DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. bi¥'n e jv l aTTk i No. 248 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 21 OCTOBER. OVER HOU MEN. STADSNIEUW S. Dit nummer bestaat uit 3 bladen ALRMAARSGHE COURANT. ALKMAAR, 21 October. Andermaal heeft de heer Leonard A. Springer aan het Handelsblad een artikel gezonden over den laat- sten orkaan en thans in het bijzonder over den invloed op onze beplantingen in 't westelijk deel van ons land. 'Ook dit artikel blijkt ons belangrijk genoeg om er de aandacht op te vestigen en de hoofdzaken van het betoog mede te deelen. Waarom, vraagt de schrijver, heeft de laatS'té storm zooveel rampen over onze hoornen in bosschen en ste den van onze westelijke provinciën gebracht en welke zijn de oorzaken? Allereerst wijst hij er bij de beantwoording op, dat de westelijke winden ongebreideld over zee aan onze westkust komen, ons de volle kracht doen ge voelen en" veel steviger uitwerking hebben dan elders dieper in het land en dan noemt hij de eigenaardige bodemgesteldheid aan de westelijke strook, welke voor onze bosschen eigenaardige gèvaren o-pleverL Voor 't meerendeel is de grondslag ten opzichte van den waterstand niet hoog en wordt deze waterstand door aanwezige banken of veenplaten nog onbe trouwbaarder. Deze banken en veenplaten houden, waar wij boven de aangrenzende polderbemalingen of natuurlijken waterafvoer liggen, het zakwater tegen en beletten daardoor het diep indringen van de wor tels der boomen. Wie met beplantingen in deze streek te maken heeft, weet dit, en zal dienovereenkomstig maatregelen nemen. Vroeger schijnt men daarop min der bedacht te zijn geweest. Want, ofschoon men denkt, dat het Haagsohe Bosch nog een restant van oud Hollandsch oerbosch is, zal dit wel evenmin het geval zijn als met deu Haarlemmerhout en zoovele an dere bosschen langs onze Westkust. Ik geloof niet dat er één boom is, afkomstig uit de oertijden. Doch wat er ook van zij, de algemeene kwaal van onze westelijke beplantingen is, dat men geen reke ning met wind en bodem heeft gehouden. De stand der meeste, zoo niet alle, onzer bosschen is dicht geweest, de hoornen zijn dientengevolge te lang opgegroeid. De strijd om 't bestaan is bij die planten minstens zoo groot als bij de menschen. Elk individu tracht de beste plaats in te nemen, het mees te van het noodige te krijgen. Dit is bij planten veel al 't licht, dat zij noodig hebben voor omzetting van een deel van het opgenomen voedsel. De strijd om licht en lucht jaagt de hoornen, die dicht staan, tegen elkander opde zwakste raken on der en verdwijnen. Doch in hun onderlingen strijd naar licht, verliezen zij de onderste zijtakken, die af sterven door gebrek aan dat onmisbare: het licht. De lengte der stammen wordt daardoor niet in verhou ding tot de dikte, wat het weerstandsvermogen niet bevordert. Is de bodem geschikt voor een diepe beworteling, dan zullen de wortels naar evenredigheid zoo diep mo gelijk gaan, want door den dichten stand is aan de oppervlakte minder ruimte. Ook tot opneming van vocht uit den bodem moeten de wortels op hoogeren grond dieper gaan. Zij kunnen daardoor zich vaster in den bodem verankeren. Is de bodem ondiep, zooals wij bij Den Haag en omstreken vinden, dan wordt de verhouding al zeer nadeelig. Man boven overmatig lang uitgegroeid, hebben de boomen van onderen geen gelegenheid om zich vast te zetten en is hun stabiliteit tegen groote krachten zeer gering. Komen nu door uitsterven of door andere oorzaken openingen tusschen de uitgerekte boomen, dan wordt de kans voor stormschade groot. De storm werkt op de kruinen als een kracht op het einde van een langen hefboom. Hoe langer die hef boom is, hoe grooter de resultaten van die kracht. De wortels, die te oppervlakkig in de bodemkorst zitten, kunnen die groote kracht niet weerstaan en breken af. Breken de wortels op betrekkelijk korten afstand