DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No* 242 Honderd en dertiende jaargang. 1911 ZATERDAG 14 OCTOBER. Boomen veilen. BINNENLAND. STA9SNTEFWS. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 14 October. De heer Leonard A. Springer, voor onze lezers geen j onbekende, schreef deze week een artikel in het Han- j delsblad over „de orkaan van 30 September en de boo- j men in Den Haag," waarin hij betoogt, dat de nacht van Zaterdag 30 September op Zondag 1 October een droevige maar leerzame nacht geweest is, die een les heeft gegeven, waaruit voor ieder veel te leeren valt, vooral voor „de groote alwetende men." De „men" waartegen de schrijver ten strijde trekt, en waaronder hij ,,'t bemoeizieke publiek" verstaat, omtrent welks oordeel hij „behoorlijk zijn portie gehad heeft, belemmert de deskundigen bij voorstellen om oude wrakke boomen op te ruimen „men weet het beter." Een paar jaar geleden had de heer Springer met een hoofdambtenaar bij het Ministerie van Handel en Nij; verheid en een lid van de Tweede Kamer een conferen tie. Zij kwamen op het plein bij de Witte. De boomen aldaar kwamen ter sprake, zij vroegen hem wat hij daarvan dacht, de directeur had voorgesteld ze te vel len. Zijn oordeel was overeenkomstig dat; advies, want hij achtte de boomen gevaarlijk voor 't. verkeer. De raad had echter besloten ze te laten staan en nu? Zoo zijn er heel wat in Den Haag: de gevolgen zijn niet achtergebleven. Men gaat er thans heen om te kijken, maar denkt niet over het besluit, dat destijds door den Raad geno men is. Men bekijkt, zegt de schrijver, de stammen en als deze niet hol zijn, noemt men de boomen ge zond. Ook zonder hol te zijn kunnen boomen slecht zijn. 't Is maar de vraag, waar 't verwordingsproces begint. Van boven of beneden. Holle boomen met gezonde wortels kunnen soms jaren blijven staan, lan ger soms als menige, die gaven stam maar slechte wor tels heeft. Men is over 't algemeen huiverig om oude afgeleef de, in verval zijnde boomen op te ruimen, om plaats te doen maken voor nieuwe, krachtige exemplaren. Men is veel te egoïst, om] voor 't nageslacht te zor gen. Men redeneert: als ik boomen plant, zie ik ze niet meer groot, maar als onze voorouders ook zoo ge redeneerd en geen boomen geplant hadden, zouden wij nu niet in de schaduw dier boomen loopen. Niemand denkt om het gevaar, waarmede oude wrakke boomen hen bedreigen. Zoo'n boom te vellen heet verregaande roekeloosheid en vandalisme. Ieder heeft den mond vol van eeuwenoude boomen, alsof elke boom onsterfelijk is, alsof elke boom eeuwen oud kan worden. Men vermeent, dat als- de deskundige aanraadt een boom of boomen te vellen, hij dit doet uit louter ge noegen om de bijl in den stam te slaan. De bemoeizucht van 't publiek, van menschen, die geen greintje verstand van boomen hebben, die mis schien geen beuk van een iep weten te onderscheiden, belemmert de over het Haagsche Bosch aangestelde ambtenaren in de maatregelen, die voor 't behoud van 't bosch noodzakelijk zijn. Wat de orkaan nu met ruw geweld gedaan heeft, had gaandeweg met 'beleid gebeurd moeten zijn. Nu sleepte de eene den andere mede in zijn val, goed en kwaad, jong en oud, en wat daartusschen is blijven staan, is niet te vertrouwen. Men wist, dat de bodem van 't Haagsche Bosch in veel opzichten gevaarlijk is voor boomen met vlakke, niet diepgaand wortelgestel, zooals beuken en iepen. Beuken mat hun breede en gesloten kruinen, vlakke, horizontaal staande bladeren vangen veel water op en bieden een ontzaglijk drukvlak aan voor windstooten. Eiken bieden veel meer weerstand door hunne luch tige kruinen en diepgaande wortels. Raakt het kern hout van beuk of iep aan 't rotten, dan gaat 't snel verder, veel sneller als bij 't hardere eikenhout. Men heeft een waardig corps1 van deskundige amb tenaren, waarom moeten dan andere en ondeskundige menschen in Tweede Kamer of Raad) over 't al of niet vellen van boomen medepraten. Waarom wordt meer geluisterd naar dé stem van 't ondeskundige publiek, als naar de stem van deskundige ambtenaren. Laat den ambtenaar het volle vertrouwen. Heeft hij dat vertrouwen niet verdiend, of is hij