DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ore in lint Hacktn-baikverfcea es Smeden. Ho245 1911 WOENSDAG te ENGELSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. Honderd m derftende j&ifgatig. 18 OCTOBER. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AAN TONGBLAAR OVERLEDEN. ALRHAARSGHE COURANT n IA.V WORDT GEVRAAGD een die ilink op de hoogte is met teekenen, met de sa menstelling van eene stoommachine en een gasmotor, terwijl bedrevenheid in draaien en schaven tot aanbe veling zal strekken. Aanvttngsalarls I 750.met 4 vijfjaarlijksche veidioogingen van f 50.Voor het pensioenfonds wordt 5 O/o der jaarwedde ingehouden. Aan deze functie is verbonden de betrekking van tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Burgeravond- en Avondschool voor Handswerkslieden per cursus (September tot en met Maart) f 400.met 4 drie- jaarlijksclie verhoogingen van f 40. De benoeming tot deze betrekking geschiedt telkens voor één jaar. Inzending van teekeningen en andere stukken met opgaaf van adressen voor inlichtingen bij den Directeur dier scholen, den Heer H. VAN DER HELT te Alk maar, vóór of op den 23 October 1911. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand October 1911. Brieven. Mej. A. Mon-ka, Amsterdam. S. Muusch Schut, Amsterdam. P. 1. Nieuenhuis, Helder. Wed. M. G. Everse de Jong, Utreeht. Briefkaarten. M. F. Riesch, Amsterdam. J. F. G. van Eijk, Amsterdam. J. H. Schuurman, Amsterdam. Mevr. M. Kiehl, Amsterdam. A. Mulder, Heiloo. K. Baas, Nun-speet. Buitenland. Franz Ifeyler, Rijckevorsel. LONDEN, 16 Oct. Het schijnt alsof er geen einde zal komen aan de verschrikkelingen, die het modern leven ons op 't lijf jaagt. Nauwelijks zijn we de vreese'lij-khedeu van vliegmachines, „hobble skirts" en andere dingsighe- den van dien aard gaan beschouwen als onvermijdelij ke bestaansfactoren, of nu waait een „nieuw geluid" door Londende harmonica komt in de mode. De harmonica was1 tot nu een bescheiden instru ment; men moest al op „Bank-holidays" naar Hamp- stead Heath gaan, om dat merkwaardig lid der maat schappij de opgeschoten jongen, er op te zien of hoo- ren spelen; ook zag men wel eens 'n Jantje op Za terdagavonden 3e klasse waggons er mee onveilig ma ken, doch haar maatschappelijke eerzucht drong de harmonica niet andere kringen der samenleving te na deren of binnen te treden. Doch nu wordt dit anders. In Little James Street, een zijstraatje van Gray's Inn Road, dus niet eens meer in de City, laat staan in hek East End, waar ze tot nu toe inheemsch was, doch in bedenkelijke nabij heid van het West End, in dit Little James Street kan men les krijgen, 's avonds om 8 uur 't is een muziekschool van mijnheer Roylance; en niet al leen kan men op zijn school de harmonica leeren be spelen, doch ook de Edeafoon, een instrument, welks naam en gevaren mij tot nu toe onbekend waren. In Bloomsbury, de wijk om en bij het Britsohe Mu seum, die geheel uit „boarding houses" bestaat, is men tegenwoordig zijn leven nooit zeker vanwege de piano's, die daar betrommeld en afgerammeld worden. Doch meer dan twee in één huis vindt men er zelden. Wie zal evenwel het aantal harmonica's kunnen be palen, dat zich in één huis kan doen^hooren? Zelfs de kans dat de harmonica de piano uit Eugeland's midden- en werkmansstand verdrijft is een schrale troosthet geneesmiddel zou erger wezen dan de kwaal. En er zijn zooveel andere tijdpasseeringen in de wereld als het verderfelijk „muziek maken," zooals liet heet, in plaats van „muziek afmaken," zooals men 't noemen moest. Dit bleek me bij een bezoek aan de Royal Horticul tural Hall, in Westminster, waar men, evenals in de Agricultural Hall, in Islington, van alles tentoonstelt buiten en behalve tuin- en landbouwproducten, zoo als men uit beide namen zou opmaken. Ditmaal zijn er een aantal machines of liever mo dellen van machines, te zien, door liefhebbers in hun vrijen tijd geknutseld.' Ik ken weinig beter tij-dverdrij- ven dan knutselen; en sinds de Slöjd-beweging