van den stam af, dan is de tusschengelegen grondmassa niet zwaar genoeg om het evenwicht tusschen kracht en weerstand te bewaren, en de boom valt om, de aardmassa medevoerende. Is de hoeveelheid aarde voldoende om het evenwicht te bewaren, dan zal de boom zich na opheffing van de kracht veelal in zijn ouden toestand herstellen. De schade aa,n de wortels echter blijft. Bij vele boomen ziet men dan ook, dat zij öf hel lende zijn, of dat rondom den boom de aarde ge scheurd is. Vandaar dan ook, dat sommige hoornen tusschen de gevallene schijnbaar niets geleden heb ben. De groote fout, die dan ook in onze bosschen heerscht (en in de westelijke nog het meest), is de te dichte stand. Men wil lang hout hebben, ten on rechte het voorbeeld nemende aan oerwouden, die de meesten van hooren zeg"ge.n kennen, men wordt zor geloos en vergeet bij tijds uit te dunnen. Was bij tijds een bosch uitgedund, en den sterksten, gezond- sten exemplaren meer ruimte gelaten, zoodat deze zich in de breedte hadden kunnen ontwikkelen, dan was de verhouding meer in evenredigheid gekomen. Men is echter bevreesd voor den bijl van den hout hakker. Maar evengoed als een chirurg dikwijls een diepgaande operatie moet doen, om zieke deelen weg te nemen ter wille van het geheele lichaam, zoo moet de houthakker bij tijds dat uit het bosch verwijderen, wat nadeelig kan zijn voor 't algemeen, voor 't ge heele bosch. De iepen der lanen in de omgeving van 't Haagsche Bosch zijn door dezelfde oorzaak bezweken. Reeds dik wijls heb ik de boomen er op aangezien, dat zij 't ein de nabij waren. Kenteekenen waren er genoeg om te zien, dat de wortels die functies niet meer verrichtten, die voor de hemelhooge boomen noodig waren. Bij ve le waren de toppen reeds dood en het hout diep inge- rot. Ook particulieren hebben moeten ondervinden, hoe zorgeloosheid zichzelf straft. Ook op menige plaats was de verhouding van stamlengte tot de doordring- bare aardkorst onevenredig. En hoe is 't in de steden gesteld? Ook daar wanverhouding tot in alle deelen. Ten eerste kiest men een boomsoort, die veel te snel groeit en veel te hoog wordt. De reusachtige iepen worden èri door t-e kleinen onderlingen afstand èn door 't zoe ken naar licht tusschen de huizen hoog opgejaagd. Dit hoog opgroeien wordt nog bevorderd, doordat men het voor uitzicht voor de huizen, ruimte voor tele foon- en andere draden erg noodig heeft en daarom steeds de onderste takken wegneemt, zoodoende de boomen steeds opjaagt. Wordt de wanverhouding tusschen hoogte en stabi liteit bevorderd, nog sterker wordit het door het voortdurend wroeten in den grond. Men denkt bij boomen in steden maar steeds straffeloos aan de wortels te kunnen werken. Dikwijls worden er voor 't leggen van riolen, gaspijpen, enz. tot dicht bij den stam de wortels afgehakt. De gevolgen kunnen niet uitblijven. Staan de boomen langs kaden, dan kunnen die wor tels slechts één zijde uit; worden nu aan die ééne zijde nog wortels ontnomen, dan kan een kind begrijpen, dat dit allesbehalve gezond voor dien boom kan zijn. En hoe en met welke instrumenten geschiedt die am putatie en door welke lieden! Toch heb ik daartegen nooit hooren protesteeren. Maar wee als een tuin man of plantsoen- of boschwerker het hakmes of den snoeibeitel in den boom zet om overtollige of slecht geplaatste takken te verwijderen. Dan is Holland in last, dan is die man een vandaal, dan werkt die man tegen de natuur in! "Nu gebruikt men in steden meestal iepen, en deze kunnen nogal wat verdragen, doch aan alles komt een einde, ook aan het weerstandsvermogen van iepen. Men zorge dus, vooral in het westelijk deel van ons land, zoowel' in de bosschen als in de steden, dat bij de boomen het natuurlijk evenwicht tusschen lengte en dikte van de stammen goed geregeld worden en vooral dat ook het evenwicht tusschen de hoogte der hoornen, den bodemtoestand en het weerstandsvermogen