nalatig, ontslaat hem dan. Nu treft de schuld voor de nalatigheid, waarvan de ze ramp voor een groot deel 't gevolg is, niemand. Nie mand is aansprakelijk. Hier isi groote nalatigheid te oonstateeren, maar zij treft de ambtenaren niet, maar de regeerders, die bang zijn voor de publieke opinie. Gouverner c'est prévoir. Men moet bij eiken bestuursmaatregel' vooruit zien, wat de toekomst geven kan en zeker niet 't minst in 't boschbeheer, en dit was hier zeker noodig. De ondervinding heeft den bodem van 't Haagsche Bosch genoegzaam, leeren kennen; men weet welk ge vaar daar schuilt. Toch laat men oude, afgeleefde boomen staan, waarvan men vooruit zien kan, dat zij niet meer sterk genoeg zijn aan hevige windstooten het hoofd te bieden. De boomen worden gespaard omdat men het wilde. Bij eiken storm krijgen dergelijke boomen een knak, dikwijls onzichtbaar aan 't wortelgestel, omdat de boom zich, na opheffing van den druk, weer in stand herstelt, maar het weerstandsvermogen is gebroken. Wie een bosch behouden wil voor 't nageslacht, moet op tijd hakken en vernieuwen. Particulieren moeten weten wat zij doen; willen zij de boomen laten staan, tot zij vanzelf ineenstorten, dan is dit hun zaak. Maar Rijk en Gemeente zijn rentmeesters over 't gemeenschappelijk bezit, niet alleen voor '-t levende geslacht, maar ook voor de toekomstige bewoners. Er zijn gevallen, waarin niet te voorzien is, maar wat in Den Haag in stad en in 't bosch geschiedde, was grootendeels wel te voorzien. Nalatigheid strafte zich zelf, en 't bemoeizieke publiek ziet nu, wat de ge volgen zijn, als men deskundigen belemmert in de uit oefening van hun ambt. Tot zoover de heer Springer, wiens betoog wij hier uitvoerig hebben weergegeven, omdat de schrijver, ook optredend als adviseur in deze gemeente, op de boo men langs openbare wegen en plantsoenen hier ter stede grooten invloed heeft-, omdat „men" ook hier zijn afkeurend oordeel over dat optreden niet on der stoelen en banken heeft gestoken. Het wil ons voorkomen, dat de heer Springer hier hout snijdt. De orkaan verschafte hem bewijsmateriaal waarvan hij gretig gebruik gemaakt heeft. Met wortel en tak zal hij de tegen hem gerichte oppositie door zijn stuk wel niet uitroeien, maar waar -ook hier wel een veer tigtal boomen door den storm gewelddadig zijn geveld, verdient ook hier het apologetisch artikel eens ernstig onder de oogen te worden gezien. Vergissen wij ons niet, dan berust de tegenstand, wel'ke de Haarlemsche tuinarchitect hier ontmoet, vooral op de overweging, dat zijn methode het stedelijk natuurschoon vermindert, overbodig is en tenslotte •nog geld kost. Men ziet het nut er niet. van in, heeft slechts oog voor de nadeelen. Mooie boomen, mooi althans voor het leekenoog, worden gerooid, schaduwrijke piekjes worden weggeno men, schoone stadsgedeelten worden ontsierd. Pleit het nu niet voor den schoonheidszin en voor de liefde jegens de st-ad der inwoning:, indien de burgers zich daartegen verzetten? Neen zegt de heer Springer, wiens verbittering- overigens niet onbegrijpelijk is, dat doet het niet, omdat ai die protesten zijn ingegeven door bekrompen zelfzucht. Allemaal goed en wel maar het verzet wordt ingegeven, door hetgeen men t ziet, en voor hetgeen men niet ziet, worden de oogen onvoldoende geopend. Het wordt het publiek niet- vol- doende duidelijk gemaakt, dat tal van boomen worden j geveldt omdat ze hol zijn of slechte wortels hebben. Had het publiek die overtuiging het zou ongetwij- I feld zwijgen, al was het alleen reeds uit de overweging dat het omwaaien van boomen groote schade kan bren- gen. Wanneer in dezen eens wat meer publiciteit werd I betracht, eens te voren werd medegedeeld, dat er boo- men zullen worden gerooid, omdat ze oud en gevaar- lijk zijn het publiek zou vermoedelijk piinder veront- i waardigd worden, wanneer het open plekken te aan- schouwen krijgt. Ook zou het van algemeen nut zijn, indien aan het i publiek werd medegedeeld, waarom in bepaalde geval- len bijv. rijen boomen om deu andere worden uitge- dund. En misschien zou de tuinarchitect het voor lee- ken wel aannemelijk kunnen maken, waarom hij uit