachten zoover uw blik reikt, dat is in het nevelig verschiet, waar de wij de gezichtscirkel ophoudt. In dien reusachtigen kring is de heele feestende stad slechts een blauw-roode da kenmassa, met enkele nauwe straatjes, smalle water tjes en boompjes te midden van een door metaalglan- zende banden gedeelde grazige vlakte en grauw-groene boomengroepen. In de naaste omgeving ziet ge enke le vlaggen van den buitengewoon rijken vlaggen- tooi merkt ge niemendal. Hier en daar wappert hoog op een toren of een dak een vlag en haar roode witte blauwe banen komen tegen den achtergrond, van blauw grijze luchten of het groene polderland1 helder uit. En terwijl ge daar Alkmaar en zijn omgeving bene den F ziet,' denkt ge onwillekeurig aan de kaart van het beleg, welke u een soortgelijk overzicht biedt. Ge ziet in uw verbeelding, de mannen, die men u zoo even in de straten toonde, als Spaansche troepen daarginder bij Oudorp, St.-Pancras, Huiswaard, Koe dijk, Bergen, Heilo optrekken. Tevergeefs zoekt uw oog de plek, waar de sti'ij-d het hevigst was de boo men verbergen haar maar tóch toeven uw gedach ten bij den bangsten dag. En zoo komt ge weer terug tot de stad met den op tocht. Aan den voet van het Waaggebouw ziet ge de zwarte wanstaltige poppen, die met reuzenschreden te stappen lijken, en verder op, op de Nieuwesloot ziet ge ze in donkere drommen staan. Nooit nog zult ge zoo sterk hebben ontwaard, hoe afschuwelijk-sombev wij, twintigste eeuwers ons toch kleeden. Zwarte inktmoppen vormt die menschenmassa. Dan ineens daar komt kleur. Daar verschijnen de menschen ,,ekleedt noch op het ouwt fetsoen In 't root, in 't wit, in 't groen, In 't grijs, in 't graeuw, in 't paers in 't bleauw. Met een kijker trekt ge ze naderbij en nu begint het ontroerend mooi te worden. De stoet is het ontbinden nabij. Op het kleine vierkantje, dat Dodenveld heet. huppelt een kittig paardje en daarop zit een ruiter in parade-harnas. Zóó teekenden onze voorouders hun helden, maar wat het penseel niet vermag, bereikt, het herfstzonnetje, dat hamachement, harnas eri helm flikkeren en blikkeren doet, en zich er in te spiegelen zet zoodat gouden stralen worden weerkaatst. Meerdere kleurrijke figuren volgen, tusschen de schitterende harnassen mengen zich de bonte costu mes en vaag ziet ge de pluimen en vederbossen wap peren. Dan wordt uw oog geboeid -door het aftrekkende Floris van Teylingen, dat ge heel mooi onder de lage boomen ziet afsteken tegen het logement van den heer Bregman. Hoe kleurrijk is nu dat Koedijksche mu ziekkorps, de mannen zoo welgedaan in hun oud-Hol- lsndsehe pakjes, hoe schitteren ook hier in den zonne schijn de uniformen en de wapenen. En juist omdat men er nu niet met den neus boven opstaat, zich niet be-engd in de volte gevoeld, maar, omdat men van al dat moois veraf is en men den klik

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1