van het onderaardsche deel, de wortels, niet verbroken worde. Deze laatste storm, of liever orkaan, heeft geleerd, hoe het ingrijpen van menschen tegen de natuur der dingen in ziqh, wreekt; al zijn orkanen als we in den nacht van 30 Sept..'1 Oct. hadden, zeldzaamheden, zij kunnen en zullen zich zeker herhalen. Men zij dus gewaarschuwd; laat ons- de les ten nut te zijn. Wat elders goed is, deugt niet altijd voor hier. Elke streek, elke bodem beeft zijn eischen. On kundigen begrijpen het niet. Zij gaan, zoo luidt de conclusie van den schrijver, onnadenkend langs de dingen heen, zien slechts oppervlakkig en doorgron- den niet altijd het verband tusschen oorzaken en ge- j volgen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren besprak de heer T roe ls tra (S. D. A. P.) het sociaal-democratische standpunt ten aanzien van de defensie en van hot mi litairisme. Als overgangsmaatregel aanvaardt spre- ker's fractie1 het volksleger. Het tegenwoordig fiasco van het leger is zooveel mogelijk door de socialisten belet. Spr. verdedigde zijn motie tot het instellen van een weerbelasting, die niet op arbeiders of middenstanders zal drukken en wees op de houding der arbeiders tegenover het militairisme in andere landen. De nationale eer ligt voor hen elders dan op' het slagveld. Replieken volgden. Vervolgens zette de heer Verhey (U.-L.) uiteen, dat hij en de zijnen geleidelijke invoering van een volksleger wensehen. Hij heeft vertrouwen in ons volk om zulk een leger te vormen. Spr. juichte het toe in den minister, dat hij een beteren geest en sa menwerking in het leger wil brengen. Spr. bleef te gen- bet tweeploegenstelsel. Lichamelijke ontwikke ling ziet spr. met genöegen onder Binnenlandsche Zaken geplaatst. De heer Roodhuyzen (U.-L.) sprak over het uitstel van de behandeling der militiewet door de schuld der regeering, die de „coalitie-duimschroeven" ditmaal niet heeft gebruikt en niet heeft willen in grijpen in de werkwijze der Kamer. Spr. heeft geen vertrouwen in het militair beleid der regeering en behield zich zijn stem over het ont werp voor. De heer Ter L a a n (S. D. A. P.), critiseerde de thans voorgestelde regeling van den diensttijd en be toogde dat eerste voorwaarde voor het verkrijgen van een volksleger is algemeen vormend, uitstekend on derwijs voor de kinderen van alle klassen, zoomede gymnastiekonderwijs- aau alle scholen. Voorts bepleit te hij opnieuw afschaffing van het blijvend gedeelte en invoering van korte herhalingsoefeningen. Ten slotte besprak hij nog eens uitvoerig de kosten en beweerde, dat in plaats van 1 millioen 3 ton de kos ten wel 5 millioen per jaar zullen bedragen. In de bladen is trouwens ook reeds becijferd, dat de raming van den minister veel te laag is. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 11 uur. deu arbeid, de heer A. P. Staalman, bezocht Woensdag en Donderdag de venen in den Z.-O.-hoek van Drente, teneinde in opdracht van den minister van Landbouw een onderzoek in te stellen omtrent de algemeene ar beidsvoorwaarden (loon, arbeidsduur enz.), woning toestanden, gedwongen winkelnering, in deze veenko loniën. Gemengd nieuws. DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. De 19-jarige H. M. te Pey, die op de kermis te Echt in 't oog loopend groote verteringen maakte, werd Dinsdagavond, toen hij met den trein uit de richting Maastricht te Echt arriveerde, door de maréchaussée op het station aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van een groote partij manufacturen ten na- deele van de firma Oleven Co., te Sittard, alwaar hij in dienst was, stapels gemaakte ondergoederen, wollen dekens, enz., werden in een huis te Pey verbor gen gevonden, terwijl ook te Maastricht en Montfoort vermiste stukken werden in beslag genomen, die door zekeren M. voor zeer lagen prijs waren geleverd. Het onderzoek duurt voort. Voor verscheiden honderden guldens