aesthetische overwegingen er voor is boomen te rooien, 5 welke niet oud of te dicht op elkaar geplant zijn. i Wanneer het publiek soms meent, dat als een des- kundige aanraadt een boom of boomen te vellen, hij i dit uit louter genoegen doet om de bijl in den stam te slaan zou dan de deskundige juist door het pu- bliek onwetend te laten, misschien ook eenige schuld hebben aan die meening Wij leven nu eenmaal in j een tijd van proefnemingen en gelukkig het publiek dat niet al het nieuwe voetstoots als het beste aan- vaardt, maar gaarne eerst wil worden ingelicht. Wij leven in een tijd', waarin wordt gestreefd naar het be houd van stedenschoon is het dan een wonder, dat het publiek zich niet zonder meer neerlegt bij hetgeen j als roof van dat schoon wordt beschouwd? Wij leven j in een tijd van medezeggingschap behoeft het dan te verbazen, dat het onsympathiek gevonden optreden van een enkeling leidt tot ingezonden stukken, en wat dies meer zij Zou nalatigheid -ten aanzien van de voorlichting van het publiek hier ook niet zich zelf straffen? Is heerschen ook hier niet voorzien? Wij gelooven, dat de heer Springer zich minder zou hebben te klagen over het „bemoeizieke publiek,als hij, gelijk hij in het hierboven aangehaalde artikel deed, wat meer het publiek trachtte te overtuigen van het gewenschte of noodzakelijke van de door hem ge nomen maatregelen. Niet slechts indien hij door arti kelen of ingezonden stukken daartoe gedwongen wordt, maar vooral vrijwillig, uit zich zelf, wanneer, zooals thans, de feiten hem daartoe aanleiding geven, of wanneer nieuwe maatregelen door hem genomen zullen worden. Gemengd nieuws. IN EEN BADKUIP VERDRONKEN. üonderdagnamiddag had een jonge moeder te Lei den haar éénjarig kindje in een hadkuipje. Zij moest even de huiskamer verlaten en vroeg haar man wel te willen letten op het kind. Deze kweet zich slecht van deze opdracht. Toen de moeder na eenigen tijd weer in de kamer kwam-, vond zij het kind voorover gevallen en gestikt. Alle pogingen om de levensgees ten weder op te wekken, mislukten. INSLUIPING. Gisternacht is bezoek gebracht aan het hulppostkan- toor aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam. De da- der, die door een tuimelraam aan de achterzijde van het gebouw binnen kwam, heeft de kluis geforceerd. Er wordt niets vermist. DOOR GAS BEDWELMD. In het hotel Mainzer Hof, aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, zijn gistermorgen door het ontsnappen van gas bewusteloos gevonden twee Russische logeer gasten. De oudste werd door een geneesheer bijge bracht; de jongste bewusteloos naar het ziekenhuis getransporteerd. UIT DE DIERENWERELD. Zaterdag j.l. verkocht een landbouwer te Oud-Vosse- meer aan een boer onder de gemeente Steenbergerveen een schaap. De nieuwe eigenaar liet den ram in zijn weide loopen, maar vier dagen later was het dier ver dwenen. Het had! den weg naar zijn voormalige kudde teruggevonden, had daarvoor een afstand van ongeveer drie uren moeten afleggen en had, om van Noord-Bra bant op het eiland Tholen te 'komen, de Eendracht moeten overzwemmen, van welk voorval vele personen ooggetuige waren. Aan den zeedijk van den Leguit- polder was het dier door een herder opgevangen, maar het wist te ontsnappen en liep dwars door de landerijen heen naar de oude schaapskooi. VERDACHTE LIEDEN. Gedurende de eerste dagen dezer week vertoefden in een volkslogement te Middelburg' een 24-jarige vrouw en een 19-jarige jongen, die door hunne handelingen de aandacht der politie trokken. O. a. vroegen zij bij verschillende goudsmeden ringen op zicht, hetgeen hen echter geweigerd werd; terwijl zij elders ringen in reparatie gaven. Bij een verhoor op het politiebureau bleek men te doen te hebben met dezelfde personen, die een paar jaar geleden te Arnhem veroordeeld wer den wegens diefstal van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen. Er werden thans geen termen gevonden hen aan te houden; alleen werd wegens het dragen van een revolver met patronen tegen den man proces-verbaal opgemaakt. Beiden zijn in de richting van Vlissingen vertrokken. KERKDIEVEN BETRAPT. In de R.