er lei ding aan gaf, ziet men wezenlijk merkwaardige din gen. Een effectenhandelaar heeft een locomotief voor goederentreinen gemaakt en een metselaar die nota bene lezen noch schrijven kan laat een miniatuur zeeboot zien, tot in elk onderdeel volmaakt. Een jongen, leerling van de openbare school in East Ham, een van London's armste gemeenten, heeft een toestel in elkaar gezet, heel klein natuurlijk, waarmee hij tot op een afstand van 100 voet draadloos kan te- legrafeeren. Een bediende uit een grutterswinkel heeft zijn vrije uren gebruikt om een stoomturbine te maken, die volmaakt goed' werkt. De jongen had niet eens een draaibank en moest zelf de houten modellen snijden voor de stukken, die hij gegoten wou hebben. Een behanger heeft van oud ijzer een complete loco motief gemaakt, naar het model van die der London en South Western railway en een brillenslijper heeft een snelvurend kanon in elkaar gezet. Daarentegen heeft een sergeant-majoor bij de artillerie-schietschool een stoom-auto vervaardigd en een advertentie-colpor teur een dynamo. Nog grooter contrast tusschen be roep en liefhebberij levert een tuinmansjongen, de zoon van een boer, die ook een locomotief heeft ge maakt, met een compleet stel vlampijpen en een „Su perheater," voor het oververhitten van stoom. Hij heeft dat gedaan eigenlijk zonder eenig behoorlijk werktuig of gereedschap. Het merkwaardigste is evenwel het model, dat een andere brillenslijper heeft gemaakt. Die heeft, op één twaalfde der ware grootte, een geheele machinefabriek gemaakt, met draaibanken, schaafmachines, boven gronds verplaatsbare kranen, in één woord alles wat men er noodig heeft. Hij heeft er 16 jaar aan gewerkt in zijn vrije uren; en wat het beteeke-nt, kan men mis schien begrijpen als ik vertel, dat de vloer bestaat uit 9000 houten blokjes-, elk zoowat zoo groot als een ulevel. Dit heeft hij stuk voor stuk gesneden. Doch nu wat anders Zondag hebben we een eigenaardigen optocht ge zien van kellners, koks, kamermeisjes1 en andere hotel- en restauratie-bedienden om te protesteeren tegen., de fooien. Natuurlijk trokken ze naar Hyde Park, waar al dergelijke protest-vergaderingen, wier deelne mers te talrijk zijn om ze in Trafalgar Square te hou den, plaats hebben. Eigenlijk gold het 't stelsel om er een fooien-pot op na te houden, dat onbillijk werkt, wijl de „obers," die soms 96 gulden weekloon krijgen, er nog 204 uit den pot bij ontvangen, terwijl een kellner met 6 gulden loon, die 't dus veel meer noodig heeft, ook maar 6 gulden krijgt. Dan vindt men 't onbillijk, dat kell ners, die persoonlijk groote fooien krijgen, wijl ze handig, vlug en voorkomend zijn, niet meer uit den pot trekken dan hun minder bekwame collega's. Men heeft hier verschillende kellner-vereenigingen en deze protest-vergadering, waaraan over de 2000 menschen deelnamen, was op touw gezet door de „In ternational Caterer's Employé's Union." Men zag- de portiers in uniform, de koks in 't wit, de kellners in rok en overhemd, de kellnerinnen en kamermeisjes in 't zwart, met witte mutsjes op en witte boezelaartjes voor. Allen dus in het pakje, waarin- ze hun dagelijksch werk verrichten. De vaan dels droegen allerlei opschriften: Afschaffing van in wonende bedienden," „Loon om van te kunnen leven," „Weg met den fooienpot („trone")", „Acht uur werk per dag en een v-rijen dag per week," „Weg met de bureau's voor werkzoekenden en alle zwendelaars," en zoo meer. Uit -de speeches bleek duidelijk, dat men in begin sel liet geheele fooien-statsel wil zien verdwijnen en een behoorlijk en voldoende loon verlangt. Dat men fooien kan afschaffen, mits men zijn kell ners enz. behoorlijk betaalt, bewijst Lyon's Popular Restaurant in Piccadilly. Daar ziet men jaar in jaar uit dezelfde kellners, wordt er hupsch en beleefd be diend, elk is vol kleine attenties voor de bezoekers en de prijzen zijn er zeer matig. Het fooien-geven is daar afgeschaft en het fooien-aannemen vindt niet plaats. Als men wel eens machinaal een- fooitje geeft krijgt men 't terug; en, wie dit op zijn tafeltje laat liggen, wordt subiet achterna gebold met 't doel den gever weer ter hand te stellen. Dat is -een behoorlijke en gezonde toestand. In veel clubs is het fooien-geven bij reglement ver boden en 't heeft ook niet plaats- waar de salarissen goed zijn; -doch in andere wordt de ellendige toestand geschapen, dat èn lid èn „waiter" beseffen, dat ze met elkaar konkelen. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Twee de Kamer werden de algemeene beschouwingen over de Militiewet aangevangen met een rede van den heer Yerhey (U.-L.), waarin deze betoogde, dat hel tweeploegenstel had moeten zijn geschrapt en het blijvend ge-deelte, ten getale van 4000 man, tot dek king van de moblisitatie geen nut kan hebben. Over dit laatste zou spr. mededeelingen in comité-generaal wenschen. Het tweeploegenstelsel schaadt de oefe ning van de troep en is duur. De verkorting van den diensttijd van 8 op 6 jaar vond geen instemming bij spr. De manschap komt dan te vroeg bij den landstorm, die trouwens nog slechts op papier be staat. liet verzet tegen de herhalingsoefeningen moest niet geleid hebben tegen verkorting van den diensttijd. Een eerste oefeningstijd van 8% maand is te lang, meende spr., die echter ook wel wat goeds in het ont werp ziet: zooals het uitbreiden van den kaderplicht tot den officiersrang, en afschaffing van het kader- onderricht in zijn tegenwoordigen vorm. Spr. oefende afkeurende critiek op de instelling- van de militaire werkers en op de uitbreiding van de vrijstelling tot de kostwinners ter besparing van de vergoedingen krachtens art. 113bis der Militiewet 1901. De wet zal meer dan 13 ton kosten. Spr. behandelde voorts nog enkele punten, welke hij anders zou wenschen. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) voelde afkeer voor het onderwerp in behandeling, dat millioenen vergt ten koste van urgente sociale maatregelen. Spr. laakte het streven buiten de Kamer om het volksleger in discrediet te brengen. De socialisten zijn tegen het meedoen aan -den wedijver in oorlogstoerusting wèl gevoelen zij voor middelen ter handhaving van onze onzijdigheid. Ons leger bestaat voor de bour geoisie en is tegen de arbeiders, wier bloed het sinds 25 jaar laat vloeien, gericht enz. De voorzitter stelde voor om de vergadering om half elf te doen aanvangen en Woensdagavond te vergaderen, waartoe, n'a verzet van den heer Troel- s t'r a (S. D. A. P.) besloten werd. De heer Ter Laan vervolgde dan zijn critiek op het milit-airisme. De liberalen misdreven evenzeer als dh rechterzijde. Men heeft geen eerlijke proef ge nomen met de militiewet van 1901. Spr. behandelde dan de wordingsgeschiedenis va.n het aanhangig ont werp. Ilij klaagde over het vermorsen van millioenen als het leger nu werkelijk nog zoo slecht is als de Raad van Defensie en vele anderen zeggen. Spr. ver moedde, dat met dit ontwerp slechts gedeeltelijke verbetering bedoeld is en er nog meer kostbare mili taire wetgeving te wachten is. Dit ontwerp zal trou wens niets verbeteren, maakt de zaak alleen duurder. Spr. veroordeelde het staande leger, dat gehand haafd wordt en bepleit twee herhalingsoefeningen, elk van een week. D© druk voo,r ieder vermindert met dit ontwerp niet. Hij wil verkorting van den oefen tijd. In ieder geval mo-et de regeering overal en voor ieder kosteloos de gelegenheid open stellen qm door vooroefening verkorten oefentijd te verkrijgen. Van de voorgestelde organisatie zal het gevolg zijgi vermeerdering van het aantal officieren, met name in de liooge rangen. De lange oefentijd voor de militaire werkers heeft men aan den Raad van Defence te -danken. ITet blij vend gedeelte wil men alleen om waar 't noodig is de orde te herstellen. Spr. was dan ook tegen behoud van liet blijvend gedeelte. Het" stelsel der vergoedin gen kon naar spr's meening niet worde-n gemist. Na een enkel-e opmerking over -de kosten w-ensclite spr. zijn- rede af te breken! om deze hedenochtend voort te