wordt, naar men beweert, vermist, DYPIITHERIE-BE STRIJDING. Door het gemeente-bestuur van Zaadvoort is met het oog op de dyphtherie-bestrijding tot bacterioloog aangesteld dr. Eorsman uit Haarlem. De bestuurska mer der Reddingschuur is tijdelijk ingericht tot labo ratorium. MINDER TREINEN OP ZONDAG? \)p alle lijnen der PI. IJ. S. M. zal de eerstvolgende Zondagen eene bijzondere controle worden gehouden op het aantal reizigers, dat met de verschillende trei nen wordt vervoerd. Deze maatregel wordt genomen, om met juistheid te kunnen nagaan of meer treinen, dan tot nu het geval was, des Zondags- kunnen opgeheven worden. DE DUURTE. De IJmuider Vischhandel-vereeniging heeft zich met een adres gewend tot den minister van Water staat waarin gewezen wordt op de omstandigheid, dat het tarief voor vischzendingen als stukgoed en in wagg-onlading-en van de Duitsche zeehavens- naar de Beijersche, Würtemibergsche -en Badensche stations met de helft is verminderd en bovendien tot 31 De cember 1912 nog met 20 voor waggonladingen be stemd voor gemeentebesturen, instellingen van alge meen nut en werkgevers, welke de visch tot of onder inkoopsprijs aan hun personeel voor eigen gebruik af staan. Daar deze tariefverlaging den Nederlandachen Vischhandel ernstig zou kunnen benadeelen, verzoekt de vereeniging dezelfde verlaging voor de tarieven voor vischvervoer van IJmuiden naar genoemde Zuid- Duitsche staten, zoomede -een evenredige verlaging naar de andere provinciën, tot welke de Duitsche ta riefverlaging zich zal uitstrekken. ONVOLDOENDE BEHANDELING IN DIENST. De heer Ter Laan heeft aan den minister van Oor log schriftelijke vragen gesteld omtrent het dezer da gen vermelde geval van den milicien van het 10e re giment infanterie, Yan der Bregghen te Bloemen- daal, die, naar beweerdi wordt, na zeer onvoldoende behandeling tijdens zijn ziekte in het kamp te Nun- speet, later in het militair hospitaal te Utrecht, over leden is. MILITAIRE APOTHEKERS. Namens het hoofdbestuur der Nederlandsche maat schappij tot bevordering der pharmacie is een adres gericht tot de Tweede Kamer, teneinde de aandacht te vestigen op de bezwaren der maatschappij, betreffende de wijze, waarop de bezoldiging der militaire apothe kers in het wetsontwerp tot regeling van de bezoldi ging van de officieren der landmacht wordt geregeld. Die bezwaren zijn neergelegd in een tweetal bij het adres aan de Kamer gevoegde adressen aan den mi nister van Oorlog en betreffen de voorwaarden van aanstelling, die niet gelijk zijn met die der officieren van gezondheid; de bezoldiging gedurende de eerste 10 jaren; de promotie en de positie van den militairen apotheker, die naar de meening van adressante meer naast dan onder het korps officieren van gezondheid behoort te staan. GEEN OVERTREDING DER DRANKWET. De Rechtbank te Middelburg heeft gisteren eene belangrijke beslissing inzake de drankwet genomen door den winkelchef en een winkelbediende van de coöperatieve winkelvereeniging „Eigen Hulp" te Vlis- singen, die beklaagd waren van overtreding der drankwet, vrij te spreken. Den chef was ten laste gelegd het doen verkoopen en den bediende het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Het verkoopen werd door de*n bediende erkend. De kantonrechter had den chef ook vrijgesproken, doch den bediende veroordeeld tot 0.50 boete. De substituut-officier van justitie had bevestiging van beide vonnissen van den kantonrechter geëischt. Door deze uitspraken heeft de Rechtbank, evenals in 1903, toen zij een zelfde vrijsprekend vonnis velde, beslist, dat een coöperatie voor baar winkel geen ver gunning noodig heeft, en dus zulk een winkel niet ge lijk staat met een, waar ieder koppen kan. DE UITSLUITING TE IJMUIDEN. Gistermorgen kwamen te IJmuiden vier stoomtraw lers binnen, waarvan een Engelschman en twee van reederijen die toegaven, zoodat het aantal stilliggende trawlers met een