-K. parochiekerk van den H. Dominicus in de Spuistraat te Amsterdam werden zeer waarschijnlijk aanslagen gepleegd op een houten kist, waarin het geld van de kerkcollecten gestort werd. Om de 6 maanden wordt deze geldkist geledigd en het zilver- en kopergeld in zakjes gedaan. Toen dit begin van de maand weer geschiedde, merkte men dat rpen veel minder zakjes had dan bij vorige gelegen heden, en, ofschoon ditl natuurlijk ook aau mindere of ferwaardigheid van de parochianen had geweten kun nen worden, was dit te kort van dien aard dat mén sterk vermoeden had dat er gestolen werd. Daar er eenig vermoeden bestond tegen twee lood gieters-monteurs die werkzaam waren in de kerk bij den aanleg van de Centrale verwarming, besloot men de kist weei' op haar plaats te zetten en de commissa ris van politie der 6de sectie, de heer F. G. C. J. Fundter de Beaucherre, droeg Woensdag den recher cheur Bedeke op zich in de kerk verdekt op te stellen. Deze klom op een stelling achter enkele paneelen van waar hij een uitzicht op de kist had en vandaar zag hij hoe twee mannen, aan de kist' morrelden en waar schijnlijk geld medenamen; daar hij echter niet ge makkelijk uit zijn moeilijke schuilplaats kon komen, liet hij de mannen weer vertrekken. De commissaris besloot nu de dieven op heeterdaad te doen betrappen en zoo namen Donderdagmiddag de inspecteur Van Soest met den rechercheur Bedeke, gewapend met een photcgraphietoestel weer dezelfde observatiepost in. Dank zij de heldere middag mocht het hun gelukken om 4 uur terwijl er geen dienst was en de dieven de geestelijkheid aan tafel wisten van de misdadigers enkele kiekjes te nemen terwijl deze de kist weer open den. De jongste lag gebukt voor de kist ta jverken, terwijl de oudste door kloppen den indruk moest wek ken van in de kerk werkzaamheden te verrichten. Ook werd een kiek genomen van het moment dat de dief een handvol geld uit de kist nam; eveneens zag men hoe de dieven aan de offerblokken werkten. Men liet de twee mannen weer vertrekken en nadat de politie uit haar observatiepost geklommen "var>, werden de beide betrapten om 5 uur gearresteerd. Het noodige kopergeld werd in hun bezit gevonden, alsmede gewone en afgevijlde sleutels. Men schat het gest.olene op ongeveer 45 K.G. (de zakjes worden gewoigen) en berekend, dat er dus voor een bedrag van 180 a 200 gulden gestolen is. (Hbld.) DE RAMP IN ZEELAND. Het Dagelijksch Bestuur van den Koninklijken Na- i tionalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij j Ongelukken „Het Oranje; Kruis," besloot 5000 gulden I ter beschikking te stellen van het provinciaal water- 1 snoodco ité in Zeeland. algemeene vergaderingen ingeleid zullen worden de volgende onderwerpen: het aanleggen van proefvelden op weiland, het geven van inlichtingen omtrent de sa menstelling van voederrantsoenen en de macht van het kleine met betrekking tot de verspreiding van mond en klauwzeer. Het bestuur vleit zich, dat de le den, thans 45, dit werkprogram op prijs zullen stellen. UIT AKERSLOOT. Vanmorgen miste de brugwachter te Koogerpolder uit een gesloten schuurtje achter zijn huis een goede fiets, behoorende aan een van zijn zoons. UIT HOORN. Een zeer ernstig ongeluk gebeurde gisteravond al hier hij het pas geopende nieuwe gebouw der firma S. I. de Vries. Terwijl' mejuffrouw Zaal even voor de etalage stond, viel de vlag'gestok, die ter gelegenheid van de opening voor het gebouw was aangebracht, naar beneden en trof haar aan het hoofd. Een zeer groote wond, die hevig bloedde, maakte spoedige hulp noodzakelijk. De ongelukkige werd naar het politiebureau ver voerd, waar ze door drie doctoren werdi verbonden. Men vreest voor hersenschudding. UIT NOORDSCHARWOUDE. Te Noord-Scharwoude is een ernstig ongeluk ge beurd in de inmaakfabriek van den heer Verburg. De arbeider Jansen, die op de tweede verdieping aan 't werk was, viel door een luik, waarbij hij inwendig gekneusd werd. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Elisabeths-Gesticht te Alkmaar overge bracht. UIT SINT-FAN GRAS Scheen het. eerst, of de bouwers, die hun witte kool per snees verkochten, de beste zaken hadden gemaakt, door de voortdurend oploopende prijzen waren zij, die hun kool ter markt brachten, in vrij wat beter condi tie. Zij toch maakten per 10O stuks le soort meer dan de eerstgenoemden per snees. Dezer dagen werden reeds per waggon de witte koo ien verhandeld tegen ruim 600 per 10.000 K.G. of driemaal zooveel als in andere jaren. UIT RUSTENBURG. In de Bestuursvergadering der afd. ITrsem van de II. M. v. Landbouw, gehouden 13 Oct. 's avonds te 7 uur hij den heer J. Kok te Rustenburg werden be noemd tot vice^voorzitter en penningmeester dier af- deeling de heeren H. Tuyn te Rustenburg en A. Vet te Ursem. Voorts bepaalde men, dat in het winterseizoen op de UIT OUDE-NIEDORP. Donderdagavond hield het nut „Ons Genoegen" al hier zijn eerste bijeenkomst in dit seizoen, in het lo kaal van den heer A. Mijts. De voorzitter, de heer A. Wonder Pz., opende met een welkom de vergadering, waarna lezing der notu len volgde. De rekening over het afgeloopen jaar werd hierna goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 2.12M>. De ontvangsten bedroegen 65; de uitgaven 62.87V2. ,r„ De bestuursleden A. Wonder Pz., A. Mijts en M. Kooijman, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester, welke aan de beurt van aftreding wa ren, werden herkozen. Hierna trad de heer M. H. Woutman op met de le zing, getiteld: „Vrije liefde7' door Eokko Bos. Deze lezing werd met alle aandacht aangehoord. Een daverend applaus bewees wel dat ze in. de smaak viel. Verder werd de avond aangevuld met de volgende bijdragen: „De betaalde dbop," 's Zomers als het peentje groeit" en „Mijn Zwarte vriendin.Ook deze bijdragen vielen zeer in de smaak. De eerstvolgende bijeenkomst zal worden gehouden op Donderdag 9 November a.s. in het lokaal van den heer T. de Jong. Hierna sluiting. ROYAAL! Te Hoedekenskerke verloor een koopman in aardap pelen een portefeuille met een flink bedrag aan bank papier. Een bondsweger, aldaar gedurende de bietencampag ne gestationeerd, vond deze en spoorde den rechtmati- gen eigenaar op. Voor zijn betoonde eerlijkheid werd hij beloond met oen gift van twee kwartjes! UIT HEER-HUGOWAARD. In een bestuursvergadering van „Nieuw Leven" werd besloten, dat de beslissing van al- of niet-toetre- ding'tot de tuinbouwfederatie voor Langendijk en O. aan de algemeene vergadering blijft, het bestuur acht te evenwel' 5 ets. per lid te zwaar. Samenwerking is echter hoogst gewenscht. In den loop van 1911 traden 102 nieuwe leden toe, buiten Waarland telt „Nieuw Leven" tr thans 700. Ter sprake werd gebracht het spoorplan vanuit het station Noord-Scharwoude, in zooverre dan gewijzigd, dat een lijn worde aangelegd tot dfe ringvaart en de laadplaats in open verbinding wordt gebracht met de ringvaart. Vele leden brengen n.l. hun kool ter vei ling naar Broek op Langendijk. Algemeen was het bestuur van oordeel, dat een sluis ter plaatse, waar die gevraagd wordt, geen voordeel zou opleveren. Het noordelijk deel van den polder diende dan wel eerst aan vaarwater te worden geholpen. Besloten werd nog a. s. Maandag een algemeene vergadering te houden. UIT DE RIJP. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in het tot stalling dienende gebouw van den heer Alo- serij, aan de Klaterbuurt. Deze stalling brandde ge heel af, terwijl het woonhuis, mede door het actief op treden der omwonenden, slechts geringe brandschade bekwam. Een en ander is verzekerd bij de maatschappij „Hol land" te Dordrecht. DE DUURTE. De heer K. Baas Gz., gemeenteraadslid te Zaandam heeft bij den gemeenteraad het voorstel ingediend, met het oog op de dure- tijden, aan alle gehuwde ambtena ren en werklieden der gemeente Zaandam, die 700 's jaars of minder verdienen, in de maand November een toelage van 20 té geven. HET 20e KIND. In het gezin van den kleermaker-barbier O. Dekker te Medemblik, werd Vrijdagmorgen het 20e kind gebo- VAKONDERWIJS. Het bestuur van den Bond van Vereenigingen tot het geven van Vakonderwijs, heeft zich geconstitueerd als volgt: Jhr. mr. W. I. Snouck Hurgronje, te 's-Gravenhage, voorzitter; mr. J. Everts B.Hz., te Arnhem, onder voorzitter; I. Hudig, te Rotterdam, le secretaris1; me

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1