zetten. De voorzitter had hier bezwaar tegen, men zal niet altijd precies om vier uur kunnen uitschei den. De beer Ter Laan wees er op, dat te weinig leden (28) in de Kamer tegenwoordig zijn. Maar hij zal zich bij het verlangen van den voorzitter neerleg gen. Spr. kwam dan tot een uitvoerige beschouwing over de kostenberekening. Het ontwerp zal veel meer kosten, dan de geraamde 13 ton, -en dus krijgt men een herhaling van1 1901 toen de kosten verre de ra ming overschreden. Binnen tien jaar zullen de kosten va,n de Oorlogs- begrooting door deze wet stijgen tot 35 millio-en. De kosten van de Militiewet moeten gehaald wor den van een weerbelasting van d-e inkomens van 3000 en liooger. Zonder weerbelasting is deze wet onaannemelijk. In zij-n slotbetoog zeide spreker naar aanleiding van de financieele politiek der regeering dat de sociaal-democraten ver van de regeering af staan, voor de noodige sociale hervormingen wordt niets gedaan. Spr. eindigde met een motie voor te -stellen waarin de Kamer, overwegende dat de lasten voortvloeiende uit deze wet zeer belangrijk zullen zijn en dat zij voornamelijk ten laste van den middenstand komen, de wensehelijkheid uitspreekt tot het instellen van een speciale belasting, te heffen van hen die 3000 of meer verdienen. De motie zal worden gedrukt en rondgedeeld en bij de algemeene beschouwingen worden behandeld. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden ochtend 10% nur. DE DURE TIJD. Namens het bestuur van den 'Alg. Ned. Ambte- naarsbond is tot de ministers van Binnenlandsche Za ken, Buitenlandsche Zaken, Financiën, Koloniën, Landbouw, Nijverheid en Handel, Marine, Justitie, Oorlog en Waterstaat het. verzoek gericht, in verband met de stijgende prijzen der levensbehoeften, zoo spoe dig doenlijk het traktement van alle rijksambtenaren, die 2000 of minder verdienen, te verhoogen met 20 op de eerste duizend gulden tot het tijdstip waarop eene algemeene herziening van de ambtenaarstrakte menten zal zijn tot stand gekomen. VOORZITTER VAN „'t NUT." Als algemeen voorzitter van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is sedert 15 October opgetre den. de lieer mr. TI. A. Modderman te Amsterdam. TREKHONDENWET. De Minister van Bimienlan-dsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat de Minister van Justitie voornemens is tot de ambtena ren van het Openbaar Ministerie een aanschrijving te richten dat zij, telkenmale wanneer een hou-der va-n een hondenkar een veroordëeling, als in art. 2 der Trekhondenwet 1910 bedoeld ten zijnen laste krijgt, daarvan mededeeling zullen moeten -doen aan burge meester en wethouders der gemeente, waar de houder woonplaats heeft. Gemengd nieuw». GESNAPT. Toen de heer A. B. zijn pakhuis voor betonwerk in de Benthuizerstraat te Rotterdam gisterenavond te 10 uur binnentrad, zag hij drie inbrekers, door hem betrapt, de vlucht nemen. Zij ontkwamen aan de achterzijde van het pakhuis- over een heining. De ge legenheid 0111 iets mede te nemen heeft hen ontbroken. EEN BENOEMINGSBESLUIT VERNIETIGD. De heer B. Reinders, lid van den raad der gemeen te Beerta, werd onlangs benoemdl tot ontvanger dier gemeente uit een aanbeveling van vier personen. Ged. Staten der provincie Groningen hebben deze benoeming niet goedgekeurd, omdat de wet een aan beveling van twee personen eischt. De heer Reinders had reeds ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, doch heeft dit thans ingetrok ken. v DE STAKING TE IJMUIDEN. Maandag was de termijn verstreken, waarop het antwoord van de reederijen aan den Algemeenen Ne- deriandschen Zeemansbond afdeeling IJmuiden moest gegeven worden, inzake den eisch van den Zee mansbond óver de verdeeling van het lever- en kuit- geld. Zooals bekend, werd voor 2 jaar door de ree- ders bepaald, dat het lever- en kuitgeld onder alle op varenden! gelijkelijk verdeeld moest worden en eischt thans de Zeemansbond1, dat die gelden weder, als voor heen, alleen onder het dekpersoneel verdeeld worden en aan het machine-personeel -door de reederijen een gelijkmatige toéslag op het loon worde gegeven. Het antwoord van de reedersvereeniging, waarbij thans 17 maatschappijen zijn aangesloten-, beheer- schende 72 stoomtrawlers, komt onder erkenning van het g-roote bezwaar dat het machinepersoneel aan de berging van lever en kuit deelneemt, in' -het kort hier op neer lo. dat de door den- Zeeliedenbond voorgestelde re geling', hierop neerkomende, dat op de opbrengst van de in het bedrijf verzamelde lever en kuit, welke tot dusver als verval ter beschikking werd gesteld, geld zoude worden toegelegd, uiteraard niet door hen kan worden aanvaard; 2e. dat zij bereid is aan de eischen in zooverre te gemoet te komen, door zoodanige wijziging te bren gen in de verdeeling van het Verval, dat van de me- deverdeeling van af 1 November worden uitgesloten de schipper en de machinist, zoodat in den vorvolge -de verdeeling van het verval onvoorwaardelijk gelijke lijk onder de acht overige opvarenden van een traw ler zal worden verdeeld, zonder dat de stokers ver plicht zijn bij het opbergen va-n lever en! kuit de be hulpzame hand te bieden. De reederijen verklaren zich voorts bereid -de verdeeling der gelden voortaan zelve ter hand te nemen. Over dit antwoord heeft de Zeemansbond Maandag avond vergaderd, doch wegens te geringe opkomst, er waren slechts ruim 20 stoomtrawlers binnen werd geen definitief besluit genomen en afgesproken gisterochtend, als er meer schepen binnen zouden zijn, opnieuw te vergaderen. De Zeeliedenhond heeft daarna aan de reedersver eeniging bericht, dat haar voorstellen onaannemelijk zijn verklaard. Het gevolg daarvan is, dat weder een twintigtal stoomtrawlers tot nader order zijn opge legd. ONTROUW BEDIENDE. Maandag werd te Amsterdam door de recherche op gespoord K. van O., tot voor enkele weken jongste be diende bij den kassier Johan Wolff te Stee-nwij'k. Sedert dien tijd was hij voortvluchtig. Hij wordt, verdacht, gelden, tot voor een belangrijk bedrag, van genoemden kassier verduisterd te hebben ep werd ge vankelijk naar Steenwijk vervoerd. EEN ANTIEK TEGELTABLEAU. Op hoogst toevallige wijze is te Oud-Beierland een tegeltableau te voorschijn gekomen, in een ouderwet- schen schoorsteen geplaatst. Door het- weghalen van het behangselpapier werd het ontdekt. Het tableau is afkomstig uit de laatste helft der 18de eeuw en stelt voor: Prins Willem V en prinses Wilhehnina, beiden te paard. ITet geheel is' zóó mooi, dat verscheiden antiquairs reeds ongevraagd geld geboden hebben. De eigenaar heeft echter geen lust om het te verkoopen. Te Oostermeer (Er.) is het 11-jarig zoontje van den landbouwer T. A. aan tongblaar overleden. UIT HARENKARSPEL. De voordracht ter benoeming van een- hoofd dei- school te Dirkshorn bestaat uit de heeren: 1. R. van der Laan te Epe. 2. W. Bralts te Alkmaar. 3. D. Schering te Berkhout. De voordracht voor h. d. s. te Waarland: 1. A. Smeets te Warmenhuizen. 2. T. Claij te Weespercar- spel. 3. W. Bralts te Alkmaar. UIT SINT-PANCRAS. Uitslag van de verkooping op Dinsdag 1.1. van S perceelen bouwland, eigendom van de heeren S. Pluimgraaff, P. Brouwer Oz. en.S. Gaus, van 1 per ceel bouwland, eigendom va-n den heer Jb. Lind en van 1 perceel bouwland, eigendom van den- heer N. Timmerman, ten overstaan van den Notaris Mr. A. P. IT. de Lange te Alkmaar. Perceel I aan de Ringsloot, groot 24.75 A. of 10% snees, voorl. gekocht door S. Duif voor 714. Perc. II, genaamd Griekenland, groot 48.20 A. of 20% snees, opgehouden op 1558. Perceel III, aan de Ringsloot, de Pad-akker, groot 38.10 A. of 16 snees, kooper M. Duif voor 1280. Perc. IV, aan! de Kerksloo.t, groot 22.70 A. of 9% snees, kooper Cs, Wagenaar Jb'z. voor 807.50. Perceel VI en VII, de Kabelweid, groot 40.85 A. of 17 snees-, kooper K. Lek voor 1011. Perceel 8, aan de Zomersloot, groot 28.60 A. of 12 snees, opgehouden op J 948. Perc. IX aan de Ringsloot, groot 24.75 A. of 10% snees, kooper J11. Boog voor 777.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1