vermeerderd1 wordt. DE EERSTE PREDIKANTE. Den 5den November zal mejuffrouw A. Zernike, beroepen predikante bij de Doopsgezinde gemeente te Boven-Knijpe, des namiddags haar ambt aanvaarden, na des morgens te zijn bevestigd door ds. S. D. A. Wartena, Doopsgezind predikant te Heerenveen. EEN POLITIEHOND AAN IIET WERK. Donderdag werd ontdekt, dat er tijdens de afwezig- beid der bewoners ingebroken was op de belétage van perceel Overtoom 472 te Amsterdam. Door het raampje der straatdeur had men zich toegang ver schaft; eenig geld en tafelzilver bleek gestolen te zijn. Ten einde zoo mogelijk eenig spoor van de daders te vinden, werd de hulp' van een politiehond gebezigd, n.l. de Dobermann-p-incher van den inspecteur van po litie Pijper. De dief bleek bij zijn klauterpartij door het raampje van de deur een knoop verloren te hebben, waaraan nog een stukje goed zat. Hieraan werd den hond lucht gegeven en daarop liep de viervoetige speurder naar de Kostverlorenkade, waar hij staan bleef. Een tweede poging had hetzelfde negatieve resultaat. Vermoedelijk is de dader met een bootje naar den overkant gevaren, zoodat de hond zijn spoor bijster werd. ENQUêTE VAN DEN ARBEID. Het oud-lid der Tweede Kamer, de enqueteur van UIT BERGEN. Te Amsterdam slaagden gisteren voor het- examen vrije- en orde-oefeningen de dames O. J. M. Heiligers, J. Chr. M. fienning en J. M. Heuvel, alhier. UIT SCHOORL. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen in de Godgeleerdheid! de 'heer J. O. A. Ketter, predikant al hier. ELECTRICITEIT. Gisteravond had in de bovenzaal van „de Unie" een bijeenkomst van genoodigden plaats, waarin als spre ker optrad de heer T. A. Smit Kleine, electro-ingeni- eur, directeur van de Kennemer Electrlciteits Maat schappij te Velsen, die het onderwerp behandelde: „Doel en Nut van Electrische Energie in het- Alge meen en de beteekenis hiervan voor Alkmaar in ver band met de gedane aan$eding der K. E. M." Onder de aanwezigen merkten we o. a. op burge meesters, wethouders en raadsleden van Alkmaar, Bergen, Heiloo en Lirnmen. De zaal was voor deze gelegenheid electrisoh ver licht, terwijl tal van apparaten aanwezig waren, om het doel en het nut van de electrische energie toe te lichten. i Spreker begon met mede te deelen dat er een klei ne centrale was opgetuigd, waardoor men kon demon- streereu het licht, de warmte en de motorische kracht. Voor deze gemeente achtte hij de laatste, de motori sche kracht, het voornaamste. Vooral voor het klein bedrijf is de electro-motor van groot belang, immers deze maakt den klein-industrieel konkurrenzfahig. Waar de elec'tro-motor eenmaal is, daar wordt, hij in snel toenemende menigte toegepast en -daar neemt ook het gebruik der gasmotoren af, hetgeen echter van zeer geringen invloed is op hét gasdebiet. Een klei ne electro-motor kost slechts 40 gulden per P.K., ter wijl deze soms- kan worden afbetaald- door verhooging van den stroomprijs, hetgeen voor den kleinen man al heel gemakkelijk is. In kleinere plaatsen achtte spreker het motoren-beginsel bij de electrificatie van het grootste gewicht. Hij meende te moeten waar schuwen tegen de vele rentabiliteitsberekeningen, waarbij verschillende factoren worden verwaarloosd. Het is een klein kunstje om aan te toonen, dat een gasmotor goedkooper is dan een electrischen motor, maar bet is in de praktijk zeer wel mogelijk gebleken, dat d-e electro-motor den gas-motor verslaat. Op ve lerlei gebied wordt dan ook de electrische drijfkracht gebruikt. Tot staving hiervan deelde spreker^ uit- het verslag van het electrisch bedrijf der gemeente Groningen over bet jaar 1910 eenige gegevens mede, waaruit de veelzijdige toepassing van electromotoren bleek, wel ke o. a. daar in gebruik zijn in 30 korenpakhuizen, 23 drukkerijen, 1 gasfabriek, 4 tabaksfabrieken, 5 meu belfabrieken, bij 11 hijsehwerktuigen, in 5 fabrieken voor houtbewerking, 13 broodfabrieken, 12 laboratoria, 2 chocolade- en suikerwerkfabrieken, 4 vernikkelin- richtingen, 9 verf malerijen, bij 3 -bruggen, op 1 scheepswerf, bij 2 watergemalen, en 5 koffiebranderij en, 4 vleeschwarenfabrieken, 4 herstelplaatsen voor machines, 1 boekbinderij, 3 smederijen, 2 kunstdraaie rijen, 2 kalkmolens, 3 likeurstokerijen, 3 wagenmake- rij-en, 3 lingeriefabrieken, 2 zuivelfabrieken, 3 werk plaatsen voor landbouwwerktuigen, 1 touwslagerij, 1 beddenfabriek, 1 zakkenfabriek, 1 lijste'nfabriek, etc. etc., totaal-188 krachtinstellin&en met 376 motoren. Wat de verlichting betreft, wees spr. er op dat de petroleum een voorname plaats bekleedt, dank zij de voordeelen, zooals: iedere lamp is een centrale, meu kan haar overal verplaatsen etc. Gas en electriciteit zijn duurder in aanleg en in kleine gemeenten zal de vervanging door- nieuwe verlichtingsagens- dan ook niet zoq spoedig plaats- hebben, als wel eens wordt ge dacht. Ten aanzien van de prijzen deelde spreker me de, dat electrisch licht per normaal kaars goedkooper is dan petroleumlicht. Maar tegen een klein petro leumlampje kan het electrisch licht niet concurree- ren. Er moet dan ook wel degelijk gelet worden op den welstand van dengeen, die electriciteit wenscht. Het komt er niet op aan veel klanten te krijgen,' maar wel om tevreden klanten te maken. Spr. hoopte bijv. Alkmaar tot een tevreden klant te maken. (Ge lach). Voor den kleinen man is het heel mooi, dat de mogelijkheid bestaat, den electrischen stroom te verkoopen op abonnement, hetgeen tevens een moreel voordeel heeft, daar de afnemer hierdoor als het ware gedwongen wordt winter en zomer evenveel voor zijn stroom af te zonderen. Men kan zich bijv. abonnee- ren op een, twee, drie lampjes, dank zij een stroombe- grenzertje, -dat slechts 3 kost, -heeft men geen me- terhuur te betalen. In Velsen werden er de laatste maanden 60 a 70 van die abonnementen gesloten. In Nijmegen kost een metaaldraadlamp van 32 normaal kaarsen *>.8 ets. per uur, een even sterke gas lamp zou hier ter stede theoretisch kosten 0.2 ets. dus 4maal zoo goedkoop zijn. Deze zuiver theoretische prij zen komen echter in de praktijk niet uit, immers tal van afnemers van electriciteit berekenen, dat ze be sparing hébben. Allerlei factoren komen er bij slagers, bloemis ten bijv. wenscben in bet belang van hun affaire elec trisch licht, sommige gemeentebesturen schrijven het bijv. voor in de schouwburg etc. Veel hangt, wat de prijs- betreft, af van plaatselijke omstandigheden. Een gemeentebestuur heeft het zelf dan ook min of meer in de macht, den prijs te regelen en daardoor invloed op de afname uit te oefenen. In Hengelo wordt bijv. aldus geabonneerd, dat men voor 80 ets. per maand 't vrije gebruik beeft over een lamp. Bij de nieuwere electrische lamp gaat bovendien de hygiënische factor langzamerhand meer beteekenis aannemen. Hoe meer liet licht, het zonlicht nadert, des te beter is men op den hygiënischen weg. Te-gen hygiëne wordt door gas-producenten zoowe-l als door electrieiteits- mannen gezondigd, maar het electrisch licht heeft in dit opzicht toch een groot voordeel. Verder geeft het electrisch licht tevens gemak. De verkoop op kilowattuur is meer geschikt voor groote installaties, maar voor den kleinen man is het abonnement bijzonder aangewezen. Wil men een cen trale goed laten gaan, dan moet men -de menschen zoo vrijgevig mogelijk over de eerste uitgaven heen helpen de Kennemer Electriciteit doet dat. Ten aanzien van de verwarming en het koken staat de electriciteit er heel wat slechter voor dan petroleum en gas. Theoretisch kost het koken van 2 liter water op pe troleum Vu cent, op steenkool 24/1000 cent, op gas 34/1000 en -door electriciteit 34/1000 cent. Practisch zijn deze bedragen voor petroleum cent, voor gas V2 cent, voor electriciteit 1% cent, den prijs van pe-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1